PDA

Pogledaj cijelu verziju : U Dubrovniku umro Stevan Dedijer - velik posten Srbin

MARAKOS 4
14-06-2004, 10:04
Imao sam ga priliku upoznati... Dobar covjek!
U Dubrovniku je u 93. godini umro Stevan Dedijer, poznati fizičar, diplomat i novinar. Dedijer se doselio u Dubrovnik neposredno prije Domovinskog rata i, kao provjereni humanist i demokrat, angažirao se za hrvatsko osamostaljenje i žestoko izjasnio protiv srpske agresije. Dedijer je rođen 1911. godine u Sarajevu, a obrazovao se u Rimu i na američkom sveučilištu Princeton gdje je diplomirao teorijsku fiziku. Bio je saveznički padobranac u Drugome svjetskom ratu. Od 1936.-1949. godine bavio se novinarstvom, pa je tako bio urednik lista Slobodna riječ u Pittsburghu, a kasnije i u Borbi i Tanjugu. Zatim je radio i na raznim institutima, a od 1950.-1957. godine radi u zagrebačkom institutu Ruđer Bošković. Bio je osnivač i direktor instituta Research Policy, te studija Business Intelligence na ekonomskom institutu u švedskom Lundu.

klinac
14-06-2004, 11:08
ma koga boli kurcetinu, marakose moj? :smile06:

Fredo Klinac
14-06-2004, 12:13
Ma nisi ti Fredo Srbin. Tesla, Dedier i ima ih jos mnogo, su Srbi, a ti i takovi kao ti i Arkan, iako ste velika vecina u tom narodu, ste ipak tek olos i sramota tog naroda. Hajde sada se cerekaj jos malo, gnjido.

marea
14-06-2004, 12:30
Sresti Dedijera na Stradunu bilo je tako različito od susreta s nekim drugim starcem.. --Ne očekujete takvu energičnost i takve kretnje, a kamoli da će letjeti padobranom u 90-tima... A tek njegove lucidne opservacije stanja na ovim prostorima... Blago onima koji su to čuli!
Nije zaboravio svoje podrijetlo, ali bio je objektivan i Hrvatsku je iz posebnih razloga odabrao za život...

Nalazili smo ga u \"Marka Pola\" gdje je svaki dan, sasvim sam, tih i neupadljiv ručao, i kad ga ne bi bilo, bilo je čudno, pitali bismo gdje je... Često sam se pitala o čemu taj dobroćudni starčić razmišlja... a bez sumnje, on je uvijek imao posla.

Misterioznom Dedijeru bogate i prepune škrinje životnog iskustva, nijedna žena, pa ni kćer nisu mogle posvjedočiti je li agent o čemu se dosta polemiziralo..

Svojim openminded stavom i postupkom u trenucima presudnim za Hrvatsku i nama je ukazao kako nikako nije dobro generalizirati.

Tako dragu i simpatičnu osobu, takve inteligencije i šarma, pozitivne energije i vedrog duha i pod stare dane, bila je čast poznavati.

Amen
15-06-2004, 03:46
Takove Srbe postujem i cjenim. Pokoj mu vjecni.

Lijenchina
18-06-2004, 10:57
Da, bio je velik i posten, jedan od nasih najboljih ljudi Jugoslavije, pa i Hrvatske. Svaka mu cast. Svi koji tako ne misle, dolaze iz blata, i sami imaju osjecaj manje vrijednosti.
Laka mu zemlja.