PDA

Pogledaj cijelu verziju : Novi auto - "uhodavanje"



101
10-06-2004, 15:33
Uskoro stize auto i kako prvi put kupujem novo, moze malo savjeta oko prvih nekoliko tkm? Kako tretirati motor, cuo sam nekoliko varijanti, ali nesto u stilu "do 3500 o/min prvih 2 do 3 tkm pa onda dobro razraditi" je izgleda najuobicajenije, ili?

BTW, kad sam dealera pitao, kaze "to su novi motori, nakon prvih 500 km mozete da radite sta god vam volja"... Right!

(Pug 206 1.6 16v)

Mehanicar
10-06-2004, 15:43
u principu mozes, motor je odradio svoje vrijem uhodjavanja vec na stolu u tvornici i spreman je za operecenje, vozi ga tako lakse 1000km, pa sve zesce i zesce, ali ti je nakon 1000 vec to to !
i ovo do 3500 okr/min neki ljudi malo krivo shvate, je do 3500 ali opet ne punim gasom jer ti je onda tlak i neprezanja u cilindru maximalna, znaci ne ono kad kreces pun gas pa na 3000 promjenis to nije to, nego lagano s nogom na gasu !

activa
10-06-2004, 15:48
.....ma deri ga do balcaka , cim stigne !!??........bez pardona !!?? ;) :smile15: :)) :))

neotesani
10-06-2004, 15:59
radilica, mjenjač i njegova poluga nisu napravljeni od kartona da bi bio nužan ženski pažljivi i osjetljivi dodir, osobito za tako osjetljiv ženski auto kao Peugeot koji ugrađuje francuske motore ??????!!!!!!!!!

Znalac i Iskutvenik
10-06-2004, 16:07
Neznam od čega su izrađeni, ali bio sam PRESRETAN kada sam uspio prodat svoj bivši, dvije godine star Peugeot 206! Mada sam izgubio 6000 Eur, to je jako malo naspram onoga što bi mii se dogodilo ( i što bi me koštalo) da sam ga morao zadržati u posjedi. Sretan sam čovjek!!! :smile22:

Mehanicar
10-06-2004, 16:14
Znalac pa mozes ti voziti auto na onim okretajima gdje je deklariran najveci moment i bez papucice u podu i sta onda ???
radilica otici nakon 10-15 min maximalnog ganjanja, :smile06: :smile06: :smile06: , pa dobro ti kaze neotesani nije to karton !!!!!

Znalac i Iskustvenik
10-06-2004, 16:22
Ma to nije bitno, ja samo želim naglasiti kako je taj auto (barem iz mog iskustva) jako nježan, osjetljiv i... uostalom, to je moje mišljenje i moje iskustvo. Cijela ručica mjenjača mi se prilikom vožnje tresla kao kod traktora, auto je slabo vikao, trošio ko da ima 200KS, a doka sam malo jače zalupio vratima, mislio sam da će otpasti. Ono što preporučam je da se prema njemu treba vrlo oprezno ponašati i vrlo nježno, a to nikako ne može škoditi. Uostalom, ja sam se jednom nasanjkao kupovinom tog auta, i nikad više! Bio sam jako nezadovoljan njime i to je to. Nadam se da će ova curica bolje proći od mene, ili da nema baš iskustva sa automobilima, te će biti uvjerena da auto mora baš takav i biti. Ostajem kod svoje preporuke - oprezno i ne odmah do kraja! :smile15:

Mario Haas
10-06-2004, 19:24
Ne bi bilo loše nakon svega ovoga pustiti vodu. :smile17:

turbo-limac
10-06-2004, 19:26
POMOOOOC!!!! Pustio sam vec tri vode, zasuo dezodoransom i onim dvokomponentnim cudom za ciscenje skoljki ali nikako da sperem sva ta ××××××..... :smile18: :smile18: :smile18: :smile18: :smile18:

Rosso odlog.
10-06-2004, 19:46
Daj ga Domu da na njega stavi Remus i krunicu, a ziher ti ga i razradi za jedno 6 mjeseci. ;) :)) :)) :))

HaHaHa
10-06-2004, 20:05
Daj meni taj Pug,i za tjedan dana biti će razvaljen ko pice ×××××.... :smile23:

zeNNoN
10-06-2004, 20:35
a, sto se ovaj sada nasrao... ne zelim nista komentirat jer nije vrijedno spomena...

gost101
10-06-2004, 22:51
u uputstvima stare astre piše da se prvih 1000km auto treba voziti nježnije a gas ne pritiskati do kraja nego otprilike do 3/4 isto je iza brzinu. auto se ne smije mučiti u niskim okretajima a ni u visokim brzine se trebaju pravodobno prebacivati znači na nekih 3500okretaja bi se trebalo mjenjati brzina

HaHaHa
10-06-2004, 22:53
Ma vozi ti njega bar prvih 1000km lakše,bez naprezanja motora....turistički.
:)

turbo-limac
10-06-2004, 22:55
gle, izbjegavaj grad i dugi rad na leru... ja bi na tvom mjestu investirao u jednu duzu furku... izbjegavaj takodjer dugo konstantno opterecenje... ne puni gas i ne puni okretaji, nego se vozis onak normalno....

Inace, za motore koji se slazu na novo ima kojekakvih uputstava za razradu, u koje nebi sad ulazio, ali sto se tice auta koji dolaze iz tvornice, ja bi se drzao gore navedenog i tvornickog intervala prve zamjene ulja, jer cesto oni koriste specijalna ulja za prvi interval....

bla bla bla
10-06-2004, 22:58
kad ti stigne auto pročitaj u uputstvu što piše za razradu auta

Axl
11-06-2004, 01:30
kad sam ja bio kupovao Punta prije 3 godine rekli su mi da ga mogu derati od pocetka ali ja sam ga nekih 3 000 km mazio.

177
11-06-2004, 13:12
evo ja na 206-ici hdi napravio 1000km. nisam ga vozio više od 130km/h i okretaje tjerao više od 3000(pošto je dizel) za sada sam jako zadovoljan! mjenjač je sasvim dobar i nema greške! a ovaj sveznalica priča da se trese ko na traktoru-jadnik nezna da se na traktoru mjenjač ne miče ni milimetra!! a ti 101 nemoj slušat kojekakve priče-kupio si pilu i auto će te sigurno dobro služiti.

fergazer
11-06-2004, 13:56
Kaj ti briješ Znalcu i iskustveniku o francuskim motorima, pa nisu od papira da su tako losi. Ja cjeli svoj život furam Francuza, Renault-a konkretno i motori si im nepoderivi. Kakva izmjena ulja na 1000 km, kaj brijes??
Kaj bi onda na novim Fiatima trebo ic svakih 500 km mijenjat ulje jer su im kao motori losi??
Peugeot u koncernu sa Citroenom ima iza Mercedesa i Toyote daleko najkvalitetnije dizel motore. Benzinci su im isto dobri iako trose malo vise benge od ostalih auta. Danasnji motori rade se na totalno drugom principu nego prije 10 godina, komore za cilindre (ne znam kak se to strucno zove) se vise ne buse klasicnim 'busilicama' vec se lijevaju i izraduju u 'jednom komadu' tak da vise nemas nekih zaostalih cestica u motoru. Pa kaj sam ja radio sa svojim francuzima onda bi se po tebi morali raspast vec nakon druge moje voznje.
Recept za novu kar'nu je sljedeci: lijepo ga uhodavas do 1000 km, ne punim gasom, pozeljno ti je da odes na autoput, ne prelazis recimo 110 km/h i onda se furas - 10 min sa 110 u 5-toj, onda ga spustis u 4-tu na 70, pa ga tam malo lagano vozis, pa opet nakon 10-15 min ubrzas na 110 i tak malo 'pleses' po autobanu.
A onda ga vozis brate mili kak os!! :smile07:

101
11-06-2004, 14:01
Hvala svima na komentarima. Cuo sam vec nekoliko verzija, onda je na kraju dealer rekao ono svoje o 500 km tako da mi je sve pomjesao... Najgore od svega je da sam vec pogledao u uputstvu (posudio od dealera dok stigne auto) i tu nema nista o ovome!!??

Znalac, ne znam o tvom iskustvu, ali ja imam iskustva kako sa Pugovima tako i sa ovim motorom/mjenjacem i jako sam zadovoljan. Poznata mi je potreba promjene ulja/filtera. Takodze imam i vise prijatelja/poznanika koji voze slicno i oni daju "thumbs up" tako da sam miran sto se tice Pug kvalitete/izdrzljivosti.

U iscekivanju mog auta vozam vec mjesec dana 307 sa istim 1.6 16v i presao sam vec 3500 km sa njim. Sam koncept (manji porodicni auto) mi nije nesto ali je kombinacija motor/mjenjac jako dobra, puno bolja od npr. slicnih VW proizvoda (vozio firmin Leon 1.6 105 ks i novog Golfa V 1.6 FSI 110 ks), pogotovo na 3500-5000 o/min (naravno da ima boljih motora kao npr. Hondini 1.6 VTi motori ali je ovo ipak kombinacija koja mi se najvise svidjela).

Iako u pocetku nisam bio odusevljen mjenjacem i imao namjeru kupiti QS, odustao sam nakon ovog iskustva sa 307 i nekoliko probnih voznji u 206. Sada sve fercera kako treba i zadovoljan sam originalom.

101
11-06-2004, 14:06
"Golfa V 1.6 FSI 110 ks"

115 ks

Stjepan H.
11-06-2004, 14:21
101 prvih 2000km nemoj previše opterečivati motor.Vozi između 2000do3500 obrtaja i ne prelazi 120km/h.Prvu 1000km vozi po gradu,a zatim na autoputu probaj do 120km/h.
Poslije pogledaj da negdje ne curi ulje jer nikad se nezna.
Nakon 2000km ili šest mjeseci neka ti izmjene filter i ulje motora.
Nakon toga je auto uhodan iako najbolje ide nakon 50000km.
:))

sky_unlog
11-06-2004, 14:46
ja nebum nist rekel.

101
11-06-2004, 15:34
:))

Znam, sky, znam...

101
11-06-2004, 15:36
...i preporucujem svakome ko razmislja o kupovini 206-ice da obavezno procita tvoje dogodovstine u Pug klubu...

turbo-limac
11-06-2004, 16:19
fergazer.... BTW, toyotin dizel je zapravo peugeotov HDI...... :)

MONSTER
11-06-2004, 17:00
101......ja sam svoja 3 franzuca (cliachi) i mazdu mazio do najvise 500km i onda niti jedno saltanje ispod blokade do jedno 2000km......da vidis sto onda franzuc radi talijanima po gradu....i onda se tu neki cude kako je twingo oprao neku alfu 156....pa naravno da ce ju oprat kad ovaj alfu razradjuje jos i danas nakon 4 godine!?

pa nisu auti vise od papira.....500 km lagane voznje a onda po gasu kako god te volja!

:o :o :o :o :o :o :o

fergazer
11-06-2004, 22:08
Meni si je ujica kupio Hyundai Elantru prije dvije godine i prvo kaj mu je bilo je otiso na autoput da vidi kolko to ide, zavrtil ga je do crvenog. Motori auta ti prodju bar 1000 km i onda odu na tzv. nulti tehnicki pregled da nebi bilo nekog neplaniranog curenja ili skripanja ili trosenja nekog djela autobmobila i tek onda jure u salone.
Stjepane ajd mi reci iz kojeg bi ti razloga isao na promjenu ulja nakon 2000 km??
Mislim nije lose zamijeniti ulje ranije ali dat 500 kn na kvalitetno ulje plus filtri je bacanje love. Pa pogledaj samo koliki je servisni interval recimo novih Golfova 50000 (ili 40000 nisam ziher) kilometara??
Ili Opela - bratic ima novu Corsu dvije godine i servisni interval mu je 30000 god. Frajer mu je reko da nema potrebe ic ranije na servis, to su nove masinice i nemas problema, pazi prvih 1000 i to je to.
Tubac sori ali ja ne mislim da je toyotin dizel PSA, PSA ima jedan dizel od 70 ks al ovaj Toyotin ima 75 i mislim da nema nikakvnog razloga da jedan renomirani svjetski proizvodac auta kao sto je Toyota posuduje tj. uzima dizele od PSA koncerna. Stvarno u to ne vjerujem, Toyota radi sama svoje motore, pa tako i dizele od 75, 90, 110, 116 ks-a. A i poznati su po kvalitetnim dizel motorima tako da u tvoj podatak stvarno ne vjerujem.

INTERCEPTOR
11-06-2004, 22:27
Da, da 50 000 km na VW-z i na 100 000 treba mijenjati karike koje su potrošene izvan tolerancije, a i ventile preventivno. Eto to ti je ušteda.

... ili je pak VW ××××××.

karburator
11-06-2004, 22:34
fergazer ti si totalni kreten.Pa jel ti čitaš kakvo je naše gorivo, kolko tu ima sumpora.Ti servisni intervali mogu biti za inozemstvo , ali za Hrvatsku si obriši dupe sa servisnim intervalom od 30000 ili 50000km.Naš loš benzin ili dizel , jednostavno razara ulje za podmazivanje i smanjuje mu za 2-3 puta vijek trajanja.A to u servisima mogu prodavati maglu samo takvim bezveznjacima kao što si ti i svi navedeni.I onda kupi rabljeni auto koji je održavan od takvih pametnjakovića.

INTERCEPTOR
11-06-2004, 22:40
Zamislite da kupite auto od 200 000 km kojemu je 4 (slovima četiri) puta promjenjjeno ulje :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

I onda ti tip kaže vidi, vidi imam servisnu knjižicu :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Black Knight_
12-06-2004, 16:09
Dva puta zagreb-zupanja sa 100km/h u 5oj i to je to :) Cini mi se da je to najpametnije.

Alfa_156
13-06-2004, 11:50
Bilo kako bilo, nije naodmet na početku razraditi motor i pažljivije voziti. A što se tiče promjene ulja - mislim da je Cep to vrlo slikovoto objasnio :smile19:

Znalac i Iskustvenik
13-06-2004, 11:55
Sorry na mom javljanju, ja sam samo htio napomenuti da malo opreza ne može škoditi. Ja sam imao 206 dizel i bio sam presretan što sam je uspio uvaliti nakon dvije godine. Razlog - auto se tresao, ručica mjenjača posebno nemirna, potrošnja veća nego u benzinca a nije vukao nikako! Nažalost, nisam ga uspio prodati nego zamijeniti za 406 benzinca 1.6. To što sam u 206-icu razočaran, to je mije pravo,jer sam je JA kupio i to novu novcatu. Sad samo znam - nikad više. A tebi 101 SRETNO! :smile22:

fergazer
13-06-2004, 12:57
Servisni interval za Golf dizel je oko 40000 km. Boli mene ××××× za ovu temu o kvaliteta goriva u RH, pričamo o razradnji motora i o tvornički propisanim servisnim intervalima. Moj pametni <FONT COLOR="red">karboratoru</FONT> dokazuješ da nemaš pojma o radu dizel i benzinskih motora. U novim dizel autima ti se ulje ne miješa sa gorivom i jedino što može najebat od veće količine sumpora su brizgalice common rail sustava i začepit ventili. U biti je ulje u dizel motorima "cišće" od onog u benzinskih. Kod benzinskih je druga priča, tam se benzin mješa s uljem i onda te nedozvoljene količine sumpora se talože na ventilima a ostatak "smeca" završi u ulju. I za to postoji riješenje - toči bengu na OMV-u koji uvozi benzin iz Italije i koji je vrhunske (za naše pojmove vrhunske) kvaliete i toči dizel na Ini koja će se u roku od najviše dvije godine s dizelom u potpunosti približit euro standardima (provjerena informacija). Prema tome nemoj srat o gorivu i ne znam čemu. Servisni interval se gleda u RH po principu da kad si napravio oko 70% km za koje se tvornički preporuča servis, odeš na izmjenu ulja i stvari propisanih istim servisom.
I to je to! :smile25:

fergazer
13-06-2004, 13:02
A i u biti više manje jedini razlog zbog kojeg si vezan da ideš u servise su promjena ulja i filtera (jasno ukoliko se nešto neplanirano ne dogodi i ako ne divljaš po cesti, ne trošiš kočnice ko ludak itd). Stoga što ide razvoj ulja naprijed, to će se povećati servisni intervali vozila. A zadnjih godina, što zbog F1 što zbog ostalih stvari se je kvaliteta motornih ulja dosta popravila (ne samo ulja već i sveg ostalog, remenja, pločica itd...), prema tome po meni su sasvim razumni ovakvi dugi servisni intervali koji se nude u dadašnjim novim vozilima.<br><hr>

Black Knight_
13-06-2004, 15:13
Brijem da se opet s druge strane ulje poprilicno unistava prenasviranim turbinama na TDIjima.

inter
13-06-2004, 15:58
dugi servisni intervali su reklamni trik, prosječan auto danas u europi se vozi do maksimal 100 soma km, nakon toga se proda, tak da ti švabo praktično veli da buš dvaput ulje menjal, a to što budeš uništil auto i takvoga ga uvalil budućem vlasniku to je briga tog budućeg kupca a švabo fino trlja ruke jer će njemu prodavat rezervne djelove


:smile11:

Stjepan H.
14-06-2004, 08:31
fergazer ja radim sam oko auta i znam što mu treba.U servisnoj knjižici piše kada ići u servis.Prvi je nakon 3000km ili šest mjeseci,a svaki slijedeći je na 15000km.
Ulje i filter promjeniti nakon 2000km jer se motor uhodao a ima i dosta prljavštine,čestica u motoru i ulje za uhodavanje nije pohvalno dugo imati.
Mašina je mašina i svaka traži redovito održavanje i servisiranje.
Preporučujem motorno ulje 15-40W bilo kojeg proizvođača.Izmjenu ulja vršiti svakih 8000km. :))

chevy
14-06-2004, 09:44
Točno, slažem se sa Stjepanom H. Ulje u motoru svakako je puno prljavštine i sitnih metalnih čestica (prašine) koje su rezultat uhodavanja motora, odnosno pravilnog postupnog lijeganja i usklađenja rada mehaničkih dijelova (jednog na drugi)unutar motora. Svako natjeravanje auta do prekomjernih brojeva okretaja (uobičajeno preko 3500 okr.), može ali ne mora, u fazi razrade motora dovesti do većeg mehaničkog kvara. Stoga postoji kod određenih proizvođača osim nultog servisa i još jedan (besplatan)servis nakon 1500 do 2000 prijeđenih km, kada u ovlaštenom servisu provjeravaju auto u cijelosti, posebice motor i vitalne dijelove ovjesa. Kontrola ulja i svih tekućina u motoru je primarna, i ukoliko se ukaže potreba za mijenjanjem ulja i filtera ulja onda se to radi bez ikakvog pardona. Skračivanje intervala izmjene ulja i uljnog filtera samo koristi radu motora i povećava trajnost istog. Kvaliteta naših ulja koja su na hrv. tržištu nije ista onoj kvaliteti kakva je na zapadu. Stoga se ne treba zanositi naputcima proizvođača i "bajkama" hr dealera o velikim intervalima za pojedina auta. Sve je to pi....ija. Jer kada se uzme u obzir loše hr gorivo, loši i skupi hr servisi, onda učestalija izmjena ulja i uljnog filtera je minorni i zanemariv trošak.

fergazer
14-06-2004, 11:37
Ja sam imo tri nova automobila i nikad nisam išao na servis (naravno kod ovlaštenog zbog garancije) nakon 2000 km. Išo sam nakon 8000 promijeniti ulje i filter i to na autu iz 2000 god (Renault). Na novom Yarisu prvi mi je servis 15000 km. U njegovim uputama piše da se auto treba lagano vozit nekih 2000 km i to je za pohvalu, to bi trebalo u svakom autu pisat. Meni niti u jednoj servisnij ne piše da idem u sevis nakon 3000 km. Da se ide svakih 15000 (Renault, Toyota), 30000 (Opel) i 40000 (VW) sam vidio. Govorim o propisanim servisnim intervalima od strane proizvođača - a o sitnim česticama koje su rezultat uhodavanja motora sam Vam već objasnio. Komore za mehanički pokretljive dijelove motora se više ne "buše" bušilicama odozgora prema dolje (pa između svakog prolaska bušilice ostane jedan mali "prijelaz") već se lijevaju u jednom komadu! I nemaš čestica nikakvih!! Ako prizvođač garantira trajnost svojih motora propisanim servisnim intervalima, onda ne vidim u čemu je problem. Naravno da ranija promjena ulja ne može škodit stoga - tko voli nek izvoli. Pa ne radi se motor u smetlištu da ima takve prljave stvari. Tvornice automobila su brijem čišće od svih naših bolnica! Nakon šta slože, motor naprave određenu kilometražu sa njim, obave nulti servis, izmjene šta se treba i to je to. "Čestice" (ako ih uopće ima) bye bye!<br><hr>

fergazer
14-06-2004, 11:37
"Stoga postoji kod određenih proizvođača osim nultog servisa i još jedan (besplatan)servis nakon 1500 do 2000 prijeđenih km, kada u ovlaštenom servisu provjeravaju auto u cijelosti, posebice motor i vitalne dijelove ovjesa".

Kod kojih???

"Kvaliteta naših ulja koja su na hrv."

Ajd mi reci kak se razlikuje pakiranje Mobila 1 ili Castrolla kupljenog ovdije i u Italiji?? Oboje dolaze u vakumiranoj plastičnoj boci, iste su boje :)) itd...
Najbolje, sad možemo sve proizvode na taj način gledat, kak niš ne valja.

Čuj, ić svakih 8000-10000 km na sevis, hm da vidim, to mi je 500 kn za kvalitetno ulje, 150 za sve filtere, to mi je 650 kn ko keks svakih recimo 8 mj. Velim, tko voli nek izvoli, ja za to radje odem dva dana avionom u Dubrovnik.

Radim i ja sam oko auta i znam ja jako dobro šta mu treba, a ti sam preporučuj polu mineralno motorno ulje 15W-40...
Ja ću točit 5W ili 0W - 40.<br><hr>

chevy
14-06-2004, 12:53
Nije mi namjera da reklamiram niti jedan auto-salon, ali prošeći do nekoliko od njih pa će ih naći. Ima ih nekoliko u HR.
Glede kvalitete ulja, ha, ne znam da treba toliko biti naivan. Ja bih te uputio u veletrgovine ili bolje ovlaštne uvoznike motornih ulja, pa da ti pokažu uvozne carinske deklaracije ili bolje original račune koji se odnose na uvezena motorna ulja i ostala maziva. Vidjeti ćeš tamo koja je to klasa robe (I, II ili III). Da li je Mobil 1 koji se prodaje pr. u Belgiji istovjetan onom koji se prodaje u HR. Nažalost, i ja sam bio "nevjerni Toma", no moj prijatelj koji radi vani u jednom od valikih stovarišta ulja i maziva za "istočna tržišta" me uvjerio u to. Tih skladišta od 90-ih na ovamo ima hrpa. A naši trgovci HR naivčinama prodaju "original" kvalitetu ..... ;)
Čovjek kupi skupo auto, onda ga odlući sam održavati (majstor macola), kako ne bi utrošio novac za ovlašteni servis i uredno održavanje. Kupi si biciklu, ona košta ko jedan redovni servis. Ona ne troši ništa (samo kalorije), ne traži redovni servis, ide (dodouše sporije) svugdje, i lako se da popraviti. Intervali održavanju su prema potrebi.

turbo-limac
14-06-2004, 12:57
"Vam već objasnio. Komore za mehanički pokretljive dijelove motora se više ne "buše" bušilicama odozgora prema dolje (pa između svakog prolaska bušilice ostane jedan mali "prijelaz") već se lijevaju u jednom komadu! I nemaš čestica nikakvih!! "

NHF ali ovo nema veze s realnoscu...

komadici metala u ulju rezultat su uhodavanja klipnih prstenova sa stijenakma cilindara te djelomicno uhodavanja bregastih (zavisno od tipa podizaca ventila koji se koriste..)

na svakom novom, odnosno generalno repariranom motoru dolazi do brzog habanja klipnih prstenova koji imaju za cilj "razradu" kontakta klipni prsten - stijenka cilindara, te ka rezultat daju bolje brtvljenje cilindara....

habanje motora je realnost u svakodnevnoj uporabi, tako da cemo u ulju, pored nuzprodukata sagorijevanja, naici i na sitne komadice metala.. Osobno sam protivnik jako dugih servisnih intervala, pogotovo ako uzmemo u obzir da se vecina nas vozi na kratkim relacijama....

turbo-limac
14-06-2004, 12:59
"Čovjek kupi skupo auto, onda ga odlući sam održavati (majstor macola), kako ne bi utrošio novac za ovlašteni servis i uredno održavanje."

ako mislis da ovlasteni serviseri kupuju ulje izvana, i to I klase onda se jako grdo varas...

Stjepan H.
14-06-2004, 14:57
Meni su rekli prilikom preuzimanja Thalije da je prvi pregled na 3000km ili poslije šest mjeseci(radi garancije).Jasno da su preporučili max brzinu do 120km i 2000-3500 o/min te napomenuli da su motori dobri i kvalitetni i da ne bi trebalo biti problema.
Imali su pravo.Ja sam zadovoljan autom i bolje nemože biti.
Najvažniji su motor i mjenjač.Ako u prvih 2000km sve bude u redu onda mi garancija netreba.
:smile06: :smile31:

fergazer
14-06-2004, 17:46
Kako nema veze sa realnošću??
Malo mi je teže ovako objasnit bez ilustracije, ali probat ćemo ovako: kada klip prolazi kroz stijenku cilindra, on kliže (jer je podmazan uljem) po toj stijenci. E sad, ako ta stijenka nije u potpunosti glatka tj. ako postoji prijelaz od bušilice ili svrdla koji je radio te "komore" jasno je da klip struže tu podlogu kako bi postigla oblik koji odgovara gibanju klipa. Slična stvar je i sa uhodavanjem ventila ali naravno u puno manjem razmjeru. Od tog trenja među materijalima dolaze te "problematične" čestice. Budući da se danas za izradu stjenaka cilindara (a i gotovo sveg ostalog) koriste precizni i kvalitetni kalupi u koje se ulijeva materijal, ne vidim od kud bi mogle dolazit te čestice. :smile10: <br><hr>

fergazer
14-06-2004, 17:46
Najveće muljaže koje se događaju u servisima kod nas su muljaže sa motornim uljima. Njih ovlašteni servisi dobivaju u velkim kantama. Kad dođeš na servis i imaš tu mogućnost gledanja popravka svog auta, mehaničar ti sigurno neće ulit ulje iz novo otvorene plastične posude s uljem već će uzet lonček i zagrabit iz velke kante ulje. Tebi nitko nece garantirat da ti u toj kanti od 500 litara imaš ulje koje piše na njoj, vec ti čika mehaničar može kupit ulje za 20 kn, uzet iz kante to kvalietetno ulje i šibnut unutra to za 20 kn (ne pred tobom il svojim kolegama naravno već kad je solo).
Ili imaš opciju da kupiš svoje ulje i odes kod ovlastenog il bilo kojeg drugog servisera te ako ne gledaš svoj servis i sam onak ostaviš auto onda ce čika mehaničar uzet tvoje kvalitetno ulje sebi i ulit ×××××× u tvoj motor.
Toliko o dobrim i poštenim mehaničarima...
Na svakom ulju kojeg kupiš imaš naznačen datum proizvodnje i njegov rok trajanja kao i onaj najbitniji <FONT COLOR="red">made in</FONT> podatak (uz jasno ostale oznake, viskoznost, certifikate itd) i to je jedino ono šta ću ja gledat prilikom kupovine (naravno uz provjeru jeli ambalaža hermetički zatvorena itd...) ne samo ulja već i ostalog: mesa, sira, banana, kave itd itd...
A ti možeš i dalje gledat te uvozne deklaracije... :smile16: <br><hr>

Mehanicar
14-06-2004, 19:05
fergaser kakvo lijevanje, blok je lijevan , ali tolerancija bilo kakvog lijevanja (osim eventualno tlacnog) u preciznom strojarstvu je ne gruba nego nema price o tome !

sve sto mora biti precizno i zadovoljavati fine tolerancije cca. ispod N10 ide na strojnu obradu, tokarenje,honanje,glodanje,poliranje...... obicno busenje je i tu pregrubo !

svaki cilindar automobila ima svoju kosuljicu (prije 2-3 godine su ih izbacili iz formule 1 radi tezine), bilo mokru ili suhu koja je precizno strojno obradjena a ne struze klipni prsten direkt po bloku i uvjek ce biti trosenja klipnih prstena i sitne strugotine jer drugacije ne moze !

sto se tice ulja u salonima to je stvarno upitno, ako im rabat od 40% nije dovoljan gdje to sve vodi, a ocigledno nije !

Mario Haas
14-06-2004, 19:15
PSA HDi = Toyota D4D = Mini D
Toyota 2.0 VVTi 190KS i Peugeot 2.0RC 177KS gotovo su identični motori.

To se zove transfer tehnologije.
;) <br><hr>

fergazer
14-06-2004, 20:18
A dobro, ulijevanje, lijevanje, you get the point ;)
I sam si napomenuo tu preciznost koja se koristi pri izradi današnjih motora tako da ja mislim da su te strugotine svedene gotovo na minimum, ako ne i niže...

Kao prvo, nisam F<FONT COLOR="red">a</FONT>rgater veće Fergazer.
Kao drugo, naravno da postoji transfer tehnologije između automobilskih kuća, ali da su motori isti (pa kolko god ovo zvučalo nevjerno) I don't buy it!
Po čemu su ti motori identični, ne zanimaju me kataloški brojevi!??
Onda bi i Renault-vo motor od Clia 2.0 sa 180 bio jednak ovom Peugeotovom??
Ok, sad ceš rec onu foru sa Isuzu-ovim 3.0 dizelom od 177 KS-a koji se nalazi u Renault-u, Peugeotu, brijem i u Volvu i Mazdi al opet nemreš reć da su oni potpuno jednaki kod svih proizvođača - postoji razlika barem u prijenosnim omjerima (ako ne i u ostalom), ali ovo s Toyotom ne kupujem...<br><hr>

gost101
14-06-2004, 21:13
taj 3.0d motor se nalazi i u vectri i signumu ali mislim da nije u mazdi!
mnogi preporučuju da se prepolove servisi tj. da se npr. ako je servis na 30000 da se ulje promjeni na 15000
svaki auto pa makar to neki ne pišu trebao bi otići promjeniti ulje nakon 1000-2000km.

turbo-limac
14-06-2004, 22:05
fergazer.... kao sto je meh. vec rekao... cilindre, bili oni s kosuljicama ili bez, uvijek treba jos strojno obraditi... Ostatke od strojne obrade svakako treba ocistiti, dok se stijenke cilindara namjerno finisiraju s "uzorkom mrezice" kao bi omogucili pravilno uhodavanje klipnih prstenova..
Tvornicke tolerancije u proizvodnji nisu bogom dane, dapace kod vecine motora moguce je slozit bolju stvar samo s pazljivijim odabirom serijskih komponmenti i njihovim preciznim slaganjem uz posebnu paznju na tolerancije... Svatko tko je imao u rukama tvornicke papire za pripremu automobila za reli grupe N (dakle serijskih automobila) moze ti potvrditi da je tu vecinom rijec o postizanju preciznih tolerancija i tocno odredjenih setupa motora.. Uostalom tu je i nastao pojam "blueprintinga" koji samo oznacava postupak slaganja pracenjem tocnih tolerancija...


kaj se tice peugeota, toyote i ostalih.... Peugeot i Toyota imaju tehnolosku suradnju, pobogu sad i tvornicu grade zajedno... VVT tehnologija benzinskih motora u peugeot je dosla iz toyote.. slicno kao i HDI tehnologija koja je dosla u toyotu. Da su to identicni motori, pa mozda i nisu al vraski slicni jesu. Nova generacija HDI motora PSA grupe razvijena je u suradnji s Fordom tako da identicne diesel motore mos vidjet u fordu, peugeotu, citroenu a bogme i jaguaru (V6 biturbo diesel) i mazdi

turbo-limac
14-06-2004, 22:08
poanta promjene ulja nije samo u metalnim ostacima od habanja motora... ulje cisti motor od ostataka sagorijevanja i zato lagano crni tijekom uporabe...

cuore
14-06-2004, 22:13
fergazer,pa prijenosni omjer nema veze sa motorom,citas li ti gluposti koje pises.tak npr novi chrysler 300 ima motor od 345 konja i identican okretni moment kao i onaj koji se amerima prodaje pod imenom hemi vec godinama u njihovim ogromnim pick-upovima(dodge)i sad mi ti reci da to nije jedan te isti motor,zato sto ovaj u autu ima drugacije prijenosne omjere nego onaj u "kamionu" :smile10:

fergazer
15-06-2004, 08:15
Daj <FONT COLOR="red">coure</FONT> ne zaje... neda mi se s tobom raspravljat oko te teme, ne mres mi rec da automobil koji je težak recimo 1500 kg ima isti prijenosni omjer i krivulje snage i momenta kao i kamion od 2500 kg (sa istim motorima)...
Pa najobičniji Scenic iako ima iste motore kao i Megane ti ima drugčije složenu getribu i prijenosne omjere...

Ma dobro sve štima limač ali prednost je u tome kaj ti to slaganje danas više manje obavljaju roboti u tvornici i zbog te činjenice je sam proizvodni proces "sigurniji" nego kada čovjek radi te je mogućnost pogreške i nekih većih odstupanja puno puno manja.
A ja sam već reko da sam protivnik dugih servisnih intervala ne samo kod nas već i u Njemačkoj itd itd te da je po meni najbolje na promjenu ulja ići kada se ispuni 70% kilometara koji su navedeni u servisnoj knjižici.
Međutim htio sam ovdije načet narodu koji je skok u kvaliteti motora i ulja i općenito materijala u izradi automobila napravljen da su servisni intervali enormno produženi...

"poanta promjene ulja nije samo u metalnim ostacima od habanja motora... ulje cisti motor od ostataka sagorijevanja i zato lagano crni tijekom uporabe... "

Ja stavio u R5 Shella 5W-40 i točio u njega Super 98 (kak i piše). Nakon 3000 km ulje crno ko noć...
Al je autek išel zato ko avion...<br><hr>

chevy
15-06-2004, 09:50
Fergazer, ne znam gdje, odnosno u kojem servisu si vidio da mehaničari lijevaju novo ulje u motor iz velikih kanti. Ja to nisam vidio. pa u kojem to gradu ima takvih servisa. Velike kante sa uljima sam vidio na brodovima i na gradilištima gdje ima puno građevinskih strojeva i kamiona, a u servisima ne. Na uljima koje svi kupujemo u HR, najčešće nema oznake u kojoj je EU zemlji proizvedeno. Jednostavno piše "Made in EU ili ECC. Pa sad ti pogodi iz koje je zemlje. Možda dolazi iz Kine, Rusije, Malezije, Tajvana u velikim kantama, pa ih jednostavno u nekoj EU rafineriji ili punionici pune u atraktivne i prepoznatljive ambalaže (vakumirane)i prodaju nama na "istočnom tržištu". Zašto to rade? Zato što zemlje poput HR (kikiriki) nemaju razrađen sustav kontrole kvalitete i podrijetla proizvoda, a posebice motornih ulja i maziva. Pa vidiš i sam kakve su propisane norme o kvaliteti goriva u RH. Daleko ispod EU vrijednosti. Pa zar očekuješ drukčiju sliku sa uljima i ostalim mazivima.
I sam si napisao da si ulio u auto novo ulje Shell 5W40 (sintetičko), koje je nakon 3000 km postalo crno, kao da se radi o diesel motoru. Onda, možeš li nam objasniti, zašto je to ulje nkon 3000 km postalo crno?

TRANS AM
15-06-2004, 10:06
Alooooo!!! Čini mi se da ste malko skrenuli s teme. Osim toga, nakon što sam pažljivo pročitao sve postove, brijem da ova rasprava ne vodi nikuda osim sa svakim novim postom u još veću širinu. Mislim, škvadro nema smisla ... ;) <br><hr><font color="blue">I\'m to old for this shit!</font>

turbo-limac
15-06-2004, 11:17
ulje je postalo crno najvjerojatnije jer kolega fergazer ima prebogatu smjesu na njegovom R5.....

Mehanicar
15-06-2004, 13:05
raskoš, gorivo je i tako jeftino ! :))

fergazer
15-06-2004, 16:07
Pa dragi <FONT COLOR="red">tudume</FONT> moj postalo je crno jer sam u auto sipo crveni super 98 koji je pun olova i ostalog dreka, normalno da je procrnilo...
Ja ne znam u kojem servisu nisam vidio takvo uljevanje ulja u auto - VW, Renault, Peugeot...
Jednostavnije je dopremit jedan kanistar od 500L ulja nego 100 malih kanistara od 5 L, uostalom tu se javlja i problem skladišta itd...
Ako na ulju piše made in EU onda je made in EU, nemre bit iz Turske, Rusije, Malezije itd...
Propisane norme o kvaliteti goriva u RH su više manje ok ali problem leži u tome što ih se nitko ne pridržava!<br><hr>

turbo-limac
15-06-2004, 18:27
fino fino, becka skola... :smile18:

cuore
16-06-2004, 06:30
Daj coure ne zaje... neda mi se s tobom raspravljat oko te teme, ne mres mi rec da automobil koji je težak recimo 1500 kg ima isti prijenosni omjer i krivulje snage i momenta kao i kamion od 2500 kg (sa istim motorima)... Odgovor slijedi:The 5.7L HEMI® Multi-Displacement V8 engine with 340 hp at 5000 rpm and 390 lb.-ft. of torque is standard on 300C, making it the most powerful sedan in its class.* The V8 uses a Multi Displacement System (MDS) that allows the engine to operate on four-cylinders when power demands are minimal and/or light for up to 20% more fuel efficiency. So you get the power of a V8 with the economy of a large V6. (EPA estimated mpg: 17 city/ 25 highway VS. Dodge dealer and pick up a Dodge Ram 1500, 2500, or 3500 truck that features the new 5.7-liter HEMI Magnum® V8.

Here's what you'll get:
Unique HEMIspherical combustion chamber within an aluminum head for amazing airflow, torque and power
Up to 345 horsepower with 375 lb-ft of torque
Enhanced performance and efficiency
Two spark plugs per cylinder resulting in fast, efficient combustion
A cast iron cylinder block for truck durability
ne mogu sada naci grafikon,ali kada ga nadjem,postacu ga,mada bi i budali iz ovoga bilo jasno da je rijec o jednom te istom motoru,samo sa razlicitim omjerima u mjenjacu,ali ak ti je to tako tesko shvatiti onda nema svrhe s tobom raspravljati,jer si tvrdoglav poput KRALJA foruma :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25:

chevy
16-06-2004, 11:02
Eto, sada sam i tudum. No bez obzira što sam tudum, i bez obzira što se radi o "prljavom olovnom superu 98" opet mi nije jasno kako je ulje postalo crno nakon prijeđenih 3000 km. A ipak se radi o kvalitenom sintetičkom ulju Shell 5w40. A da nije možda i to ulje lijevano iz velikih, kako ti kažeš "500-litrenih kanistera", pa si možda krajičkom oka u zadnji trenutak primjetio da je "čika majstor" zagrabio iz "kanistera" možda žute boje, sa prepoznatljivom školjkom i crvenim slovima napisane oznake 5W40. A unutra je možda bilo ulje INA delta 5, ili ev. INA delta sint.
Mislim da su razlozi tvog crnog ulja neki drugi, a ne samo gorivo. No to nije razlog da nekoga nazivaš tudumom -×××××nom. Jer i ja sam davno vozio R5 (moje prvo auto), koji je trošio super 98. Ulje sam mijenjao svakih 6000 km, zbog većim dijelom gradske vožnje, a ulje je obvezno bilo sintetičko ELF ("original pakovanje - celofanski umatane male kantice od 1 litre, tada made in France ili made in Belgium). Svakih 500-1000 km provjeravao sam razinu ulja i sjećam se da na izvućenoj uljnoj šipki nije bilo crno nakon 3000 prijeđenih km. Zašto nije bilo crno, možda zato što je auto vozio tudum, a gorivo je bilo isto ili možda još gore.

Stjepan H.
16-06-2004, 11:38
Što ste uhvatili za to ulje....
Normalno da ulje nakon nekog vremena pocrni.
15-40W ulje je sasvim ok.
Svi žele zaraditi na kupcu,a on nemože provjeriti kakvo je ulje.
U servisu stave obično i jeftino ulje,a naplate skupo.

cuore
16-06-2004, 21:50
eto vidis,isti je ovaj ferguson ko i GOLF,cim mu netko faktima dokaze da nije u pravu,on odma ignorira temu,jer nema kaj pametno reci.samo se nadam da je skontao da je bio u zabludi,sto ne znaci nista lose,svi smo tu da jedni od drugih ucimo.. ;) nitko nije rodjen sa znanjem o svemu i svacemu,sve se stice putem..

fergazer
17-06-2004, 11:42
Ja jednostavno ne znam dal ekipa upada na ovaj forum a da ne cita prijasnje komentare ili je nesto drugo u igri.

Kao prvo, vidis da postoji razlika u okretnom momentu - 390 - 375.

'Krivulje su ti isto razlicite sigurno.
ne mogu sada naci grafikon,ali kada ga nadjem,postacu ga,mada bi i budali iz ovoga bilo jasno da je rijec o jednom te istom motoru, <FONT COLOR="red">samo sa razlicitim omjerima u mjenjacu</FONT>...'

A koji sam da oprostis <FONT COLOR="red">×××××</FONT> ja napisao na prosloj strani - da postoji razlika barem u prijenosnim omjerima (ako u nicim vise), ali ne, ti si to pametno preskocio i sad me tu ××××s u zdrav mozak...<br><hr>

fergazer
17-06-2004, 11:42
Sori chewy, malo sam pretjero s nazivom.
Kao prvo, sva ova tvoja raspisana teorija o izmjeni ulja pada u vodu jer sam solo mijenjal ulje i filtre te to preporucam svakom ovdije prisutnom.
A i vidi da i Stjepan "potvrduje" sve moje napisano...
Nadalje, boju koje ce ti ulje imat ti ne uvjetuje njegova "kvalieta" vec vrsta goriva koje tankiras u auto (ako govorimo o benzincima). Ja sam tocio crveni olovni super 98 jer nisam imo katalizator a pametnjakovici u ovlastenom Renault servisu su mi sjeb.. smjesu goriva i zraka tako da je to razlog pocrljenja ulja. Pocrljenje ulja se desava na svakom autu, posebica kod nas sa ovim sjeb... gorivom. A i bitna stvar je u tom sta je prije u autu bilo neko sjebano mineralno ulje pa se i tu moze gledati "krivac".
Nadalje, koliko god ovo zvucalo cudno ali istinito, Elf nema <FONT COLOR="red">potpuno sinteticno motorno ulje</FONT> (poput Castrolla, Shella itd). Sve su to losa polumineralna ulja (zato sam ja i presao na Shell). Jedino sinteticno motorno ulje koje imaju je ono za F1! Provjerena informacija kod zastupnika Elf-a u Hrv!

"eto vidis,isti je ovaj ferguson ko i GOLF,cim mu netko faktima dokaze da nije u pravu,on odma ignorira temu,jer nema kaj pametno reci.samo se nadam da je skontao da je bio..."

Kaj mislis da se ja bojim ili nesto slicno, od ovih foruma su mi u HT-u iskopcali telefon :smile25: :smile25: pa se snalazim...
Daj mi reci u kojoj sam ja to velikoj zabludi?
Sve ali sve sta sam napisao sam i vidio, naucio i osjetio na vlastitoj kozi, ja vam pisem stvari onakve kakve jesu, al je vama tesko dokazat to...<br><hr>

fergazer
17-06-2004, 11:46
I da, jucer sam bas kupio novo Shell-ovo 5W-40 ulje (jer ga trebam promijeniti) i na njemu pise: Made in EU, dan proizvodnje 04.05.2004, traje do 4 mj 2009.
A na Fininom ulju koje imam mado za getribe pise Made in Belgium, na Castrolu u trgovini pise Made in Germany tak da je po meni svako daljnje komentiranje suvisno...<br><hr>

chevy
17-06-2004, 12:13
Chevy a ne Chewy, nisam Poljak. Fergazer, svaka čast dobro si se potrudio glede informacija, obzirom da si čak zvao i ovlaštenog uvoznika za ELF ulja i maziva u Rijeku. No dalje držim da češća izmjena ulja, odnosno skraćenje intervala od jedne do druge izmjene može samo pomoći i povećati trajnost motora. Ono što piše u naputku za svako auto ili što govore u servisima može se "objesiti mačku od rep". I sam govoriš da si "sam svoj majstor". O ostalo više ne bih, mislim da je dovoljno bilo o ulju.

cuore
17-06-2004, 23:53
Ok, sad ceš rec onu foru sa Isuzu-ovim 3.0 dizelom od 177 KS-a koji se nalazi u Renault-u, Peugeotu, brijem i u Volvu i Mazdi al opet nemreš reć da su oni potpuno jednaki kod svih proizvođača - postoji razlika barem u prijenosnim omjerima (ako ne i u ostalom), ali ovo s Toyotom ne kupujem...pa o tome je rijec,da su motori isti,ali par sitnica donosi i par nijansi razlike i DRUGACIJI mjenjac,koji kao dio nema apsolutno nikakve veze sa motorom,potpuno je neovisan,ali ti eto kao znalac hoces da kazes da je razlika medju motorima bar u prijenosnim omjerima,a nije,to je samo razlika u mjuenjacima.al zalud ja pricam... ;)

cuore
18-06-2004, 06:56
Ne predviđeno velika prodaja od 23,000 jedinica modela 300/300C u jednom mjesecu, Chrysler je odlučio povećati proizvodnju u SAD-u. Povećanje prodaje veliko je iznenađenje, jer trgovci u SAD-u naglašavaju da je prodaja limuzina gotovo stala.

Uz rame spomenutog 300C, veliki uspjeh bilježi i pick-up Dodge Magnum. Ova dva automobila osim uspjeha imaju još jednu zajedničku stvar, a to je 5.7-litreni motor, popularni HEMI, koji se proizvodi u Chryslerovoj tvornici u Meksiku
tko sad ne skonta,nek se ubije :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25:

cuore
18-06-2004, 21:59
kaj je ferguson??nikaj za reci??a da je pametno?? :)) :smile25:

fergazer
21-06-2004, 12:52
Jup, zvao sam tipa u Rijeku i tu u Remetincu covjeka koji je uvoznik Elf ulja i rekli si tocno ono sta sam vam napisao (uz malo izvlacenja naravno...)!

Coure, ja sam svoje rekao, a to kaj si ti corav i ne citas moje postove i ne kuzis kakve veze imaju prijenosni omjeri sa getribom, okretnim momentima to ti ja nemrem pomoc...
<br><hr>

cuore
21-06-2004, 17:17
"ne kuzis kakve veze imaju prijenosni omjeri sa getribom"e moj fergusone,pusti ti mene na miru i sebi pomozi ak vec nije prekasno,jer ja koliko znam prijenosni omjeri se nalaze U getribi i vitalni su dio iste,i kao takvi nisu sigurno dio motora,nego GETRIBE!!!ali ti ak ne mozes (poput GOLFA) priznati da nisi u pravu,odn.da si pogrijesio,vise se nema o cemu diskutirati,jer rekoh da bi i ×××××× iz onoga skontala da kamion i auto imaju isti motor,a ti ak nisi skontal...hmm ;)

fergazer
23-06-2004, 13:30
Getriba nije dio motora??
A ajd mi onda pametno moje reci cega je ona dio??
Prijenosnog mehanizma koji opet nema veze sa motorom jel...
To je isto ko da velis da kuplung i kocnica nisu dio motora...
Ako neki proizvodac uzima motor od drugoga onda i kopira s njim i getribu. Al ti nemres imat istu getribu na kamionu i osobnom automobilu, jedino ak si <FONT COLOR="red">××××××</FONT>, onda mozes sve imat (i radit naravno) :smile25: ... <br><hr>

TRANS AM
23-06-2004, 13:50
Pa dobro di se ovaj gore gasi!? :smile17: <br><hr><font color="blue">I\'m to old for this shit!</font>

fergazer
24-06-2004, 22:50
Gasim se kad netko potvrdi moja razmisljanja ili u ovom slucaju kad netko kaže tj. dokaže suprotno od onoga šta ja pišem - ja mu naravno porucim da sam pogrijesio, fulo stvar, priznam "poraz".
Al na ove ×××××rije ne mogu bit imun i sjedit dok "netko" trabunja i blebeće bez veze!<br><hr>

cuore_primitivo
25-06-2004, 19:08
e moj fergusone,getriba JE prijenosni mehanizam,i kako takva nije dio motora,jer svaki motor moze raditi bez nje,bez kocnica,kuplunga i ostalih ×××××rija,jer je neovisan,centralni dio na koji se ostali nadovezuju da bi ispunili svoj dio zadace.i ni ja a niti clanak vidi-auta ne tvrdimo da kamion i auto imaju istu getribu,nego da imaju isti 5.7 literni motor,a kocnice i getribe razlicite normalno,po potrebi auta odn.kamiona.e ak ti to nemres svarit,stvarno si ti ×××××× koja trabunja i blebece bezveze :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: <br><hr><font size="+1" color="blue">subaru impreza wrx - krama killer</font>

INTERCEPTOR
25-06-2004, 20:28
Getriba je jedan od dijelova prijeneosnog mehanizma. Tu još ide kuplung, diferencijal i eventualno kardan.

mytbyte
25-06-2004, 23:21
Ne kužim, kakve su to tvrdnje da su motori Peugeota i Toyote isti??? To kaj je Peugeot uzeo neka gotova tehnološka rješenja od Toyote i obrnuto ne znači da je riječ o istim motorima...niti konstrukcijski niti po mjestu proizvodnje...Mini D ima Toyotin D4-D i tako ga BMW i specificira, a PSA bi se vjerojatno odmah pobunila jer zašto ga ne bi reklamirali kao HDi ak su motori isti i proizvodi se u istim pogonima??? Ma ovo je su sve takva naklapanja bez osnova... :smile09:

fergazer
28-06-2004, 12:14
Ja sam svoje rekao, a to je da ako se motori razlikuju da se razlikuju po getribi tj. prijenosnim omjerima...
A ti me zovi budalom, kretenom, moronom, mene ti to ne uzbuđuje previše...

Moze motor radit bez getribe, moze brate i bez filtera i bez akomulatora, alternatora i elektronike, a moze brate dragi i bez ulja (nekih 3-5 sekundi doduse)...

Ova sama prica sa motorima mi je trula, ak je recimo Toyota uzela neki tehnicki detalj s motora od Peugeota, ne znaci da je odmah Toyota zela cijeli motor...<br><hr>

cuore_primitivo
29-06-2004, 06:36
e,moj fergusone,pa ti sad poput KRALJA sam po svojim tvrdnjama kakis:smile12: :smile17: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: <br><hr><font size="+1" color="blue">subaru impreza wrx - krama killer</font>

cuore_primitivo
29-06-2004, 06:43
a to je da ako se motori razlikuju da se razlikuju po getribi tj. prijenosnim omjerima... naravno da postoji transfer tehnologije između automobilskih kuća, ali da su motori isti (pa kolko god ovo zvučalo nevjerno) I don't buy it!
Po čemu su ti motori identični, ne zanimaju me kataloški brojevi!?? mozda po obujmu,kutu medju cilindrima(kod V motora iz chryslera)i razlici od CAK 15 nm u okretnom momentu i 5 ks u snazi.ne,nisu isti,nema sanse...

fergazer
29-06-2004, 11:12
Jelda da sam <FONT COLOR="red">KRALJ</FONT>, baš lijepo od tebe što si prizno, ali nažalost jedini koji ovdje <FONT COLOR="white">kaki</FONT> si mi ti, što se vidi iz priloženoga...

Hvala Bogu da imamo tebe na ovom forumu, inače bismo svi živjeli u zabludama i neznanju...

Govorimo o razlici motora i prijenosu tehnologija između automobilskih proizvođača, ne unutar neke automobilske kuće, il ti je to prekomplicirano za shvatit...<br><hr>