PDA

Pogledaj cijelu verziju : JUGOSLAVIJA

Sarajlija
07-06-2004, 15:28
Jugo mati, nema te vec 15 godina, a jos si u nasim srcima i dusama. Kazu da te nema vise, a sve oko mene me na te podsjeca. Krila si nas i hranila ko pilad svoju, a mi smo u te ko u nebo i svjetlost nasu gledali. Da nam 100 domovina daju, samo je jedna majka i ljubav prva i zadnja. Dok nam se oci ne sklope mislicemo na te, i suze nase liti za tobom. Ti si nasa proslost, ali i dio nase buducnosti, jer sve tvoje nisu mogli unistiti.

Ti si trobojka i zvijezda nasa, plava za nebo i more, boja nasih dusa, bijela za mir koji smo u tvom krilu tad i nikad vise osjetili, a crvena za krv koju lismo za te. Tvoje vatre jos gore u nasim srcima, a zuto zito tvoga grba jos hrani nasa gladna usta.

Cjelivam te majko u obraz i usta lijepa, ljepa si i kad te vise nema, tvoja sjena je uvijek s nama. Sanjam te i kad sam budan. Vidim kamen, pticu, ili cujem zvuk, pa se vratim na staze mog djetinjstva, cempres gordi, sum breze i miris kisnog jutra.

I tvoj smo kamenjar voljeli, a nekamoli more ili nebo. Oduzeli su nam te kad si nam najvise trebala,i mi smo tvoja sirocad. Lazu nam o tebi, crne te i blate, a dan s tobom je vrijedio koliko i zivot vjecni. Proklet bio i sjeme mu se zatrlo dabogda, ko te unistio i ubio. Ko te nije volio, ne zna sta je izgubio.

Posljednji pozdrav - Slobodarsko Sarajevo i tvoje dijete

videotron.ca
07-06-2004, 15:35
MOJA ZEMLJA

Gordo zvucase rijeci
Jugoslavija,
To divno ime sto se
Lako ne zaboravlja.

Reci
Zbogom zemljo moja,
Ne oprastam nikome
I nikada.

Ime tvoje,lijepa domovino,
Ostat ce u mom srcu
I snovima,
ZA SVAGDA,ZA SVAGDA.

Napisala jedna emotivna dusa u Serbruku 1996.godine

Vid'te zvrknutog:
07-06-2004, 15:56
Jugo mati, nema te vec 15 godina, a jos si u nasim srcima i dusama.

- Izrodi je napravili, zatim paraziti od zajmova živili, i tak budućim generacijama priveliki dug ostavili. Sjeme im se iskorijenilo tko Jugoslaviju napravi i onim koji za Jugom žale umjesto da se vesele i grade državu svoje prave hrvatske nacije.

Zvrko, pamet uglsvu!

Grga GN
07-06-2004, 19:02
Svatko ima pravo na svoja shvacanja i svoja sjecanja. Vecini ljudi djetinjstvo i mladost su zlatni danci njihova postojanja i stoga drage uspomene. Sjecam se kada sam bio mali, mog prvog svecanog odjela kojeg sam dobio za prvu svetu pricest. Nikada vise nisam tako uzivao u posjedovanju odjela, sto ne znaci da je to bilo najbolje i najljepse odijelo na svijetu po ocjeni bilo koga drugog, to je tako bilo tada za mene. Ako bi i jos danas bio zaljubljen u to isto ruho, i kada bi jos i druge uvjeravao da je to stvarno tako, postavlja se pitanje dali sam se ja onda po zakonima prirode normalno razvio, ili sam malo zastranio.
I snovi su kadkad nekome stvarni, ali ako netko spava vozeci auto, drz desno.

>>Izrodi je
07-06-2004, 23:47
napravili, zatim paraziti od zajmova živili, i tak budućim generacijama priveliki dug ostavili...<<

Ako cemo po zajmu, onda je HR danas pet puta gora, jer SAMA duguje onoliko koliko je Juga nekada dugovala - oko 25 milijardi dolara.

Pa ujko bre, kad ste tako brzo nacimbali toliki dug??? Ja jos uvek mislim da je fatamorgana, ali nije :(

Po meni
08-06-2004, 00:12
meni je sasvim razumljivo sto se Juga toliko zaduzila, s obzirom da je iz rata i istocnoevropskog (ruskog) embarga izasla opustosena sa jedne strane, i opredeljenje njenog rukovodstva za brzim sveukupnim privrednim razvojem sa druge strane.
Za takav dramatican razvoj bila je potrebna lova koja nije mogla nikako da padne sa neba.

bosnjaK..
10-06-2004, 05:38
jA ove Hrvate niako ne razumijem , kako su toliko bili i ostali pritiv Jugoslavije a sami su totalno nesposobni za ziviti i gradyti se.
Dug ce vam do kraja godine biti blizu 30 milijardi i eto vam kapitulacije , Svabe vas pustile da gazite rijeku a plivati neznate dok oni iskoristavaju situaciju dok se vi ne pogusite ili nenaucite sami plivati oni pustose onim sto je Juga sagradila ili mi svi skupa . :smile17: :smile18:

Fredo...
10-06-2004, 08:03
...nikako da shvatis da se mozes zaduziti onoliko koliko si solventan...

Svedska je duzna oko 150 milijardi US$, na duplo vise stanovnika od HR i na 4 puta visi standard po glavi od HR.

Po tome je HR malo zaduzenija po glavi i mogucnosti...

Ali zaduzivanje nije samo katastrofa kako ju ti pokusavas opisati...

Ako se lova pravilno investira ona je isplativa...

Dobar dio te love je investiran u autoceste...koje se naplacuju, koje dovode vise turista, pomazu industriju i sve pozitivno...

Budi bez brige zapad ne posudjuje kovu samo na lijepe oci... Dobro ocjenjuju moze li zemlja to vratiti ili ne...

pa slicne probleme..
10-06-2004, 08:08
...sa identifikacijom imaju i Istocni Nijemci, Rusi, Cesi...svi koji su izasli i ukinuli komunizmom...i uveli "slobodno trziste"...

Razumljivo... ali i sistem i drzava se je pokazala losom... nije odoljela vremenu...

Ma shvatam ja
10-06-2004, 16:12
a i ti ces shvatiti kada zapadnete u duznicku krizu. Nisam siguran da ste mi vi bas primer solventnosti, niti mi deluje bas pametno da se toliko rapidno zaduzujete i da gro ulazete u puteve.

Kažeš
10-06-2004, 18:40
"Budi bez brige zapad ne posudjuje kovu samo na lijepe oci... Dobro ocjenjuju moze li zemlja to vratiti ili ne..."!

Znači,što je i logički,kad ne budeš imao za vratiti slijedi ovrha ili PLJENIDBA !

A dali si ikada razmišljao da se svijetom širi bauk GLOBALIZMA i NEOKOLONIJALIZMA,što veoma lako može zadesiti male i siromašne zemlje kao što je Hrvatska!

stos je...
10-06-2004, 20:10
...bas u tome...

To sto se radi stoji CVRSTO u Hrvatskoj - neka zaplijene ako mogu...

A kome ti da dajes savjete sta je dobro a sta nije?? Sta ti znas o ekonomiji? makro, micro itd...

Nemoj se truditi... gledaj da svoju lovu pametno upotri××××s i investiras...

otto
10-06-2004, 22:27
Kada je bil toliko dobro u toj vasoj Jugi zasto su toliki ljudi napustili tu lijepu tvorevinu.Bilo je dobro samo onima koji su bili na kopanji to jest komunjarama .Nije bilo nicega kvalitetnoga za kupiti nestesice svega i svacega. tko je mogao ici slobodno u crkvu ili damiju niko.Nije se smijelo kritizirati partiju a oni su kritizirali zapadni svijet koji je imao 100% veci standard .Sada vi Jugici samo mastajte o toj vasoj bivsoj Jugi.

Sta ja
11-06-2004, 00:55
znam o ekonomiji? Priznajem, nisam ekonomista po struci, ali sta si ti pokazao iz ekonomije, ne moze se pogotova za tebe reci da imas blage veze sa tom naukom (vidim te kako pricas), pa i sam priznajes da ti neke stvari nisu jasne, onda das neki bezvezan odgovor kojeg ni sam ne mozes da objasnis, kao u vezi pitanja zasto su hr proizvodi 3 puta jeftiniji u susedstvu.
Naoruzao si se sa BNP i mislis da si dorastao da pricas o tim stvarima.

>>To sto se radi stoji CVRSTO u Hrvatskoj - neka zaplijene ako mogu...<<

Ma sta ima da plene, HR ve vec sada prilicno rasprodana strancima.

>>Nemoj se truditi... gledaj da svoju lovu pametno upotri××××s i investiras...<<

otto:
"Kada je bil toliko dobro u toj vasoj Jugi zasto su toliki ljudi napustili tu lijepu tvorevinu.Bilo je dobro samo onima koji su bili na kopanji to jest komunjarama .Nije bilo nicega kvalitetnoga za kupiti nestesice svega i svacega. tko je mogao ici slobodno u crkvu ili damiju niko.Nije se smijelo kritizirati partiju a oni su kritizirali zapadni svijet koji je imao 100% veci standard .Sada vi Jugici samo mastajte o toj vasoj bivsoj Jugi."

U pravu si da su komunjare uzivale, ali bilo je zlano doba kada nisi trebao da budes komunjara pa da uzivas.
Najveci talas iseljavanja desio se u vremenu raspada Juge, a narocito posle raspada za vreme rata i sankcija. I dan danas trend iseljavanja je na visokom nivou i kod vas i kod nas.

Sto se tice nestasica kako ih ja pamtim, povremeno ne bi bilo ulja, a svi su imali zalihe ulja kod kuce, bila je nestasica kafe, ali tad nikoga nisam cuo da ne pije kafu zato sto nema, bila nestasica goriva, a svi su jednako vozili. To je moj utisak o nestasicama u Jugi.
U stvari, trgovci su ti koji su sami izazivali nestasice krijuci robu po magacinima.

A sto se tice odlaska u crkve i dzamije, nesto se ne secam te restrikcije, sem za komunjare kojima ionako nije stalo do crkve. Nemoj da izmisljas.

kažeš otto
11-06-2004, 04:18
"Bilo je dobro (u bivšoj SFRJ) samo onima koji su bili na kopanji to jest komunjarama ."

Pa ko je sad na kopanji,pa opet nije dobro?
Ne čini Ti se možda da su opet na vlasti ili te iste same ex SFRJ komunjare ili njihovi potomci!
Nadalje!
Ti si vidiš,a i sam kažeš već 30 godina vani,i ne pada ti na pamet da se vratiš kući,vjerovatno!
Što je razlog tvom "domoljublju sa distance"!
Možda ona narodna izreka:

"NAJLAKŠE JE SA TUĐIM KURCEM PO GLOGINJAMA MLATIT'!"
:)) :)) :)) :)) :)) :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

joj, joj..koji...
11-06-2004, 10:07
...si ti peceni PRAVI YUGOSRBIN!!

Hr je sva rasprodana?? Strancima! A Srbija nista nije nikome dala ili prodala...sve je srpsko...(i zato joj je tako dobro...)

Pa daj mi reci GDJE ti zivis??

Da li ti znas cija na pr. "PLIVA"?, VOLVO? Skoda? Ericsson? Scania?, SAAB?

A sta da se Hrvatska sekira (ako joj je sve rasprodano) - za vracanje te? Posudjene love?? pa ionako je sve rasprodano?

Kako ti to mislis??

Pojima nemas o porezima, cijenama, makro, mikro ekonomiji... ti si na nivou prvobitne zajednice kad je trgovina bila trampa..

Ipak ja mislim
11-06-2004, 12:32
da se tebi trampa mota u glavi, u pokusaju da uvek budes u pravu i da za sve nadjes opravdanje, ali vrlo nevesto i smesno.

Evo sta si rekao:
"Hrvatska štimuje cijenu, prema cijeni robe za koju (robu) iz druge države zamjenjuje."

Piše nepoznati:
11-06-2004, 13:02
Evo sta si rekao:
"Hrvatska štimuje cijenu, prema cijeni robe za koju (robu) iz druge države zamjenjuje."

XX: istina je da sam tako rekao i pri tome ostajem, a hajde ti objasni da nije. Mislišli da stavlja konačnu cijenu svoje rabe prije nego čuje cijenu robe za koju zamjenuje?

Na primedbu
11-06-2004, 14:34
da sam zastarelih shvatanja iz ekonomije, i da sam iz vremena trampe, ja sam ti samo pokazao da upravo ti baratas sa tim terminom - trampom, jer razmena robe nije nista drugo do trampa.

>>Mislišli da stavlja konačnu cijenu svoje rabe prije nego čuje cijenu robe za koju zamjenuje?<<

Cenu robe odredjuje trziste - ponuda, potraznja i kvalitet. Ako se roba ne prodaje, onda se cene obaraju.
Prosto kao pasulj.

I upravo je tacno ono sta si jednom rekao, trgovci nemaju milosti, niti smo braca kad trgujemo, prema tome, ako vi fino prodajete svoje proizvode Evropi za skupu lovu, zasto bi ste se bakcali sa onima koji ne mogu da plate???

Izvini, ali stvarno te ne razumem.

XX
11-06-2004, 17:45
Piše nepoznati:
da sam zastarelih shvatanja iz ekonomije, i da sam iz vremena trampe, ja sam ti samo pokazao da upravo ti baratas sa tim terminom - trampom, jer razmena robe nije nista drugo do trampa.

XX: Diskusijom s takvim osobama se nemože pronać stvarnost, jer neodgovaraju na pitanje sugovornika, niti puste sugovornike da odgovore na vaša pitanja - jer sami na njih odgovarate - i tako pokažete da ne razumijete ni sugovornika ni sami sebe o predmetu u kojog se petljate, a samo ste napamet nešto malo naučili, a neznate pravi smisao, niti način kako otkriti stvarnost pa zato sami sebi postavljate pitanja na osnovu svojih fantazija a zatim sami na njih odgovarate, te osjećate pametni.

Dio moje ranije verzije:
>>Mislišli da stavlja konačnu cijenu svoje rabe prije nego čuje cijenu robe za koju zamjenuje?<< - Ovo je direktno pitanje, na koje još nisi odgovorio, a tvoje doljno objašnjenje je nutarnje zbivanje prirodnim zakonom ekonomije, što sam (bez obješnjenja) ubrojio u mom sažetom izrazu, pa ponovo proštudiraj.

Cenu robe odredjuje trziste - ponuda, potraznja i kvalitet. Ako se roba ne prodaje, onda se cene obaraju.
Prosto kao pasulj.

XX: Baš je prosto kao grah.
A sad ti je pitanje na drukčiji način: zašto je neka roba hrvatske proizvodnje, i do tri puta skuplja u Hrvatskoj nego u Srbiji?
Jeli možda zato što je Srbija i nedavno bombardirala, palila, plaćkala i ubijala po Hrvatskoj?

Nepoznati:
Izvini, ali stvarno te ne razumem.

XX: Nije mi čudno,školovan si sigurno samo u SFRJ-u.

>>zasto je
12-06-2004, 00:43
neka roba hrvatske proizvodnje, i do tri puta skuplja u Hrvatskoj nego u Srbiji? <<

Zar vi jos uvek nesto proizvodite??? Nisam znao.

Kad je vec tako, evo mog odgovora: Zato sto vasa roba vise i ne vredi.

mislim
12-06-2004, 00:46
za te proizvode bi ste dobili jos manje u Evropi nego u Srbiji.

A sto se tice
12-06-2004, 00:59
pitanja kako te razumeti, suludo je zavrsavati ekonomiju... najbolje psihijatriju.

Probisvit
12-06-2004, 06:02
Kad neko umre nikad se vise ne ozivi,,,,stoga jugonostalgicari svatite vec jednom da treba gledati naprijed a ne iza sebe.

Good bay srboslavio nikad vise.....

ukratko...
12-06-2004, 13:08
...HR je po zadnoj (prije otprilike godinu dana) ekonomskoj ocjeni o svim zemljama koje imaju mjerodavni sistem, na oko 50-om mjestu po konkurentskoj moci. Slovenija je bila na oko 37 mjestu (ako se ne varam?) a Srbija negdje oko 85-og mjesta.

Prva je bila Svedska, pa USA, pa Norveska...itd...

TO je mjerodavno...

U HR je mlijeko jeftinije nego u EU, kruh takodjer, a i svim bazicnim namirnicama je cijen na otprilike istom nivou ili nesto nize nego u EU.

otto
12-06-2004, 22:38
jeste vi srbadija nepismeni pa ovo je tema o Jugoslaviji a ne o Hrvatskoj i srbiji.Moje misljenje je da ta Jugosrbija je bilo najvece zlo i za srbiju i za Hrvatsku. Izgleda da najvise za srbiju zato ju je vas voda Slobo milosevic i rasturio kao vi to velite . :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Izgleda
12-06-2004, 23:00
stranci su je daleko vise respektovali nego njeni gradjani.
Za sve istocnoevropske zemlje, bili smo Amerika broj 2, i puno su nam zavideli.

Mene cesto pitaju i oni sa zapada i oni sa istoka : "Sta se desi sa onako prosperitetnom zemljom???"

ma koji...
13-06-2004, 12:38
...prosperitet Fredo??

Zahvaljujuci Sloveniji i Hrvatskoj, te Titovom "NE" informbirou...

Granice su 1960-tim MORALI otvoriti da ih nezaposleni ne bi pojeli...
Nezposleni isli u "pecalbu" i slali DM-e i $-e u YU, Stranci su dolazili u HR...jeftino, ali placeno DM-ima...

Za istok smo bili pojam jer smo se mogli slobodno kretati i imati donekle nekakve slobode... u ducanima si mogao tu i tamo kupiti nesto zapadnog...Za zapad smo bili najbolji na ISTOKU!!

Valuta se je kupovala na crno i shoping je bio na Ponte Rosu u Trstu...gdje se je mogao prodavati skoro bilo kakav bofl...Yugovici su SVE kupovali...

Uvedena je ona perverzija od Samoupravljanja, skolskog sistema i jos dosta toga ...

U toj su se zemlji mnogi svercali i njima je NJATEZE palo gubitak tog "sverca"... ONI su najvise pogodjeni sa situacijom...

Bilo im je divno jasiti na kraljici zvanoj YU...i glumiti ???

Bilo pa proslo Fredo...
Bio Sovjetski Savez...istocni blok...

SVE je propalo i pokazalo se je da je YUga bila NAJGORA od svih...

Svi su rijesili probleme civilizirano OSIM SRBA!!!

No Srbs - NO problems....

Srbin
14-06-2004, 09:29
Vi ste bili toliko civilizovani da to nema nigdje :smile06:
Samo se sjetim Jasenovca u druge "civilizovane trendove"
:smile15:

Pa da
14-06-2004, 14:47
po tebi sve sto je bilo pozitivno, dolazilo je od Hrvatske i Slovenije, a ono sta je bilo negativno iako je zaista dolazilo od Hrvatske i Slovenije, pripisuje se Srbima, naravno, a evo i dokaza.

Poznato je da su reforme skolstva upravo dolazile iz Hrvatske, medjutim pljuvac po SFRJ to precutkuje vec stavlja u isti kos (by default krivi Srbi).
Poznato je da je bog i batina za privredni oporavak i industrijalizaciju zemlje godinama bio Boris Krajger Slovenac, medjutim "objektivni" pljuvac to precutkuje.

Dalje, "objektivni" pljuvac ce pomenuti otvaranje granica zemlje negativnim, ali da je kojim slucajem bilo obrnuto, takav tip bi nasao primedbu da su ljudske slobode bile ogranicene jer se nije moglo putovati u inostranstvo.

>>Nezposleni isli u "pecalbu" i slali DM-e i $-e u YU...<<
Pa sta tu ima lose, budalo jedna? Zar to nije jedna karika u ekonomiji jedne zemlje??? Zar je to ilegalno, nedopustivo i sramotno za jednu zemlju.
NIJE!

>>Za istok smo bili pojam jer smo se mogli slobodno kretati i imati donekle nekakve slobode... u ducanima si mogao tu i tamo kupiti nesto zapadnog...Za zapad smo bili najbolji na ISTOKU!!<<

Ovde si donekle natucao nesto tacno a ja cu da izlozim do kraja. Za istok smo bili pojam jer smo se mogli slobodno kretati (pazi, ovo nije neki bezvezni faktor u vreme hladnoga rata), u ducanima smo imali sve i nase i sa zapada. STANDARD nam je bio visestruko veci, i na tome su nam zavideli svi na Istoku. Prime radi, ja sam na jednu veceru uspevao potrositi celu njihovu platu.

>>Valuta se je kupovala na crno i shoping je bio na Ponte Rosu u Trstu...gdje se je mogao prodavati skoro bilo kakav bofl...Yugovici su SVE kupovali...<<

U Trstu i na Ponte Rosu mogao si da kupujes za dinare, a mogao si kupiti sve sto zelis, i nije bio bofl.
Ako se nekome nije dopadao Trst, mogao je da produzi do Firence, Venecije, ili ago gde ti je drago - sa onim standardom i onim platama sedamdesetih mogao si i na kraj sveta. Vec sam jednom pomenuo da sam ja isao u Trst i Ljubljanu na kafu.
Ludi, mladi, a PUNI PARA!!!!

>>Uvedena je ona perverzija od Samoupravljanja, skolskog sistema i jos dosta toga ...<<

Skolski sistem pod kojim sam ja ucio skolu i studirao, svideo mi se, a kvalifikacije su mi se priznale u svetu.

>>U toj su se zemlji mnogi svercali i njima je NJATEZE palo gubitak tog "sverca"... ONI su najvise pogodjeni sa situacijom...<<

To je macji kasalj prema onome sta imamo danas na prostorima bivse nam drzave (izuzimajuci Sloveniju).

>>Bilo pa proslo Fredo...
Bio Sovjetski Savez...istocni blok...<<

Ja sam se pobrinuo da mi i danas bude lepo.

>>YUga bila NAJGORA od svih...<<
Ovo ti je velika glupost.

>>Svi su rijesili probleme civilizirano OSIM SRBA!!!<<

Za rat, kao i za ljubav, trebaju dvoje.

>>No Srbs - NO problems....<<
U Makedoniji zivi 33% Srba. Puno Srba zivi sirom Evrope, u Kanadi, Americi, Australiji, i nigde zaista nema nikakvih problema sa Srbima.

dalmatinka
14-06-2004, 14:54
<font color="blue">Pa sad gospodine 'Pa da' sve si ti to lipo ispisa i puno toga si pogodija, ali ono na kraju 'Za rat, kao i za ljubav potrebno je dvoje' ... tu moras stati ...
Mozda ta tvoja tvrdnja i je tocna, ali nepobitna cinjenica je da je puska koja je prva opalila u svim ratovima u zadnjih 14 godina bila u srpskim rukama, a niste valjda ocekivali da u toj 'ljubavi' budete sami!!!</font><br><hr>

Gregoire
14-06-2004, 15:10
A jadni Hrvati, ni krivi ni duzni :))

about YU
14-06-2004, 21:51
...vi u Srbiji mozete stalno raditi reforme...SVE CE VAM PROPASTI!! kao sto su do sad...Tako je bilo i u YU.

"Industrializacija zemlje" je bila solidna u SL i HR do 1918...(doinekle i u Vojvodini)... Industrijalizaciju su placali u YU OPET - da uglavnom SL i HR...a ko je manje vise sve za××××...- da UGLAVNOM Srbija...

SL i HR stvori neki kapital...koji se prelije u ostatak zemlje koji bude uglavnom zajeban...(OK - mogli smo kupovati FICE)

GRANICE s8 se MORALE otvoriti jer bi nezaposleni pojeli vladu... a YU je dobila jos nekih pozitivnih bodova od zapada...

Gdje su ostale ljudske slobode bila u YU??? Da si pisnuo nesto protiv nekog, sistema a de o Titu i ne govorim...

about YU
14-06-2004, 21:51
Da "pecalbari" su slali valutu koja je vladi bila neophodno potrebna za prezivljavanje... bez nje ko zna kako bi bilo... ILegalno nije...to nisam rekao, samo da je to pomoglo vladi u prezivljavanju.

Standard nam NIKAKO nije bio visestruko veci od istocnjaka... zaboravio si na YU sirotinju koje je uvjek bilo puno... Place su nam na papiru bile visestruko vece jer nam je valuta bila prenapuhana...ali sve je dosklo na naplatu...U Yu je bilo nesto oaza prosperiteta... ali sve je to bilo BOLESNO, NEZDRAVO... zradjeno na neki neekonomski nacin...mucke preko kredita, - inflacije pojede glavnicu, sverc valuta, robe...sve moguce... Zato je i YU propala... i SVE se je urusilo bas onako kako je trebalo - osim rata - da vas nije bilo - odnosno da ste bili - recimo kao cesi ili Rusi...
Vidis bas taj faktor - o kojem pricas, da si za vecerui potrosio jednu "njihovu placu"...da si isao na kavu u LJ i u Trst... svako takvo ponasanje je bolesno... To ne rade niti Rockfelerovi...sve su to YU anomalije - i dobro da ih spominjes... da razmislis ZASTO je ´sve otislu tud kud i je... Slovenci se NIKADA nisu tako ponasali - NIKADA, a uvjek su imali vise love od vas...Nesto Hrvata je islo na Ponte Roso i Graz u kupovinu... tog se sjecam...
Da za Dinare si mogao tamo kupovati...Ti su se dinari poslije trosili po Istrijanskim restauranima a kurs je bio?? 20-30% losiji nego u YU... Tako da su Talijani jeli rucak za 10-20% cijene koje bi platili u Italiji - svima dobro!! Tamo se prodavao uglavnom BOFL - da, i rezervni djelovi srot masina i ×××××rije - ×××××RIJE koje nigdje na zapadu nisi mogao prodati - (OK ima iznimaka)

about YU
14-06-2004, 21:52
Skolski je sistem UNISTIO vecinu generacia - TI si jedan od NJIH! Samo tvoje pisanje to dokazuje...

Normalno je da SAD Srbi svercaju sve zivo - presipavaju iz supljeg u prano...umjesto da rade... ali sad SAMI placaju konsekvencije od takve "ekonomije" - time sta su skoro najsiromasnija zemlja u evropi - a i sire... NEKOLIKO puta siromasniji od Madjarske, Ceske, Hrvatske itd... za koje si se hvalio da "smo bili visestruko bogatiji"... oni RADE (uglavnom)

Bas ti je lijepo, kad tu svaki dan narices...

YU je bila najgora ZATO sta je bila toliko perverzna i toliko dugo - zato je dozivjela sudbinu kakvu je dozivjela... to NIJE nijedna druga zemlja - zar ne? i to uglavnom zahvaljujuci vama Srbima!! VAMA JE `BILO NAJLJEPSE - zato vi to niste dali... - ali ste bili prisiljeni...

">Svi su rijesili probleme civilizirano OSIM SRBA!!!<<
Za rat, kao i za ljubav, trebaju dvoje. "

Da Srbo - ZA SILOVANJE TREBA (barem) dvoje!

>>No Srbs - NO problems....<<
iza toga stojim...

Gargoyle
14-06-2004, 22:10
Joj, molim te, nemoj vise pisati o Hrvatima, i kako su jadni, fini, nevini i civilizovani. Jos malo pa cu poceti da placem! :( :smile16:

Silovali??? HAHAHAHAHAHAHAHA, a Hrvati jadnici su se samo branili. Dobar ti vic, nema sta...

>>Industrijalizacija
15-06-2004, 01:11
zemlje je bila solidna u SL i HR do 1918...(doinekle i u Vojvodini)... Industrijalizaciju su placali u YU OPET - da uglavnom SL i HR...a ko je manje vise sve za××××...- da UGLAVNOM Srbija...<<

Konkretno, gde je Srbija ometala industrijalizaciju ukupnog razvoja zemlje???

>>SL i HR stvori neki kapital...koji se prelije u ostatak zemlje koji bude uglavnom zajeban...(OK - mogli smo kupovati FICE)<<

U Srbiji se nisu samo proizvodile FICE. Zbog nedostatka vremena, samo cu te potsetiti na ENERGOPROJEKT koji je imao poslovne aranzmane diljem sveta, od Sibira preko Srednjeg istpka, pa sve do Latinske Amerike.

GRANICE su se otvorile jer Vlada jedne zemlje nije za to da uskracuje narodu sredstva za zivot i ogranicava slobodu kretanja. Drugo, u toj odluci bio je interes Vlade zbog priliva deviza u zemlju od dijaspore, a racunalo se i na to da ce bar deo te dijaspore investirati u tu zemlju. Trece, racunalo se i na dotok pameti i iskustva stecenih u razvijenom industrijskom svetu.
U svakom slucaju, to je bio super koristan potez tadasnje vlade i visestruko bitan.

Zabrana izlaska iz zemlje vazila je dok je zemlji pretila opasnost od novoga rata, i dok je trajala posleratna obnova. Granice su se otvorile pocetkom sezdesetih kada je zemlja vec izisla iz recesije i kada je prestala potreba za humanitarnom pomocu izvana.

>>Gdje su ostale ljudske slobode bila u YU??? Da si pisnuo nesto protiv nekog, sistema a de o Titu i ne govorim...<<

Sa ovim se potpuno slazem ali samo za vreme IB-a. To vreme je zaista bilo vreme mraka.

Da se ne zadrzavam koliko je nas standard bio veci od onog poljskog ili ruskom, bio sam tamo nekoliko puta, i mi smo za njih bili kraljevi, jos kad se pojavimo odeveni u Italiji od glave do pete, gledali su nas kao da smo dosli pravo iz Holivuda.

>>Skolski je sistem UNISTIO vecinu generacia - TI si jedan od NJIH! Samo tvoje pisanje to dokazuje...<<

Ovo ti je najveca glupost. Koliko nasih doktora, lecnika, inzenjera i ostalih strucnjaka radi uspesno u celom svetu, ni broja se nezna, sto iz taka opovrgava tvoje tvrdnje.
Ja sam se skolovao u tehnickoj nauci, i nikad do sada se nisam sreao sa bilo kojim problemom koji ima veze sa mestom studiranja.
××××s mu mater, sve dok sa tobom nisam otvorio diskusiju, mislio sam da je Omov i Lajbincov i Koshijev i Njutnovi zakoni isti i na velikosrpskom i na velikohrvatskom a i na velikoengleskom: U = I * R, pa ga mozes jebati.
Cak i Shredingerova formula glasi isto, majku mu!!!!!!!!!!!!!

Hajde, ja sam ti uopsteno odgovorio o obrazovnom sistemu (do Suvarovog), a ti budi ljubazan pa mi kazi konkretno sta je falilo preSuvarovom obrazovnom sistemu, pa da ti konkretno odgovorim.

Ej, zaboravio
15-06-2004, 01:30
sam ti reci da cak i definicija Ajnstajnova teorija relativiteta vazi na sva tri pomenuta jezika i skolska sistema,
pa i ona formula E = m*c2.

fyi
Ovde mi radi drug koji je stekao obrazovanje u Bgd-u, u jednom "propalom" skolskom sistemu.
http://www.emc.com/
i lupa 120.000 USD godisnje.

A sta ces.

Ispravka
15-06-2004, 02:55
trebalo je da stoji:
"Konkretno, gde je Srbija ometala industrijalizaciju i ukupni privredni razvoj zemlje??? "

Jos nesto
15-06-2004, 04:44
o obrazovnom sistemu u SFRJ. U politiku sistema obrazovanja ne spada samo skolski sistem, vec politika zemlje da cvrsto saradjuje sa najrazvijenijim zemljama sveta (posebno Amerikom) na polju moderne nauke i tehnologije.
Ne zaboravite da je SFRJ imala privilegovan status u Americi na tom polju, ne bez razloga.
Bili su nam dostupni najnoviji strucni casopisi, mogli smo kupovati stranu lietaruturu, nasi strucnjaci su dobijali americke stipendije, redovno su organizovane letnje skole u Americi za nase strucnjake, nasi univerziteti su slali svoje kadrove i najbolje studente u inostranstvo na strucno usavrsavanje - magistarske i doktorske studije, itd.

Nije mi u prirodi da se hvalim samim sobom, ali posto me je vec sagovornik povukao za jezik, ne bi zeleo propustiti reci da sam iza sebe ostavio jedan ogroman uradjen posao u jednom institutu u Bgd, da sam se pojavio sa radovima na nekoliko domacih i par inostranih simpozijuma, da sam clan IEEE i clan Asocijacije inzenjera Australije.

Jugoljubac
16-06-2004, 08:41
Proterani Hrvati iz Srbije ne cine ni 1% od broja proteranih Srba iz Hrvatske.

Ali,proterani iz Hrvatske nisu trebali nikad ni biti u Hrvatskoj, jer to im nije korijensko mjesto,niti su ih Hrvati doveli, niti su ikad bili lojalni Hrvatskoj.

U Srbiji, hrvatska su imanja ostala, i ostala su samo njihova, i nikome nije uskracen povratak svojoj kuci.

- objašnjeno mi je da to što pišeš nije istina.

U HR, srpska imanja i kuce su uglavnom popaljene

- Nisi očividac kao ni ja, s obzirom na kakvi su Srbi, za vjerovati je izvještajima da su oni (Srbi) sami svoje kuće palili kad su se uvjerili da neće ostat dio Srbije,pa su odlučili iselit se u otadžbinu / Srbiju a neostavit ništo u Hrvatskoj. Zar nije ovako nešto za očekivat od Srbina ?.

Kažeš: pravo Srbima na njihovu imovinu se osporava, a povratak godinama prolongira, a oni koji se uspeju vratiti NEMAJU OSNOVNA LJUDSKA PRAVA!

-Zar nisi prošlog tjadna čitao kako je povratni srpski starac, agresivno postupio prema svam susjedu -Hrvatu domorodcu- zato što je, bez štete, malo očepio međe ?

Garašanoljubac: Vi ste srpske civile u HR ubijali, cak i u situacijama kad nikakvog razloga nije bilo za to,

- Ma ne samo da je to bilo u ratnom stanju,te da su bili vrlo opasno sumljivi nego je njihov omiljeni vođa izjavljivao da je svaki Srbin Vojnik!

Kažeš: Na drugoj strani, Hrvatima u Srbiji nije falila ni dlaka sa glave.

- To je što Srbin kaže.

Na pomisao da ti neko iz cista mira moze upasti u kucu i pobiti ti celu familiju (porodica Zec), najezim se

- I ja se naježim, ali za pravu stvar porodice Zeca, neznaš ni ti ni ja, pa sa time ne možemo mjeriti.

E moj ludace,
16-06-2004, 09:04
da ti ista znas ne bi odgovarao na totalno pogresnom topiku.

Odgovori tamo gde treba pa da diskutujemo, mada je ocigledno da je diskutovanje sa tobom samo gubljenje vremena.

>>Ali, proterani
16-06-2004, 09:28
iz Hrvatske nisu trebali nikad ni biti u Hrvatskoj, jer to im nije korijensko mjesto,niti su ih Hrvati doveli, niti su ikad bili lojalni Hrvatskoj.<<

Veceg idijotizma nisam pricitao u zivotu. Ti osporavas prava Srbima na opstanak na tim prostorima posle 600 i vise godina!!!!!! KOMPLETAN IDIJOT!!!
E, hajde leci se, idi u ××××× materinu ustasku imbecilnu.

>>- objašnjeno mi je da to što pišeš nije istina.<<

To objasnjenje mozes sebi u dupe da skrkas i onome ko ti je objasnjavao.

>>U HR, srpska imanja i kuce su uglavnom popaljene

- Nisi očividac kao ni ja, s obzirom na kakvi su Srbi, za vjerovati je izvještajima da su oni (Srbi) sami svoje kuće palili kad su se uvjerili da neće ostat dio Srbije,pa su odlučili iselit se u otadžbinu / Srbiju a neostavit ništo u Hrvatskoj. Zar nije ovako nešto za očekivat od Srbina ?.<<

Ja jesam ocevidac samim tim sto nisam gledao na lazljivoj HTV, vec na CNN-u, sto sam slusao BBC, sto sam citao izvestaje Amnesty Internationa, sto se sve o tome moze procitati u optuznici protiv vasih generala na ICTY sajtu, sto su mi pricali oni retki Srbi koji su tu prolazili, itd.

>>-Zar nisi prošlog tjadna čitao kako je povratni srpski starac, agresivno postupio prema svam susjedu -Hrvatu domorodcu- zato što je, bez štete, malo očepio međe ?<<

Da ×××× te, cuo sam tu senzacionalnu vest! Zaista strasno!!!! Jedino sto me nije iznenadilo godiste Srbina, jer ocigledno da mladim Srbima, koji bi se mogli okuciti, ozeniti i izroditi decu, nema povratka.

Opravdanje ubijanja neduznih civila (Gospic, Varazdin, Virovitica, Pakracka poljana, Sisak, Paulini dvori, Mrkonjic, zatim diljem Krajine, itd), ratnim stanjem ne drzi vodu. Srecom pa sud u Hagu ne misli kao ti to tvoje cirkusno sudstvo u HR.

Rekao sam
16-06-2004, 09:47
ti od najvecoj provali (idijotizmu).

Na drugom mestu po imbecilnosti ti je ova:

>> Nisi očividac kao ni ja, s obzirom na kakvi su Srbi, za vjerovati je izvještajima da su oni (Srbi) sami svoje kuće palili kad su se uvjerili da neće ostat dio Srbije,pa su odlučili iselit se u otadžbinu / Srbiju a neostavit ništo u Hrvatskoj. Zar nije ovako nešto za očekivat od Srbina ?<<

Pa nije sistematsko paljenje srpskih sela i ubijanje civila dugme koje moze da se sakrije, ludace.
Sta ste mislili, da svet nema pojma sta vi radite???

XX
16-06-2004, 10:18
Ja jesam ocevidac samim tim sto nisam gledao na lazljivoj HTV, vec na CNN-u, sto sam slusao BBC,

XX: zna XX kako se uređuju (točnije rečeno selektuju) medijski programi,i kolko im treba vjerovati.

citat:
sto sam citao izvestaje Amnesty Internationa,

XX: I od onih što su bili u takvim službama sam čuo kolko im se dozvoli da vide, pa opet što će im se selektovat u mediju.

citat:
sto se sve o tome moze procitati u optuznici protiv vasih generala na ICTY sajtu,

XX: Stalno me navodiš na materijal najveći hrvatskih neprijatelja,čovječe,prikrsti se !.

citat:
sto su mi pricali oni retki Srbi koji su tu prolazili, itd.

XX: Čovječe, Srbinu mogu vjerovat samo kad govori nešto protiv Srbina.

XX
16-06-2004, 10:36
Svim čitateljima ovog foruma dajem na znanje, da kroz prošlih (oko) 24 sata nije htjelo otići dva teksta, u kojim nije bilo nikakve vrste psovki ni imena niti etiketiranja, a veličine su od oko četiri do petsto riječi.
Molim Vas što je Vaše mišljenje o ovome, da druga strana nije primila ?.
Pozdrav!

Grga GN
16-06-2004, 12:15
Umori se covjek citajuci ove sve istine ovdje poredane kao u staretinarnici, vec sto puta prozvakane, isprane i izbljedile. Hajde da mi to sve sto nismo osobno vidli ili dozivili onda jednostavno izbacimo iz nasih glava kao lazi pa da vidimo sto ostane....
Vidite na ovom forumu, vecina pisatelja si dade neko ime. Zasto...?!
Zato jer se na taj nacin moze jednostavno pokazati tko je sto rekao i da je barem to onda istina iako ime nije vazno. Ako netko ne zeli, kada pise neku svoju istinu, da se zna da je izvjesne stvari rekla jedna te ista (on) osoba pa si ne daje nikakvo ime, to jest ne potpisuje ono sto kaze, ili potpisuje tude ime, sto se ovdje zove krada identititeta, onda kako mozete da vjerujete tim njegovim bezlicnim,bez potpisa istinama.
Jeli to neka kao kulturna bastina ili genetska mana ili tek lopovska krinka.

Ti glasni bezlicni cvjeticu sto sve znas a obraza da to potpises nemas, reci nam na primjer TKO JE SPALIO MOSKVU pri povlacenju pred Napoleonom?
Jesi li ikada cuo za taktiku
"Suvorovovo povlacenje" koju ste vi primjenili na na primjer na GRBAVICI..?!

Sve u svemu, vi ste i pametni i posteni i hrabri i sposobni i mudri i govorite istinu i logicno razmisljate, a ostatak svijeta obrnuto.

E PA BRALE AKO KOZA LAZE ROG NE LAZE.

NB. za XXa, tekstovi ti ne prilaze jer su pre dugi iako neki tekstovi ovdje su pre dugi a ipak prosli. Skrati ili podjeli na vise clanaka. Bok !

XX:
16-06-2004, 13:24
Puno ti hvala Grga GN za uputstvo, u pravu si. Mislio sam da ovaj forum prima i vrlo dugačke tekstove pa se ne sjeti da probam raspodijelit na manje komade. Puno ti hvala! Bog!

OK, mamlaze
16-06-2004, 15:09
ne verujes CNN-u, ne verujes Amnesty international, ne verujes ICTY, ne verujes ocevicima, ne verujes u ono sta vecina od vas ne negira, PA KOME ONDA VERUJES U ××××× MATERINU???
Je li tvoj stil diskusije tako da apsolutno sve negiras sto ti se ne svidja. E vidis, nadji nekog retardiranoga majmuna kao ti pa sa njim diskutuj na takav nacin do mile volje, samnom bogami neces, jer mi je ispod casti.

U stvari, ako se ne uozbiljis, i izdignes iz prasine, ja cu ti i dalje odgovarati , ali onako kako zasluzujes, i kako vam ostali srpski diskutanti odgovaraju. Umem ja i tako.
Sad tek vidim koliko su ovi moji u pravu.

P.S. I koji ti je ××××× da citiras sve ono sta sam rekao kao ××××××. Pa ja znam sta sam napisao, a ima i vec napisano. Samo bez veze trosis megabajte.
Bar da mi odgovoris kako treba iza svakog mog citata, pa vrag da te nosi.

XX
16-06-2004, 16:50
Odgovaranje na nečije pitanje, ili komentiranje na izjavu, gdje čita više od dotičnog, za mene je vrlo važno da svi znaju našto odgovaram. A ti memoj žaliti moje magabajte (MB)

bosanac..
16-06-2004, 18:21
Grga ja tebe i pored velike zelje ne razumijem.
Zasto ti je toliko stalo da se drugi markiraju u neki bezvezni nadimak , kad si im ti prvi pokazao da se trebaju sluziti prevarama.
Ti se markiras samo kad glumis finocu a stalno si tu i odgovaras bez svoga nadimka sa obracanjem "E moj Fredo ili Fredo ili nesto uvezi njega.
Zasto ti glumis dvije osobe razicite, to je dvolicnost i necovjecnost .Ti zelis da te neko smatra onakvim kakav nisi.
Zna se vec svaciji odgovor nemora se ni prestaviti, more glumiti mirotvorca koliko hoce to mu ne pomaze kad tu se svakodnevno prestavlja covjekom sa dva lica.
Ja ne kazem da tu nema tog fredija ali isto , nemogu da shvatim da je neko toliko glup i da svakog diskutanta oslovljava istim nadimkom .
Ja tacno znam svaki tvoj odgovor ali i mene bosanca cesto nazivati Fredom , zaista si ogranicen i ne shvatljiv.

vi ste SRBI...
16-06-2004, 21:13
...uvjek i svuda ZAPOCINJALI, - to ZAPAMTI...Uvidi...
a zapocinjali ste jer ste uvjek bili uvjereni da ste najjaci, itd...

Kad zapocnes svadju, NIKAD ne znas kako ce zavrsiti...

Jasenovcem, olujom, ili necim drugim...ali uvjek te zkaci nesto - tako da imas za naricanje...

Grga GN
16-06-2004, 21:39
Dakle Bosno moja, ili mozda RS Bosanac, postavljas pitanje i sam ga odgovaras i opet svojim neistinama. Ja ne trebam da glumim ista ovdje, jer uvijek, ponavljam UVIJEK, potpisujem sto napisem. Ako imas program called "Snoopy", vidjeti ces da cookyses u mojim tekstovima, iako sa par razlicitih computera, svi imadu zajednicku oznaku ".ca", dok za toga za kojega me ti optuzujes su ".sw "dakle nisi cak niti na istom kontinentu. Ali naravno to tebi kao inteligentnom i postenom covjeku nista ne smeta pricas svoje fantazije, jer za tebe i po tebi nitko na ovom svijetu nemoze biti ni fin ni posten, mogu samo da obmanjuju ljude trikovima. Jel tako zumbule moj posteni. Sram te bilo primitivce jadni.

Kad je ko
17-06-2004, 00:56
zapocinjao je relativna stvar za iscrpnu diskusiju.
I ja mogu da tvrdim da je sve pocelo sa sugestijom onog vaseg ludaka Starcevica da vecinu Srba treba pobiti, trecinu pokatoliciti i trecinu proterati, i to je bila ideja vodilja onim koljacima iz II sv rata i danas.
Mnogi vasi diskutanti su skloni tvrdnji da nije bilo nikakvih problema kroz istoriju izmedju Srba i Hrvata do 1918. godine.
Pa kako to sad ako znamo da je Starcevic ziveo u 18. veku?!

Ja ne naricem, vec smo lepo diskutovali o zivotu u bivsoj Jugi, o prednostima i manama, a ti si drsko uskocio sa odgovorom koji nema blage veze sa temom.

Da bi posto poto bio u pravu, negiras apsolutno sve, pa i one stvari za koje znaju i vrapci na grani, a da pri tom nisi ponudio ni jedan iole valjani dokaz da me demantujes - tipicno za manje obrazovane ljude, koji po svaku cenu zele da budu u pravu.

Ako je vec neko postavio temu Jugoslavija, onda se drzi teme, a ne sve okolo od Eve i Adama u isti kos.

bosanac..
17-06-2004, 04:26
grgo mogo si se i goore bez stida potpisati kad mozes se tako bez stida hvaliti krvnistvom.
-prvo se pokazes u sotonskoj sjeni pa onda istog momenta bi se zamaskirao kao neko dgrugi.
Sta kazes zavrsi se ili Jasenovcem ili olujom , pa imali ste pomoc bracu koljace sa svih strana sad se mozete busatisvojim sramom.
Zaista ti treba strucna pomoc ili malj u glavu da se rijesis muka.

marea
17-06-2004, 09:03
Zahuktalom gospodinu iz Srbije
samo par riječi

pa nećemo se lagati..

lažljiva htv može se jednako tako usporediti s ne lažljivom srpskom tv u ratu, nego televizijom za idiote gdje je meni srbin u trenutku razaranja Dubrovnika i u trenutku kad sam bila protjerana iz doma tvrdio da on NEMA POJMA da je četnička vojska došla do Stona navodno da bi "oslobodila srbe" a popalili su sve što su putem našli.
Prethodno su to sve isto napravili po Slavoniji i Baranji jer je Vukovar već bio pao kao i mnogi Hr hrajevi do tada (do siječnja 1991).

Do akcija oslobađanja Srbi su mirno živjeli na okupiranim djelovima Hrvatske, štoviše super-mirno. Ali je tada zapuhalo! Ili se nismo smjeli rješavati gamadi koja je stvorila enklave i glumatala kvazi-državu?
Zato gospodine ne budite iznenađeni što su srpske kuće zapaljene a Srbi recimo protjerani iako ih ja znam masu koji su sami pobjegli u strahu. Puno ih je i ostalo, onih koji se nisu imali čega bojati ni sramiti, i onih koji su bili jaki da izdrže neugodnosti koje je revolt učinio i ja sam s njima u dobru.

Neki dan sam prošla kroz nekadašnju balvansku krajinu.. puno je zapaljenih kuća, nije mi to bilo lipo vidit u svojoj domovini, ali razumila sam donekle, ne i opravdala.

marea
17-06-2004, 09:08
Kad smo kod tv-a, dodala bih da mi je osobno, Srbin iz Smederevske Palanke putem telefona (12. mj. '90), u trenutku razaranja Dubrovnika i u trenutku kad sam bila protjerana iz doma ležerno ustvrdio da on NEMA POJMA da je četnička vojska došla do Stona. (Ako se dobro sjećam, tada nisam mogla pratit HTV jer je jugovojska uništila relej, nego crnogorsku pa znam "da je u pitanju bila akcija oslobađanja od ustaša" (ustašu još u životu nisam srela, ni vidjela, ako ih i ima, u manjini su i normalan čovjek ih smatra ekstremima). Putem od Konavala do Stona zapaljeno je sve što se našlo putem, osim kuća u u kojima su četnici i jugovojska živjeli za vrijeme okupacije. Piškili su i kakali i jeli i odlagali smeće i konzerve u istoj prostoriji, iako su imali na rapolaganju po pet šest soba svojih "domaćina".....). Trebali ste vidjeti što smo našli kad smo se vratili doma! Izmetom pisano po sobama "ovo je Srbija", molim lijepo, trebam li još što dodati? Susjedi u čijoj je kući to konkretno bilo, živim vapnom premazivali sobe svoje kuće koja je bila "komanda mesta". Fuj! Mogla bih vam pričati još ako želite…

marea
17-06-2004, 09:19
Moje dijete nije moglo po povratku ići u vrtić ni u susjednom mjestu jer su odnesene sve stoličice za male čovječuljke, a mali lavaboi su razbijeni, mali wc-ići odneseni, šalteri iščupani, igračke odnesene… Ja svom djetetu oteto nikad ne bih poklonila…

..."bit će mesa, klat' ćemo Hrvate" - pjeva vojska pri ulasku u Vukovar sa zastavom mrtvačke glave, bilježi BBC, čuje se i vidi odlično, pa vas pitam, je li to "oslobađanje" Vukovara, kao i to koja je hrabrost jedne vojske pobiti sve ranjenike iz bolnice na Ovčari?

......Neki dan sam prošla kroz nekadašnju balvansku krajinu, puno je zapaljenih kuća… nije mi to bilo lipo vidit u svojoj domovini, ali razumila sam donekle, ne i opravdala, ponavljam.

Gospodo Srbi, mi vas nismo napadali. Sjetite se. A sve što se događalo je bio rat.
Ta najbolje bi bilo da smo se pustili. Onda ne biste morali diskutirati na forumu. Ali mi se čini da bi nekima i tada još ponešto nedostajalo, još neka "SAO Krajina", možda Sao Paolo jer i tamo vjerojatno živi barem par Srba.
Adio!

draga marea
17-06-2004, 12:15
ja sam upravo uputio primedbu mom sagovorniku 'xx' da se drzi teme, a ona glasi "JUGOSLAVIJA". Mi diskutujemo o tome kako je bilo u bivsoj Jugoslaviji.
Interesantna tema.

A sto se tice lazljive htv i lazljive Slobine tv, sve je to isto. Nisam davao pet para ni na jedne ni druge.

Grga GN
17-06-2004, 12:29
Allo bre Bosance !
Ma da nije i ovo neki ustasa koji se preobuko i opet u zensko pa laze, samo da tebe zabalunda. Da i to nisam ja napisao po tvom misljenju.
Znas sto a bre miko a bre budalo, ne zagaduj nam vise ovo ovdje sastajaliste svojim "diskusijama". Kratko i jasno, NISMO ZAINTERESIRANI DA DISKUTUJEMO BRE
sa stokom.
VIDIS, ovo sto ova prethodna gosparka kaze, ja imam dokumentirano na dva vidio tapea snimljena od Slanog do Stona
jos dok su su se nasi "oslobodioci" tvoga kalibra, povlacili sa tog teritorija. Nazalost, i ti ovdje zorno dokazujes da ste svi vi lazljiva i bezskrupulozna marva u vecini slucajeva.
Evo ove grubosti sto sam ti napisao, pogledavsi opet te video zapise vaseg divljastva i tvoji komentari ovdje, nose isti potpis necovjecstva, a ja vidis nemam petlje da ti potpisem sto ti kazem jer i ja i ti znamo tko laze atko govori istinu. Mars djubre pokvareno. Dojadio si mi vise.

>>Zato gospodine
17-06-2004, 12:30
ne budite iznenađeni što su srpske kuće zapaljene a Srbi recimo protjerani iako ih ja znam masu koji su sami pobjegli u strahu. Puno ih je i ostalo, onih koji se nisu imali čega bojati ni sramiti, i onih koji su bili jaki da izdrže neugodnosti koje je revolt učinio i ja sam s njima u dobru.<<

Ma nisam ja iznenadjen paljenjem srpskih kuca, nego sistematicnoscu paljenja citavih sela, sto ne upucuje na nekakav revolt ili revans, vec PLAN. U tome je fazon, i u vezi toga sud u Hagu treba da da konacnu rec.

>>Neki dan sam prošla kroz nekadašnju balvansku krajinu.. puno je zapaljenih kuća, nije mi to bilo lipo vidit u svojoj domovini, ali razumila sam donekle, ne i opravdala.<<

Ti ne razumes, a ja RAZUMEM.

Nekoliko puta pominjes "razaranje Dubrovnika". Po tvom izrazu (zna se sta je razaranje), ne bi mogao ostati ni kamen na kamenu. Svojevremeno sam trazio da mi se postiru sajtovi sa slikama "razorenog" ili bar ostecenog Dubrovnika, i sem jedne prelepe vile u Cavtatu, neostecene ali sa nekim grafitima, nista nisam dobio.

marea
17-06-2004, 13:03
Od '91. do danas je prošao priličan broj godina. Naravno da se grad obnovio a obnavlja se i danas. Svaki i malo oštećen kamen je zamijenjen. Strši bjelinom među kamenom prelivenim patinom vjekova.
U Konavlima još nisu sve kuće obnovljene.

Nećete mi valjda tvrditi da ovdje rata nije ni bilo???
Gospodine, ja ovdje živim a i prilično vrijeme rata sam ovdje provela pod granatama. Nemojte molim vas.

Ukoliko ste zainteresirani za jednu monografiju o razaranju Dubrovnika, mogla bih vam je poslati. Možemo se dogovoriti.

marea
17-06-2004, 13:34
za upisnika "draga marea" :)

Imaš pravo, nisam čitala sve redom pa sam se obratila gospodinu koji nije upućen u stvari koje su neki od nas prošli, vidjeli, čuli, a zanemarila sam temu.

A propos Juge, ja je se jedva sjećam. Jest da sam odrasla u njoj ali je pukla taman kad sam odrasla. I bolje da je. Mene su moji podizali bez nacionalističkog predznaka, bez šuga i vonja što bi mi dalmatinci rekli, nisu htili, a ni smili, jer mi je ćaća proglašen državnim neprijateljem kad je ko balavac od 20 godina pokušao napustiti tu Jugu. Samo je bio gladan, ništa drugo. Kakav neprijatelj režima, nije on imao pojma ni što je to državni poredak! Ali što je glad, znao je itekako. Jer, samo bi ×××××× s barkom na vesla partila put Italije... Mareta ga je vratila, a vojska poslala u zatvor. Putovnicu nije dobio narednih 30 godina. Ja sam se čudila kako se ćaća nije maka s ovoga kamena. I zgražala se njegovom ograničenošću ne znajući da su ga ograničili.

marea
17-06-2004, 13:35
Istinu o tome doznala sam s 28. kad je rat u Hr već završio. Naljutila sam se na oca jer kasno mi je postalo jasno kako se to nisam baš u tu Jugu uklapala.... Moj nitko, ne da nije bio nikakav ustaša, nego nitko nije nikad isticao nacionalnost. Na kraju krajeva, miješani smo s nekim stranim nacijama :)

Za gospodina Grga GN, nisam ja gosparka, one ne govore ikavicom, zar ne?

Nego.. nekidan kažem djetetu, u Jugi je bilo manje kriminala, moga si ostavit šugaman na plaži ujutro u 7 i niko ti ga ne bi taka, a i bila je neka više-manje jednakost, nisu bile tako velike klasne razlike i bla bla... a on će meni ovim ričima: je, lipo ti je to bilo, to su ti bili totalitarci, pa su pokrali onima koji su naslijedili od starih i dali svojima, pa kakva ti je to razlika u lopovluku!?
Neću vam reć koliko ima godina, ali pomislih tada, bolje mi je šutjeti, i učit od dice! I dobro je što više nema Juge jer dica ne bi znala pravo značenje izraza totalitarizam kako ni ja to nisam znala iako je to diskutabilno pitanje, a u to pak ne bih ulazila...

Pozdrav

Villi¸..
18-06-2004, 15:34
Bilo kako bilo sad se moze raspravljati u nedogled i bacati na druge krivicu a sebe smatrati bezgernim.
Nema nista dobrog od mrznje i svadje to su vrazija dva najglavnija hobija.
Mozemo sada naglabati ili razglabati kako nama odgovara ali ipak kad tad moramo se pomiriti sa istinoom i stvarnoscu pa i primiti svoj paket koji nosi ono sto cega se bojimo.
Meni je isto bilo bolje u onoj drzavi jer se bilo sve u svoje vrijeme i bio si covjek , nisi se bojao da ceti neki magup pucati u ledja ni krivom ni duznom ili da ce te dijete iskrvavljeno doci iz skole sto je dobar ucenik , ili da ce ti neki dom za nezbrinutu djecu poslati dijete u kovcegu iili da ce ti majka i otac biti napadnuiti ili ubijeni jer su stari a imaju neko imanje i miliun ti uzasni tragedija sto se nazalost zovu demokracija.
Ovi sto su moraliotici poslije onog rata jer su bili opasni , bili to ustase ili cetnici , njima ona drzava nije valjala jer nisu u njoj ni zivili , sad se oni najvise svete i to najvise preko nevini , a oni su na sigurnom .Ti Srbi mrze jednako tu bivsu kao i ti Hrvati nazalost sto se svrstavaju u ta dva naroda jer su oni jad i nesreca za ta dva naroda .
Oni se trude da taj njihov nacizam nikada neizumre , vise se trude za to vec da im narod neizumre , to su vraziji ljudi vrazije cudi.
To zasto je to sve bilo kod nas i sada i nekada to su oni ti glavni i odgovorni.Vidite kad smo se njih rijesili polije onog rata Drzava je ubrzo procvijetala i podigli smo je iz pepela za samo 35godina bez icije pomoci , jeest da smo imali i dug koji na cijelu zemlju nije bio nista na odnosu danas sto se dugovi valjaju do guse .
Ovaj sistem je dobar samo za lopove , prevarante, proletere, kriminaslce , ostoplere koji se bogate sto druge osiromasuju , sto znaci na racun drugi .

.

nastavak.
18-06-2004, 15:42
tima je samo dobro a 80% sirotinje bori se za optanak, énikada nije bila gora sutuacija da je neko silno bogar dok je drugi tako siromasan da mu je gore nego poslije onog rata kad je cijela zemlja bila opustosena.
Na zapaDU koji se i malo razimiju u poliktiki u znaju za nas kazu da je nas sistem bio primjer za primjer i da su se njega bojali samo teski Kapitalisti koji su se bezakonito obogatili od onog rata , sto znaci takvi su nas zakuhali dabi nas danas prozivali Balkanski divljaci.
Svi mi kukamo za inim sistemom os Slovenca do Makedonca i nikada nam nece biti bolje.
Slovenci su sad za EU balkanski prezir.

Grga GN
18-06-2004, 17:25
Willy,Willy, Willy.....!!!!

Eto bez psovanja i grubosti te namjernih ikrivljivanja cinjenicnog stanja, ti nam lijepo kazes sto ti o ovome svemu mislis. Dozvoli da ja malo rasclanim neke stvari koje ti ovdje iznosis.
STO SE TICE DEMOKRACIJE, koju ti optuzujes za trenutnu anarhiju, nemozes o tome na ovaj nacin razmisljati, a evo zasto.
Demokracija bi trebala biti drustveni system u kojemu bi svi imali ne jednaka primanja, nego bi svi trebali imati iste obaveze i prilike da se probiju na bolja mjesta vlastitim radom i sposobnoscu.
Systemi DIKTATURE( crkve, proletarjata, vojske, priviligiranih po rodenju ili narodnosti )kroz povjest su se natjecali za primat i do danas demokracija je prevladala kao system koji prvenstveno oslobada stvaralastvo i sposobnost pojedinca te time stvara naj bogatije drustvo.
Kao i svaka stvar, demokracija ima i dobrih i losih strana ali kako je jedan poznati covjek reko :" DEMOKRACIJA JE UZASNO NEEFIKASAN I NEPRAVEDAN NACIN DA SE UPRAVLJA DRUSTVOM ALI NA DUGE PRUGE, POKAZITEMI NEKI BOLJI".

DIKTATURA je mnogo bolji system za narod ako je diktator genije ( nesto kao Tito ), ali problem je da vrline te situacije nestaju nestakom genija i onda se sve rusi ili urusava dok u demokratskom modelu, RAST BLAGOSTANJA I NAPREDAK DRUSTVA iako mozda manji u usporedbi sa uspjesima "genija kralja" , se nastavlja i nadograduje bez konstantnog rusenja ostvarenog a vladavina " kralja ×××××× " cesto zavrsava u ratovima i nazadovanju cijelog tog drustva.
Do sada, jedino je KINA uspjela nastaviti sa pozitivnim rezultatima diktature, ali i to je u povjesnim okvirima tek jako kratki period.

Ako netko zeli nastaviti ovu diskusiju
ali samo na kulturan nacin, biti ce mi drago. Bok !

Villi,.
18-06-2004, 19:17
Bilo bi mi drago da si mogao realno odgovoriti , ali posto vidim da si se nasao u mnogo tome i da si opdgovarao srcem a ne glavom onda jai i ti zaista vise nemamo sto diskutirati.
Nisam Srbin a nisam ni Hrvat niti je toliko bitno za mene koliko je za tebe.
Po cemu je za tebe Tito bio doktator osim ako se nisi ogrijesio tadasnjoj drzavi.
Po cemu je za tebe Tito bio diktator ili gori od ovih nacionalista koji vode narod u propast?.
Drugo zasto tog diktatora i dan- danas vise cijene vise nego i jednog presjedavajuceg cijele Evrope pa i svijeta.
Zasto bas Hrvati mrze toliko tog Tita koji su dobili najvise koristi od njegove vladavine.
Kako bi Hrvatska danas bila samostalna da nije taj tito dao dozvolu za osamostaljenje do odcijepljenja.
Realno receno ; zasto vi nemate ni jedne pokrajine niti autonomije a toliko bilo srpskog vecinskog naroda u Slavoniji niti su dobili bar u poranicnim dijelovima.
Nije slucajno da su se mogle osamostaliti samo Slovenija i Hrvatska kao Etnicki ciste Republike.
Ja kazem Tito bio RuS ili Hrvat vama je najvise isao na ruku koliko god vi to glumili ili ne , malo procesljaj Istoriju ili Povijest pa ces se i sam uvjeriti.
Dalje jako si komplikovan za ikakve diskusije jer ubjedjujes masu u ono sto tebi stima , a ja netrosio vrijeme za lupetanja , vec uzivaj u svome shvacanju.

Grga GN
19-06-2004, 06:03
Ma hajde Villi,. molim te pomogni mi da shvatim sto hoces reci :
"Bilo bi mi drago da si mogao realno odgovoriti , ali posto vidim da si se nasao u mnogo tome i da si opdgovarao srcem a ne glavom onda jai i ti zaista vise nemamo sto diskutirati."...
????!!! "realno odgovoriti".. ma sto je bilo pitanje...?!...Kako se to po tvome realno odgovara...?! Sto je to realni odgovor molim te da mi to malo prosvjetlis...?!
Ma ni ostatak tog tvog pasusa ne shvacam...?!
Ma ne shvacam nista sto si napisao.
Kazes da nisi ni Srbin ni Hrvat i da tebi to nije vazno kao meni...?!
Odakle ti dolazis do tog zakljucka o meni, ako smijem pitati, i to tako od prve..?! Da ti nisi vec duze vremena ovdje a "Villi" ti nova mondura..?!
Po tome kako pises, vidi ti se da ti ni Srpski ni Hrvatski nisu materinji jezik pa se mozda malo nezgrapno izrazavas, ali zasto kazes da ti i ja nemamo sto diskutirati...?!
Na primjer :".. Po cemu je za tebe Tito bio doktator osim ako se nisi ogrijesio tadasnjoj drzavi..."
Kako ti Villi definiras DIKTATORa..?!
Sto je za tebe suprotno od DIKTATORA, (probaj ono kao DAN, suprotno NOC )..?!
i tko kaze da je diktator uvjek losa stvar?

GGN Villiju nastavak
19-06-2004, 06:05
Vidis Villi, da si pazljivije citao moj predhodni clanak, shvatio bi onu moju usporedbu o "diktatoru ( kralju) geniju" (" kao na pr. Tito ")kao jednim od presudnih faktora u stvaranju dobrobiti u drustvu, kao pozitivnu a ne negativnu ocjenu, tog istog VLADARA ( DIKTATORA).( onoga sto ima moc da diktira drugima i to cini ).
LE ROA, CE SE MOA,..vladar, to sam ja..
izjava francuskog kralja Luia 14. sazimlje taj pojam DIKTATORA.
Vidli smo po Titovom odlasku, da se cisto ispravno moglo reci za ono sto je bilo dobro u drugoj JUGOSLAVIJI, za TITA
JUGOSLAVIJA to je TITO..!!!..No..?!
Ali ne zelim da te umaram mojim sovinistickim diskusijama, kada ti imas pametnijeg posla ovdje, to jest da mrzis nepravdu, lazi i gluposti svih onih koji ne shvacaju pojmove kao ti.
Ipak mi se cini da ti ne samo da nisi ni jedne nacionalnosti osim jugoslavenske, nego da nemas pojma o pojmu nego samo zalis za vremenom kada nisi imao pojma o ovakovim problemima.
Sta ces Villi, to se zove zivot.
PRE BRZO STAR, PRE KASNO PAMETAN..No..?!

Bok Villi, budi mi zdrav!

Grgo!
19-06-2004, 09:26
za tebe je "JUGOSLAVIJA to je TITO", drugi put na nekom drugom topiku: "Jugoslavija je Srboslavija". Sta je po tebi zaista, posto jedna teza drugu iskljucuje?

Grga GN
19-06-2004, 13:06
Potpisi pitanje, pa cu mozda da ti objasnim bez obraz nice primitivni.

hehehe
20-06-2004, 05:23
Grgo ipak si morao cijelu noc mozgati da bi opet upotrebio rogove jer nemas drugog izlaza za istinu.
Alaj te taj Villi ispreskaka kao momak tarabu. :smile06: :smile06: :smile06: ja sam bas i ceko tvoje bezumne bljuvotine.Taj Villi ili Mili te bocko kao u akupunkturi tacno zna u koju tackicu.
E Mili svaka ti cast jos ako si Srbin ljubite brat. :smile06: ;)

Grga GN
20-06-2004, 06:11
Fakat bolan imas pravo kao i uvijek, prebio me covjek kao pijan babu, a da vas dvojica niste isli u istu skolu jer vidi vam se kao da vam pise na celu POBEDNICI. To ti dode nekako kao i ono o velikom deneralu Drazi koji je i zivot dao za Srbiju a u Srbiji i danas najveci sportski klubovi nose imena onih koji su ga ubili. Hajde "go figur" surlavi moj acqupuncturiste.

Grga GN
20-06-2004, 06:12
Fakat bolan imas pravo kao i uvijek, prebio me covjek kao pijan babu, a da vas dvojica niste isli u istu skolu jer vidi vam se kao da vam pise na celu POBEDNICI. To ti dode nekako kao i ono o velikom deneralu Drazi koji je i zivot dao za Srbiju a u Srbiji i danas najveci sportski klubovi nose imena onih koji su ga ubili. Hajde sada"go figur" ti to surlavi moj acqupuncturiste.

hehehe
21-06-2004, 00:28
alaj te covjek izreseta sad si u totalnom rasrojojstvu, polako grgo ako je Villi odusto evo mene , sok se kokom izbija :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:
Grgo ja se nisam petljao izmedju vas jer sam mislio se tek kasnije ukljuciti kad se vi malo opustite ali izgleda OVAJ Villi ode zauvjek , ali svejedno imas mene da tu pruzim pomoc dok se ne oporavis. :smile06: :smile06: :smile06:

hehehe
21-06-2004, 00:30
alaj te covjek izreseta sad si u totalnom rasrojojstvu, polako grgo ako je Villi odusto evo mene , sok se OPSS Sokom HEHE izbija :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:
Grgo ja se nisam petljao izmedju vas jer sam mislio se tek kasnije ukljuciti kad se vi malo opustite ali izgleda OVAJ Villi ode zauvjek , ali svejedno imas mene da tu pruzim pomoc dok se ne oporavis. :smile06: :smile06: :smile06: