PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zašto Srbija,kao problem,nije samo jedan od tranz. bolesnika

Nikola Samardžić
07-06-2004, 11:34
Ruglo na periferiji

Ima pojava u istoriji koje su samo naizgled lako objašnjive. Budući da istorija nema unapred određen tok, i u njoj ne postoje stranputice, ona je beskrajno složena u svim svojim pojedinostima. U njoj nema ni pojava koje bi se, bez obzira na razmere opštih okvira, mogle smatrati beznačajnim ili usamljenim.
Izbori s kraja 2003. ukazali su na podudaranje obrazovne strukture i načelnih stanovišta. Oni su svedočanstvo pismenosti i dometa evropeizacije. Njihov žalostan ishod je, u tom smislu, trijumf neuspešnog društva, nesposobnog da saobraća s postkapitalističkom informatičkom civilizacijom koja se približila njegovim granicama. Nimalo slučajno, sam premijer i, naročito, ministarka prosvete, ne propuštaju priliku da se narugaju savremenom racionalizmu, prihvatajući, čini se, "primitivno teleološko gledište o postojanju skrivene svrhe" (Karl Poper), urezano u uverenje predmoderne nacije da je odabrana i izuzetna. Nesreća Srbije ionako izmiče zdravom razumu. A možda premijer ipak ispravno procenjuje da je budućnost evropskog geografskog prostora određena i nedostatkom rešenosti Unije da stane na put novom ruskom despotizmu. I ne smatra da Miloševićeva istorijska sudbina mora da bude i njegova.
Opredelivši se da tupo i lenjo odumire, Srbija je, obustavljanjem tranzicionih i obrazovnih reformi, zadržala pokrivanje ekonomske slabosti državnim centralizmom (kao u vreme rasturanja Jugoslavije), polarizovane društvene zajednice i autoritaran karakter vlasti. Pobedniku predsedničkih izbora nije slučajno obećan višegodišnji budžet jedne bolnice ili fakulteta. Povratkom u "varvarstvo" obnovljena je partijska država "koja ne može bez partije" (Srđa Popović). U zatvorenom društvu pleme je sve, a

Nikola Samardžić
07-06-2004, 22:25
U zatvorenom društvu pleme je sve, a pojedinac ništa. Takvo društvo je ujedinjen organizam, čiji život uređuju magični tabui. Nekrofilski paganizam, koji je u folkloru iznet iz pradavnih, predhrišćanskih vremena, napredovao je do zvanične retorike, obogaćen kanibalističkom ritualima simboličnog ponovnog ubijanja premijera Đinđića. Ne ulazeći u njenu antimodernu i iracionalnu stranu, simfonija države i crkve izgubila je svoju hrišćansku suštinu. Tokovi istorije u kojoj je Srbija, neuspešna u komunizmu i nespremna da se preobrazi, skliznula u šovinistički paganski trans, deo su procesa koji je trajao vekovima. U uzastopnom smenjivanju gubitka verovanja i njegovog ponovnog rađanja nešto se u tome vremenu očigledno zaturilo.
Većinsko načelno evropsko opredeljenje Srbije nije stvarno niti iskreno. Ono je posledica straha od samoće, i nostalgično prisećanje na podršku kojom je evroatlantski svet držao drugu Jugoslaviju dalje od istočnog bloka. Izvesnost da će Srbija ostati ruglo na evropskoj periferiji sigurno nije presudila u takvom izjašnjavanju. Svejedno, razumevanje i apologija većinske Srbije mogu se, ponovo, potražiti u istoriji njenih ratova koji su, zbog rasporeda balkanskih zajednica, bili i oslobodilački i osvajački, a u njihovom opštem kontekstu i sopstveni i tuđi. Ratovi su razarali njeno biološko tkivo, da bi se granice vremenom ponovo sužavale, poput šagrinske kože. Srbija nikad nije uspela da nadoknadi razdoblja predmodernog apsolutizma i prosvetiteljstva. Njeni liberali, čak i napredni konzervativci, ostavljeni su na samim obodima istorijskog legitimiteta (Stojan Novaković, Slobodan Jovanović, Milan Stojadinović).

Nikola Samardžić
Poslednji liberali, koji su to bili samo uslovno, uklonjeni su pre više od tri decenije kako bi se uspostavila politička ravnoteža posle gušenja maspoka u Hrvatskoj, ali i zbog izvesnosti da će dalje otvaranje zemlje ugroziti opstanak nomenklature i njene poststaljinističke ideologije koja je osnovno uporište imala upravo u Srbiji. Osluškujući javnu raspravu o srpskom pitanju koja je prethodila njegovom usponu, Milošević je umeo da oseti i pulsiranje Srbije i njene prikrivene istorijske greške, i usmeri ih na nacionalno nezadovoljstvo. Naposletku su "trajno otrovni" plodovi materijalnih i moralnih razaranja na zgarištu druge Jugoslavije izrodili trajno destruktivne snage i opasne pokrete (Ivan Berend).
Srbija nije probila svoje tradicionalne barijere i pridružila se bogatim, naprednim i slobodnim nacijama. Državni suverenitet, kojim se razmeće, u stvari je nametnut sanitarnim kordonom kojim se uređena društva funkcionalnih tržišnih ekonomija i postojanih parlamentarnih demokratija štite od suseda u čijem okrilju vladaju autoritarni pojedinci, kriminalizovane elite, i nagoni zločinačkih grupa i opšteg impulsivnog ponašanja koje ispunjava ovdašnja svakodnevica.
Ostvarenje nadanja da Srbija neće ostati ruglo na periferiji ne zavisi samo od zalaganja njenog manjinskog građanstva, nego i od mere u kojoj postojeći poredak ugrožava okolne susede i neposredne potrebe EU i SAD. Tekuća revizija privatizacije nije samo uvod u novo razdoblje kleptokratije.

Nikola Samardžić
Zvaničnu legitimizaciju državnog terorizma Miloševićeve epohe prate i obnova kršenja ljudskih prava (u čemu prednjače "naša vojska i policija"). Pokrenuti su pravno nepostojeći vojni sudovi, naoružana vojna policija bezrazložno krstari ulicama, policija nasumično legitimiše prolaznike i usporava kretanje ionako razlokanim putevima. U skladu s profesionalnom istorijom samoga nadležnog ministra, sudovi ponovo sude za verbalni delikt. Uz podršku banditske "žute" štampe i tajkunskih televizija dalje se kriminalizuju i politička opredeljenja i sam vizuelni profil svakodnevice. I sve je ozbiljnija unutrašnja napetost između obnovljenog i funkcionalnog srednjeg sloja i unije tranzicionih gubitnika, jurodivih ideologa i ratnih profitera. Politika vlade utoliko nije usredsređena samo na obračun s nasleđem Zorana Đinđića, nego i na marginalizaciju onih glasova koji remete simfoniju države i crkve u kojoj se zvanična država udaljila od građanstva, a zvanična crkva od istinskih vernika i ostatka hrišćanskog sveta.
Srbija, kao problem, nije samo jedan od tranzicionih bolesnika. Ona se nije jednostavno zaglavila, niti je to učinila sama, na periferiji evropskih integracija i evropske kulture. Samim tim je teško predvideti budući izgled njene samoće. Evropska birokratija će Srbiju usisati, zaobići je, ili se s njom poigravati. Ali će žrtve istorijske patologije ponovo biti dubinske, u društvu koje je, u nemogućnosti da ubuduće napada sve oko sebe, krenulo da se obračunava sa samim sobom.
Autor je profesor istorije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu

rekao sam da...
08-06-2004, 09:58
...Srbiji vjerojatno nema spasa...

TJ. Pasaluk...

Bilo jednom Tursko (Bizantsko carstvo),
Ostala Turska

bila Austrougarska - ostala Austrija

Bila Yuga (Srboslavija) - ostala (velika) SiCG

Bio je i pasluk... itako ce opet biti...

Grga GN
08-06-2004, 13:20
I ja sam rekao isto!Hehe!

PASALUK, PASALUTSKI

:smile17:

Mi smo jedini civilizovani narod na svitu! :smile06: :smile16:

Fredo....
08-06-2004, 13:24
..svi mi znamo da je Beogradski Pasaluk (oprosti, Velika Srbija) CRNA RUPA Evrope. Ti mozes da lupetas ovdje kolko god hoces o Srpskim herojima, genocidasima, traktorima, oluje, i tkd.

Evo jos jedne rupe
08-06-2004, 15:07
Samo polovica građana
drži da nije siromašna

ZAGREB - Oko 15,5 posto građana Hrvatske smatra se siromašnim, njih 31,6 posto tako se osjeća ponekad, dok polovica građana drži da nije siromašna.
Osjećaj siromaštva najzastupljeniji je u građana sjeverne Hrvatske - njih 18,7 smatra se siromašnim, a najmanji u Dalmaciji - 9,8 posto. Oko polovice građana zaključuje kako se u Hrvatskoj živi iznad realnih mogućnosti.
To su neki od podataka iz projekta "Praćenje siromaštva u Hrvatskoj", koji su 2002. godine pokrenuli Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK-a i Hrvatski Caritas, a o čijim su rezultatima u ponedjeljak izvijestili predstavnici organizatora.

Kako
08-06-2004, 15:09
u Dalmaciji samo 9,8 posto???

Ah da u severnoj Dalmaciji i nema naroda, a ono nesto bosancerosa sto zive u srpskim kucama ionako zive od Caritasa - milina bozja! :)

Fredo...
08-06-2004, 20:29
...U Dalmaciji nema Srba... NONE!
A ni bosancesrosa...
Sve je ekoloski cisto...

Mislis
09-06-2004, 00:35
sve je ekoloski ZAPUSTENO.

Znam, bili moji neki tamo. Kazu sve popaljeno, poruseno, neobradjene njive, ne pokosene livade - sve je ostalo onako kao i pre na ponos i diku i onih koji su to pocinili, i onih koji ne preduzimaju apsolutno nista da bi ulozili u obnovu devastiranog podrucja.

Prodjes "garavim sokakom", i onda pomislis "lijepa nasa". brrrrrrrrr

pa ja neznam..
09-06-2004, 07:53
... kad se vozi cestom br. 1 iz Zagreba za Zadar, Sibenik, Split...vide se vasi tragovi...SVUDA, jos uvjek. Cim prodjem Karlovac dolazi Turanj - Vukovar u minijaturi...

Uvjek podsjecam one sa kojim sam u auto rijecima:

"...SRBI, gledaj i nikad ne zaboravi..."

Puno, jako puno je popravljeno obnovljeno...sve vise svake godine...

U pijasu do 10 km od mora se ne vidi (skoro) nikakvih tragova od rata...

A o zapustenosti polja, njiva itd... pa nece Hrvati izgleda dirati tudju imovinu...

Gar
09-06-2004, 09:28
Ja sam bio u Krajini 2000, i kad prodjes Karlovca (ustvari sam Karlovac je bila jedna velika rusevina) nema ama bas nista. Sve otislo u ×××××.

Stvarno gadno i tuzno...