PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dobar Srbini ovome je prekipelo ...

UROSEVIC
19-05-2004, 23:03
Imam tu nesreću (neki bi rekli sreću ali ja kažem nesreću) da mi pojedini članovi uže porodice žive po belom svetu gde ih ja s vremena na vreme posećujem. Nije tako loše dok ih posećujem ali je strašno kada se vratim. Čovek se jako lako privikne na bolje uslove života te tako nakon samo desetak dana provedenih u Švajcarskoj povratak u Beograd deluje kao kazna.

Još u avionu slušam komentare ponosnih Srbenda o tome kako Švajcarska definitivno nije više ono što je bila i kako će zasigurno uskoro propasti. I još kažu kako su Švajcarci glupi i lenji i kako su se obogatili zahvaljujući srpskoj nevolji i srpskom znoju i krvi (ali neka-neka, doći će maca na vratanca...). Potom dolazi susret sa aerodromskom zgradom, pregaženom od vremena još pre dve decenije. Gužva. Gomila nazovi taksista koji vas vuku za rukav i nude "jeftinu vožnju" do grada. Sumnjivi tipovi sa mobilnim telefonima koji se muvaju i bacaju čudne, nervozne poglede oko sebe. Izvlačimo se iz te gužve (žena i ja) i shvativši da smo u aerodromskom free-shop-u potrošili i poslednje franke koje smo imali (čokolada za kolege sa posla) i da nam je po džepovima ostalo nešto malo dinara od pre odmora, odabiramo najjeftiniji vid prevoza do grada - autobus na relaciji Surčin - Slavija. Smeštamo se u autobus i krećemo put Beograda. Zapažam stvari koje ranije nisam (mada su bile tu, siguran sam). Sve je sivo i oronulo. Prljavo. Zapuštena dvorišta, ostavljene školjke automobila pored auto-puta. Otpaci. Ljudi voze loša, stara vozila... U autobusu trešte neki trubači. Momak ispred mene udara ritam o naslon sedišta ispred...

Urosevic
19-05-2004, 23:03
Žena me pita da li sam platio karte. Nisam. U onoj gužvi pred polazak vozač je zaboravio da nam naplati. "Ništa", kažem, "kad stignemo na Slaviju ja idem po torbe a ti plati." Na Slaviji žena juri vozača koji se mota oko autobusa i moli da plati kartu a on je gleda belo, valjda misli da je luda. Onda pogleda mene i kaže: "A jel’ vi niste platili?" Ja kažem "ne" a on na pitanje moje žene "koliko?" kaže: "ma daj dvesta", i pre nego što smo se osvestili istrže joj iz ruke 200 dinara i zatvori se u autobus. Verovatno je zaboravio da nam izda karte. Još onako zbunjene dočeka nas taksista koji nam prilično agresivno ponudi svoje usluge. Bez obzira na odbojnost koju osećam prema takvim nastupima prihvatio sam ponudu jer u neposrednoj blizini nisam video ni jedno drugo taksi vozilo. Vozač se trudio da sa nama zapodene neki prijateljski razgovor i ja ne želeći da budem neprijatan prihvatih priču o ovome ili onome. Nakon petnaestak minuta vožnje i desetak pređenih kilometara taksimetar je pokazivao sumu koju ne želim ni da pominjem. Žena i ja zgranuto među sobom sakupismo traženi iznos i platismo. Pokušao sam da memorišem broj taksija i registarski broj belog Aleka (mislim da je broj taksija Beo-taxi 1591 a registarski broj vozila BG-103-137. Ako sam zbog uzbuđenja pogrešio izvinjavam se vlasniku vozila sa ovim registarskim brojem). U Beo-taxiju su me obavestili da se radi o "divljaku" i da i oni trpe velike štete zbog takvih postupaka, te da im je žao zbog toga...

Urosevic
19-05-2004, 23:04
Ljudi, možda vi koji niste imali tu "nesreću" da putujete u inostranstvo i niste u stanju da primetite neke stvari ali ja ću vam kazati: mi smo izvitoperen narod, iskvaren i sa iskrivljenim moralnim normama. Kod nas se živi po principu "udaranja po ušima", "zavrtanja" i "sisanja ovaca". Ja sam eto ispao ovca. I to dva puta u jednom danu. I to samo zato što sam se ponašao pristojno. I nije reč samo o autobusdžijama i taksistima. Svuda je isto. I reći ću vam i ovo (i zbog toga sigurno biti osuđen): srpski narod ne valja! Neću da ulazim u uzroke. To je jednostavno činjenično stanje. Mi smo primitivni i aljkavi, bezobrazni i neokupani, zajedljivi, ljubomorni i zlonamerni. Neobrazovani i glupi! Muka mi je od nacionalista i fašista (koji to u stvari i nisu već su samo ××××××). Muka mi je od patriota koji su (svesno ili nesvesno) glavni uzročnici sunovrata srpske nacije! Muka mi je od nazovi-istoričara i analitičara, legalista i konzervativaca! Kritičara i lažova! Licemera! Ukoliko okačim krst o retrovizor automobila, slavim slavu i mrzim Hrvate - onda sam dobar Srbin (bez obzira što možda užasno lažem, kradem ili ugrožavam ostale članove društva na neki drugi način), ali ako ukazujem na loše pojave u sopstvenom društvu, skrećem pažnju na preveliku moć crkve i pokušavam da kritički sagledam prvo sebe pa tek onda druge, ako pokušam da se distanciram od zločina i zlikovaca - e onda sam loš Srbin!

Urosevic
19-05-2004, 23:04
E pa nisam! Bolji sam Srbin od mnogih koji puštaju brade ili tuku homoseksualce! Bolji sam Srbin od onih koji se bodu noževima po fudbalskim utakmicama i razbijaju izloge prodavnica kada izgubimo (ili pobedimo) od Hrvata u košarci! Bolji sam Srbin od drpadžija u taksijima i lekarskim ordinacijama! Bolji sam Srbin od onih koji prave divlje deponije gde god im se ćefne a posebno sam (neuporedivo) bolji od onog kretena koji je na jednu takvu deponiju u blizini mog placa u Sremčici bacio mrtvu svinju od 200 kila! Bolji sam od onih koji pale džamije, a i od onih koji to tobože osuđuju. Bolji sam i od četnika i od partizana! I dosta mi je da me ljudi koji su krivi za smrt i progon stotina hiljada Srba (i pripadnika drugih nacija) nazivaju izdajnikom zato što nikada nisam hteo da koljem "srpske neprijatelje"!
E vidite ja sam dobar Srbin, a vi ste loši! Svi vi koji ste se pronašli u ovom tekstu! A znate li zašto sam bolji Srbin od vas? E pa zato što sam pre svega čovek pa onda Srbin, a vi ćete biti dobri Srbi tek ukoliko prvo postanete ljudi.

Eneja
19-05-2004, 23:16
Svaka cast g-dinu Urosevic. I ja se identicno osecam kad god se vratim iz inostranstva.

I nikako se ne moze reci da treba otici na neko losije mesto pa da vidimo kako su ljudi svuda "losi". Kada sam se prosle godine vratila iz Egipta, onda sam shvatila sa smo mi po nasem medjusobnom odnosu gori i od njih. Oni imaju neka svoja pravila, na primer, u voznji u trgovini i oni ih postuju. A kod nas samo ko ce koga da zavrne, svi se guraju i ne postoji apsolutno nikakv red.

A pismo pogotovo nije smesno. Nikada mi se nije desilo u inostanstvu da me neke predje (taksista ili prodavac, na primer). A desavalo se da budem u stranoj zemlji da ne znam ni rec njihovog jezika, pa su opet svi gledalli kako da mi pomognu. A ne kako da me predju i namagarce

Dobri Srbine,
20-05-2004, 01:50
ti si mi se bas iznervirao. A da li si se nervirao kad su sipale bombe po Beogradu, ili kad su bile na snazi sankcije, ili si od onih koji su rekli : "Cao, seljacine!"

Ti mi vise licis na nekoga ko je pao sa marsa, nego na dobrog Srbina, jer dobar Srbin ide malo cesce u Srbiju, pa zna paravila igre, prema tome zna i gde treba da plati gde ne treba, kao sto treba da znas pravila igre svugde u svetu, i svugde se placa lekcija.

Kazes svi su Srbi pokvareni. Pa eto, upravo si poceo svoju pricu sa dobrim Srbinom - vozacem JAT-ovog autobusa. Covek hteo da vas casti voznjom, ×××× mu se za tvoje bedne franke, a vi navalilil kao mutavi da platite. Eto, da si pravi Srbin, znao bi da se u Srbiji pokloni ne naplacuju, i da je to uvreda za jednog domacina. E onda kad ste vi vec navalili po svaku cenu da platite, covek je razumeo da vi neznate stacete od novca, pa vas je rebnuo koliko vas je rebnuo, ja bi trostruko vise da upamtite.

Ja sam bio u Srbiji pre 8 godina, ja sam bio manje iznerviran a vise mi je bilo cudno kad sam sleteo, ali kad covek ukapira gde treba da menja novac, gde da uzima ovo, gde da uzima ono, uklopi se i uziva. JA SAM UZIVAO.

Lopova ima u celom svetu, samo sto ti u toj Svajcarskoj zavlace ruku u dzep kulturno i na finjaka, a u Srbiji grubo ako ne znas, ali svodi se sve na isto - ti si OLAKSAN.

Evo ti jedan primer. Rucam ja u jednom restoranu u inostranstvu i platim 35$ umesto 20$! Kako? Na tih dvadeset dolara imas GST, imas surcharge, imas jos neke poreze i dobijes 35 umesto 20. ×××× ga, treba drzavi para da ratuje protiv Iraka.

Reci mi, koliki porez drzavi placas na tu kucu i zemlju u Sremcici a koliko na slican asset u Svajcarskoj?

Eneja!
20-05-2004, 02:02
Nemoj da lazes!
Meni se desilo da su me presli na najdrskiji nacin.
Evo jednog primera:
Udjem ja u jedan internet kafe da nesto isprintam. Stavim disketu u racunar, racunar ne moze da je cita. Ja se obratim coveku koji tu radi, on kaze zao mi je, moras da platis 4$. Pitam: "Zasto?!". Odgovori mi da sam ga koristio - TAKNUTO, MAKNUTO!
Eto, 4 dolara za ne obavljen posao!!!!!!
Naravno, ×××× bi mu ja majku tako sto bi ga prijavio u Consumer & Fair Trading Affairs, da ne postoji limit novca zbog kojeg mozes da se bunis.
U drugoj radnji, vrata do vrata, naplatise mi 40c za dve kopije!!!!

Ili recimo kad udjes u take away food shop, ma zajebace te kinez ili Japanac, da ce ti samo zujati u glavi.

Neznam, mozda je Afrika odjedared postala napredni kontinent, primer postenju i Zapadu i Istoku, ali ako je tako, uzivaj i ne okreci se sine - ne dolazi u Srbiju.

i ja kazem...
25-05-2004, 22:26
...Srbima...

IDI i ne okrecis e sine na zapad...
BJEZ!!