PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pitanje u vezi BMW-a



johnny_
18-05-2004, 14:45
Kad pritisnem gumb za poništavanje km i dam kontakt pojeve mi se neki čudni brojevi koji se mijenjaju.Na desnoj strani idu 1,2,3,4,5 i 6.Na lijevoj veći iznosi.Na jedan je 360 000 km.Nije valjda da auto stvarno toliko ima??Netko je ovdje na forumu kazao da se tako mogu vidjeti stvarni kilometri.Šta onda znači oni manji?Na dva oooo km, na tri 4600 km itd.Zna li tko?

Mehanicar
18-05-2004, 14:49
:) , moguce, evo ti link pa si malo prouci http://www.bmwtips.com/ !!!

Bmw Touring
18-05-2004, 15:13
to nisu stvarni kilometri.
nisam nikad to radio al neki moji poznanici su radili na novim Bmw-ima i pokazivalo im je isto tako.Nekad 320.000 km nekad vise.
To te nebi trebalo brinut.
BTW koji Bmw imas?

johnny_
18-05-2004, 15:24
auto je 318is 95 god.po cajgeru ima 111000 km

Na kitu mi čiči
18-05-2004, 15:54
Vrlo je lako moguće da ima 360000km.E moj Đoni, naivčino :( :( :(

maxmax
18-05-2004, 18:26
Hvata te panika! :)) :))
Ne moraš se zabrinjavati i kod mene je isti slučaj na mom BMW-eu samo što su vrijednosti drugačije u km ,kakve su to brojke nemam pojma osim što kod mene još piše test1 i brojevi itd,kad usporedim svoju stvarnu km koju sam ja napravio sa autom sa tim brojevima ne nalazim nikakvih dodirnih točaka osim ako to nisu nekakvi servisni intervali ... usput nevezano 360 000km i tvoja koju imaš je velika razlika koju bi ti već osjetio na potrošnji ulja i ostalim dijelovima<br><hr>

HDI
18-05-2004, 19:42
johnny_, ta brojka od 360 tkm je predviđena za generalni servis motora, i nemoj resetirati kompjuter bez potrebe jer on memorira tvoje postavke, način vožnje, rad u leru, vremensko trajanje izmjena brzina, odnos gradske i izvangradske vožnje i sl, i prema tome namiješta parametre na optimalan rad, svaki put kad ga resetiraš mora iznova.....

Mehanicar
18-05-2004, 20:57
ja jos uvjek ne kuzim sta motor moze optimirati prema nacinu voznje i sta ECU pamti pa prilagodjava ???
moze mi to netko pojasniti malo stucnije ? :smile17:

HDI
18-05-2004, 21:41
ECU prati nekih 20-30-tak parametara, zavisno od proizvođača, u prvih tisuću ili dvije km (i to zavisi od firme),e sad što sve točno ulazi u to kao i način i vremenski okvir mjerenja vjerojatno se može doznati direktno od servisera, premda pretpostavljam da bi tu bilo i nekih "tvorničkih tajni", jer je to trenutno jedna od zanimljivih stvari za konkurenciju. Uglavnom taj trend prilagodbe auta svakom pojedinačnom kupcu, ulaskom računara u aute, raste iz godine u godinu, i sve smo bliži interaktivnom autu koje će nas vjerojatno i imenom oslovljavati pri ulasku, a na (prepoznatu) glasovnu naredbu paliti motor i ostale stvari...bez upotrebe bilo kakvog ključa...

ZEGA
19-05-2004, 03:28
Super znaci kad ja kupim rabljenog auta od nekog kilavca moram resetirati komp da bi se on iznova prilagodio meni :)) :))
ZEGA<br><hr>

Mehanicar
19-05-2004, 11:43
moze ECU pamtiti sta god hoce ali moje pitanje je kako on moze optimirati rad motora prema TVOM NECINU VOZNJE - to mi objasni, nema sad neke tajne, zna se kako radi motor i sad sta on prilagodjava ??????
pa motor ima neke svoje odredjene parametre potrebne za rad, a ECU mape iz kojih ocitava podatke (brzine vrtnje,temperaturu zraka, temp. vode motora,masu usisanog zraka,polozaj pedale gasa i napon lamda sonde i NISTA VISE ) da bi znao odrediti samo vrijeme drzanja dignute igle brizgaljke i tocke paljenja i nista vise (eventualno jos senzor za detonaciju ) i sta sad on tu moze prilagoditi MENI a ne MOTORU (daj mi bar jedan primjer ???) ????
prosli cetvrtak smo na vjezbama iz motora prckali po dijagnostickim uredjajima na hyundaiu i nema nikakvih tajni, niti prilagodbe ECU-a osobnom nacinu voznje, ako bilo sta zakaze , motor se u vecini slucajeva ugasi ili radi lose , ovo su bajke za malu djecu HDI sto ti pricas !!!
ovo o ulasku na glas i paljenje nema veze sa prilagodbom parametara motora nacinu voznje ! komp. je 0 ili 1 i nema nista drugo !!!!!

johnny_
19-05-2004, 13:22
danke na odgovoru.probat ću više saznat na onoj adresi.

Black Knight_
19-05-2004, 14:13
ECU u biti uci ostale dijelove auta i prilagodjava se. Npr, ECU salje signal pumpi za gorivo kolko goriva treba no pumpa iz nekog razloga(stara je ili jednostavno malo drugacija) i ne salje goriva koliko bi trebala, ECU preko lambde skuzi da fali goriva i pojaca signal pumpi. Neki ECUi se stalno prilagodjavaju, neki prvih 200km nakon reseta(calibra turbo). U pravilu bi nakon svakog mijenjanja bitnijih senzora i dijelova koje ECU kontrolira, koji sudjeluju u mijesanju smjese, dovodu goriva itd trebalo resetirati ECU.
Osnova za prilagodbu ECUa je lambda sonda.

Prilagodbe nacinu voznje - e to ne znam sta je.. brijem da je to netko jednostavno krivo shvatio self-learning proces ECUa.