PDA

Pogledaj cijelu verziju : Logoraši srpskih logora u potrazi za pravdom

PRAVAS
16-05-2004, 11:56
Logoraši srpskih logora u potrazi za pravdom
VUKOVAR, 15. svibnja – Kroz srpske koncentracijske logore tijekom 1991. i 1992. godine, prema podacima Hrvatskoga društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDLSKL), prošlo je oko 8000 hrvatskih branitelja i civila, a 13 godina od agresije i okupacije dijelova Hrvatske preživjelih je logoraša u evidenciji Društva nešto manje od 5000, kojima bi pomoć u ostvarivanju prava trebao pružiti, početkom svibnja otvoreni, Centar za istraživanje ratnih zločina.
Osam tisuća je logoraša koji su dulje vrijeme boravili u zatočeništvu, dok se ukupan broj osoba, koje su bile u nekom od kratkotrajnih ili dugotrajnih oblika zatočeništva, procjenjuje na oko 22.000.
Zbog posljedica zlostavljanja u srpskim logorima, osnovanima uglavnom nakon pada Vukovara u jesen 1991. na okupiranim dijelovima RH, na području Srbije i Crne Gore i BiH, umrlo je, prema podacima Društva, oko 3000 zatočenika. Najmlađa ubijena osoba imala je samo šest mjeseci, a najstarija 104 godine.
Centar za istraživanje ratnih zločina prikupljat će svjedočanstva i dokumentaciju o žrtvama i njihovim mučiteljima u logorima, a prema riječima ravnatelja Centra i predsjednika HDLSKL-a Danijela Rehaka, postoji želja i nada da jednoga dana Centar preraste u ustanovu poput Centra Simona Wiesenthala.
Zbog zločina počinjenih nad zatočenicima u srpskim logorima Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora podnijelo je 2002. protiv nekoliko stotina osoba kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu RH.

PRAVAS
16-05-2004, 11:56
»Od tada do danas ništa se, međutim, nije pokrenulo po toj kaznenoj prijavi«, kaže Danijel Rehak, dodajući da Društvo u ime svojih 4948 članova uskoro namjerava, uz pomoć jednog beogradskog odvjetničkog ureda, pokrenuti tužbu na beogradskom sudu te zatražiti obeštećenje za smrti logoraša i pretrpljene tjelesne i duševne ozljede.
Prema Rehakovim riječima, bivši logoraši još uvijek nisu uspjeli riješiti svoj status na način kako su to učinili mnogi branitelji koji su ili u mirovini ili se o njima skrbi.
»Nemamo pravu potporu hrvatske države, niti od državnih institucija itko brine o nama«, kaže Rehak
Niti jedan logoraš nije do sada dobio bilo kakvu odštetu, čak je i osnivanje vukovarskog Centra za istraživanje ratnih zločina HDLSKL financirao iz vlastitih sredstava uz pomoć donacija gradova Zagreba i Vinkovaca.
»Uputili smo zahtjev državnim vlastima da se rad Centra financira iz državnog proračuna«, ističe Rehak, napominjući kako je brojna svjedočanstva o zatočeništvu, samo u MORH-u ih je oko 3000, potrebno objediniti te informatički obraditi i sačuvati za budućnost, što zahtijeva i angažman stručnjaka.

pa naici...
17-05-2004, 16:42
...ce oni, naici...
Sve se vraca sve se placa... SVI su registrirani, NALETIT ce, kad se najmanje nadaju!

hehe
17-05-2004, 19:24
ma ××××s tu brojcicu i nebitne ustase , nego jeste li vi se ikada zapitali sta je sa 600 hiljada Srba iz Krajine i koliko ste pobili djece i straca u koloni za Srbiju. :))

otto
17-05-2004, 21:55
Budalo jedna da su Hrvati pobili toliko srba koliko ti velis 1990 g nebi bilo balvan revolucije u Lijepoj nasoj .

Da ste
18-05-2004, 00:20
vi garantovali Srbima pre svega sigurnost, sigurno da ne bi doslo do "balvan revolucije".
Drugim recima, da je HDZ vlast prihvatila Srbe u HR kao svoje gradjane, sigurno da do krize ne bi ni doslo.

P.S "hehehe" ne prica o ubijanju srpskih civila 1990., vec ubijanje srpskih civila u koloni za Srbiju 1995.

problem je
18-05-2004, 08:43
da vi Fredo niste prihvatili Hrvate kao slobodne gradjane...

A sta se Krajinskih Srba tice...pokokasmo ih skoro sve...ti si nam se izmigoljio iz saka...no...nikad nije kasno...

Nije mi poznato
18-05-2004, 13:24
da se Hrvati u zajednickoj drzavi nisu tretirali kao slobodni gradjani.

Sto se tice tvojih ostalih komentara, ne vrede ni pola lule duvana kao sto ne vredis ni ti, tako da mi je ispod casti odgovoriti. Jedino ti mogu reci da me mozes uhvatiti u svako doba, ali za moju pravoslavnu kurcinu, a to mozes i seji da prepustis da to uradi strucno :) :) :)

bosnjak
18-05-2004, 15:51
Ja sam bio jedno vrijeme u hrvatskoj i nazalost imam lose iskustvo .Da su mi se zgadili nemam rijeci ;
- prvo sto su vrlo fasisoidni i sto te vrijedjaju u oci i sa uzitkom.
==Kaze meni jedan djeluje normalan a sad kakvi su ti koji nisu.
Kaze ; Kaj vi baliski pizdeki trazite u Bosni .Bosna je bila banovina i bice opet a vi pravac Turska , srba smo se rijesili da nam ne sefuju pa makar propali a vas cemo smaketi da nam ne smetate u nasoj misiji.
A kakvi sam komentara cuo po strani da ti se krv sledi sta im u mozgu stoji.

==Tu gdje sam bio bio je po neki Srbin dok su drugi protjerasni a ove poslusne sluge ostale i trpe.
Ide srpsko dijete iz skole to je bilo94godine i na ruci mu ispisano vilikim slovima CETNIK, PITAM JA TOG MALOG sta ti je to on se smijeska i slijeze ramenima , pitam ja njega znas li ti sta to znaci on kaze neznam, kazu Srbin , a sta si ti pitam ga ja , kaze ja sam sad hrvat samo mi je mama , tata i seka Srbi , kazem ja znaci oni su Cetnici, a on kaze pa tako i svecenik kaze na vjeronauki , pa kazem ja sta i ti ides u vjerunauku , kaze da i imam cetvorku.
==Pitam ja njega i ti kad porastes biti ces hrvat, on kaze pa i moja baka je bila hrvatica imala kriz na ruci sto su joj napisali kad je onaj rat bio.
A sta je tvoja baka hrvatica , nije , nije i ona je srpskinja , samo je morala biti par godina hrvatica.
Ja kazem ajde sada kuci i nemoj to nikom da pricas jer zivis u jako opasnoj drzavi.

hehe
20-05-2004, 01:16
- hrvati su ostali bez rijece , kako se otkrivaju iz dana u dan :smile06:

ma Fredo...
20-05-2004, 07:09
... na ×××××rije (vic) cu ti odgovoriti ....

Mi cemo djecu samo nauciti gdje i sta im je domovina, da jednom kad budu odrasli ponovo ne stvaraju ×××××rije kao vi, (jer smo vas zapustili u odgaju)...pa da ih poslije opet moramo kokati i rastjeravati kao vas...pa da ih jadne kao odrasle opet zakaci genocid... kad se pocnu proseravati...itd

Jedna od najvecih povjesnih pogresaka nam je bila ta da to nismo prije radili. Izgleda da smo naucili lekciju...mozda izbjegnete neki novi genocid u iducoj generaciji...
Samo da na

Kako kaze Mesic..."neka ponesu zamlju sa opanaka kojima su dosli"...

pardon...
20-05-2004, 07:10
...ovaj Mesicev komentar ne spada tu...

I ja sam ali kao
20-05-2004, 13:32
logoraš hrvatskih logora Bjelovar,Kerestinac i Lepoglava od 04.07.1991. pa do 10.07.1994.g. u potrazi za pravdom ali ne u Hrvatskoj već u Strazburu!
Tražim da mi se objasne razlozi mog "uhićenja" i bespravnog "uzništva" bez ikakovih presuda,bez ikakovih sudskih procesa,jednostavno sam bio utamničen zbog toga što nisam Hrvat.
Kako mi je prilikom razmjene rekao jedan hrvatski policajac,držan si toliko dugo zbog grube greške administracije!

E pa braćo Hrvati neko mora i za to račune položiti i sve to platiti!
Samo da pripomenem da nisam nikada bio član ni SKJ,a kamoli SDS ili pitaj Boga kakvog drugog zla!
Jednostavno "administrativna greška"!
E pa to neće piti vode u mom slučaju!

sta
20-05-2004, 17:05
laprda njihov vukodlaK, , PRACOCOVJEK IZ PECINE NEMA POJMA STA BUNCA , NEKA SE ON UZVISAVA SA SVOJOM COGANSKOM IRANSKOM STOKOM. :smile06:

ajde pricaj...
20-05-2004, 18:34
...malo kako je bilo u logorima??
Mozes li to usporediti recimo...sa OMARSKOM??
Keratermom?

ili... daj malo opisuj, kakav je bio tretman petokolonasima... aktivnim ili pasivnim...

Ma dajte ljudi
21-05-2004, 00:39
kakva Omarska? Kad uporedite onu sliku iz Omarske nad kojom se svet zgrozio (grupa do pojasa golih muskaraca, od kojih jedan mrsav, i nad kojima se nije mogao videti nikakav trag maltretiranja), i ove najnovije slike iz irackih zatvora, PA OMARSKA JE BIO HOTEL SA 5 ZVEZDICA!

Drugo, kad god Hrvatima ponestane argumenata, pozovu se na ono sta su Srbi radili u susednoj drzavo BiH, iako treba imati zaista dobar stomak pa svariti sve ono sta su Hrvati radili u Bosni.

Drugovi Hrvati
21-05-2004, 00:45
Ameri imaju sve sanse da ugroze primat vasih ustasa u mucenjima i bestijalnom ubijanju.
Tu je i tehnologija ubijanja nema sta: "puffffff, i ode 40 svatova u ××××× materinu, dok si rekao keks. A svet cuti.

dokazaću ja Vama
21-05-2004, 05:30
...kakav je bio tretman petokolonasima...
Ali ne kao članovi obitelji Zec na sudu u Zagrebu,već u Strazburu!

Moraćete ustaše odriješiti kesu zbog "administrativne greške" !

Sve se vraća,sve se plaća!

jeste
21-05-2004, 06:39
Mesic im prestavlja inteligenciju i porijeklo od covjekolikog majmuna.
kome on Cigo konjusarski ima sta da kaze.Srbi su za vas gospoda bila i ostaje a on laje o Srbima a sa Srbima zivi u kuci , cerka mu je Srpkinja , majka je bitna ,otac je pitanje ko je.
Mi se Ponosimo sto smo Srbi , isto tako se ponosimo sa svojim opancima od koze kad smo mi njih nosili mesicevi su odali po iranskoj pustinji gole guzice nisu znali sta su gace a kamoli obuca.
Kad su dosli na nase prostore oni su izlislili svoje gumene koje se i danas upotrebljavaju za stocarstvo i zemljoradnju njihovu glavnu profesiju.
Znaci ni za 13 vijekova nisu vise nista pametnije mogli izmislitii da tapkaju u mjestu ovako se seljacki prepucavati jer to je za njih glavni hobi. :smile16: :smile06: