PDA

Pogledaj cijelu verziju : Caterham pobijedio Ferrari



E-type
30-04-2004, 10:55
Evo malo zanimljivosti.

"MALOSERIJSKI britanski automobil Caterham Seven R500 evolution je u izravnom duelu uspio poraziti deset puta skuplji Ferrari Enzo, ponos talijanske auto-industrije.

Svake godine na pisti duljine 3.218 metara u Leicestershireu magazin Autocar organizira 0-100 m/h-0 natjecanje. U prijevodu to znači da će pobijediti automobil koji u najkraćem roku postigne 100 m/h (160 km/h) i zatim se zaustavi. Stoga je razumljivo da se na ovakvim natjecanjima redovito okupe automobili snova kao što su Ferrari Enzo, McLaren F1 i Aston Martin DB9.

Orijentacije radi, većina automobila zadatak ispuni u manje od 12 sekundi, što je nevjerojatan podatak.

Ove godine pobijedio je, vjerovali ili ne, maleni Caterham R500 evolution, koji je zadatak izvršio u svega 10.73 sekundi i tako postavio novi svjetski rekord. Manje od 500 kg teškom automobilu za postizanje 96 km/h trebalo je 3.21 s, dok je 160 km/h postigao u fenomenalnih 6.92 sekunde. Za zaustavljanje mu je trebalo još 3.6 sekundi, dok je razlika vremena potrošena za reakciju vozača. Inače, cijena ovakvog bolida je u Velikoj Britaniji 42.000 GBP.

Deset puta skuplji Ferrari Enzo zadatak je obavio za 10.98 sekundi i tako izgubio prvo mjesto.

Između njih se još ugurao i najbrži motocikl na svijetu, Suzuki GSX-R1000, koji je 160 km/h postigao za rekordnih 5.03 sekundi, ali mu je za zaustavljanje trebalo "čak" više od 5 sekundi, pa je zadatak na kraju obavio u ukupnom vremenu od 10.89 sekundi.

U natjecanju je učestvovalo ukupno 47 automobila i to od "običnih" Renault Meganea, Honde Civic Type R, pa sve do BMW-a CSL, Mercedesa McLaren SLR i Porsche Carrere GT."

http://www.index.hr/images2/caterham.jpg

alien5
30-04-2004, 11:14
Dobro ja znam koji je zajeb kočit sa motorom pri 200 km/h.
Ne daj bože da mi ikad bude tribalo opet stat brzo! :smile18: :smile17: :(
Za takvu stvar bi uvik tija bit u autu.

alien5
30-04-2004, 11:21
Vijest:
Koliko dar znači u životu, najbolje je pokazao Valentino Rossi. Nakon pobjede na prvoj GP utrci, Valentino se iskušao u svojoj očito drugoj velikoj ljubavi. U Srijedu je iskoristio šansu i prilikom posjete Ferrarievom timu koji je sa Schumacherom testirao u Fioranu, odvozio je dvadeset rundi u prošlogodišnjem Schumacherovom Ferrariju F 2003-GA. Pošto je odvozio vrijeme od 0.59,9 što je samo tri sekunde sporije od rekorda kojega je Schumacher napravio ove godine, Talijani su bili izvan sebe. Proglasili su ga novim "Schumacherom". Bilo je riječi i o fenomenu Rossi. Najbržu rundu u četiri dana testiranja napravio je Schumacher sa 0.58,44. Rossi je izjavio: "Zahvaljujem se Marinelu za ovu vožnju. Za mene je to bila zabava, i ne treba ju shvatiti preozbiljno".

Koshpa
30-04-2004, 23:12
Ma tip je zakon! Lijep je svima zacepio gubica nakon pobjede na otvorenju ovogodisnje MotoGP sezone!

Tko zna zna!