PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pravo ime za odgovarajuci pojam

VLADAN
29-04-2004, 08:56
Ovih dana, u posetu Velikoj Britaniji dosao je Le Pen. Dosao je u posetu sestrinskoj BNP (Britanska nacionalna/nacionalisticka partija), minornoj, vanparlamentarnoj partiji grupice britanskih nacionalista.
Od prvog dana njegove posete, njegova su kola neprekidno, i u Manchesteru i u Birminghamu zasuta jajima, otpacima hrane i najrazlicitijim djubretom.
Britanska televizija (BBC, ali i ITV i Kanal 4) ne ustrucavaju se ni da Le Pena i njegovu partiju, a ni njihove domacine, BNP, nazovu fasistima.
Izgleda da je "finoca" koja stiti od koristenja odgovarajucih termina rezervisana za zemlje dominantno pretpoliticke mase - u Srbiji se svi ustrucavaju da javno i jasno kazu sta su radikali i njihovi sledbenici i istomisljenici.
U Britaniji se fasistima javno kaze da su fasisti i s njima se, jednostavno, ne diskutuje; s njima i protiv njih se bori. U mirnim vremenima, kao ovo, politicki, ali u nekim drugim, manje mirnim, bilo je toga i na drugi nacin (vreme II svetskog rata - Mosley).

Vajtlait
29-04-2004, 09:14
Moze biti da je u Britaniji sve bilo tako kako vi kazete ali me i dalje zanima da li ekstremnu desnicu gadjaju jajima,otpacima i djubretom u drugim zemljama,recimo Francuskoj,Italiji,Austriji,Holandiji... Ja do sada nisam citao o takvim desavanjima, mozda sam jednostavno samo neupuchen...

VLADAN
29-04-2004, 09:28
U najvecoj meri si neupucen.
Da, ekstremnu desnicu u gotovo svim evropskim zemljama gadjaju trulim jajima - osim u Srbiji i jos po nekom slepom crevu.

Mislis
29-04-2004, 10:03
osim u Hrvatskoj.
Naravno, nigde u Evropi ni jedan neofasista nece okupiti toliku rulju na svoje koncerte kao fashista Thompson svoje pristalice i obozavaoce.

U Srbiji toga nema. Niti ima pevaca koji propagiraju medjunacionalnu mrznju, niti bi bilo odziva publike.

Nisam čuo
29-04-2004, 10:27
da je neko Swartza,Đapića,Paragu ili bilo koga ustašu,npr.Thompsona gađao jajima,paradajzom ili govnima npr. !
A npr. čuo sam da na koncert otvorenog fašiste i SRBOMRZCA euforično hrle svi Hrvati od predstavnika Vlade do najgluplje babe u selu!
A i osobno sam vidio da koncerti tog istog SIMBOLA U HRVATA počinju sa onim omiljenim hrvatskim pozdravom "Za dom spremni!".
Možda je "VLADAN konsultant" slijepac???
:)) :)) :)) :))

Ljubazno prosim
29-04-2004, 10:30
gospon "USTAŠKOG GLASNOGOVORNIKA" VLADANA da dade svoj izrijek odnosno da se očituje o svjoj izjavi "i jos po nekom slepom crevu."
Dotični po meni misli na Hrvatsku ako se ne varam,jedinu zemlju u 21.stoljeću nastalu na otvorenom fašizmu i genocidu!
:)) :smile16: :smile06:

VLADAN
29-04-2004, 11:14
U Srbiji su na Milosevicev rezim (na samom njegovom kraju) letela jaja, a na ovaj kriptofasisticki koji ponovo u zizu stavlja ideje Milosevic-Seselj grupacije ne lete, jasno ukazuje do koje je mere biracko telo (javno mnjenje) u Srbiji fasizovano.

Trla baba lan
29-04-2004, 11:17
da joj prođe dan........

Vladane kad odrasteš javi se!

gastarbajter
29-04-2004, 15:51
Jedna dopuna uz slaganje sa onim sto su napisali Vladan i Kinik:
Na zalost u Austriji jos nisu dosli do tog stupnja da se tako ponasaju prema Hajderu. O jajima i da ne govorim. Po Visentalu, jos ima zivih zlocinaca u Austriji koji nisu izvedeni pred sud ni sudjeni.
Kako mnogi misle to je jedan od razloga sto na netom zavrsenim izborima za predsednika Austrije nije pobedila Benito-Ferer (crni) jer je pala na pitanju Hajdera. I bojim se da ovo nije usamljen slucaj u zapadnoj Evropi. Svaka cast Britancima.
A sto se tice nas, nebeskih, pa sasvim licno, pre nedelju dana sam se vratio iz Beograda, bio sam dve nedelje tamo i samo sam cvrsci u nameri da ostanem ovde.

SRDJAN
29-04-2004, 15:55
fašizam (l. fascis svežanj pruća iz koga je strčala sekira, kao znak gospodarske vlasti, koji su liktori nosili ispred rimskih vlastodržaca kada su se ovi javno pojavljivali, tal. fascismo) sistem državnog kapitalizma i nacionalistička, imperijalistička, antidemokratska, aristokratska i apsolutistička ideologija i politika koju je sprovodio u Italiji Benito Musolini, sa ciljem da održi kapitalizam u Italiji i proširi italijansku imperiju. Toj svrsi stavljene su u službu sve pojedinačne oblasti javnog života. Jedinka je samo državni građanin, deo nacije ovaploćene u državi; ona mora svoje mišljenje, osećanje, htenje i delanje prvenstveno da posveti celini i da joj služi telom i dušom, imanjem i krvlju; individualna sloboda ima da se utopi u svemoći države i njenog vođe: “ne sloboda, nego red, hijerarhija i disciplina”; fašistička država hoće da bude “gospodar nad svima radi dobra sviju”; simbol fašizma je svežanj pruća sa sekirom(vlast nad životom i smrti).

Jedino što radikali nemaju je taj svežanj pruća sa sekirom kao simbol, inače sve ostalo je kao preslikano... Svako ko glasa za njih se sa pravom može nazvati u najmanju ruku fašizovanim i to nije nikakva uvreda niti ekstremistički stav – ekstremistički stav je njihova fašizacija, a ne to što to neko prepoznaje.

VLADAN
29-04-2004, 15:58
Ponovo je na sceni iz prethodne decenije poznat fenomen zamagljivanja sustine politickih i drustvenih pojava; ukazivati na nastupajuci ekstremizam, nije ekstremizam, nego drustveno i politicki odgovorno ponasanje. Upravo zato se i skrusenim "pozivom" na neekstremizam javlja ekstremista (fasista) harambasa.
Uostalom, za one koji sumnjaju u ozbiljnu, nastupajucu fasizaciju velikih segmenata srpskog drustva, mozda bi citat iz danasnjih vesti B92 mogao malo da razbistri "vodu":
"Beogradski tabloid "Kurir" objavio je intervju sa osobom koju je novinar predstavio kao jednog od pripadnika Jedinice za specijalne operacije, Kapetana Džoa. Pod naslovom „Dramatično: Doći ćemo u sud u uniformama JSO“, taj neidentifikovan muškarac, kojeg je fotograf snimao s leđa i čije ime i prezime nisu objavljeni, najavljuje da će se pripadnici „crvenih beretki“ pojaviti u uniformama te rasformirane jedinice na suđenju optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića i kaže da je atentat na premijera bio politički opravdan. „Za nas ubiti čoveka nije ništa. Kao što je tebi da praviš intervju, tako je meni da ubijem nekoga. Sa političke strane, opravdavam ubistvo Zorana Đinđića, nemam nikakavih problema s tim“, izjavio je Kapetan Džo za pomenut list. "
Ako ovo nije izraz otvoreno marsirajuceg fasizma, ja ne znam sta onda jeste.

Pošto vidm da se
29-04-2004, 16:06
ponavljaš,da se ponovim i ja još jednom,pa nisu li nacionalisti,ksenofobi i fašisti na vlasti u današnjoj NDH!

Pa nije mi jasno čij' je predsednik i utemeljitelj Zuđman unazad par godina izjavljivao:

"1/3 Srba u Hrvatskoj treba protjerati,1/3 Srba u Hrvatskoj treba pokatolčiti a 1/3 Srba u Hrvatskoj treba pobiti,jer ti isti Srbi u Hrvatskoj su remetilački faktor hrvatske državnosti"

ili

" ja se ponosim time što mi žena nije Srpkinja ili Židovka"

ili

"dragi Hrvati i Hrvatice sretna Vam Nova godina"

Pa jel' nisu njegove desne ruke bili taj isti ŠEKS,KOSORKA,SANADER,JARNJAK,HEBRANG,itd,itd...
Vuk sam dlaku menja,ćud mu i dalje ostaje divlja...a takav je slučaj i sa vama hrvatima.

Sačuvaj nas Bože gladi kuge i Hrvata!

Domovina fašizma
29-04-2004, 16:33
Prema nedavno objavljenim rezultatima istraživanja što ga je provela jedna relevantna agencija, svaki četvrti Hrvat javno priznaje da bi istjerao Srbe iz Hrvatske. Nesnošljivost je najveća u Dalmaciji – tamo se svaki drugi izjasnio za izgon nepoželjnih iz Lijepe naše.
Treba li se tome čuditi, kad župan splitsko-dalmatinski, sveučilišni profesor i samozvani katolički intelektualac dr. Branimir Lukšić dodjeljuje Povelju županije estradnoj zvijezdi Marku Perkoviću – Tompsonu, deklariranom obožavatelju ustaštva i ljubitelju Ante Pavelića, na čijim se koncertima događaju crnokošuljaški hepeninzi uz neizbježno prisustvo desničarske društvene elite i suca Slavka Lozine u društvu supruga optuženih za ratne zločine u splitskoj vojnoj luci Lora?
Treba li se tome uopće čuditi kad na Tompsonovoj internet stranici doslovce stoji:»Braćo i sestre, nemojte nikada zaboraviti ideale za koji su se oni (ustaše) borili, i nemojte pljunuti na njihove grobove, nego idite njihovim stopama, poput tisuća i tisuća ustaša koji su živote svoje položili u borbi za uspostavu i odbranu naše Nezavisne Države Hrvatske! Braćo Hrvati, dužnost nam je nastaviti borbu gdje je njih sudbina prekinula, i da smo uvijek – ZA DOM SPREMNI!»
Tom i takvom Marku Perkoviću, sa obaveznim velikim križem oko vrata, Perkoviću koji se nebrojeno puta rasističkim porukama «osvrnuo» na Srbe, katolički intelektualac i župan k tome, Zahvalnicu je dodijelio zbog – širenja poruka ljubavi! I ne samo ljubavi, već i tolerancije, bratstva, hrvatske sloge, radosti života, odnosno «za promicanje vrijednosti Domovinskog rata i domoljubne glazbene kulture kod mladog naraštaja»!
Što se te poruke šire uz frenetično skandiranje «ubi, ubi Srbina», katoličkom humanisti i županu, k tome nimalo ne smeta. Jer i on, kao i mnogi drugi «intelektualci», katolici k tome, smatra da ustaše nisu bili fašisti – jer je ustaška borba bila borba protiv srpskog imperijalizma. Naprotiv, ustaše su po njima bili upravo najveći antifašisti, jer su se borili protiv istinskih fašista – partizana, Srba i komunista! Valjda je zbog toga i Hrvatska televizija dva puta reprizirala koncert na kojem su se vijorile ustaške zastave i pjevale ustaške himne!
Divljenja vrijedan je podatak da u Hrvatskoj još i sada, tri godine nakon pobjede «crvenih», dvadeset jedan grad i naselje ima ulicu s imenom Mile Budaka, ratnog zločinca i ustaškog ministra kulture i bogoštovlja, najpoznatijeg kao autora slogana – Srbe na vrbe. Koliko škola i vrtića nosi to sveto ime – nije precizno utvrđeno, ali ono što naročito veseli, jest da su ta imenovanja amenovala legalno demokratski izabrana predstavnička tijela tih gradova i općina. Tek toliko da ne bi bilo zabune gdje živimo.
Izopačeno toleriranje ustaštva i fašistoidne svijesti kao sastavnog dijela demokracije, natjeralo je desetak nevladinih organizacija raznih profila, da ujedinjeni u tzv. Odbor za defašizaciju društva, upriliče na zagrebačkom Zrinjevcu protestni skup kao upozorenje vlasti da stane na kraj onima koji pozivajući se na demokraciju žele demokraciju uništiti u korijenima. Zabrinuti nekažnjivim govorom mržnje i nesnošljivosti, zabrinuti nepostojanjem spremnosti da se Hrvatska suoči sa svojom traumatičnom prošlosti, diskriminacijom manjina, rasističkim izjavama eksponiranih javnih osoba, povijesnim krivotvorinama u školskim udžbenicima, od Vlade i Sabora RH zatražili su urgentnu defašizaciju hrvatskog društva, jer- zločini se ponavljaju, širi se vjerska, nacionalna i spolna nesnošljivost, nastavlja se teror nad drugim i drugačijim i krše se temeljna ljudska prava i slobode.
Hoće li se izglednim usvajanjem paragrafa o zabrani «veličanja bivših fašističkih država i organizacija» u Hrvatskoj išta promijeniti?
Hoće li se, pita se ikad početi hapsiti fašiste, sabornike, akademike, pisce i novinare, udaljiti Tompsona s koncerta, i na taj način riskirati građansku konfrontaciju za koju režim nema snage ni živaca?
Neće, ali će se taktički mudro, u skladu s maksimom Bobetko, donijeti taj zakon i zaboraviti na njegovu primjenu. Suradnja da – izručenje ne, kazneni zakon da – optužbe ne.

vidim fredo...
29-04-2004, 16:46
...da ti je pijena vec na ustima...
Lavovski se boris i poikusavas dokazati ono u sta vjerujes...odnosno ono sta si cjelog zivota ucio...

Reci mi sad Fredo, (malo se smiri prije nego odgovoris), da li si vidio da su Hrvati netrpeljivi prema IKOME drugome osim Srbimna??

Ja ZAISTA neznam niti jednog koji gaji netrpeljivost prema nekome drugome...

Sad pitanje je zasto bas vama??

Sta ti mislis??

Ja mislim da imam odgovor, ali mi ga se tu vise neda pisati...

A vi??

Koga vi podnosite?? Zaratilis e protiv Slovenije, pa Hrvatske, pa BiH, Pa Albanaca... pa Evrope, pa svijete...

pa koga ne??...

Mi smo se opekli, i stalno moramo biti na oprezu od tog ogavnog, otrovnog istocnog priljepka, koji NISTA drugo ne smislja nego KAKO nas potamaniti, porobiti, rastjerati, osvojiti itd...

Pa kkao da vas volimo Fred?? Mi nismo bas takvi mazohisti...

Recykle Bin
29-04-2004, 21:48
Ne.
Najefikasnije je jednostavno dici ruke od nas i otici ...
Kakva borba, kakvi bakraci...

Ljudi ih zele. Zele sebi lose.
Sve on znaju. I da ce sa svetom doci do prekida odnosa, i da ce ekonomija da stane, i da ce mozda da uvedu opet sankcije... i svejedno ljudi glasaju za radikale.

A Evropa treba jednostavno da digne ruke od nas/vas.
Jednostavno treba da kazu jasno i glasno:
Od pomoci nema nista. Kad se naucite da budete civilizovani, onda mozemo da razgovaramo. Do tada dovidjenja. Ali ako pokusate da svoju nestabilnost prebacite dalje od vaseg dvorista - ponovo cemo da intervenisemo.

Sto se tice tvrdnje da se greske demokratskih stranaka upucuju na radikale to ne stoji.
Prvo, gresaka je bilo ali ne toliko puno.
Drugo, setimo se samo kako je bilo sa radikalima a kako je danas.
Trece, ljudi jednostavno ZELE takav nacin zivota. Govori o Krajini, Kosovu, Rusiji, cirilici, pravoslavlju... Kiosci, kore od banane pa onda smejanje, govori da neko mrzi Hrvate, pokazivanje hrvatskog pasosa na tv i tvrdnja da mali ustasa nece da ide u vrtic..
To je ono sto hrani Srbe. Ljudi jednostavno to zele da gledaju.
A o ekonomiji ni govora...
E posto je tako... tako ima i da bude. Zivece kao stoka. U prljavstini, u ruznoj zemlji, sa rupama po putevima, vozice juga...

Za to vreme normalan svet ide napred. Mi ne zelimo napred.
Zakljucak : pustite ih da tonu ako zele da tonu.

Hahahaha
29-04-2004, 23:53
Kad se udari kontra Flaviju/Vladanu, onaj kreten prokomentarise "vidim Fredo, ovaj te Vladan izludjuje..." HAHAHAHA

A Vladanu/Flaviju nije tesko kontrirati jer je veliki demagog.

Da li vi gajili netrpeljivost prema jednoj naciji ili dve ili vise, ne opravdava vas, i ne umanjuje vas fasizam.

evo prilijepka...
30-04-2004, 08:06
...

Samo nekoliko karakteristika nacizma / fashizma:

- Vodja
- Drzava i Arijevski (izabrani) narod
- Nacionalna mitologija Krvi i Tla
- Partija i sveprozimajuce, ultimativno Jedinstvo
- Kolektivitet kao potpuno potiranje antonomne individue
- Zivotni Prostor i Teritorije
- Konacno Uredjenje "inih" (logori i eksterminacija)
- Militarizam

Zar nismo to sve imali u proteklom periodu? Zar i sada ne postoje oni koji bi to da "premalaju" u privlacniju nacional-demokratsku farbu? Zar neko misli da krecenje bilo sta menja?

Ovo je zemlja puna bleskastih teleshopova gde je "Super-krechko" nejnudjeniji artikal.
Nego, kako bese glasio onaj grafit: zalud ste krecili ...

- Zdravo, lavovi!
21-05-2004, 05:56
Ulaze mali Ivica i Perica u restoran pun penzionera, pa sa vrata pozdravljaju:
- Zdravo, lavovi!
Svi šute, a oni ponovno pozdrave, ovaj puta malo glasnije.
- Zdravo, lavovi!
Penzioneri opet šute, a klinci iz sveg glasa:
- ZDRAVO, LAVOVI!
Na to im jedan dedek odgovori:
- Što se derete, nismo mi lavovi!
A klinci će: - Kako niste, kad svaki dan jedan od vas rikne?

pa sta nam...
25-05-2004, 22:29
...Vladane pokusavas tu dokazivati, vec non stop dokzano!