PDA

Pogledaj cijelu verziju : FRANCUZI - HRVATSKA JE IDEALNI EUROPSKI KANDIDATI

Z D E N K O
25-04-2004, 07:57
Iako je pozitivan avis Europske komisije o kandidaturi Hrvatske došao istoga dana kad i "podmukli udarac" (Figaro) iz Londona odluka britanskog premijera Tonya Blaira da se Velika Britanija putem referenduma izjasni o europskome ustavu vijest iz Bruxellesa je naišla na dobar i zapažen odjek u francuskom tisku. L

Samo nekoliko sati prije objavljivanja avisa, a pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore u Bruxellesu, Le Figaro naviješta pozitivan odgovor Komisije te piše o otvaranju Balkanu vrata Europe, dok Les Echos, sutradan, ustvrđuje kako je Hrvatska prošla "prvu etapu" na putu do prijema i naglašavaju da bi " imajući na umu izjave šefova država ili vlada Petnaestorice, a poglavito izjavu Jacquesa Chiraca za posjeta Parizu hrvatskog predsjednika Stipe Mesića, prije petnaestak dana, avis koji je dala Komisija trebao biti usvojen na lipanjskom euro-summitu u Bruxellesu ".

Liberation je vijest iz Bruxellesa popratio rječitim naslovom : " Hrvatska, idealna europska kandidatkinja ", te istaknuo činjenicu kako je avis Europske komisije " bezuvjetan ", što znači da Hrvatska " ispunjava apsolutno sve političke i ekonomske kriterije ".

Francuski mediji dijele sličnu optimističku ocjenu i kad je posrijedi početak pregovora između Bruxellesa i Zagreba : iduće jeseni - i perspektiva ulaska Hrvatske u Uniju : 2007. godina, zajedno s Rumunjskom i Bugarskom, a Figaro, navodeći diplomatske izvore, ocjenjuje kako bi i sami pregovori mogli ići veoma brzo, "kao u slučaju skandinavskih zemalja 1995. godine ".

Z D E N K O
25-04-2004, 07:57
Le Monde je, u tom kontekstu, najprecizniji kad piše:"U tom slučaju, Hrvatska bi se mogla pridružiti Uniji u isto vrijeme kad i Rumunjska i Bugarska, 2007. godine, u mjeri u kojoj je njena bilanca na pojedinim područjima ekvivalentna ili čak superiornija od bilance ovih dviju zemalja koje su službeno već prihvaćene kao kandidati za idući val proširenja".

Govoreći o Hrvatskoj kao "velikom gradilištu", Les Echos, glasilo francuskih poslovnih krugova, piše o "spektakularnim naprecima", posebno u izgradnji cestovne infrastrukture, i naglašavaju da su u Hrvatskoj privatizirana brojna mala i srednja poduzeća, kao i banke, "koje su prepuštene strancima unatoč otporima javnoga mnijenja", izvlačeći kao jedinu slabu točku zaduženost zemlje : Hrvatska bi "morala smanjiti dug koji iznosi 76 % njenog BNP".

Svi vodeći nacionalni dnevnici ukazuju na činjenicu da Bruxelles, dajući Hrvatskoj pozitivni avis, nije čekao da prođe novi veliki val proširenja Unije - 1. svibnja - a o Komisiji kojoj predsjeda Romano Prodi kaže da će ostati zapamćena kao "najveći akcelerator proširenja ", jer će "Europska unija za manje od sedam godina s Petnaestorice prerasti u Dvadesetosmoricu ".

Samo Hrvatsku...
27-04-2004, 15:06
...nece tako jeftino dobit...

IMA DA PLATE malo...deblje...

IDEALNI EUROPSKI KA
28-04-2004, 04:48
Zakopao ženu na otpadu jer nije imao za pokop!?
DUBROVNIK - Potraga za tijelom Dragice Kuralić (52), za čije je ubojstvo osumnjičen njezin suprug Mustafa Kuralić (47) zvani Mućo, koji se u subotu sam prijavio policiji, jučer je nastavljena pretraživanjem smetišta iznad Stare Mokošice. Na osnovi sudskog naloga, bageri su počeli prekopavati na stotine četvornih metara šute i ostalog smeća. Pijani Kuralić je u noći 30. kolovoza 2002. na smrt pretukao suprugu.
Njezino tijelo umotao je u deku, vezao i stavio u kartonsku kutiju. Idućeg dana zajedno sa starim kaučem kutiju je odvezao i iskrcao na odlagalište otpada unajmivši dubrovačkog autoprijevoznika. A policiji je prijavio njezin nestanak. Doznajemo kako je Kuralić izjavio da mu je supruga umrla te da ju je odvezao na otpad jer nije imao novca za pokop. Potraga za tijelom na odlagalištu otpada mogla bi potrajati i nekoliko dana.

SENADER
28-04-2004, 08:57
Ja ne podrzavam Senadera. Sta mi imamo sa Srbijom??? Zasto da nju "zastupamo"?? Nek ide svak svojim putem...

ZAGREB, 27. travnja – »Približavanjem Europskoj uniji i NATO-u kao i dobivanjem statusa kandidata, čemu se nadamo u lipnju ove godine, Hrvatska neće pobjeći iz regije nego će u Europi zastupati svoje susjede«, rekao je hrvatski premijer Ivo Sanader u utorak u Strasbourgu.
U govoru održanom pred zastupnicima Parlamentarne skupštine Vijeća Europe i u odgovorima na njihova pitanja, Sanader je naglasio da Hrvatska ima dva paralelna prioriteta, a to su članstvo u Europskoj uniji i NATO-u te regionalna suradnja.

SENADER
28-04-2004, 08:58
»Nakon lipnja nećemo biti bjegunci iz regije«, izjavio je premijer Sanader. »Hrvatska ima dva prioriteta, euroatlantske integracije i poboljšanje, jačanje i produbljenje odnosa sa susjednim zemljama«, istaknuo je. »Mi ćemo u Europskoj uniji zastupati svoje susjede, kao što ćemo u susjednim zemljama zastupati Uniju«, dodao je hrvatski premijer.
Hrvatska se aktivno trudi stvoriti uvjete i za povratak izbjeglica te za obnovu imovine oštećene u ratu, naglasio je Sanader.
»Vlada je znatno pridonijela u stvaranju povoljnih uvjeta i poduzela je nužne mjere, među ostalim odredila je i znatna financijska sredstva za povratak izbjeglica i obnovu ratom uništene imovine«, kazao je.
»Moja vlada želi okrenuti novi list i gledati u budućnost kako bi svim svojim građanima pružila mogućnost boljeg života, neopterećena nacionalnim sporovima i svađama iz davne prošlosti«, istaknuo je hrvatski premijer.
Na zastupničko pitanje o rješenju problema kompenzacije za kuće i stanove koji su za rata oduzeti i poslije prodani trećim osobama, Sanader je odgovorio da »osobno jamči« kako će svi ti objekti biti vraćeni, a ako ne, »pronaći ćemo alternativna rješenja«.

SENADER
Hrvatski je premijer pozvao i vlade Bosne i Hercegovine te Srbije i Crne Gore da tako postupe kad je riječ o Hrvatima koji su protjerani iz Jugoslavije i BiH.
Suradnja Hrvatske i Haaškog suda »pozitivno je ocijenjena u izvješću glavne haaške tužiteljice, a ta je ocjena potvrđena pozitivnim mišljenjem Europske komisije« koje je Hrvatska dobila prošli tjedan, kazao je premijer Sanader.
U govoru je naglasio kako mišljenje Komisije ne bi bilo pozitivno da Hrvatska ne ispunjava tri europska politička kriterija: vraćanje izbjeglica, suradnju s Haaškim sudom i reformu pravosuđa.
Na pitanje zastupnika iz BiH o budućnosti Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je prije deset godina zaustavljen rat u BiH, hrvatski je premijer rekao da »Hrvatska nema individualan pristup, nego tri konstitutivna naroda u suradnji s međunarodnom zajednicom moraju odlučivati o tome«.
Daytonski sporazum potpisan je 1995., a prema Sanaderovim riječima, Hrvatska je i tada znala »da on nije idealan, ali da će zaustaviti rat«. Hrvatski je premijer zahvalio »Europskoj uniji i SAD-u što su tada pomogli da se to dogodi«.

SENADER
Na zastupnički upit o tome kakvu pomoć Slovenija, koja je već u NATO-u a od 1. svibnja i u EU, može pružiti Hrvatskoj u približavanju euroatlantskim integracijama, Sanader je odgovorio da i Slovenija, i Mađarska, i Italija mogu pomoći, jer »tko nas bolje poznaje od naših susjeda«.
»Sa Slovenijom imamo neka otvorena pitanja koja ćemo pokušati riješiti bilateralno, a ako ne bude išlo, onda međunarodnom arbitražom, ali naši su odnosi dobri«, ustvrdio je premijer dodajući da je Hrvatskoj potrebna slovenska stručna pomoć.
Hrvatski premijer, s kojim su u Strasbourgu ministar vanjskih poslova Miomir Žužul i ministar kulture Božo Biškupić, sastao se u utorak s predsjednikom Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Peterom Schiederom, glavnim tajnikom Vijeća Europe Walterom Schwimmerom, povjerenikom za ljudska prava Vijeća Europe Alvarom Gil-Roblesom te s predsjednikom Europskog suda za ljudska prava Luziusom Wildhaberom.

>>Ja ne
28-04-2004, 09:14
podrzavam Senadera. Sta mi imamo sa Srbijom??? Zasto da nju "zastupamo"?? Nek ide svak svojim putem...<<

Ne podrzavas zato sto si plitak, ili glup, kako ti se vise svidja.

hehehe
28-04-2004, 14:32
Snader sipa prasinu u oci , misli da ce se sve na tome zavrsiti .gdje su druge pobijane porodice i to na hiljade misli da ce sa tim preoci kao sa Jasenovcem , umanjivati i negirati e sad cete sve skupa da platite i za ove i za one zrtve tako da se konacno civizirate u modernije cigane koji nece smijeti izmisljati ratove i praviti masovne zlocine.

a sta bi ti
29-04-2004, 08:14
...fredo da vas HR poslije toliko stanja i grozota koja ste joj nanjeli, da vas sad JOS HR vodi i pomaze u EU integracije?? To bi tebi bilo normalno - ha?

Malo morgen...
Mi smo uvjek bili i ostati cemo nacisti i fasisti kad je rijec o Srbima... (SAMO SRBIMA!)

Dakle, ja bi - kako sam toliko puta rekao - OSTRU granu sa Srbijom, bez viza, razgranicenje -

I svak svojim putem... Cist racun Duga ljubav...

Ma koja
29-04-2004, 10:24
vasa pomoc, ××××× li vam materina? Ako nam vi pomognete onda nam Bog nece pomoci.

Obecala je Madjarska da ce pomoci, da bi pomogli onim svojim sunarodnicima u Srbiji. Pomoci ce Bugari zbog istih razloga. Pomocice Grci zbog velikog prijateljstva. Pomoci ce kiparski Grci iz istog razloga, itd.

A vi hrvatski shovinisti, koji mislite da ste uhvatili boga za muda zbog avisa, ko vas ××××, i ko vas sta pita u sustini. Sreca te ima jos pametnih ljudi kod vas koji vide interes u razvoju cele regije. Da je taj Sanader kao ti, Hrvatska i ne bi dobila avis, vec ××××× od ovce.

Hajde ubij se, ×××× ga.

Baš me zanima
29-04-2004, 10:33
ko je tozagrijan surađivati sa vama ustašama???
Pa pun je ××××× svima vas dupelizaca i govnara ustaških.
Dokurčili ste i Bogu i narodu!

Pa rekao ja...
29-04-2004, 13:37
...SVAK SVOJIM PUTEM!!

Vi ste ionako preponosni da bi primali neke pomoci (osim ono iz MMF-a, pa kad izrucite - recimo Milosevica za 20-ak miluna $. ili nekog drugog...)

Ja znam da se vi NIKOME SAGINJATI NECETE...

i tu se slazem... Nikakve pomoci o kojoj Sanader trabubnja...

Inace, nama za Grcku, niti bilo koju zemlju viza NETREBA, a vama???

ali
29-04-2004, 14:35
grro mi i ako se ×××××o sa nekim to je za krupnu lovu a ne kao vi samo neka lizete kekom dupe i neka vas guze i nepitate za cijenu.
Ta Evropa treba takvi kao vi, rumuni, bugari , madjari, albanci, i sl ....glupi , deru u silu i kao kec na desetku podatni za izvrsavanje najgori poslova.Ko da bi vas neko ikada i primio ali vide da su se vec pokajali sto nisu vas primili poslije rata jer bi sad vi kezili zubine po avganistanu , iraku i drugim kolonijama nebi to bili gadzini sunarodnjaci.
Ja sto se mene tice a i vecine Srba mi i nismo za tu Evropu kakva je danas pogotovo sto smo im mi jedini nepodobni jer nemamo istu krvnu zrncad. :smile16: :smile16: :smile16: :smile06: :smile06:

jeste
29-04-2004, 14:51
kako nas vole kad bi nas i primili bojim se da nebi bili vec drugi dan rasporedjeni svi srbi koji su vojno sposobni po prvim crtama Avganistana i Iraka :smile16: to bi im bila jedinstvena prilika da nas konacno uniste. :)) :smile16: Ali mi smo Srbi ipak vise pametniji nego sto takvi misle koji gledaju samo u jednom pravcu.
Srbi su ti koji su moderizirali svijet a ne ti koji ga danas ruse .
Srbi su ti koji su svijetu pokazali sta znaci kultura i civilizacija od osvijetljenja do izgradnje svijeta do gosodstva ( kraljevine, knezevine , carevine do modernog komunizma koji smo postepeno izgradili u socijalizam najbolji sistem svijeta gdje su bili svi jednaki od srbina , jevreja , muslimana, slovenca, madjara, bugara, siptara, rumuna, hrvata i cigana.Danas hehe oni koji su rusili civilizaciju ,ubijali druge rase, kolinizirali nejace radi svojih interesa pravili hirosime i nagasaki oni bi nekome pokazivali neku kulturu ili novu civilizaciju. :)) :smile16: :smile16: :smile16: :smile06: :smile06: :smile06:
Mi Srbi se uvijek ponosimo sto smo Srbi jer smo nedostizni i zato nas i zele unistiti da bi se oni smatrali pametnim.
Najbolji uvijek imaju najvise neprijatelja jer ih zloba grize. :smile06:

>>Inace,
29-04-2004, 14:54
nama za Grcku, niti bilo koju zemlju viza NETREBA, a vama???<<

Koliko je meni poznato, vi jos niste primljeni u tu EU, cak ni u statusu kandidata, prema tome trebace vam trebati i te kako. Ne letite previse visoko da ne bi pad bio mnogo bolan.

stalno...
29-04-2004, 15:19
...pokazujes kako pojima o nicem nemas...

HR nije trebala vizu za Grcku od 1992!

Niti za jednu EU zemlju, osim u nekim periodima, recimo za Norvesku, Svedsku, UK...kad su VAMA Srbadiji dodjeljene HR putovnice, a vi odmah vasim balkansko-srpskim stosevima...
Traziti azil po Norveskoj, Svedskoj itd..od TKZV Ustasa...i tako SVIM Hrvatima uvedena vuize na neko vrijeme...

TI POJIMA nemas...COVJECE..reci mi za koju zemlju HR treba viza od 1992??

Privremeno gore navedenim, USA i koja jos???

Pa pitaj da li mozete u JEDNU zemlju bez vize?? ...mozda makedoniju??

PAZI HR netreba vize od 1992!!!!!

glupane
29-04-2004, 15:42
gore ti je vec napisano , da sada rukuvode svijetom oni koji su bili kao vi , koji su rusili civilizaciju ubijali , pljackali , kao i dan danas i naravno da vas nemogu ostaviti izvban tog kruga jer se ne uklapate.
Ali sve se mije<nja i nista nije trajno onako kako bi to sebicni zeljeli i Makedonija je bila velika i jaka zemlja pa spade na malecku , mada se sada o njenom velicanstvu istorija pise ali bilo pa se spominjalo.
Pogotovo vi vi ste toliko zlobni da Bog vas uopste i nepoznaje niti vas slusa. :))

glupane
29-04-2004, 15:44
gore ti je vec napisano , da sada rukuvode svijetom oni koji su bili kao vi , koji su rusili civilizaciju ubijali , pljackali , kao i dan danas i naravno da vas nemogu ostaviti izvban tog kruga jer se ne uklapate.
Ali sve se mije<nja i nista nije trajno onako kako bi to sebicni zeljeli i Makedonija je bila velika i jaka zemlja pa spade na malecku , mada se sada o njenom velicanstvu istorija pise ali bilo pa se spominjalo.
Pogotovo vi vi ste toliko zlobni da Bog vas uopste i nepoznaje niti vas slusa. :))

TO
29-04-2004, 16:04
TI USTASI TREBAS NACRTATI, ONI CITAJU KAKO NJIMA ODGOVARA, A GOVORE ONO STO SAMO ONI ZELE CUTI.pREMA TOME ONI SU IZGUBLJEN SLUCAJ KOJI NEMAJU VEZE SA STVARNOSCU. :smile06:

ebiga
29-04-2004, 17:46
kaD su dosli otud gdje se cita sa leva na desno zato nista ni ne razumeju. :)) :)) :))

Ali ovo je
30-04-2004, 00:26
biser nad biserima:

>>kad su VAMA Srbadiji dodjeljene HR putovnice, a vi odmah vasim balkansko-srpskim stosevima...
Traziti azil po Norveskoj, Svedskoj itd<<

HAHAHAHAHAHAHA

E ludaka, u ××××× materinu.

Da ti objasnim, majmune, 99% Srba posle 95. su dobijali azil u pomenutim zemljama i onim prekookeanskim u poziciji izbeglice bez igde icega. Svet je morao da spreci humenitarnu katastrofu kojoj su sami kumovali.

U to doba, 1995. sve do smrti Budjmana, prakticno je bilo nemoguce dobiti HR pasos, a to je period kada se gro hrvatskih i BiH Srba otselio u inostranstvo.

Mozemo samo da pricamo o retkim pojedincima da su stekli HR pasos i otselili se.
Pa naravno da ce to uraditi s obzirom na ono sta su zatekli (zgariste i rusevinu), i da im hrvatska drzava nije nudila apsolutno nista sem hrvatskog zraka (ni posla, ni socijalu, ni pomoc oko obnove imanja, niti lovacku pusku nisu mogli da dobiju da ubiju neku divljac da se prehrane). Drugim recima, drzava im nije ponudila nista od sredstava za pezivljavanje, sem tog hr zraka.
Pa ko bi bio toliko lud da se bar privremeno ne otseli na rad u inostranstvo da prezivi???

Uostalom, more tvojih sunarodnika se sluzi istim "balkanski stosevima", te su otisli za boljim zivotom, sto da ne? Evo ima ih u mom komsiluku koliko hoces, i svakim danom sve nove face i danas (uprkos vasem avis-u). ×××× avis, daj ti meni da zivim sad, a dok se HR uclani u EU "lipsi magare do zelene trave".

ponovo...
30-04-2004, 08:16
...potvrdjujes kako pojima nemas - odnosno pamtis ono sta ti odgovara!

U istocnoj Slavoniji su SVI Srbi dobili HR putovnice! Dakle i oni koji su se odselili u Srbiju (vecina), a u Srbiji perspektive bilo nije, (sa srpskim drzavljanstvom), pa se je neko sjetio da bi se isplatilo uzeti HR drzavljanstvo (KOLIKO GOD OGAVNO BILO), te njime (posto netreba vize za putovanje skoro nigdje po svijetu) ici na zapad. Jedan se je pametnjakovic tako uputio u Norvesku, dobio azil, pa za njim odmah lavina...i Hrvati dobili vize za Norvesku. Poslije Svedska, pa UK, pa se nesjecam...da tako je to bilo Frede... Bilo je dosta da si dokazao da si zivjeo u HR i HR ti je morala dati drzavljanstvo i putovnicu! Vi ste to obilno iskoristili...

Cak i vas veliki mafijas (legija??) je dobio HR putovnicu...a ima ih dosta...

No HR su vlasti (policija) popisale imena i karakteristike, tako da vrlo brzo odgovaraju na postavljena im pitanja o "njihovim gradjanima", stranim policijama....

Slusaj
30-04-2004, 11:22
svako ima pravo da putuje po svetu i trazi sebi srecu, ako vec ne moze u zemlju u kojoj se rodio. Zar to nije u funkciji prava i slobode svakog pojedinca na ovoj planeti.

Ali naravno da ti ne verujem da je neko iz Slavonije i Baranje mogao dobiti izbeglicki status bilo gde u svetu, jer se ta oblast mirno integrirala, i nije bilo izbeglica. Moguce je da su pojedinci uspevali da ubede imigracione vlasti u opasnost i neperspektivu daljeg zivljenja u HR, ali to mozes slobodno podvesti pod individualne slucajeve, nikako u postojanje neke kvote za prijem naroda sa doticnih podrucja.

Razlika izmedju izbeglickog statusa i statusa azilanta, je velika. Izbeglice imaju socijalu, azilanti uglavnom moraju da se snalaze sami.

Medjutim, ako celu diskusiju potpuno izuzmemo, u tome nam nemate sta prigovoriti jer smo isti.
Drugo, bilo bi licemrno ista da nam prigovoris, jer sam znas kako su Srbi prolazili u HR od 1995. do danas, i kakva je situacija u HR bila u globalu glede zaposljavanja.

I na kraju, narod se hvata za slamku pa bila to HR pasos. Moze i crni vrag ako mi to znaci spas i perspektivu.

Srbi su...
30-04-2004, 11:44
...dobili AZIL u Norveskoj..., ali kad je u Norvesku pocela "lavina" vise azila bilo nije, a uvedene su i vize...

Slicno je bilo sa Svedskom i (mislim UK)...

OK, neamm nista protiv neke idu, samo sam ti htio reci kako su nam uveli vize...Legalno su dobili drzavljanstvo i putovnice...