PDA

Pogledaj cijelu verziju : Izmadju dva NISTA "Istina, odgovornost i pomirenje"

Slavoljub
31-03-2004, 22:08
U slopu javnog snimanja emisije „Istina, odgovornost i pomirenje" RTV B 92, prošle sedmice prikazan je film Svetlane i Zorana Petrovića „Povratak", nastao u okviru projekta Grupe 484 i uz pomoć Danskog savjeta za izbjeglice. Film dokumentuje činjenice vezane za povratak jedne porodice na Kordun, u Hrvatsku.

„Dokumentovali smo priču o naporu ljudi pri pokušaju da se vrate na svoje ognjište u želji da pokažemo kako to izgleda uživo. I kako stvarno izgleda taj život na relaciji zavičaj - izbeglištvo", kaže jedan od reditelja filma, Zoran Petrović, dodavši kako su imali velikih problema da nađu porodicu koja bi pristala na snimanje. Nakon niza bezuspješnih pokušaja, gotovo su odustali.

„A onda smo, zahvaljujući Srpskom demokratskom forumu, UNHCR-u i Grupi 484, došli do velikog spiska porodica koje su se vratile ili su spremne na povratak", kaže Zoran.

Za film je odabrana porodica Đure Borote iz jednog sela na Kordunu. Pola njegove familije, mlađi sin, supruga i dijete su se vratili na Kordun, dok je srž filma fokusirana na drugog sina, koji se, iz nekih svojih razloga i strahova, suprotstavljao toj ideji živeći u kolektivnom centru Gladnoš kod Inđije.

„Kad smo tog čoveka prvi put kontaktirali, maja 2002. godine, činilo se da se on nikada neće vratiti u svoj kraj. Bio je uveren da tamo nema života. Pokušavali su da odu u Kanadu, ali su odbijeni. Nakon nekog vremena, došao im je astronomski račun za naplatu duga za utrošenu struju i nije im ostalo ništa drugo nego da napuste taj kolektivni centar i ulože napore za povratak, uprkos svemu", priča Zoran.

Slavoljub
31-03-2004, 22:09
Film uporedo prati život razdvojene porodice tamo, na Kordunu i ovdje u Srbiji i tok misli aktera koji se suočavaju sa problemima odlaska ili ostanka, problemom toga što kao Srbin u Hrvatskoj nemaš neka osnovna prava isto kao izbjeglica u Srbiji. U situaciji si kad između dva ništa - životu u napuštenom selu u rodnom kraju, pored komšije Hrvata koji stalno provocira pucanjem u vazduh i života u izbjeglištvu gdje te suštinski ne žele, moraš izabrati manje zlo.

Na kraju pobjeđuje ideja o povratku kući, ma kakav on imao epilog.

Jedna od bizarnijih scena u dokumentarcu, pored apstraktnih socijalnih misli aktera, svakako je scena plašenja divljih svinja koje uništavaju ljetinu Borotinih.

Naime, Srbi nemaju pravo na oružje niti na članstvo u lovačkom društvu u Karlovcu, pa se od divljih svinja moraju braniti kako se dovinu. Mlađi sin je na drvetu iznad njive instalirao kasetofon na akumulator koji naveče upali i podesi na neku stanicu sa muzikom i tako drži divlje svinje podalje od kukuruza.

Zoran Popović ocjenio je aktere svog ostvarenja kao „koloniste koji prvi put osvajaju pustu teritoriju. Oni su i tamo, kao i ovde, pomalo zaboravljeni. Ta su sela zapravo, prirodni rezervati za Srbe", ironično zaključuje Zoran. A njegove riječi potvrđuje i sam Đuro Borota pitanjem: „Kako golim rukama započeti novi život?" Film završava scenom u kojoj Đurin stariji sin povratnik plače, kajući se što se vratio, uz konstataciju da tamo - nema života...

VIDIM
01-04-2004, 11:13
Ja da su se Hrvati opametili!

Nece vise Srbin imati oruzje. Da SLUCAJNO ne dodje u napast!

Inace, Fredo, eto ti sta vam je vas aagresija donijela!

Opet cu iskreno reci:

ZAO mi vas je...

Ali da se vi opametite? U to sam prestao vjerovati... znaci treba samo da polako izumrete...ili se asimilirate...

NIKADA
12-04-2004, 10:03
Se Srbin nece opametiti...

Ovako je najbolje... na 100 umrlih 5 novorodjenih!

tom progresijom ce se problem sam po sebi brzo i bezbolno rijesiti. Zar ne Fred?

Au
12-04-2004, 13:07
vi ste se proslavili u radjanju, u ××××× materinu! Sto se toga tice, mozemo komotno i mi i vi da se uhvatimo za ushi pa da igramo.

ako
14-04-2004, 15:45
srbi izumru ni vas blesana tamo nece biti to vam ja sigurno kazem , ako islam prepliva vi ste gotovi.
Mi Srbi pravimo dijece onoliko koliko je potrebno da se mozemo brinuti o njima onako kako je to u roditeljskoj duznosti, i da ga vaspitavamo kako i treba , a ne iskotiti ih ko prasadi pa da tumaraju gladni poderani i kad odrastu da postanu kriminalci i lopovi siledjije i ko zna sta.Bolje jedno dvoje ili troje pa da ih ja pokrivam ,nego citav bataljon pa da ih prebijaju po domovima ulicama i onda odrastaju kao bijedni traumasi koji nose dozivotni komleks ponizenosti.Zato je kod vas drustvo za lijecenje i vaspitanje.

Oj
14-04-2004, 15:56
Fred, jesi li to ti??? :smile17:

odgovornost
14-04-2004, 19:36
Zasto se sahovnica na kapi Srbina koji radi u hrvatskoj policiji toliko sjaji?

- Kada dodje kuci pljune na nju, a ujutro je mora obrisati za posao!

S L A V K O
22-04-2004, 18:09
Ova ti je prava Fredo! Kao da sam ja pisao!!Kako mi pogadjas misli! Narocito ovo o brizi za djecu...srpsku...

\\\"Ako srbi izumru ni vas blesana tamo nece biti to vam ja sigurno kazem , ako islam prepliva vi ste gotovi.
Mi Srbi pravimo dijece onoliko koliko je potrebno da se mozemo brinuti o njima onako kako je to u roditeljskoj duznosti, i da ga vaspitavamo kako i treba , a ne iskotiti ih ko prasadi pa da tumaraju gladni poderani i kad odrastu da postanu kriminalci i lopovi siledjije i ko zna sta.Bolje jedno dvoje ili troje pa da ih ja pokrivam ,nego citav bataljon pa da ih prebijaju po domovima ulicama i onda odrastaju kao bijedni traumasi koji nose dozivotni komleks ponizenosti.Zato je kod vas drustvo za lijecenje i vaspitanje.\\\"