PDA

Pogledaj cijelu verziju : Grijanje na lož ulje ili plin



Aero
28-03-2004, 08:26
tema je totalno off, ali nadam se da bar netko od forumaša ima centralno na lož ulje ili plin, jer sam došao do faze grijanja u kući, pa bi me zanimalo da li na plin ili lož ulje. Pritom mislim isplativost, cijenu i dr.

Nadam se da se nećete ljutiti na totalno off temi. :)

Girrari
28-03-2004, 09:44
Plin... na dizlo se ne bi ni grijal. :smile06: <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

Aero
28-03-2004, 10:07
Tak si i ja nekak mislim.

Girrari
28-03-2004, 10:42
:) <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

600
28-03-2004, 11:03
Od loža se bar nemreš zadavit! ;)

Aero
28-03-2004, 11:07
Ma to nije problam, to bi bilo održavano, i bilo bi to kvalitetno izvedeno, međutim kuća je poveća, pa mi je bitno da troškovi nisu brutalni.

Girrari
28-03-2004, 12:34
Mislim da je plin jeftiniji, ali nisam ziher.

Bum pital šogora, to je njegova domena.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

Aero
28-03-2004, 15:00
Mislim da je. Samo jedini je problem u brutalnoj cijeni priključka. Ali barem ne trebam raditi spremište za dizlo...

Mehanicar
28-03-2004, 15:36
kolika je kuca,gdej mislsi to ugraditi u kupatila ili imas nekakvu kotlarnicu u podrumu, kakav hoces bojler protocni ili s dodatnim za toplu vodu.....?
svakako plin ti je preporucljiviji i "jeftiniji"

S16
28-03-2004, 15:40
A slušaj, zapravo ti je najbolje na struju ako ukradeš i postaviš ilegalni i neprijavljeni priključak... ;)

Mehanicar
28-03-2004, 15:42
za sve troskove kucu treba vrhunski izolirati i izvana i iznutra , podno i radijtorsko kombinirano grijanje, fina automatska regulacija svih prostorija zasebno, 2-3 izmjenjivaca topline u kotlarnici..... (mala toplana ) :)
moze se sve to napraviti da vrhunski radi i na lozu i na plin i da se troskovi minimiziraju do neke odredjene granice zavisno o kvadraturi kuce naravno ! :)

Mehanicar
28-03-2004, 15:44
istina, ma mozes si sve instalirati ako imas mjesta i volje, ali stvarno nema potrebe ! :)

dragstar
28-03-2004, 16:54
Tako je, prvo ti kucu dobro izoliraj , i to izvana(izolacija uvijek ide sa hladne strane!), barem 5 cm stiropora, pa onda radi grijanje.Mozda je bolje na naftu, kao sto jedan rece , nemozes se ugusiti, a moze ti valjati i za tvog dizelasa! :smile18:

Girrari
28-03-2004, 23:03
Šogor veli, definitivno plin.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

Kas
28-03-2004, 23:08
Plin ti je jeftiniji za pola. Nema muke oko nabave.

Kas
28-03-2004, 23:08
Plin rulez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!! :)) :))

Girrari
28-03-2004, 23:11
Ne veli se zalud "samo po plinu". :smile06: <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

Kas
28-03-2004, 23:21
Da, ali kod mene je to doslovno :)) :smile06: :)) :smile06:
Tko ne proba nakna kako je.
Girro, stavi plin u 164!!!!!!!!!!!!!

ZEGA
29-03-2004, 02:53
plin nije puno jeftiniji...
Cijene plina drasticno rastu u odnosu na lozu, a jos k tome pljacka je ta cijena prikljucka...
Govorim napamet ali loza je sad tek skocila na 2.9 a bila je do jucer 2.6, plin je 2.0 sa vecom tendencijom rasta, kalorijska vrijednost kubnog metra plina i litre loze je slicna...
E da problem sa plinskim instalacijama (gusenje, eksplozija)...
Ja polazim od cinjenice da se grijem na lozu, i imam sve vec slozeno, i sad ce mi proci plin te pare koje moram dati za prikljucak i bojlere radije utucem u 5cm stiropora oko kuce (a vec imam termo zbuku), novu fasadu i uzivam...
Jer plin je nesto malo jeftiniji ali zasad, ovim trendom uskoro nece biti, a kad bi dobro izolirao kucu za te pare koje moram dati za prikljucak i konverziju sustava, sa lozom bi profitirao i plinom to ne bi nikad mogao financijski sustici...
Znaci moj glas za lozu...
E da jos jedna pikanterija rijetka ali radi, prije koju godinu nekaj nije stimalo sa plinom kod frenda u preckom (pola grada je imalo probleme) i frend se smrzavao par dana, dok je kod mene sve uredno bilo toplicko...
ZEGA<br><hr>

alien5
29-03-2004, 07:50
Pitanjce: kakvi priključak???! :smile10: :smile11:
Pretpostavljam da je to gore kod vas ali primjer od nas:
prijatelj mi ima kuću di je ugradija centralno na plin i to na način da mu je spremnik za plin van kuće na nekih 10 m udaljenosti (nekakvi propisi) i INA mu donese plina kad mu triba i kaže da je to ful jeftinije od bilo kojeg drugog načina.
Dakle nikakav priključak nije platija nego plaća ono šta potroši!.

Zeljac
29-03-2004, 07:54
Drva ! Definitivno najjeftinije i najekološkije grijanje. Do sad se grijao na ložu, a prelazim na drva. Mislim da je za nase prilike i loža i plin preskup. Ako se spajas na gradsku instalaciju plina može ti se desiti da ti upuhuju više dušika nego plina pa ti kalorije nisu velike, a naplaćuju ti zapremninu. Sa mojim standardom, a mislim kao i većine građana najjeftinije se grijati na drva. Drvo ujedno predstavlja najekološkiji način grijanja (biomasa), jedino što sa drvima imaš posla (slaganje, piljenje, cijepanje i loženje), ali bolje imati posla oko drva nego da nemaš novca jer ga moras spaliti u vidu lože ili plina. :smile11:

alien5
29-03-2004, 07:57
Sorry Zeljac, ali po svim živim standardima plin je najekološkiji način grijanja. Drva su na zadnjem mistu (di je tu ekologija ako sičeš stabla????!! :smile12: ).

Girrari
29-03-2004, 09:21
Kas, ni čut!<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

ZEGA
29-03-2004, 10:43
Kakav prikljucak?
Pa da bi ja dobio plin u svojoj kuci moram platiti par tisucica eura (ovisno o tome gdje sam) ali za Zagreb je cca 2000 ali nisam siguran...
Plus cca 1000eura za osrednji do jadniji bojler...
E sad govorim napamet netko zna kolika je cijena prikljucka?
E da omjer kalorijske vrijednosti plin/nafta je 1.44:1 u korist nafte...
Tako da i razlika u cijeni je jos manja ngo sto se navodi ako se u obzir uzme KJ ili KWH (cista toplina)...
Za pare koje moram uloziti u uvodjene i upotrebu plina (3000eura na vise) mogu se grijati par sezona a povrat investicije kod plina prelazi 10god, pa cak postoji sansa da se to poveca prema beskonacnosti (s obzirom na porast cijene energenata), da nije poskupila loza plin bi bio skuplji po KJ/KWH sad je loza 2.93kn...
ZEGA<br><hr>

alien5
29-03-2004, 11:30
Zato i kažem, nemojte se priključivat na postojeću mrežu, već uzmi sebi rezervoar za plin i puni ga!
Nema priključka, nema zajebavanja, a ionako moraš uzet rezervoar za lož ulje ili nešto drugo. Te rezervoare za plin daje (to nisam siguran) i puni (ovo je sigurno) INA pa se raspitajte kod njih!

Fresh
29-03-2004, 12:10
Da samo šta taj rezervoar mora zadovoljiti hrpu propisa, udaljenost od kuće, površina, zaštita od eksplozije i slične papirološke zajebancije...

Ne znam da li bi volio da mi susjed u dvorištu drži tempiranu bombu od XY litara plina, pa to malo nesavjesnije održava i sl....

alien5
29-03-2004, 12:24
Ne znam, ali moj se prijatelj nije baš ubija od traženja velikih dozvola ua plinski rezervoar?! :smile10:
Ne bi bilo loše se raspitati za tu mogućnost!<br><hr>

Fresh
29-03-2004, 12:29
Ja znam za prijatelje koji su stavili grijanje na lož ulje jer im se nija dala proć zajebancija oko skupljanja suglasnosti i dozvola za postavljanje rezervoara u dvorište.

Mehanicar
29-03-2004, 13:29
pa i rezervoar za loz ulje bi morao biti napravljen, postavljan i atestiran po propisima ali tko to kod nas pita, mi smo stvarno totalno anarhijska drzava, ne znas tko pije tko placa, puno ljudi ima rezervare po podrumima, supama i nekim glupim prostorijama sto je takodjer totalno nepropisno ali tko te pita i mi bi u evropu
:smile06: :smile06: :smile06: !!!

Aero
01-04-2004, 19:38
Hvala ekipo, odluka je pala na plin. :)

max max
01-04-2004, 20:26
...dobar odabir ;)

Aero
01-04-2004, 20:28
Sad smo došli do izbora radijatora... :)) :)) :)) :)) :)) :))

max max
01-04-2004, 20:33
Vidi Aero najbolji su ti oni samoventilirajuči narebrani sa rebrima :)) :)) :smile06: :smile06:

Aero
01-04-2004, 20:34
:)) :)) :)) :)) :)) Ti su teški za čistiti! :)) Trebam ih bar 20!(bez zajebancije).

E, da i kuća ima >300 m2. :smile12: <br><hr><font color="blue">BMW POWER

Svako ima svoju, a moja je: jedi burek dok je topao.</font>

Mehanicar
01-04-2004, 20:44
Onda si trebao staviti podno grijanje i rjesena stvar usteda do 30 % a filling do jaja ! :)

Aero
01-04-2004, 20:47
Ma gledao sam ja i podno grijanje, međutim cijena po kvadratu je nebulozna, a i kuća ima visoke prostorije, tako da mislim da bi ipak morao stavljati radijatore. I čuo sam da ljudi sa podnim grijanjem imaju već vrlo rano problema sa venama, a to nipošto ne želim.

Aero
01-04-2004, 20:52
Da ne biste krivo pomislili da sam ja neki bogatun, napominjem da sam gotovo cijelu kuću (osim krova) napravio ja uz pomoć svog starog, te nekolicine prijatelja.

Mehanicar
01-04-2004, 21:06
ja ti imam podno grijanje od 83.g i isto ga je sam stari proracunavao, postavljao (cjevi su ti alkatense i evo vec 20 godina funkcionira besprijekorno )a prostorije su mi 240-275cm ( kuca 500 kvadrata ) kako gdje i nije bas bila neka prevelika investicija, samo puno volje i sigurnosti (prva kuca u SB s podnim grijanjem ) u to vrijeme a to s venama sam i ja cuo ali nitko od ukucana mi bas nema nikakvih ni pribliznih simptoma !

Aero
01-04-2004, 21:13
Meni najviša prostorija ima 7 metara (moja spavaća, ispod krova) tako da me to zabrinjava. Usto javlja se problem postavljanja na galerije.

Nego, palo mi je na pamet da radijatore postavim dolje, a na katu i galerije podno + radijaor u najvišim prostorijama. Što misliš o tome?

Mehanicar
01-04-2004, 21:33
pa i je najbolja kombinacija podno + radijatori, a upravo ti i je prednost podnog grijanja kod visokih i velikih prostorija jer ti se topli zrak dize po cjeloj povrsini prostorije prema gore a ne kruzo kao s radijatorima, i jos kad ga postavljas racunas gdje su kreveti, kade i takve stvari ispod kojih nema potrebe vuci cjevi - moras se malo poigrati s tim pa da vidis sta ti se najvise isplati, a s galerijama nema problema pa vuces vodu po vertikali i onda samo izlaze u galerije - vec ces ti nesto smisliti , lijepo je sto si se sam bacio u gradnju da sve bude onako kako ti zelis - to mi se jako svidja kod ljudi ! :)
samo ti pitaj pa cemo davati nase sugestije,savjete a ti ces odluciti i tako se radi ! ;)

ZEGA
02-04-2004, 01:37
Podno se ispalti samo kad radis kucu i ako si u fazi odabira grijanja kad jos nisi stavio podnu glazuru...
Druga stvar je podno grijanje zahtjeva niske temperature vode (do 40c) sto je pogodnije za sustave sa toplinskim pumpama nego za tipicne plamenike koji u tom slucaju imaju slabu efikasnost i stvaranje velike kolicine kondenzata koji unistava dimnjak (moze se rijesiti recirkulacijom i mjesanjem) ali to je dodatni sustav na kojeg ne moras misliti kod grijanja vulgaris (radijatoris)...
Prednost podnog je skoro idealna raspodjela temperature po visini gdje je temeratura zraka konstantna tj ne raste sa visinom dok je kod radijatora dolje hladnije a gore toplije...
Ima puno stvari na koje moras paziti da bi to ispalo kako spada, istina mozes to napraviti i ofrlje ali to je tvoja stvar...
Vene to je vise nasljedni problem nego nesto sto mozes ovako dobiti, ali ako je temperatura poda umjerena onda opasnosti nema, mozda je malo nezgodno ta promjena toplo hladno drasticna je kad ides van zimi kod podnog grijanja je temp. razlika veca pa samim time i sok, zbog toga je i podloznost oboljevanju od uobicajenoh zimskih ×××××× veca (gripa&stuff) a ponekad se zalomi i neka profesionalna bolest koja bi se razvila kasnije no te stvari ostavljam medicinskim statisticarima...
ZEGA

Aero
02-04-2004, 10:59
Ma od glazura sam još bar godinu dana, tako da to nije problem. U vezi podnog, moram još dobro razmisliti.