PDA

Pogledaj cijelu verziju : Oklada - potrošnja



Man
26-03-2004, 15:35
Dakle, molim znalce da iznesu svoje mišljenje o sljedećem:

Da li je kod jednog prosječnog 1.4 ili 1.6 benzinca manja potrošnja kod brzine 60km/h (4. ili 5. brzina) ili kod 100km/h (5. brzina)?

Ćevapi su u igri...

mc
26-03-2004, 15:39
××××ga, nemam putno računalo, pa mogu samo nabadati - kladio bi se na 100km/h u petoj. :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Man
26-03-2004, 15:51
He, he, na to sam se i ja kladio...

Fresh
26-03-2004, 15:52
A koji to ''igrač'' vozi 60 km/h u petoj, ja se premišljam i u četvrtu ubacit jer se u trećoj vrti oko 3.000 okr/min.

Motor je 1.6

zvm_
26-03-2004, 15:55
Sigurno je manja na 60 km/h i u cetrvtoj i u petoj. Manji je broj okretaja(ali ne i premalen!) i manji su otpori zraka.

Man
26-03-2004, 15:56
Valjda nitko normalan tako ne vozi, pitanje je hipotetičko.

mc
26-03-2004, 15:59
zvrn, broj okretaja sigurno nije 40% manji koliko je manja brzina... ;) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

zvm_
26-03-2004, 16:04
Nije. Ali je manji!
Recimo u 4.-oj na 60 km/h je cca 2200 o/min., a na 100 km/h u petoj je preko 3000 o/min. Auto: Corolla 1.6.
I otpori zraka su manji. Mada jos uvijek nisu dominantni na tim brzinama.

Koko
26-03-2004, 16:04
Ovisi o rasponu okretnog momenta. Kod jednog auta tipa 1.6 motor 115 KS vjerojatno će biti veča potrošnja kod 60, a kod auta tipa 1,6 i 75 KS potrošnja bi trebala biti veća kod 100 km/h. To je samo onako opčenito, no mislim da nitko od vas nebu pojeo te ćevape...

zvm_
26-03-2004, 16:09
Zasto ovisi o okretnom momentu? Okretni moment govori gdje je najpovoljnije, a ne najstedljivije podrucje rada motora. Najstedljivije je na manjem broju okretaja i gotovo. No, naravno da nije najpovoljnije voziti na 1000 o/min.

Black Knight_
26-03-2004, 16:41
100km/h u 5oj...

U prosjeku, najekonomicnija brzina je oko 90ak km/h...

Dakle za sto nizu potrosnju treba odrzavat sto vecu brzinu sa sto manje benzina :) Sto je sasvim logicno :)

Okretaji tu naravno dolaze u igru al ne bas tako jednostavno kako dosta ljudi misli.

Dakle morate vizualizirati koji su tu omjeri u igri. Dok ces ti u 5oj na 60km/h trosit manje benzina u jedinici vremena nego na 100km/h ipak neces trositi 40% manje benzina nego mozda 20% a prelazit ces 40% manje puta. Isto tako jos u igru dolaze i svojstva samog motora tj. da li na 60km/h u 5oj ima bolju korisnost(znaci dobiveni korisni rad iz ustrcane kolicine benzina) nego na 100km/h u 5oj.
I na kraju dolazi aerodinamika u igru koja postaje znacajna tek negdje pri 60ak 70ak km/h jer ima tu specificnost da raste s kvadratom brzine, znaci krivulja. Tako da za potrosnju je dobro ic brzo ali do granice prije nego ti aerodinamika pocne znacajno rast...

I za kraj, kalibra 2.0 16v je trosila najmanje negdje na 120ak km/h sto su uvjetovali 6 brzinska getriba, dosta jaka masina i mali koeficijent otpora zraka.

Black Knight_
26-03-2004, 16:58
Vjerovatno nije najmanja potrosnja tamo di je najveci okretni moment.

Definitvno motor ima najvecu korisnost na okretajima gdje je najveci moment tj. tamo gdje se najpovoljnije puni cilindar smjesom ali vjerovatno samo pri full gasu. Vjerovatno kad je manje smjese u pitanju, znaci nije full gas je taj trenutak najpovoljnijeg punjenja cilindra na nekom drugom mjestu vjerovatno nize po okretajima. Ali tesko da je ispod 1500-1600 okretaja.

Ali brzina na kojoj je potrosnja najmanja je opet tako reci kompromis izmedju puno omjera, trebamo dakle postici odrzavati sto vecu brzinu ali opet ne preveliku da si ne stvaramo prevelik otpor zraka i trebamo okretaje probat drzat sto blize toj nekoj povoljnoj tocki.

Uglavnom, kupi si auto s putnim kompjuterom pa vidi..

Koko
26-03-2004, 17:07
Nisam rekao da ima veze s maksimalnim, već s rasponom okretnog momenta. Recimo otprilike oko 75% do 80% makismalnog bi trebalo biti idealno. Naravno, na doljnjem području okretaja.Dakle, kod auta koji to razvija već na 1600 okretaja bolje bi trebalo biti 60 km/h, a kod auta koji to razvija tek na 3000 okretaja bolja solucija je 1000 km/h. To govori moje dosadašnje iskustvo...

Bmw Touring
26-03-2004, 17:12
1000 km/h :))

Koko
26-03-2004, 17:15
Ooops :o , što mi jedna 0 učini :smile17:

Bmw Touring
26-03-2004, 17:19
ma nema veze tebi se oprasta :)
you are the GENIUS :)

max max
26-03-2004, 19:51
...da li je moguče da BMW-ov disel 320d od 136 ks na ravnoj cesti pri konstantnoj brzini od 80km/h u petoj brzini troši malo preko 2 litre eurodizela i to sa gumama 17"???
:smile17:
...toliko mi inače pokazuje ... :smile07: ...šta Vi mislite?

Bmw Touring
26-03-2004, 19:55
meni pokazuje na 530d manje od 5 litara kad ga vozim tako na mrvicu gasa oko 80-90 km/h
U mene je automatik i gume su 18" :))

max max
26-03-2004, 19:58
...e BMW T tu si u pravu to je baš mrvica gasa oko 1mm a onda kad samo malo još pipneš papučicu odmah ode na 10-11 litara :smile07:

Bmw Touring
26-03-2004, 20:00
e isto tako je i na Touringu :)

Rossonero
27-03-2004, 10:42
Blacki, dosta teorije. Pogled na putni komp kod mene i trenutnu potrosnju pokazuje manju potrosnju na 60 km/h. Ako treba, zapisem i brojke! ;)

mentor odlog.
27-03-2004, 11:32
Moja prdalica isto tako reagira ali kad si u petoj na 50 km/h. Ništa ne troši ako ne ubrzavaš. Na 60 km/h je već na 1100 okr/min i neće rast potrošnja ako dodajem gas. :))

Mehanicar
27-03-2004, 13:29
pa naravno da ti trosi manje na 60 nego na 100 u petoj, to je apsolutna potrosnja, ali specificna potrosnja koju mjeris u g/kWh moze biti manja na 100 recimo, za nju opet imas poseban graf i ona ti je otprilike najmanja negdje malo iznad najveceg zakretnog momenta ( naravno da i to sad ovisi o dosta parametara , ali otprilike ) ! :)

aboriđin
27-03-2004, 14:27
nisam stručnjak poput vas ali sklon sam mišljenu da u 4. ili 5. na 60kmh manje troši. ako ti auto u 5. vuče na 50kmh naravno da bi trebao tako voziti (kada je prikladno) ne samo da ćeš uštediti na gorivu već ćeš profitirati i na trajnosti agregata. imam npr. pljugić 45 i vozim se po gradu sa cca 5.5litara supera 98, auto nema ni T od Tehnologije... ali vozim se (kada je prikladno) u što je više višoj brzini što sporije na čuku, ali tu se miješa bitna finta koja kaže da je za štedljivu vožnju ptrebno i što manje mjenjati brzine... no da ne duljim... najmanje ćete trošiti ako vozite sa što manje ubrzavanja i kočenja, što sporije i na što nižim okretajima... i naravno sa što manje promjena brzina... najbolja mi je fora da auto treba držati na području okretaja di je najpovoljniji okr. moment - česti su autio koji isti razvijaju na 4000okr., šta bi trebao auto šaltat na 4 i po soma okr., nebi ni motor a ni gorivo dugo trajalo...

Girrari
27-03-2004, 14:42
U kojem ti to gradu živiš da s Jugićem možeš trošit 5.5 litara? Meni je to u Puntu za grad znanstvena fantastika.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

aboriđin
27-03-2004, 14:52
5.5 do 6 litara sada kada više nemam KiN fiter. sa KiN gljivom sam trošio 5 litara, iliti za sto kuna i sa 14litara debelo preko 300km... sada više nemam KiN jedina stvar mi je to kaj imam abarth felge (neke lagane, s 2 prsta ih podigneš) i ispuh mi je malo prerađen (ne ide kao na klsičnoj 45ici 4 u 1, već prikladnije 4 u 2 u 1) i to su vam sve prerade na mom autu koje bi bile kakti vezane za potrošnju, možda da kažem da ima 4 brzine... ali moj vam je mali pljugić zver, u 3. ubrzava sa 30kmh bez da mi neko trubi iza, jednako tako u 4. brzini mi vuče s 50kmh...

Girrari
27-03-2004, 15:07
Meni Punto u gradu nemre past ispod 6 litri da se derem ko jarac tak da sam vrlo skeptičan prema tvom rezultatu, ali nek ti bude... :smile08: <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

Aero
27-03-2004, 15:08
Ja o takvim brojkama mogu samo sanjati. Omega popije i 20 litara kad se gazi. :smile17: :smile17: :smile17:

Girrari
27-03-2004, 15:14
Jebat ga... ja kad sjednem u Alfu ne razmišljam o potrošnji već o tome gdje mi je najbliža pumpa.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * *</font>

aboriđin junkie
27-03-2004, 15:14
čini mi se da su današnji novi auti dosta "predodređeni" sa svojim tehnologijama da troše toliko i toliko... npr. tvoj punač ili bilo koji drugi novi auto, možda ti neče trošiti ispod 6litara ali možda neče ni kod forsirnja trošiti više od 8 litara... vozač malo toga svojom vožnjom može učiniti - vozi "programiran" auto... dok je možda kod pljugića drugačija stvar, taj je auto na neki način "primitivan" i npr. na njegov fergazer i kompletnu potrošnju veoma utječu relativne stvari kao što su felge, brojevi okretaja i sl., naravno nije nevažno što auto ima 4 brzine jer je time i učestalost šaltanja brzina manja... kaj velite na to?

Mehanicar
27-03-2004, 15:15
s 14 litara preko 300kn u gradu, pa nisu to igre po zeljama, i to s yugom, daj molim te, ubrzava super u 3 od 30km/h :smile17: :smile17: :smile17:
ali malo je problem s podmazivanjem na niskim okretajima, pa nije bas preporucljivo voziti ispod 1500-2000 okr. ! :)

Aero
27-03-2004, 15:18
Girra, slažem se s tobom.

junkie
27-03-2004, 15:27
samo kažem svoja iskustva s mojim pljugićem. zašto odmah osječam negativne emocije od nekih forumaša?
ako auto ima problema s podmazivanjem na soma okretaja - zašto u leru radi na 800okr.?
a da auto SUPER ubrzava u 3. na 30, mogu samo reći da kada vozim po grobniku sa svojim malenim autom onda mi ne poda na pamet u 3. s 30... :smile15:

nego šta kažete o onome što sam napisao o "programiranim" novim autima?

Mehanicar
27-03-2004, 15:37
kakvi programibilni auti, kako bi ti to programirao, nemoj pricati gluposti,motor ima svoje neke parametre neophodne za noramlan rad i ne mozes ti utjecati na to a podmazivanje, pa ostavi auto da ti radi 200-300h na leru jer mu to mu bas pase pa ti bude dugo trajao !
ova tvoja potrosnja je stvarno nerealna za gradsku voznju i nema tu negativnih emocija , nego da je to tako onda bi yugo bio jos dugo vremena najomiljeniji auto na ovim prostorima a svi znamo da to nije tako - meni je drago da ti uspijes smanjiti potrosnju na 5l ali mislim da sam sebi mazes oci pogotovo jos kad kazes da sto manje upotrebaljvas mjenjac sto je isto totalno krivo !

Aero
27-03-2004, 15:39
Mjenjač je tu da se koristi.

australski aboriđin
27-03-2004, 15:45
hahaha brijem da smo u fizičkom svijetu jedan do drugoga, ti bi deruči se na mene, izreko svoj zadnji post. doista ne kužim što te je toliko pogodilo. ti si MEHANIČAR a ja samo ABORIĐIN, što ja znam o autim u usporedbi s tobom. samo kažem svoje maleno mišljenje, pa neka forumaši prosude...

Black Knight_
27-03-2004, 15:46
Rossonero, rekoh, meni je najmanja potrosnja bila na oko 120 km/h u kalibri turbo, to je sto se tice prakse...

A za junkiea, cinjenica je da motori imaju problema s podmazivanjem na niskim okretajima, da imas cukicu za pritisak ulja mogao bi to i vidjet, uostalom to je cisto logicna stvar, a okretaji na kojima motor radi u leru su kompromis izmedju niske potrosnje i polaganog unistavanja(trosenja) motora. Ja sam sve aute dizao da rade iznad 1000 okretaja u leru ako nisu vec bili tak postelani. Kadett je na 1000, kalibra na 1100, punto na 1000... Naravno time si povecavas potrosnju pogotovo ako se pretezito vozis po gradu i ako ti nije navika kocit motorom.

Mehanicar
27-03-2004, 15:49
naravno, da ne govorimo o problemima detonantnog izgaranja kod takve voznje s malim brzinama vrtnje i visokim opterecenjem kao na primjer ubrzavanje s 40-50 u 5. s gasom u podu i slicno !

Mehanicar
27-03-2004, 15:54
nisam ja mehanicar kao amutomehanicar, nego kao MEHANIKA - kuzis, sta god te zanima u vezi nje, kinematika, statika, dinamika, termodinamika, meh. fluida !!!!
i ne derem se ja na nikaoga, nego stvarno pricas gluposti, ako se ne kuzis u motore onda pitaj a ne da provaljujes ovakve gluposti i jos nas ubjedjujes kako je to ok !

Black Knight_
27-03-2004, 15:57
mehanicar, to sam bas napiso pa sam pobriso da ne ××××m previse..

recimo ciljas brzinu od 60km/h u 5oj i padne ti na 56 km/h, morat ces puno vise stisnut gas da vratis na 60km/h nego da si bio na 86km/h a ciljao 90 km/h... tako da tu potrosnje ne treba mjeriti trenutno tj. gledati trenutnu potrosnju na putnom kompu nego vozit se po ravnoj cesti jedno barem kilometar 60km/h a prije toga resetirati putni komp pa onda vidjet... i onda istu dionicu preci s ciljanom brzinom od 90km/h..

i onaj ko bi to iso mjerit bi trebao imat serijsku velicinu kotaca da ne bi bilo...

Mehanicar
27-03-2004, 16:01
yes Black, stvarno je problem odrzavati malu brzinu u 5.stupnju prijenosa, jer i na najmanji pomak reagira a onda kad hoces vratiti zeljenu brzinu recimo , moras malo vise stisnuti gas a potrosnja odmah skoci jako, jako puno !
to je bas tako kako si napisao - izvlakusa je jedino tempomat - :)

aboriđin regularis
27-03-2004, 17:29
ponekad dođem i prošečem forumom, onak da vidim što se piše i o čemu se raspravlja. ali moram priznati da večinom, kao i sada, čujem više filozofiranja nego argumentirane rasprave. iznesem svoju tezu o modernim automobilima kojima su motori programirani; programirani ne samo o ubrizgavanju već i o ispuhu i o mnogim drugim aspektima motora koje se treba kontrolirati i sl. i kako vi meni odgovarate - mehaničar mi odgovara kako on nije auto-mehaničar, nego mehanika-mehaničar! priča se o nekakvom stiskanju gasa do daske, kod brzine 50kmh kada si u 5toj brzini, i kako to povisuje potrošnju i uvjetuje loše detonacije! kao da se kod ubrzavanja u 5toj brzini na 100kmh kada se priljepi gas ne povisuje potrošnja i svječica i njene detonacije uživaju!
ali moram priznati da mi je biser nad biserima ler gas koji je poštelan na 1100okretaja - jel to uopće prolazi tehnički?
a tek ono da auto ima problema s podmazivanjem i da je zato štetno voziti auto na 1800okr., a ler gas 800okr. je kompromis; ali auti se i troše upravo zato što ih se tjera u visoke okretaje a ne zbog toga što rade u leru, i onda mi tu neki (mehanika-mehaničar)pajo kaže treba izbjegavati 1800okr. filozofija je ravna seneke! kako bi mehaničar vozio auto kojemu su se potrošile karike i kompletna mašina, sigurno da auto nebi dizo iznad 2500okr.... kada se potroše ležajevi (oni se nalaze u mašini uz klipnjaču ako se ne varam?) okretaji se i trebaju držati oko ler gasa tj. što niže, ali mehanika-mehaničar treba malo iskustva u nekoj pravoj automehaničarskoj radionici, a ne na nekom mehanika-mehaničarkom fakuletu ili časopisu!
a isti mehanika-mehaničar ne znade da moderni dizelaši na 1800okr. imaju največi moment i upravo su niski okretaji carstvo dezelaša. na to se zaboravlja!

Mehanicar
27-03-2004, 17:48
regularis - stvarno ga lupetas, samo ti uzivaj, a ja nemam pojma i stvarno mi treba neka radionica samo ne znam sta da radim tamo ! :)
lezaj uz klipnjacu, pa u motoru imas 100 tinjak lezajeva kako kliznih ( sta je to :smile17: ) , kako valjnih ( a tek ovo :smile17: ) a za klizne ti je uvjet da je brzina vrtnje sto veca jer se onda bolje rukavac odvaja od blazinice pomocu uljnog klina, ali nastaju drugi problemi zbog samih svojstava materijala naravno !
dalje ... uvjet lose detonaceije ... aboridjin ja govorim o detonantnom izgaranju a ne taktu ekspanzije a ti ocito nemas pojma sta je to i kakve to probleme stvara - dobijes celo klipa kao svicarski sir !
knjigu i uciti i uciti pa tek onda praksa, ne ide to nikako suprotnim smjerom , a ako ti Kvociceva radionica nije prava onda mi ti preporuci neku !
a tehnicki cu proci i ako mi je ler gas nasiman i na 3000okr ! :)

aboriđin euro plus
27-03-2004, 18:04
mehaničar u redu je pa nema problema. znaš kakvih ležajeva ima (valjkastih, pravokutnih, kuglastih, stožastih), ali moraš znati jednu stvar: do prije 2 god. imao sam mašinu od 900 kubika u svom pljugiću u kojoj je sve otišlo, bilo karike bilo klipnjače, i ležajevi i SVE što se valjda može potrošiti u jednoj mašini! i savjet AUTOmehaničara mi je bio što manje vrtiti motor, voziti se na što nižim okretajima... doslovno sam bio najsporiji na cesti, ali sam se voziko!

rekao sam da se više neću javljati nakon zadnjeg posta, ali ovo ti pišem samo da ti mehaničaru kažem kako ti ništa ne zamjeram. ako se ne varam studiraš na strojarskom fakultetu. tako i treba. fakutet je dobro imati, iako ti to nije garancija da češ biti pravi intelektualac. jedan od onih koji npr. predaju fiziku na fakultetu, istovremeno proučava podrijeklo hrvata, piše knjigu o finomehanici, i angažiran je u nekakvoj volonterskoj grupi na medicinskom fakultetu, istovremeno proučava djela glazbene grupe beatles u izvedbi klsičnih autora... no da ne duljim, pazi mehaničar da te obrazovanje ne zaglupi... da ne postaneš rob svojih valjkastih ležajeva!

mara1
27-03-2004, 18:12
aboridjin, nije isto govoriti o dieselu i benzincu kada govorimo o idelanom broju okretaja.
Mehanicar je govorio o idealnom, tj. da ne gusis motor, da malo trosi, dobro ide, malo se motor trosi.
tebi je mehanicar dao savjet na pohabanom motoru a mi ovdje govorimo o dobrom motoru. mi ovdje govorimo kada se gorivo najbolje iskoristi_(sagorijeva) a ne kada najmanje trosi. a bitnije je kako sagorijeva nego koliko trosi, zato nam i mehanicari kazu da s vremena na vrijeme "propusemo auto", sto npr. tebi BLEKI i nije strano, niti tvome auto to fali-naprotiv :))

Mehanicar
27-03-2004, 18:14
aboridin samo jedan savjet - zasto kad ti nesto kaze auto mehanicar to uzimas zdravo za gotovo, pogotovo ako te zanima malo tehnika , strojarstvo, pa onda probaj poslusati vise misljanja, pronadji neku literaturu o tome i na kraju donesi SVOJ stav o svemu tome koji imas na cemu temeljiti - a to je znanje !
ovo sta je tebi otislo u motoru ima puno razloga zasto se to dogodilo i nikako nije razlog sto si ti vrtio motor, motor je tu da se vrti i ima svoje neko radno podrucje, koje je usko ali zato imas mjenjac ! :)
kad ti mehanicar bilo sta kaze, slijedece pitanje je zasto , pa opet zasto i sve tako dok ti samom ne postane nesto logicno i uzrocno posljedicno, a vidjeti ces kako automehanicari brzo ostaju bez odgovora kad tako krenes !(cast iznimkama ) :)

THTR
27-03-2004, 20:07
DOBRO DA NISU SVI AUTOMEHANICARI KO OVAJ NAS.
VEC GA NEKOLIKO PUTA OPRALI ALI ××××GA UPORAN JE ON.
DAJ SE COVJECE PRESTANI PRESERAVATI DA NESTO ZNAS ILI BAR PRIZNAJ KOREKTNO DA NISI UVIJEK U PRAVU.
NAPORAN SI UZASNO
UZASNO MRZIM TAKVE LJUDE GUBIM VOLJU ZA BILO KAKVU KONVERZACIJU.
SVE ON ZNA A VOZI SE U ××××××
I DA, OSTANI MOLIM TE ISKLJUCIVO U TOM PODRUCJU DA NE ZAGADIS SVE OSTALO
MADA LJUDI POPUT TEBE UVIJEK MORAJU BITI U PRAVU.
MA GLUPO, MA PREVISE SAM POTROSIO TEKSTA NA TEBE
SMIRI SE COVJECE !!!!!!

Black Knight_
27-03-2004, 22:19
Kalibra turbo ima serijski postelan ler gas na 1100 majmune, dizo sam ga na kadettu. Nije to yugic.

Ti mislis da je automehanicar koji je jedva zavrsio srednju skolu za automehanicara i popravlja, PAZI SAD, trule yugice kompetentan da komentira inzinjering motora? daj nemoj me zajebavat, pa ti ljudi jedva znaju govorit da ih razumijes.

Imam cukicu za pritisak ulja u autu i mozes doc buljit u nju pa vidjet kako raste i pada s okretajima.
Cinjenica jest da je lezajevima lakse ako su ispravno nauljeni makar se i vrtili brze. Izvadi si ti ulje iz auta pa ga drzi na 800 okretaja pa ces vidjet kako ce se razletit.

A inace tebi je taj mehanicar vjerovatno dobro reko, ali ne iz razloga kojeg ti mislis. Ako ti je motor tako sjeban i potrgan vjerovatno bi se razletio da slucajno stisnes jaci gas u podrucju najveceg momenta jer bi ti od tog momenta popucalo pola toga. Tako ti je odgodio raspad motora izabiruci manje zlo.
Ali to ne znaci da je to dobro za ispravne motore.