PDA

Pogledaj cijelu verziju : INTERVJU O "OLUJI" 1995

Peter Galbraith
17-03-2004, 13:04
Smatrate li da je operacija Oluja bila "zločinačka akcija" koju je osmislio politički vrh Hrvatske ili su te kvalifikacije politička manipulacija potrebna za "izjednačivanje krivnje" na prostorima bivše Jugoslavije?
- Da se na ovo odgovori, trebalo bi puno prostora. Želim naglasiti da Oluju, po mom mišljenju, treba promatrati u kontekstu onoga što je prethodilo vojnoj operaciji. Često se zaboravlja tko je započeo rat, tko je okupirao hrvatski teritorij i koliko se napora ulagalo u mirno rješenje situacije u "Krajini". U četiri godine okupacije nagomilalo se frustracija s hrvatske strane jer nije prirodno da međunarodno priznata država nema potpunu kontrolu nad svojim teritorijem. I sada se uzrujam kad se sjetim koliko smo mi iz Amerike, te Rusija i europske zemlje, uz potporu predsjednika Tuđmana, pokušavali na miran način reintegrirati "Krajinu". Ti ljudi, poput Mladića i Babića, ne znam kako da ih uopće nazovem, nisu imali ni elementarne pristojnosti da prime naše prijedloge ili saslušaju naša nastojanja da se sve riješi na civiliziran način. Milan Martić nije želio niti čuti za pregovore i za mirna rješenja.

PETER GALBRAITH
17-03-2004, 13:06
To znači da su hrvatske vlasti imale potporu Amerike u pripremi i provođenju Oluje?
- Rekao sam da smo odlično surađivali s hrvatskim vrhom i, premda nisam siguran da su oni bili oduševljeni tim odugovlačenjem u nastojanjima da se mirnim putem riješi "Krajina", priznajem da je Tuđman bio kooperativan i strpljiv. Vojni dio Oluje, cijeli tijek i rezultati bili su zadivljujući i, unatoč nekim prigovorima iz svijeta, sve je proteklo na onaj način na koji bi se reagiralo da je bilo koja zapadna zemlja reintegrirala svoj vlastiti teritorij. Međutim, nakon Oluje, počele su se redati situacije zbog kojih danas ispašta Hrvatska. Točno je da je bilo zločina, bilo je paljenja i uništavanja imovine. Ja sam, s ljudima iz američkog veleposlanstva, bio u Kninu i okolnim selima i vidio sam puno toga što me zaprepastilo, začudilo i "zaboljelo".
Nakon što su Amerikanci ušli u Bagdad, zašto nisu zaustavili paljenja i uništavanja iračkog nacionalnog blaga. Je li moguće u tim situacijama, kao i u Kninu, obuzdati "neprimjerena vojnička ponašanja"?
- Znam što mislite, ali Knin je i prije Oluje bio prazan. Nije bilo ljudi u tom gradu. Možemo se mi satima verbalno nadmudrivati, ali vam ponavljam da sam bio svjedokom i vidio sam paljenja i uništavanja imovine. Uime svoje zemlje upozoravao sam predsjednika Tuđmana, slao sam stalno poruke s terena da se to zaustavi, spriječi, kazni. Bio sam svjestan da će upravo to ponašanje hrvatskih vojnika nakon Oluje biti omča oko vrata i nešto što će biti teško zaboraviti, izbrisati ili ne kazniti. Na žalost, nije me se slušalo. Od miljenika hrvatske vlasti i predsjednika Tuđmana, čije sam povjerenje uživao i bio rado priman na Pantovčaku, postao sam preko noći državni neprijatelj broj 1.

Peter Galbraith
17-03-2004, 13:06
Izvlačite li onda tezu da su zločini nakon Oluje bili dio službenog plana hrvatske politike, kao što misli i Carla del Ponte?
- Ne, ne znam je li to bilo službeno, to ne mogu reći. Samo znam da je nakon Oluje bilo zločina i da službena politika nije dovoljno snažno reagirala na to, a tvrdim da je mogla. Tuđman je bio autoritet, kontrolirao je cijelu državnu upravu i mislim da je mogao zaustaviti neke događaje. Dobro, možda postoje službeni dokumenti da je on to tražio, pa onda ne treba biti u strahu i dovoljno ih je dostaviti Tribunalu. Nakon Oluje potpuno se promijenilo mišljenje o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj i bilo je teško, i uz najveću prijateljsku želju, osporavati tezu o kršenju tih prava. Nije tajna da su nakon Oluje zahlađeni i odnosi s Washingtonom i da predsjednik Bill Clinton nije službeno pozvao Tuđmana u Bijelu kuću. Vaš je predsjednik radije slušao savjete ljudi oko sebe, ali i iz svijeta, koji mu nisu činili dobro ili su ga navodili na različita lobiranja koja nisu donijela rezultate. Tada je procijenjeno da je predsjednik Tuđman izabrao izolaciju zemlje radije nego da se suoči sa zločinima koje su počinili pripadnici Hrvatske vojske.
Jeste li sigurni da su zločine u kninskom kraju počinili vojnici Hrvatske vojske?

Peter Galbraith
17-03-2004, 13:07
- Bio sam na terenu i vidio sam vojnike u hrvatskim vojnim odorama.
Treba li hrvatska država zbog pojedinačnih zločina platiti visoku cijenu međunarodne izolacije te biti ocijenjena zločinačkom nacijom? Nije li to prevelika cijena i, možda, "nametnuta" situacija?
- Uvijek sam ponavljao da narod ne može biti kriv zbog onoga što su učinili pojedinci, pa ni zbog službene politike. Sve bi bilo drukčije da se pametnije postupilo te 1995. godine pa danas Haag Hrvatskoj ne bi bio za vratom. Velika je šteta počinjena za Hrvatsku nakon Oluje. Hrvatski narod treba znati da ono što se negativno dogodilo nakon Oluje nisu počinili Hrvatski kao narod, nego pojedinci s imenom i prezimenom. Zbog toga ta grupa ljudi ili pojedinci trebaju biti kažnjeni. Haag se, očito, ne zaustavlja na tome. Optužnice duboko zadiru u hrvatsku suverenost i opravdanost samoobrane u nametnutom Domovinskom ratu?

Peter Galbraith
17-03-2004, 13:07
- Ne, ne mislim da će optužnice narušiti hrvatsku samostalnost. Ona je neupitna i to je svima jasno, a naravno i tužiteljstvu u Haagu. Treba biti politički zreo i prihvatiti ono što nije bilo dobro. Račanova je vlada napravila puno na suradnji s Haagom, povratku Srba i njihove imovine, a koliko pratim, mislim da je i Sanaderova vlada nastavila istim putem. Dobro poznajem gospodina Sanadera, odlično sam surađivao s njim dok sam bio veleposlanik u Zagrebu i želim mu uspjeh. I premijerove izjave potvrđuju da treba nastaviti surađivati s Haagom te da to ne znači da su svi za koje su optužnice podignute odmah i krivi. Jedino se to u Haagu može i dokazati te se zato čudim što se general Gotovina skriva.
Jeste li čitali knjigu američkog vojnog povjesničara Charles Shradera, koji o sukobu Hrvata i Muslimana u Bosni ima posve suprotno mišljenje od onoga zbog kojega je optužen Blaškić?
- Nisam je čitao, ali podsjećam da je general Blaškić po zapovjednoj odgovornosti kriv za stradanja mnogih ljudi. Vjerujem u ispravnost odluka Haaškog suda sve dok se one - isključivo na sudu u žalbenom procesu - ne opovrgnu!

ma sta Galbreithu...
17-03-2004, 21:29
...××××s? Priznao si da smo stilu, POTPUNO u skladu sa "zapadnim standardima" - oslobodili zemlju.

Sta sad?? ono malo ocajnika koji su se svetili toj nejaci, zenama, starcima...sta bas NITI malo nisu smjeli? A Srbi su radili cuda, terorizirali, ponizavali, etnicki SVE ocistili...

Koga cemo za gusu uloviti zbog toga? 4 godine terora? Pa morali su si pojedinci dati malo oduska...

i ne seri drugi put!

Sta kazes?
17-03-2004, 23:36
>>Morali su se pojedinci dati malo oduska<<

Ma ne radi se tu o pojedincima, vec o politici zvanicne Hrvatske da protera Srbe iz Hrvatske. Pojedinci nisu mogli spaliti cela srpska sela u Krajini i pobiti sve one preostale Srbe, da nije plan o etnickom ciscenju upleten u sve to.

Sto sad ××××te? Optiznica protiv Markaca i Cermaka je jasna, i najvise ih tereti zbog sprovodjenja u delo zlocinackog plana o proterivanju Srba iz Hrvatske.
Je li ima jos neka ptica na grani koja to ne zna???

Kakvi pojedinci koji bakraci? Je su li pojedinci hitro doneli zakon o eksproprijaciji srpske imovine onih Srba koji se ne prijave u roku od mesec dana, a istovremeno ste tim istim Srbima godinama onemogucavali povratak i administrativno i fizicki minirajuci im kuce.

Pazi majku mu, sad su pojedinci krivi!!!
Strpite se malo, ima mnostvo svedoka i na srpskoj strani, koji ce biti pozvani da svedoce.

Ima mnogo
18-03-2004, 11:13
svjedoka Fredo...

90% sam siguran u brojke...

12 u Graxcacu
9 u Korenici
14 u Kostajnici,
po 2 u Zadru i Sibeniku...

i jos nekolicina (U Glini, Srbu ...)

Ali molim ti Fredo, daj reci, ajde JEDNOM nam rasisti.

Kako bi ti htio da su se stvari razvijale od 1991 kad ste okupirali 30% HR? Ajde leba ti kazi...

I kazi ukratko - STA ti tu svo to vrijeme pokusavas dokazati?
Ocito neka nepravda...ajde nam pojasni da usmjerimo "diskusiju" u pravom smjeru...

ALI LEBA ti...zbog ovog naseg konstrutivnog druzenja vec 2 godine i vise...

GRGOVSKI
18-03-2004, 11:22
Da zaboravio ti reci jednu stvar!
Rekao sam ju nekoliko puta tu prije.

JA OSOBNO priznajem JEDNU, VELIKU I GLUPU pogresku u cijelom, CIJELOM procesu (bilo je vise strateskih pogresaka)oslobadjanja od SRPSKE BANDE!

To je NAIME: Paljevina, UNISTAVANJE nekretnina po oslobodjenom teritoriju poslije OLUJE. (I ev. Ubistva nenaoruzanih "nejaci"!)

To je JEDNA (jedina?) VELIKA greska koju je HR napravila u CIJELOM procesu.
Jasno mi je ogorcenje protjeranih Hrvata, sve ponizavanje, terorizam, progoni, poginuli ITD. I JA BI vjerojatno! isto se osvecivao toj BANDI (poput tebe), ali je VRH trebao to sprijeciti!!

TOLIKO!!

Ja ti pricam
18-03-2004, 13:01
sve vreme da to nije bila nikakva greska nego plan da se Srbi nikad ne vrate, i sud u Hagu bazira svoje optuznice na tome.

Ako mislis da se vrhovnistvo malo preracunalo, e onda se slazem.

Doduse, uspeli ste da proterate Srbe, i posmatrajuci samo to, plan je uspeo, medjutim koliko ce vas to na kraju kostati, videcemo.
Drugo, ionako niko ne obradjuje tu srpsku zemlju, niti iko na nju placa porez, i onda zaista ne vidim velike koristi u tom planu, ma jedino stete.

Ajde ti
18-03-2004, 13:28
...sad reci, kad nam neces pojasniti neke stvari za koje smo molili,

Ko ce odgovarati za SVU stetu (direktnu i indirektnu) koju je vas agresija i osvajanje 30 posto HR teritorija kostalo? 300 000 Hrvata protjeranih iz od vas okupiranih podrucja...

I..sta je najvaznije, KAKVU sudbinu su trebali dozivjeti ti agresori kolovoza 1995? Ajde kazi to ti? STA je HR vojska trebala napraviti?

Pa sam vidis kako si nevjerojatno zagrizen...skoro 10 godina od oslobodjenja! Sta je HR trebala napraviti sa takvima kao ti (SVI Srbi?)

Ja mislim da je ovo bilo najbolje rjesenje... SVE potjerati, a onda molbe za povratak!

Dokaz sta si radio i gdje si bio od 17.08.1990 pa do 10.08.1995...pa nadalje...I onda oni koji ZAISTA priznaju HR kao domovinu, neka se brate slobodno vrate...ali ovakvi kao ti...??

Da se mene pita - JOK! Vi ste beznadezni slucajevi...a i vasi potomci takodjer...

Ajde vas
18-03-2004, 22:12
dvojica "Grgovski" i "ajde ti", dogovorite se da li je trebalo paliti srpske kuci i srpsku imovinu, i ubijati onu strcad i nemocne, za vreme i posle "oluje". Jedan kaze da je to bila velika greska, drugi kaze da drukcije nije moglo.

Polemika se vodi oko toga da li ti zlocini imaju karakter individualnog zlocina - zlocin razularene bande, ili je vlast to radila planski na cemu se i baziraju Haske optuznice, sto smatram da je jako dobro, jer je to istina kome je svima manje vise poznata do vama koji se praviti blesavi i nevesti.

E sad povrh te diskusije, ja dobijem sagovornika koji pokrece novu temu (u vasem maniru), da li je to bilo opravdano ili nije, i da li se moglo sa nama drukcije.

Da li je opravdano pitaj "Grgurskog", a da li se moglo drukcije, pa naravno da se moglo da niste krenuli u lov na Srbe i njihavo sikaniranje dok jos nista nije pocelo.

pocela je samo
18-03-2004, 23:07
BALVAN REVOLUCIJA 17.08.1990.

I od tog dana, brate imas da polazes racune -

Gdje si bio
i sta si radio

do 10.08.1995!

Tocka...

Stos
19-03-2004, 02:31
je u tome sto NIJE sve pocelo balvan revolucijom.
Balvan revolucija je bila mera zastite od vasih pretnji i povampirenog fasizma.

Vi niste imali sluha ni za zelju Srba za kulturnom ekonomijom, vec ste poslali policiju na njih, a sto onda da pricamo o nekakvoj demokratiji kod vas.

ne seri
19-03-2004, 10:11
...da li smo vam da SAMI napisete sta zelite - SAMI!! Neka "evropa" pomogne ako treba, ili neka "evropa" NAPISE tako da svima pase!!

Garantirali (predlagali) smo da je Hrvat predsjednik a Srbin potpredsjednik!

Razumije se - Zna se sto i gdje je Hrvatska!

To je za vas bio apsolutno neprihvatljiv stav!

Jedino stra ste imali u glavi je VELIKA SRBBIJA (ako necete moci srusiti vladu u Zagrebu, pa uzeti CIJELU Hrvatsku i zemlju nazvati?? Nova Srboslavija? ili tako nesto...

Da li si procitao sta Galbraight pise...kako je popizdio na vas kamenjarsko/seljacko/primitivan mentalitet... kako razumije Hrvatsku. To je ON, kojem se zivo ×××× za HR rekao... ma sta ja pisem...tako i onako ces iste ×××××rije i drugi put izvaliti...NISTA NIKAD nisi naucio!

Pa naravno
19-03-2004, 13:41
kad ste mu nahranili i napojili guzicu, da ce da vas voli. Ko zna koliko mu je leglo na racun od vas i vasih dijasporasa? Ma idi...

Ali ovo ti
19-03-2004, 13:56
je dobro:

>>...da li smo vam da SAMI napisete sta zelite - SAMI!! Neka "evropa" pomogne ako treba, ili neka "evropa" NAPISE tako da svima pase!!<<

Sto bre lazes, koji ×××××, sta ste vi davili i predlagali, koji moj, i kome ste predlagali. OVO JE CISTA LAZ!

Istina je da ste nas munjevito brisali iz Ustava i sveli na nacionalnu manjinu, e to je istina. E sad da jednoj manjini nudis sirokogrudo da stavi papir sta zele, a drugima nista, to je neverovatno i u najdemokratskajim drustvima najduze tradicije.
Pa sta da ti kazem, na nas referendum odrzan odmah posle izbora, vi ste odgovorili silom! Onda na kakve politicke ustupke ste vi to bili spremni ako niste hteli ni da cujete za ishod referenduma za nepoliticku kulturnu autonomiju?

>>Garantirali (predlagali) smo da je Hrvat predsjednik a Srbin potpredsjednik!<<

Ovo smo vec elaborirali i ostajem pri svome - da ni od koga to nisam cuo vec od tebe (a procitao sam dosta), pa cak i ako je tacno, DA TO NEMA NIKAKAV POLITICKI ZNACAJ ZA NAROD IZ KOJEG JE POSTAVLJEN!

>>To je za vas bio apsolutno neprihvatljiv stav!<<

Naravno! Sta je greh za jednu homogenu nacionalnu skupinu da izrazi zelju za autonomijom na bilo kojoj tacki planete zemlje???

I jos jednom
19-03-2004, 13:59
daj leba ti ne pominji tu glupost vise, da ste nam nudili nekakav papir pa da napisemo sta god smo hteli, jer ti se verovatno i ovi tvoji grohotom smeju.

a sta bi vi...
19-03-2004, 14:40
..Fredo htjeli u "USTAVU"?? Sve po 50/50? Malo previse...vas 12 posto bi sve na pola...

Vi ste se toliko okacili o taj ustav... Cinjenica je da ste mogli dobiti manje vise sve - dakle to da SRBIN UVJEK bude potpredsjednik (cudno je da to ne znas? da vam to niko u vasim medijima nije naopisao), Uglavnom nudilo vam se je SVE, vise nego je igdje koja manjina dobivala...

Ali Srbin mora BAREM po pola, akop vec ne moze sva... TO je vas problem...

Sad imate ono sto imate... izabrali ste batinu, pa ste dakle batinu na kraju i dobili!

Sad naricanje, plac..MAMMMAAAA! A za otpremninu sta bar dobili HR traktore...
Makar ih niste zasluzili...

Tako je manje vise svuda...i tako ce uvjek biti...jos koju godinu naricanja...najvise 3, do ulaska HR u EU...

Pazi samo ove
19-03-2004, 23:00
gluposti :

>> Uglavnom nudilo vam se je SVE, vise nego je igdje koja manjina dobivala...

Ali Srbin mora BAREM po pola, akop vec ne moze sva... TO je vas problem...<<

Vi nam nudili SVE, a mi trazili bar POLA!!!
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAHHAAAAAAA

Fredo...
19-03-2004, 23:20
..blesav si ko ×××××...

NISAT; AMA NISTA, nisi naucio, glup si i tup,
blesav, zadojen, zacahuren, mazohista, ×××××,

Reci sta si jos?
Koliko ti se je tu puta reklo jedne te iste stvari, i ti OPET POTPUNO isto....

Ja samo
19-03-2004, 23:32
citiram tebe, ×××××ne jedan, koju glupost si odvalio.

U ×××× te, nudili nam mesto potpredsednika!!!!! da pridrzava skare dok Francek ili bradato blebetalo presecaju vrpcu. HAHAHAHAHA I onda bi Srbi trebali da budu srecni, zadovoljni i ponosni : "Vidi ga, onaj je nas, onaj sto pridrzava.. :) " HAHAHAHA

problem je...
20-03-2004, 23:52
...u tome sta bi vama i predsjednicko mjesto bilo premalo...

Tacno!
21-03-2004, 00:17
Snaga u odlucivanju neke politicke grupacije lezu u broju ministarskih mesta te grupe u Paralamentu, nikako predsednik, jos manje potpredsednik.
Doduse, predsednik jeste clan Saveta odbrane i jos ponekih institucija koje se retko sastaju, medjutim o svakodnevnim problemima, pa cak i o tome da li ce vojnici u Irak, odlucuje Parlament (Sabor kod vas).

Kada jedna nacionalna grupa, teritorijalno homogena, nema sanse da ima zastupnike u Parlamentu ciji glas bar nesto moze da znaci sem da se prikljucuje ostalim grupama, onda se trazi autonomija.

Priznajem da je medjunarodni plan Z4 bilo mnogo bolje resenje za Srbe, nego kako je ispalo, medjutim, valjda cemo saznati jednoga dana pravi razlog ne prihvatanja takvog plana.

SAMO
21-03-2004, 11:27
Z4 ne bi NIKAD dobili od Hrvata!

Vi ste spasili situaciju time da ste VI odbili taj prijedlog i procitati (otvoriti kuvertu).

Sta se tice glasova imali bi ih u proporciji sa brojem stanovnika! Imali ste svoju SDS...P&#192;??

Malo je to za Srbe...znam ja...Samo ja neznam KAKO bi ja "probavio" srpskog potpredsjednika...da ste recimo na proljece 1991 pristali na mir pod uvjetima kakvi su vam dati (otprilike da Hrvat bude predsjednik, Srbin potpredsjednik, ostalo proporcionalno u Saboru, da zajedno sa EU napisemo - dopunimo - ustav, zakone itd..kako bi vama pasalo i nama, samo NIKAKO niti blizu Z4, razumije se), mozda bi stvar postala normalna...zdrava...cak i vjerujem da bi...

Samo sta ces...kod vas postoji neki samoubilacki instinkt, povezan sa mitologijom, misterijama, izmjesana sadasnjost sa prosloscu sa prostorom i vremenom, megalomanija, itd...itd... i zato vas stalno malo pomalo kaci neki egzodus, genocid, sok, rat, bijeda itd...itd...

zaboravio...
21-03-2004, 11:28
...da nudjeni su vam SRPSKI kotari, tamo gdje ste bili u vecini - Glinski i Kninski kraj!

Ja neznam
21-03-2004, 12:07
gde ti uopste zivis i gde si tada ziveo kad mi pricas o nekakvim budi-bog-sa-nama ponudama Srbima za koje ja prvi put cujem, zaista.

Neznam koja je bila tematika u pregovorima izmedju srpske i hrvatske strane u Zagrebu, bese 1994. ili 95., ali u tih par susreta nije se mrdnulo od pocetka, prema tome krupna pitanja o kojima ti pricas nisu ni stigli da budu predmet razgovora(mozda samo problem energetike, usppostava saobracaja, itd)

Ako mislis na ponude iz 1991. opet neznam o cemu pricas? Znam da je dolazio Sarinic (koliko se secam) u Knin, ali prvi put cujem ponudu za mesto potpredsednika. Proglasenje dva kotara u kojem zive Srbi kao vecina, opet politicki nista ne znaci kao ni mesto potpredsednika.

Sto ne bi podneo Srbina za potpredsednika? Zbog face, ili?

A kad kazes "Z4 ne bi NIKAD dobili od Hrvata! ", otkrivas koliko ti nisi upoznat sa sutuacijom, zbog otsustva sa tih prostora ili zbog jednostranog informisanja. Da ti ja kazem, vi ste vec bili prihvatili taj plan!

Elem, ne ostaje mi nista drugo do da mi postiras link gde se mogu procitati te ponude Srbima, u kojim pregovorima im je nudjeno i kada. Bez toga, naravno da ti ne verujem.
Naravno, ostajem pri svojoj tvrdnji da mesto potpredsednika nema nikakvu politicku tezinu, sem za potpredsednika licno.

Glinski i
21-03-2004, 13:40
Kninski kotar su vam nudjeni jos 1991, prije rata, isto sto i mjesto potpredsjednika. Po tvojim nepoznavanjima situacije vidim da su vijesti bile dobro filtrirane, u vasoj paradrzavici. To su RAZGLASANE ponude, to UOPCE nije bilo nesto potiho, na malo... vase glatko odbijanje ili UOPCE neodgovaranje na SVE to je bio samo dokaz na dokaz, da NISTA manje od VELIKE Srbije NIKAD nije dolazilo u obzir! Cak i taj famozni Z4, je bio dokaz tome.

POGRIJESIO si, HRVATI ga NIKAD nisu niti NIKAD ne bi prihvatili. Tudjman je - kao odgovor na prijedlog, rekao da on "moze biti osnova za pregovore", dok vi UOPCE niste otvarali kuvertu, niste ga htjeli niti pogledati... Takodjer se sjecam, da kad je sve bilo gotovo, nakoliko mjeseci poslije OLUJE, da je u jednom intervjuu, "ismijao" Galbraighta, kad ga je ovaj MOLIO da ce on pozvati Babica i Martica iz Beograda i da ce ih on prisiliti da prihvate Z4. T. se je smijao se je koliko je on i "slagaci" Z4 naivni...

Tudjman i rukovodstvo HR, je poslije reklo, da su racunali da cete vi prijedlog odbiti, pa su odgovoreili tako da bi VI rekli ne, i tako HRvatima odrijesili ruke, no vas "odgovor" je bio PUNO bolji od ocekivanog!

Ma pitam se - pa gdje si ti zivio?? odakle si crpio vijesti? Da si TOLIKO neinformiran...Pa ne samo da ste - vi Srbi - sve ono sto sam rekao, nego su vam SVE vijesti bile filtrirane sa tim u skladu... onda vas je i malo lakse razumjeti, sto neumanjuje odgovornost...

>>To su RAZGLASANE
22-03-2004, 01:51
ponude, to UOPCE nije bilo nesto potiho, na malo... vase glatko odbijanje ili UOPCE neodgovaranje na SVE to je bio samo dokaz na dokaz, da NISTA manje od VELIKE Srbije NIKAD nije dolazilo u obzir! Cak i taj famozni Z4, je bio dokaz tome.<<

Pa naravno, te 1991. Srbi su trazili vise od proglasenja dva kotara i mesto podpredsednika, jer su bili u prednosti da traze vise od tih, po meni, relativno minornih ponuda za to vreme.

Uostalom, sam kazes da su ponude bile "razglasane". Pa i pretpostavio sam da su ponude bile takvog tipa - "razglasane" putem medija, NIKAKO ozbiljna ponuda poslata sa zvanicnog mesta na zvanicno mesta, ili jos bolje ponuda u pregovorima ovlascenih delegacija jedne i druge strane.
To je valjda razlog sto te sve ponude ne mozes da mi dokazes - sto nema o njima nikakvog pisanog traga, ma eventualno u pozutelim novinama u stilu "ovaj politicar izjavio ovo, onaj ono", a vrlo se dobro zna da pausalna izjava nekog politicara nikoga ne obavezuje a ima odjeka u domacoj i stranoj javnosti.

A sto se tice neprihvatanje plana Z-4 u funkciji "Velike Srbije", potpuno pogresno!
Ako je ikad postojao projekat "Velika Srbija" (o postojanju tog projekta nema ni jednog pismenog dokaza, zbog cega je i sud u Hagu prestao time da barata), suludo je verovati da je taj projekat postojao u vremenu kada je Z-4 bio aktuelan, kada je Srbija prolazila kroz pakao sankcija, i ostalih medjunarodnih pritisaka za okoncanje rata u Bosni.
Meni je logicniji razlog nepotpisivanja Z-4 tajni dogovori izmedju Tudjmana i Milosevica gde je centralna stvar bila podela Bosne, dok je RSK bila otpisana na tim pregovorima i izdana od Milosevica. To je po meni mnogo logicnije, dok ono sta ti tvrdis - nepotpisivanje Z-4 u funkciji Velike Srbije NEMA BLAGE VEZE SA MOZGOM.
U prilog ovome, jednom sam slusao vas radio i u nekom intervju akteri emisije naglasavaju kako je jos 1993. (ili cak ranije) napravljen moderni granicni prelaz ma strani SRJ kod Erduta. Hocu reci da jos tada Srbija nije gajila iluzije da bi Zapadni Srem mogao pripasti SRJ, ako ni zbog cega drugog, ono zbog izricitog stava medjunarodne zajednice da od promene granica bivsih republika nece biti nista, i da sa tim niko ne moze da racuna.

>>Tudjman i rukovodstvo HR, je poslije reklo, da su racunali da cete vi prijedlog odbiti...<<
Pa naravno, jer to bio dogovor izmedju Tudjmana i Milosevica.

Gde sam ja ziveo? Od 1990/91. do danas, u inostranstvu. Slusao sam i vas i nas radio a najvise se oslanjao na strane izvore. I mogu ti reci da sem internacionalnog plana Z-4 plana, inostrani izvori nisi ni jednom recju pomenuli nikakvu ponudu Zagreba, srpski izvori isto tako. Od hrvatskih izvora, koliko pamtim, secam se izjave nekog hrvatskog politicara (mozda cak i Tudjmana) : "Srbi nikako ne mogu racunati na nekakvu autonomiju, vec samo eventualno na proglasenje dva kotara tamo gde oni zive u vecini", tako nesto. Ja to nikako ne mogu prihvatiti kao ozbiljnu ponudu, vec vise kao spekulaciju.

nepotpisivanje
22-03-2004, 09:09
...Odnosno DEMONSTRATIVNO NEOTVARANJE KUVERTE, - to je dokaz, da rjesenje problema Srbi, sa HR u bilo kakvom obliku niti ne pomisljaju. Pa nisu se valjda nadali da ce moci imati samostalnu drzavu u takvom obliku i na tom teritoriju?
TO NEMA VEZE SA MOZGOM... cak i kad bi se pripojila Srbiji to bi bilo vrlo neprirodno...

Ono sta si cuo o "dva kotara", to su ta dva kotara gdje ste imali apsolutni vecinu! Glinski i Kninski! I ona bi bila vasa, sa sirokom autonomijom! A ostatak "prava" bi ostvarivali preko zakona o manjinama, odnosno glasovima vase SDS...