PDA

Pogledaj cijelu verziju : Getriba



Puntac1
10-03-2004, 00:04
Da li getriba može utjecati na trešnju auta , prije mi se auto npr u 2 brzini kad dam gas auto tj mjenjać se nekad tresao a sad skoro svaki put kad u drugoj ili 3 dam gas mjenjač se trese a to se premosi i na karoseiju!
Još nešto prije se auto samo na brzini između 150 i 160 km znao tresti a danas kad sam bio na autoceti auto se več na 120 km/h počinje jako tresti a ne znam šta je uzrok , gume nisu!
Rijeć je o Fiat Puntu 55 sa 140 000 km , molim savjete!
Pri jutarnjem startu auta na mjestu se sve normalno šalta ali kad krenem prvim par (6-7) puta ubacivnaja u drugu su čišta mora , ide jako jako teško!
kad stajem pred semafor (npr šaltam iz 3 u drugu pa iz druge u ler a nakon toga otpuštam kvačilo a čuje se zvuk kao da još nije odvojio od druge , kao da odvaja sa zakašnjenjem!
Lamela ,korpa i ležaj su prešli samo 10 000 km!
Šta da radim?
Unaprijed Hvala!

max max
10-03-2004, 20:34
Puntac1 dobro si sve opisao ,ali ne mogu da skuzim....zato mi reci kad krečeš iz mjesta prvom brzinom gdje ti odvaja lamela,kad ti auto radi u leru dali motor promijeni zvuk kada stisneš kvačilo,da li trese kada krečeš...
ovo što ti trese mijenjač nije mi jasno da li trese pri konstantoj brzini ili samo kod naglog ubrzavanja...
ali recimo provjeri kakvi su ti nosači motora,što se tiče kvačila je li mjenjano u servisu ili kod priv. majstora jer neznam možda je lamela okrenuta naopačke ali onda mislim da uopče ne bih mogao šaltati brzine,neznam da nije možda krivi komplet kvačila od nekog drugog fiata...
:smile08:

Puntac1
11-03-2004, 00:59
Ma baš sve kako si rekao da ponovimo , ovako kvačilo je mijenjao jedan majstor koji se hvalio da ih je promjenio jako puno , čak troznamenkasti broj!
Da u leru kad stisnem kvačilo promijeni se zvuk , auto je puno tiši , a kad pustim kvačilo i sjedim u autu a zgašen je radio i ventilator , čuje se kao da se to u getribi okreće na suho tak neki zvuk a ulja ima dosta!
Odvaja negdje otprilike dolje ne skroz dolje , negdje između poda i polovice!
I kad krećem onda se trese , to da!
Kad u bilo kojoj brzini dam gas getriba ispušta jako čudno zvukove , kad se jače optereti , čuju se zupčanici , kao da nešto šrota!
I što sam već rekao , prva jutarnja šaltanja u drugu su gotovo neizvediva!
A trese se u drugoj i trećoj kad dam gas trese se ručka mjenjača i pomalo cijeli auto!
A na autocesti se trese kao lud na brzini većoj od 120 km/h , šta je tome uzrok , getriba , krivo složeno kvačilo , nosači motora????
Kak mogu to ustanovit?
A komplet kvačila je original od Punta!

ZEGA
11-03-2004, 10:43
Promjeni ulje u getribi za pocetak...

max max
11-03-2004, 21:45
vidi Puntac kad ti auto radi u leru i ti stisneš kvačilo osjetiš kako ti auto promjeni zvuk radi tiše a kad pustiš kvačilo imaš osječaj kao da se nešto okreče u mjenjaču ta promjena zvuka ti je dovoljna da ti kaže da nešto nije u redu sa potisnim druk ležajem ,ali i sa takvim ležajem bez mjenjanja ti možeš dosta preči,buduči da imaš jako malo km sa novim kvačilom mislim da nešto nije O.K. napravljeno,dalje kad auto kreče iz prve a on trese pri kraju odvajanja to opet ukazuje da je možda puklo jedno pero od korpe kvačila uglavnom mislim da nešto nije dobro složeno :smile17:

Puntac1
12-03-2004, 00:10
Dečki fala na savjetu , mislim da prvo budem kupio 3l ili koliko već ide ulja u getribu , ima nekakvo Tutela (za fiat getribe) , a ak stvar bude ista , onda ću naći drugog majstora , da sve to skine i pregleda pa ponovno složi , e pa onda bi sve trebalo bit ok!
Ak nebude onda je valjda nešto do getribe!
Koliko se sjećam , prije promjene kvačila , auto se puno tiše čuo kad dam gas , čuo se samo motor , a sad to sve zuji , u biti prije je getriba imala neke manje šumove u drugoj brz. dok se ne zaletim , a sad sve šrota u svim brzinama!
Totalna koma , zato kad se vozim , pojačam mjuzu da to neslušam , ozbiljno je tako!
Čim uhvatim vremena i nađem nekog majstora da to presloži , javim vam kakav je rezultat!

Dečki i cure naravno , vidio sam da i njih ima na ovom forumu , što mi je drago! Ja sam inaće student a pošto neke stvari oko auta neznam , ovdje na forumu , volim pitati i dobijem odg.
Imam još par pitanja!
Ovako , čuo sam da u getribi postoje neki sinhroni , valjda od svake brzine ,posebno ak sam dobro razumio ,pa me zanima kak to funkcionira i šta oni rade?
Dalje ovako Getriba je getriba (mjenajčka kutija), kvačilo (druk ležaj , lamela ,korpa) a šta se misli pod nazivom diferencijal??
Npr. kad sam bio u servisu mjenjao zupčasti , rekli su mi da zbog prevelikih 15" alu felgi hoće otić diferencijal , pa ne kužim na šta se tu misli (getriba) ili nešto drugo!

Mehanicar
16-03-2004, 16:54
sinhorni ti sinhroniziraju ili izjednacavaju brzine gonjenog (vratila sa tockova ) i glavnog vratila (koje ce biti pogonsko nakon pustanja kvacila )mjenjaca i to trenjem pa tek onda zubastom spojkom uklinis zupcanik odredjene brzine na vratilo ( to se sve desava kad ti posegnes za rucicom mjenjaca i ubacujes je u brzinu ) i imas zeljenu redukciju kad pustis kvacilo !
Diferencijal ti je sklop zupcanika na pogonskoj osovini koji rasporedjuje brzine okretanja i moment na lijevi i desni kotac (npr. zamisli da vozis po krugu i nutarnji kotac ti prelazi manji put od vanjskog a netko to treba regulirati da ti ne dodje do proklizavanja kad bi se vrtili istom brzinom , e upravo to ti radi diferencijal - kako ? fino, to moras pogledati na slici inace je ovako tesko objasniti ) !
a ovo s felgama je stvarno uzas, nemoj vise ni slucajno ici kod takvih strucnjaka, gluoposti totalne, sve ti je to dobrano predimenzionirano i uostalom ako si stavio 15 cola felge morao si staviti nizi profil guma da ti radijus citavog pneumatika nije previse narusen pa nema nikakvih problema !

Puntac1
18-03-2004, 00:19
Mehaničar hvala na odgovoru ,daj ak imaš kakvu sliku , baš bi htio skužit kako to radi! ak hoćeš dam ja mail pa mi pošalješ!
E još jedno malo pitanje znači kak sam već gore prije pisao , kad se vozim i dam gas a mjuza je zgašena , u biti trebao bi čuti zvuk motora a ono se čuje getriba ili nešto drugo nekih nedifiniranim zvukom , nije da mi smeta , ma odvrnem ja mjuzu pa ništa ne čujem , al me brine da mi nebi odjebala getriba , a druga je negdje oko 200-250 Eura na auto otpadu ili preko oglasnika!

Ulje u getribi sam promijenio stavio sam Fiatovo org, za getribe (tutela) al razlike nema , a kvačilo nisam još nigdje vozio da ga skidaju pa da vide jel to uopće složeno kako treba , ma ni sam ne znam šta da radim!
Kad bi znao da će ta getriba još šlajkati bar god dana znači 40-ak tkm , ništa nebih dirao!

Mehanicar
18-03-2004, 01:01
zupcanici su ti u mjenjacu stalno u zahvatu i oni ti stalno se vrte kad pustis kvacilo i u leru (donje vratilo cjelo s zupcanicima, a gornje samo zupcanici a vratilo miruje ), ovo sto tebe muci kao da su lezajevi na vratilima ili pojedinim zupcanicima dobili svoje i ostetili se pa se cuju, ali ja mislim da je svemu tome ipak uzrok promjena korpe i da tu nesto nije kako treba namontirano, trebao bi to sto prije pregledati negdje ( skinuti ) jer bi ti stvarno mjenjac mogao riknuti skroz , kvacilo ti takodjer previse rano hvata, ali to se da lako namjestiti!
za ove slike daj mail pa ti posaljem sta hoces !

Puntac1
19-03-2004, 00:09
Evo mail pa pošalji šta imaš zanimljivo
mcutic@inet.hr