PDA

Pogledaj cijelu verziju : Komunizam i antikomunizam, zloupotreba pojmova

VLADAN
05-03-2004, 23:19
<font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Po misljenju nekih, jedna od najgorih uvreda, koja nekome moze da bude upucena na ovom forumu je da je komunista, komunjara. Komunizam je, u ocima tih ljudi, najgore zlo koje sa svake strane preti i vreba neduznog Srbina, sa zeljom da mu uzme, ne samo imanje i glavu, nego i dusu. Komunisti su, manje-vise, svi koji ne dele ideju o “nebeskom narodu”, koji se protive torturi srpskog nacionalizma, svi oni koji se ne slazu sa pokusajima revizije novije srpske istorije, sa izjednacevanjem zrtve i zlocinca, sa sklonoscu da se od izdajnika prave heroji, a od oslobodilaca tirani. U tu grupu, naravno, spadaju i svi oni koji ukazuju na malogradjansku, antimodernu i ksenofobnu politiku savremenih srpskih, kako tvrdih nacionalista i fasista (Seselj), tako isto i “mekih” nacionalista, kao sto su to Vojislav Kostunica i/ili Vuk Draskovic. Jos ako su potomci onih koji su imali bilo kakvu politicku ulogu i znacaj u prethodnom (pre Milosevica) rezimu, onda se vec nalaze i “dokazi” o njihovoj genetskoj infestaciji, koji “nesumnjivo potvrdjuju” zasto takvi mogu i biti jedino komunjare. I na kraju, komunjare su nuzno svi oni istaknuti pojedinci medju intelektualcima, posebno u okviru brojnih NVO, koji su smelo digli svoj glas protiv ogranicenosti, gluposti, stetocinstva i nemoralnosti nacionalizma.
Pa, da vidimo malo sta je to komunizam i sta je to antikomunizam.
Komunizam je drustveno-ekonomski sistem, koji se karakterise drustvenim vlasnistvom na sredstvima za proizvodnju, dominacijom klasnog nad nacionalnim i dominacijom kolektiviteta (klase) nad pojedincem, individuom, osim u slucaju kada se radi o vrlo “odabranima” ciji se kult</font>

VLADAN
05-03-2004, 23:20
gradi i podrzava, ali opet kao najboljih izdanaka klase, a ne nacije (Lenjin, Staljin, Tito, Mao Ce Tung, Ho Si Min, Kastro, Dimitrov i dr.). Ovo su samo neki od nuznih, ali jos uvek ne i dovoljnih uslova, da bi se neki sistem proglasio komunistickim. Medjutim, sistem koji ne zastupa drustveno vlasnistvo nad sredstvima za proizvodnju, dominaciju klase nad nacijom, a kolektiva nad pojedincem (individuom), nikako se ne moze okarakterisati kao komunizam.
Interesantno je da neke od ovih bitnih odrednica komunizma zastupaju bas oni koji se deklarisu kao militantni antikomunisti. Pre svega, tu mislim na dominaciju nacionalnog interesa nad interesima pojedinca (ako treba, jescemo korenje ili pozivi da se ratuje i gine za naciju). Ideja o “sabornosti” srpskog naroda (da se Srbi sloze, umnoze i oboze) u nekim svojim dalekim aspektima mnogo je bliza komunistickoj ideji od ideje modernog gradjanskog individualizma.
Savremeni kic-antikomunisti uzivaju u reviziji i falsifikovanju nacionalne istorije – pocevsi od onih najstarijih vremena, “kada su Srbi jeli zlatnim kasikama” (uzgred budi kazano, kao i ostale njihove teze, besmislica i ××××××stina), pa do istorije XX veka, kada je “komunizam nametnut Srbima i donesen na ruskim tenkovima”.

VLADAN
05-03-2004, 23:21
Drzava u kojoj su i Srbi ziveli, radili, stvarali, bogatili se, mnozili i umirali, zajedno sa drugima i uz druge, opisuje se kao nesto sto je svoj jedini cilj i svrhu imalo u nanosenju stete i zla jedino i samo Srbima. Iz te drzave, po shvatanju savremenih kic-antikomunista, proistekla su sva moguca zla, koja su se desila Srbima u poslednjih petnaestak godina. Pri tome, oni nam ne objasnjavaju kako je onda bilo moguce da onda kad su se Srbi oslobodili te “strasne” drzave, u samo nekoliko godina potonu na samo civilizacijsko dno, postanu svetski parija i izgube znacajne teritorije i delove vlastite zemlje, za razliku od svih drugih, koji su zajedno sa njima ziveli u istoj drzavi i istom sistemu, a po propasti te drzave i tog sistema nastavili su da idu napred i da se sve vise i vise udaljavaju od Srba i
Komunizam, kao drustveno-ekonomski i politicki sistem vrlo je bitno obelezio XX vek u kome je realizovan, postojao i nestao. U vreme njegovog vrhunca, taj sistem bio je ideal mnogih jer je nudio i obecavao vise nego bilo koji drugi sistem. Kapitalizam se pokazao boljim, zilavijim, prilagodljivijim – jednom reci, pokazao se kao moderniji, ali zahvaljujuci, pored ostalog, i cinjenici da je uzeo mnoge od ideoloskih tekovina komunizma, a na toj simbiozi nastale su savremene socijaldemokratije kao najpravednija drustva danasnjice.
Antikomunizam gotovo i da ne postoji kao politicki pravac i pokret u politickoj misli savremenog sveta. Jednom, kad je komunizam porazen i nestao sa scene, za antikomunizmom vise nije ni bilo potrebe i taj se svet okrenuo opet buducnosti i napretku. Za razliku od toga, “nasi” nacionalisti okrenuti su unazad, proslosti, jer je i nacionalizam sam politicka ideja jos starija i

VLADAN
05-03-2004, 23:21
nemodernija od komunizma, ne pripada cak ni XX nego XIX veku. Normalno da oni koji su svoju politicku misao zaokruzili u tom sistemu ne samo da nisu u stanju da gledaju unapred, nego ni nemaju kopcu sa savremenim svetom, pa ga se boje, jer ga ne poznaju; odatle je srpski nacionalizam tako uskogrud, provincijalan i plitak, ali izrazito ksenofobican i antimoderan. Nesposoban da uvidi da mu je osnovna pretnja, koja ce ga dotuci u istorijskoj utakmici savremenost, multinacionalnost, multikonfesionalnost i siroka otvorenost, susret razlicitih ideja, savremeni srpski nacionalizam svoje borbe sa vetrenjacama vodi protiv komunizma – kojeg nema, koji je nestao i pripada istoriji. Zato se otvorenost i modernizam, odsustvo ksenofobije i ucaurenosti u nacionalne i verske ljusture i oglasava komunizmom, protiv koga se onda vode bitke i ratovi. Tu su se u savremenoj Srbiji zajedno nasli veliki deo srpske politicke vrhuske, deo intelektualaca, SANU, SPC, UKS i jos mnogi drugi. Ne moze se reci da su bez podrske, i to vrlo znacajne; a najvise ih podrzavaju oni, koji bi po definiciji trebalo da podrzavaju komunizam – siromasniji, ali i prostiji, neobrazovaniji, neiskusniji, pa samim tim i skloniji ksenofobiji i antimodernizmu.
Zato i tvrdim da je savremeni antikomunizam démodé i besmislica, na zalost ni prva ni poslednja na politickom nebu Srbije, koja, na zalost, opet ima svoju cenu.
Srbije.

Grga GN
06-03-2004, 00:10
.." ..et evangelica dicta DELEANTUR nostra delicta..."

Vrlo zanimljiv pogled na stvari ali nazalost iako shvacam da je autor daleko veci um od mene, moram da se ne slozim sa zakljuccima povise, a evo zasto.

Snaga i razvoj Srpskog naroda lezala je od samog pocetka u srpskoj crkvi.
Zapravo Srbija je produkt ideja i principa svetog Save. Ta ideja je dala smisao srpstvu davno prije nego sto je NACIONALIZAM u devetnajstom stoljecu postao pokretac stvaranja modernih Evropskih drzava sto je bio veliki korak napred za Evropu. Nacionalizam plus Komunizam su ubili Sveto Savski smisao pravog Boga u Srbiji i zbog toga i danas Srbija nemoze da sebe nade.

Bok !

Minka
07-03-2004, 21:31
Bravo Vladane...
mislim da je izlisno da ti preporucim da procitas bilo koju kjnigu (to je ono: papiri unutra, saren karton spolja) koja se bavi istorijom i smislom komunizma.
Prepisati definiciju iz Male Preosvetine Enciklopedije, pisanu u vreme tebi dragog Joze, veliki je naucni poduhvat.

No da podjemo od kraja (lakse mi je da za pocetak ostavim postrani nebulozna teorijska objasnjenje komizma).

dakle, dragi Sokrate, problem srbije je u tome sto nije izvrsena Dekomunizacija, kakva je uradjena u drugim zemljama u kojima je "komunizam" bio drzavna ideologija XX veka. Srbija nije ukinula diskrimainatorske zakone, odluke donesene mimo zakona, nije rehabilitovala zrtve komunistickog terora, nije donet Zakon o lustraciji (osim ako ne prihvatimo ovu sprdacinu od zakona, po kojoj onaj koji je krsio ljudska prava '71 moze da nam se ×××× na glavu, al' onaj koji se nije opametio ni '77, e njega ce da lustriramo), nije ukinuta drustvena svojina, nije iskorenjeno samoupravljanje (nisam cuo da negde u svetu radnici strajkuju jer im se ne svidja ko je direktor firme, zar ne?)...

Minka
07-03-2004, 21:31
Iz svih gore navedenih razloga, u srbiji postoji potreba borbe, ne protiv komunizma, nego protiv bivsih komunista, koji privilegije stecene u razbojnickoj diktaturi, zele da zastite bar do svoje smrti (potomci su uvek abolirani, jel te, i kenedijev deda je sverio radzu iz kanade pa nikom nista). Postoji i potreba za dekomunizacijom drustva. POcetak moze da bude proglasenje Komunisticke partije i Saveza komunista zlocinackim organizacijama (kao recimo SS u posleratnoj nemackoj, pa ti bato ako si bio drug clan, fasujej teret dokazivanja da nisi zano niti mogao da znas da je tvoja organizacija cinila zlocine).

a to sto ja nekom zalepim na forumu da je partizan, nemoj se ljutite. To je zato sto mnogo licite (neki na forumu) na partizane: obilje verbalnog nasilja, a ako malo argumenata (bilo kakvih).

Vidis, cim si napisao nesto sto nije 'SrBski', 'patrijote' etc, vec so pokazao smisao za argumentovanu raspravu, odma sam te postedeo etikete.
Poceo sam cak i da te gotivim

VLADAN
07-03-2004, 21:55
A ja do malopre mislio da je minka zensko...
Lepo da je reagovao na moj skromni pokusaj da objasnim neadekvatnu upotrebu termina i ispraznu antikomunisticku retoriku; ovaj njegov post bolja je ilustracija mojih teza, nego bilo sta sto bih ja mogao da napisem - pre svega, ilustracija supljoglavosti i ispraznosti novokomponovanih kic-antikomunista.
Osim sto mi je objasnio sta je to knjiga (a prema formi onoga sto je sam napisao, cini mi se da su mu to drugi ispricali, sam s tim cudnim predmetima nije imao previse veze), doticni se zalaze za "Dekomunizaciju" (da mi je samo znati zasto veliko D), kakva je uradjena u drugim zemljama (da mi je samo znati kojim to). Zatim poziva na ukidanje "diskriminatorskih (verovatno komunistickih) zakona" (kojih). Zalaze se za rehabilitaciju zrtava komunistickog terora - sasvim se slazem.

VLADAN
07-03-2004, 21:55
Doticni trazi zakon o lustraciji - o ××××××stine - sto pokazuje da nema pojma jel' se to maze na 'leb, ili jede drugacije. Zakon o lustraciji moze jedino da se odnosi na politicke licnosti iz Milosevicevog perioda, a to se, predpostavljam, kod "ovakvih" ne podrazumeva kao komunizam - ili je mozda i to? Ovo "ko je krsio ljudska prava '71, al' se nije opametio '77" ne razumem, a sumnjam da i "majstor" sam razume sta je hteo da kaze (tj. napise). Ovo za drustvenu svojinu, opet mi je nejasno - a nije mi ni najjasnije ono o "samoupravljanju" - a ne verujem ni "autoru kritike". Za ove "privilegije stecene u razbojnickoj diktaturi" - moralo bi malo da se objasni, opet ne razumem najbolje sta se u toj maglovitoj "misli" krije; jos manje razumem primedbu o potomcima, pa je zato necu ni komentarisati.
To sa "proglasavanjem Komunisticke partije za zlocinacku organizaciju kao SS" - moraces, na zalost malo da popricekas. Uzgred, pred propast SKJ na 22 miliona drzavljana SFRJ bilo je preko 2 miliona clanova SKJ, procentualno nesto vise u Srbiji, nego u drugim republikama - ispadose Srbi opet najgori zlocinci.
Ukupno, sto ne ostanes na stripovima? Nadam se da njih mozes da razumes..?
http://www.jaderske.cz/svdalos/pict/velirat2.jpg

hej
08-03-2004, 03:11
grgo bolesna psihopato taj srpski Savo hurvatice vam jebavo pa postale kulturnije i odgajale normalne hrvate a ne same fasisticke psihopate. :))

VLADAP
08-03-2004, 10:50
Podrazumeva se da onaj ko hoce 'da politicki misli u savremenom svetu' bude, u najmanju ruku ne-komunista, da ne kazem antikomunista.

Taj sklop razmilsjanja je i oblikovao ovu rulju koja sada ne moze da zapusi usta od ' borbe za nacionalne interese', a poznavanje istorije sopstvenog naroda im je u domenu 'zlatna viljuska-deda Drazin telohranitelj'.
Smatram takodje da sve oni koji su poginuli kao antifasisti u periodu 1941-45 dobiju(ili da im ostanu) ulice, a posleratnim 'herojima' da se oduzmu(da ne ozivljavam staru temu). Ne znam zasto se kod nas poistovetio termin komunizam/antifasizam, kada je cak i po komunistickoj istoriografiji, broj clanova KPJ na pocetku rata bio oko 8% medju ustanicima.

VLADAN
08-03-2004, 10:53
Gotovo da mogu da se slozim sa svime sto je Vladap napisao, uz dve primedbe:
1. Od onoga ko hoce da savremeno politicki misli u savremenom svetu ocekuje se da ne bude komunista, ali se ne ocekuje da bude antikomunista - ovo drugo je u savremenom svetu potpuno prevazidjeno i izlisno.
2. Kod nas se komunizam poistovecuje sa antifasizmom zato sto je tokom II svetskog rata KP bila glavna i gotovo jedina antifasisticka snaga - svoju ogromnu popularnost u Jugoslaviji nakon II svetskog rata komunizam je stekao mnogo vise zahvaljujuci svom jasnom i nedvosmislenom antifasizmu i protivljenju svim nacionalizmima i sovinizmima, nego zahvaljujuci Marksovim, Engelsovim i Lenjinovim teoretskim radovima ili Staljinovoj "Kratkoj istoriji SKP(b)".
http://www.zadar.hr/data/242/b_pogled4.jpg

Vladap
08-03-2004, 11:01
I u cemu je prednost kada se na ovakav nacin bira izdanak klase naspram isto tako ili slicnog biranja izdanaka nacije? Nema dovoljno na 'drugoj' strani materijala za istrebljivanje?

VLADAN
08-03-2004, 11:02
Nesporazum: Ja ponavljam frazu, ali ne tvrdim da je teza tacna. Tito je bio "najveci sin svih nasih naroda i narodnosti" (dakle ne Hrvata), ali i "najveci izdanak nase radnicke klase", sto je trebalo da objasni u najvecoj meri njegovu deizovanu sustinu - dakle klasna utemeljenost, a ne nacionalno poreklo.

Henty Chinaski
08-03-2004, 11:02
Zna se da srpski komunisti nisu bili Srbi. A ako srpski komunisti nisu bili Srbi i kako je komunizam ideologija ispada da je i "biti Srbin" ideologija, jer je malo besmisleno porediti nacionalnu pripadnost sa ideologijom. Je li tako, tako je. E ako je tako, onda braco antikomunisti uzmite i komunizam i taj vas Srbizam pa ga zabijte sebi u degensku straznjicu.

Minka
08-03-2004, 11:54
ipak si ti vladane nepopravljivi partizan

U kojim zemljama je izvrsena dekomunizacija?

Ceska, Poljska, Madjarska... Nemoj sad da me smaras da ja umest tebe kopam i da ti trazim zakone po tim zemljama. Pokazi malo licne inicijativa.
Da li je diskrimininatorski zakon onaj zakon po kome se nekom oduzima drzavljanstvo zato sto drugacije misli od rezima?
Da li je diskriminatorski zakon onaj zakon kojim se vlasnicima zemlje oduzima zemlja iznad odredjenog maksimuma (ili je to samo pljacka)?
A zasto bi zakon o lustraciji mogao da se odnosi samo na Slobine komunjare, a na Titove, ili post-titove,ne?
Vas dragi partijski drug S Milosevic je isto djubre kao i njegov veliki uzor i idol JBT? Razlike su samo i nijansama.

"Ko je krsio ljudska prava '71...": Jesil' ti procito vazeci lustracioni zakon, nesreco? Bice da je stampan cirilcom, a ti, kao prepametno dete, preskocio prvi razred skole, a?

Minka
08-03-2004, 11:55
Drustvena svojina, po vazecem ustavu, a mislim i po jos dosta zakona u ovoj zemlji, jos uvek postoji. To pise u onome sto se zove knjiga(probo ja da ti objasnim, al *ebiga, ti jos uvk ne razumes sta je to) - ima jedna, onako ruznjikava (nema slike unutra, pa ce ti tesko pasti dok je budes prelistavao), zove se Ustav Republike Srbije. Piso onaj vas dragi R(nije adomir) Markovic.

O tekovinama samopupravljanja dao sam ti samo najbolji primer. Ima i drugih. To su one drage cike i tete sto su pljuvali po anketama na tv-u Djikijevu vladu sto im ne daje platu, stan... Kobre da da stoko? Zaradi pa kupi.

Da je moglo biti kojim cudom da moj deda, predratni masinski inzenjer, bude titin generalisimus, ja bih sad siljio kitu u vili na dednju, koja je oteta, nekome (e sad ces ti da kazes da je i taj oteo nekome - u tome i jest stos - prvobitna akumulacija kapitala mora jedared da se zavrsi u srbiji). I bio bi ok, jer me niko ne bi pitao "odakle ti lova frajeru?" Jel malo takvih poznajes!

Nazalost svestan sam da cu morati da popricekam - Komunzam je bolest koja se leci decenijama - ti si najbolji dokaz za to

Vladimir1978
08-03-2004, 20:57
amerika i engleska,
bice zemlja proleterska!

Henry Chinaski
08-03-2004, 21:09
Ja vec rekoh jednom. Amerika i Engleska jesu zemlja proleterska. Tamo proleteri dobro zive, ne, a to je valjda zemlja proleterska. 99,9% a mozda i vise ovih sto se ovde javljaju sa zapada su proleteri, ne. I to tamo proleteri dobro zive zbog toga sto tamo njihovi vodje (za razliku od srBskih naci - onanista) nisu svetili ognjista i razvijali naci - analnu svest, no su radili biznis, ali i zbog toga sto su u sebe utopili komunizam to jest ono dobro iz njega, jerbo je komunizam i nastao kao suprotnost kapitalizmu. Pa su ljudi kapitalisti naucili lekciju, a nisu se pozivali na vracanje u nekakvu slavnu proslost kad su naisli na ovu prepreku (komunizam) , kano sto se u Srbiji radi. Nisu kenjali o balijama i ustasama i zlatnim kasikama i antikomunizmu. Samo si ti doktor Vladimire (i ostali, debelo ste zaostali) malo disabled da to shvatis.

P.S. Je li, veliki poznavaoci zapadnog sveta, gledaste li vi epizodu serije Vil i Grejs gde se ovi podzapase oko toga ko ce bude nesto kao preCednik kucnog saveta, pa i kampanje pravise? Bese to i u Sajnfeldu u par epizoda. Mora da su ovi sto su pravili ove serije veliki obozavaoci lika i dela druga Tita, a? Suckers! U-u!

Minka, a "Srbizam?".
10-03-2004, 22:12
...koliko dugo se to lijeci?? Ili Da li UOPCE ima lijeka za tu bolest?