PDA

Pogledaj cijelu verziju : extra El-uljanom pumpom



marek
02-03-2004, 07:42
Ljudi na jednom forumu sam nasao na ovaj post:
Ovo sa extra El-uljanom pumpom se inace koristi na avanciranim trkackim motorima, i nisu svi taxisti okacili sistem na svoja auta, ali ja znam par njih koji jesu.
Cena jednog takvog sistema sa blokadom za paljenje i vremenskim releom je oko 250 Eura bez ugradnje. Ugradjuje se preko adapterske ploce koja se usrafi na mesto filtera za ulje a filter na nju.

Ima neko pojma da li se to moze nabaviti kod nas i gdje se vrsi montaza??
Ovo je pun pogodak. Nisam imao pojma da to postoji.(u svedskoj inace vec dugo ima)

ZEGA
02-03-2004, 10:20
Dobra fora, time se moze prije starta napumpati ulje (da bude pod tlakom) i bitno produziti vjek trajanja motora, smanjiti trosenje nastalo hladnim startom kad je trosenje najvece...
ZEGA<br><hr>

prelude
03-03-2004, 01:35
K&N uljni filter poboljsava podmazivanje motora, posebno kod hladnog starta. Ima nepovratni ventil koji ne dopusta povratak ulja kad se motor ugasi. Tako nešto!! Ja sam ga sebi instalirao i za sada nema problema, a i nema neke osjetne razlike. Filter ko filter, vjerojetno dugogodišnje korištenje bi donijelo neke pozitivnosti.

ZEGA
03-03-2004, 03:15
Taj filter se nemre mjeriti sa nicim ovakvim, pritisak duzi samo malo duze ali za par sati (minuta/ sekunda) taj je pritisak ionako nula jer ulje iscuri na lezajevima i pogotovo na spricama za zaljevanje klipa, pa taj jednosmjerni ventil gubi smisao, to je samo kao kratkotrajno rijesenje...
Ovo je nesto sasavim drugo prije nego se motor zaanlase pumpa na struju digne pritisak ulje i potjera ga kroz motor kao da radi pa nema "hladnog starta" na nacin da se i prije pokretanja stvori uradan zastitni film...
Jel to tako nekako?
ZEGA

marek
03-03-2004, 10:29
Tako je zega! Stvara pritisak i rasprsi ulje po cijelom motoru, tako da se svid djelovi podmazu!!!No ja sam pitao da li netko zna di se to moze nabaviti. To je izum stoljeca! Motor ce ti trajati bar jos 200 000 km vise.
IMa netko pojma di se nabavi u HR, slo ili madjarskoj??

prelude
04-03-2004, 00:35
U svakom slučaju ta stvar je pravi zgoditak, pogotovo za automobile koji se koriste na nižim vanjskim temperaturama.

ZEGA
04-03-2004, 03:20
MA osobno to je za freakove, danas motori sa nikasil karikama i cilindrima traju uredno 1000000km uredno cak i uz hladne startove...
A opet ako se nekome exploatira auto vise od 10 godina sa preko 100000 na god samo neka izvoli...
Ajde za jada motore koji ce biti jade jos 20 god (Crvena Zastava) koji traju kaj ja znam 150000 njima to ocajnicki treba...
ZEGA

marek
04-03-2004, 07:53
Ne bi se bas slozio. Taksisti u svedskoj masovno ugraduju u svoje aute. A ak oni to rade, znaci da je to dobro. Pa coovjece 75% svih ostecenja na motoru je uzrokovano hladnim startom,motorom!!!Za 2000kn ja bi sutra ugradio!

alien5
04-03-2004, 09:32
Stari, ja sam bio u Švedskoj u doba godine koji oni zovu proljeće- he, he, to se proljeće kod nas zove polarna zima koja uništava sve pred sobom i najgora u zadnjih nekoliko stoljeća.
Dakle, ne znam di živiš ali čisto sumnjam da su vremenski uvjeti slični švedskim, što oće reć da lipo uzmeš tih 2000 kuna kad dođeš na more pa ćemo ih zajedno potrošit i bit će ti puno bolje, a o sreći, lipim uspomenama i zadovoljstvu da ti i ne pričam!!