PDA

Pogledaj cijelu verziju : Porodice ubijenih tuze drzavu

VLADAN
23-02-2004, 22:00
Obitelj Zec traži milijun i pol, Levarovi osamsto tisuca, a Jelka Kosic 1,05 milijuna kuna. Odvjetnici ce se obratiti Sudu za ljudska prava u Strasbourgu ne bude li pravde u Hrvatskoj
piše Igor DOŠEN

Republika Hrvatska se u posljednje vrijeme suocila s brojnim (višemilijunskim) odštetnim zahtjevima clanova obitelji cije su najmilije ubili hrvatski vojnici ili (pricuvni) policajaci. Tako, recimo, Jelka Kosic, koja je 1992. izgubila supruga, za svoje sinove i sebe od države potražuje odštetu od 1.050.000 kuna; Vesna Levar, ciji je suprug 2000. poginuo u eksploziji podmetnute naprave, u svoje i sinovo ime traži 800.000 kuna, a preživjeli clanovi obitelji Zec potražuju od RH oko 1.500.000 kuna.
Ovo su samo neki od slucajeva, koji našoj državi u najmanju ruku "ne služe na cast". Jelka Kosic, koju smo nazvali telefonom, ne želi davati izjave za medije. To i ne treba cuditi s obzirom na sve što je pretrpjela. Po njezina supruga Nikolu, koji je bio direktor u poslovnici "Jugobanke" u Podravskoj Slatini, su podsjetimo, 19. veljace 1992. u njegov slatinski stan došli vojni policajci Luka Perak i Damir Hokal, zahtijevajuci da pode s njima.
Ladom registracijskih oznaka VT 24-242 su ga odvezli do pogranicnog mjesta Noskovci na Dravi gdje ga je njihov kolega Dinko Mijatovic ubio - ispalivši mu hitac iz pištolja u zatiljak, a onda je mrtvo tijelo bacio u rijeku Dravu. Ubojica je bio osuden na zatvorsku kaznu od cetiri i pol godine, no tadašnji predsjednik Franjo Tudman ga je pomilovao krajem 1995.
Likvidacija civila

Ubojstvo troje clanova obitelji Zec jedno je od najokrutnijih što su se dogodila pocetkom rata u Hrvatskoj. "Na pravdi Boga" su, naime, u Zagrebu (dakle daleko od fronta) likvidirani nedužni civili. O tom je dogadaju, svojevremeno, (po)svjedocio Miroslav Bajramovic:"...Kad sam došao u Zagreb dao sam zapovijed da se privede Mihajlo Zec, a ja sam tu naredbu dobio od Tomislava Mercepa. Grupi koja je trebala privesti Zeca samoinicijativno se prikljucio Munib Suljic, koji je te veceri bio nadrogiran i pijan. Ja sam Siniši Rimcu rekao da samo u slucaju otpora privodenju likvidira Mihajla. On je pokušao bježati, Rimac ga je pustio i onda pucao u njega.
Tada se iz jednog plavog kombija bez registracije, jer smo mi u privodenja po Zagrebu išli u neobilježenim uniformama i autima bez registracija, pojavio Suljic koji se vratio po gospodu Zec (Mirjanu, op.a.) i malu Aleksandru (Mihajlovu i Mirjaninu kcerku koja je tada imala 12 godina, op.a.) te ih je odveo u hotel Panorama, a odatle na Sljeme i tamo ih likvidirao... Natjerao je Igora Mikolu da ispali dvadest metaka u njih..."
Vidjevši na hrvatskoj televiziji prilog o preživjelim clanovima spomenute obitelji - Gordani i Dušanu, koji na banjoluckom podrucju teško žive od bakine mirovine, zagrebacki odvjetnik Anto Nobilo im je (besplatno) odlucio pomoci. Pomogao im je u dobivanju hrvatskog državljanstva, a onda u njihovo ime tužio Republiku Hrvatsku, tražeci naknadu za izgubljene clanove obitelji (roditelje i sestru), te za sve što su nakon toga proživjeli. Naime, prema novom zakonu, izglasanom prošle godine, RH je odgovorna za štetu koju su pocinile njene oružane snage.
Medutim, Državno odvjetništvo odbilo je pokrenuti postupak protiv Hrvatske, a uz to smatra kako je u ovom slucaju nastupila zastara (zahtjev za odštetu se mora podnijeti u roku od tri godine od pocinjenja kaznenog djela). Nobilo je pokrenuo parnicu pred zagrebackim Opcinskim sudom. Smatra kako je u ovom slucaju došlo do "prekida zastarnog roka" jer oštecenici, koji su u vrijeme kada je pocinjen zlocin bili mala djeca, a morali su i napustiti Hrvatsku, nisu mogli pokrenuti odštetni zahtjev.
Nekažnjeni ubojice

VLADAN
23-02-2004, 22:02
Uz to, Hrvatska je svojedobno bila ukinula zakon o odgovornosti države za pocinjene šete od strane pripadnika HV-a, koji je, eto, prošle godine ipak vracen.
- Kako pravda nije zadovoljena jer ubojice, koji su priznale zlocin, zbog proceduralnog propusta (ispitani bez nazocnosti odvjetnika, op.a.) nisu kažnjene, bilo je za ocekivati da ce država makar preostalim clanovima obitelji isplatiti odštetu, kazao nam je Nobilo, te dodao: "To se, medutim, nije dogodilo. Iznenadio me postupak bivše koalicijske vlasti kojoj smo ponudili nagodbu, no oni su se o to oglušili. Tadašnji potpredsjednik Vlade Goran Granic je u razgovoru sa mnom nacelno bio za nagodbu, no kasnije se nitko iz Vlade nije javio. Zato smo i tužili državu i parnicu moramo dobiti. Naime, clanove obitelji Zec su ubili pripadnici pricuvnog sastava MUP-a. Ukoliko zadovoljštinu ne dobijemo ovdje, ici cemo na Medunarodni sud za ljudska prava u Strasbourgu. Naša je država upravo na ovom slucaju obeštecenjem oštecenih osoba mogla pokazati dobru volju što bi, svakako, u Europi pozitvino "odjeknulo", no to je propustila uciniti. Nadam se da ce po tom pitanju ova Vlada imati više sluha od prošle."
Na sudu u Strasbourgu, inace, Nobilo vec zastupa više osoba koje su tužile RH jer su im postrojbe Hrvatske vojske uništile imovinu, a Vojin Kutic (kome je minirana kuca) je prvi medu njima dobio parnicu.
- Na žalost, mnoge osobe nisu u predvidenom roku podnijele tužbe pa je njihov slucaj otišao u zastaru. Svemu je krivo to što se ratnih godina nisu imali kome obratiti za pomoc ili ih nitko nije želio zastupati, napominje Nobilo.
Eksplozivna naprava

Milan Levar, koji je bio svjedok Haaškog tužilaštva o zlocinima pocinjenim nad srpskim civilima na gospickom podrucju, poginuo je u kolovozu 2000. od podmetnute eksplozivne naprave. Zastupnik pokojnikove supruge i sina - odvjetnik Branko Šeric je tužio državu, a kao glavni dokaz služi mu priopcenje Haaškog tužilaštva u kome se navodi kako je Levar od njih tražio zaštitu. Iz tužilaštva su se po tom pitanju obratili tadašnjoj Vladi RH, koja je 15. travnja 1998. potvrdila da ce Levar biti zašticen. No, to se nije dogodilo pa je likvidiran.
Mnogi su tada "upirali prstom" u Ivicu Rožica kao pocinitelja (podmetaca eksplozivne naprave koja je usmrtila Levara), a i policija je istraživala u tom pravcu. No, eto, dokazi nisu pronadeni pa u ovom slucaju Rožic nije procesuiran. Državno je odvjetništvo, inace, kao i u mnogim prethodnim slucajevima odbilo pokrenuti (odštetni) postupak protiv države pa su Vesna Levar i njezin sin upuceni na privatnu parnicu protiv RH. Rasprava u ovom predmetu bi se 18. ožujka trebala održati na zagrebackom Opcinskom sudu, no Državno je odvjetništvo zatražilo promjenu nadležnosti, smatrajuci da je za ovaj postupak nadležan sud u Gospicu.
Podsjetimo s tim u vezi kako je sudenje Mirku Norcu, Tihomiru Oreškovicu i ostalima optuženima za ratne zlocine prebaceno iz Gospica u Rijeku, dok je sudenje Rožicu za postavljanje eksplozivnih naprava na imanjima Srba - povratnika (od kojih su mnogi smrtno stradali ili su ozlijedeni) bilo "preseljeno" u Zagreb, jer su gospicki suci bili izloženi prijetnjama. Postoje naznake i da ce sudenje u povodu tužbe Jelke Kosic biti prebaceno u Slatinu, dakle na podrucje gdje je ubijen njezin suprug. Naime, prema novom Zakonu o parnicnom postupku nadležan je sud u mjestu boravka tužitelja.
Hrvatsko pravosude svih ovih godina nije sankcioniralo brojne ratne zlocine pa barem valja ocekivati da ce država (koliko-toliko) obeštetiti clanove obitelji žrtava.

To Vladane
23-02-2004, 22:04
majstore, konacno si progovorio i o drugoj strani. Ma postace od tebe covek jednoga dana, znao sam ja! :)

Grga GN
24-02-2004, 00:47
Hvala Vladane na kulturnom nacinu na kopji iznosis probleme u Hrvatskom pravosudu i drzavi. Mi svi se moramo boriti za pravdu i osudivati nepravdu i nije nista manji zlocin ako je Hrvat ubio neduznog Srbina u Hrvarskoj ili bilo gdje drugdje, nego sto bi taj zlocin bio da je obrnuto.Nadajmo se da ce pravni poredak koji je takoder tek u izgradnji kao i nova drzava jednog dana dorasti ovakovim zadacima i da ce svi gradani Ljepe nase moci da imadu povjerenja u hrvastsko i sudstvo i drzavu. ( Sakarun)

Fredo se...
24-02-2004, 10:43
...nikad promijeniti nece...Kad mu tema ne odgovara pokrenut ce druge teme samo da "njegove" isplivaju gore...

Imputirat ce svasta drugima pod njihovim imenom...

Krast ce nikove...

...sta jos Fredo??

Freddy Boy
24-02-2004, 12:59
Gde si bre "real VLADANE" (kao nekada "real marakos" hehhehheh!), ×××× malo magare! :))

E, onda cu kcerku da ti iz×××××! Oplodio bi ti ja i zenu, ali ona je vec zauzeta ... necu tvom komsiji Srbu da se mesam u posao ... a i previse je stara i ruzna za mene! :))

Sta je bre jbt?
Ljuti te kada se neko sluzi tvojim trikovima?!
Jel´ tako Marakose/SLAVENE/VLADANE/Henry/The Boss/Arigatoj ... itd. itd. ... hehhehheh! A ti odmah na Freda tvoga, ha?! E, blago ti u pamet, majmune jedan paranoicni! :))

Znas sta, budalo jedna ... bice mi zadovoljstvo, jednog dana kada mi ovaj forum dokurci, sto cu ostaviti jednog jadnika (tj. tebe) koji ce se i dalje "boriti" protiv mene, odgovarati meni pisuci svoje idiotske postove, pocinjati nove teme, obracajuci se meni, krasti moj nick ... hehhehheh! :))

Zar nema ni jedan "mozak mehanicar" u Svedskoj da ti pomogne?

Potrazi onda jedno 2 m kanapa u "kjeller"-u (podrumu), to ti je izgleda jedini lek! :))

Ciao, seronjo glupi! :))

Tvoja nocna mora - Freddi Boy! :))