PDA

Pogledaj cijelu verziju : Opruge za peticu



S16
21-02-2004, 15:47
Dakle, ovo lito otvrdnjujem amortizere i stavljam druge (sabijene) opruge. Zanima me koje su opruge povoljne cijene i di ih mogu nabavit (OMP?). Isto tako, ako budu skupe, onda ću standardne sabit. Ima li tko prijedloga? (ne pitam za područje Splita jer ću se sam raspitat i vidit)<br><hr><font face="Times New Roman">đubrivo - cd izlazi 16.03</font>

POCKET
21-02-2004, 20:00
Kupi H&R-a.
Par za GTT mi je bio 800kn.

INTERCEPTOR
21-02-2004, 20:44
Pocket, al kad ti staviš samo napred opruge, mekoća/tvrdoća zadjeg kraja ostaje ista jer se podešavanjem torzionke auto samo spušta bez utjecanja na tvrdoću.

S16
21-02-2004, 21:50
Intcp, otvrdnit ću sve amortizere i kupit opruge.

S16
21-02-2004, 21:51
Inače, ne kužin se baš u ovjese, pa me zanima šta petica ima straga? Nisan vidija nikakve opruge - samo amortizer...

S16
21-02-2004, 22:17
I još nešto (da ne pokrećen novu temu): bilo bi zanimljivo pokrenit rubriku Tuning na vidiautu.com. Ja već iman materijala iz Splita, a siguran san da bi se i iz Zagreba i ostalih dijelova Hrvatske nešto našlo. Onda? <br><hr><font color="red">AC/DC this summer in ZG</font>

INTERCEPTOR
21-02-2004, 22:52
Ima torzionu oprugu koja je jednim krajem vezana fiksno za karoseriju, a drugim za ovjes, pa kad ovjes radi gore-dole ta šipka se torzijski uvija.

ZEGA
22-02-2004, 03:28
moj bratic je spustao peticu, a i u originalu je auto tvrd...
E to je bla katastrofa, svaki hupser je bio njegov, bubrezi otpadali, onda su nastupili inducirani problemi pa je sve vratio u original...
ZEGA

ZEGA
22-02-2004, 03:32
INTCP kaj nije torzionka labavo ucvrscena sa sasijom ima stupanj slobode, a fiksno su ucvrsceni samo krajevi na lijevom i desnom kraju ovjesa...
Kad ljevi kotac ode gore onda torzionka otpusta i desni tako da se sprijeci pretjerano naginjanje auta...
ZEGA

S16
22-02-2004, 13:16
I kako spustit i otvrdnit zadnji kraj?

INTERCEPTOR
22-02-2004, 17:35
Ma ne znam zega kako je kod poprečne torzionke, al znam da kad su napred po dve uzdužne, onda je jedna vezana za šasiju, a druga za vilicu, preko zubova na oba kraja.

S16 rijetko tko otvrdne zadnji kraj mjenjajući torzionku. Postoje za kupiti jače, deblje torzionke, al toga baš nema u izobilju pogotovo kod nas.

Možeš otvrdnuti amortizere i staviti napred opruge, a otraga podesiti torzonku. No moguća je promjena ponašanja auta tj. granično područje će ti se povisiti normalno, al mislim da bi trebao imati izraženiji understeer jer ti je prednji kraj tvrđi.<br><hr><font face="Courier"></font>

S16
22-02-2004, 18:01
Intcp, a mogu li ga straga samo spustit?

INTERCEPTOR
22-02-2004, 18:56
Pa to ti i govorim. Podesiti torzionku=spustiti. To bi ti znao odgovoriti turbolimac bolje.

POCKET
22-02-2004, 19:30
INTCP, iza sam imao tvde opruge.
Pisao sam da sam išao Turnšeku.
:smile13:

POCKET
22-02-2004, 19:31
Opruge.. :smile17:
Amortizere.

Mario Haas
22-02-2004, 22:06
S16, zadnji kraj možeš samo spustiti. Za tvrdoću ti treba tvrđa, tj, deblja torziona.

Torzione opruge su pune šipke s nazubljenim krajevima, montirane na stražnji most, koji je pak montiran na karoseriju. Jedan njihov kraj je čvrsto stegnut za most, a drugi za rame na kojem je kotač. Kad ovjes "radi" one se savijaju oko uzdužne osi i u njima tada djeluje sila torzije. Zato se zovu torzione opruge.

Auto koji je tvrd naprijed a mekan straga ne zabacuje zadnji kraj, tj. radije će klizat prednjim krajem, kako je Cep već rekao.

turbo-limac
22-02-2004, 22:53
S16, ti imas obicnu peticu, jel tako...?

ako je, onda ti preporucam slijedece....

oglasnik u ruke i nađi peticu turba za dijelove. Fino kupi cijeli straznji most i prednje federe i rijesio si problem. Imam ti i ja jos jedan most viska ali taj je bio u nekakvom udesu i cini mi se da je malcice spigan. Nazalost, mostovi od obicnog i GTT-a su prilicno razliciti... buduci da GTT ima i anti roll stangu straga.

Standardne opruge ako samo sabijes dobit ces samo kracu oprugu koja je isto tvrda. Opcija ti je da je skratis al ja ti preporucam da to ne cinis...

S16
23-02-2004, 11:03
Mislija san otvrdnit amortizere i sabit opruge, ili kupit nove. Ali, pričekat ću još malo, možda kupin jednog golfa ;)