PDA

Pogledaj cijelu verziju : Registracija



T-IE
16-02-2004, 20:11
Recite mi koliko vas svake godine rebne lijepa naša za osiguranje, registraciju, cestarinu auta i ostale namete?

Mene košta 2900kn. I mislim da je to previše za auto star 13g samo zbog toga šta ima 1800ccm i 82kw. Evo recimo mog frenda koji je kupio novu Mazdu 323f rega dođe oko 150-200kn manje nego mene samo zato jel on ima 200ccm manje i slabiji je 10kw. Pa ne znam šta se nebi trebao tu gledat i neki socijalni aspekt, ovako on plaća manje, a očito ima više novaca od mene kad si može priuštit novi auto?!?! Ja znam da osiguranje baš briga skrivio nesreću ja sa Golfom ili on sa Mazdom njih će isto koštat odšteta trećem licu, isto je i sa cestarinom ali ipak... Šta vi mislite? :o <br><hr><font color="red">GTI PLANET</font>

doc
16-02-2004, 20:16
mene je koštalo točno 2120 kn sve, naravno s 50 % bonusa, a imam 76 kw

T-IE
16-02-2004, 20:17
Eto, a još voziš Fiata, treba da je bar 1500kn skuplje. :))

Šalim se, ali reci dal je to pošteno?

T-IE
16-02-2004, 20:24
Ali zato se moram pohvalit sa eko-testom.


870rpm:

CO= 0,00% (dozvoljeno max. 0,50%)
CO2= 15,70% (dozv. od 13-17%)
HC= 0,00ppm (dozv. 100)
O2= 0,50% (dozv. max 0,50%)


2640rpm

CO= 0,00% (dozvoljeno max. 0,30%)
CO2= 15,80% (dozv. od 13-17%)
HC= 0,00ppm (dozv. 100)
O2= 0,50% (dozv. max 0,50%)
LAMBDA= 1,02 (dozv. 0,97-1,03)

Rekao mi je lik da još nije imao ovako ekološki podoban auto na testu.

Eto kako smo mi VW-ovci ekološki osviješteni. Alfa ovakve rezultate nebi imala ni sa ugašenim motorom.

:smile06:

166
16-02-2004, 20:37
Te registracije su totalna glupost.

U CH je to naj bolje rijeseno.Placas osiguranje i cestarine a registracija ti je uvijek ista koliko god puta promijenis auto.

_Stevo
16-02-2004, 21:10
Ja ćem sutra vidit kolko će mi ispast. Ali definitivno će biti puno :( <br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

Mehanicar
16-02-2004, 21:17
T-IE, dobar ti je eko test, pogotovo HC- po tome vidis koliko ti je motor potrosen, a ovo s kisikom mi se cini kao da ti nije dovoljno zagrijao katalizator jer bi trebalo biti puno manja vrijednost !
jel ti drzao motor na cca. 2500 okr. jedno 2 min pa isao mjeriti, da katalizator radi punom snagom kad je dobro zagrijan (>400 C ) ?

ZEGA
17-02-2004, 03:54
Heh a ja sam samo 2Kw slabiji i platim 2200kn osiguranje ;)
Ali zato cestarina mi je za 2100ccm veca tako da opet banana dodje na isto :( Racunam oko 3400 total sa svim mogucim davanjima (tehnicki, osiguranje, cestarine, razne gluposti naknade bla bla...)
ZEGA

Fabia SDI Elegance!
17-02-2004, 04:26
Zadnji put za Fabiju sam platio 158 eura a za E klasu 236 eura!

Mario Haas
17-02-2004, 09:47
Sve je to pljačka. :o

Kas
17-02-2004, 10:27
E moj T-ie. to sta si ti platio, malo je. Mi purgeri imamo posebnu tarifu. Meni ce rega biti po mojoj procjeni, cca 3500 kn, a mozda i vise. Mislim da smo ista klasa po snazi i kubicima.

sepra
17-02-2004, 12:48
Cestarina i ostali nameti tipa eko pristojba prema veličina auta je čista svinjarija.
Ne mogu se sjetiti niti jedne slične legalne pljačke od strane države kao što je to.
Što je najbolje ne nazire se tome kraj. Kakvi debili na koji način nam otimaju novac to je stravično!

Npr. Mercedes 300 D star 30 godina plaća istu cestarinu kao i Ferrari Modena - jer je iznad 3000 ccm.

Dok je eko pristojba skoro ista!!

U kojoj mi banani živimo.<br><hr><font face="Courier">Erotski roman: Zaključan u pivovari</font>

Mehanicar
17-02-2004, 12:55
i to oguljenoj banani velikoj !!!, samo sto nije strunila!!!! :)
ma biti ce bolje :) , samo kad ??? :)

Bmw Touring
17-02-2004, 12:57
2027 godine :)) :))

piquet
17-02-2004, 13:00
najbolja mi je bio plakat prije izbora kao eurosper je tog i tog datuma bio 3,85.
pa ne vidim da je nakon ponovnog izbora te stranke vraćena cijena na 3,85.
a i dodatno su se pojavile ekološke naknade, poskupila registracija...
nadam se samo da neće i pdv smanjiti. jer će onda morati drugdje zagrabiti, a gdje lakše nego po vozačima.

turbo-limac
17-02-2004, 13:00
bit ce bolje kad organiziramo automobilisticku stranku....... :) :)

nego kad smo kod cestarina... voncinina, puko poklopac od sahta... zveknuo ga posred ko balavac, misljah da sam garant strgao nesto.... kasnije na bijenickoj, kod autobusne stanice prekopana cesta u sirini cijele trake, ostala rupa cca 15 cm, sve puno grubog kamenja, nikakav znak, nis, samo nepregledan zavoj u kojem moras izvest zdravomarijo manevar da zaobidjes rupu.....

super, zato placam cestarinu i najveci prirez.... :smile18: :smile18: :smile18: :smile18:

piquet
17-02-2004, 13:01
i najveće obvezno osiguranje.
selim se u daruvar! :smile18:

Mario Haas
17-02-2004, 13:02
Sve su to lopovi i banda neradnička. :smile18:

Brock
17-02-2004, 13:02
Prije 2 godine sam regu (sa 50%) sa svim popratnim sranjima (tehnički, cestarina,...) platio 1600kn, prošle godine 2000kn, a ove godine se spremam pljunut 2400kn... a sve to za mali auto od 60KS!!!

Mamu im lopovsku! :smile09:

turbo-limac
17-02-2004, 13:07
nemojte me zezat, moram sutra ic registrirat unac od zene..... :smile18: :smile18: :smile18:

turbo-limac
17-02-2004, 13:08
a najljepse mi je da se djelatnici zagrebackih cesata voze okolo u terencima i velikim ×××××povima, njima su onda ceste garant dobre..!!!! :smile06:

Mehanicar
17-02-2004, 13:15
automobilisticku stranku :) , to treba

tako ti je kad ti sudbinu kroji nas "pravni" i "nepotkupljivi" i "strucni" drzavni aparat ! :)
samo banke i osiguranja i zivjeti cemo ko Švica !!!!
a sta kad se probudimo !?!?! :smile17:

Kas
17-02-2004, 13:52
I sad nam se T-ie jos zali. SUTI I PLATI!!!!!!!!!!

Girrari
17-02-2004, 14:09
Ja bolje da ne razmišljam koliko godišnje ode na cestarine, poreze i davanja...

Suma sumarum 490 KS i 6200 ccm.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * *</font>

T-IE
17-02-2004, 17:59
Mehanicar, mislim da je kat bio zagrijan dobro jer sam prije tehničkog dobro razvrtavao auto a bude što bolje zagrijen. Temp ulja je bila 100 C.

Piquet, da dobro si se sjetio one debilne predizborne reklame kojoj je valjda jedini cilj bio da utječe na glasove ekonomski neobrazovanih ljudi. Jer je potpuno jasno da cijena benzina od 3,85kn nije imala nikakvu ekon. ni tržišnu podlogu i INI je nosila samo gubitke. Tako smo s jedne strane plaćali jeftiniji benzin, a sa druge strane kroz poreze plaćali gubitke INE. Ova cijena sad je tržišno opravdana i ekonomski zdrava, a to što većini ljudi standard nije toliko još velik da prati tu cijenu to je drugi problem.

A sad šta se tiče osiguranja. Meni je ne tako davne 2001.g prva rega za Golfa bila malo iznad 1800kn, da bi sad 3 god. kasnije ona iznosila 2900kn?! I to kako sad stvari stoje s tendencijom daljnjeg rasta u nedogled. Pa ××××te nisam baš primjetio da je u ove 3 god. standard građana toliko skočio gore (iako se vide neki pomaci na bolje). Šta se tiče restrikcije tu se ravnamo prema zakonima puno bogatije EU, a kad je standard u pitanju tu se moramo zadovoljit činjenicom da živimo bolje nego šta ja znam Albanci.
A mogu mislit kako je vama koji živite u Zg. Em plaćate najveći prirez porezu na dohodak (18%), em su veće premije osiguranja, cestarine, a kad pređeš preko tramvajskih šina se rasplačeš od muke. :o

Rossonero
17-02-2004, 20:37
"Ova cijena sad je tržišno opravdana i ekonomski zdrava, a to što većini ljudi standard nije toliko još velik da prati tu cijenu to je drugi problem."

S ovim se nikak nebrem sloziti. Ako hoces reci da ovom cijenom Ina ne samo da ne ostvaruje gubitak nego i solidnu dobit to ne znaci da je i danasnja cijena od 6.47 po litri eurosupera odnosno 5.35 po litri eurodizela opravdana, a bome niti ekonomska.

Plavi dizel se prodaje po 2.64, a jednak je obicnom dizelu. I tu Ina ostvaruje profit samo kaj nema svih silnih nameta koji se placaju u 5.35 po litri dizela.

Cak se usudim ustvrditi da bi i dan danas Ina cijenom od 3.85 po litri eurosupera bila itekako profitabilna kompanija i ostvarivala cak i veci profit nego kaj trenutno ostvaruje! Kako? Jednostavnom matematikom koju nazalost sprecava porezna politika. Od pune prodajne cijene jedne litre eurosupera Ina danas uzima nesto malo vise od 40%. Znaci danas manje od 3 Kune po litri odlazi Ini! I da ne postoji sva ostala sila nameta od izdvajanja za ceste, trosarine, dodatno izdvajanje za autoputeve..., a koji su uredno naplaceni u svakoj litri prodanog benzina, cijena od 3.85 s uracunatim PDV-om donosila bi realno vise novca Ini nego danasnjih 6.47 Kuna po litri.

Osim toga fosilna goriva su danas neophodna za normalno funkcioniranje svakog gospodarstva. Svima je poznato da naftna kriza moze dovesti cak i do bankrota drzave. A cijena goriva jako utjece na gospodarstvo. A da bi utjecala pozitivno ta cijena mora biti i primjerena, a ne da se na cijenu litre dodaje dvostruko vise raznih davanja i na taj nacin krpaju rupe u proracunu. Najrazvijenije svjetsko gospodarstvo za cijenu galona odnosno 3.78 litre placa ispod 2 Dolara. Ocito ta cijena moze biti i dvostruko niza nego kaj je kod nas!

Rossonero
17-02-2004, 21:03
Osim toga, ako po litri goriva placam izgradnju autocesta, kaj je ocito vid samodoprinosa koji se nekad placal za izgradnju svega i svacega, a narod od toga nikad nije imal financijske koristi (primijer financiranja infrastrukutre HT-a koji je prodan, a narod ga je izgradjival godinama i sad od toga nema nist), onda hocu i direktnu korist od tog autoputa. Ili nek autoputeve grade i u potpunosti financiraju koncesionari i na temelju koncesije nek slijedecih 20, 30 godina odnose lovu. Ko nam je kriv kaj nemamo love graditi sami i kasnije uzimati lovu? Ionak vozaci financiraju dio izgradnje kroz placanje goriva, a kasnije fino placaju i upotrebu. Lova se uzima na sto mjesta, a direktne koristi nema. Indirektne koristi ima, to bez daljnjeg.

Kas
17-02-2004, 22:24
Rosso, ti radiš očito u INI.

Kas
17-02-2004, 22:25
Girro, žalim tvoj slučaj. Iskreno.

širokobriježanin
17-02-2004, 22:44
A kažu da se na ekonomiji u Osijeku nemre niš naučit... :))

Kas
17-02-2004, 22:51
Široki, kolika je tebi rega?

širokobriježanin
17-02-2004, 22:55
Da ti pravo kažem, nemam pojma... Malo prije nego smo ga dobili vlasnik je to obavio i nije nam htio naplatit...

Kas
17-02-2004, 22:58
Reci ti momče, zašto ne odeš u Njemačku, i za nekih 100 eura izabereš pilu kakvu hočeš, staru nekih 10-12 godina, i regaš ju u svojoj zemljici.

širokobriježanin
17-02-2004, 23:02
Kas, vjeruj mi, sutra bi to napravio da mogu... Ali kako je stanje sa roditeljima, tj. oni uvijek imaju zadnju riječ i ne žele da ja sebi kupujem auto, u bezizlaznoj sam situaciji... :( :( :( Da pristanu, slijedeći tjedan bi već kopao pa njemačkim stranicama u potrazi za jedinicom GTI... :smile20:

Kas
17-02-2004, 23:07
Joj, ima 5000 puta boljeg auta od GTIa.

širokobriježanin
17-02-2004, 23:10
Znam da ima, ali da kupujem rabljenog za malo para (do 1000-1500€), mislim da bi izbor pao na keca.

širokobriježanin
17-02-2004, 23:10
I naravno, utuć u njega još soma, dva... :smile20:

Kas
17-02-2004, 23:15
Stari, jesi ti lud?
Sorry, pitam gluposti.
Znaš li ti kakav auto dobiješ u D za 1000 eura???

Kas
17-02-2004, 23:16
Dobiješ pilu i to dobru iz 90 i neke, a ne starudiju iz 81.

širokobriježanin
17-02-2004, 23:17
npr?

širokobriježanin
17-02-2004, 23:18
Rekao sam da bi kupovao DO 1000-1500€, a što manje dođe, bolje, moći ću više u njega uložit...

Kas
17-02-2004, 23:19
BMW kocka, 33 , Astre, bilo koji auto sa početka 90-ih.

Kas
17-02-2004, 23:21
Ma kakvo ulaganje?? Tamo kupiš složen auto.
Pitaj Pocketa kako ga je svojevremeno oprala stara Ascona u plavoj petardi.
Prerada iz Dojčlanda.

širokobriježanin
17-02-2004, 23:22
Sve to stoji, ali... šta ja znam, kec gti mi je nekako legendaran i uvijek ostanem bez daha kad prođem pored nekog skockanog...

širokobriježanin
17-02-2004, 23:23
Pa da, tamo kupim složenog i još ga skockam po svom ukusu... Malo ga istjunirat i leeeeeeeetiiiiiiii...

Kas
17-02-2004, 23:25
Šta bi ti tunirao??? Neonke i plave ledice???

širokobriježanin
17-02-2004, 23:27
O ovome ti je govorim... :smile20: http://www.carclub.de/pictures/old_car1.jpg<br><hr><font face="Impact" color="blue">"Ako nešto doista želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ." Paulo Coelho - Alkemičar</font>

širokobriježanin
17-02-2004, 23:29
Možda ubacio neki noviji motorić... Ma kaj ja znam, sad si me zarazio... :(

Kas odlog.
17-02-2004, 23:30
Tebi je to lijepo??
Očaj na kotačima. Rebnjaci su u k...., gume preširoke, prenisko.......

širokobriježanin
17-02-2004, 23:32
A čuj, očito nam se ukusi razlikuju... Meni savršen auto izgleda kao Sinišin Golf VR6... :smile20: :smile20: :smile20:

ZEGA
18-02-2004, 03:28
Sepra, cestarinu bi trebalo placati po masi vozila ne po kubikazi, za kamione ji je to tako jer masom se unistava cesta onda tek snagom...
I najvise kocenjem presd semaforima tu snaga nema veze samo masa (kocnice slicno deceleriraju za vozila slicne mase)...
Primjer kolotrazi i nabori prije semafora...
Primjeri lose izrade i opakih kamiona koji koce na crveno (ti prof vozaci bi trebali drugacije vozit te mrcine)...
ZEGA<br><hr>

Mehanicar
18-02-2004, 12:51
T..
Mehanicar, mislim da je kat bio zagrijan dobro jer sam prije tehničkog dobro razvrtavao auto a bude što bolje zagrijen. Temp ulja je bila 100 C.

moguce , ali nije ti bas relevantan podatak o temp. ulja s obzirom na temp. katalizatora
cim ugasis auto cijeli auspuh se jako brzo hladi,naspram motora, ma koliko ga ti ganjao prije, zato je obaveza onog " Štefa" na tehnickom da ti auto drzi 2-3 min na 2500-3000 okretaja da ispusni plinovi stalno struje kroz. kat i ugriju ga na radnu temp. da bi rezultati bili ispravni, a jako ih malo to radi !
osobno mislim da bi ti pored onakvih rez. kisika sigurno trebalo biti manje u ispuhu !

T-IE
18-02-2004, 14:58
Mehanicar, Štef ga je držao i više od 3 min na 2600rpm, a i prije toga mi je auto bio upaljen 10-ak min dok sam čekao red tako da mislim da je bio zagrijan kako spada.


Rosso, nebi se baš s tobom složio. Prvo pogledaj cijenu barela nafte na svj. tržištu u zadnjih 10-12 godina. Od 16-18$ je narasla na oko 30$. Drugo, gledaj poslovanje INE do 2000, i nakon. Pa pretvorila se iz kroničnog gubitaša u solidnog dobitaša. To što država ima toliko udjela u litri benzina nemoj računat jer je tako bilo i prije i tako će biti uvijek, jer je to jedan od najlakše ubranih prihoda državi. A autocestama direktno odlazi mislim 0,61kn po litri. Dakle, eventualno bi za toliko mogao bit manji benzin. A još jedna stvar; INU sljedećih godina čeka ulaganje od nekoliko milijardi $ u svoje dotrajale i tehnološki zaostale rafinerije uokoliko i dalje misli konkurirat na tržištu s preradom nafte, a tolika ulaganja s onolikom cijenom benzina nebi bila moguća. I sad je još problem, možda je i to jedan od razloga breze privatizacije. To što je u Americi galon 2$ ništa ne znači, kad oni uvelike diktiraju stanje i cijenu nafte na svj. tržištu. Pogledaj cijene u Europi. Sve redom su još i skuplje nego kod nas. Mislim da je jedino Juga ispod.

Rossonero
18-02-2004, 15:43
Cijena nafte ne odredjuje se samo prema cijeni na mediteranskom trzistu nego i prema tecaju Dolara. Cijena nafte je porasla, a Dolar je odvratno pao kako u odnosu na Kunu, tako i u odnosu na Euro kaj je puno bitnije.

Ponavljam, danas Ina uzima manje od 3 Kune na svakoj litri eurosupera, a cijena koju sad placamo je 6.47 Kuna. Ostalo uzima drzava na osnovu razno raznih haraca. I to nije u redu i to nije ekonomski. Proracun se krpa na racun vozaca i uzimanjem direktno iz dzepa, a ta je lova mogla u uci u BDP i drugim putem, a ne putem proracuna odnosno drzavne potrosnje. Recimo povecanom osobnom potrosnjom, investicijama,... segmentima koji isto utjecu na gospodarski razvoj i rast BDP-a. Proracun treba puniti iz zdravog gospodarstva, a ne da je vecina krpana iz dzepova gradjana.

Citat Davora Sterna, nekadasnjeg generalnog direktora Ine:
"Ina održava više od 100 benzinskih postaja za koje nema ekonomskog opravdanja (otoci, manja naselja i sl.) i to čini zbog obveze uredne opskrbe tržišta".

Eto ti bunar gdi nestaje lova koja bude potrebna za modernizaciju i investicije Ine. Lova za investicije ne dolazi samo povecanjem cijena, a usotalom nije niti dovoljna za bilo kakvo investiranje. Tu bude potreban ogroman iznos koji bude sigurno rijesavan kreditima, a ne iz poslovanja Ine.


I dalje tvrdim da bi Ina bila profitabilnija s 3.85 Kuna bruto cijene, ali koja bi sadrzala samo 22% PDV-a. Samo kaj se drzava ne bude odrekla svog kolaca koji uredno uzima po svakoj litri prodanog goriva. S 3.85 Kn bruto Ina bi neto uzimala 3.15 po litri, a sad uzima ispod 3 Kune.

Rossonero
18-02-2004, 15:43
A zasto je Ina bila gubitas s 3.85 po litri? Zato jer je iz te cijene na racun Ine islo 1.556 Kuna, poseban porez ili akciza je bio 1.6 Kuna i PDV od 0.694 Kune. A danas ipak uzimaju nesto ispod 3 Kune po litri ili skoro duplo vise. Osim toga tada cijena goriva nije bila racunata prema cijeni na mediteranskom trzistu i tecaju Dolara.

Cijenu nafte na svjetskom trzistu ne odredjuje SAD (jedino vrse politicki pritisak) nego OPEC (Organisation of petroleum exporting countries) i to odredjivanjem dnevne proizvodnje nafte za svaku clanicu OPEC-e. Dakle odredjivanjem ponude nafte na svjetskom trzistu direktno odredjuju cijenu barela nafta.

SAD jedino kotrolira cijenu nafte na svom trzistu i to putem naftnih rezervi i pustanjem u prodaju zaliha nafte koju gomilaju godinama bas u svrhu stabilizacije svog trzista i gospodarstva u trenucima krize cijena na svjetskom trzistu. I ocito je kljucna stvar da galon tamo ne prolazi 2 Dolara jer je rijec o strateski vaznom resursu posebno za americko gospodarstvo.



Kas, tebe uopce ne kuzim kaj si htel reci. Ako se ne slazes onda slobodno napisi dve, tri recenice.

Rossonero
18-02-2004, 16:16
Dakle, ako na prijasnjih 1.556 Kuna, koje je uzimala Ina iz svake litre prodanog eurosupera po cijeni od 3.85 Kuna, dodamo dodatnih cca 1.4 Kune (jer sad uzima 40% prodajne cijene ili nesto manje od 3 Kune), dodamo akcizu od 1.6 Kuna i PDV od 22% dobijemo 5.56 Kuna.

Znaci da je zadrzan sistem oporezivanja goriva od prije samo 4, 5 godina i dodana razlika koja Inu mijenja iz gubitasa u zdravo poduzece koje generira dobit, cijena eurosupera na trzistu ne bi trebala prelaziti 5.56 Kuna!

A da drzava mimo PDV-a ne grebe akcizu i izdvajanje za ceste i sad zadnji namet za financiranje gradnje autoputeva, cijena bi mogla biti i 3.85 i Ina bi ostvarivala veci profit i placala vise poreza na dobit!

Prema tome, danasnja cijena litre goriva nije uopce ekonomska nego je rezultat haraca na dzep gradjana i unosan izvor novca za krpanje proracunskih rupa.


I za kraj... zivjela nam pametna vlada i najava smanjenja PDV-a bez ikakve ekonomske osnove! Danas nemaju para za proracun i rupe se krpaju zaduzivanjem i rasprodajom drzavne imovine, a najavljuje se smanjenje PDV-a koji je jedan od bazicnih i najsigurniji izvor love za drzavu. A zna se, ako se negdi popusti, s druge strane se mora nadoknaditi!<br><hr><font color="red">...stiglo je sunce...</font>

mc
18-02-2004, 16:27
U vladi su ti sami "strucnjaci"... :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

mc
18-02-2004, 16:27
MF narocito...<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

T-IE
18-02-2004, 17:29
" Proracun treba puniti iz zdravog gospodarstva, a ne da je vecina krpana iz dzepova gradjana."

E moj Rosso, ovo funkcionira u zdravoj okolini i zdravoj državi, a ne i kod nas. Pa i sam kažeš a i jasno je da je proračun nategnut, usudio bi se reć i da nije ni zatvoren, i još taman da smanje trošarine na gorivo. Pa mogli bi bankrot proglasit. A da ne govorim koliko je dodatno opterećen nerealnim izbornim obećanjima koja će jako teško bit ostvariva, a o kojima ovisi budućnost ove vlade. Pa i smanjenje PDV-a je jedno od obećanja koje je totalno nerealno i u đepovima građana neće se ni malo osjetiti, a imat će deficit od 3,5 milijarde kn. Pa po meni bi bilo bolje da su sa tim novcem kreditirali i poticali na otvaranje malog i srednjeg poduzetništva kroz recimo oslobađanje plaćanja poreza i doprinosa 1. godinu poslovanja novim obrtnicima i sl. bilo bi boljeg efekta nego ovako.

širokobriježanin
18-02-2004, 17:36
Rosso, daj mi reci kužiš li se u pad dolara, tj. zašto je tako drastično pao? Čuo sam da oni to neš namjerno rade i da bi trebao porasti u 4. mjesecu.

Rossonero
18-02-2004, 20:09
Jedina stvar koju ja vidim, a Dolar je nerealno nisko u odnosu na Euro jer iza Dolara stoji puno jace gospodarstvo, je ta da s njim jos vise stimuliraju izvoz. Sad je njihova roba badave na stranom trzistu, a posto imaju skoro sve kaj trebaju ne muci ih previse to da su im uvozna dobra postala isto tolko skuplja.

Rossonero
18-02-2004, 20:20
T-IE, slazem se, ali si skroz preskocil temu "ekonomski i trzisno opravdane cijene"! ;)

Harac na benzin, cigarete i alkohol je uvijek bil najveci i tak i bude. Ne tvrdim da budu smanjili bilo koji od njih jer znam da ne budu nego sam se raspisal da ti pokazem na analizi cijene benzina da bi Ina bila profitabilnija s 3.85 u gore opisanoj situaciji.

Dakle cijena benge nije ekonomska niti trzisna nego napumpana od strane drzave kojoj nikad dosta love.

T-IE
19-02-2004, 15:31
Ma dobro, možda sam se krivo izrazio, ali poanta je bila u tome da je sa onom cijenom INA bila u gubitku koji se nadoknađivao a kako drugčije nego novcima poreznih obveznika. Tako da smo uvjetno rečeno plaćali jeftiniji benzin.

Rossonero
19-02-2004, 15:42
Sve pet! Tu smo da diskutiramo. :)

T-IE
19-02-2004, 15:45
Tako je. Usput sretan ti rođendan. :)

Rossonero
20-02-2004, 11:16
Thnx! :) Malo je velika glava od sinoc. ;)