PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pitanja za ISKLJUCIVO Fabiu SDI Elegance!



kan
12-02-2004, 05:14
Fabia,molim te,posto imam isto auto kao i ti,tj. s malom razlikom,ja imam Fabiu Combi SDI Comfort ,postavio bih ti par pitanja pa mi odgovori ako imas vremena i zivaca.Koje ulje koristis,na koliko ga km mijenjas,na koliko km mijenjas filter goriva,je li ovaj nas motor s EGR ventilom (vjerovatno jeste) tj. je li osjetljiv na prljavu naftu,imas li kakvih saznanja koliko ovaj motor prelazi bez narocitih problema uz redovito odrzavanje,ima li mana i koje su (kako za motor tako i za ostalo),na sta treba obratiti posebnu paznju?Ja sam dosad presao 20 000 km i nisam imao nikakvih problema (jedino sam promijenio prekidac stop svjetla kod papucice nozne kocnice),ulje koje sipam je Valvoline SynPower 5W 40 i mijenjao sam ga na 4000 km,12 000 km i sada na 20 000 km.Sipam iskljucivo Euro Dizel na OMV pumpi,filter goriva jos nisam mijenjao (u servisnoj knjizici pise da se mijenja tek na 60 000 km),kazu da taj filter treba mijenjati cesce zbog nase prljave nafte.Bi li bilo pametno zamijeniti ulje u mjenjacu-svi mi kazu da ne treba.Kada i da li mijenjas rashladnu tekucinu (u servisnoj knjizici ne pise da ju je potrebno uopste mijenjati-barem ja nisam nasao,ja mislim da bi je trebalo mijenjati svake dvije godine).Kada promjeniti remen koji pogoni bregastu (u serv. knjizici pise na 90 000 km)?Ima li negdje da se nabavi knjiga u stilu "Uradi sam" sa upustvima za manje intervencije na motoru ili adresa na internetu gdje bi se mogla nabaviti ista?Pravo da ti kazem,da nece da mi upali(a to se nikad nije desilo-uvjek od prve upali)ne bih znao ni sta da cackam ni gdje da gledam,a ne volim bas da nemam pojma.Puno pitanja,nadam se da ces naci vremena da odgovoris.Hvala.

Fabija sdi DEGENIJE
12-02-2004, 15:18
A odakle da on to zna.,sve što on zna je pljuvati i lupetati stvari koje ne stoje.

Fabia SDI Elegance!
13-02-2004, 06:48
Ja sam iz CG ali sad sam u posjeti SAD.
U svako pitanje mogu da ti odgovorim.
Imam Fabiju SDI Elegance koja je bila proizvedena za Svicarsko trziste ali bila je uvezena meni. Ima 68(!!!) ks (tvoja ima 64 jer ipak smo u balkanu), klimu, navigaciju, ABS, EBV, ASR...CD, 15", tempomat, ugradio sam xenon...
Imao sam prije jednu drugu Fabiju ali isto SDI Elegance.
Sad ima Fabiju i novu E klasu.
Ja sam ti doktor za VW!
Ja sam kupio ovu Fabiju 19-06-2001, do sad sam presao 35 000 km bez nikakvog problema, ama bash nikakvog. Ali stvarno cuvam auto sa servisima...
VW-prepurucuje ulje ESSO Ultra, ja to koristim (preporucuje i diler), ulje promijenim svakih 7500 km, filter ulja svakih 15 000 km, filter vazduha svakih 7500 km, filter polena (to je filter koji ti cisti vazduh prije dolaska u klimu) svakih 10 000 km, filter nafte svakih 20 000 km i generalni servis svakih 30 000 km.
Motor nije osjetljiv u prljavu naftu, ima EGR ventil, to je jedan od najizdrzljivih dizel motora na svijetu, mene pali bolje od E klase, ne dimi, moze da prelazi i 300 000 km, i 400 000 km..... koristim aditiv za naftu Castrol (plasticna boca narandzaste boje).
Za ovaj motor niko ne moze da kaze da ima mana sem da nije brz i da buci (nema turbinu ali mu ne treba nista).
Filter nafte promijeni svakih 20 000 km jer kod nas(u balkanu) nafta je brrrrrrrrrrr.
Ulje na mjenjacu ne moj ni slucajno ali ulje na kocnice treba svakih 2 godine bez obzira na kilometrazu.
Rasladnu tekucinu posle 4 godine ali iskljucivo G12, tako ti pise u spremnik za vodu.
Remen bregaste osovine svakih 90 000 km.
Tu knigu samo u Skoda Dealers u HR, pitaj u Stasni ili u Remetinec...

Fabia SDI Elegance!
13-02-2004, 06:51
Imao sam ovaj problem:
pregorjela zarulja H7, nista drugo.
Fabije su izdrzlive, svi kazu, Auto Bild u svom velikom testu Fabije na 100 000 km kaze da Fabia je prosla gotovo najbole.
Sad sam kupio nove gume Dunlop SP SPort 01 jer gume ne valjaju posle 3 godine voznje, kostale su mi "samo" 350 eura!


Ako ti trebaju jos pitanja, samo izvoli jer ovdje sam stalno.
Srecno, imas najbolji auto iz klase!

polo 1.9 sdi
13-02-2004, 13:41
Fabija, 1.9 sdi je dobar motor ali ako čovjek pita za savjet onda mu reci istinu a nemoj ga muljati. Ono što ču napisati govorim iz iskustva jer posjedujem polo 1.9 sdi: nije točno da navedeni motor nije osjetljiv na prljavo gorivo sa velikim udjelom sumpora!!!!!!!!!! Ja sam morao otvarati motor na 80000 km upravo zbog goriva. U motoru je bilo čađe više nego u sto godina starom dimnjaku, a egr ventil je zbog čađe bio blokiran. Nakon čiščenja motora ponovo ostvarujem deklariranu max. brzinu i ubrzanje, ali se povečala potrošnja nafte i što me najviše zabrinjava ulja. Nedugo nakon popravka pojavio se eurodiesel i sad nemam problema, a prošao sam daljnjih 40000 km. Čađa je ostavila traga i na rezultatu eko testa koji nije baš bajan. Zato je zaključak: ljevati s a m o eurodiesel!!!!!!!!,a ti fabija budi realniji i objektivniji jer ako voziš fabiu nisi uhvatio boga za bradu kao ni ja. Inače prije par mjeseci kupio sam supruzi Ibizu ali sa benzinskim motorom jer ja kupnjom dizelaša nisam ništa uštedio, jer osim veče početne cijene morao sam platiti popravak tj čiščenje motora oko 10000kn

E46
13-02-2004, 20:57
U pravu si poli 1.9 SDI prijatelj mi ima također pola sedan 1.9 SDI i ima oko 9o oookm auto vozi samo na ložu jer baš nije pametan ali koliko ljudi toliko i čudi auto puši kao vrag i stvarno mi nije jasno kako uopče ide kad sam skinuo filter zraka i srijevo sa usisne grane ispalo je oko kilu čađi i to samo što smo uspjeli izvaditi sa strane jer ju nismo skidali dole.

Fabia SDI Elegance!
14-02-2004, 05:53
Pa covek je pitao: dalio su osetljive brizgaljke na necistocu ali motor je osjetljiv na sumpor kao svaki drugi.
Jos nisam cuo da je neko otvorio da cisti motor.
Znaci, motor nije osjetljiv ako nafta ima blato ili tako nesto!

prelude
15-02-2004, 00:39
U auto blicu ili auto klubu se pisalo još prije par godina o problemu čađi. Tad je test model bila Škoda Oktavija. Veliki problemi su nastajali već nakon 60000km i motor se morao otvarati!!!!

kan
15-02-2004, 01:47
Evo sta sam nasao u Auto Klub od listopada 2000.:Problem zacadjivanja dizel motora najuocljiviji je kod VW TDI motora,koji ispunjavaju ekoloske norme EURO 3.»Tajna» je u EGR (Exhaus Gas Return)ventilima za recirkulaciju ispusnih plinova,koji su vrlo osjetljivi na cadju.Ti se ventili ugradjuju od 1996. kako bi se povratom manjeg dijela ispusnih plinova u ispuh otezalo stvaranje dusikovih oxida (Nox).EGR ventil otvara se samo kod djelomicnog opterecenja,kada motor radi s viskom zraka,koji potice stvaranje Nox.Kod punog opterecenja motor radi s pravilnim (stehiometrijskim) sadrzajem zraka,pa se stvara manja kolicina Nox sto se rjesava katalizatorom.Zato se tada kod ispravnog motora EGR ventil zatvara.Tu nastaje problem,jer prekomjeran sadrzaj cadje u ispusnim plinovima blokira EGR ventil u otvorenom polozaju.Potom se cadjenje ubrzava ,jer se kod punog opterecenja usisava vec velika kolicina vec cadjavih ispusnih plinova,koji potice stvaranje jos vise cadje i njeno talozenje u cilindrima,glavi motora i ispusnom sustavu.Logicno je da tada brzo stradava i katalizator.
Svemu ovome je uzrok visok sadrzaj sumpora u obicnom dizelu koji sadrzi sumpora 0,5%,u euro dizelu ga ima 0,05 %.Evo zasto jos ne treba sipati obicni dizel-citiram isti Auto Klub:
1. Sumpor izaziva koroziju i povecano trosenje unutrasnjih dijelova motora,posebice ako je u aktivnom stanju.Lose je sto se sumpor talozi u motornom ulju,te se tako sustavom podmazivanja prenosi cijelim motorom.
2. Sumpor djeluje kao svojevrstan katalizator stvaranju cadji,jer potice stvaranje iznimno dugih i isprepletenih polimernih lanaca ugljikovodika u gorivu.Explozivnimizgaranjem tako isprepletenih spojeva lakse se izlucuje cadja,odnosno elementarni ugljik pomjesan s necistocama.

kan
15-02-2004, 01:48
Uglavnom,onaj ko sipa euro dizel,ne bi trebao imati problema,ja ga sipam kao sto sam vec pomenuo na OMV pumpi iskljucivo,dosad nisam imao problema,ali sta ako se neki pametni pumpadzija dosjeti da zaradi pa dospe malo (300 l) loz ulja u cisternu s euro dizelom?.Evo sta me zanima,ako mi neko moze reci.Gdje da na 1,9 SDI motoru mogu jednostavno primijetiti gdje ima ove famozne cadji ako je ima,a da ne moram razvaljivati pola motora,i gdje se nalazi tacno taj famozni EGR ventil,tj. je li dovoljno iskopcati usisno crijevo za zrak koje vodi iza vazdusnog filtera i tu pogledati ima li te cadji?
Hvala Fabii na odgovorima i drugima koji su se ukljucili u temu.Imam pitanje za Polo sdi,molio bih da mi odgovori,na koliko km je mijenjao disk plocice ili eventualno lamelu,da mi kaze ako moze sta je jos mjenjao na motoru ili ovjesu ako je mijenjao i na kojoj kilometrazi,nadam se da nije,je li imao kakvih drugih problema sem ovoga sa cadjenjem,posto je kako vidim presao oko 130 000 km.Hvala svima.Da ne bi drugi mislili da je sumpor ubitacan samo za VW motore,u istom Auto Klubu pise da je jos pogibeljniji za Mercedesove CDI motore-stradava im visokotlacna pumpa,kod Pezo-Citroen HDI motora problem je u brizgaljkama,kod BMW problemi s brizgaljkama ali i radom motora…

kan
15-02-2004, 01:52
Gore se mislim potkrala greska u sljedecoj recenici:Ti se ventili ugradjuju od 1996. kako bi se povratom manjeg dijela ispusnih plinova u ISPUH-pomeni je ovo stamparska greska,po meni bi trebalo pisati u USIS.

deky
15-02-2004, 19:29
Što se tiće EGR ventila postoji jednostavno rješenje za njega.Na mjestu gdje je pričvrščen za usisnu granu skine se brtva i napravi se ista takva brtva ali od lima i bez središnje rupe kroz koju prolaze isp. plinovi.Time zatvorimo prolaz plinova u usis i rješimo se čađe.Za motore nema nikakvih problema,naprotiv,bolje je,a i šta se tiće tehn. pregleda niko još nije imao problema(mi to radimo već 5 god. na svakom dizelu naših stalnih mušterija)

kan
15-02-2004, 21:36
Deky,ima li problema za katalizator,tj.da li on brzo strada nakon takve intervencije?

Fabia SDI Elegance!
16-02-2004, 05:56
Pa diskovi treba oko 40 000 km ali ne znam dali vozish u gradu, u otvore...

Mehanicar
16-02-2004, 12:55
EGR ventil vam sluzi kao sto je objasnjeno samo za smanjenje cadje i stetnih monoksida u ispuhu kod djelomicnog opterecenja i stvarno ako ga zablokirate nema nikakih problem po motor, samo je pitanje kako ce se ponasati na tehnickom, ali kakokaze deky nema ni tamo problema za sada !
a sumpor je stetan za sve motore i sva motorna ulja i to jako - unistava ih "totalno" i bolje je da ga ima sto manje!
sve buduce eko norme nece biti samo problem proizvodjaca automobila nego vise naftnih industrija koje ce morati poboljsati kvalitetu goriva, jer automobili vec rade na svom maximumu sto se toga tice !

Fabia SDI Elegance!
17-02-2004, 06:08
Ja bih rekao da mozhe da se vozi i bez njega!
Ipak, Mehanicar je jedan od najpametnih u ovom forumu kad su u pitanju mehanichki problemi!

deky
19-02-2004, 19:50
Nismo nikad imali problema s katalizatorom,a nebi ga trebalo ni biti jer EGR ventil se ugrađuje radi ekologije i radi ničeg drugog.

Fabia SDI Elegance!
19-02-2004, 23:09
Pa jeste, samo radi ekologije!

fabian
28-07-2004, 11:41
fabija 1.9 sdi 87000 km evo ovako riknule su mi 3 od mogućih 5 mikro prekidača na vratima ( vozačeva, suvozačeva, i zadnja desna)pa moram jako paziti gdje ostavljam ključ od vozila neću u detalje .Nakon 2 do 3 tisuće km auto dimio da me je bilo sram voziti po gradu i to riješio promijenom goriva na OMV pukle piksne na balans štangi otišao ležaj na prednjem desnom kotaču riknula truba jedna od dvije itd itd. dječje bolesti ništa nisam platio jer je to bilo sve u garantnom roku osim ovih mikro bravica na vratima ako neko zna riješenje nek se javi