PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nacin exploatacije auta i posljedice



ZEGA
10-02-2004, 15:44
uglavnom me zanima kad netko ima vozilo kako se odnosi prema njemu, zanimaju me osobna iskustva vlasnika...
Primjer kad ste na autocesti koliko brzo vozite, i kako se to odrzazava na stanje motora...
Razlog zasto pitam ovo je sljedeci, imam svoj auto 2.1L 12ventila (3 po cilindru) turbodiesel 110ks, presao je poprilicno (250000) ali jos uvijek ide 190 uredno, e sad ja sam ga stisnuo na autocesti 160 i nisam isao ispod, a par puta na kratko je isao i do 180...
E sad komentar jedne osobe je bio da cu spaliti motor...
Rezim pri tome je bio 3300-3500RPM na 160kmh cca tlak turbine je bio ispod crvenog (kazaljka tlaka u usisu je stajala okomito mozda par stupnjeva preko ajmo reci na 60% skale), temperatura kao u gradskoj guzvi pa i manja malo ispod 90c (85).
Ulje u motoru je full sintetika 5W50 od fuchsa...
Ja to smatram dobrim radnim uvjetima i ne vidim da bi to moglo znacajno skratiti vjek exploatacije motora...
Znaci, koje aute imate, kako brzo ih vozite, koliko kilometara ih rabite na taj nacin, i da li imate problema sa istima u tim uvjetima (trajnost, pouzdanost)...
ZEGA <br><hr>

C3
10-02-2004, 15:47
Posljedice su dobre ako pogledaš vozni park nam je po starosti tek na 10,7 godina. To znaći da će se još brdo autiju prodati ;)

sepra
10-02-2004, 16:25
Evo jedan super tekst kaj se dešava u motoru pri 270km/h. Doduše nije u autu nego motociklu ali fino ocrtava sile

:URL=http://www.motori.hr/motori/Rubrike_MTEH_opterecenja_na_270kmh.htm:baci škic:/URL:<br><hr><font face="Courier">Erotski roman: Zaključan u pivovari</font>

Mario Haas
10-02-2004, 16:29
Svoj auto vozim kak se šika, ne. :smile06:

mc
10-02-2004, 16:33
Ne vjerujem da kratkotrajno dizanje brzine prema krajnjim granicama moze imati bilo kakav negativan efekt na motor.
Osobno bas i nisam sklon redovitom vadjenju masti autu jer mi ga je zao, a nakon svakog ispada me pece savijest. Servisne intervale takodjer skracujem, a i remenje sam promijenio ranije od predvidjenog - ziher je ziher. Do sada sam bio nagradjen izostankom kvarova (104 tkm). :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>