PDA

Pogledaj cijelu verziju : Uniair Buducnost Fiat-a.



Cezy
01-02-2004, 19:51
http://benzinofili.altervista.org/benzinofili_file/images/uniair.jpg

Dolazi u seriju 2008,u sve modele iz FIAT/GM powertrain-a.Fiat-ovi sport modeli bi ovu tehnologiju koja daje dodatnih 10-20cv mogli dobiti vec 2006-te.

Radi se o promjenjivom obujmu ventila,koji funkcionira preko hidraulickihjastucica,a upravljanje preuzima elektronika.
Navodno 10% manja potrosnja,a bolji odaziv na gas.

Forza FIAT!!! :) <br><hr><font color="blue">VORSICHT! Die Nordschleife ist gefährlich</font>

aerotech
01-02-2004, 20:24
Zvuči super.

Cezy
01-02-2004, 20:45
Dakle 1,2 16v fire sa 100cv :)) :smile20: :))

Hondo
01-02-2004, 23:16
Ma to je sigurno neka novinarska patka.
Pa nisu Talijani ni gospodarski, ni tehnološki dovoljno jaki da bi izmislili, razvili i proizveli tako nešto. Grupacija FIAT umjesto da radi takve stvari, troši milione eura na održavanje Ferrarija u vrhu F1 zbog toga konstantno otpušta radnike pa je morala prodati i udio GM-u. Tko zna, možda je to patent pametnih Amerikanaca.
:)) :)) :)) <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

Mehanicar
01-02-2004, 23:30
V.Doria,A.Ferrari,M.Lucatello,U.Nasi i ostala ekipa iz Fiat Research Cetra to vec usavrsavaju 2 godine i nema frke , stvar bude radila kako spada !( a to se razvija vec 10 zadnjih godina) - kako izbaciti zaklopku leptira iz sistema da se potrosnja smanji za cca.5-15%, zavisi od kakrakteristika vozila i motora !
pa talijani su po novotarijama broj 1,
a onda im to netko otkupi i kvalitetno napravi !
poznata stvar, sto ide samo njima na stetu !

Cezy
02-02-2004, 00:12
Pa bas se i nebih slozio,Njemci su izjavili da je transexl zastario,i kak oduzima prostor na zadnjoj klupi i u gepeku.Te da je klasican nacin postavljanja motora i getribe dublje,puno bolji. :smile17:

A Alfa je Commen Rail dobro naplatila,to ih je i izvuklo iz krize.
Jel sad je diesel bum,znate vi koliko takav jedan patent vrijedi?

INTERC000LER
02-02-2004, 00:20
Bas super stvar, fakat 1.2 16v sa 100KS, al ce to vrtjeti u pm!
Mogla ja alfa izvuci i vise love za Common Rail! :smile11:

Tabanus
02-02-2004, 00:21
Tehnološki su i više nego dovoljno jaki. Pa ipak oni imaju najbolji Common-Rail na svijetu, a imali su i prvi. Ali ××××ga, nisu to dobro iskoristili.

Mehanicar
02-02-2004, 00:39
zasto je njihov najbolji, a ciji je to njihov (Alfin je patent, ali uredjaj),
Siemensov, Boschov ili Delphijev ?
koja talijanska tvornica radi Common-Rail ?

Pocket Rocket Turbo
02-02-2004, 00:42
Za Siemens i Bosch znam.
Dal' radi neka talijanska tvornica, ne znam.
Ako ne rade svoju inovaciju, onda su stvarno hrpa idiota.
:smile17:

Mehanicar
02-02-2004, 00:54
pa ne znam ni ja!
a nije to samo tako razvijati, ti nesto smislis i onda das onima koji se time bave da to usavrse i svi oni jako dobro suradjuju a mi se ovdje boksamo :) u njihovo ime !
druga stvar je ovaj Uniar, kao i Vtec,valvetronic,vanos,VVTL, INA-in EcoValve,Unisaia-ov i Nissanov VEL i ostali varijabilni podesavaci ventila, to je stvar do marke auta, jer ipak oni razvijaju motor ( ne uvijek ),a za ubrigavanja i elektroniku se zna tko su velike firme !

Tabanus
02-02-2004, 00:59
Pa zna se da će elektroniku i ubrizavanje riješiti Siemens ili Bosh. Oni su ipak klasa. Ali ne čini samo to dobar motor.

Hondilak
02-02-2004, 01:12
Jao ljudi moji pa to vam je V-TEC(honda)
ili VVT-i(toyota) Postoji već 5 godina. :))

Tabanus
02-02-2004, 01:15
Nije baš isto kao V-TEC, ali on je vjerojatno bio inspiracija.

Mehanicar
02-02-2004, 01:16
pa naravno tabanus da ne cini ali igra veliku ulogu u motoru !
Hondilak pa postoji i ovo vec 10 godina - pa sta !

Hondilak
02-02-2004, 01:18
Znam, malo se šalim! ×××××U MATER JESAM METNUO ××××NOG SMAJLIJA!? PA JEL TO ONDA ZNAČI DA SE ŠALIM!! PA ČUDITE SE TOME KO PURA DREKU!!

Hondilak
02-02-2004, 01:19
Pardon digo si mi živac s tim "pa šta". :smile19: :smile12:

Mehanicar
02-02-2004, 01:20
Inspiracija je svim ista u glavi , kako napraviti mehanizam sa promjenjivim ulaskom i vremenom otvaranja ventila (mehanickim i/ili hidrauliokim putem da bude siguran, jel cemo se na elektromagnetske jos nacekati - ali tko zna)!
a konstruktorska rjecenja su razna :)

Mehanicar
02-02-2004, 01:26
Sorry ! :)
ne cudim se , vidio sam to prije godinu dana, ali treba istrazvati i smisljati rjesenja da nam auti budu sto bolji i manje trose :) , a idu sve ludje !

Fabia SDI Elegance!
02-02-2004, 05:47
FIAT-GM!?!??!?!??!??!?!?!??!??!? :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:
Taj motor bice uguran u Chevrolet Punto :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

206-os-
02-02-2004, 09:31
Hondo je napisao:
Ma to je sigurno neka novinarska patka.
Pa nisu Talijani ni gospodarski, ni tehnološki dovoljno jaki da bi izmislili, razvili i proizveli tako nešto. Grupacija FIAT umjesto da radi takve stvari, troši milione eura na održavanje Ferrarija u vrhu F1 zbog toga konstantno otpušta radnike pa je morala prodati i udio GM-u. Tko zna, možda je to patent pametnih Amerikanaca.

Hondo, ne, Fiat je toliko jak da svaki mjesec talijanskom gospodarstvu donosi milijarde i uskoro ce kupiti Volkswagen i GM u paketu jer oni toliko lose stoje u odnosu na Fiat da je to strava :smile17: :smile17:

Pa daj, covjece, spusti se na zemlju i pogledaj malo oko sebe. Pa imali su prvi common-rail u svijetu pa nisu znali to iskoristiti. Napravili su najbolji mali dizel motor pa im ga je Opel uzeo i nudi ga u izravnom konkurentu Fiatovom Puntu, u Corsi.
Pa nitko nije rekao da talijani ne znaju napraviti nesto, nego da ne znaju iskoristiti to i profitirati na tome pa im je autoindustrija u kurcu!
Pa pogledaj malo Punta i Corsu..
Jedaki motori, a u Corsi bolja zvucna izolacija, bolja izrada, kvalitetniji materijali. I pogodi sta! Na najvecem trzistu-njemackom, napravi se par usporednih testova u casopisima i na tv-u, navedenih auta, svima bude jasno koji je automobil bolji, i Corsa potuce Punta u prodaji iako su auti isti ×××××!

I to ti je uspjeh talijanske autoindustrije-proslaviti se u Opelu!
Gledam sinoc na tv-u kako je na nekoj stazi Speedster s tim 1.3 m-jet motorom oborio pregrst rekorda i s ponosom Opelovi manageri isticu kako je to velik uspjeh za Opel, bla bla, dok se Fiat nije spomenuo.
TO TI JE DOKAZ JACINE TALIJANSKE AUTOINDUSTRIJE! DOBIVAJU ××××NE MRVICE!

I onda se ti pravis pametan, ismijavajuci moje postove. Pa ako nekoga ismijavas, onda to radis sebi.

Cezy
02-02-2004, 10:29
Mislim da i magneti marelli isto rade common rail,ali nisam ziher.Da Alfa je to prvo prodala Boschu,a onda svim ostalima.
206,kak ti znas da je opel samo tako uzeo 1,3 mjtd.Pa nisu sa neba pali da razviju high tech motor i da ga onda poklone direktnom konkurentu.
Apropos bas i nije ident,u usporednom testu su njemci reklida FIAT puno bolje prima gas,i da se bolje vrti.

Hondiak,ovo nema veze sa bregastima,dakle nije vvt.

E da common rail je star,izbacili su digici i drugu generaciju,MULTIJET sa 4v/zyl glavama. :)

aerotech
02-02-2004, 10:44
Za vašu informaciju, GM ima dio FIAT-a, te ih matična centrala u neku ruku tjera da surađuju s Opelom.

Fiat/Opel 1.3 Mjet su oni zajednički razvili.

Novi punto će isto koristiti neke dijelove nove corse ili obratno.

Novi veliki Fiat(spominje se i Lancia) bi trebao nastati na platformi Vectre.

Fiat je jednostavno prisiljen surađivati s Opel-om.<br><hr><font color="blue">BMW POWER</font>

Cezy
02-02-2004, 10:57
Nije opel ni prismrdio novom dieselu.Pa oni su do nedavno jos furali stare diesele 2,2 dti,1,7 dti. Koji je apropos od isuzua,dakle isto gm.

INTERCEPTOR
02-02-2004, 11:31
Cezy to da je transaxle zastario nek si zabiju oni u njihovo mesnato dupe. Transaxle je najbolji način raspodjele mase. Samo treba dobro napraviti vezu između mjenjača i ručice jer trebaju duge poluge. Zato maserati i ferrari koriste transaxle. A i corvette ga ima. Ti glupi švabe misle da su najpametniji. To je kao da ja kažem da je smještaj iza zadnje osovine zastario, ali neeeee čim to porsche koristi to je još uvijek odlična pozicija za motor. Zastarjela je njihova tehnika sa 1 bregastom i 2 ventila po cil. u audijima. Zastarjela im je polukruta osovina.

Šta se tiče elektronike zna se tko tu vlada Weber-Mareli rules :smile16: :smile16: :smile16: Jebao vas siemens i bosch. Smeče koje rikava non stop.

Nije valjda da niste čuli za weber-mareli?

A što se tiče speedstera. Ne samo da ima fiatov motor i vjerovatno mjenjač, nego je šasija-ovjes-kočnice-upravljački sistem (dakle sve ostalo) od lotusa. Dakle od opela je samo znak i tuning. Dakle tu od opela nema ni O. Al talijane tako i tako boli dupe za ta dostignuća, oni imaju puno boljih motora za pohvaliti se od malog 1.3 litrenog dreka. Jer stvarno i je drek kad se pogledaju ostali motori iz Italije ili fiat koncerna. A u fiat spada i ferrari, a pod ferrarijem je maserati.

:smile16: <br><hr><font face="Courier"></font>

Hondo
02-02-2004, 12:07
206-os- ja sam tebe doživljavao kao OK dečka, finog odgoja i pametnih pogleda na svijet, no zadnjih par dana konstantno dokazuješ da sam bio u krivu.
Kao prvo, ne kužim zašto si se našao prozvan da opet reagiraš na moje postove i pametuješ, jer ja te nigdje nisam prozvao! :(
Očito se pronalaziš u svemu kaj ja napišem i ne možeš se oduprijeti, a da ne reagiraš. Zanimljivo.
Ja sam se zajebavao sa onim prvim postom na ovoj temi i to su shvatili svi osim tebe.
Common rail je Fiatov patent koji su u drugoj polovici 80.-ih prodali Boschu koji ga je dalje razvijao. Zašto? Pa prvenstveno zato jer za razvoj nove tehnologije treba para, a Fiatu već dugo ne cvatu ruže. A kao drugo, ubrizgavanja, paljenja, elektroniku motora i slične stvari proizvodi nekoliko svjetskih firmi i svi proizvođači koriste njihove sklopove. Nije li malo blesavo da je sad Fiat (ili bilo koji drugi proizvođač AUTA)išao trošiti gomilu love na razvoj takve tehnologije koju bi na kraju ipak proizvodio neko od spomenutih. Zašto to nije bio Marelli, ne znam.
Ajde se malo skuliraj, prodaj Peđo i kupi Corsu i možda nećeš biti tako napet. ;) <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

Girrari
02-02-2004, 12:28
Baš mi je drago zbog FIAT-a. Držim fige da uspije.

U iščekivanju revolucije ostajem u V6 TB ekstazi...

Cuore sportivo
Viva FIAT
Forza Ferrari

...Stringiamoci a coorte
Siam pronti alla morte
Siam pronti alla morte
l'Italia chiamo...

<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * *</font>

Mehanicar
02-02-2004, 13:51
Cezy Common-Rail je ostao isti , mjenjaju se samo aktuatori u diznama, od magnetskih, preko piezzo,pa pitaj boga do cega nece doci, sto budu brzi to ce se gorivo moci u vise faza ubrizgavati = tisi rad, manji skokovi tlaka u cil....
a Bosch radi ubrizgavanja stvarno za puno marki i zaminljivo je kako se na svabama puno rjedje kvari nego na konkurenciji !
a kakva diskriminacija :smile09:
a i Weberr-Mareli nije mi bas bajan, moze to i bolje,
stvarno su Hitachi i japanske firme sto se toga tice u prednosti, kod njih kako kupis tako je i nakon 20 godina, a ovdje je sve potrosi !

206-os-
02-02-2004, 14:33
Ok, Hondo, mozda sam malo pretjerao u nekim stvarima i ako je tako, oprosti. Namjera mi nije bila tebe kritizirati nego samo braniti svoj stav koji se ovaj puta pokazao ispravnim..iako ti to ne zelis priznati :)

Znam kako je kada imas auto kojeg volis, a taj auto stalno prati crni oblak(moj Peugeot-pouzdanost nekih serija, tvoja Alfa-problem s poslovanjem maticne firme). Upravo zbog toga ti oprastam sitne neobjektivnosti ;)

Sto se tice Corse, u tom autu ne vidim nista privlacnog, samo mi je posluzio za usporedbu. A moj Pug ce uskoro biti zamjenjen jednim brzim autom :smile07:
Pozdrav

Fabia SDI Elegance!
02-02-2004, 16:48
I BMW razmisla o kupovini 1.3 MJ sa Intercoolerom i 100 ks za seriju 1!

Cezy
02-02-2004, 19:23
Cep,kenjas ga malo prevec.Po meni su oba dva sistema stara.Jel Transexle je vec imala Lancia Aurellia spider u 50-tim,a motor i getribu smjestenu dublje u autu su imali jos neki predratni auti.Dakle oba systema su stara.B varijanta je bolja samo zato sto je jednostavnija a donosi isti rezultat.Tranexle je veci hightech.

Porsche je perfekcionirao svoje aute,a nevidim di bi oni trebali ugradivat svoje motore.Mozda ti znas? :smile12:

Bosch nije ××××××,pa alfa ti koristi njihov motor managment u etcc-u.

Mehanicar,to sam htio i reci,kod Multijet-a je druck veci,a sve glave imaju 4v. :)

INTERCEPTOR
02-02-2004, 19:34
da pa cezy nema se šta više izmisliti? Kakve veze ima kad se sistem počeo ugrađivatiŽ? Pa sam auto je star koliko hočeš' Zamisli koji je to primitzivizam rad motora s unutarnjim sagorijevanjem. Ekonomičnost mu je u kurcu koliko hoćeš.

Transaxle je puno bolje rješenje za vozne osobine od klasičnog smještaja mjenjača, samo što je kompliciranije, skuplje za proizvest i skuplje za održavat. Ako je nešto zastarjelo onda je to zadnji pogon - možeš i tako to gledati. Pa koliko ja znam prvo je bio klasičan smještaj mjenjača, a zatim tranaxle.