PDA

Pogledaj cijelu verziju : Korisnost ESP-a na Cliu 1.6 16V



Mr.Speed
25-01-2004, 03:24
Planiram kupiti Renault Clio 1.6 16V i mislim se o nadoplati za esp sustav.Dobre strane:svaki clio koji ima esp sustav dolazi sa diskovima na straznjim kolima,veca stabilnost.Lose strane:esp se ne moze iskljuciti.Posto volim brzu voznju zanima me da li esp ubija dozivljaj brze voznje.Ima li tko iskustva u voznji s esp-om na ovom autu.Molim vasa misljenja da li da nadoplatim ili ne.Hvala<br><hr>

Fabia SDI Elegance!
25-01-2004, 04:37
Znate kako, ESP je dosta dobar elektronski pomagach u toku brze voznje.
ESP ili Electronic Stability Program radi ovako:
kada ulazish u levu/desnu krivinu, unutrasni kotaci koce a na prednji vanski kotac ESP salje snagu (FWD).
Nikad nisam vozio Clio sa ESP-om ali on sigurno da malo ubija dozivljaj. Ali ne daje da auto ubija tebe.
Ako vozis brzo sa Cliom naletices negdje pa bolje kupi auto sa njim.
Koliko ja znam, u svaki Clio 1.6 16V straga dolaze diskovi za to shto auto je brz.
Ja bih uzeo i ESP!

dragstar
25-01-2004, 07:51
Diskovi pozada i ESP nemaju ama bas nikakve veze!Auto moze imati ESP i bez zadnjih diskova!Naravno uzmi ESP, sigurno ti nisi toliki specijalista, pa da ti on smeta-bez uvrede!

Supercinque
25-01-2004, 09:13
Renault clio 1.6 16v nema otraga diskove, već bubnjeve!
Fabia, nemaš baš puno znanja o tehničkim detaljima...

Mehanicar
25-01-2004, 10:39
Esp radi djelomicno kako je fabija napisao, ali
ako je auto podupravljaiv (prednji pogon, kao Clio npr.) onda Esp koci nutarnje kotace, vise zadnji , manje prednji
ako je auto preupravljiv (straznji pogon ) onda Esp koci vanjske kotace , opet ovisno o polozaju auta da ga vrati na pravu putanju koju je vozac zamislio zakretanjem volana a senzor na njemu ocitao takakv zakret ,
a onda auto mora imati i nekakav "ziroskop" da mjeri bocne sile i hrpu senzora koji to sve ocitavaju i ispravljaju putanju vozila na principu kocenja !
nisam vozio Clia, ali sam BMW i ok je stvarcica, ali ako pozelis mozes je iskljuciti , a ako se ne moze to na Cliu - malo mi to nema smisla !

CLIO SPORT
25-01-2004, 12:10
Mr. SPEED!

kod mog sporta se ESP moze iskljuciti,pretpostavljam da se moze iskljuciti i kod 1.6 16V!

a druga stvar ti je u tome da....ako ga mislis tjerati do limita a imas malo iskustva onda bi ti dobro doslo to cudo,a inace....po meni nepotrebna stvar!? ja ga recimo uvijek iskljucim ako se ganjam po gradu!

koliko kosta u nadoplati???radje si za te novce nabavi 195 gume i mozda druge felge pa ce ti auto biti puuuno stabilniji, ili nabavis druge opruge i amortizere umjesto ESP!? vise ce ti pomoci ziher!

101
25-01-2004, 13:13
Dosta interesantno pitanje. Kako ja zivim na samom sjeveru kontinenta i vozam se po snjegu i ledu barem cetri mjeseca godisnje, i ja razmisljam da nadoplatim za ESP kada budem kupovao novo... Je li neko imao priliku da isproba auto sa i bez ESP zimi?

Koliko mi je poznato, u ovoj klasi se ESP uglavnom ne moze skroz iskljuciti (provjerio kod Peugeot dilera za 206-icu sa 1.6 i 2.0 motorima, ne RC), vec mu se samo efekt smanji...

Fabia SDI Elegance!
26-01-2004, 04:04
Na svaki automobil na koji sam dosad sjeo, ima mogucnost potpunog iskljucenja ESP-a osim na Infiniti Q45!
Ja imam 2 auta sa ESP-om, rijetko kad vozim u snijegu (u CG) pa to nisam ni primjetio (E klasa i Fabia) a sad sam bash ovo testirao na Jettu i pomazhe malo i na snijegu.
Ali ma suhoj podlozi pomaze dosta!<br><hr><font face="Times New Roman"></font>

mc
26-01-2004, 07:48
Ako je ×××××× na cesti (citaj snijeg) ESP je genijalna stvar. Imao sam ga prilike isprobati na Laguni, do Bjelolasice, po snijegu i jaaaako mi je olaksao zivot - upozorenje od ESP-a je vise bilo upaljeno nego ugaseno.<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

drugmirko
26-01-2004, 13:17
ESP je jako OK. stvar. Odprilike kao ABS, ni neznaš, da postoji. I isto se možeš ganjat krivinama. Jedino nema nekakvog boćnog prolaženja kroz zavoje. Ali if you get the kick boćnim klizanjem kroz zavije u normalnom prometu, onda bi bilo bolje ne samo, da nemaš ESP nego, da nemaš ni auto.
Ne razmišljaj, uzmi. ESP ne ubija osjećaj brze vožnje već ju čini sigurnijom i sigurno ima dugmić za iskljućenje.

Fabia SDI Elegance!
26-01-2004, 18:54
U Clio, postoji dugme za iskljuchenje!