PDA

Pogledaj cijelu verziju : Turbolimac...



T-IE
13-01-2004, 14:56
ili ako netko zna...

Imam jedan problem na Golfu. Zadnji kotači imaju neg. nabig, previše su otvoreni. Prvo sam mislio da je to možda posljedica sudara ili nečeg sl. ali nije. Most je ravan, a i šut u njega bi trebao bit pod nemogućim kutem (odozgo?!) da bi zbog njega gume imale takav nagib.
Onda sam mislio da je ona osovinica na koju dođe disk sa glavčinom kriva pa da zbog nje kotači krivo stoje. Ali nije ni u tome razlog.
I na kraju sam mislio da je bivši vlasnik iza stavljao podloške da dobije nagib jer su prije gume iza bile 205/50/15 pa mu je sigurno zapinjalo za rub blatobrana. Ali na kraju nije ni u tome stvar. Eto, baš mi je jučer jedan dečko šta je inače meštar za VW mijenjao iza disk pločice i desni ležaj i baš je gledao i most i osovinu glavčine i zadnje selene i uopće mu nije jasno kako može bit taj nagib kad je sve ovo u redu.
Šta ti misliš šta bi još moglo bit u pitanju? :smile10: <br><hr><font color="red">16v</font>

turbo-limac
13-01-2004, 15:45
jesi bio na optici.... ponekad most moze biti savrseno ravan na oko a ono sve spigano...

sad se vise ne sjecam kak tocno zgleda taj most (a gledao ga rastavljenog prije metar dana.... senilac stari..) ali moguce da je ili nes stvarno spigano ili su ti otisli lezajevi samog mosta... onda bi ti kotac mogao se tak nagnut... kako trosi gume?

T-IE
13-01-2004, 20:12
Troši unutarnji rub. Ne nešto strašno, ali troši. Bio sam na optici, ali pošto se zadnji ovjes neda štelat lik nije ništa radio iza samo mi je rekao kolika su odstupanja. Ma ja mislim da bi se to dalo riješit stavljanjem podloški, ali mi nije jasan uzrok toga?! Na koje ležajeve mosta ti misliš? Na selene ili?

Kas
13-01-2004, 23:28
Odi na špur, i kod nekog drugog tipa, i nek ti spoji i zadnji kraj, i nek ti isprinta nagiba zadnji kotača. Moguće je da nije problem u nagibu, nego ti je možda kotač zakrenut prema unutra ili prema van. Kao da malo skreće.
Jesi 100% siguran da su ti rukavci ravni? Moguća su vrlo mala dostupanja koja ti ne primjetiš, a kotač stoji krivo. Trebao bi ako nije problem, uzeti jedan drugi rukavac, pa ga probaj stavit na most i sve pošarafi, odi na špur, i vidi ima li ratlike. Puno posla, ali vidio bi u čemu je problem.
Prije svega otiđi da ti izmjeri zadnji kraj bez obzira šta se nemože štelat.

Kas
13-01-2004, 23:29
Izmjeri baš sa kompom, gdje ti i na zadnje kotače stavlja onaj uređaj, a ne samo špagicu, ili sa ogledalima.

_Stevo
14-01-2004, 00:18
Baš sam malo gledo na svom golfu i primjeti se da mi zadnji kotači isto imaju neg. nagib ko i kod T-IE. Iako može bit da me oko prevarilo :) <br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

mara
14-01-2004, 13:44
turbo-limac, daj molim te jedan savjet. tj. 2 savjeta, ali uzivi se molim te!
1. imam golf II diesel 1990 god. imao sam i prije jednog takvog ali bio je 3 god. stariji. radim oko 1500-2000 km mjesecno i zaobilazim svaku rupu, izbocinu, saht.... znam ih napamet gdje su. no medjutim na svakom od tih auta mi spur ode za mjesec dana i volan stoji krivo i vuce u neku stranu. kad sam pitao u Sigetu zasto je to tako on je rekao da je to zbog rupa. vec se 2 mjeseca nisam popeo na rinzol samo zbog toga da vidim jel to istina. sta bi to mogolo biti?

2. problem. auto mi tosi 1 litru ulja na oko 5000 km(naravno ako se ne naganjam). ali na cepu od ulja(koji se nalazi na poklopcu glave motora)auto dimi,a na sipku ne dimi. meni je mehanicar rekao da je motor u komi. ali zar onda ne bi trosio ulje? ne kuzim sto bi to moglo biti? ako znas sto je, sto bi bilo najbolje napravit?

hvala unaprijed!

turbo-limac
14-01-2004, 13:52
1. jesi auto kupio rabljenog? ako jesi moze biti da je spur vec bio u komi otprije... nego, trebao bi zamijeniti istrosene kugle, selene i lezajeve kotaca, jer nema smisla raditi spur ako nije sve tip top, takodjer, treba vidjeti dali je most rasarafljen jer ako se on muva onda ce se sur stalno setati... takodjer zna ponekad i letva volana ici lijevo desno... sve u svemu, treba napraviti posten servis cijelog trapa... jos jednom napominjem, ako svi lezajevi nisu tip top onda ce spur stalno biti krivi...

2. ako dimi na cepu od ulja najvjerojatnije su otisle karike... i to kompresiona karika, uljna ti je vjerojatno jos kakva takva pa ti auto ne trosi prevec ulja (2 deca na 1000 km je super)...ako mislis zadrzati auto napravi malu generalku.... dakle samo karike i lezajevi..... pitanje je i koliko dimi..... trebalo bi ti izmjeriti kompresiju....

T-IE
14-01-2004, 15:04
Ne kas, nije zakrenut nego samo ima nagib (kao recimo na utrkama da bolje leži auto). A možda i je stvar u tom rukavcu šta ti kažeš. Dosta je odstupanje 1-2mm što se toliko niti ne primjeti pa da već kotači tako stoje.
Ne znam dal ima šta veze s tim što je auto spuštan (samo su opruge kraćene), znam da na Calibrama to igra ulogu...
Izmjerio sam ja odstupanja zadnjeg kraja. Dosta ide van tolerancije.

INTERCEPTOR
14-01-2004, 17:18
Imperatore a što misliš o ovome?

1. prednji kotači mi uvijek imaju negativan nagib, al gume se troše OK. :smile10: Unutarnji rub je potrošen jednako kao i vanjski i kao sredina.

2. Troši litru ulja na 1000 km, al ima snagu, ne dimi jako, nikad ne trokira kao da je sve u redu. :smile10: Nigdje ne slini. Kako motor može piti litru ulja na 1000 km, a da se to ne osjeti na snazi i radu općenito?

INTERCEPTOR
14-01-2004, 17:21
Na calibrama to igra ulogu jer ima otraga kosa ramena. Bar tako mislim nekom logikom. Ti imaš polukrutu pa to mislim nema veze.

turbo-limac
14-01-2004, 17:27
TIE, ja stvarno mislim da imas spigan straznji ovjes, dali je rijec o rukavcu, nogama, lezaju, ili necem slicnom to bus vidil tek kad sve rastavis.... bojim se da je na tim autima jako tesko dovest u red straznji spur...

intcp...
1. ako se gume trose OK nemoj brinut.... trosenje ovisi i o drugm detaljima geometrije prednjeg ovjesa a pogotovo o tome kak se vozis i kak su ti napumpane gume...
2. litra ulja na soma nemora biti problem, pogotovo ako se brzo vozis... mozda ti je malo prerijetko ulje....
ako je kompresija OK, ne dimi, uredno ide..... kaj se bunis?
:) :)

INTERCEPTOR
14-01-2004, 17:48
Turbolimac, kompresiju nisam mjerio nikad, al kažem auto ima force i posiže max. brzinu bez problema. Ako ga stvarno forsiram onda potroši i više od litre. Za istinu još uvijek nisam uspio izdržati 1000 km bez da pređem 4000 rpm pa da vidim koliko troši u normalnim uvjetima.

Prije sam stavljao 15W mineralno ulje upravo jer je gušće, isto je trošio ulje. Sad je 10W pa mi se čini da malo više troši. Vratio bi se na 15w, al sam htio neko bolje ulje, sintetičko, a 15W su sve mineralna ili? Inače tvornica preporuča 15W.

turbo-limac
14-01-2004, 17:51
ma za tvoj problem nije toliko bitna niza vrijednost, vec visa, dakle jeli stavljas 15W-40 ili 15W-50, ili 10-60......, ja bit ti preporucio neko bolje ulje, gradacije recimo 10-50 ili slicno...

INTERCEPTOR
14-01-2004, 18:01
Pa čekaj zar nije ulje gušće što je veći broj ispred W? A ovo otraga je nešto u vezi temperature :smile10:

INTERCEPTOR
14-01-2004, 18:04
Inače pričamo o Miniju 1300 63 ks, bregasta u bloku. Ukratko neopterećen motor stare konstrukcije. Misliš da mu stvarno potrebno neko bolje ulje?

Pocket Rocket UNLOG
14-01-2004, 18:18
Nije bitna konstrukcija motora.
Ulje je bitno zbog zaštite.
Sintetika je izuzetna jer radi fini zaštitni sloj...
Probaj sa RS-om 10W60...
Ili Selenia Racing...
Jeftina ti je smeh,a dobra.
Pritisak ulja mi je uvijek bio sa RS-om oko 2.5 pri ganjanju sa GTTjcom...
A nakon slaganja motora, kad bi imao neki drek 15-40 tek toliko pri anfaranju, pri 90 stupnjeva bi padao ispod dva...


:smile09:

INTERCEPTOR
14-01-2004, 18:35
Pa neću valjda u auto od 60 ks stavljati racing ulje? :o :smile12: :smile17:

Pocket Rocket UNLOG
14-01-2004, 18:40
INTCP,
RACING je natpis koji očito ovakve kao ti privuče da ga staviš u auto...
×××× te ja, kako je marketing dobra stvar.
Sine, vjeruj mi da to ulje sa Racingom nema nikakve ××××ne veze.
Ne gledaj NATPIS, ××××te, već GRADACIJU i jel sintetika ili mineral...

RACING?!?
:smile12: :smile12: :smile12:

Ko' Dacia NOVA GTI...
××××te, jel ti i ona racing?!?
:)) :)) :))

Girrari
14-01-2004, 19:23
:)) <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

turbo-limac
14-01-2004, 19:31
prva brojka je viskozitet na hladno, druga na vruce....

ponavljam, ne trosi ti toliko ulja, vozi dalje..... a ocito ide dobro... tak da se nemoras brinut...

T-IE
14-01-2004, 20:04
Ne vjerujem da je most kriv. Može bit da je stvar u rukavcima. Ali mi opet nije jasno kako se mogu iskrivit?

T-IE
14-01-2004, 20:22
TL, daj mi reci na koji ležaj mosta misliš?

Kas
14-01-2004, 23:07
T-ie, moguće je da su se rukavci savinuli jer je auto spušten, i postupno, od udaraca. Kod Golfova sam primjetio da zadnji kotači znaju imati negativan nagib. Moguće je da su rukavci od premekanog metala. Pokušaj nabaviti drugi, pa zamjeni za probu i vidi ima li razlike. Moguće je da ti ležaj nije dosta stegnut, pa je nagib zbog njega. Vidi ima li lufta. Meni na Alfi zadnji desni nije pritegnut, ima malo lufta, pa mi je na špuru rekao da bi ga trebao malo dotegnuti, ali ako i ostavim ovako, nema problema.

CLIO SPORT
14-01-2004, 23:42
prodaj golfa i kupi si SL 500.....!

:smile18: :smile18: :smile18:

Fabia SDI Elegance!
14-01-2004, 23:53
Ne nego Maybach-a :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Mehanicar
15-01-2004, 00:41
donji broj ti je din.viskoznost u ovisnosti o temperaturi a gornji kinematicka isto u ovis. o temp. i ona ti govori o omjeru din.vis. i gustoce, a posto ti viskoznost pada eksponencijalno s temperaturom bolje je da je gornji broj sto veci jer ti opada i gustoca zagrijavanjem, pa s vecim gornjim brojem mozes otvariti veci tlak i bolje podmazivanje !
Malo je komlicirano , ali taka je ta dinamika fluida, sta cete !

Mario Haas
15-01-2004, 08:48
Mehaničar jesi ti s FSB-a?

Mehanicar
15-01-2004, 14:12
aha :)

Fabia SDI Elegance!
15-01-2004, 14:16
:smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

mara
15-01-2004, 14:35
Pocket Rocket ti si legenda!!!!!!
ja sam se odvalio od smija :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
kokos, kokos, kokosssssssssssssssssss

mara
15-01-2004, 14:50
turbo-limac hvala ti puno!
auto ne dimi previse, i kompresiju cu provjerit prije slaganja motora. makar kad se otvori motor sve cu moci vidjeti u kakvom je stanju.
reci mi jel mi mozes nekoga preporucit da mi pogleda taj prednji trap. mijenjao sam na lijevom kotacu kuglu i homokineticki zglob(ako sam dobro napisao) i to je sve.

T-IE
15-01-2004, 16:14
Kas,

ležajevi nisu u pitanju, to znam sigurno. Desni sam neki dan mijenjao, a lijevi smo kontrolirali, seleni od mosta isto nisu u pitanju (premda oni i nemaju nekog utjecaja), dakle ostaju rukavci ili sam most.
Ali sumnjm da je i u rukavcu problem. Jel da je on kriv mislim da bi zadnji diskovi zapinjali za nosače od koč. čeljusti. Ti nosači se drže sa 2 vide za most i stoje možda milimetar do diska. Dakle, da je rukavac u pitanju, disk bi zapinjao za te nosače. Bar tako mislim. Dakle, ostaje jedino sam most. Moguće je da je on dobio pa zbog toga kotači tako stoje. Ne znam. :smile10:

Fabia SDI Elegance!
15-01-2004, 16:20
I ja isto mislim da most jer tesko da moze drugo biti!

turbo-limac
15-01-2004, 16:55
mara, mi smo uvijek isli na spur kod kolopera (rotor, kod auto para...)

Kas odlog.
16-01-2004, 16:29
T-ie, trebao bi pregledati most. Skini rukavce sa njega, i sve ostalo šta je potrebno, te pogledaj jel ti kraj mosta okomit na sami most. Trebalo bi bit potpuno okomito. Pogledaj i u odnosu na cestu. Pazi da je most paralelan cesti. Najlakše je to vidjet kad ga skineš, ali to je dosta posla.

T-IE
17-01-2004, 13:09
Kas, ma neću za sad ništa radit s mostom. Za "promjenu" opet imam problema s ručnom kočnicom. Desna kliješta ne šljakaju. Ne možeš ih naštelat nikako. ili drže prejako pa se sve grije, ili ne drži nikako. Izgleda da ću ih morat slat u Zagreb na reparaturu po 4X.
Drugi put kad budem kupovao auto tražit ću neki s dobošima iza. Disk je pušiona totalna.

S V T
17-01-2004, 14:12
Kupi mercedesa pa s tim nećeš imati problema! :)) <br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

Girrari
17-01-2004, 15:56
T-IE, ak te tješi i meni je na 164 ručna kata××××ingstrofa. :smile09: <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

_Stevo
17-01-2004, 16:07
I meni. A baš sam se nadal da će bit snijega da se vrtim i bez ručne. Sad je pala kišica lagano, trebalo bi ić isprobat okrenut se bez ručne :)) Gas do poda i volan do kraja smotan :)) I veliki parking afkors, al toga tu nema :( <br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

T-IE
17-01-2004, 18:00
Ne tješi me Girrari uopće. Jel mi je ručna savršeno radila dok nisam promijenio pločice. A i stvar je u tome da su pločice imale još 1/3 mesa i još bi durale. A sad sam si samo nabio dodatne troškove na vrat.
I zamisli; za Novu godinu sam pljunuo 550kn zato jel je ručna blokirala od leda, a sad ću morat pljunut ne znam ni ja koliko zato jer ne blokira. Strašno.

T-IE
17-01-2004, 18:02
Stevo, pa šta biš dobio s tim?

Proklizavao biš nosom, ništa drugo.

A u tome baš i nema gušta...

INTERCEPTOR
17-01-2004, 18:09
T-IE pa alfa 75 ima diskove otraga koji se u ovih 350 000 km nikad nisu zapekli, zaledili ili neko slično ××××××. Čak ni procurili nisu. Samo se mjenjaju diskovi i pločice. A ručna nije štelana pitaj boga koliko. Ništa ne treba raditi na klještima. To pitaj VW zaššto su mu diskovi u k... Ipak on nema puno iskustva sa diskovima na sva 4.

T-IE
17-01-2004, 18:11
Evo ti SVT-a. I njegova alfeta je imala problema s njima.

INTERCEPTOR
17-01-2004, 18:19
Ja ih nemam, a alfetta i 75 imaju istu mehaniku u osnovi.

Tebi je problem što ej to boljka na golfu.

Ne vjerujem d adanašnji auti imaju problema s tim. Osim toga nisu ni doboši bezgrešni.

T-IE
17-01-2004, 18:22
Priznam. Zadnje kočnice odnosno ručna su VW-u koma. Pogotovo starijim modelima poput mog gti-ja, ali vjerujem da ni novi nisu puno bolji jer je sam sistem ručne jednak.

_Stevo
17-01-2004, 18:40
T-IE možeš se okrenut za 180°, ali kad stojiš pa nabiješ gas i smotaš do kraja u jednu stranu. Tj. trebo bi, probaj :)) pa javi :)) <br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

S V T
17-01-2004, 18:50
Štef kužimo te, još si mlad! Prošli mi to sve i slobodno ti mogu reći bez dobre ručne ili zadnjeg pogona zaboravi na zajebanciju!<br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 18:51
zato ja nemam nikad problema :)) <br><hr><font color="blue">A weekend at the beach, or an important business appointment: the BMW 5 Series Touring is a car that feels confidently at home wherever you drive it.</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 18:52
Stevo ako se ikad upoznamo dat cu di Bmw pa se okreci kolko ti srce zeli :) <br><hr><font color="blue">A weekend at the beach, or an important business appointment: the BMW 5 Series Touring is a car that feels confidently at home wherever you drive it.</font>

_Stevo
17-01-2004, 18:55
BMW stara mi ide na proljeće u Francusku, jedno 150 km od Pariza. Al da ga ×××ך nemrem s njom :( Inaće bi išo odmah.
Ali držim te za riječ :) Ja bi ti dao Golfa, al kad nije moj pa ga moram pazit kolko tolko. :)) <br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 18:57
×××××ti pa daj aj iskemijaj nesto pa idi i ti.al ako ne nadam se da ce bit prilike.imas moju rijec za Bmw :) <br><hr><font color="blue">A weekend at the beach, or an important business appointment: the BMW 5 Series Touring is a car that feels confidently at home wherever you drive it.</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 18:58
koje misto ide?

_Stevo
17-01-2004, 19:02
Neznam u koje mjesto, al u pokrajinu Picardia. Iako mi se sve čini da to ne postoji :))

××××ga, idući vikend počinju pripreme za faks, tak da sam svaku subotu zauzet a i sad će trebat počet učit za maturu i ta ××××××...A kad ti dolaziš sim?<br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

S V T
17-01-2004, 19:02
BMW ni ja na mercu nisam imao nikad problema s ručnom, okretao se čak i po suhome s njom a o kiši i ledu da ne govorim! :)) <br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 19:03
ma SVT kad je zadnji pogon sve je lako :)) <br><hr><font color="blue">A weekend at the beach, or an important business appointment: the BMW 5 Series Touring is a car that feels confidently at home wherever you drive it.</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 19:04
Stevki,pokrajina Picardie postoji.Pogodija si :)
<br><hr><font color="blue">A weekend at the beach, or an important business appointment: the BMW 5 Series Touring is a car that feels confidently at home wherever you drive it.</font>

Bmw Touring
17-01-2004, 19:06
neznam jos kad cu u lijepu nasu al mozda za Uskrs dodjem. :) <br><hr><font color="blue">A weekend at the beach, or an important business appointment: the BMW 5 Series Touring is a car that feels confidently at home wherever you drive it.</font>

S V T
17-01-2004, 19:07
Tako je BMW! RWD :smile20: :smile20: <br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

Girrari
17-01-2004, 23:53
T-IE, u 164 je ručna bremza po defaultu vriti i nikak se nemre poštelat kak Bog zapovjeda. Sad je auto kod Januška i slaže ga kak je Deda davno trebal no mislim da bu 1000 km nakon kaj je preuzmem opet ručna propizdit. Za mene je kosina u tom auto stran pojam.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

T-IE
18-01-2004, 14:45
Ma znam Girrari. Tako je i kod mene. Od kad sam kupio auto najviše mi problema radi ta ručna. To je tako kod starijih auti sa diskovima iza. Ovo šta intcp govori za svoju 75-icu spada više u iznimke.
Čak sam našao net stranicu o tome. Zove se VW rear brake-girling calipers, problem, trouble, rapair... tako nekako. Imaju i svoj forum o tome. Da bolje razumijem bi se i registrirao tamo...

Kas
18-01-2004, 22:19
T-ie, jel ti ručna koči na diskovima, ili imaš bubnjeve?

INTCP, jedna lasta ne čini prolječe.

Girrari
18-01-2004, 22:31
Ma T-IE ja sam se već navikel da na Alfi nemam ručnu.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Kas
18-01-2004, 22:32
Girro, jel 164 ikad bila parkana pred garažu?

_Stevo
18-01-2004, 22:37
Kas T-IE ima diskove pozadi, ja bubnjeve i očito je isto ×××××× ;) <br><hr><font face="Courier" color="blue">VW Golf MKII 1.8, 90ks & VW Beetle</font>

Kas
18-01-2004, 22:50
Bubnjevi se daju podesit. To znam ja, treba vremena, jer se radi na principu pokušaja i pogrešaka.

Kas
18-01-2004, 22:51
Merc npr. ima iza diskove, ali ručna koristi bubnjeve unutar diska.

Mehanicar
18-01-2004, 22:55
i to je po meni najbolje rjesenje, s bubnjem unutar diska jer ti je potrebna puno manja sila da drzi bubanj nego disk, kad se i on sam potpomaze ( ona pakna u smjeru okretanja kod bubnja sama sebe vuce na kocenje)

T-IE
18-01-2004, 22:58
Girrari, kako prođeš tehnički?

Kas, evo Stevo ti je rekao. Disk.

Girrari
18-01-2004, 23:35
T-IE, uvijek mi veli da mio ručna baš nije epohalna, ali da može proći. Kad je povućeš da je skoro iščupaš, onda očito prolazi onaj njihov uređaj, ali na bilo kojoj ozbiljnijoj kosini nije neka sreće. Naime, kad se treba onak "pridržat" pri kretanju s kosine, onda je OK (držiš nožnu, povučeš ručnu i gas), ali kad auto baš stoji negdje na kosini onda mora bit u brzini inače curi.

KAS, na onoj kosini ipred garaže nikad nije stajala. Stari bi se samo strmopizdio u garažu.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

turbo-limac
19-01-2004, 02:32
Iskustvo s GTT-a i Integralke (oba rucna na straznjem disku...) kaze da ako je sve tip top onda rucna radi OK na parkiralistu, ali nista vise...
Na oba auta sam morao reparirati straznja kljesta i mehanizam rucne... tako da ako vam rucna ne valja spramite se na trosak...