PDA

Pogledaj cijelu verziju : poluautomatska klima



autozinex
31-12-2003, 13:30
da li vi znate koja je razlika te

klime i automatske i ručne!Znam kako

rade ove dvije ali ovo??

T-IE
02-01-2004, 19:27
Kod automatske klime imaš display na kome reguliraš temperaturu i jačinu. A kod poluautomatske klime kod onih prekidača od ventilacije, grijanja imaš prekidač (20C-22C-24C-26C) pomoću kojega ručno određuješ temperaturu. Dok obična klima nema taj prekidač.

S V T
02-01-2004, 19:31
a automatska klima???<br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

Bmw Touring
02-01-2004, 19:36
pa jel ti objasnija da ima display.
A SVT SVT al stas razumin te :))

aerotech
02-01-2004, 19:37
Jasno mi je zašto! Fermentacija. :)) :))

T-IE
02-01-2004, 19:39
SVT blago pijano. :smile06: :smile13:

zvm_
02-01-2004, 20:44
Netočno!
U čemu je razlika namještaš li željenu temperaturu utipkavanjem broja ili podešavanjem potenciometra na određenu temperaturu!? Obje su automatske. Poanta automatske klime je da namjestiš željenu temperaturu. Nebitno kako!
Ručna je on/off(prekidač ili tipka za uključenje/isljučenje).
Kod poluautomtske klime možeš regulirati jakost hlađenja(ne mislim na puhanje, to je ventilator!), no ne i željenu temperaturu. Postoji potenciometar, sličan onome za regulaciju brzine ventilatora, kojim pojačavaš ili smanjuješ hlađenje(rad kompresora). I uvijek se radi o hlađenju. Dok automatska klima podešava temperaturu, pa po potrebi i grije.
Imao sam poluautomatsku klimu na starom autu, pa otud znam. To je danas rijetkost, ili se tako naziva nešto što zapravo nije to.

Hondo
02-01-2004, 23:11
Automatska klima sama održava željenu temperaturu u kabini regulacijom intenziteta hlađenja/grijanja i jačine rada ventilatora, dok manualna klima radi točno onako kako je ručno podešena na komandama ventilacije. Automatska klima ne mora nužno imati digitalne komande odn. ima automatskih klima koje nemaju kontrolni display.
Koliko ja znam, automobilske klime nemaju tzv. inverter odn. grijanje kabine se kod automobila i dalje vrši preko sistema za hlađenje motora, a klima (dakle kompresor) pri tom služi za sušenje zraka koji se upuhuje.
Inače, ono automatska, poluautomatska i manualna se odnosi na način kontrole rada sistema, a sam princip rada je kod svih više-manje isti.<br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

aerotech
02-01-2004, 23:22
Najbolja je automatska, jer se može precizno podesit temperatura. Ali vjerujte dovoljna je ručna. I uvjek su mi bile bedaste one dvije zone(ili više). Imam omegu sa automatskom dvoznskom, jes da se osjeća razlika, ali ipak je to bedasto.

T-IE
03-01-2004, 00:34
Tu se slažem s tobom aerotech.

A kad smo već kod ispravaka netočnih navoda nije točno da se preko klime ne može vršit grijanje kabine. Eto primjer je Golf 1 GTI za američko tržište komu se kabina grije isključivo preko klime što je meni totalno jadan sistem, ali ipak postoji.

Quest
03-01-2004, 10:14
Nismo dobili baš točan opis razlika ručno - poluautomatsko - automatsko.

Točno je da je sam sistem klime, dakle kompresor, hladnjak, isparivač, termostat, nekoliko senzora (za min/max pritisak, min. temperaturu ...) ... isti kod sve tri vrste klime. I točno je da je razlika samo u kontrolama, koje pomičeš ručno ili ih pomiče elektronika.

Dosad nisam vidio klimu koja nema dugme za uključivanje / isključivanje kompresora, mada ne tvrdim da ne postoje. Na njemu obično piše A/C, ECON ili je nacrtana pahuljica.

Kod ručne klime dugme za temperaturu ima crveno i plavo područje. To dugme preko dvije klapne otvara ili zatvara prolaz zraka preko grijača i/ili regulira temperaturu u grijači otvaranjem i zatvaranjem ventila kroz koji prolazi rashladna tekućina. Ventilator ima nekoliko brzina, obično 4, a kod nekih auta je regulacija kontinuirana (npr BX).

Kod poluautomatske klime dugme za temperaturu ima skalu sa stupnjevima i bar 1 senzor temperature u kabini, obično kod komandi klime. Također, ventilator obično ima položaj 'AUTO', osim one 4 brzine. Ono što je ručno, je dugme za određivanje gdje ti zrak puše (bočni i središnji otvori, noge, šoferšajba). Takva je klima npr. na našoj 156-tici i Xantii. U novijim autima ova vrsta nekako izumire.

Kod automatske klime automatika određuje i gdje da zrak puše. Takva klima ima obično još poneki senzor - za noge i za glavu, za sunce itd. Kod takve klime u pravilu postoji dugme 'AUTO' koje pritisneš i onda sve sama radi, a naravno, postoji i mogućnost manuelne kontrole. Svejedno je da li su komande s displayem i dugmetima na pritiskanje ili s dugmetima na okretanje (meni je ova druga varijatna draža jer je praktičnija).

Quest
03-01-2004, 10:14
Ovo je samo gruba podjela - postoje prilične razlike po samoj kvaliteti izvedbe, pa tako mogu sa sigurnošću reći da je poluautomatska klima u 156-tici bolja od automatske u P206.

Zadnje vrijeme su se pojavile i 2 i 4 kanalne klime, gdje reguliraš temperaturu posebno lijevo/desno i kod 4 kanalne i naprijed/nazad.

aerotech
03-01-2004, 11:59
Imaš i 3-zonsku, u Range Roveru, ili Lanciji Thesis... Ja isto volim ovu drugu varijantu, jer kad stisnem auto, nekak mi čudno puše, osobito po ljeti, pa si ja "poluautomatski štimam". I inače klima je vrlo opasna, ak niste znali! Osobito ako je vani iznad 35(u ovom slučaju 39.), a vi si naštimate 21 kao ja. I onda prvo doživite mali toplotni udar, a zatim se fakat masno prehladite(opet kao ja).

Bmw Touring
03-01-2004, 14:06
najbolje je nastimat klimu 5-6 stupnjeva manje i gotovo.Tako san i ja radija Aero pa me stalno vatalo a kad san skuzija vise nije bilo problema.Ovo lito u Splitu kad san nastima klimu na 28 stupnjeva govorili su da san ludjak a nakon dva dana ti sta su govorili lezali su u krevetu sa upalom :))
Sta se tice grijanja uopce ne treba klima za grijanje al dobro je upalit klimu svako 7-8 dana zimi da ne zariba

S V T
03-01-2004, 14:32
A jeb ga, tek sam sad skužio!

Konačno došo malo k sebi! :)) <br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

aerotech
03-01-2004, 14:38
Ja palim klimu svakih pet dana, jer se opelovi kompresori hoće uništit od stajanja(gube onaj plin ili tekućinu, kaj već imaju), pa se zaribaju kao što je rekao BMW.

Quest
03-01-2004, 15:10
Ja ljeti također namjestim klimu da ne puše previše hladan zrak, a ventilator na 3 ili 4. Smjer puhanja namjestim kroz sve moguće otvore, s tim da u noge manje (ovisno jesam li u japanke ili ne) i naravno tako, da ne puše u glavu (što kod nekih auta, ne bi sad navodio kojih, praktički nije moguće).

Nažalost nijedna automatska klima koju sam isprobao ne puše po mom ukusu - sve pušu premalo, ako namjestiš na višu temperaturu, ili prehladno, ako namjestiš na nižu, tako da uvijek moram preuzeti ručnu kontrolu. Još najlakše izlazim na kraj s ručnim klimama.

Bmw Touring
03-01-2004, 15:12
ja najlakse izazim na kraj kad je ugasim :))

S V T
03-01-2004, 15:13
Aero imaš prav, frendu na calibri je isto uteko plin, ali to je opel pa se nemoj niš brinut!

Dok su konjići živi sve je OK!! :)) <br><hr><font size="+1" color="blue">ride with pride!</font>

T-IE
03-01-2004, 15:38
Zvm, moguće je da ovo što ti govoriš istina, nisam neki stručnjak za klime ali reci mi onda što na središnjoj konzoli konkretno kod Fabije znači onaj okrugli prekidač (do prekidača ventilacije i grijanja) sa ispisanim 20-22-24-26C? Po tome ispada da se isto može štimat temperatura kabine, ali ne onako precizno kao kod aut. klime?! E da, i u popisu kod Fabije piše poluaut. klima?!?!

Girrari
03-01-2004, 17:57
×××× klimu. Ja imam 22 godine.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

zvm_
04-01-2004, 15:54
T-IE, to kod Fabije je u biti automatska klima, jer ti zadajes zeljenu temperaturu. I u skladu s tim se regulira temp. u autu. Vjerojatno je zovu poluautomtska sto ne mozes namjestiti npr. 21.7 stupnjeva, odnosno sto su diskretne zeljene vrijednosti(predefinirani, ograničeni set)
Inace, nisam ni ja strucnjak za klime, ali znam nesto o automatici i upravljanju. :)

Opcenito, ljudi su vec dali dovoljno dobre opise pojedinih tipova klima i njihovih značajki(Hondo, Quest...)

Quest
04-01-2004, 16:35
U Xantii su brojke 18 20 24 (slično i u 156-tici), a klizač se kontinuirano pomiče među njima, mada je klima poluautomatska. Možeš namjestit na proizvoljnu vrijednost.

U P206 je automatska, a možeš namjestiti na 0.5 stupanja točno, dakle ne baš na proizvoljnu vrijednost. No to je posve nebitno, jer će teško netko osjetit razliku od pola stupnja. S obzirom da ovdje temperaturu reguliraš dugmetima +/-, to samo znači da moraš duplo više puta pritisnuti dugme za promijenit temperaturu nego da je podjela na 1 stupanj.

Kod poluautomatske klime je finta, kao što sam rekao, u tome da ima manje senzora i ne regulira sve stvari, obično mjesto upuhivanja.

No to je podjela ugrubo i vjerojatno postoje neke međuvarijante.

Inače, dugmetom za temperaturu ne reguliraš rad kompresora, nego samo dogrijavanje ohlađenog zraka. Kompresor se sam regulira čak i kod ručne klime, bilo da ima promjenjiv hod klipova (novija auta), bilo da ga termostat na isparivaču (taj nema veze s dugmetom za temperaturu na komandama klime) ukapča i iskapča (starija auta).

106
04-01-2004, 19:25
joj,××××no. bit klime je biti ohlađen,isto ko i zimi grijanje. mislim da klima ko klima nemre biti niš drugo nego klima. i "BAŠ" potrebna je 2-3 mjeseca godišnje. preskupa je(JOŠ) to stvar kad se treba doplatiti. a poslije auto ne vrijedi nešto više nego se eventualno lakše proda....

Fresh
04-01-2004, 23:05
Ne znam kako vi ali ja klimu koristim svaki dan. Kad sjeednem u hladan auto a zamagljena mi je prednja šajba uključim ventilaciju da mi puše topli zrak na prednju šajbu upalim klimu i za desetak sekundi šajba je čišta.

Po ljeti mi se čak više sviđa šiber nego klima, iako u gradu gdje više stojiš klima je nezamjenjiva.

Jedini zajeb mi predstavlja koncepcija auta (karavan). Ja se na prednjim sjedalima smrzavam, jer je na stražnjim sicevima vruće, jer sav hladni zrak ode u prtljažnik.

T-IE
05-01-2004, 00:05
Po ljeti je šiber totalna pušiona.


ZVM moguće, ali sumnjam da se u Škodi nebi pohvalili s aut. klimom.

Quest
05-01-2004, 09:12
Automatska klima u VAG koncernu se zove CLIMATRONIC i ima digitalni display, nekoliko dodatnih senzora itd.

Ova tvoja, poluautomatska, se zove CLIMATIC (bar u Golfu V).

Dr. Strangelove
05-01-2004, 09:24
razlika između poluautomatske i automatske je upravo u načinu upuhivanja zraka u kabinu....kod automatske on sam regulira jačinu upuhivanja (ovisno o vrijednostima koje mu daju senzori u kabini) dok kod poluautomatske to radiš sam..zato Fabija ima poluautomatsku, jer upuhivanje reguliraš sam...

Dr. Strangelove
05-01-2004, 09:50
Još nešto... često se vozim u frendovom A6 i 206CC od cure... oboje imaju automatsku klimu... kad uđeš u hladan auto i upališ odmah i klimu kod Audia ona smanjuje upuhivanje što ti više dižeš temperaturu (to mi je i logično jer valjda čeka da se zagrije i da nebi bezveze rashladio kabinu).. kod Puga je obratno..kako dižeš temperaturu tako se automatski povećava i upuhivanje.... :smile12:
..brijem da je to zato što je A6 dizelaš, a Pug benzinac... jer definitivno ovaj drugi brže zagrije kabinu...

Hondo
05-01-2004, 11:29
Imam dva auta benzinca sa automatskim klima uređajima (GTA i Accord) i na oba se klime ponašaju kao što si napisao za Audi, što je i logično.
Inače, moderni diesel motori su uglavnom aluminijski i zagrijavaju se puno brže nego nekadašnji traktori, tako da mislim da tvoja usporedba nema veze.

Dr. Strangelove
05-01-2004, 11:38
ma prije par godina sam čitao test u Auto Blicu (prenesen iz AutoBilda).. o tome kako koji auto grije...bilo je 20-ak auta ne sjećam se više... uglavnom najslabije rezultate su postizali TDI-i...

Quest
05-01-2004, 11:52
Dizeli uglavnom imaju motor od sivog lijeva, osim onih manjih (1.4 HDi, 1.6 HDi i vjerojatno još neki). Za HDi 2.0 sa sigurnošću mogu reći da ima motor od sivog lijeva (pošto imamo jednog kući), a čini mi se da je to slučaj i s TDI motorima.

Dizeli se sporije griju jednostavno jer manje troše, a motor je masivniji.

Hondo
05-01-2004, 12:42
A ja imam jedan BMW-ov 2.0l common rail motor od aluminija. :)

piquet
05-01-2004, 14:22
škoda navodi za fabiu rs da je to automatska klima.
climatic nije poluautomatska nego obična glavoboljček klima.

Quest
05-01-2004, 14:40
Ne znam više ...

Uglavnom:

u Golfu IV postoji manualle klimaanlage, ta ima dugme za temperaturu modro-plavo i nema nikakav senzor koji bi držao temperaturu, te CLIMAtronic, ta je digitalna.

u Golfu V ne spominju ručnu klimu. CLIMATIC nema dugme modro-plavo, nego sa stupnjevima i senzorom i taj očito drži temparaturu u kabini. Ali dugme ventilatora nema položaj AUTO. Uz nju, u ponudi je još CLIMATRONIC, koji je tu dvo-zonski.

Pa nek se svak odluči za ono što mu se sviđa (ako bude kupovao Golfa).