PDA

Pogledaj cijelu verziju : problem s grijanjem



toyota ... carina
23-12-2003, 20:32
ne radi mi grijanje u autu.promjenio sam termostat i opet nista.zna li neko sta bi moglo da bude???
jedan majstor mi je rekao da bi trebao da promjenim dihtung glave cilindra.
hvala svima na odgovoru

deky
23-12-2003, 20:49
Prvo nego bilo što ideš raditi neka ti provjere hladnjak grijanja,moguće da je zaćepljen,neka pogleda da li cirkulira voda kroz njega,drugo moguće da je ventil grijanja blokiran.Ako je otišao dihtung glave to se lako provjeri,makar ne vjerujem da ima to veze sa grijanjem.Možeš provjeriti tako kada ti je auto zagrijan cijevi koje idu u hladnjak nesmiju biti pre krute,ako ih uspiješ stisnuti znaći da ti je dihtung ok,ako su jako nabubrene onda je shit,uostalom ako je to neki majstor trebao bi imati epruvetu za ispitivanje propusnosti dihtunga pa neka ti provjeri.

Quest
23-12-2003, 21:32
Rashladna tekućina ide iz motora direktno u grijač, termostat tu u biti nema veze.

Jesi li nedavno mijenjao rashladnu tekućinu? Možda nisi dobro odzračio sistem ili se zbog nekog drugog razloga našao zrak u cijevima koje vode do grijača.

deky
24-12-2003, 17:29
Ti nemaš pojma o autima ni principu rada grijanja,kakav grijač,šta pričaš,bolje šuti ako nisi siguran u svoje tvrdnje :smile09: .

Quest
24-12-2003, 19:38
Onda mi objasni, ili bolje, objasni ovom momku šta ima probleme s autom, da vidimo tvoje ekspertno znanje.

deky
24-12-2003, 19:57
Objasnio sam to na forumu talijani,njemci,francuzi...tema je pod istim nazivom pa pročitaj :smile07:

Quest
24-12-2003, 21:19
Da, pročitao sam nakon što sam ovo napisao. Objasni mi, kad već imaš pojma, dvije stvari:

- zašto terminom 'hladnjak grijanja' nazivaš ono, što se nalazi u kabini i grije zrak, koji ulazi u kabinu? Kako onda nazivaš onaj drugi dio, koji hladi rashladnu tekućinu, a popularno ga zovemo 'kiler'. Taj je ispred motora, a u pravilu je na njemu i ventilator (taj ne šalje zrak u kabinu).

- kako objašnjavaš činjenicu, da ventilacija počne puhati mlak zrak, dok je kazaljka temperature još na 50, kad termostat otvara na oko 90 stupanja i po tvojoj teoriji voda ne cirkulira kroz onaj famozni 'hladnjak grijanja'

ZEGA
25-12-2003, 02:14
Daa i na mom (od starog) autu kao da nema termostata jer taj mali vraziji diesel nakon parsto predjenih metara pocne grijat na rupe za grijanje ono ugrije se za par km da pocne uredno grijat ko mutav...
ZEGA

deky
25-12-2003, 19:21
Zato jer na nekim autima je izvedeno tako da tekućina cirkulira samo kroz motor dok je termostat zatvoren,a na nekima cirkulira kroz motor i kroz hladnjak grijanja tako počinje puno prije grijati. :smile15:

Quest
25-12-2003, 21:41
Dakle, tvrdiš da termostat na nekim autima regulira protok kroz 'hladnjak grijanja' - to valjda misliš na grijač zraka u uređaju za ventilaciju kabine, tako bar zaključujem po onome što si napisao u prethodnim postovima. Hm, takvo auto još nisam vidio. Možeš li navesti neki primjer?

A kakvu funkciju po tvome onda ima 'kiler', dakle ona stvarčica ispred motora ?

zuki
26-12-2003, 20:58
Pa ima ti svrhu hlađenja rashladne tekućine,nakon šta otvori termostat.

deky
26-12-2003, 21:07
Evo sve ti je rečeno. Termostat ne regulira protok tekućine samo kroz hladnjak grijanja nego i kroz kiler(kako ga ti zoveš),Sorry što sam prije zaboravio navesti kiler,mislio sam da se to podrazumjeva.

Quest
26-12-2003, 22:09
Da, to je stvar, u kojoj se ne slažemo. Ja tvrdim da termostat regulira samo protok vode kroz kiler, dok kroz grijač zraka ili kako ga ti zoveš hladnjak grijanja, dakle onu stvarcu u kabini, voda teče uvijek, kad je ventilacija namještena na položaj 'toplo'. Kad je namještena u položaj 'hladno', onda je zatvoren ventil pred tim grijačem i protoka nema.

Dakle, za koje auto to ne vrijedi?

deky
26-12-2003, 22:16
Neznam sad koji auti točno,a kako bi onda objasnio to da neki auti počnu puno prije grijat od drugih a nemaju grijač?

deky
26-12-2003, 22:24
Evo sjetio sam se jednog auta vectra 1.7 td isuzu motor,kod nje propušta vodu u hladnjak grijanja tek kad otvori termostat.

vozio
26-12-2003, 23:38
voda uvijek prolazi kroz termostat u malim količinama,a porastom temp. u motoru,termostat se otvori do kraja.Jasno? :smile18:

Quest
27-12-2003, 10:03
Deky, za Vectru stvarno ne bi ništa tvrdio, pošto je nisam imao, ali bi se išao kladit da si to napisao napamet, na osnovu toga, što joj, kao i većini dizela, treba dugo da počne normalno grijat.

Uglavnom, kod svih auta što sam ih imao, cijev koja vodi na grijač zraka ventilacije išla je bilo s glave motora, bilo s kućišta termostata, ali prije termostata. Nigdje nisam vidio da se cijev što vodi na kiler račva i da jedan odvojak ide nazad u kabinu.

deky
27-12-2003, 19:15
Nisi mi odgovorio na pitanje,kako neki auti počnu grijat prije od drugih.Npr. frend mi ima mondea td i treba mu 500m da počne grijat,a nema nikakav elektični grijač.Čini mi se da ti tvrdiš obrnuto,da dizel počinje kasnije grijat,i ZEGA je gore napisao da mu dizel odmah počne grijat,kako???? :smile12: :smile12: :smile12: :smile12:

Quest
27-12-2003, 22:51
Dizeli, pogotovo ovi moderni što malo troše (TDI, HDi ...), slabije griju, što je logično, jer se uz manju potrošnju goriva veći dio pretvara u mehaničku energiju, a manji dio u toplinu. To ovisi i o drugim faktorima - kubikaži, masi mašine, je li Alu blok ili sivi lijev, koliko upireš po gasu nakon kretanja itd. Razlike su i u veličini grijača zraka. Bili su po auto-revijama razni 'testovi grijanja', gdje se to lijepo vidi.

speed,machine
28-12-2003, 13:03
:smile10: Čemu svađa toyota je nešto pitao/la. :smile10:

d
28-12-2003, 19:00
Pitao je konju, pitao. Kaj si čorav?

deky
28-12-2003, 21:17
Dobro,kad ti kažeš :smile08: .

deky
28-12-2003, 21:18
To se odnosilo na Questa.

Quest
28-12-2003, 22:26
Ja sam mu odgovorio. Onda me deky napao da se ne javljam ako nemam pojma, pa me zanimalo koliko on ima više pojma o tome.

ZEGA
29-12-2003, 00:53
Quest, ja dobro znam fiziku i logicno je to o cemu ti pricas ali u posjedu sam bio nekoliko benzinaca i diesela i UVIJEK su dieseli brze poceli grijati i grijali su bolje/intezivnije...
Tako da usprkos logici nekako to sve pada u vodu...
Govorim o 3 modela diesel auta i 3 modela benzinskih auta koje osobno upotrebljvam ili sam upotrebljavao svakodnevno...
ZEGA

e.dizdarevic
10-01-2004, 18:04
Gospodine operite hladnjak kojise nalazi ispod maske unutar kola toliko od ere USA .