PDA

Pogledaj cijelu verziju : Golf V vs. Focus



ML-T
12-12-2003, 10:55
MIslim da je Golf V, a ne focus kako kazu u Auto Blicu zastario auto, samo uspoređujući ovjes i prostranost.
Golf V (2003) danas ima istovjetan ovjes i prostranost kao i Focus koji se pojavio 1998. Po tome je Golf zastario jer se ocekuje da ce Focus II biti jos veci i bolji. Napominjem to mislim samo za ovjes i prostranost. Ko se slaze?

Fresh
12-12-2003, 10:58
Ta rasprava se već povela na temi ''Koje iznenađenje'' gdje sam ja prokomentirao istu stvar, s tim da focus ima i bolji osjećaj na volanu i bolji mjenjač.

mc
12-12-2003, 11:00
Focus II ce imati isti ovjes kao i Mazda 3, a njen ovjes mi je izvrstan. ×××× Golf. :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Fresh
12-12-2003, 11:06
Pustimo kakav će ovjes imati.

Poanta je da ovjes kakvog sad ima Golf, Focus imao prije pet godina.
I sad su oni u VW presretni jer su otkrili toplu vodu (dižu u nebesa ovjes koji se koristi).

Quest
12-12-2003, 12:07
Novi Focus će imati skoro isti ovjes kao stari, te Mazda 3, Golf V itd.

Ne vidim razlog zašto bi Golf V zbog ovjesa klasificirali kao zastarjeli auto. Po teme bi i FocusII mogao biti zastareli auto, jer ima prednji MacPherson ovjes, skoro isti kao Golf I...

ML-T
13-12-2003, 10:49
VW Golf V u novom Auto Blicu su dignuli do nebeskih visina,a ako se pogleda bolje po dimenzijama,straznjem ovjesu i drzanju ceste to je isti focus iz 1998.g. To sam htio pokazat.

R-18
13-12-2003, 23:47
Pa j.... vas Golf.

Kaj vas j... kaj bude se golf prodal opet u milijonskim primjercima.??

Ak hočeš kupi Golf, ak ne kupi si taj Focus. I objesi na njega natpis da taj ovjes traje već 8 godina.

J... te ovjes.

Traži i dalje dlaku u jajetu .....

S16_
14-12-2003, 11:33
Ne kužin, pa zar sad svi nemaju multilink straga? :smile17:

Quest
14-12-2003, 11:47
Ne. Većina u kompaktnom razredu ima samoupravljivu polukrutu osovinu s kosim ležajevima zadnjih ruku. I tu je čini mi se Golf IV imao prvu takvu (nisam još našao neko starije auto s takvom konstrukcijom, ali nemojte me držati za riječ), a sad je praktički posve ista konstrukcija u Stilu, P307, C2, C3, Meganu II ...

U biti, funkcionalno nema velike razlike između multilinka i polukrute osovine - na različit način se postiže skoro jednak učinak - u okuci se pod utjecajem naginjanja karoserije mijenja geometrija vanjskog zadnjeg kotača.

Dijeljena su i mišljenja stručnjaka, je li multilink uopće bolji od MacPhersona, kao što je na Alfi 147, 156 ... Činjenica je da WRC auta imaju straga MacPherson (osim čiuni mi se Focusa).

S16_
14-12-2003, 12:35
Znači, ni Focus ni Mazda 3 nemaju multilink?

Girrari
14-12-2003, 12:36
Jedina stvar zbog koje sam uvijek, i uvijk ću, skidao kapu Fordovima je mjenjač.
Onog u novoj Fiesti se ne bi posramio ni jedan bezgrešni Clio Sport.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Quest
14-12-2003, 12:41
S16, pitao si da li svi sad imaju straga multilink. Rekao sam da nemaju svi, da većina ima polukrutu osovinu. Focus, Mazda3 i GolfV imaju multilink.

S16_
14-12-2003, 12:46
Ma mislija san na ove nove kompakte. ×××ך Golf 4 i ostale... Ja san mislija da ej multilink svetinja, ali očito se može dobit isti rezultat i sa ramenima.

S16_
14-12-2003, 12:47
tj. sa polukrutom osovinom

Quest
14-12-2003, 15:07
To je vrlo široka tematika, tj. postoje različite konstrukcije koje se nazivaju 'polukruta osovina' i različiti multilinkovi.

Uglavnom, ova varijanta s Golfa IV, Stila, Megana II ... ima uzdužne ruke, po sredini povezane poprečnim elementom. U okukama taj element mijenja nagib kotača u odnosu na auto.

Multilink s Focusa, Golfa V, Mazde 3 također ima uzdužne ruke, s tim što one nisu povezane međusobno, nego su s 3 poprečne ruke povezane s podokvirom. Ali u okukama vrše sličnu funkciju, mijenjajući nagib kotača u odnosu na auto. Pošto ih je više, konstruktori imaju nešto slobodnije ruke da to optimalno podese.

Prednost multilinka i MacPhersona u odnosu na konstrukciju s uzdužnim rukama je što sama geometrija ovjesa pomaže protiv naginjanju auta u okukama (ako je spušten, taj efekt je manji), a to omogućuje ugradnju tanjih stabilizatora, čime se donekle povećava udobnost auta na nesimetričnim grbama (takvim, koje nagaziš samo jednim kotačem).

Mana MacPhersona i nekih multilink konstrukcija (npr. Passat) na zadnjoj osovini je što se pri kočenju zadnji dio auta propinje.

Quest
14-12-2003, 15:07
U praksi, uspoređujući Focus (multilink) s Golfom IV i P307 (polukruta osovina), ne mogu reći da sam primijetio neke razlike, kako u ponašanju na cesti, tako ni u udobnosti, mada sam ih tjerao do iznemoglosti po jednom praznom parkiralištu i po jednoj lošoj zavojitoj cesti. Svi se u biti nemalo naginju u okuci (kad tjeraš auto do granice) i prvo im proklizi prednji kraj. Na parkiralištu nijednom od njih nisam uspio zanijeti rep, čak ni pri kočenju. Na lošoj cesti svima je zadnji kraj malo odnosilo vani, na mjestima gdje kotači nisu imali dobar kontakt s podlogom, ali to je pretežno stvar amortizera. Tu se najlošiji pokazao C2 - amortizeri su očito preslabi, pa kotači na grbama počnu poskakivati (što se dobro čuje u kabinu) i zadnji dio jako bježi vani.

Svejedno, Focus je ipak bio najzanimljiviji za vozit, zbog vrlo preciznog volana. S druge strane, u P307 sam imao osjećaj da vozim autobus, što u određenoj mjeri ubija užitke na okukama. No, za prosječnog vozača razlike su u biti minimalne.

INTERCOOLER
14-12-2003, 15:21
××××vas njemački auto bez emocija! focus izgleda očajno-barem meni, a kad bi morao birati među švabama bio bi to VW.

Quest
14-12-2003, 16:05
Svatko ima svoj ukus. Ja inače vozim francuska auta i povremeno talijansko, a kod službenih, koja su njemačka, nemam mogućnosti izbora.

ML-T
14-12-2003, 22:40
Nisam neki ljubitelj Focusa, al mora se priznati da ima odlican mjenjac,upravljac i ovjes.
Golf V je napravljen da bude po osobinama naj u klasi,al nazalost to nije ona kvaliteta iz jedinice i dvojke.
Petica je koncepcijski, motorno i po unutrasnjosti za 5, al cijena? Meni u toj klasi je stara 323 zakon.