PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko bi bilo dozvoljeno odstupanje kompersije?



johnny_2003
10-12-2003, 14:29
A3 TDI 90 ks mislim serijski ima 19,5.Kolko je za očekivat da bude stupanj kompesije za taj auto s 115 tkm?Do koje granice bi isla kompesija da auto bude ok?Može li se nekak laički utvrditi stanje turbine?

johnny_2003
10-12-2003, 21:30
Pa šta nitko ne zna odgovor?Inače svi sve znaju, a kad čovjeku treba odgovor onda banana.Zanima me jel frend namjerava uzet taj auto pa da zna.

Dom-Dom
10-12-2003, 21:44
Laički se turbina može pogledati da skineš crijevo i ako možeš rukom primiti lopatice i vidjeti da li ima lufta osovina od lopatica.Samo kad tu ima lufta , onda je več banana.Najbolje da se sjedneš u auto i probaš se voziti.Ako zadimi kad abgasaš ili ako dimi u leru , onda je gotovo.

Inače o TDI motorima nemam pojma, niti me zanimaju.

deky
10-12-2003, 22:26
Nije istina,svaka turbina ti mora imat lufta.Znaš ti koje su tamo temperature,tj širenja materjala,zato postoji ta tolerancija.Ta osovina ti nema klasične ležajeve nego ima brončane piksne,i između piksne i osovine dolazi tanki sloj ulja i to ti je taj luft koji osjetiš kad turbina miruje.

T-IE
10-12-2003, 23:16
Za turbinu ne znam, a kompresija; eto meni na autu je tvornički 10.5, a rekao mi je majstor da se do 9,0 je dobro. I nakon što mi je to rekao išao mi je izmjerit kompresiju i ispalo je:

1. cil. 6,5
2. cil 3,0
3. cil. 6,0
4, cil 4,0

:smile12:

Ali bio je malo pod gasom kad je mjerio. :))
Ili nije... :))

turbo-limac
11-12-2003, 01:27
ufff....

kompresija.... bitno je da ti svi cilindri pokazuju otprilike isto... glavni znak za uzbunu su velika odstupanja pojedinih cilindara...

turbina... sve danasnje turbine imaju lufta, to je prvenstveno zato jer imaju tzv. plivajuce lezajeve... tj, imaju DVIJE broncane pikse, jednu u drugoj... kako bi se smanjila razlika u brzini između osovine i ležaja... osim toga to im daje mogucnost da djelomično kompenziraju eventualni disbalans... turbinu probaš tako što voziš auto i vidiš jel dimi, dali fućka turbo... itd....

što se tiče stanja motora, ima još jedan test ali čini mi se da to nitko kod nas ne radi.. tzv leak down test, kad ti napune cilindar s komprimiranim zrakom i mjere koliko mu treba da padne tlak....

ZEGA
11-12-2003, 02:51
Geeez t-ie koja niska kompresija moram ti priznati NIKAD u zivotu nisam vidjeo tako niske podatke to ne bi smjelo raditi...
Nesto je fula...

ZEGA

Comprex
11-12-2003, 12:03
kompresija :
mjeris tlak u cilindru i evo ti rezultati za Diesle tlaka hladnog motora:
novi 35-37 bara
jos dobro > 30 bara
potrebna reparatura < 30 ovo ti je orjentaciono za dizle s predkomorom
a za tdi su nesto manje vrijednosti 3-5 bara i vazno ti je da su cilindi ujednaceni , da nema znacajnih razlika medju cilindrima
turbina : "mora" biti lufta zbog kliznih lezajeva ( uljni klin se ostvaruje rotacijom n>150 000o/m, blazinica se odvaja od rukavca lezaja " - a bronca je u vanjskom i nutarnjem sloju zbog dobrih kliznih svojstava i smanjena Herzovog naprezanja i gnjecenja materijala a ne relativnih brzina vrtnje ( turbo-limac vidi poglavlja klizni lezajevi ) , uostalom probas auto i vidis kako se ponasa !

T-IE
11-12-2003, 20:40
Zega,

pa normalno da mi lik nije izmjerio kompresiju dobro. Pa na tu kompresiju se auto nebi mogao ni pokrenut. E da, još kad je izmjerio onda je išao provjeravat dal su možda gumice ventila u pitanju ili karike. Direktno u cilindar je ulio malo ulja i onda je išao mjerit ponovo kompr. Kaže ako se sad podigne kompresija onda su karike u pitanju, a ako ne onda su gumice ventila. I bila se podigla, i po tome ispada da mi je motor totalno u banani. A nakon toga je prošlo više od godinu dana i auto vozi i vuče super.