PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zasto Dieselasi trose manje od benzinaca



ing.Suzana
08-12-2003, 14:23
Posto me Fresh malo isprovocirao, evo ovu temu poklanjam njemu ( i svim ostalima) da mi odgovori/e, jel se on kad upitao uopce zasto je to tako ???<br><hr>

mc
08-12-2003, 14:30
Mogu ja probati, iako sam ekonomist? :)

1. zato sto diesel u istom obujmu ima visu energetsku vrijednost
2. zato sto najvecu efikasnost ima pri nizim okretajima
3. zato sto se iz istog obujma diesela dobije vise smjese goriva

Jesam li ista pogodio?<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Bmw Touring
08-12-2003, 14:32
sjedi 2 :)) :))

Dr. Strangelove
08-12-2003, 14:38
××××te prek vikenda nisam online i vratim se i imam kaj vidjet... pročito sam sve tvoje postove ing.Suzan(a).. i ne shvaćam zašto ideš đonom od početka... zar ti nebi bilo ugodnije zadržat se na nekoj uljudnoj razini, a ne cijelo vrijeme skompleksirano dokazivat svoju tehničku potkovanost... I krivo misliš da je ovo neki forum ultra stručnjaka... ovdje su ljudi raznih profesija, koje sve veže ljubav prema autima i golim tetama :smile19: ... neki su profesionalci u auto svijetu, nekima je to glavni hobi, a trećoj skupini samo sporedna stvar u životu, pa se opet lijepo slažemo i egzistiramo u ovom našem virtualnom prostoru... Svaka čast na tvom iznimnom znanju..ali molim te spusti se malo na zemlju..ok?
BTW Dobra ti je ova Slovenka na slici.. sestra? :))

Brock
08-12-2003, 14:50
Tako mlada... a već Slovenka! :))

I ja sa svojeg inženjerskog pogleda mogu samo dodat da nemam pojma o tehničkim začkoljicama motora, ali i ja volim egzistirat na ovom virtualnom prostoru, kako je to lijepo rekao kolega doktor čudnovate ljubavi... :))

ing.Suzana
08-12-2003, 14:51
mc 1. tocno ( nafta ima vecu energetsku vrijednost od benzina)
2. nema veze s okretajima
3. netocno - da dobije vise gorive smjese vise bi i trosio
ovo 1. je dobro ali onaj najveci razlog cekam ?
Dr.S.....
pa ok je to , ali treba ljude malo nauciti da pravilno razmisljaju ili mozda ne, ne znam ni sama, kako god,
ja kazem da je to sve subjektivno ( o tome se ne raspravlja ) a ono sto iznosim je samo objektivno
i hvala na komplimentu, i nije mi to sestra nego ja !

Velečasni Čuček
08-12-2003, 14:52
Dajte malo povečajte tu sliku da malo bolje vidim :smile17: :smile18:
U mojim godinama mi je vid slabiji , pa ne vidim jel ta Suzana dobra ili nije??
Ak je išla na Strojarstvo onda je sigurno dobra :smile06: :smile06:

mc
08-12-2003, 14:56
Vlc. biljezim se sa stovanjem ako treba pomoci oko pricescivanja vasih sljedbenica... :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

mc
08-12-2003, 15:03
Inzenjerka, mislim da nisi shvatila sto sam htio reci u 3. tocki...
Mislim da je diesel gusci, pa se iz litre diesela pri zagrijavanju i mijesanju sa zrakom dobije vise smjese nego iz litre benzina.<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

ing.Suzana
08-12-2003, 15:07
netocno mc, diesel ti radi sa siromasnom smjesom pri djelimicnom opterecenju - smjesa je kolicinski isa ali je vazan omjer - lambda - ( zasto ti sluzi ta sanda na auspuhu ? )
uostalom to nije glavni razlog ( ali je to glavni problem GDI motora )

Koshpa
08-12-2003, 15:15
Jel zato sto diesel motori imaju veci stupanj kompresije, gotovo dvostruko veci??
PS student trece godine FSB Zagreb, smjer motori i vozila. :)) :))

skywalker
08-12-2003, 15:17
Dr, dobar post.

Suzana, opaka si ti igracica, vidim ja. Nema s tobom ciguli-miguli,samo cvrsto. Siguran sam da bi bila dobar razvodnik u vojsci. :smile10: ;)

ing.Suzana
08-12-2003, 15:21
Eto vidis kako covjek jednostavno i jasno odgovori - svaka cast - a ovaj forum ti i tako nije za nas, ovdje ti rijetko tko hoce priznati da nesto znas vise od njega i da je sretan sto nesto sazna -
A na tako jednostavno pitanje nitko nema pojma odgovoriti a svi neki autostrucnjaci
drzi se ti Mahaleca,Lulica i sve ce biti ok, manje Ormoza, on se pravi nedodirljiv a nije bog zna sta
sretno na ispitima - uzivaj

Biciklist
08-12-2003, 15:31
opaka ova suzana kaj si završila ??
zna više nego većina na ovbom forumu ukljućujući i mene !! :)) <br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

skywalker
08-12-2003, 15:39
bicilist, no, no...ti pak znas kaj je to alivio, znas i koja je razlika izmedju alu i crom-molibden rama, znas sigurno i kaj su to slik gume, a cuo si i za Scott,Konu, KHS, Garry Fisher i slicne ljepote na dva kotaca.
Cisto iz kolegijalnosti evo ti jedan :URL=http://www.ciklo-centar.hr/:link:/URL:
;)

Koshpa
08-12-2003, 15:40
A znaci ili si iz Hrvatske il si studirala kod nas. Uglavnom vidi se da znas znanje, a ne da trfljas bezveze.

PS Hvala na + kritikama :smile15:

Girrari
08-12-2003, 19:26
Kakve su ovo gluposti da nema veze s okretajima???

Ma nemoj.

Ima itekako ××××ne veze s okretajima. Ne leži grm samo u tom zecu, ali ima veze.
Nije isto jel ti max. moment položen na 2500 okretaja ili na 5500, pa ga moraš vrtit ko konj. A što ga više vrti, više i troši, to je čista matematika.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

ing.Suzana
08-12-2003, 19:30
Ima ali neznatno, a i Diesli bi se htjeli vrtjeti na 5500 okr/min, ali ...
Ajde Girrari nastavi ali ne mogu zbog ...

Cezy
08-12-2003, 19:32
Benzov 2,2 atnosferski diesel,vrti bez beda preko petarde. :smile07:

Mario Haas
08-12-2003, 19:33
Diesel ima veci stupanj iskoristivosti. Rekao je moj stari. Za ostale detalje idem ga pitat pa se javim.

;)

Inace Suzana, meni a i ostalima ovdje bilo bi puno draze kada bi svoje znanje pustala diskretnije i malo po malo. Ovako nam ubijes volju za igrom.
Ko da igraju Real Madrid i Dinamo Zagreb. Pa nemre to sam tak?!

:))

ing.Suzana
08-12-2003, 19:34
i opet ne trosi kao benzinac a Girrari?
A da vrti se , ali mu nestaje daha, a zasto ne do 6-7000?

Cezy
08-12-2003, 19:37
I to ce doci u buducnosti! Iako nije potrebno jel cupaju iz podruma.

Sa druge strane hu kerz,glavno da idu kak se spada. :))

ing.Suzana
08-12-2003, 19:41
pa odgovorio vam je kolega Koshpa i mc na brou 1. - ova diskusija je zavrsena, a i tocno ti je stari odgovorio, veci stupanj iskoristivosti zbog veceg stupnja kompresije !
Citaj sve po redu !

ing.Suzana
08-12-2003, 19:45
Nece nikada,(ja jos uvijek cekam zasto ? )
a ovo stoji , glavno da idu ko ludi i da ce biti sve vise zastupljeni na trzistu, dok jadnim benzincima ( nemam ja nista protiv njih, oni su strava i uvijek ce ostati) slijedi sudbina motocikala, postati ce samo gust u voznji - ali neka to se i trazi !!!

Bodoo
08-12-2003, 20:03
Naravno da ima veze s okretajima jer kad nebi imalo razlika u potrosnji bi bila ZNATNO,a ne NEZNATNO manja!!!
Dizelasi imaju veci stupanj iskoristivosti i iz tog razloga stvaraju manje gubitaka tocno je da je to temeljni razlog i nije bas da ljudi s ovog foruma nemaju dume. Kao sto je dr.Strangelove dobro rekao spusti se malo na zemlju,jer ipak na ovom forumu su ljudi koje povezuje ljubav prema autima.
Usput receno,inzinjerko,pozdrav sa susjednog FAXA(onog koji ima E-zgradu pivnicu Medvedgrad,ako znas koji je to)<br><hr>

Mario Haas
08-12-2003, 20:06
Ljudi, Suzana je uletjela na forum u profinjenom maniru a la Gennaro Gattuso!

:smile07:

ing.Suzana
08-12-2003, 20:09
Nisam ja vise student strojarstva, to sam rijesila i bacila se na managerstvo, niti sam tvrdila da ovdje ljudi nemaju pojma, samo da malo razglabamo o strucnijim temama npr.zasto se dieseli ne vrte na 7000 okr/m? :smile12:
A ne znam koji je to fax kod medvedgrada ?
Bit svega i je da svi damo svoja misljenja i argumente, uostalom tako i nastaju danasnji auti , zar ne ?
A moze jos jedno pitanje Bodoo - a koliki je to stupanj iskoristenosti Diesela a koliki Otta ?
Ja sam samo za zdravo razmisljanje, pa mozda i mi smislimo neku dobru ideju koja se da prodati !!!

Cezy
08-12-2003, 20:22
Sta nece,kad hoce! VM/ALFA mjtd-i 3 generacije ce razvijat max output na 4800,dakle blokada na 5500°/min. Sve to ima svoje,ocito ima neke koristi. ;)

ing.Suzana
08-12-2003, 20:30
E vidis cezy dobro razmislja , za razliku od nekih ??? ( Mario, Mario)
Samo jos treba naci nacine da se ti dieselasi vrte do 7000 i onda nema kraja - siguran posao gdje god zelite od Alfe do VW-a
problemi, zasto nece .... ajmo malo !

Mario Haas
08-12-2003, 20:32
Šta MARIO??? :smile12:

ing.Suzana
08-12-2003, 20:37
Samo meljes nesto bez veze, ici ces na klupu i nema premije, ajde malo trci i budi koristan !!!

Bodoo
08-12-2003, 20:39
Za ing.S: fax je FER.
Pa ne vrte se vise zato jer bi toplinska i mehanicka naprezanja premasila dozvoljene granice?<br><hr>

Mario Haas
08-12-2003, 20:42
××××te i Gennaro Gattuso ima više takta.
:smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17:

ing.Suzana
08-12-2003, 20:43
Jos jedna 5-ca,
Super kolega,
ali ima tu malo sitnica na kojima treba poraditi, Alfa s multi-jetom uspjeva nesto, pa sad kad to japanci uzmu u ruke i usavrse biti ce mozda bolje !

Bodoo
08-12-2003, 20:47
Jos kad bi zvuk uspjeli 'ispeglati'... :smile15: <br><hr>

Cezy
08-12-2003, 20:49
A gledaj,da je netko prije 10 godina,rekao da ce 2002 F1 motori vrtit 19000°/min,proglasili bi ga ludim.Isto tako je sad sa dieselima.Npr. Sulzer,brodski motori,vrte max 500-800 obrtaja.Why? Zato kaj je hod klipa ogroman, i jednostavno nemres ga tolko zavrtit.A i nemoras jel postoji reduktor,koji moze vrtjeti propeler puno brze od kurbelwelle,ak je potrebno.
E sad u autima dieseli vrte visoko zato jel su manji,laksi.Zasto nece vrtjeti 700O°/min? 1.Svi dieseli novije generacije su turbo.Turbaci opcenito nemaju neke bajne turaze,osim skyline-a.
2. Dieseli su poznati po niskoj potrosnji,e sad zasto dizat obrtaje,samim time i potrosnju,ak nije potrebno? Treba ju smanjit!
Prvo je dosao turbo,onda common rail,sad vec i 4v bulje sa dve bregaste,a cuo sam i iz pouzdanih izbora da ce VM/ALFA podignut turazu svojih selbstzündrea. Pitaj Boga zasto? :)

ing.Suzana
08-12-2003, 21:00
Cezy, brodski motori se vrte na 80 okr/min a ne 800, razletili bi se da se vrte toliko i to su sporohodni 2-taktni diesel motori s najvecim mogucim stupnjem iskoristivosti ( do 54%)
A vrte se toliko jer moraju puno puno raditi a ne pokvariti se ( zamisli na po Pacifika tebi crkne motor - super )
Pitaj mene ako te zanima, ili ili mozda ne, ustvari pitaj sve ovdje ?

Cezy
08-12-2003, 21:03
Zavisi koje velicine,nisam pucao,na one kaj su veliki ko cijela dvorana.

Osim toga uvjek su najmanje dva motora u igri,pa ak jedan rikne,drugi sljak dalje. :)

ing.Suzana
08-12-2003, 21:05
I jos cezy reduktor reducira broj okretaja kurbewele , a multiplikator povecava ( to je tebi svejedno )
ali koliko je meni poznato brodovi, nemaju reduktore, njima je dovoljna 1 brzina ( nisam siguran, nemoj uzeti za tocno )

Mario Haas
08-12-2003, 21:07
Mogao bi ja pitat tatu. :smile06:

ing.Suzana
08-12-2003, 21:10
Ajde Mario to bi bilo ljepo ( nesto korisno od nase potpore s klupe ) - zezam se i pitaj jel imaju reduktore

Cezy
08-12-2003, 21:31
Ma svi imaju reduktore,nemozes direktno povezat,kurbelwelle sa propelerom.

ing.Suzana
08-12-2003, 21:37
ili multiplikatore, sta bi ti reducirao s 80okr/min na sta

Cezy
08-12-2003, 21:41
Neki imaju i multiplikatore zavisi o motoru. Catarpilari u sunseekeru imaju reduktore i to renomirane njem. firme ZF. Btw ti vrte 3000 rpm,ali nisu tak veliki,jel su samo za yahte/gli××××.

HDI
08-12-2003, 21:47
Ako je u pitanju pretvaranje toplinske energije u mehaničku, stupanj iskoristivosti diesel motora je znatno veći, iznosi oko 40%, dok moderni Otto motori pretvaraju 20-25% toplinske energije goriva u mehaničku, najnoviji tkzv Fuel Cell motori sa vodikovim i inim spojevima imaju stupanj iskoristivosti između 67 i čak 80%, i gorivo su budućnosti.

ing.Suzana
08-12-2003, 21:48
Ne znam za jahte i brodove, nisam tu konkurentna i ne kuzim se previse !

kan
08-12-2003, 23:11
Da bi se povecala snaga u motoru potrebno je ili mu povecati broj obrtaja,ili pritisak u cilindru,dizeli se ne vrte na 7000 jer je to preveliki broj obrtaja za masu pokretnih elemenata,cija je masa kod dizela veca nego kod benzinaca jer moraju izdrzati veca mehanicka i termicka opterecenja,inercijalne sile postaju prevelike...

ing.Suzana
08-12-2003, 23:18
Inercijske sile su prevelike, ali ne samo to , problem je u fazi ubrizgavanja, gorivo se ubrizgava malo prije gornje mrtve tocke i to stupnjevito da ne dodje do detonantnog sagorjevanja i naglog porasta tlaka u cilindru, pa do mehanickih ostecenja ( zato je common rail tisi od pumpe-duse), i sad se problem postavlja u tom ubrizgavanju, nema dovoljno vremena ubrizgati dovoljno goriva da sagorjevanje potraje a da ga klipni mehanizam moze izdrzati
Sve u svemu ok je da su inercijske sile i tlakovi preveliki !!!

turbo-limac
08-12-2003, 23:34
zbog prirode ubrizgavanja goriva u samom radnom taktu, dizli nemaju dovoljno vremena da smjesaju smjesu i u potpuosti je izgore... to je u slucaju velikog gasa, zato dizli dime na velikom gasu, i zato se nemreju vrtiti ko benzinci.... naravno, moramo jos tome dodati cinjenicu da su pokretni dijelovi u dizlu prilicno tezi...

turbo-limac
08-12-2003, 23:36
fuel Cell motori..... ne nisu to motori... Fuel Cell su gorive celije koje spajanjem vodika s kisikom stvaraju vodu i el energiju..... s kojom se onda gone el motori u vozilima...

kan
08-12-2003, 23:37
Gorivo ili smjesa se i kod benzica (novih) ubrizgava malo prije gornje mrtve tacke,nagli porast u cilindru se svakako desava i pozeljan je jer da nije explozije mjesavine ne bi motor ni radio,common rail je tisi od pumpe duse ne zbog razloga koji navodis nego sto ostvaruje manji tlak i sto ima manje pokretnih dijelova,gorivo je pozeljno ubrizgavati postepeno u fazama zbog kvalitetnijeg i ravnomjernijeg te potpunijeg a samim tim i ekonomicnijeg sagorjevanja.Glavni fol da bi se napravio dizel motor koji bi se vrtio na 7000 (samim tim bi dobili i puno vecu snagu-direktno proporcionalno)je u tome da bi taj motor bio pretezak ili previse skup jer svo termicko i mehanicko naprezanje koje bi pri tome nastajalo bilo bi tesko u konstrukciji motora ekonomski opravdati,tj. mozda bi se i mogli napraviti dijelovi koji bi to izdrzali,samo bi pitanje bilo koliko bi to kostalo,sta ce nam dizel motor koji se vrti na 7000 a kosta kao Šatl,normalno karikiram.

turbo-limac
08-12-2003, 23:41
gorivo se kod benzinaca, klasicnih, ubrizgava u usisnom taktu, ili cak i prije...

kod benzinaca s direktnim ubrizgavanjem, kao npr GDI ili FSI, gorivo se ubrizgava u radnom taktu samo pri malom gasu, na vecem gasu motori rade kao klasicni benzinci....

ing.Suzana
08-12-2003, 23:45
Kan fino ti je objasnio turbo-limac, svaka cast stari,
a ti jos moras puno proje jesti da nesto naucis o motorima
Ti ubrizgavas gorivo kod benzinaca GDJE i KAD - kad je kompresijski takt svi su ventili zatvoreni decko, a gdje ces onda ubrizgati gorivo ( ne govorimo o FSI motorima - a koji su kod njih problemi to isto cekam ? )
A common rail ti je tisi zbog multi ubrizgavanja goriva i niti zbog ceg drugog, moras jos puno uciti hoces da ti i dalje objasnjavam ?

ing.Suzana
08-12-2003, 23:48
radni takt ti je samo ekspanzija , a kompresija koristi inercijske sile da se ostvari
ovo si poslije fino rekao, samo malo pobrkao taktove, ali ok !!!
Biti ce nesto od tebe

turbo-limac
08-12-2003, 23:52
problem kod benzinaca je taj da motor u pravilu nece raditi s onako siromasnim smjesama s kojima rade dizli, jednostavno se nece zapaliti smjesa. Zato se koriste tzv. Strattified smjese gdje se bogatija smjesa "smjesti" blizu svecke i to onda se zapali, pa zapali i siromasni ostatak. Onda se exoerimentira i s bacanjem iskre izmedju svecice i vrha klipa (Saab) kako bi imali extra dugu iskru (pogotovo kod velikih kuteva pretpaljenja) .... onda probaju umjesto svecice staviti mali "rail gun" koji puca plazmu u cilindar kako bi sto bolje zapalio smjesu..... sve su to experimenti....
takđer, extra siromašne smjese daju negativne učinke na sadržaj ispušnih plinova, tako da se moraju slagati specijalni katalizatori...

bio je zgodan motor, tzv Ficht direct injection.... dvotaktas, vanbrodski motor.... super snaga, relativno mala potrosnja i zagadjenje, ali su imali strasnih problema s čađenjem svječica itd.... šteta jer je to prekrasan jednostavan patent....

turbo-limac
08-12-2003, 23:54
cuj, prestani biti toliko ××××no patronizirajuć(a). preveč mi je motora prošlo ispod ruku da bi mi netko govorio "bit će nešto od tebe" ili mi objašnjavao razliku u taktu.... :smile18:

kan
08-12-2003, 23:57
Napisao sam kod novih benziskih motora,a ako je tebi FSI stari motor ,to je druga stvar.Kako ti pises multi ubrizgavanje (to ja shvatam kao multi point)je takodje i kod sistema pumpa-dizna i tu si pokazala da TI ne znas o cemu pricas,fino sam ti napisao da su pumpa dizna bucniji jer rade sa visim pritiskom-vece opterecenje-veca buka i vise pokretnih dijelova,kada kazes da nemam pojma onda to obrazlozi strucno,a ne ti nemas pojma,ja cu tebe pobiti argumentima a ne supljom.

ing.Suzana
09-12-2003, 00:00
Odlicno turbo - limac , odusevljana sam, smesa se ne smije sama zapaliti ( to se moze postici ) ali ne smije jel ode sve u zrak, znaci mora biti sekundarnog upaljaca i onda se explozija siri iz jednog centra, a kod diesela ne, i to je glavni problem GDI
Odlicno limac , ipak ti nesto i znas

kan
09-12-2003, 00:06
Suzi,nesto se ne jsvljas,da ne kopas po knjigama?

ing.Suzana
09-12-2003, 00:09
Slusaj decko, tlak ubrizgavanja GORIVA o tome pricamo, nema nikakve veze sa srednjim efektivnim tlakom u cilindu, a samo taj tlak je veci kod pumpe duse, ja sam mislila na stupnjevito ubrizgavanje goriva u taktu kompresije a ne multi - point, jadna ja nista ne znam

ing.Suzana
09-12-2003, 00:13
i taj tlak sigurno nije uzrok vece buke, nego boljeg rasprsenja cestica u cilindu ( bolje mjesanje) bolje izgaranje, veci i brzi porast tlakova, ali je common railov ubrizgavac elektromagnetski a pumpe duse mehanicki ( puno sporiji )

turbo-limac
09-12-2003, 00:19
zato je honda sa svojim prvim dizlom isla na nesto manju kompresiju.... i voila.... tisi dizel...

ing.Suzana
09-12-2003, 00:20
A problem siromasne smjese nije ni slucajno u tome sto zagadjuje okolinu vise, nego sto jedva pokrije mehanicke gubitke, a kamoli da napravi jos korisnog rada.
S porastom lambde, raste i eksponent izentrope pa bi teoretski porastao onda i termicki stupanj djelovanja, povecao se stupanj savrsenstva i zbog manjeg prigusenja opao negativni rad izmjene plinova u cilindu.
Smanjila bi se najvisa temp. procesa pa bi bili i manji toplinski gubici s obzirom na okolinu ( vise korisnog rada ),nadam se da kuzis termodinamiku i kruzne procese, toplinski spremnik, rashladni spremnik i to
Ali to tako neide zbog nemogucnosti zapaljenja siromasne smjese ....
:smile15:

HDI
09-12-2003, 00:21
Turbo-limac, sintagma "Fuel Cell" motori koju sam upotri××××o, već se nekoliko godina koristi u stručnim krugovima, pogledaj u bilo kojem pretraživaču pod "Fuel Cell Engine".Dakle, iako stvarno nije riječ o motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, taj izraz postoji,ja sam ga samo upotri××××o u raspravi o stupnji iskoristivosti motora.Američka stručna literatura ga spominje kao Hydrogen Fuel Cell Electro Engines, slično je i u Europi.Stupanj iskoristivosti od 67 do 80% je podatak upravo iz stručnih časopisa, koji i predviđaju da će do 2010 godine cijene auta pogonjene na taj pogon biti slične cijenama auta sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, a to praktično znači da ćemo za nekih desetak godina moći birati pogon otprilike ovako....turbobenga...turbodizlo....turbohidro(ele ctro)....

ing.Suzana
09-12-2003, 00:21
zato sto ima 5 fazi ubrizgavanja po 3 mlaza ili nesto slicno ( nisam sigurna u ovaj podatak) mozes to negdje naci , ali sigurno visestupnjevito i to najbolje do sada

turbo-limac
09-12-2003, 00:22
ma bio bi motor puno efikasniji kad bi radio na visim temperaturama... ali jos nisu smislili dovoljno dobre materijale....

kan
09-12-2003, 00:22
Suzi,jel ti citas uopste sto ja pisem?Ovo sam ti napisao vec prije:"gorivo je pozeljno ubrizgavati postepeno u fazama zbog kvalitetnijeg i ravnomjernijeg te potpunijeg a samim tim i ekonomicnijeg sagorjevanja"-to ti je ono sto ti pricas stupnjevito ubrizgavanje, tlak kod pumpe dize je veci (i pozeljan je jer je cilj da se gorivo ubrizga u sto kracem vremenu-povoljnija je karakteristika ubrizgavanja)i zbog toga sto ga je moguce ostvariti bez "povratnih talasa" zato sto se izbjegava zajednicki vod i nema tog efekta kao u sistemima sa cijevima od pumpe do brizgaljke,promijeni faks ili se malo bolje prihvati knjige.

HDI
09-12-2003, 00:23
http://www.eere.energy.gov/hydrogenfuel/images/ff_abraham.jpg

ing.Suzana
09-12-2003, 00:23
tebi buka nastaje od detonacije u cilindru, ako je ona nagla onda se cuje kao traktor, a ako je posepena onda se to malo smiri i to ti je sve, zasto su bucniji dok su hladni nego zagrijani, zato sto samozapaljenje kasni i onda vec ima puno goriva u cilindu i nagli je porast tlaka, a kad se cilindar ugrije onda gorivo prije ispari i prije se upali pa je i taj porast blazi i tise radi motor

ing.Suzana
09-12-2003, 00:25
kan djete, problem common raila je nagli pad tlaka , kad se dizna otvori a ne u tlasima povratnim !!!!

turbo-limac
09-12-2003, 00:25
Fuel Cell je upravo ono sto sam ja napisao.. e sad, ako kombinaciju gorive celije i elektro motora netko hoce zvati Fuel Cell engine, nek im bude, al nemoj to trpat u isti kos sa klsicnim OTTO i Diesel motorima, jer je rijec o sasvim drugom procesu.....

mos ti pogonit i klasicne OTTO motore na vodik..... ali je stupanj iskoristivosti onda slican onom koji imas i s benzinom...

ing.Suzana
09-12-2003, 00:27
nebi, na nizim, previse ti je hladna okolina, jesi ti ucio sta o izmjenjivacima topline, ili nisi bio na predavanju tad?!

turbo-limac
09-12-2003, 00:30
sto ti je veca razlika u temperaturama u Carnotovom ciklusu veca ti je i efikasnost.....

kan
09-12-2003, 00:30
Suzi,lutko,motori su bucniji dok su hladni izmedju ostalog i najvise zbog toga sto je zazor izmedju pokretnih elemenata manji dok su hladni,moja ing.

turbo-limac
09-12-2003, 00:30
fizika 101, ali zaboravljam da vama strojarima fizika bas i nije jaca strana... :)) :smile06: :smile06:

ing.Suzana
09-12-2003, 00:33
da, da vidis, pa da zato su bucniji, onda kad se zagriju dosjedi predju u cvrste pa sve zariba, sad znam zasto auto zariba kad se pregrije, prosiri se klip, da , da vidis
E fizicaru moj , rusi se zakoni svaki dan, kako sam i sama prije napisala, po vama je nemoguce kociti ili ubrzati vise od g, ili proci zavoj a ipak se moze ?
zasto?

kan
09-12-2003, 00:34
Suzi,moja ing.,pad tlaka imas i kod pumpa dizna,kada se otvori dizna,a ako to nema veze sa povratnim talasima kod sistema s cjevima,kao sto "strucno" tvrdis,onda vise nemam sta raspravljati s tobom.

ing.Suzana
09-12-2003, 00:36
To se sve kod proracuna uzima u obzir fizicaru, i tolerancije paze na to i nije to razlog tiseg rada diesela kad se zagrije- nego ono sto sam ti fino napisala !
A ti se misli svoje, mozda napravis perpetum mobile 2. vrste
a kako bi to bilo fino ?

kan
09-12-2003, 00:37
Pricam o zazoru izmedju klipa i stubline,a on postaje veci kada se motor zagrije,ili ne,prosvjetli me molim te.

turbo-limac
09-12-2003, 00:38
ako gledas osnovnoskolsku fiziku, onda stvarno nemres proci zavoj s vise od g.... :smile06: :smile06:

a razloga je vise.... od aerodinamike, pa sve d ocinjenice da se kontakt gume i podloge ne ponasa po onoj... sila otpora jednako koeficijent trenja puta pritisak na podlogu....

ing.Suzana
09-12-2003, 00:39
common rail se i zove zajednicki vod jer jedna aksijalno radijalna klipna pumpa obskrbljuje 4,6,8 dizni a kod pumpe duse nema toga, i jos je problem sto se za njeno koristenje trosi previse snage s radilice moj fizikaneru???
a od tvojih gorivih celija, ili bilo cega osim nafe , nema jos makar 30 godina nista !!!!

turbo-limac
09-12-2003, 00:39
a imas i zazor izmedju klipa i cilindra, koji postaje manji kak se sve zagrijava.... dakako zavisno od toga od cega je klip..... i kak je napravljen...

kan
09-12-2003, 00:39
A ko je rekao da se to ne uzima u obzir pri proracunu,pricas nebuloze

kan
09-12-2003, 00:41
A odakle se trosi snage kod pumpe dizna,ako ne s radilice,prosvjetli me i to ,molim te

ing.Suzana
09-12-2003, 00:42
Fino fizicar, zanimljiv si mi ti , znas puno i s tobom je gust pricati za razliku od ostalih!
A sta je onda s gumama i silom na podlogu, daj mi to malo pojasni, please?
I sta je s aerodinamikom?
Napokon neko skim se moze nesto i smisliti
:)

kan
09-12-2003, 00:43
Tjelo klipa nikada ne dolazi u dodir s stublinom:

ing.Suzana
09-12-2003, 00:44
kan s radilice , ali je svaka pumpa za sebe na brizgaljki, nisi mi kompetentan, odmori malo !

turbo-limac
09-12-2003, 00:49
O suzana dont ju kraj for me......

fino knjige u ruke i ucit, imas jos puno toga za naucit...

postoje dva koeficijenta trenja, u idealnom svijetu... staticki i dinamicki... staticki je onaj prije nego se tijelo pocne kretat, a dinamicki je onaj kad se tijelo krece u odnosu na podlogu....
staticki je u principu veci...

fiziku kontakta gume s podlogom je nemoguce jednostavno objasniti, jer je rijec o statickom trenju ( dio gume u kontaktu s podlogom se u principu ne mice u odnosu na taj dio podloge...) ali kako se guma derformira..... uglavnom, recimo ugrubo da je koeficijent trenja guma / podloga veci od jedan, pa ako imas ovjes koji moze efikasno u zavoju smjestit gumu u dobar kontakt s podlogom, onda imas cisto mehanicki grip veci od 1 g. Aerodinamika moze dati pozitivan pritisak vozila na tlo, tako da iz tog razloga bolidi znaju imati bocne akceleracije vece od 2 g....

kan
09-12-2003, 00:50
Hvala ti sto si mi rekla da je svaka pumpa za sebe na brizgaljki,jel se zato zove pumpa -dizna,jos jednom ti hvala na strucnom odgovoru.

turbo-limac
09-12-2003, 00:51
kan, tijelo klipa se mice u cilindru i od tud buka.....
najbolji su primjer trkaci auti s kovanim klipovima... oni imaju relativno veliki koeficijent ekspanzije, pa se rade s velikim zazorom u odnosu na cilindar, pa kad su hladni prilicno lamacu okolo....

ing.Suzana
09-12-2003, 00:52
Fino , fino kuzim ja to sve , ali kako koeficijent trenja veci od 1, daj mi to malo protumaci, i zasto sira guma bolje " drzi " cestu od uze, jel nije trenje neovisno o povrsini :)

kan
09-12-2003, 00:56
Ovdje covjek moze svasta nauciti pa i to da se klip krece u motoru,bas ti hvala sto si mi rekao.

ing.Suzana
09-12-2003, 00:57
da,da cuju se klipovi kako struzu i zvone uz 200 explozija u sekundi, zanimljivo - ti mora da si sismis kad tako super cujes? :smile15:

turbo-limac
09-12-2003, 01:00
1. e pa i selotejp ima koeficijent statickog trenja veci od 1..... he he

2. pitanje drzanja siroke i uske gume je prevec kompleksno... sve zavisi i od oblika kontaktne povrsine, koji zavisi od konstrukcije, opterecenja i tlaka... o obliku kontaktne povrsine zavisi i ponasanje auta u slucaju proklizavanja, odnosno koliko se to naglo dogodi.... onda imas pitanje deformiranja gume uslijed bocnih sila...

turbo-limac
09-12-2003, 01:02
vi ko da nikad niste vidli motor rastavljen....

klip se muva lijevo desno u cilindru.... i udara u stijenke.....

suzy, vjeruj, na trkacem motoru s kovanim klipovima, s velikom tolerancijom izmedju cilindara i klipa, se sve jako fino cuje pogotovo dok se ne zagrije....

ing.Suzana
09-12-2003, 01:05
znam da ima, naravno kad trosi energiju za trganje dijelova na koje je priljepljen kad ga hoces odvojiti, a tako je i s gumom, niti jedna podloga nije idealno ravna, nego guma upada u svoje utore i trga se i od tuda koeficijent trenja veci od 1
jesam to dobro rekla ili?
mislim onako jednostavno

turbo-limac
09-12-2003, 01:06
bravo.....

ing.Suzana
09-12-2003, 01:07
a pogledaj sad malo problema -
jel na gumu uvijek djeluju bocne sile i kad se gibamo pravocrtno u smjeru kotrljanja gume ?

turbo-limac
09-12-2003, 01:09
zavisi kak ti je namjesten spur... :smile06: :smile06: :smile06:

ing.Suzana
09-12-2003, 01:10
ako je sve idealno ravno !!!

snimač
09-12-2003, 01:10
E moja Suzy, ti sigurno nisi udata. Tko bi s tobom izdržao.

ing.Suzana
09-12-2003, 01:10
pa kad si ti jedini zanimljiv ovdje, uostalom ne znam sta ti uopce ovdje trazis

ing.Suzana
09-12-2003, 01:12
sorry za ono vrjedjanje na pocetku, ali kad su ovdje svi takvi, pa sam i ja top pokupila od njih, uzas
ali s tobom se moze fino pricati o autima !
Zanimljivo, napokon netko !!!

ing.Suzana
09-12-2003, 01:13
a nisam udata, jos malo pa budem , ako me bude htjeo moj sretnik, a sta mislis kako je njemu, kad pocnem!!!!

kan
09-12-2003, 01:14
Je li veci koeficijent trenja s gumicom,ili kožicom,meni je ljepse ovo drugo.

snimač
09-12-2003, 01:16
HA HA HA
Bez ljutnje Suzy, zajebancija.

ing.Suzana
09-12-2003, 01:18
Slazem se kan s tobom, ovo drugo, veci je koeficijent trenja i veci uzitak, vidis i to se nitko ne pita, jel da?
A tako jednostavno ?
Dobar je ovaj forum, svasta se da nauciti, samo nitko nece da prizna nekome kad nesto zna, to mi je malo jadno!
Ali biti ce bolje !!!

kan
09-12-2003, 01:18
Nisam htio nikoga naljutiti.Pozdrav svima.Cao.

ing.Suzana
09-12-2003, 01:22
Idem i ja u krpe, laku noc svima
Turbo - limac, dobar si ti limac, dalo bi se s tobom u fine rasprave, fino znas puno toga, zadivljena sam
Cujemo se nekom drugom prilikom, kad uhvatim vremena
A ostali decki, daj se malo ugledajte na kolegu !!!! please

turbo-limac
09-12-2003, 01:22
laku noc...

kan
09-12-2003, 01:25
Ja moram malo poraditi na aerodinamici,malo mi je tupa glava,mozda sam zato nekompetentan.

snimač
09-12-2003, 01:27
Mogu li i ja jednu onako ne-znalački. Mislim da nije problem napraviti diesel motor koji se vrti na 7000, samo što bi takav motor trajao 10 000 km. Dolazi se do zaključka da materijali još nisu toliko kvalitetni da mogu dugo trajati na velikim turama. Možda i postoje materijali kojima se može dobiti dugovječnost motora ali vjerojatno izrada takvih motora bi koštala cijelo bogatstvo. Znači sve se svodi na ekonomsku isplativost. Suzy, šta ti kažeš?

kan
09-12-2003, 01:31
Ono s zazorom je bio lapsus,valjda se to vidjelo iz moje dalje price

turbo-limac
09-12-2003, 01:34
mislim da previse se brinete oko toga koliko se vrti diesel.... ogranicenja samog nacina na koji diesel radi, vode do toga da se oni nebu puno vrtili... no pravo pitanje kod svakog motora jest specifična snaga u odnosu na njegovu težinu, i drugo, specifična potrošnja...

Mario Haas
09-12-2003, 08:06
http://www.autoskola.net/znakovi/320.gif

Da i ja nešto kažem na kraju.
NAČIN dociranja ing.Suzane ide mi žestoko na ×××××.
Znanje je u redu, ali komentari sa strane nisu. Stoga gospođice, na sastanku SZ-a ćemo skupit za jedan BONTON pa ćemo ti ga poslati kao poklon za Božić.

skywalker_odlog
09-12-2003, 08:08
j***e, gledam i ne vjerujem...Suzana, koja si ti zenskica. I jos s tom titulicom.
Ej, Suzanana, da brijes na managerstvo kak velis, znala bi da nigdje na Zapadu vise nitko kod predstavljanja ne istice titulu koju je stekao formalnim obrazovanjem, niti titulu mozes naci na vizitkama. Dakako, industrijski certifikati su uvijek dobrodosli, a to je vec jedna druga prica.
Kaj si ti i na ulazna vrata napises ing. Suzana ? A inace, taj "ing" ti i nije bas nekaj, znas. Ima nas ovdje kaj smo stekli i magistarsku titulu pa ne ××××mo o tome. Koji si ti lik...
Evo, ja pojma o autima nemam,dakako, s obzirom koliko ekipa ovdje zna. Niti mi je struka niti me zanimaju na takav nacin kao stovanu gospodu ovdje. Pa kaj. A oni kaj fakat znaju i ne trkeljaju (samo)akademske pricice, imaju daleko "zdraviji" pristup raspravi na forumu od tebe, inzinjerko Suzana. I to je razlog zakaj sam ovdje. Da nekaj naucim, da cujem pokoji savjet. A ti odmah nogom u glavu. E, curo, curo...nisam ni procitao zadnjih desetak postova koliko si naporna.

Rossonero
09-12-2003, 08:08
Smak svijeta mi je bio kad mi je neko kopile kljucem potpisalo vrata i haubu tak da je ovo ××××na tragedija. Prva ×××××rija zbog gluposti i neopreznosti u zivotu. Dao bih glavu na panj da nisam dovoljno glup da napravim tak nekaj. Ali eto... :smile10:

Rossonero
09-12-2003, 08:09
××××ga krivi thread. :smile07:

skywalker_odlog
09-12-2003, 08:12
vidim da i tebi, stricek Haas, gospodicna lagano ide na kitu.

Suzi, Suzi, sigurno te ne diraju po guzi pa si malo isfrustrirana. Sam pogodil?

Rossonero
09-12-2003, 08:31
...hahaha Haas... neki dan se totalno luda babetina derala na ekipu u liftu zbog nacina otvaranja vrata od lifta i ja reko gospodjo donio bih bonton jer vidim da bi vam dobro dosao, a ona ce meni "popusi si ku.ac"... :)) :)) :))

Mario Haas
09-12-2003, 08:34
Eto to je kad se "dogode međuljudski odnosi"... :))

Brock
09-12-2003, 08:39
Rossonero... :smile06: :smile06: :smile06:

Ah... te babe u liftu... neki dan sam jednu izbacio jer koza puši u liftu!!! Kao... "ja sam starija, pa imam pravo radit što hoću!" Ma nemoj... :smile17:

Fresh
09-12-2003, 08:48
Di ste jučer bili igrači kad sam vodio otvoreni rat sa dotičnom. Kad mi je zaprijetila batinama morao sam se strateški povuć i pokrit se s ušima.

I meni ide na jednu stvar, ali kad sam probavio sve šta ovaj forum nudi probavit ću i nju.

A sad pitanje i stvranog života.

Jučer stojim na semaforu križanje Slavonske i Hainzlove, kad u susret dolazi Škoda Favorit. Usred križanja iz auspuha počme sukljat crno smeđi dim i čuju se eksplozije iz auta.

Tip pali žmigavce i zaustavlja se sa strane. Stajao je možda minutu i nastavio dalje kao da se ništa nije dogodilo.

Šta je zadesilo Škodu ?

Dr. Strangelove
09-12-2003, 08:59
brijem da je Škoda na samrti... :))

Brock
09-12-2003, 09:25
Iz vlastitog iskustva! :))

Dr. Strangelove
09-12-2003, 09:46
hehehe...nije srećom al mi je jednom pucalo iz motora... lagano H2O u benzinu...srećom izostala je scenografija u vidu smeđeg dima... :))

Girrari
09-12-2003, 12:23
Čitam i ne verujem...

Verujem... ne verujem... :)) <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Brock
09-12-2003, 12:28
Kaj... za Škodu?

Veruj... veruj!!! :))

Girrari
09-12-2003, 13:00
Ma ne, za gđu. Suzanu.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

ing.Suzana
09-12-2003, 13:04
E moj skywalker , da ti imas imalo pameti znao bi da na zapadu briju samo na znanje i nista drugo, nisu vazne titule, a i naravno da neki je ne smiju istaknuti kad nemaju pojma o zivotu i nauci, a samo vi i dalje trkeljaje, daleko ce vas odvesti takve price, kao u ostalom i do sada, drzava vam je prekrasna, samo se ceka da propadne, a sve puno strucnjaka i vrhunskih znalaca
e moj skywalker, nemas ti pojma s kim pricas i sta pricas, samo i dalje mi uzivaj i trosi vrijeme ovdje !!!

ing.Suzana
09-12-2003, 13:13
Mario nadi si zenu da ti ona ide na ×××××, pa ces mozda biti smireniji i normalniji
koji je vama svima, tako ste pateticni i jadni, uzas
Ovaj turbo-limac od sinoc je car ovdje i najnormalniji covjek i zna znanje, a vi ste ostali svi iskompleksirani ne znam cime, jel vam zene ne daju dovoljno, sta je problem, jadni ste mi jako, zato vas s veseljem napustam da uzivaze u prijasnjoj idili bez mene
A vidi se da ste vi Hrvati cudan narod, sami protiv svih
daleko ce vas to dovesti ( ako vec i nije )
Sretno !!!

Girrari
09-12-2003, 13:14
Onda se steraj u krasan ××××× i odi na slovenski forum umjesto da tu ×××ך po našem jadnom i predraspadajućem forumu koji karakterizira cijelu državu.

Ziher si tu došla zato kaj su vam u Slo. forumi odlični.

Ajde bok, jer nakon ovakvog ispada nećeš doživjeti da ti ijedan post opstane na forumu dulje od 2 sata.

Sada bok, hvala za obisk in varno vožnjo!<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

skywalker
09-12-2003, 13:15
:smile06: :smile06: :smile06:
fakat si posebna.

turbo-limac
09-12-2003, 13:19
nije ljepo samo uletiti na forum i vrijeđat ljude okolo, pogotovo ne na takav način, inače ti sve znanje ovog svijeta neće pomoć. Mos bit potkovan(a) koliko hoces ali ljudi bu te na kraju jednostavno ignorirali... Ovo nije neki tradicionalistički forum pa da te ljudi ignotirarju kad si nov, stoga pogotovo preporučam malo promišljanje i ubalžavanje osobnog stava prema drugim sudionicima ovog foruma, tu bu daleko bolje funkcioniralo....

turbo-limac
09-12-2003, 13:21
ovo je dakako bilo upučeno iženjerki, a ne našem čevapčićku, koji, ako mogu mogu pohvaliti, suvereno maše administratorskim čekićem.... :smile06:

Mario Haas
09-12-2003, 13:23
Gospođice nitko vam nije rekao ni riječ na Vaše ZNANJE, međutim način na koji ga iznosite, a pogotovo OSOBNI KOMENTARI usmjereni prema ljudima koje uopće ne poznajete NEPRIMJERENI SU. Mi ne prepoznajemo Vašu veličinu i ne znamo tko ste, no BUDITE UVJERENI da Vam je VASA OSOBNA PREZENTACIJA OČAJNA. Vještine komunikacije su Vam NULA BODOVA. Ali zato Vam vrijeđanje članova foruma IZVRSNO IDE. PATETIČAN I JADAN je Vaš nastup.

A što se tiče Hrvata i Slovenaca bolje Vam je da me ne potežete za jezik.

Fresh
09-12-2003, 13:36
Kako bi ono rekao naš uvaženi član Sepra

''×××ך zemlju koju na rezervi pređeš''
:)) :))

skywalker
09-12-2003, 13:37
za Dom spremni !
:))

INTERCEPTOR
09-12-2003, 13:41
Je hrvati-slovenci. Ja više volim srbe nego slovence. Čim dođem na granicu prosipaju one svoje umišljene face kam idete, zašto idete, je to vaš auto, imate vozačku.

Ideš na skijanje i moraš prijavit skije. Jel treba i auto prijavit. ×××××× arogantne.

ing.Suzana
09-12-2003, 13:42
Girrari ti si onaj zuco , na onim ruznim slikama s mreznice, samo da znam
a skywalker sta se ti javljas, gdje si ti bio dok je pucalo, joj koji ste vi purgeri ( vrsta za sebe ) za kog spremni, za koji dom, jel ima te vi to uopce !!!
e decki moji, decki, moji
svaka vam cast !

skywalker
09-12-2003, 13:51
tri palme na otoku srece, ti si Suzo moje rajsko cvijece... :)) :))

Girrari
09-12-2003, 13:53
Jeste, ja sam taj. Pusti purgere na miru, uvijek ste bili ljubomorni na nas iz Zg. još u iz doba Juge. I na Dalmatince jer oni, u ×××××, imaju more, a ne pol zaljeva.

Toliko iskompleksirana zemlja, u vražju mater.

Podguzna muha Europe.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

ing.Suzana
09-12-2003, 13:58
Jadno, jadno i onda ti sebe smatraj hrvaticom, uzas kad vidis kako ti sugradjani misle o svima okolo, najjadniji smo mi narod na svjetu, vjeruj mi, tu nesto pricas o dalmatincima a koljete se ko ludi cijelo vrijeme, i da znas nisam ja slovenka i nemam veze sa slovenijom, onaj prevod mi je uspio, ali slovenskog ni s!
a poznat si ti meni, vidjela sam ja negdje tebe, samo ne mogu dokuciti gdje, budem vec to smislila !
Cao !!!

Dom Dom unlog.
09-12-2003, 13:59
Ing Suzana , koja si ti iz trija "Sestre"?????

Jack Pičkosjek
09-12-2003, 14:00
Ja nemam ništa protiv Slovenki.Kako se karaju , a puše tek, ajme.... :smile20: :smile20:

Dr. Strangelove
09-12-2003, 14:02
dečki očito je da je Suzana netko ko već duže prati forum... vjerojatno je muško... sa bogtepitaj kakvim psihosociopatskim poremećajem... e da i sa latentnom homoseksualnošću... to je to..garant ;)

alfist_zg odlog.
09-12-2003, 14:09
ja nemam pojma ni o dizel ni o benzin motorima, a ni o gorivima (osim onih koje trpam u sebe), ali sam presao sve stranice ove teme nebili nasao sliku koju suzana ima kao avatar.

Suzi smiluj se!

:smile20:

Mario Haas
09-12-2003, 14:09
Evo vratio sam se s ručka i nakon paradajz juhe, zagrebačkog i povrća puno se lakše razmišlja. Predlažem da pokopamo ovog provokatora i smjestimo ga u vječni zaborav. I bez politiziranja, nećemo politiku u ovu butigu barem sam ja stekao taj dojam. Ipak smo mi kulturni ljudi. A da je Suzana muško, definitivno je. A ako je muško, zašto se ne zove Duško??

:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Girrari
09-12-2003, 14:10
Jako je ona meni sumnjiva...

A Dalmatinci... eto baš nam je u subotu došao član predstavnjištva SZ-a iz Splita. E kaj smo čovjeku napravili... prvo samo ga odveli na Jarun, zagnjurili ga 5 min. u hladnu i odurnu vodu, onda samo ga u Aq. zavezali za stolac i kroz ljevak mu točili pivo u njega jedno tri sata. Poslije smo ga vodili u centar NKVD-a Utrine gdje je nasilno bio tovljen ćevapima s ajvarom. Nakon toga smo ga scipelarili jer je Hajduk dobio Dinamo 3:1.
Kaj je poslije bilo, nemam pojma jer je moj dio ispitivanja prekinut. <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

alfist_zg odlog.
09-12-2003, 14:12
a jeste mu zapalili auto?

Girrari
09-12-2003, 14:12
Slažem se Haas. Odsad je na "ignore" listi.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Girrari
09-12-2003, 14:13
Kaj auto, zapalili smo celi vlak.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Fresh
09-12-2003, 14:17
I ja sam se tom smradu ispričavao za svoje postupke. A jel vidite dečki kak sam ja pristojan forumovac.

Jel vrijedi povlačenje isprike. :smile10:

Mario Haas
09-12-2003, 14:22
Mislim da bi bilo najfer i najkorektnije da se osoba koja se skriva iz nicka ing.Suzana lijepo sama predstavi i kaže što joj je sve to trebalo. Onda ćemo mi lijepo vijećat i dat osobi novu šansu ako ju ista zavrijeđuje. Šta mislite o tome?

:smile11:

Fresh
09-12-2003, 14:26
Prijedlog ćemo uzeti u razmatranje. Male su šanse ali ipak postoje. :smile19:

skywalker
09-12-2003, 14:29
Mario, dobar si ko kruhek.
:))
Eto, to ja mislim.

ing.Suzana
09-12-2003, 14:33
Tko si ti Mario da se ja tebi predstavljam i da vjecas o meni, samo vi vjecajte o vasoj svjetloj buducnosti i uzivajte !
Poruka na slici !
Duško !!!

skywalker
09-12-2003, 14:38
sad Mario jos ispal papak
:))

OS PUNTO
09-12-2003, 15:42
Slicna situacija je bila i sa ex Percem, samo sto on nije nikoga vrijedjao i tako se arogantno ponasao i sada je nezaobilazni sudionik ovaga foruma sa najbrzom tendencijom rasta (naravno poslije BMW Touringa) na ovom forumu po broju postova i vremenu porovedenom ovdje. :)

Girrari
09-12-2003, 16:08
Nakako mi je jako čudan taj Suzana tip...

Ne znaš jel muško il žensko, pa malo je iz Slo., pa onda pak nije, pa je završila strojarstvo, pa je sad u menađmentu...
Contradictio ad apsurdum.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Megane_SB
09-12-2003, 16:17
Ček, ček. Ko je ono "provalio" Perca.
Zovite Muldera i Scully. Ovo je definitivno za X filese.
Girrari, podsjećam te da je NOVA politika naše države približavanje Europi, time i štovanje suseda - posebno Alpskih. Samim time,molim da uvažavate ovu činjenicu i težnje većine na izborima.
U međuvremenu, nastavljamo raspoređivati jake snage za invaziju :)) :)) :))
Izraelci su imali sedmodnevni rat, mi uprdimo deželu za jedno posljepodne. Pa da vidiš jeftinih guma :)) :)) :smile06:
Uf, evo sad ću opet biti ekstrem, desničar ..... :smile14:

Mario Haas
09-12-2003, 16:51
Jel čujete kak nešto PUCA?? :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

skywalker
09-12-2003, 17:03
tam negdje '91-'92 Đapić (ili Paraga) je provalio da su Slovenci zapravo alpski Hrvati.
:))

skywalker
09-12-2003, 17:04
puška puca, riče top, ide Suzana hop na hop

kan
09-12-2003, 17:34
Iz Sarajeva sam,volim navrnuti na ovaj forum,i postujem ga,ne postujem one koji ga pljuju i koji pljuju po ljudima bez razloga kao doticna ing.,pogotovo sto pljuje na nacionalnoj bazi,kazu ako ne postujes tudje kako ocekujes da oni postivaju tebe.Ako joj vec nesto smeta,zasto se uopste pojavljuje na njemu.

POLOVNJAČA
09-12-2003, 17:55
Mene muči pitanje zašto dizelaši troše manje od benzinaca ....
:( <br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="red">PEACE !</font>

D0mi
09-12-2003, 18:45
Girrari ti imas admina? Ak imash moj savjet kick&ban jer Suzana vec odavno ×××× previshe.

Megane_SB
09-12-2003, 19:22
skywalker, vrlo interesantan izbor riječi u jednom od tvojih postova ;)

BMW lover
09-12-2003, 19:25
Sta vam napravi zena, nazad na aute !

POLOVNJAČA
09-12-2003, 19:59
ja bi se malo vratila na ove postove malo niže



HAJDUK , HAJDUK , HAJDUK !!!!!


TO , HAJDUČEEEEE
HAJDUČEEEEEEEEEEEEEEE
HAJDUČEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
HAJDUČEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEE............................................... ...........................

SORY ZA AUTO , NISAN JA

:smile18: <br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="red">PEACE !</font>

Biciklist
09-12-2003, 20:59
pošto se ovdje spominju dizeli-na crotuning-u na forumu tvrde da dizel može dobiti zvuk da neće ić trok-trok.
A kad sam ja pitao tu su svi tvrdili da nema zvuka nego samo trok-trok. I ja odusto od ugradnje auspuha a sad proćitam nešto sasvim drugo.
sav sam zbunjen. Dali itko ugrađivao auspuh na D dali itko ikad ćuo D sa auspuhom.<br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

OS PUNTO
09-12-2003, 21:55
Megane SB, Perca smo Fresh i ja procitali. :))
Mislim da Perac s ovim nema veze, ali kad jednom tako nesto napravis uvijek si sumnjiv. ;)
Za Suzy bi se najvise slozio sa analizom dr. Strangelovea. :)

Girrari
09-12-2003, 23:29
Doomi, ja mogu samo brisati. Sve ostalo je iznad mojih dosega, ali i želja.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

Stari
09-12-2003, 23:41
Đirera, đes ba šta ima.
Vidim nema me ovdje malo a ono ti postade burekman :))

Vrlo dobro

Nego nešto si mi se uozbiljio i ti i onaj doktor sLove...još da mi je što od Kalibre Štendera pročitati...imal ga ikako il je negdje među ovim -new generation nicks- :))

p.s.Nego dobra ona Nera sa Novetv ha? :smile20: čisto usput nako

Girrari
09-12-2003, 23:45
A ×××× ga babo, ako neću ja bit Burekman, ko će?

Za nove nickove, nesmem govorit.

Nera... ma malo mi je grda... nije neki spektakl.

Nego... nisi se ništa za burek javio. Dogovarali se mi kad ono ništa.<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * *</font>

R-18
09-12-2003, 23:46
.
.
.
.
.
.
.
.
. ZAŠTO TROŠI MANJE ??????????
.
.
.
....pa zato jer je SKUPLJI !!!!!!!!!
.
.
. :)) :smile07:

Stari
09-12-2003, 23:51
××××ga Haveru nešto me nema u Zagrebu lately..a volio bi.

Nadam se uskoro ;)

Pivara na moj raćun ha...da spere mast.

A Nera ...daaaaj ne griješi duše, mala je ko 505 s crtom. ;)