PDA

Pogledaj cijelu verziju : Sl. Snajder: Shokadijski Cigojneri opet usrali motku !

Flavio
28-11-2003, 04:49
Slobodan Šnajder gleda Hrvatsku iz Nemačke i pita je u riječkom "Novom listu", kao što je Breht pitao Nemačku nakon nulte godine: "Hrvatska, zar ćeš opet s njima? Oni su imali svoju šansu, uneredili su zemlju, bacili je stotinu godina unazad, ruku pod rukom s ‘arhi neprijateljima hrvatstva’, sa ‘srpskom elitom’, proizveli su jedan krvavi rat i bacili svoju brljotinu pred ‘narod’... Krivotvorili su povijest, na najbesramniji način, isto su činili i sa sadašnjošću, kvazi elite koje su u tom ratu ‘potvrđene’, zato su i proizvele rat, strpale su Hrvatsku u svoj džep, kao kakvu lovinu... Da se bivša državna zajednica tada mirno razišla, Hrvatska i Srbija bi već bile u Evropskoj uniji. Ali tada bi propala šansa krezovskog bogaćenja tuđmanovskih i miloševićevskih elita..."

Tako piše Šnajder, u "Novom listu" koji izlazi u Rijeci, u Istri, gde je jedino trijumfovala Račanova koalicija levog centra.

I jedna uteha Račanu, njegovim partijskim drugovima i koalicionim partnerima: po opštem uverenju, izborna utakmica je bila legalnija i poštenija nego u doba HDZ-a. Račan je izgubio igrajući mlako, ali ipak – pošteno.

Slobodanka Ast

Slobodan Šnajder
28-11-2003, 05:21
Hrvat,pisac dobio je 1991. jasan signal iz HDZ-ovog ministarstva kulture RH da napusti zemlju, i on je, kaže, ozbiljno shvatio političare i – otišao je.

Prisjećajući se tog vremena Šnajder kaže:

"Bilo je trenutaka kad čovjek sam sebi izgleda kao luđak, da govori neki jezik koji je samo naoko hrvatski. Čovjek je morao uložiti u Hrvatskoj napor da sam sebe prevari, a zašto je to učinila ogromna većina, kad je sve bilo jasno, ostaje misteriozno.
Znate, HDZ nije nikog osobito i nešto specijalno varao. Nije ni htio.
U Tuđmanovim knjigama imate najave za sve. Tuđman je sve napisao, i on je umro pomiren sa sobom. Njegova je vizija zapisana i ostvarena. Malo se u svijetu vizija do te mjere potpuno ostvarilo kao Tuđmanova.

Ono što mene brine u vezi s mojim sunarodnjacima, a što sigurno vrijedi jeste činjenica da se ljudi tako lako mogu prevariti,kao što je to bio slučaj na posljednjim izborima u RH koji su održani unazad nekoliko dana.

Vi ne možete fizički isključiti uho, ne postoji način da ne čujete u situaciji kada postoji buka, osim svojevoljno da kažete – neću slušati.

Hoću reći da se mora uložiti napor da se poništi loša stvarnost, i to veliki napor, skoro veći nego da se ta stvarnost proizvede. Ubiti je lako. Danas je ubiti čas posla. Teško je to ubistvo ne vidjeti. To je ono što je mene tako često bacalo u očajanje, kako netko pomišlja da se država može zasnovati na lešu dvanaestogodišnje djevojčice bačene u kontejner?

Kako neko može pomisliti da će HDZ napraviti ozniljnu državu kad su 10 punih godina držali jedan veliki "gro" srpskog naroda,kao neku svoju "suptilnu životinju",mada ti Srbi u RH imaju itekako svoju bogatu povijest na tom teritoriju,imaju svoje patnje vezane za taj teritorij,imaju svoje radosti opet vezane za isti teritorij,a ponovo su se 1990/91. našli u okruženju vjerski i nacionalno poludjelih dojučerašnjih susjeda Hrvata,koji su se prema tim istim Srbima sa dolaskom HDZ-a na vlast,počeli ponašati prema njima kao da se radi o nekom opasnom zvjerinjaku koji se mora istamaniti?

Svojevremeno sam objavio kolumnu
"Dogovoreni rat," koja je izazvala burne reakcije pa i prijetnje ubojstvom koje će trajati pola sata, da bi se sada pokazalo da je g. Tuđman na stolu imao telefon kojim je komunicirao kako mu je bilo gušt sa Miloševićem.
Zapravo sam mislio ne toliko na kontakte, nego na strukturalne sličnosti – Milošević i Tuđman su mislili strukturalno isto. Sad imate situaciju da svi sve znaju.
Zadnjih pola godine pred izbore je bilo mučno.
Koliki su se ponovo moji sunarodnjaci Hrvati ohrabrili!
Svi su sad nanovo prvoborci HDZ-a, i imamo situaciju da su u Hrvatskoj opet gotovo svi Hrvati više-manje pravi klerikali i nacionalisti, što je tužno.

Bilo bi lijepo da neko izdrži svoj stav,:" 'ajde bio si – lijevi populist, to znači to, to i to, i ja ću sad to ostat iako nije više moda."

Međutim,cijeli naš hrvatski politički život je neozbiljan. I svi se kao šale, a uvijek na kraju ljudi naravno ginu ko muhe i uvijek na kraju svaka uslovno rečeno "revolucija" pojede svoju djecu.

Kad bi bili ozbiljni, mogli bi se i šaliti.

ma jebes...
28-11-2003, 12:50
... Srbe i jezik i sta vec pricas Snajderu!

Dodji i uzivaj u hrvatskoj - ovo drugo su samo ×××××rije! POGLEDAJ OVO!

http://www.bigfoto.com/sites/galery/croatia/cro013.jpg

Glasovao sam za HDZ
30-11-2003, 10:13
jer sam se rukovodio knjigom:

http://users.net.yu/~creation/majmuni.jpg

Flavio Conti
01-12-2003, 22:14
Ma batali Cigojnersko more, sa slike gore se vidi kako je prljavo i usrano! Oni nemaju ljudske plaze, sve sami kamenjari i lucke prljavstine od ulja i nafte!

Dodji brale u SCG, pogledaj sta je ljepota! :)

http://www.budva.cg.yu/IMAGES/Budva_3-_copy.gif

:) :) :) :) :))

Slobodan Šnajder
01-12-2003, 22:53
http://www.vreme.com/arhiva_html/486/images/161.jpg