PDA

Pogledaj cijelu verziju : Honda CR-V



Fresh
26-11-2003, 15:30
Jučer sam bio u salonu Honde u Samoborskoj.

Prvi kontakt je bio i stilu šta je, gubi se..., već sam bio na izlazu, kad mi se obratio prodavač, ovo prije su bili serviseri.

Počmem spiku da me kak ti zanima Honda Stream, i gdje ju mogu pogledat.

Trgovac ko trgovac, veli da ih u Zagrebu ima samo par komada, ali ako sam jako zainteresiran može pozvati jednog vlasnika da mi pokaže auto, ali pošto ga u salonu nema pokušava mi uvaljat CRV-a, koji je u baznoj verziji samo 1.000 eura skuplji od Stream-a.

Tutać je super, prostor, oprema. Odmah mi nudi probnu vožnju, ali se zahvaljujem, da ću doć drugi put.

Nakon uvoda pitanje:

Motor je 2.0 150 KS. Pitam ga za potrošnju u gradu i sad stiže odgovor koji mi zvuči čudno.

Spominje nakakvu igru sa ventilima (dva ventila, četri ventila), gdje ako se auto vrti do 4.600 okr. potrošnja u gradu je ispod 10 litara, a ako ga se gazi, tj. kad okretaji odu preko 4.600 okr. potrošnja se penje do 12,13 litara.

I još pitanje u vezi pogona.

Stalni je pogon na prednje kotače, ali ako dođe do proklizavanja ukuljučuje se i zadnji pogon u kojem omjeru (?).
Pretpostavljam da to radi automatika, koja je koliko pouzdana, tj. šta kad to rikne, auto ima prednji pogon ili sva četri i jel može uopće krenut s mjesta.

http://www.honda.hr/crv/images/crv9.jpg<br><hr>

mc
26-11-2003, 15:39
Opaska na ono za automatiku zadnjeg pogona (Sto ako to rikne?). A sto ako riknu kocnice ili bilo sto drugo - ako prezivis odes kod mehanicara da ti to poprave i bok... :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Fresh
26-11-2003, 15:43
Nisam mislio u tom smislu, nego to je automatika, znači njome upravlja kompjuter, šta kad se mali zblesira.

mc
26-11-2003, 15:46
Mislis, prestane raditi, a ti ne skuzis da ne radi?<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Fresh
26-11-2003, 15:55
To bi na prvom zavoju skužio jel radi, ili kad bi ostao u nekom glibu.

Mislio sam u smislu pouzdanosti. ××××ga ak jedan podizač stakala košta soma kuna koliko dođe kad otkaže automatika pogona.

mc
26-11-2003, 16:01
A tebe cijena popravka brine... Pa cuj, auti su danas nakrcani svim i svacim i to se najcesce i kvari. Nemas sto nego uzdat se u garanciju i baciti koju dobru molitvu. :))
Alternativa je bjezati od auta s puno elektronike i automatike...<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

aerotech
26-11-2003, 21:16
Ali ipak je to honda. Omjer momenta ti ovisi o jačini proklizavanja, sve dok proklizavanje ne prestane. I time upravlja kompjutor.

Hondo
26-11-2003, 22:01
Fresh, sličan sistem prijenosa momenta na osovine ima gomila 4WD auta, tako da nije ovo ništ posebno. Inače, imao sam priliku voziti zadnju verziju CR-V-a sa 2.0 benzincem i full opremom i mogu reči da sam bio ugodno iznenađen ponašanjem na cesti. Auto je dosta tvrd za SUV i u kombinaciji sa prilično direktnim volanom i odličnim motorom-mjenjačem stvarno pruža užitak u vožnji. I naravno, pruža najviše prostora u unutrašnjosti od svih u konkurenciji. Preporučam!

Hugal
27-11-2003, 13:21
Potrošnja uvijek ovisi o načinu vožnje, pa tako i kod Honde. Razlika je samo u manjoj potrošnji Hondinih motora, uz bolja ubrzanja.
CR-V kao i Stream, Accord, Civic Type-R i S200 spadaju u i-VTEC generaciju Hondinih motora. Razlikuju se od " običnih " VTEC motora po tome što imaju VTC dodatak.
Hondina logika upravljanja ventilima se odnosi na bespotreban stalan hod ventila. Usisni ventili kod VTEC-a pri nižim okretajima rade sa kraćim hodom( preko većeg brijega), dok se pri većim okretajima ( kad se i očekuje bolji odaziv na gas)zbog pritiska ulja uključuje niži brijeg koji dozvoljava max. hod ventila.Ovakvim upravljanjem ventila postiže se bolje vrtloženje plamena u cilindrima, jer dolazi do preklapanja faza(procesa) u njima.Također kod bregastog vratila usisnih ventila dodana je jedna rozeta, koja će, ovisno o parametrima koje prima elektronika iz motora i vozačeve naredbe( gas), preko elektro-magnetskog ventila biti uključena u "napredovanje" ili " povlačenje". Ovaj zadnji sklop rozete, elektronike i elektro-magnetskog ventila, Honda naziva VTC. Pojednostavljeno, on je zadužen da mijenja stupanj pretpaljenja( ranije ili kasnije paljenje). Time se omogućava da motor u svakom trenutku raspolaže sa visokim okretnim momentom. Odnosno da, elektronika nakon uvida u trenutni kut bregaste, postigne što prije željeni kut bregaste( vozačeva naredba).
Hondina igra sa ventilima rezultira uvijek boljim ubrzanjem od konkurencije i u praksi sa dosta manjom potrošnjom.

P.S. Za provjeru točnosti podataka pitaj bilo kojeg vlasnika Honde.