PDA

Pogledaj cijelu verziju : distanceri



Biciklist
24-11-2003, 22:12
zakaj služe ? jesu dobri ili loši ?<br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

aerotech
24-11-2003, 22:16
Služe povećanju traga kotača.

Biciklist
24-11-2003, 22:18
misliš onda mogu staviti šire gume ?<br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

aerotech
24-11-2003, 22:21
Hm, za to nisam siguran, čini mi se da da straga, ali ne i naprijed. Ali bi morao ojačat ovjes, distanceri su ti veliko opterećnje za ovjes.

Biciklist
24-11-2003, 22:22
thanks<br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

ZEGA
25-11-2003, 01:45
A cuj kad trag kotaca poraste (stavis distance) onda ti i stabilnost auta poraste tj teze ga je prevrnut jer se omjer sirina/visina promjeni tj teziste je nize s obzirom na sirinu...
Ajmo reci auto bolje lezi i stabilniji je...
Meni su zakon te distance :) bolje od sirih guma... :)

ZEGA

S16
25-11-2003, 13:25
Zega, distance ti smanje trajnost cijelog podvozja da to nije normalno. A i ne valja dirat u svetinju od dobro proračunatog ovjesa.

INTERCEPTOR
25-11-2003, 20:03
S16 ne bbrini se ti za podvozje to su bapske priče koje možeš pročitati samo u hak-u. Što se tiče podvozja ništa ti neće biti. Eventualno ti nešto može biti homokinetičkim zglobovima, al ne toliko koliko se priča. NeĆe izdržat npr. 150 000 km nego 120 000 km.

Imaš dvije mogućnosti proširivanja traga. Da staviš distancere ili felge s većim offsetom tj. izbačene. To imam ja i problema s homokinetičkim nema.

Naravno ne treba pretjerivat. Jednom sam na jednom porscheu vidio distancere od 10 cm što je stvarno suludno. To znači da su mu vide oko 12 cm.

Što se tiče vizualnog idealni su za aute koji imaju problem s nabijenim kotačima u karoseriju (osim ako nećeš staviti felge s većim offsetom).

I ako imaš slab auto i ne želiš opteretiti motor sa širokom felgom i gumom samo s estave distanceri od 1-1,5 cm i rješio si problem. Auto izgleda jednako atraktivno, kotači do ruba blatobrana itd. A i ležanje je bolje.ž

A homokinetički? O tome ćeš mislit poslije. Nije to neka tragedija od skupoće. Tako i tako ćeš ih mjenjat ako voziš ko sivonja.

Kas
26-11-2003, 00:28
Majstore.

ZEGA
26-11-2003, 00:37
Prvo fizika je zakon, ako je poluga vilice ovjesa 30cm i ja pomaknem centar gume za 3 cm onda je promjena sile 10% i znam da to nece nista napraviti ovjesu kao sto kaze interceptor...
A i nekako mi se covjek cini kompetentan i zna o cemu prica, jos kad uz to sjedne moja logika povezana sa poznavanjem fizike/mehanike mislim i dalje sto sam misio i prije, distance su zakon!!

ZEGA

turbo-limac
26-11-2003, 00:58
interceptor, homokineticki nemaju veze s distancama....


ako stavljas distance na originalne felge, onda ces sjebat hvatiste sila na lager kotaca i sjebat ces lager vrlo brzo...
distance mos koristiti za KOREKCIJU krivog offseta kotaca, ako npr stavljas kotace s drugacijim offsetom. O
Pravilnioffset kotaca ovisi o njihovoj sirini, tako da ako imas serijski kotace sirine x i offseta y onda kad stavljas kotace sirine x+1 moras imati offset y+0.5 itd...

krivi offset dovodi do preranog trosenja lagera.. kako vec rekoh..

Mario Haas
26-11-2003, 09:46
Što se fizike i mehanike tiče:
Ovjes bi trebao biti proračunat tako da se sve rezultantne sile sijeku u centru kotača, odnosno u osi lagera, plus/minus proračunata tolerancija. Tada moment savijanja oko zamišljene osi, odnosno osi kotača iznosi nula, odnosno nalazi se u granicama proračuna. Ako si distancerom izmaknuo kotač prema van, sile se više ne sijeku u istoj točki, već izvan nje, pa nastaje MOMENT SAVIJANJA na rukavac kotača. Obično je rukavac puno jači od lagera, pa odlazi lager. Dakle nije to tako bezazleno kako izgleda.

Fresh
26-11-2003, 10:02
Ja sam na auto stavio alu felge s gumama 195 širine, dok su serijske 185.

Guma je vidno izbačena van, ostao sam iznenađen kad ih je tip montirao. Kad ih je pred zimu skidao vidio sam da je s unutrašnje strane felge nekakav plastični prsten. Jeli to distancer, ako je kako je moguće da je plastičan, ako nije, čemu onda služi taj plastični prsten.

Rossonero
26-11-2003, 10:08
Ak se ne varam taj ti je prsten samo pripasao felgu na glavcinu kotaca i to ti je to. Imao sam ih na OZ F1 kad sam montirao na Calibru. Skinuo prstenove za Bravo koji su bili gore i cekao milost Maxovu da se mogu voziti ko gospon covek.

Ed Hunter
26-11-2003, 10:23
To plastični prstenovi ti služe, kak je Rosso napisal, da pripašeš 'univerzalnu' felgu na svoj auto, tj. na glavčinu kotača. Felga ima rupu široku kolko je npr. največa glavčina, a onda ovisno o autu su ti prstenovi tanji ili deblji. Mogu biti plastični ili aluminijski. Uglavnom oni ne odmiču felgu. Originalne alu felge obično nemaju prstene.
Distancer ti 'razmakne' kotače. Auto ti ima širi trag i po meni sigurno šteti ovjesu.

S16_
26-11-2003, 17:15
Mario i tl, baš na to san mislija, samo nisan zna riječ za "lager" :) Samo želin reć da to u pravilu nije dobro. Osim za navedene korekcije sa offsetom. Ali ako minjaš tvorničku čeličnu felgu sa lakim naplatkom, logično je da ćeš stavit širu (čak i veću) gumu, pa će onda distanceri bit nepotrebni.

S16_
26-11-2003, 17:17
I zamisli da ti pukne kolo (grezo rečeno) usrid vožnje? Meni se to prijatelju dogodilo na opelu asconi ili nešto tako.

johhny_2003
26-11-2003, 21:21
ak staviš distancer i širu gumu može ti guma strugat po blatobranu.

turbo-limac
26-11-2003, 21:27
sve vam zavisi od offseta i sirine felge... recimo, kad je lancia napravila deltu integrale 16V stavili su col siru felgu u odnosu na 8V tak da je auto imao serijske 15mm distance. Nije mi jasno zakej nisu napravili felge kak spada? Talijani.... :)