PDA

Pogledaj cijelu verziju : Čip-tuning



Stranica : [1] 2

Tuner
23-04-2001, 18:17
Bok svima. Ajmo se prestat prepucavat čiji je auto bolji. Ma danas proizvedeni auti su svi odlični. Nema loših, samo dobrih i eventualno MALO boljih.
<br>
Nego idemo malo prospikati i razmjeniti iskustva kako napraviti tuning na autu, kako ga još malo ili puno &quot;nabrijati&quot;, koji su sportski auspusi bolji, koje zračne filtere treba kupiti, koje felge, gume itd.
<br>
Kao prvo zna li netko gdje se u Zagrebu mogu nabaviti sportski čipovi?
<br>
Kao drugo da li bi se dobilo nešto na ubrzanju ako bi se skinuo katalizator, jer znam da on guši auto i do 10 %. Istina je da taj postupak nije ekološki ali pretpostavljam da bi se njegovim skidanjem dobilo 10-ak % snage, a umjesto njega staviti zamjensku cijev, što bi rezultiralo bržim protokom ispušnih plinova i automatski povećanom snagom (a to je i najjeftiniji tuning). E sad ako bi se ugradio i sportski zračni filter te sportski zadnji top u kombinaciji sa zamjenskom cijevi mislim da bi se snaga podigla i do 15% a samo bi premodulirali ispušni sistem.
<br>
E sad kad bi se ugradio i sportski čip, te stavile alu-felgice s nekim kvalitetnim niskoprofilnim gumama mislim da bi se dobio dobro &quot;nabrijani&quot; auto.
<br>
To je moje razmišljanje, ukoliko griješim ispravite me.
<br>
I sad, koji su zračni filteri dobri, koji auspusi itd.
<br>
Idemo malo proširiti horizonte o tuningu. Svaki savjeti su dobrodosli.
<br>
Pozdrav.

FANCY
26-05-2001, 15:08
A nije lose nije lose dobre idjee samo sto bi mene zatvorili u zatvor da to ovdije u CH napravim da ne spominjem katalizator itdd.Chip Tuning i nije tako dobar kao sto se prica dobijes koji PS ali nenormalno skrati vijek trajanja motora da ne govorim o glavi motora bregasta itdd.Na zapadu tog ima koliko zelis ali je papreno skupo i ne isprlati se to samo rade extremni obozavaoci PS-ova.. A A ako bi mijenjao Auspuh najbolje tsavi Remus ali ne samo zadnji lonac jer nista ne postizes amam bas nista nego moras dap ostavis cio auspuh od prednje grane lonca do zadnjeg lonca (komplet ) e tad si nesto dobio.A oko filtera za zrak to ja hocu na svom BMW-u E 36 318 i MTech ali mi je zabranjeno(otovoreni zracni filter) dok zatvoreni nemogu nigdje naci za svoju seriu.Ovo bi bilo podzeljno jer daje i snage ima bolje sagorijevanje a da ne govorim o zvuku brrrr...A felge to je razlicito od ukusa..Da samo kazem nisam experta za ovo ali citam te Tuning novine i pomalo sam sebi svasta nesto nadogradio stim da je ovdije umalo sve zabranjeno....

FANCY
26-05-2001, 15:16
pogledaj ovestranice
<br>
<br>
http://www.cs-elektronik.de/
<br>
<br>
https://www.dtsshops.de/katalog/defaults.htm

Ah
04-06-2001, 00:53
Inteligencija i nadasve pismenost naprosto izviru iz vasih predivno srocenih poruka. Oh..

Tuner
07-06-2001, 16:57
Uh, a ti zračiš inteligencijom...osjećamo to svi. Ha, ha, ha,ha, haaaaa.....

Ah
08-06-2001, 07:30
Osim što ste nepismeni ti k tome pričaš ×××××rije. Kombinacijom K&amp;N filtera i nekog sportskog ispušnog sustava dobiti ćeš i manje nego duplo od tvojih znam_mislim_pretpostavljam brojki. O raščlambi vaše (ne)pismenosti stvarno ne bih jer za obrazloženje stvarno nemam vremena.

Tuner
10-06-2001, 15:22
Joj kak si inteligentan, baš smo mi svi bedasti. Pa daj nas prosvjetli znanjem kad mi sve nešto mislimo i pretpostavljamo. Željni smo znanja, želimo Tvoj savjet, daj nam malo objasni otvorene i zatvorene sisteme K&amp;N filtera, REMUS ispušne sisteme - kompletne ili samo zadnje topove, čipove, reprogramiranje čipova (da, i to se može), alu felge - kovane i ljevane, u čemo je ono razlika kod njih. Molimo TE objasni nam, Ti inteligentni dječače. Hvala Ti, hvala Ti unaprijed.

ah
23-06-2001, 23:27
Očigledno nisi bio u školi kad su učili č i ć.

novi
04-07-2001, 11:10
ja sam novi vozač i pitam se ako mi tko može pomoći da nabrijem auto a da ne dode preskupo sta bi prvo trebalo stac+vit imam opel vectra 1991 1.6

ah
05-07-2001, 21:11
Prvo bi trebao prodati ovaj teski auto s nejakim 75ks motorom i onda kupiti laksi auto sa 100+ks, recimo swift gti. I tako si nabrijao auto do jaja.

madmax
27-08-2001, 14:32
AH prateći te po forumu zaključio sam da si obični štreber koji misli da sve zna, a u biti vrlo si ograničen, isfrustriran jer vjeroatno voziš neki auto od 28-30 ks sa muzikom marke Syntoni (Made in Zanzibar)itd. Za ABS, ESP,itd si samo čuo, o tuningu (samo ti pitaj rado ćemo ti pojasnit) da ne pričamo. Tata ti se vjeroatno ne može načudit kojeg matupa ima za sina, i bio bi sretan da te izdr..o.

ah
27-08-2001, 15:26
Kriva procjena, samoprozvani cestovni ratniče!

eh
23-12-2001, 09:54
ah je moj idol,ziovio......sto se tuninga tice zakaj,npr.,neko kupi vectru 1,6(75)ili bmw 318 i onda trosi lovu na nabrijavanje???!!!pa kupi jaci model za ono kaj bi dao za tuning i imas serijski jaci auto,legalan s garancijom....ma uostalom,××××s aute,avioni su zakon!!!

uh
23-12-2001, 09:56
ma ja sam onaj eh,al sam fulao slovo.......cesto ja to....nego,imam jedan problem...nikako da zbarim nekaj u zadnje vrijeme,dajte mi pomozite........hvala,bok

Interceptor
25-12-2001, 13:26
Ti Novi s Vectrom ja te jednostavno ne kužim. Znaš li ti da taj tvoj motor na Vectri ima pišljivih 75 KS. Iz te kubikaže od (1600ccm), da bi se taj motor mogao prozvati "sportskim" potrebno je izvući preko 110KS, ali to nije sve jer motor koji ima jednu bregastu ne podnosi baš turiranje, a friziranjem biš vrlo vjerovatno uništio opelovu kvalitetu. Osim toga Vectra kao Vectra uopće se ne može nazvati sportskim autom, ponajviše zbog lošeg držanja ceste i loših kočnica. Dakle bilo bi ti potrebno mnogo novca da tu Vectru uopće učiniš konkurentnom nekim nefriziranim tvorničkim modelima poput npr. Alfe 75 1.6. Evo ti pa se uvjeri koji auto ima više sportskog štiha:
Alfa 75 1.6 IE Vectra 1.6 i
1O5 KS 75 KS
aluminijski motor sivi lijev
moment na 4000 rpm na 3000
2 bregaste 1
zadnji pogon prednji
mjenjač smješten straga naprijed
4 diska disk/bubanj
..........

Dakle ako tražiš rabljeni sportski auto prodaj to smeće za babice i odaberi između slijedećih benzinaca: Sve Alfe, BMW 3 E21 i E30, VW Golf I GTI i Scirocco 1.6 prva serija, Lancia Delta prve serije od 1500 ccm na dalje, Fiat Ritmo 105 i 130 TC, Clio Williams, Renault 5 GT Turbo, Citroen AX GT, Honda CRX i Civic....
I to bi bilo to. Postoji još vrlo jakih auta, ali to su automobili kod kojih je snaga dobivena isključivo pomoću velike kubikaže, a to nije to jer u pravilu takvi motori posustaju na visokim okretajima.

Interceptor
25-12-2001, 14:01
Za dobar tuning treba odabrati auto sa već postojećom tvorničkom sportskom notom.
Prvi korak je nabrijavanje motora pomoću duplih karburatora ukoliko je ugradnja moguća, sportskih svjećica, sportskog filtera i protočnog ispušnog sustava, a tome možemo pridodati i minimalno brušenje glave. Tko želi ići dalje može ugraditi sportske bregaste i ventile, klipove i karike za veća opterećenja i još dodatno brusiti glavu. Minimalna snaga koja se može nazvati sportskom trebala bi iznositi barem 65 KS po litri obujma.
2. korak je mjenjač. Za bolje iskorištenje snage bilo bi dobro kad bi se skratili prijenosni omjeri. Time se smanjuje maksimalna brzina no vozite li 200 ili 210 isti je k..., ali zato se bolja ubrzanja itekako osjećaju. Za sportsku vožnju bilo bi dobro ugraditi i sportsku lamelu. 3. korak su kočnice koje bi obavezno morale biti diskovi na sva 4 kotača. Zavisno u kojoj količini se motor frizira stavljaju se i odgovarajuće kočnice. Dakle mogu se staviti sportske pakne i jači diskovi sa većim kliještima. Preporučuje se još i ulje za veće temperature (DOT 5). 4. stvar je ovjes. Ugradite provjerene dijelove jer rezanjem opruga možete sve sjebat. Dakle najbolje bi bilo - set kraćih opruga i amortizera. Prednji stabilizator ne muldama dobro će doći. Tko želi više može kupiti i pojačane vilice i sillent block - ove. Što se tiče guma birajte samo najbolje što se odnosi i na felge. Ne pretjerujte sa širinom već neka bude razmjerna snazi motora (npr. 120 ks - 205mm). Ukoliko netko želi da guma bude "do ruba" može ugraditi distant ploče.
5. stvar je estetika: sportske papučice, volan, razne drške, zatamnjena stakla itd. Što se tiče spoilera, oni su korisni tek kod automobila preko 250 KS.
Sve ovo košta no prednost je što su moguće razne kombinacije. Ovakve stvari uglavnom su rezevirane za auto fanatike koji time dobivaju unikatan automobil koji verovatno nije namijenjen kasnijoj prodaji.

mačak
26-12-2001, 18:05
Ljudi, sto je vama? Koji tuning? Koji konji? Ma o cemu vi to razglabate? Koliko god nabrijavali to jada od limarije koje spominjete, na nasim cestama igra samo srce u junaka.
A ko je brzi, brzi je. Ja preticem one koji voze sporije od mene, ma koje auto vozili.
Kakvih sve voziljki ima, to je da ti pamet stane. Dodjite s tim 'nabrijanim' ×××××rijama na prave ceste pa cete vidit kad vas pretekne nekakva trotonska limuzina s 400-500 konja ispod haube. Necete je ni vidit. Nije se sa rogatima bosti.
Nego, potrazite na cesti i iznervirajte vi nekog dilbera s malo boljim autom od vaseg koji misli da ga vi ne mozete pretec s svojom kantom i on ce tada ubrzati jer treba dokazati da je glavni.
Tad ce vas mamlaz pilotirati kroz zavoje, usjeke, prijevoje i kojekakve prepreke a vi cete, pogotovo nocu, nepogresivo i relativno sigurno, brzo voziti imajuci osvijetljen zavoj ili znakovlje daleko ispred, prateci njegova poziciona svjetla i ponasanje njegovog vozila.
Koristite mozak a ne novcanik! ;)

brz ko munja
26-12-2001, 19:22
jedino sam u hr dozivio da auto kojeg se pretice dodaje gas!!!ili da tip vozi u ljevoj traci 80(to je limit i nema mi ko kaj reci??!!)kao to je kao neka zavist i jal.zar ne znate da je to protuzakonito!!!ja i kad vozim 200 vozim na autoputu u desnoj traci(jer ima i brzih)i uvijek prikocim kad me neko pretice jer je to sigurnije i za njega i za mene........nikad hr vozaci nece nauci i nisu ni zasluzili bolji tretman

ikara
13-01-2002, 22:46
asu s vectrom,jeftine prerade nema,a kako da najbolje prođeš o tome možemo razgovarati samo pitaj što te zanima,a ekipi svako svog konja hvali ako čovjeka zanima prerada vectre nije mi jasno zašto ne dadete ruke nego dobacujete neke gluposti

zlo
14-01-2002, 17:10
a kako stoji Astra 1.8 16v na vasoj ljestvici godina je proizvodnje 95...

Interceptor
14-01-2002, 21:32
Ništa posebno, isto kao i Vectra, koliko vam treba da shvatite da Opeli nisu sportska vozila? 1.8 16V i 115 ks -KATASTROFA. Da ima 8 ventila i 115 KS kao stari 1.8 iz Kadetta GSI - to već može, ali opet tu je samo jedna bregasta (Kadett) kojoj nije baš lako biti usamljena u sportskim režimima. Astri 1.8 16V trebalo bi nabacit nekih 30 konja, ali opet, više treba radit na podvozju i kočnicama, no sve se da sredit, kolko košta da košta. Sve u svemu ovakva kakva je, nije uopće sportski auto. On u pravilu je brz, al na ravnom, a to je najmanje važno. Čim naletiš na zavoje auto pliva.

opel
15-01-2002, 08:11
astra '95 1.8 16v(stara linija) je imala 125 ks.
poslje je prigusena (zbog norme s ispuhom)na 115,a zadnjih godinu dana je opet na 125.
bmw 316(1900 ccm)i 318(1900 ccm)imaju po 105 i 118 ks i gleda ih se kao sportske.
zakaj onda astra ,koja je laksa od oba za cca 100-150 kg nije sportska???!!!

opel,opet ja
15-01-2002, 08:14
e da,i audijeva 1,8 masina ima 5 ventila po cilindru i "samo"125 ks
po tome je opel sportskiji.
moje misljenje je da to nema nikakve veze.
stvar je samo proucavanja trzista i nudenja sto pogodnije varijante za kupce.
polo ima 1.4 16v motore sa 75 i 101 ks.
oba su ok,samo su tu zbog razlicitih trzista i nameta

ljudi,dajte najte
15-01-2002, 08:30
audi 2,0 ,5 ventila po cilindru i "samo"130 ks.losa masina?
C klasa 180.2000 ccm i 129 ks.losa?
opet kazem,snaga nije mjerilo toga da li je motor dobar ili ne.
opel je prije 20 godina imao masinu 1,2 i 6o ks,a do 95.g. je corsa imala 1,2 i 45 ks.
to nema nikakve veze,dajte skuzite.
pa sveki proizvodac moze nabrijati auto na kaj god hoce.stvar je u potrosnji,porezima i zagadivanju.

elantra(107ks) ima vise konja iz 1,6 nego golf i alfa 147(verzija 105 ks).jel to znaci da je bolja ili losija?
wartbourg(dvotaktni)je imao 50 ks iz jedne litre,a golf III 75 ks iz 1,8....koji je bolji ?
svaki auto(izuzevsi dacije,lade i ta ××××××)je ok ako se normalno vozi i redovno odrzava(sto kod nas nije navika,svak ima svog "stefa"sto je i normalno jer bi inace otislo 3 cijene auta na servise nakon 200000km
pozdrav

kvaliteta
16-01-2002, 05:13
mislim da su japanci najkvalitetniji,bez obzira na ccm ,snagu i ubrzanje

Interceptor
16-01-2002, 12:55
Ne kažem ja koji je motor boli nego koji je sportskiji, jer ovdje se o tome i raspravlja :smile10:
Iako je imala 125, to nije dovoljno jer ima 16 ventila. Alfa je recimo tih godina imala 126 iz 1.8 sa 8 ventila.
BMW- i 316 i 318 uopće nisu sportski. To su zastarjeli motori koji su u kombinaciji sa sarom laganom "kockicom" bili sportski. Ali s tenkom E 36 nikako.
Vjerovatno Astra i ovako čupa, ali bi trebalo barem 135 KS da ima baš sportski motor (ovaj je previše uglađen). Osim toga kad ćete shvatit da nije dovoljno samo imat jači motor!!!!

dragstar
16-01-2002, 22:21
Cestitke kolegi pod imenom"ljudi najte, dajte", konacno je netko odrzao pravi govor ovoj "djeci" sta pojma nemaju.Bravo!!!!

Maverik
24-01-2002, 18:13
Tuning motora uopce ne smanjuje vjek trajanja motora ako ga radi onaj koji ga zna napraviti. Onaj tko nezna snagu dize na bazi potrosnje i onda dobijete auto koji pije oko 16 litara i to mu smanji vjek trajanja. Osobno imam složeni auto (brusena i polirana glava, kanali sicevi ventila i ventili), auto ima oko 180 KS i sada mi je zadnje tankanje potrosio 9,3 Litre!

Maverik
24-01-2002, 18:19
Dodatak gornjoj poruci; Gazio sam ga kao vrag gresnu dusi i potrosio mi je samo 9.3 litre!

ec
02-02-2002, 20:35
hej fancy ima li kod vas nitro sistema

Serfo
03-02-2002, 19:23
Benzinci trose izmedju 250 i 300 grama goriva na sat po konjskoj snazi. I sad mi objasni ako si ga ganjao sat vremena i koristio 180 ks, kako je mogao potrositi 9 litara.

Intercept.....
03-02-2002, 19:27
Svaka čast Serfo, vidim da si pravi znalac.

speed
04-02-2002, 19:59
decki opel GSI 20 16v je odlicna masina,ustvari to je lotusova masina i uz malu preinaku ima 180KS sto je i vise nego potrebno za kadeta,astru ili calibru kome je preslaba ima turbo 20 16v. :smile07:

bop
06-02-2002, 02:03
Nadrukani amortizeri , šta to znači, jesu to možda skraćeni odnosno otvrdnuti, odnosno sportski podešeni. Ako je koliko to košta i jeli to pametno što se tiće trajnosti ovjesa ili je bolje kupit sportske tvorničke bilstein ili nešto drugo.

xyz
06-02-2002, 22:47
Ljudi moze malo informacija o tom cip-tuningu? Cul sam da to strahovito unistava motor i skracuje vijek trajanja. I kakav je to cip uopce? Umjesto cega se to metne u masinu? I koje su pozitivne i negativne strane? Bas i nisam upucen, molim malo pomoci...

devilnine
11-02-2002, 14:41
Ajmo svi pametni koji se kuže u tuning neka mi pomognu oko tuninga na mojem Cliu 1.6 16V!!
Unaprijed zahvaljujem!!

bullit
04-05-2002, 00:46
Na Cliu 1.4 16V mozes napraviti svasta. Prvo stavi filter, svjecice i slicne sitnice. Sto se tice chipa, svakako U biti preprogramiranje postojceg u tvom slucaju) Pogledaj na superchips.co.uk, sve ce ti biti jasno.A ako imas vise love, e onda ides u prave stvari. Javi akote zanima nesto vise

bullit
04-05-2002, 00:56
Chip tuning MOZE smanjiti vijek trajanja motora, toje istina. To je slucaj kad se ljudi odluce na svoj auto od 5, 50 ili 100000 Dem staviti chip iz kucne radinosti "tunera" iz lokalne garaze, koje radi njegov prijatelj.... Pogledajte na siteovima najpoznatijih firmi: superchips.co.uk, Digit power, Digi-tec, Allcarracing i sl. Ne pristajte na neke bedastoce koje kostaju 100-200 Dem, to ne moze biti dobro, kao ni cipele koje kostaju 50 kn u odnosu na one od 500 ili 1000 kn. Na tome ne smijete stediti. Tu su SVI parametri rada Vaseg motora, i to nije za segrte. Chip tuningom mozete biti izuzetno zadovoljni, voziti se godinama bez ikakavih problema,a mozete i unistiti motor u nekoliko dana. Na vama je odluka. Osobno znam punoljudi koji su napravili puno kilometara sa svojim autima, bolje idu,vozniji su, pa cak i manje trose u nekim rezimima rada. A modernim turbo dieselima da ne pricam. TDi,CDI, HDI, CRD, JTD i sl, jednostavno MUST za kvalitetan chip tuning.Ali pazite kome dajete auto u ruke. Uzivajte u voznji. ;)

alfa099
04-05-2002, 09:34
Bravo Bullit!
Alfa 156 SW 1.9 JTD - 215 km/h!
To je tvoje djelo! :))

bullit
04-05-2002, 16:46
I kad vec pitate gdje se kvalitetni chipovi mogu nabaviti u ZG, pisite na goran.vrhovec@zg.tel.hr, sve cete doznati od uvoznika direktno, samo kazite da ste s foruma.
HF INT, napisi i ti koju, slobodno,da malo izmijenimo misljenja, vidim da imas ukusa za aute... ;)

alfist_zg
04-05-2002, 18:47
bullit,
mene zanima ovo sto si rekao cip tuning za moderne turbo diesel motore...kako stavljanje cipa onda utjece na potrosnju (da li se puno povecava, jer to je razlog zbog kojeg se dieseeli i kupuju) i jos me zanima kakva je onda situacija sa servisima , mislim, sta onda kazem mehanicarima na servisu gdje idem (neki ovlasteni servis)... dali treba na nesto osobito paziti,i da li ti onda mehanicari onda uopce smiju dirati tako natunirani motor...da li oni mogu nesto sjebati onda?

muskarac
04-05-2002, 19:28
Zene su kao knjige, otvaraju se tamo gdje su najvise koriscene.

bullit
05-05-2002, 01:18
Alfist, ne brini. Mehanicari u ovlastenom servisu nece to skuziti ni pod razno, osim ako probaju kak auto ide. Jedino kak bi mogli nesto smrdati je da izvadetvoju postojecu elektroniku, i zamijene je serijskom. Posto to nitko nema na lageru, ne moras brinut. A ako auto servisiras kod Valencica recimo, onda nema frke, slobodno reci kaj imas unutra i bez brige si. Kaj se tice potrosnje kod turbo diesela, ona se smanji, vjerovao ili ne. Nije to neka velika razlika, par dl, ali je manja, uz puno veci ok. moment i snagu. Pitaj alfu×××, nedavno je slozio JTD-a. Odrzavanje? Nis posebno, samo sto cesce mijenjati ulje, i stavljati sto je kvalitetnije moguce. ;)

alfist_zg
05-05-2002, 16:06
hvala bullit...sad mi je jasnija cijela prica :)

Ascari
15-05-2002, 15:27
Do sad sam imao tri auta na kojima su bili izmijenjeni chipovi, auti su radili bez greske, (dva benzinca i jedan TDi). Necu reci kod koga sam slagao da ne radim reklamu, ali vjerujte da se isplati. ZAKON!!!

onako usput
15-05-2002, 18:09
da li se mogu tunirati i grubi terenski td motori,npr nissan patrol 3,0 td(130 ks ili mitsubishi pajero 2,5 td(100 ks)i 2,8 td(125ks)i kako?

onako usput
15-05-2002, 18:11
.....i da,naravno,ne utjece na vijek motora....

?
15-05-2002, 18:28
A šta ako je motor razjeban toliko da troši litru ulja na 1000 km. Dal će ga čip prije unuštit?

sepra
16-05-2002, 08:36
Dal će moj deda koji troši dve boce infuzije dnevno umret ak čvakne eks?

bullit
16-05-2002, 09:04
Vidim da je chip tuning opet postao aktualan. Nekolikostvari je jako bitno za znat a to su:

1. Naravno da se moze smanjiti vijek trajanja motora. ALI, toprvenstveno ovisi o vozacu, a ne o tome sta je radjeno na autu.Svaki auto se moze zaklati i nakon nekoliko tisuca km, ako ga vozi neki hajvan. Ako se stavlja kvalitetno ulje i mijenja redovito, ako se auto ne ganja DOK JE HLADAN (najcesca i najgora greska), motor cetrajati kao i normalan.
2. Ovisi sto i gdje stavljate. Ako stedite, u stavite nesto neprovjereno (bez TUV-a, garancije, firme bez imena i prezimena) nemojte ocekivati nista dobro.
3.Ako imate imalo mozga u glavi,i odnosite se prema autu s odredjenim razumjevanjem za mehaniku i sto se zbiva u motoru, nece biti nikakvih problema. Provjereno.No uvijek ce biti drvosjeca koji ce zaklat auto vec nakon prvih par metara (vidio bezbroj primjera), samo zato jer se ne mogu suzdrzati. Tu nema pomoci.
P.S. Odgovor na pitanje za "grube terenske motore", Da, mogu se i oni tunirati, bez problema.

Jozzo
16-05-2002, 09:54
Vozim vec drugu Octaviu TDi(90 KS u originalu). U obje sam ugradio drugi chip (prijatelj ih uvozi), auto ima 115 KS, puno je elasticniji, trosi manje nego originalna a vuce bolje od standardne sa 110 Ks. Prema tome, za mene nema dileme.

?
16-05-2002, 20:24
Tako i vozim, dok je hladan tj dok je ulje hladno vozim ga izmađu 2 i 3 000 okr. Narvno da bi stavio bolje ulje i češće bi mjenjao. Al me zanima dal motor mora bit u top formi, da troši minimalno ulja itd. Meni troši litru na tisuću pa me malo strah stavljat čip. Možda je bolje da ga otvorim i to rješim pa onda čip.

?
16-05-2002, 20:25
A šta kažete jeli mora ići i remus uz K&N filter. Dali ću dobiti šta snage ako stavim samo filter???

dragstar
16-05-2002, 20:33
Negdje sam u njemackim casopisima citao da tamosnji tuneri pristaju na chip tuning uglavno na TDI motorima do 100000 km, a da je razlog to da je bitno po kasniji zivotni vijek motora da su dizne za ubrizgavanje goriva jos nove i u redu.Dakle, po meni bi se chip tuning mogao uraditi i na starijem motoru, uz promjenu brizgaljki.

?
16-05-2002, 21:32
Ja govorim o benzincu a ne o dizlaču.

bullit
17-05-2002, 08:52
Moze se ugraditi i u stari i potroseni motor. Naravno, rezultati nece biti onako dobri kao kod novijeg, i sigurno da je bolje to srediti (generalku) prije bilo kakvog tuninga. Kad se motor razradi, e onda je pravo vrijeme. :)

Mazda
17-05-2002, 09:24
Kaži mi "Jozzo" ako nije tajna koje je marke taj ČIP, koliko košta, koliko km si dobil garanciju na njega??. Jeste li mjerili snagu na "stolu" kad znaš da ima 115 ks, te koliko ima Nm i pri kolko okretaja??. Dali ti motor sada više dimi kad imaš puni gas?...

Mazda
17-05-2002, 09:46
zaboravim pitati kolko ti manje troši???...

Jozzo
19-05-2002, 00:46
Kad vec pitas, chip je Superchips (engleski),cijena je bila negdje oko 6000 kn (sa PDV-om). Mjerili smo u Ivanicu, na pravim valjcima, imam sve crno na bijelo. Garancija je bila godinu dana, to je vec proslo, i auto ne dimi, zato jer se mijenjaju oba chipa (i za motor, i za turbo)pa smjesa ostaje u idealnom omjeru, bez viska goriva i kod punog gasa. To nije "speed buster" modul, to sam vidio kod frenda, stvarno je auto dimio ko lokomotiva, nego prava izmjena chipova, i auto radi bez greske...

Jozzo
19-05-2002, 15:12
Trosi oko pola litre manje u gradu. Izmjereno je 281.5 Nm okretnog momenta.

Mazda
19-05-2002, 15:22
Baš ti hvala!

Jozzo
20-05-2002, 00:17
Nadam se da necu raditi u subotu kad je susret na Micevcu,pa da probate djir sa dieselkom karavan. :)

prodrive
20-05-2002, 08:07
Vozio sam Imprezu Trubo, standardnu i s modificiranom elektronikom. Dan i noc, ukratko... :smile06: :smile06: :smile06:

Mazda
20-05-2002, 11:47
Molim da mi "Jozzo" ili "bullit" (ili bilo tko se razumije) odgovore; imate li iskustva sa Mazdom 323 F ditd 100ks, naravno radi se o povečanju snage motora pomoču ČIPA!?. Koliko se dobije ks, Nm, potrošnja???...

AntiJozzoiliBullit
20-05-2002, 14:56
...e pa sad mi je stvarno dosta...na što je spao ovaj forum kad su tatini sinovi počeli bezuvjetno vjerovati svemu što onaj (mafi)jozo i ono topovsko đule - bullit sve ne napričaju...i dok bi se bullitu još imogla odat počast što jadan kopa po raznim medijima i novinama (umijesto da živi život)nebi li odgovorio na još jedan upit i tako povećao svoj kredibilitet, ovaj jozo naklapa o onome što je čuo i misli da je vidio. Bulit, bulite, jabuko zelena..pa daj malo razmisli i proanaliziraj tolike podatke kojima...recimo barataš (moš mislit)..ako si to več negdje pročitao pa razmisli da nije sve uvijek crno bijelo. Kako možeš čovjeku tvrdit da se nabrijanim motorima (pričamo o promijenjenim parametrima rada motora novim Chipom, koji nije proizvod samo tvornice Superchips, već vlastiti proizvod svakog etabliranog Tunera...Alpine, Brabus, Amg, Rally Art, Senni...) takovim zahvatom potrošnja smanji. Zar zaista misliš da je stvar generalizirana. Pa svima je jasno zašto se u nekim slučajevima potrošnja smanjuje kod povećanja snage, ali to se odnosi samo na vozila sa teškom karoserijom kod kojih snaga motora nije dostatna za njihovo optimalno pokretanje, te se mora dodavati više gasa, pa sukladno tome raste i potrošnja. Ali ako uzmemo današnje moderne turbodizel-automobile niže srednje klase koji uz težine od cirka 1100-1400 kg posjeduju snagu od 100 i više KS...daljnim prilagođavanjem parametara motora tako da motor radi i pod većim pritiskom turbine može rezultirati samo večom potrošnjom..ne puno to nitko i ne tvrdi, ali ne i manjom. To bi se moglo tvrditi samo recimo na primjeru Velikih limuzina tipa A6 koji se u Belgiji može kupiti sa nejakim 2.4 dieselašem koji troši više goriva od recimo 2.5 litrenog turbodiesela, jer muku muči sa teškom i masivnom karoserijom koju treba pokrenuti. Tko stavi čip (na koji proizvođači automobila koji nisu toliko glupi, nedaju garanciju na rok na koji je predviđena za dati automobil) skraćuje vijek svog motora, povećava potrošnju...ali koga briga kad je u stanju oderat auto koji prije nije mogao zar ne???...ali koliko dugo. :smile07: null

bullit
20-05-2002, 15:19
Stari moj Antijozzoibullit neznam cime se ti hranis, ali nije bas zdravo izgleda. Ono kaj sam rekao da se potrosnja kod TDi-ja i slicnih smanji, to je istina, provjereno, jer vec 6 godina slazem aute, i znam sto mi ljudi pricaju kojima sam to slozio, i imaju on-board kompove i mjere potrosnju. Nisam rekao da sad auto trosi pol manje nego inace, ali da se smanji, smanji se. Naravno da to ovisi i ko vozi, tj. tezini noge na gasu. Ali posto auto postane elasticniji, manje ga treba tiskati. Sto se tice trajnosti, vec sam se umorio od takvih kao ti, i ne da mi se ponavljati. A kolko ti znas o tome, dokaz je kad pricas da i Alpina i slicni imaju svoje chipove. Taman posla da sad svako otkriva toplu vodu. Samo sto oni to znaju pa koriste neku od provjerenih firmi, ali stavljaju svoje ime. I Gabrek ima svoje auspuhe....Samo sto te firme (Schnitzer, is sl.) znaju za to i ne pokusavaju otkriti toplu vodu , za razliku od tebe.

Vucibatina
20-05-2002, 15:32
E ovako, nacitah se dobro svega ovoga i vidim da ovaj "metak dan za petak" zna dosta toga ALI, vjeciti skeptik kakav jesam tj zivot te nauci da budes:
suhveli mi je sve to zajedno, malo "to good to be trough". znaci povecas broj konja i jacinu a smanjis potrosnju.
hmmmmmmm, ne bih da vrijedjam ali cini mi se da je sve to muuuda pod bubrege.
Ako nista drugo onda ce se motor sjebati prije.

Sto bi reko moj net-friend "cccccccccccceeeeeeeeeeeeeeeee"

P.S. malo pitanjce; a sto fabrika ne nudi te opcije sa original ugradnjom i da li se taj cip moze(preporuca) ugraditi i kod novog 2.5 mjeseca starog auta, recimo kod Girrere-Punto.kuanto kosta?

pozdrav :smile07:

bullit
20-05-2002, 18:10
Vidim da ste se svi primili te potrosnje, i ne vjerujete. Ntiko ne pita za benzince i turbo benzince. Oni fakat trose vise nakon modifikacije, ali to nikog ne zanima. Boli me jel vjerujete ili ne, ja za razliku od vas imam dovoljno iskustva po tom pitanju.
I samo jos za ANTIJOZZU... Bullit je lik iz istoimenog (vrlo poznatog, zbog auta) filma a ne "topovsko djule" (bullet bi bio inace metak, konju nepismeni), ali naravno, to ti nikad neces doznati.

Stevo_
20-05-2002, 18:31
Bravo Bullit !!!
ocito ti se svidio onaj mustang kad imas ovakav nick? :)

Girrari
20-05-2002, 18:31
Daj mi Bullit pošalji svoj mail na Girrari@hotmail.com! Trebam te nekaj pitati, a možemo se dogovoriti za kavu kad buš imao vremena. Javi i Alfi××× (ili ću mu ja), pa neka i on dođe ak' će stići!
Naravno, ja plačam kavu.

Girrari
20-05-2002, 18:37
A ti Vucibatino pokušaj zapamtiti, GIRRARI, a ne Girrera.

Nadimak je izvedenica od Ferrari, a ne od recimo, Gilera!

AntiBuljit
21-05-2002, 00:34
...Vidi ti "metka"..on brani svoje ime, a normalno da svatko ko se imalo zanima za auto-tematiku zna od kud i njemu i "Stevanu Mekvinu", pa po novom i stevanovom sinu (na promociji novog fordovog mustanga - specijalna edicija) taj glupi nadimak...reci mi samo od kud ti toliko volje i snage hvaliti i uzdizati sebe u nebo (ja imam dovoljno iskustva i znanja...ja ovo, ja ono...njemu su rekli da manje troši...o bože ču li ti ×××××× (nemoj se ljutit na izrazu, ionako si vjerojatno premlad za to, ali ×××ך brate previše)...njemu su rekli...pa volu nad volovima, kad neko pljune masnu lovu na novi auto i poslije još pljune na čip, šta misliš da če ti priznati da je ispao bedak...ili još bolje:" pa valjda ljudi imaju putne kompjutore"...e pa zatupljeni štreberu koji sjediš ispred tog kompjutora i prodaješ jadnim i neukim ljudima zlato pod olovo, znaj da sam kao auto-novinar izvozao tridesetak novih automobila sa putnim kompjutorom i svi lažu ko crna zemlja.

Drugo....Zar stvarno vjeruješ da je taj "Superchips" prvi izmislio patent za modificiranu elektroniku rada motora....provjereni su europski, američki i japanski tjuneri duge tradicije nabrijavanja automobila, a od kojih sam neke več i spomenuo, od same pojave elektronski kontroliranog ubrizgavanja goriva več imali svoje čipove za nadogradnju i poboljšanje iskoristivosti svih radnih parametara motora....a taj superchips je tada još prodavao Čipičips...e tuko nad tukama..budi sretan da su ti ljudi do sada vjerovali u sve ×××××ךtine koje si stručno zamotao u pregršt nepotrebnih podataka i brojeva i bolje šuti, jer meni oči nemaš čime mazati...naklapaš samo prazne stvari....a vi ostali tudumi koji ga slušate i plačate mu kave samo dajte...tak vam i treba, ionako vjerojatno nemate prijatelja pa vam treba društvo! :))

Isuse
21-05-2002, 11:06
Ovom gore, nepismenom konju, polupismenom idiotu, vidio sam svakojake debile u životu, ali čovjeće ti si specijalac, DAJ KONAČNO OD×××× SA OVOG FORUMA I IDI TAMO PO BOSNI PREVOZI GNOJ I PRAZNI SEPTIČKE JAME SA SVOJIM GOLF KORITOM 1.6 D

Ti si lud totalno. PA KOJI ××××× hočeš ??? Što ti želiš čuti konjino ××××× ??? Da troši više ?? PA eto pička ti matarina, moj auto nakon čipa troši 25 litara goriva, ma ne nije dovoljno troši 50 litara. Jeli ti sada dovoljno jesi sada zadovoljan i čuo si što si htio ??? Ajde sada lijepo od××××, sa šlagom na vrhu. I da moj fiat je potpuno truo, ma sprhlo je sve osim volana, ništa više nemam vozim na gumama sa volanom i čipom i troši 50 litara. Konju blesavi, ajme debilana, daj se spali negdje. Čitaj šta pišu načitani ljudi sa iskustvom a ne ti konjino koji svakom ulječeš, joj da te samo vidim, ma kada vidim i čujem nekog sličnog tebi razbit ču ga ko konja.
:smile09: :)) :smile09: :)) :smile09: :)) :smile09: :))

HND Mentor
21-05-2002, 11:30
Dragi Antibuljit! S obzirom da si spomenuo da si auto novinar, i da si prokrstario cijelu Europu s raznim automobilima, molim te da udovoljiš želji svih na forumu pa da kažeš za koga ti to pišeš(Glasnik ZET-a) i koji auto posjeduješ privatno. Jer očito da si ti jedan od onih nepismenih klinaca koje su zvali u pojedine redakcije da vraćaš službene aute nazad nakon testa ili da ih voziš na pranje, a ti si zabrijo da si Jeremy Clarkson!
Dakle, sve što ti pišeš, to je običan gnjev nepismenog i jadnog čovjeka koji bi želio biti novinar i želio bi voziti brze aute, ali mu nitko ne da.
I kao novinar, trebao bi razlikovati č i ć.

Kriste
21-05-2002, 11:43
Nije ti ovo od bulitta, ne brini, bulitt dok dođe če sam odgovoriti. Ovo je netko tko čita tvoje idiotarije pa če lijepo ulijatati sa raznoraznim nickovima kao i ti. Imaš ti osnovnu školu ? Ili samo četiri razreda ? :smile08:

Vucibatina
21-05-2002, 12:23
joooj opet ja, izvini Girrera.....



:)) :))

Senna forever
21-05-2002, 15:56
Anti Buljite, jednostavno svaka čast!
bilo je i vrijeme da netko pošteno popljuje tog "Ćorka". Jednostavno mi je dosta njegovog prepisivanja iz drugih auto-revija.
Pozdrav i drš se (za×××× ×××××× poput ovoga isusa, krista i sl. to ti je sve ista ××××××, vjerovatno onaj koji mu je i slijepo vjerovao, pa mu je sad žao što je pred svima posto, odnosno osto, što je i bio - adolescentni kreten

Matija
21-05-2002, 16:10
Onaj što te šalje u citiram: "pizdu matarinu" vjerojatno je seljačina koja nezna niti opsovat a u onom Bullitu vidi nekoga gurua, ne brini zbog njega iza toliko prostota sigurno se krije neka adolescentna i retardirana faca, inače ja znam tvoj pravi nadimak i mogu ti reči da pod njim, među jedinima pišeš nešto zanimljivo i poučno, te samo nastavi dalje, a ovakve ko onoga Isusa, Krista, Girarry (možda sin od Vesne Girardi Jurkić..hehe)..itd ne fermaj niti pet posto, jer su skužili da su pred svima ispali kreteni i sad im je krivo. :smile07:

Nepristrani
21-05-2002, 16:18
Čovjek koji u svojem predstavljanju zaziva Isusa krista, treba potražiti lječničku pomoć..ako ne zato a ono zbog silnih izljeva svoje bolesti koje je napisao.

AntiBuljite, molim te izaberi neki novi nadimak i počni odgovarati na sva tehnička pitanja na forumu koja budeš stigao, jer vidim daje konačno došao netko tko se kuži a ne mulja pritom kao onaj IzBuljeni.
Tek toliko i hvala. :)

AntiBuljit
21-05-2002, 16:21
...Što reć nego hvala i ovima koji me kude i ovima koji me hvale. Prvima s toga što svatko ima pravo na mišljenje i zato što mi je drago da me kude oni koji dobrovoljno žele da od njih prave ××××××, a ostalima hvala od srca. Što vas god zanima pitajte. Naravno da neznam sve, ali što neznam ja uvijek je tu Buljit....hahahahahaha :)) :))

Calibra Zender
21-05-2002, 16:52
"Nadam se da necu raditi u subotu kad je susret na Micevcu,pa da probate djir sa dieselkom karavan. "


Više je nego jasno da Alfa××× koristi nick Jozzo jer je jedini na ovom forumu koji ima 156 Sportwagon sa ugrađenim chipom! Dakle, ××××no je to kad se koristi više nickova pa se više ne zna što je pod kojim rečeno! A i tamo gdje si meni srao (u jednom od foruma) bolje bi bilo da si koristio svoj nick jer je ovakav nivo komunikacije u najmanju ruku smiješan!

Anonimusi OD××××TE s ovog foruma! Izgleda da se ponavlja stari recept: s originalnim nickom fini, a pod anonimus psovke i svakakva ××××××! E jeste papci svi redom koji to radite!

AntiBuljit
21-05-2002, 22:44
Zender...pozdrav....samo jedno pitanje tek toliko da znam kako tu stvari stoje...jer i ti bezuvjetno vjeruješ Metku ili možda i sam nešto razumiješ, popravljaš, voziš, čitaš...znaš?

tek tak me zanima, ako smogneš vremena pa napiši :)

Calibra Zender
21-05-2002, 23:08
Moj stav je jasan, Chip tuning u pravilu povećava potrošnju (bez iznimke kod benzinca) i smanjuje vijek trajanja motora. To su činjenice koje svatko može pokupiti u nizu izvora samo pod uvjetom da ga interesira. A ljudi su naivni i progutat će svašta što im se kaže, čak i to da su krugove u žitu napravili svemirci. Mada ih nikad nisu niti vidjeli.

Osim toga jedan chip je vrlo jeftin u zakonu velikih brojeva, a da ispunjava sve ovdje rečeno već bi ga odavno sami proizvođači ubacivali u sve aute koje proizvode. Ista stvar ko i s kvazi uređajima ili aditivima koji smanjuju potrošnju.

Ipak tu postoji i druga strana medalje koju neki jednostavno ne žele vidjeti.

A Bullitove postove ću rado pročitati bez obzira šta se moji stavovi kose s njegovim jer ipak ostaje činjenica da do sada nije mlatio praznu slamu. Bar ne pretjerano.


Hey Bullite, zašto tvornica više ne priznaje garanciju na novom autu ako je promijenjen chip? Pa ipak su ti chipovi Bogom dani!

Jozzo
22-05-2002, 00:42
Dragi moj Calibra, ja sigurno nisam Alfa ×××, jer je nemam Alfu Sportwagon, a ti da citas moje postove, znao bi o cemu pricam. Rekao sam da vozim vec drugu Octaviu TDI, prva je bila limuzina, a ova je sad karavan. I za nju sam rekao da cete ju probati ako ne budem radio u tu subotu. (I trosi manje, a vi ne vjerujte).

bullit
22-05-2002, 01:21
Vidim da se rasprava razbuktala... Uopce se necu zamarati sa opravdavanjem onoga sto non-stop pricam.
Samo dva primjera:Calibra, jesi zadovoljan kako ti auto koci? Ne bi mogao bolje?Calibra je (Turbo, da ne bude zabune), auto sa najlosijim kocnicama koji sam ikada vozio. Hoces mi reci da se to ne moze bolje napraviti, ili mozda veliki inzenjeri u Opelu to NE ZELE napraviti bolje, da malo usparaju na troskovima? I onda mi recite da je sve idealno na serijskim autima.
Drugo, chipovi, naravno da sam chip ne kosta puno. Kosta razvitak softwarea,a ne chip.Na 206 S16, Peugeot je vec napravio nekoliko svojih updatea sto se tice elektronike, a jos uvijek ne mogu rijesiti problem ocajnog primanja gasa na niskoj turazi. Mozda nije istina to sto pricam? Pa Peugeot je velika firma sa puno iskustva i jos vise inzenjera, pa kad su tak pametni, zasto to ne rijese? Modu tako do jutra nabrajati primjere,ali ocito da se drzite da je sve idealno na vasim autekima. Ocito nista bas zahtjevni po tim pitanjima kad se zadovoljavate kompromisima. No, nemam nista protiv. Uvijek mozete birati izmedju boljeg i losijeg, sve ovisi o kutu gledanja.

prodrive
22-05-2002, 02:19
Bullit, svaka cast. Jedini imas argumente za to sto pricas.Djecica s Calibrama misle da su uhvatili boga za bradu kad voze nesto s Opelovim znakom na nosu,a glavna fora im je hrackat po nekome ko ocito zna malo vise od njih.

VR6
22-05-2002, 02:43
Cip tuning povecava snagu i okretni momenat, a ako je vise snage mozda i povecava potrosnju, ali to nije obavezno, TDI sa 110 trosi manje od onog sa 90 KS. Inace, ciptuningom se mozda povecava i emisija stetnih plinova. A o Calibri, nije probao nista bolje, pa zivi u oblacima. Opel Calibra je stvarno fin auto, a i imaju dobre motore, medju najboljim. Ne znam za performanse, ali znam da su izdrzljivi, jel ima najvise GTI-a i GSI-a sa vrlo dobrim motorima, znaci da su izdrzljivi. Lim im nevalja, i poznato je da hrdjaju, sto im je najveca mana. Opel Kaddet je po kvaliteti prakticno kao i Golf 2, ali hrdja puno, pa po tome nije ok, dok je ostalo slicno. Mislim, Calibra voli pametovati i slicno i stvari koje nije nikada probao, ali makar bile i netacne on se drzi svog, pa kad mu to neuspije da odrzi, kad nema argumenata, onda pocne vrijedjati i slicno. Nemoj se cuditi ako otvori temu Bullit totalni idiot.

speedo
22-05-2002, 09:01
Vidim da ste se polarizirali u raspravi. Je ne znam bas puno o tome, ali cini mi se da ima nesto u tome sto i kako prica bullit.

alfa099
22-05-2002, 12:40
Vidim da me tu neki prozivaju za nešto što nisam kriv!
1. Moj nick je alfa×××, i ne koristim se niti jednim drugim jer mi je dosta anonimusa koji pod čudnim nickovima pljuju sve i sva.
2. Imam dvije alfe, 145 i 156, obje s chipovima. Zašto? Moja stvar!
3. Imam 35 godina, i ne da mi se prepucavat s prištavim klincima koji mažnjavaju tatine auteke.
A za chipove pitajte bullita, on je ovlašteni zastupnik, čovjek zna kaj priča...

Calibra Zender
22-05-2002, 12:42
Hey Bullite, zašto tvornica više ne priznaje garanciju na novom autu ako je promijenjen chip? Pa ipak su ti chipovi Bogom dani! :smile11:

Calibra Zender
22-05-2002, 12:48
Alfa×××
Imaš isprike zbog očito promašenog napada, no hard feelings!

Prodrive
Šta ti voziš? Reci molim te da vidim "koliko si ti brade" ulovio!

VR6
Gdje ti u mojem postu na vrhu vidiš vrijeđanje? Mesaru, ti očito čitaš i ono što ne piše!
Inače tdi sa 110 konja se mnogo lakše nosi s težinom Golfa nego dizel s 90 konja i moguće je da uistiunu troši manje. A šta se tiče pametovanja, oprao sam te u svim temama u kojima si probao polemizirati. Sjeti se, prolistaj stare forume na kojima si potučen do nogu. A i dalje ću nastaviti argumentima pobijati tvoje bedastoće Mesaru!

alfa099
22-05-2002, 13:00
Ma kak da se ljutim na tebe, Calibra? Mi smo si sve rekli kaj smo imali, sad kao da smo se primirili.
I mene zanima tko je taj Jozzzo. To ti je problem s raznim anonimusima koji se pojave tu i tamo, pljuju i bježe. Pa poslije pričaju "nisam ja". A zanima me i tko jr AntiBuljit. Kaj vozi, koliko godina ima, za koji list piše...
Čovjek se očito "kuži"...

Calibra Zender
22-05-2002, 13:32
Sad ću vjerojatno opet napasti krivog čovjeka, ali koliko se sjećam samo je jedan automobilistički novinar bio na ovom forumu. Jedino se Gjuro deklarirao takvim. Opet vjerojatno pucanj u prazno i opet ću biti dužan isprike Gjuri. Ali to je sve tako jer kreteni mijenjaju nickove i sudjeluju sa jednim nickom u jednoj, a drugim nickom u drugoj raspravi. Nije mi jasno kako webmaster nije u stanju provjeriti tko se s koliko nicka logira, barem ove registrirane. Pa nek izbace iz upotrebe neregistrirane, neka samo propuštaju registrirane u konverzaciju, a onaj tko nije registriran neka može samo čitati bez mogućnosti pisanja. I tada bi bilo vrlo jednostavno provjeriti tko koristi koliko registriranih nickova i jednostavno ih brisati! Pa na svakom ozbiljnijem forumu je takva praksa.

bullit
22-05-2002, 15:07
Vidim da Calibra ponavlja pitanje garancije...Eh, proizvodjaci su kod nas ukidali garanciju i ako ste ugradili K&N filter za zrak umjesto obicnog papirnatog.To sto je taj filter prva ugradnja u recimo Aston Martin, TVR, Rolls Royce, TWR islicne aute, to nikog ne zanima, ali Opel tj. Rudman ili VW tj. Zubak su se primali za glavu ako su vidli nesto takvo u autu. Naravno da im to nije u interesu,jer oni nece prodavati svoje,i zato ××××. Ista stvar i recimo s kocnicama. Stav neki Brembo (pravi, ne onaj iz Auto Krese) i isto ces izgubit garanciju. Pa kako onda nece ukinut garanciju ako kemijas nesto po elektronici? Pa to je za njih spansko selo, kao i za mnoge ovdje izgleda.

Mazda
22-05-2002, 15:17
Reci mi "bullit" kak sa može složiti 323 F ditd 100ks (pomoču ČIPA)?.

bullit
22-05-2002, 15:27
Mazda, nisam imao jos nijednog DITD-a. Trebalo bi vidjeti kakvu elektroniku ima, i sta se da napraviti. Japanci znaju zeznut stvar po tom pitanju. Javi mi se na goc355@yahoo.co.uk

Jozzo
22-05-2002, 15:42
Alfa ×××, ako procitas moje postove, vidjet ces da sam se predstavio ko sam, gdje radim i sta vozim. Nikoga nisam ispljuvao, i nisam balavac. Mene napadaju, zato jer sam rekao da vozim vec drugu Octaviu TDi, sa drugim chipovima, i da auto ide odlicno, i ono sto je svima trn u oku, a posebno Calibri i Antijozzi, da mi auto manje trosi. Toliko od mene, cini mi se da tu nema bas puno ljudi s kojima se da konstruktivno raspravljati, nazalost, sve neki pristavci koji tek sanjaju vozacku, ili ju imaju, ali aute mogu samo gledati.

Calibra Zender
22-05-2002, 16:30
Bullit
Ona gore teorija štednje je svima poznata tako da ćemo je ostaviti po strani. A opet je kontra argumenat zakon velikih brojeva jer i u krajnjoj štednji će se chipovi i software isplatiti.
Ali ovo posljednje je apsurd! Jedno je filter zraka ili kočnice koje nimalo ne diraju u parametre rada motora. Pa elektronika upravlja kompletnim radom motora dok kočnice ipak samo koče, a filter propušta više ili manje zraka. Tako da ovo banaliziranje ovdje nikako ne može biti razlog gubitka garancije. Tu je ipak malo kompliciranija situacija od propusnijeg filtera, većih diskova... Osim toga za veću snagu potrebni su i izdržljiviji materijali korišteni za izradu dijelova motora koji će imati jednaku trajnost kao i prije tuninga.

Jozzo
Čuj niti slova ti nisam posvetio sve dok mi nisi počeo srati. Ne intresiraš me niti ti niti tvoja jadna Čehinja kojoj niti sto chipova ne pomaže. Uživaj u jeftinijoj varijanti VW-a! Daleko si ti od trna u oku. I ti i tvoja rekorderka štednje! Moji postovi govore općenito o chip tuningu, a tek sada ti eto materijala da si malo olakšaš dušu na forumu!

alfa099
22-05-2002, 16:33
Ej Jozzo! Sorry! Nije to išlo tebe.Pitanje je bilo općenito, tko se krije pod raznim novim nickovima. zanima me taj AntiBuljit...
Kaj je i tebi Goc slagao pilu?

Mazda
22-05-2002, 16:42
"bullit", nekaj mi šteka E-mail. Nemam pojima kaj se dešava, pa ti za sada ne mogu poslati ga.

bullit
22-05-2002, 17:00
Calibra, stvano tesko shvacas... to su samo primjeri kako prozivodjaci nece prihvatiti nista sto nije njima u interesu. Naravno da im nije u interesu da neko kopa po njihovim autima, i onda eventualno dokaze da fusaju (primjer Peugeot 206 S16). A to kak su auti super slozeni i pod garancijom, znam za hrpu golfova koji su na oko 30000km imali mijenjanje dihtunga glave, bez ikakvog tuninga. A o Opelima da ne pricam. Imao sam prilike vidjeti i voziti puno Gsi-ja 16V ili calibri (o usranim mjenjacima koji uopce ne zasluzuju taj naziv uopce necu trosit rijeci, ali tebi je i to ocito pojam), imaju porozne blokove ili glave i izdrze oko 75000 Km, ovisi kaj prije kihne. Ali to je sve za tebe prihvatljivo. Samo zato jer prozivodjaci rade savrsene aute...

Prodrive
22-05-2002, 17:10
Calibra, ako se imalo kuzis u aute, znat ces po mom nicku kaj vozim. Ono kaj ti mozes samo sanjati. I cemu tuning ne skodi ko tvojoj kantici.

Stevo_
22-05-2002, 18:28
vidim da se svi svadjaju oko potrosnje i trajanja vijeka motora kod cip tuninga, mene zanima kolko se poboljsaju performanse kod cip tuninga. bullit posto vidim da ipak znas o tome dosta prvenstveno upucujem ovo pitanje tebi.

ankica
22-05-2002, 18:35
prodrive,kaj vozis?zvuci mi nekaj poznato,ali nemrem svrstat......

Mazda
22-05-2002, 18:40
Prije par godina kadett gsi 16v (150ks) mi je bio san, otišao u ZG pogledati jednog i primjetio da je zadnji kraj auta lagano sjeo prema dolje. Tip mi odgovori da se u haubi nalazi još jedan rezervni motor!, pa zakaj pitam ja njega, a on; pa treba mi zbog rezervnih dijelova!, znam dečke kojima su pucale glave motora, i to više njih na modelima, vectra 2000 16v, calibrama 16v...

dragstar
22-05-2002, 21:35
Pogledajte malo sta sam napisao pod temom "Golf TDI, sta nam to rade"

Calibra Zender
22-05-2002, 22:33
Gospodo draga, kolko para toliko muzike! PO STOTI PUTA!

Studiram i nemam love pa da pljunem 10-15 somova Eura i kupim 2.4 jtd, jedini auto koji me trenutno interesira.A starci ulažu u posao pa se snalazim kako znam i umijem. Neka mi netko kaže koji auto mogu dobiti za vrijednost mog auta, a da zadržim iste performanse, godište i klasu?

Zaboli me čisto da li se kome moj auto sviđa ili ne. I još više kakvo mišljenje imaju moji sunarodnjaci glede Opela ili Calibre konkretnije. Auto ima mana isto ko i svaki drugi 9 godina stari polovnjak, a ja sam iskreno sretan zbog stanja u kojem je auto. Malo je koja Calibra u tako dobrom stanju. I da je barem '97 godište! U tom slučaju ga ne bih sigurno mijenjao još koju godinu. A s njom još uvije perem daleko skuplje i "sportskije" aute.

Bullit
Proizvođači ne rade savršene aute, ali to nimalo ne potvrđuje tvoju tezu. Svima im je cilj smanjiti troškove i maksimizirati profit. Zato se rade brojni rezovi kvalitete. Ali to, ponavljam, ne potvrđuje savršenstvo chip tuninga. A kada sam proizvođač nije u stanju nešto proizvesti onda ili razvija u suradnji s drugim proizvođačem ili jednostavno kupuje od drugog. Primjer su recimo PSA motori, suradnja Volva i Renaulta, nekada Isuzua i Opela,... Ima toga koliko hoćeš.

Chip tuning nije zajebancija. To su dodatna opterećenja za kompletan motor, za sve njegove dijelove. Potrebni su izdržljiviji materijali, materijali koji podnose veće temperature, daleko veći tlak itd... A toga svega nema u jednom Golfu od 90 konja kojeg ti razvućeš i preko 130 konja. Niti u drugim autima. Jer su ipak proizvedeni u skladu s već ugrađenim motorom. Tome je prilagođena i getriba s proračunatim omjerima, promjer diskova,... Pa sam izvuci zaključke iz napisanog.



Bullite, pa ti sebe u prethodnom postu dižeš iznad jednog Peugeota. Jer njihovi chipovi i elektronika su fušerski, a tvoje "čipek" riješava sve njihove probleme. Pa daj čovječe šalji svoj curiculum vitae u Francusku! Pa tebe tamo čeka posao i ogromno bogatsvo. Idi otvori oči Peugeotu! Šta čekaš? :smile11:

bullit
23-05-2002, 03:26
Calibra, meni se ne da s tobom prepucavati. Ti si kratkovidan u nekim stvarima(da ne kazem glup), i nije na meni da te obrazujem. Ak si ti zadovoljan s tim kaj imas, super. Svi mi imamo neke afinitete, i zahtjeve od auta. Kod nekih su veci, kod nekiih manji, a neki su jednostavno cijepljeni protiv auto strasti. Takvima auto sluzi za prijevoz od A do B preko C, i bitno je da ima 4 kotaca i da izdrzi taj put. Sve ostalo je njima suvisno. Jos ak auto imalo ima izgled ko Calibra, WOW, uhvatili smo boga za bradu. Ne da mi se trositi vrijeme na otvaranje slijepih ociju.A to kaj si rekao za Peugeot, to nije moje djelo, nego firme koju ja zastupam.Sad mi jos reci da nisam u pravu, a slozio sam ih 5-6, i znam jako dobro kako su isli prije a kako poslije, i sto su vlasnici prvo primjetili, kao najveci dobitak u performansama.

Mazda
23-05-2002, 09:26
"dragstar" znam koja je tema, samo se nadovezujem na "bullita" o poroznosti opelovih motora.

bullit
23-05-2002, 11:39
Stevo, sorry, nisam u zaru odgovaranja skuzio tvoje pitanje. Kao sto rekoh u prethodnom postu,svaki auto je tvornicki malo "zadavljen", ovisno od firme do firme, najmanje se dobiva na Hondama recimo(najnabrijanije su), a najvise na Opelima. Red velicine je snaga 8-12%, ok. moment do 15% (govorim samo o atmosferskim benzincima).

Stevo_
23-05-2002, 12:22
bullit ma mene je interesiralo kolko se poboljsaju perfomanse posle cip tuninga. ono ubrzanje od o-100 i krajnja brzina.

Calibra Zender
23-05-2002, 14:00
Bullit
S prošlim postom si pokazao da si totalna primitivčina. Umjesto da odgovoriš na njega, na realne konstatacije ti se latiš uvreda i to je to.
Pa pozdravljen mi budi ZNALČE!

laik
23-05-2002, 16:36
ja bi postavio ovu temu o tunningu na drugi nacin:

znam da veliki broj ljudi brani tunning kao pouzdan,bez stetnih posljedica i nemam dovoljno znanja ni arumenata da to pobijem ili dokazem

ali zapitajte se svi ovo:

sad sam dao 20 soma eura(ili zavisi od mogucnosti svakog od nas) za novi auto.......volio bih da ima vise snage i da ide brze,ali da li bi se usudio staviti chip na nesto sto sam stedio par godina ili ic na ziher i ne dirat nis.......

osobno,ja se ne bih usudio nis dirati sto bi ugrzozilo mojih 3,4 godine rada!!!

alfa099
23-05-2002, 17:46
Sve je to jadno...jal, jal, jal... ak ja ne mogu imat chip, oprat ću po drugima da ga oni ne bi stavili...
Draga djeco, pred vama je još mnogo godina vožnje i kilometara i mnogo novaca za zaradit, kad ćete si moć kupit auto po svojim željama i mogućnostima, pa ćete s njim moći raditi što vas je volja.
Da mi auto pređe 500 000 km? Ma nisam lud, kaj će mi tak dugo u istoj kanti!
Idealno je 3 godine u autu, pa prodaja, nužda je 5 godina pa prodaja, naravno ako ste kupili novi auto.
A ja ne radim 100 tkm godišnje. I baš volim Superchip u svojim autima. I baš me briga kaj će biti kad će imat 250 tkm, jadan onaj koji će ih tada vozit! Ja ću, nadam se imat neki novi auto... Sa Superchipom :)) :)) :))

AntiBuljit
23-05-2002, 19:27
...Ma bravo! Sada mi je sve jasno...Buljit je zastupnik Superchipsa i naravno da ih diže u nebesa, a uz to još i priča gluposti! Opet! Kaže: Hondama baš toliko nemožeš povećati performanse ali Opelima možeš. Oprosti buljit ali ti si obični gastarbajterski automehaničarčić koji misli da samo zato što ima zamazane ruke i koji puta sjedne u neki nabrijani auto može pričati o ćipovima, turbopunjačima, performansama.... Iako Peugeot S16 stvarno prima gas sa zadrškom (ali na svim okretajima a ne samo u području ispod 3000 okr/min) i previše je općenito uglađen za jednog snažnog gradskog pikavca (dobro si to negdje pročitao), objasni mi molim te ako su na nabrijanim japancima inžinjeri iskoristili sve mogućnosti motora, pa im ni tvoj "kvalitetan" čip ne pomaže puno, kako ti to kažeš, a na opelima ili golfovima nisu, objasni mi kako to da su na Subaru imprezama, Hondama sa Vtec-om, Toyotama Mr2.... poznati svjetski tuneri, koje sam več masu puta spomenuo, ugradnjom njihovog čipa za optimiziranje rada motora u stanju postići skoro duplo veću snagu, ionako već nabrijanog motora( bilo turbo ili atmosferskog) - a tvoj superčipičips nemože? Nemoj se izvlačiti na turbo jer pred sobom imam tvornički prospekt Honde Civic Type R koja u doradi (Senni)ima 333 konja, a od turba ni t i znaš što, na njezinu preradu, odnosno na kompletni automobil Honda daje garanciju na motor od 5 godina, baš kao i Subaru na svoje tvornički dodatno nabrijane modele Impreza Turbo Sti. Eto sada sam malo stao na stranu čipova ali onih pravih a ne SuperČupaČupsa.

A Što reć onom nesretniku koji ima dvije Alfe sa čipom. Pa čovjek sam kaže da ga baš briga što će za tri godine ti automobili prolupat kad ih on ionako ne misli imati dugo.

Poštovano čitateljstvo i prijatelji na ovome forumu, nemogu niti jesti ni piti kad si zamislim facu proćelavog konja od 35 g. koji još jurca po cesti i očito ima previše para pa mu pamet i netreba toliko. Pa kome se isplati prodati novi auto poslije tri godine kada izgubi na cijeni gotovo pola??? i kom idiotu ga onda uvalit, jer smo svi "ludi" za izjurcanim automobilima i to još sa čipom.

Pa kad već imaš toliko para (ako nemaš onda su još gluplji...ne volim vrijeđat ali ne postoji izraz koji bi ga bolje okarakterizirao), zašto onda ne kupiš jači motor i dobiješ puno više, ovako u startu nemaš garanciju na novi motor...sori ti nisi konj..ti si vol!

I još mi samo objasnite zašto opet svi napadate Zendera, a čovjek zaista nikoga ne vrijeđa, šta vam smeta ako čovjek misli (s pravom) da Superchip nije "mirakul" te da bi na recimo njegovom autu donio štete u odnosu na korist 5:1.
Inače nemojte misliti da ga favoriziram zbog njegovog automobila, jer iako Calibru nikad nebi kupio mislim da je to u ono vrijeme, pa i danas bio i ostao ljep automobil, kojega su neke komponenete u startu zakočile da postane pravi sportski, međutim linija, udobnost, odnos snage i težine (globalu), te cijena sasvim su pogođeni. ...A da sjetio sam se...Bullit: to je auto sa najlošijim kočnicama.....................šta reć takvoj osobi....ko da je rekao; "Mercedesi vuku u desnu stranu", akoji, kakav, koliko star, koje proizvodnje nije bitno!!!

Jadni mi kad nam ovakvi ljudi tuniraju i diraju stvari koje najviše volimo (automobile)....e pa kad smo tako jadni da bog da svi završili ko onaj nesretnik sa dve alfe, koji umjesto da šeta vlastitu djecu po parku tu pred svima priznaje svoje glupe odluke u životu.

Neka....eto zanima me jel u zadnje vrijeme napravio možda još koju glupost..(možda mjenjao alfu za daciu novu sa čipom)...ili je i dedi u Wartburga stavio čip.

Jedini čip koji njemu i buljitu treba je onaj u glavi koji im fali!

Eto toliko od mene i bez ljutnje...ma boli me zapravo.. :smile07:

alfa099
23-05-2002, 19:51
Koji si ti iskopleksirani jadnik, Antibuljit! Jadan si u svom mizernom životu bez para pa si jalan na sve oko sebe. Ljude u skupim autima proglašavaš švercerima i mafijom, ljude koji personaliziraju svoje aute volovima. Baš mi te je žao. A kad već imaš toliko iskustva u vožnji, javi se naći ću ti posao šofera u nekom ministarstvu. Vozit ćeš BMW-e i Audije, i bit ćeš sretan.
BTW, imam kose koliko hoćeš, jel te to muči?
Kako si samo jadan u svom jadnom mizernom životu...

Alenko
23-05-2002, 20:09
Koliko uzbuđenja radi jednog čipa...
Neznam, nemam iskustva, mislio sam i ja da tvornica ugrađuje najbolje, ali ne ugrađuje najbolje, nego najekonomičnije.
Recimo gume, nek tek tolko, a tko na ovom planetu kupuje iste takve opet.
Nitko valjda.
Što se tiće čipa, nisam nikad ni na jednom autu imao, ali za tih desetak konja ili kolko več, motor ne bi trebao previše stradat, još ako je potrošnja manja, sve super.
Najbolje je probati, vjerujem da hoću, ××××ga ako je to to, onda super čip ostaje, ako nije onda vračaj ti meni moj stari čip. Ovako je mlaćenje prazne slame, ma je, ma nije....
U svakom slučaju, mislim da treba i na kočnicama poraditi, nikad dovoljno dobre. :smile07:

alfa099
23-05-2002, 20:27
Evo prijedloga: dofurajte na Mičevec Alfu 145 1.6 Boxer, serijsku. Ja ću doći sa svojom, pa probajte. Iako nisam mislio doći s njom, vidim da vam trebaju DOKAZI U PRAKSI, jedini kriterij koji ja priznajem.
A Antibuljit je još jedan anonimac, iskompleksiran što nema, a drugi imaju. Ako imaš, javi što...Mi smo se odavno izjasnili. A i nick ti je isključivo "Anti". Dakle, nisi na forumu da braniš svoje, nego da napadaš i vrijeđaš. Jadno.

mara
23-05-2002, 21:36
alfa××× ja ne bi vrijedjao ali covjece pa iz tvog posta ispada da su svi koji voze stare aute i koji nemaju love jadnici.kako te onda neko ne bi zvao mafijasom?nisu svi jednako sposobni a to kako ti spominjes laku zaradu novca to izgleda stvarno mafijaski,PREMDA MOZDA NIJE.
imam jedno pitanje za bullita
da li tuneri koje je ovlastila tvornica rade (naj)kvalitetn(ij)e(ne rade ali ugradjuju) cipove i zar ne bi bilo logicno da svaka marka ima posebnog tunera koji poznaje materijale i parametre.... po kojima radi motor?

Calibra Zender
23-05-2002, 22:37
Antibullit
S tobom se u velikoj većini slažem. Žao mi je što se sve ovdje prihvaća zdravo za gotovo bez razmišljanja o posljedicama. Nije chip tuning promijena filtera ili diskova. Nije sve crno ili bijelo.
Vrijeđanje je stvarno bez veze. Ja isto znam raspucati jer me razj..u zatucanci koji znanje kupe u revijama, a nemaju niti 100 000km prakse. I naravno slijepci puni predrasuda koji su u stanju popljuvati svaki auto (pogotovo moj) jer imaju loše mišljenje o njemu. A da li su ga posjedovali, vozili? Nisu! Ali opet ××××!


Alfa×××
Stvarno nije u redu kad vrijeđaš sve nas koji nemamo love za lude pile i proglašavaš nas debilima. Kod mene jala nema. Pogotovo ne prema "SuperČupaČupsa" (nisam mogao odoljeti). Prema njemu sam vrlo skeptičan i ne bih ga nikada stavio na svoj auto. Nije tu stvar love niti jala nego zdravog razuma. ZDRAVOG RAZUMA KOJEG OVDJE NA FORUMU NEMA PREVIŠE!


Bullit
Ti i dalje nisi probao argumentirano odgovoriti na onaj moj poduži post. Žao mi je što si toliko zatucan i ne želiš barem probati nešto natipkati. Furaš se na spiku napad je najbolja obrana. A argumenata nemaš. Blebećeš općenito i bez veze. Ništa konkretno.

AntišaBuljit
23-05-2002, 23:09
....Alfa 145/6 1.6 Boxer krajem 1996 zamijenjena je modelom twinspark, znači da nam "stariji gospodin" vozi, u najmanju ruku 6 godina stari automobil....eto toliko o tome imam reći...a to što je gospodin sposoban pronaći meni posao vozača u ministarstvu srdačno pozdravljam!!!...hahahah...volim vozit i vozio bih sve i svašta, samo da se kotrlja...i da su Račan i Stipe vezani.
Inače ne osuđuj odmah ljude, jer ja sam rekao da imaš para pošto si tvrdio da mjenjaš automobile svake tri godine, i to obavezno za novi. Svaka čast ja te ne mogu pratit, ali..hehe imam tri automobila (jedan više od tebe) i nisam baš socijalan slučaj.
Nisam spomenuo šta vozim jer vi (škvadra na forumu) bi našli i Murcielagu grešku (zanosi po zimi pri 260...hahaha), a nije mi se dalo poslije pobijat i rasparavljat..i dalje mi se neda, jer uvijek če biti dosta toga za raspravit i sa vama koji ste, eto priznali što vozite, da vam se ljudi kao dive, ali vidiš i sam ljudi ko ljudi...imaš alfu, imaš čip..a nisi bog..pa kako majku mu?

Eto trudio sam se biti pristojan..ipak se tu radi o čovjeku u godinama.. :))

Girrari
23-05-2002, 23:32
Dajte malo smirite strasti.
Alenko je najrazboritiji na ovoj temi.
Probajte, vidite, pa ako vam se sviđa ostavite, ako ne vratite staro.
Bullit vam je lijepo rekao da vam sve složi za badava, pa onda ako se odlučite uzeti lijepo platite čovjeku i mirna Bosna.
Ova prepucavanja su u najmanju ruku jadna. Za nekakvih par desetaka km, autu ne može biti ništa, a onda poslije ako vam se ne sviđa vratite na staro. Bez probe u pravilu nema ništa. Sve ostalo vrti se na razini rekla-kazala!

Ja sma recimo ustanovio da se meni to ne isplati. Nisam probao, ali sam išao čisto matematički. Naime, Bullit je rekao da kod atm. benzinaca čip može podići snagu za 8-12%. Recimo dakle, da je prosjek 10%. Ako moja Beštija ima 60KS i ja namontiram čip, povečanje sange je na 66KS. Kako stvar košta 6000 kn, to znaći 1000 kn/KS. To mi je malo preveć! Možda sam se u nećemu za××××, ako da, ispravite!

bullit
24-05-2002, 00:32
Girrari, za×××× si se samo u tome sto cijena za atmosferske motore iznosi 2900 kn, a ona druga je za turbo motore.

Calibra, ja imam sa svojim autima do sada oko 300000 km pa prema tome ne laprdaj.A vozio sam i aute koje ti mozes samo sanjati. A na tvoj post je odgovoreno, a to sta ti ne shvacas, to je tvoj problem.

bullit
24-05-2002, 00:43
eh,ispricavam se, zaboravio sam najveceg genija, antibuljita. Covjek kaze da pravi tuneri iz japanaca izvlace chipovima i 50% snage vise od serijske,i to bez turba. Sinek dragi, jel ti znas kolko imaju trkace Honde Integre Type R konja? Od 220-230, a to nabrijavanje te kosta ko jos dvije nove Integre Type R. Znaci za tih 30 ks vise treba uloziti oko 100000 dem, jer naravno, nemaju turbo, a auto je vec tolko naderan serijski da iscijediti jos kojeg konjica kosta astronomiju. Mislim da je svaki komentar suvisan.
A sto se tice Calibre (auta, ne osobe),da, imaju ocajne kocnice, sve, i 2.0, i 2.0 16V, i 2.5 V6, i najgore Turbakica (zato jer jedina ide kak spada, a od kocnica ni K. Prema tome, ne radi se o jednoj, nego o svima.

Alenko
24-05-2002, 09:35
Girrari, tvoj punto možda ima i nešto više ks, jednom je bilo u auto blicu, da punto 60s ima ustvari 72 ks, mjereno na kotačima, mada ovi u auto blicu svašta objavljuju, ( hehehe )

Calibra Zender
24-05-2002, 10:19
Bullite
Iz posta u post ispadaš sve veća primitivčina. Nema s tobom rasprave, držiš se svog ko pijan plota. A kako i ne bi kad ionako reklamiraš sebe i svoj posao. Nekome bezmozgensu još možeš maglu prodavati, ali ostalima je jasno da chip tuning donosi bolje performanse, ali nažalost i nus pojave koje se reflektiraju kroz povećanu potrošnju i smanjenje vijeka trajanja motora. Čak i sam Alfa××× kaže da ga ne interesira koliko će auto ići jer će ga prodati za 3-5 godina. A toliko će izdržati s chipom. Pa nek se onda kupac j..e s popravcima. Zakoni fizike nisu na tvojoj strani. Kao niti argumenti. Ali zato vrijeđanja jesu. Ali nema veze. Meni si baš smiješan. I ti i tvoj superčipičips! :)) Najveće čudo tehnike, eliksir mladosti i brzine za svaki auto!


Jesi poslao CV u Peugeot? :smile11:

Calibra Zender
24-05-2002, 10:22
Na moje konstatacije:
"Bullit
Proizvođači ne rade savršene aute, ali to nimalo ne potvrđuje tvoju tezu. Svima im je cilj smanjiti troškove i maksimizirati profit. Zato se rade brojni rezovi kvalitete. Ali to, ponavljam, ne potvrđuje savršenstvo chip tuninga. A kada sam proizvođač nije u stanju nešto proizvesti onda ili razvija u suradnji s drugim proizvođačem ili jednostavno kupuje od drugog. Primjer su recimo PSA motori, suradnja Volva i Renaulta, nekada Isuzua i Opela,... Ima toga koliko hoćeš.

Chip tuning nije zajebancija. To su dodatna opterećenja za kompletan motor, za sve njegove dijelove. Potrebni su izdržljiviji materijali, materijali koji podnose veće temperature, daleko veći tlak itd... A toga svega nema u jednom Golfu od 90 konja kojeg ti razvućeš i preko 130 konja. Niti u drugim autima. Jer su ipak proizvedeni u skladu s već ugrađenim motorom. Tome je prilagođena i getriba s proračunatim omjerima, promjer diskova,... Pa sam izvuci zaključke iz napisanog."


Ti si odgovorio:
"Calibra, meni se ne da s tobom prepucavati. Ti si kratkovidan u nekim stvarima(da ne kazem glup), i nije na meni da te obrazujem."



Ako je to način normalne komunikacije i ako si ti meni tu odgovorio na post, a ja očito ne vidim smislen odgovor nego vrijeđanje onda je u nekome stvarno problem. Pitam se u kome?
:smile11:

Calibra Zender
24-05-2002, 10:23
Bullit
"A vozio sam i aute koje ti mozes samo sanjati."

Kakvo je vrijeme gore u oblacima? :))

mara
24-05-2002, 11:12
sunce vam vase ja postavim pitanje a vi nista
imam jedno pitanje za bullita
da li tuneri koje je ovlastila tvornica rade (naj)kvalitetn(ij)e(ne rade ali ugradjuju) cipove i zar ne bi bilo logicno da svaka marka ima posebnog tunera koji poznaje materijale i parametre.... po kojima radi motor?

laik
24-05-2002, 14:31
alfa×××

slazem se s tobom u pogledu mjenjanja auta i uzivanja u njemu svake 3 god.
stavi si chip i uzivaj.za tri godine se ziher nece nikaj desiti.

samo ja to gledam ovak...ti ces oderat serijsku alfu po performansama,ali kad dode vrijeme prodaje puno ces teze prodati auto ako kazes da je vozen s chipom,nego ako to prikrijes.....

i da ja kupujem sada polovni auto i da mi nude za istu cijenu dva ista auta jedan s chipom jedan bez........uzeo bih ovog bez chipa

pitanjce
24-05-2002, 15:00
bullit

mitsubishi pajero 2.8 td(125 ks)100000km

bi se dalo kaj nabrijat i za koju lovu?

AnteBullić
24-05-2002, 18:57
...Svaki put sve veći biseri kad navratim na forum...ovaj tip iznad kupi Terenca iz tko zna kojeg razloga a svako pametan zna čemu terenska vozila služe i onda ga još hoće nabrijat. Što reći čovjeku kojem Mitsubishi pajero - legenda utrke Pariz-Dakar, služi za natjeravanje od semafora do semafora sa npr. nabrijanim Unićem. Taj lik mi je još "jači" od onog alfočipofanatika!!!

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

pitanjce
24-05-2002, 19:19
ma necemo se sada vrijedat antimone

ja uopce nemam taj auto,zanima me to iz drugih razloga(cesto vozim sluzbeni)

inace jako volim terence,koji danas nisu samo terenci vec i svestrani auti koje se 90% vremena voze po cesti pa bi mozda koristilo malo vise konja na dvije tone....pogotovo kod preticanja,a ne za natjeravanja sa "unicima"

na off road-u mu ne fali snage.......dapace

zasto si tako negativan?pa ovo je forum,ljude zanimaju razne stvari

ako ti se ne svida ovdje,nemoj dolaziti

svejedno....srdacan Ti pozdrav

alfa099
24-05-2002, 21:53
Ispričavam se svim sudionicima ove zabavne rasprave, ako sam nekoga uvrijedio.
Još jednom kažem, ima vremena, zaradit će se lova, kupit će se auti...
Antibuljit...zašto anti? Rekao sam već prije: nemam pa pljujem!
A to što ja vozim alfu koja ima 7 godina, baš mi je gušt. I ne mora ju nitko kupit, opet mi je gušt. A svaki auto nađe kupca.
BTW, svakih 5tkm stavljam Seleniu Racing 10-60, uredno je auto servisiran, malo zmazan, ali u vrhunskoj formi.
Žao mi je što ga neću dofurat na Mičevec, doći ću najvjerojatnije sa GTA.
Takav je život...
Di ti radiš, AntiNovinaru?
Koje si aute sakupio?

AntiBuljit
24-05-2002, 22:04
..oprosti ako sam te uvrijedio, da sam znao da ti je prag toliko nisko nebi...života mi. Eto ja se ispričo a sad muški: Ono što ti zoveš svestranim terencem je SUV vozilo koje su (poslovično inače jakaako inteligentni i siromašni )Amerikanci popularizirali, kod njih je to tako...i domaćice ih voze jer su sigurni, dobro idu, prostrani, a i kod njih se relativno lako parkiraju, ne samo zato što su im prometnice kolosalne, već i s toga što su to tamo u prosjeku kraći i jeftiniji automobili od recimo jedne normalne limuzine, kao što je Lincolnov Town-Car, odnosno Mark 8. Kada u toj americi netko koristi takav automobil za svaki dan onda je to normalno, ali kad kod nas neko prvenstveno po gradu đira Mitsubishi Pajero koji nipošto nije SUV, već po kvaliteti i vioznim svojstvima drži, zajedno sa Puchom/Mercedesom G, Landroverom Discovery, Nisanom Teranom... sam vrh ponude vozila koja su namijenjena isključivo terenskoj vožnji onda je to strašno...to je kao da voziš alfu 147 po polju.

Još nešto...za preticanje kod tako teških vozila ionako ne služe konji već okretni moment. A proizvođači često na terencima iz več postoječeg tvorničkog motora "režu" konje ne bi li postigli veći, odnosno povoljniji postojeći okr. moment (na nižem broju okretaja).

...Tvoja volja...stavi slobodno čip na terenca...ako želiš i spusti ga, stavi mu remus i obavezno obrve...ja ču ti prvi platit cugu u gradu kad te vidim! :smile06: :smile06:

alfa099
24-05-2002, 22:18
I opet nisi odgovorio. Vješt si, pravi novinar...
Svaka ti čast, ali ja nemam snage ni volje prepucavat se i onda molit za konkretne odgovore.
Idem se provozat sa svojim krampom, 7 godina starom Alfom...
Kad mi žena ne da novu...
Kupiš joj i onda...

AntimonBuljubašić
24-05-2002, 22:27
...Slušaj alfa....tebe muči šta ja i kako ja....a ja ti reko i opet ponavljam: neču ti dati to zadovoljstvo jer mi se nedaju slušat tvoji izljevi nazovi mišljenja o automobilu koji vozim,.....znam da bi našo primjedbu i na Brabusov E 7.2 V12....ali mi je zanimljivo slušati tebe kako se sm pobijaš...najprije izjavljuješ kako ti ionako voziš automobile stare tri, odnosno najviše pet godina da bi kasnije utvrdili da ti je auto star sedam godina...oprosti ali ti si izuzetno zanimljiv lik i baš mi je drago da ćeš doč na Mičevac u GTV-jki. Eto ja ju nisam vozio, netko drugi je išao na prezentaciju, ali vozio sam Isderu Imperator (makar samo koji kilometar) a ti to nećeš u životu ni pomirisat....
Gledaj ko je šta vozio, gdje kako i zašto, postoji drugi forum, to tu nema veze...počeli smo o tehničkim stvarima i čipovima jesu li baš toliko dobri, upotrebljivi i učinkoviti na svakom automobilu, neka ostane na toj temi.

Nego jesi mi sredio posao u vladi?

...I zanima me još nešto ali to čisto informativno, da vidim dali mi auto dobro leži; sa kojom si najvećom brzinom prošao onaj zavoj kada dolaziš sa rotora, prođeš velesajam i do kraja...tamo gdje cesta vrti prema (preko)save.

I ako ne odgovoriš nema veze. Pozdrav svima! ;)

AnitaBuljita
24-05-2002, 22:32
...Alfa ono prvo nije bio odgovor tebi već gospodinu s terencem pa daj se smiri čovjeće..tvoj je iznad ovih redova...polako..znam da imaš 35 ali oladi malo :))

alfa099
24-05-2002, 22:32
Pa nadam se da ćeš doći na okupljanje...
A onda možemo, jedan uz drugoga, vidjeti ko kak vozi...
A i ne moramo, to sam preraso prije 10 godina. Sad više klizim uz dobru mjuzu.
A ti si baš tipičan primjer novinarčića koji kad sjedne u auto na Velesajmu, izmišlja priče o tome kako ga je i vozio...
Nema veze, budeš, jednog dana.
Ako ti urednik da.
I čudi me da kao auto-novinar napadaš tuning. Sigurno si učenik famoznog dr.Željka Marušića, ili kako se već zove Rigoletto. :)) :)) :)) :)) :))

AnatolBuljatović
24-05-2002, 22:54
..Eto znao sam da ćeš krivo shvatiti, a zaista sam mislio da ćeš mi dati korisnu informaciju jer sam mislio da alfe poslovično dobro leže...pa da znam usporediti sa svojom kramom, ma nema veze...sa Marušićem kojemu ono Dr. ne znači ama baš ništa nemam veze, jer čovjek nezna pravilno ni engleski, ali ni to nije toliko bitno.

Ne napadam čipove, zaboravio si da ja ne generaliziram već dajem konkretne primjere......ja bi volio vozit automobil sa čipom..ali da nije moj.

Zašto misliš da je loše sjediti u automobilima na Sajmu...jesi li ikada barem sjeo u Mercedesov SLR...ja jesam i veći mi je gušt od cjelodnevne vožnje alfe 1.6 boxer.

A to o novinarčiću zaboravi...to sam davno preraso.....kada bolje razmislim da sam još u tim danima kada sam tek ušao u posao vjerojatno bi ti bio moj idol i junak na ovom forumu, ali sada znam bolje.

....i ne pada mi napamet da se sa tobom natjeravam po toj stazi...pa ti za 5 godina imaš 4 banke...jesi lud...još da te imam na duši..nedaj bože!..

Nego reci mi koje ti je alfa boje ili rega....pa kad ti se na semaforu netko u sasvim običnom automobilu približi i ne skida sa repa i to bez čipa!...onda znaj da je to "ANTI-BULJIT"...čovjek raketa hahahahaha...razmišljam o promjeni nicka....Bullit mi se nešto ne javlja..oćero ga...a baš je bio fin i simpatičan dečko...a šta ćeš, život ide dalje............

:))

doc
24-05-2002, 23:07
anto... daj se okani tih mercedsa. Sjednes u jedneog, vidio si sve.

AntiDoc
24-05-2002, 23:12
....Doctore..molim te ko boga više mi nemoj uputiti niti jedan post...ako je tebi SLR isti kao i 190 D, onda si nabavi oslobađanje od participcije jer ćeš uskoro imati još gorih zdravstvenih problema..tek toliko...na tvoje postove ne odgovaram...toliko si me razoćarao da sam i nick promijenio! :smile09:

alfa099
24-05-2002, 23:14
Da novinarčiću, odeš u Ženevu kao potrčko, i sjediš u svim tim autima. Nagledao sam se toga, i sjedio, i radio. I smijao se...

doc
24-05-2002, 23:28
antidoc, bilo bi ti bolje da se ne sramis svoga nadimka pa da mi onda odgovaras. i sta imas vidjeti u tom SLR-u? takvih studija imas i na beogradskom auto showu.

Anti-alfa099
24-05-2002, 23:32
...e pa alfa, ti si neizlječivi debil!
I št to čujem da si sve to i ti radio, pa znači ti si taj novinarčić i potrčko koji nije uspiu u tom poslu......vjerojatno sad umireš od zavisti što se ja već sada spremam za Pariški salon, atebe su odpisali...pa jadan sa 35 moraš visiti na kompu u pola noći, nebi li dobio još jedn za drugim bolnim udarcem u tvoj ego. Koliki sam ja novinar ti nikada nećeš biti ni čovjek, jer nastavljaš vrijeđati, a i sam priznaješ da je tvoje vrijeme u biti prošlo pa sada plaziš u toj svojoj alfi..pa koji će ti onda ××××× (vi ostali tu zažmirite), Čip......ako se već voliš kotrljati, koji ćeš ××××× na Mičevcu sa Alfom GTA, samo da bi se preseravao...pa ti si izgleda još u pubertetu...nisi izgleda riješio komplekse iz djetinjstva,...još iz dana kada su ti rekli da si preglup za auto-novinara.
...Inače bez ljutnje...ti si super(idiot) :))

pitanjce
25-05-2002, 01:53
antiprotivni
cuj,vozio sam pajera od 100 ks i ovog od 125 ks i velika je razlika
zakaj nebi bilo ok da auto jos koju ks extra?

po tvom bi svi terenci trebali imat,kaj ja znam,80 ks,zato jer su terenci?

zakaj onda u rover,g klasu i ostale prave terence stavljaju sve jace i jace masine(400 cdi,250 ks)?zbog gradskih trka?

novi pajero se prodaje kod nas (i)sa masinom td od 100 ks( i 2,2 tone)!
zasto bi bilo cudno da netko zeli imati malo bolje ubrzanje od tih tvornickih 20-ak?ne zbog natjeravanja s unicima,nego zbog bolje upotrebljivosti.

kaj se momenta tice,zar chip ne podize moment,ustvari vise nego snagu?

i svi mi znamo da se terenci danas kupuju za cestu.imaju dosta prednosti(i naravno mana)i nisu tu samo zbog prekenjavanja(kad nas na zalost jesu)
udobni,prostrani,sigurni,...
i kaj sad ak si neko zeli podici snagu/moment.....to je bez veze jer je to terenac i to je nepotrebno?

inace,tu vidim da te zajebavaju da si novinar.za koje novine?

Ja, Alenko
25-05-2002, 08:22
Ma to ti je tip obučen velom tajne, neznamo što vozi, neznamo tko je, odakle je, ali on je vozio, on je sjedio, on ide u Pariz, a konstantno se ubacuje pod bezbroj nickova vrijeđajući koga stigne, i ti još pitaš za koje novine radi, to nezna nitko, valjda ni on.
Slušaj sada odgovor dolje, joj ti jelenko, pa ti ovo ,pa ti nisi normalan....ti i tvoja alfa, to je kanta... :smile07:

206
25-05-2002, 14:27
Pa svi pričate o tom čipu a niko još nije reko ko ga ugradjuje u ZG i za koju lovu,ja ima 206 75ks,dal se isplati ugradnja tog sportskog čipa? :))

Calibra Zender
25-05-2002, 14:34
Vrijeđanje na stranu, Antibullit ipak donosi dosta razuma na forum. Nije mi jasno kako svi vidite samo prednosti chip tuninga, a mane ko da ne postoje. Normalno da svatko ko ima malo mozga popizdi na ovakvo veličanje superčipičipsa!

OK, ima prednosti, ali ima i pregršt mana koje će prije ili kasnije sjebati auto.

LJUDI, PA POSTOJE NAKAKVI ZAKONI FIZIKE PROTIV KOJIH BULLIT NE MOŽE. Bilo koji materijal ne izdrži bilo kakvo naprezanje i u neograničenom vremenu. Digni snagu desetak, dvadesetak konja i to je vjerojatno još u granicama tolerancije. Ali sve preko toga je RIP motor!
Pa ne radi VW dizelske agregate od 90 i 130 konja od istih materijala bez razloga. Blok motora je jači, otporniji,... Ma svi ××××ni djelovi su od kvalitetnijih ili bolje reći izdržljivijih materijala jer su naprezanja daleko veća.

Bullite, pa daj uključi malo mozak. Pa nije superčupačups eliksir vječitog života. A samo češća promjene ulja nisu dovoljne. Pa to bi i vol shvatio!

alfa099
25-05-2002, 18:11
Dragi Anti-mozgu. S tobom svaka diskusija gubi smisao. I vređaš, jako vređaš, pazi na jezik...

Anti..blabla
25-05-2002, 19:46
...slusaj alfa kad si ti vređao bilo je ok, sada kada sam ti ja dostojan odgovoriti na uvrede onda se osjećas ponižen...to tako ne ide..i ti vrijeđaš, i to uvijek..nisi u stanju odgovoriti na jednostavno pitanje bez vrijeđanja....e pa sad i ja vrijeđam i to s guštom takve kao ti!


...A ti Alenko imaš stvarno problema...pa nisam ti ja čovječe napisao onaj post u kojem te netko naziva Jelenko...iako mi je sad žao što nisam...šta mene okrivljuješ što te drugi ljudi jebu u zdrav mozak..odbij od mene...
...a ti terenac...dobro, vidim da dobro misliš ali si dosta površan u svemu.
Terenski su automobili stvoreni za najveće napore..to znači da imaju (ili bi trebali imati) izdržljivije i robusnije mašine od ostalih automobila. Proizvođači koji za svoje terensko vozilo nemaju poseban motor prilagođuju već postojeći modificiranjem elektronike, na nešto manje opterećenje....ako ti staviš čip (vjerojatno zato što nemaš grižnju savjesti jer nije tvoj) dobit ćeš par konja i nešto momenta, ali taj motor....vjeruj mi (često kod poznatog mehaničara za potrebe redakcije imam priliku vidjeti rastavljene nabrijane motore superchipom...čađave, sa napuknućima, totalno izmučene) više nikada neče biti pouzdan i dugotrajan za offroad napore. Eto uništit ćeš sav trud inženjera matične tvornice samo zato jer ti ne odgovara na asfaltu za koji i nije napravljen...

Ma mogu se ja i složit sa svima vama, ali zaista nemam snage jer sam kod nekih stvari u pravu...

Hvala!

Anti-anti-novinar
25-05-2002, 19:53
"često kod mehaničara, za potrebe redakcije, imam prilike vidjeti rastavljene motore zaklane Superchipom"
Pa ti si stvarno stručnjak... Šalju te da radiš generalke i to slikaš za tjednik ZET-a.
A kako znaš da je Superchip?

bullit
25-05-2002, 23:33
Anti...svasta, nisi me otjerao, nego sam imao pametnija posla od prepucavanja sa dilkanima kao sto ste ti i Calibra. Ti si svoje dokazao i uopce nemam volje ispravljati krive drine u vasim mozgovima.
Calibra, odgovori koje si trazio nisu u u tom posti nego u svima okolko, a meni se ne da svaki put pricati iste price. Idiot ostaje idiot, a ti si savrsen primejr oga. Vrijedja? Da, jer to i zasluzujes. Ja ti lijepo objasnim ti i dalje deres svoju kozu. Kaj da ti ja radim? Kazes da ce chip unistiti motor ako ga digne za 10%, a kad anti buljit napise da Honda digne snagu za 50% samo s chipom?!?!, onda to prodje nezapazeno, i jos tvrdi da daju istu garanciju na auto. Pa ko je tu lud onda? I sad bi ja trebao trositi vijeme na takve? Idi sadi krumpir tamo u Belici, a pusti ljude da razmisljaju kak hoce. Ti fakat nisi mjerilo za nis.

Calibra Zender
26-05-2002, 10:45
Bullit
Da se spustim na granu s majmunima i da ti odgovorim tvojim načinom:
×××××ečino prokleta zmazanih ruku, automehaničaru neuki, spusti se do rijeke i utopi se. S takvom kretenčinom kakva si ti nema normalnog razgovora. Glup si ko ×××××!

Eto, to bi bio odgovor na tvom nivou. Super, ne? Tak se i doma razgovaraš sa svojima seljačino automehaničarska?

bullit
26-05-2002, 13:04
Jesi se ispucao? Ti si svoje dokazao vec samim tim kaj vozis, prema tome cijepljen si od bilo kakvog znanja o autima, a kad se jos takav gnoj (ne kazem ja, nego Jeremy Clarkson) od auta obuce u naseljackije spojlere, onda si na nivou najnizih svaba sa fudbalerkama, koji su s Mante presli na Calibre. Vjerojatno imas i fluorescentne znojnike na naslonima na glavu, a na zadnjoj sajbi ti pise Motorsport ili Alpine, jel?
Samo da znas, si koji me znaju, znaju da nisam automehanicar, nego da radim s kompjuterom. A ti to mozes sanjati, jer radis sa Zetorom ili Torpedom, pa nije cudo da ti je Calibra avion.

sai baba
26-05-2002, 13:36
u vama djeco lezi puno mrznje,nezadovoljstva i frustracije.

jeste li se ikada zapitali zasto?

mozda bi ste bili najbolji prijatelji,samo ako date jedan drugome priliku!

samo otvoriti svoje aure jedan prema drugome i prepustite se,pokusavajuci ostaviti sve svjetovno za sobom,osloboditi se ega i uzvisiti se iznad ovakvih situacija!

ako to niste u mocugnosti drage izgubljene ovcice.......














.......onda ,brate,nemojte nas davit takvim vulgarnostima.

ima nas ovdje koji bi si malo pospikali o autima i izmjenili misljenje,a ne gledali dva bika kaj se napikavaju rogovima.

i cetrdeset hajduka
26-05-2002, 13:37
dajte malo pristojnosti,pogotovo ti calibra

Calibra Zender
26-05-2002, 17:35
"dajte malo pristojnosti,pogotovo ti calibra"

Pa nemoj me nasmijavati čovječe! Pa ovo je moj prvi post nakon jako dugo vremena u kojem ovako direktno vrijeđam. I to ne sa željom ili potrebom nego radi toga da Bullit vidi kako izgleda njegov način komuniciranja i odgovaranja na postove. Bez brige, od mene toga sigurno nema i neće biti.


A ti Bullite očito trebaš popiti pokoju tabletu prije nego dođeš na forum. Ili barem razmisliti da se s tobom svi ne moraju slagati u tvojim superčipičips temama. Pa da sam i debelo u krivu nemaš šta tu iz posta u post vrijeđati i djeliti svakakve uvrede. Šta si ti sebi umislio? Da te sam Bog na ovaj forum poslao da nas sve prosvijetliš? Skokni malo pod hladan tuš jer ti očito treba i nauči prihvaćati i tuđe mišljenje.

Ja sam svoje stavove nastojao barem argumentirati. Koliko sam u tome uspio neka drugi sude, a ti na svaki, ali doslovno svaki post odgovaraš uvredama. Čak da i ima istine u tome što pišeš ja te sigurno neću ozbiljno shvatiti baš radi tog tvog balkanskog tona!

Calibra Zender
26-05-2002, 17:43
Bullit
"Ti si svoje dokazao vec samim tim kaj vozis"

Time si uvrijedio sve ljude na ovom forumu koji nemaju lude pile! Šta onda reći Dr.Strangelove koji vozi Feliciju? Da se ubije na licu mjesta?
A Dorfmeisteru s Alfom 33 1.5 91?
Splićaninu s Peugeot 405, golf1?

Pa gle kolko kretena na forumu Bullite! Pa sve bi ih trebalo pobiti! Jel tako?

E pa nije Bullitu dragi! Žao mi je što si na tako niskom i primitivnom nivou!

bullit
26-05-2002, 20:33
Ja se jedino kacim s tobom, i nemoj reci da ne argumentiram svoje stavove. (Onog antisve... ni ne racunam).Objasnio sam jedno 10 puta sve ispocetka, i onda opet dodjes ti, sa istom, nepromijenjenom recenicom "prozivodjaci nisu predvidjeli motor za dodatna opterecenja koja nastaju chip tuningom". I onda ja ponovim da su svi auti zaguseni tvornicki 8-12% na elektronici, zbog manje potrosnje, neredovitog odrzavanja i sl, i ti opet dodjes sa istim citatom. I kaj da ja onda argumentiram kad se sve odbija od tebe ko od zida? Ali ono kaj je nagore, ti i drugima tvrdis da to kaj ti pricas je sigurno tako,a to NIJE slucaj. E, zato ja pizdim, jer me boli jedna stvar za tebe i tebi slicne, ali kad se pocnes praviti pametan, e onda je dosta.
P.S. Krivo si shvatio i ovo glede auta koji vozis.(Ja vozim kolica 2 ili 3 puta jeftinija od tvog, ali vjeruj da ce svi poznavatelji s ovog foruma sigurno 10 puta vise cijeniti taj auto nego tvoj).
Nemam nista protiv Felicija, Golfa 1 i slicnih auta. Ne patim na sminku, ali i ti auti mogu imati stila uz malo maste volje i entuzijazma. A to je ono za kaj ti nisi cuo.Poseban se moze biti i sa potpuno obicnim kolicima.
P.P.S. Da,naravno da sam afirmativan prema chipovima kad radim s njima. Ali uvijek sam ukazivao i na druge firme (SKN, Digi-tec, Allcarracing i ostale za koje nikad nisi cuo), a ti si taj protiv svega i svih, jer "auto nece trajati 1000000 Km. ako se nesto na njemu takne"

Calibra Zender
26-05-2002, 23:21
Priznam jedino grešku jer nisam na početku primjetio tih desetak ili dvanaestak posto o kojima ti pričaš. Taj postotak povećanja snage ne bi smio biti koban po motor. Tu je jedino došlo do nesporazuma. Jer na spominjanje chip tuninga ja ne podrazumijevam dodatnih desetak, petnaestak konja. Nego barem 30, 40 dodatnih konja. A takav skok sigurno nije bezazlen po trajnost. Možda je tu moja greška...

Mada se opet taj postotak (10-12) može postići i drugim metodama. Ispuh, svijećice, filter zraka,... Pa kad se to sve zbroji dobiva se nekih desetak posto više snage, a opet nije prčkano po elektronici.


Na kraju i dalje stoji da si ti balkanskim načinom pisanja započeo i potencirao vrijeđanje i seratorski ton. Da imaš malo obzira i prema tuđem mišljenju mogla se rasprava provesti i bez sočnih detalja! Ovaj posljednji post ti je barem donekle kultiviran mada i u njemu ima ušminkanih provokacija.


"Ja vozim kolica 2 ili 3 puta jeftinija od tvog, ali vjeruj da ce svi poznavatelji s ovog foruma sigurno 10 puta vise cijeniti taj auto nego tvoj)."
Ovaj citat me debelo smeta. PONAVLJAM, ZABOLI ME KAKVO JE STAJALIŠTE DRAGE BRAĆE HRVATA NA FORUMU ILI ŠIRE GLEDE OPELA ILI CALIBRE! Jel to ti možda ne možeš shvatiti?

bullit
27-05-2002, 15:21
Sorry, ali ja imam obzira prema drugim misljenjima, i kacim se jedino s tobom. Nitkodrugi ne moze reci da nisam uvijek argumentiran i pristojan. A ti napadas i dok ne procitas o cemu je rijec.
I da rijesimo to jednom za svagda, da, moze se dici i svjecicama, sppuljom i filterom, pa dodas pravi chip, i imas lijep dobitak na snazi, ok. momentu i voznosti, BEZ posljedica. Ako hoces, slozit cu i tebi, ako kazes da nije puno bolje, vise se nikad necu javiti na forum i braniti svoje teze, a ako sam u pravu,priznat ces da nemas pojma o cemu pricamo cijelo vrijeme. Fair enough?
To je ko da pricas o tome kak je dobro sexat se, ali to znas samo iz prica prijatelja, a sam nisi probao. Budi faca, zagrizi, pa da te vidim.Ili radis samo na principu "samo da susjedu crkne krava", tj. svi koji pricaju drukcije su glupi?

alfa099
27-05-2002, 15:25
Calibra, sad stvarno imaš dobru ponudu... Daj da ti bullit to složi, pa onda pljuj ako ne valja. A ak valja, buš lepo peneze izbrojil i sve ok!
Bullit, daj i meni tak, na role složi!

alfist_zg
27-05-2002, 17:41
pitanje za Bullita:
evo ,hipotetski, kupim auto novi i recimo nakon nekog kraceg vremena dam ugraditi cip i ok, zadovoljan sam(nemoras reefundirati lovu hehe)i poslije odredenog vremena , naprimijer 3 godine idem ga prodavati. kako onda se postaviti?mislim, da li to treba nekakko sakriti (da lii se moze teoretski sakriti), ili kontra, ici s tim kao neku recimo prednost...sta je bolje i kakav to ima utjecaj na daljnu prodaju auta? kakva su iskustva i sta se onda radi? :smile07:

bullit
27-05-2002, 17:49
Dobro pitanje. Naravno da je u 95% slucajeva bolje reci da nisi nis ××××o po autu.Meni bi recimo bilo bitno samo od koje si firme stavio chip. Ak je neka prava,OK, ak nije, bjez od toga. A to sta te zabrinjava se da rijesiti. Uvijek i u svako doba se moze vratiti na original, i niko nista nece skuziti.

alfa099
27-05-2002, 17:50
Alfist_zg, kaj bi ti rekao da ti ja hoću prodat svoju 145-cu? Sjeo bi i probao i kad bi vidio kak ide, ja bi te pitao hoćeš li sve natrag na standard ili tak kak je. Filter, svjećice, chip, ovjes, kočnice...
Kaj bi ti rekao?

bullit
27-05-2002, 17:57
I to sto kazes Alfa×××. Bilo bi najbolje, od tolkih alfista na forumu, naci jos jednu 145 ko tvoju, pa usporediti. Mislim da bi tad zauvijek usutili svi protivnici tuninga i shvatili kolko se jos toga skriva u njihovim autima.

alfist_zg
27-05-2002, 19:03
hvala na odgovorima....ne , nisam ja protivnik tuninga ako ste to mislili, samo sam malo razmisljao pragmaticno...
a sto se tice tvoje 145ice, alfa×××, vjerujem ja da je to sve puno bolje, nego me interesira sa aspekta trajnosti...nisam protivnik tuninga i ,mislim, da stoji vecina toga sto kaze bullit, ali nevjerujem da bi kupio rabljeni tunirani auto...jedino od nekog kog poznam jako jako dobro.
A mozda opet...pa mozda i bi , a ×××× ga , sad ste me sjebali ha haha ...sad vise neznam :) :smile06:

nebi uopce zelio kupiti rabljeni auto (osim nekog oldtimera ,al onda chip otpada svejedno), tako da ta dilema nece biti moj slucaj nadam se.

CLIO SPORT
27-05-2002, 20:46
ej ljudi....narucio sam jammera...trebao bi ga ici zakaparit iduci tjedan...400 eura!! mislite da je to puno i jel ima jeftinije di u hr??? zapravo,tip mi je rekao da i ako se ne pojavim da ga on utopi odmah sutradan,tako da nije da cu ga sjebat!cisto me zanima koliko bi me odrao! i usput...koju Calibru vozis CALIBRA??? koje godiste? i jesi iz zg?? POZDRAV

Calibra Zender
27-05-2002, 22:35
Bullit
Mene trenutno interesira prodaja auta jer hoću kupiti 156 2.4 jtd, ali nema se love. Mislim nema se, nisam još ozbiljno popričao o tome s "sponzorima". Kud ću bez k...a u svatove? Tako da ne znam koliko mi se isplati stavljati chip i dodatno ulagati. Ali da si me zainteresirao, bome jesi. A nije niti auto više u cvjetu mladosti... Zato bih i mijenjao.

A i s trenutnim performansama i potrošnjom sam zadovoljan. 60 litara, 700 kilometara. A koliko bi chip benzicnu dodatno popio?

Ovu navedenu Alfu bih navjerojatnije probno tunirao. Jer koliko pratih na drugim izvorima turbodizelaši su rođeni za laganiju kuru tuninga. Ko recimo Alfin×××. Pa da vidim tank, dva koliko bude trošila i kak se bude ponašala.

p.s. Ali več kad se nudiš, imaš kakve OZ 16"? U to bih prije uložio jer su ove koje imam koma.

Calibra Zender
27-05-2002, 22:39
CLIO SPORT
Pogledaj forum "LASER JAMMER". Tu smo solidno razradili temu. A imaš tamo i tipa "Jam on it" pa se s njim dogovori oko modela i cjene. On je sebi ugradio i lifra okolo za druge. On bi trebao imati više iskustva pa ne bi bilo loše malo s njim popričati. Možda sklopite i kakav deal!
Calibra je 16V iz '93. Vidi na www.opel-calibra.tk. Ionako mi treba dosta posjeta na stranicu da me ovi s dot.tk ne liše adrese.

bullit
27-05-2002, 22:57
Hm, ne mogu vjerovati... jel to ona ista osoba...
Za calibru sam ti mislio sloziti free of charge (pila bi mozda pol litre vise), tek tolko da probas, pa da kazes ljudima istinu. Ali OK, ako ides mijenjat auto, ne isplati se. Kad nabavis Alfu, javi, bit ce mi poseban gust kad vidim reakciju nakon probe... ;)

INTCP
27-05-2002, 23:08
Calibra , za koji k... ideš bacat lovu na felge kad ćeš prodat auto????????'

bullit
27-05-2002, 23:14
Hoces nove ili polovne felge? Neki poseban model, ili bilo kaj od OZ-a? S gumama ili bez?

Calibra Zender
28-05-2002, 08:47
INTCP
Lako skinem felge prije prodaje jer ću si ostaviti serijske s gumama. Pa
onda šišnem OZ preko oglasnika. A kupujem druge jer mi se ove gade, a i ne mijenjam auto ovaj isti čas već u dogledno vrijeme. A tko zna, možda ih netko i isplati u cjeni auta. Mada čisto sumnjam. Nitko te ne pita koliko si uložio, nego koliko ćeš spustiti.

Bullit
OZ racing 16" prvenstveno rabljene, ali ne rasturene i s mali milion kilometara. Nove jedino ako su dosta ispod cjene (nove su ovisno od modela od 1000 do 1200 Kuna komad). Modeli: F1 Plus (isključivo Plus, ne F1 Cup, F1 Evo cup,...), Superturismo ili Superleggera. To bi bli meni najljepši modeli.
Može i s gumama i bez. Opet, ovisi o cjeni. Jel bude kakav deal?

bullit
28-05-2002, 09:24
Jedne superturismo 16" su otisle neki dan, frend ih je imao na Passatu, za 900 DEM bez guma.Za sad kolko cujem niko nema nis polovno. Tek radi informacije, superleggera su 300 Eura komad.Ak bude promjena,javim.

CLIO SPORT
28-05-2002, 11:07
alo CALIBRA....nije los autic....a jel se kvari sto ta Calibra?? ja kad sam prije 3 godine kupovao auto, napalio sam se na jednu Calibru kod Pletera, bila je ona color edition ali sa 115 konja! mrak auto, ali sam se ipak odlucio za novog Clia 1.4!! i nije mi zao,brijem da se te Calibre kvare pun k...c! ej,a reci mi jel bi ti to novu ili polovnu alfu uzeo??? cash,kredit ili leasing??? Zasto pitam? zato jer tu i tamo nesto radim za autocommerce pa...mozda ti mogu kako pomoc....usput koliko godina imas??

pain in the ass
28-05-2002, 13:26
Gle, pomirili se,i pricaju ko frendovi...Calibra, razocarao si me.Jos ces mu i lovu dat...

nepristrani
28-05-2002, 14:15
ma calibra stvarno!!!

prvo si se krvio i pljuvao po gjuri sad ste si super

tu si se svadio s bullitom,sad ce te u poslovni dil

to sve i nije bed,dapace drago mi je

ali....sto je najgore ti i anti.... ste bili full protiv tunninga

a sada kazes da bi,ak uzmes,alfu 156 napravio "lagano"tunniranje???!!!
i onda kazes da bi vidio "tank-dva"(???)kolko bude trosila.

pa bio si protiv tunninga jer si tvrdio da nisu dobri za masine,a sad te zanima potrosnja

a da ne spominjem koliko si puta nabacio svima nama na nos(pogotovo u raspravama disel-benzinac)kako ti starci imaju love i nije te briga za 25 kn na 100 km

bez uvrede,ali mislim da ti je jezik(prsti na tastaturi)brzi od razmisljanja

mozda to ima veze sa tvojim godinama

u svakom slucaju,ne drzim te za covjeka koji ima svoj cvrsti stav i od njega ne odstupa.......kakvim se ti trudis ovdje predstaviti

Calibra Zender
28-05-2002, 15:08
CLIO SPORT
Glupo bi bilo generalizirati i pričati da se Calibre kvare. Isto se tako Alfe tog godišta kvare, Talijani svi redom hrđaju,... Sve ovisi o održavanju. Ja sam kod mehaničara svakih 10 000 km na redovnom servisu i to je to. Zadnje šta mi je krepalo nepredviđeno je desni podizač stakla. Limarija, mehanika, sve je za sada OK.

A za tvoj izbor kupovine... Mislim, sto ljudi sto čudi. Svako ima svoje afinitete. Auto ti je čisto OK. Jedino taj 1.4 od PSA je dosta spominjan kao nepouzdan. S Calibrom od 115 konja ne bi baš dobio nekog trkača.

A zanima me 2.4 jtd iz '98, ako te zanimaju detalji onda da spomenem crna ,limuzina, po mogućnosti sa Sport paketom, kilometraža do nekih 120, 130 tisuća. Plaćanje vjerojatno pola cash, pola leasing sa zadnjom otkupnom ratom. To još trebam sa "sponzorima" dogovoriti i pregovoriti. Godine su mi 22.

Calibra Zender
28-05-2002, 15:10
pain in the ass
Nismo se ja i Bullit ništa pomirili nego se konverzacija konačno digla sa grane s majmunima na normalan nivo. A deal bude jedino pao, ako mi Bullit nađe nađe kakve felgice. Tuning na mom autu, ako je u pitanju benzinac otpada. Jedino varijanta s ispuhom, svijećicama i filterom. Turbodizelaš je po meni ipak druga priča.

Calibra Zender
28-05-2002, 15:16
Bullit
Malo su ti visoke cjene, moram priznati.

Rabljene Superturismo 16" bez guma za 900 DEM? Superleggera komad za 300 Eura?

Kontaktirao sam Max TT tuning i eto friških cjena novih felgi(da ne pišem iz prospekta s Velesajma):

-Superturismo 1130 Kuna
-Superleggera 1326 Kuna
-F1Plus se više ne proizvode pa ništa od cjene.

Dimenzije 16", model za Calibru (mislim za broj rupa) i cjena za krajnjeg korisnika. Ne znam da li odobravaju još kakav gotovinski popust.

A rabljene felge moraju biti između 50 i 70% od cjene novih. Ovisno o stanju i prevaljenoj kilometraži. S time da je oih 70% pune cjene debeli maksimum. Možda čak i s gumama gore.

Calibra Zender
28-05-2002, 15:27
nepristrani

1.Koristi svoj pravi nick i ne prekenjavaj se tu kao anonimus.

2.Rat između mene i Gjure je počeo na njegovu inicijativu, a ja sam ga samo nastavio. A sve je to u biti bila velika greška jer je tip inače stvarno OK. Mada se to tebe uopće ne tiče jer te rasprava uopće nije kačila. Stoga...

3.Da si pratio malo forum vidio bi da sam u jednom od foruma gdje se vode rasprave o chip tuningu "dao zeleno svjetlo" za turbo dizelaše. Ali sam protiv, ako je riječ o benzinima. Malo pažnje ne bi škodilo.

4.Priču o potrošnji si malo predimenzionirao i promijenio kao i to da ja tvrdim da mi starci imaju love. Čovječe, ne stavljaj mi riječi u usta. O potršnji je bilo riječi da me ne zanima nekih 50-tak Kuna na sto kilometara, odnosno da me ne brine trenutna potrošnja pa da bih mijenjao auto za neki dizel iključivo radi toga. Ali bi me brinulo da imam (a to bi najradije da mogu) nekog šestaka trolitraša koji bi progutao još barem 5, 6 litara više od mog. Gušt bi bio fenomenalan, ali potrošnja... E to i već bio problem.
Meni je prosjek oko 9 litara. Do 10 još toleriram, ali nekih 15, 16 je katastrofa. Jel ti sada jasnije?

5.I naravno da me Bullit s "free of charge" ponudom zainteresirao jer da stavim chip na mjesec dana recimo, autu to ne bi toliko štetilo, a po njegovim riječima sve se da vratiti u prijašnje stanje.

6.I za razliku od nekih Mesarčina na forumu, ja svoje greške priznajem i od njih ne bježim! Previdjeh razmjer tuninga o kojem se radi. Jer nije isto skok sa 90 na 100 ili sa 90 na 130 konja. A chipom se može postići oboje. I dok u prvom slučaju vjerojatno i nema prevelikih negativnosi po motor i trajnost, u drugom slučaju uopće nema dileme šta bi takav skok napravio motoru. A još pogotovo u kombinaciji s malo težom nogom.

7.A za ono zadnje šta spominješ, ma možeš me primiti za... Da izvineš na izrazu! Ali da se nekad zaletim, zaletim se. Ko recimo u ovom 7.! ;)

nepristran
28-05-2002, 15:51
nepristran/laik/ankica/uplasen/lep ko slika

ne skrivam se,pokusao sam se par puta registrirati,ali nije uspjelo(tj.uspjelo je ali kad se zelim logirati kaze error)

razne nickove koristim zavisno od posta koji pisem,nije mi namjera skrivati se

gle,samo sam napisao ono kaj sam ja zakljucio prateci forume

tvrditi da se mene neka rasprava nije kacila......to je tesko,zato jer je ovo forum koji svi citamo i u kojem svi sudjelujemo,ne samo ti i onaj s kojim si trenutno u raspravi

svako ima pravo na svoje misljenje
ja samo trazim da me se ne vrijeda zato jer je moje misljenje drugacije od ostalih

i dalje ostajem kod svojeg(sto si ti naveo pod 7.

nepristran i .......
28-05-2002, 15:58
evo probao sam ponovo i kaze:

Greška prilikom logiranja!!!!

Alenko
28-05-2002, 16:01
Ti si bolestan, jako i mislio sam da je jedan te isti tip iza svega.

bullit
28-05-2002, 16:12
Calibra, ja s felgama ne radim. Zvao sam frenda koji ih je imao (superturismo, 16") na autu do prije par dana, stavio je nove, ove je prodao malom Novoselu za 900 Dem. Prema tome, ocito su vrijedile.
Drugo, superleggera kosta 233 Eura plus PDV, tamo gdje ih mozes dobiti. Kod Mislava (TT Tuning) je to samo teoretski, jer znam kaj i kolko se ljudi zale na cekanje, zivciranje i neposlovnost. Kazem, nemam nis s felgama, samo sam proslijedio informacije.

nepristran
28-05-2002, 16:22
ma alenko,nemoj tako.......

mada..........svak ima pravo na svoje misljenje,ak ti tak mislis......

Calibra Zender
28-05-2002, 16:42
Bullite
Ako prodaju te felge po toj cijeni onda ih valjda i imaju. Istina, meni je tip rekao da ih trenutno nemaju, ali da su dobavljive pa očito ima nečeg u tvom postu.

Cijena u Grazu:
7 x 17 Superleggera 01573200 37 i.V. i.V. i.V. 215/40R17 284,00 €
7 x 15 Superleggera 01566210 37 81710014 B01 B13 190,00 €

Za 16" nema cjene, ali je očito daleko ispod 300 Eura. Definitivno je oko 1300, 1400 Kuna komad.

Ali Bullite, u svakom slučaju hvala na trudu.


nepristran
Nakon što daš e-mail, koji ne smije biti s yahoo-a (jer sam ja Calibra nick registrirao preko yahooa i ostao bez njega pa sam morao dodati ovaj blesavi nastavak zender da bh zadržao prepoznatljivost). Dakle daj e-mail s hineta ili nečeg tomu sličnom, dobit ćeš e-mail s lozinkom koji moraš potvrditi da ti aktiviraju registraciju. Ako se dobro sjećam to bi bilo sve bitno za registraciju.

Vidim da nemaš komentara na moj prošli post upućen tebi pa se očito s njim slažeš.

Ali već kad nisi imao registriran nick mogao si s jednim neregistriranim biti u svim forumim, a ne muljati s jednim jedno, a s drugim drugo.

Calibra Zender
28-05-2002, 16:46
Kad vidim tko stoji iza "lep ko slika", "ankica" onda tvoj post gubi na težini. I žao mi je što ti uopće odgovaram jer se u tvojim postovima
mogu naći samo vulgarnosti i provokacije.

S jednim nickom si kao fin i tjeraš ozbiljniju spiku, a s drugima psuješ i vrijeđaš. Pa sad konačno vidimo s kim imamo posla.

nepristran
28-05-2002, 17:24
nije me nikada kod registracije pitao e-mail

mislim da nisam vrijedao nikoga(osim onog foruma o talijanima,ali tamo je sve objasnjeno)bar ne vise nego ti kad se s nekim posvadis
pogledaj malo po forumima pa ces vidjeti ko je vise "psovao i vrijedao"

da nesto skrivam ne bih ni rekao da su ovo nickovi kojim se sluzim,a i dosta puta se neko i koristio mojim nickom(kao i tvojim,mada je registriran)

na tvoj post sam odgovorio,mada nemam puno za reci jer sam rekao sve u onom prijasnjem postu

idem se opet(valjda 10-ti put probat registrirat)

nepristran
28-05-2002, 17:30
fakat ne znam gdje sam vrijedao i psovao,daj malo pogledaj i skopiraj.mozda si me pomijesao s nekim

sad kas sam vidio prijavnicu,sjecam se

ali uvijek dajem svoju yahoo adresu,zakaj je nece?

nepristran
28-05-2002, 17:33
..."S jednim nickom si kao fin i tjeraš ozbiljniju spiku, a s drugima psuješ i vrijeđaš. Pa sad konačno vidimo s kim imamo posla...."

ne fakat calibra,ovo ne prihvacam posto sam prirodno miroljubiv tip

moras mi pokazat koji su to postovi,inace te ja uvjeravam da si me pomijesao s nekim drugim nickom

CLIO SPORT
28-05-2002, 18:05
CALIBRA: koristis ICQ???? evo ti moj UIN pa mi se javi u vezi Alfice...ima par kombinacija....ali ne bi tu preko foruma!!!! 69978335

alfist_zg
28-05-2002, 21:07
pustite ankicu/nepristranog/itd. na miru.
ja sam otpocetka nekako znao ko je to ( zbog onog razmaka izmedu redova kad pise) ali nisam htio otkucavati...
tip je ok i nije nikog vrijedao.

Calibra Zender
28-05-2002, 21:20
nepristrani
Podosta je anonimusa pa je moguće da sam te s nekim zamijenio. Ali pusti sada to.

Pa u prošlom postu sam ti objasnio, NEMOJ UPISIVATI E-MAIL S YAHOO-A! Jer da bi potrvdio registraciju nicka i da bi dotični postao aktivan moraš primiti mail s vidiauto.com i u njemu je link klikom na kojeg ćeš ostvariti tu potvrdu. Ali taj mail nikada nećeš primiti budeš li upisivao e-mail s Yahooa! Kažem ti da sam ja to napravio s nickom Calibra i nikada nisam više mogao koristiti taj nick, a onda opet probao s yahoo-om i nickom Calibra 16V pa je i taj nick propao. I onda sam uzeo ovaj nick i dao svoj e-mail s hineta i stvar radi. Dobio sam mail, obavio potvrdu i to je to.

tuner
29-05-2002, 07:32
Osvrtom na razdoblje izlaska iz epohe istočnog (Zastavinog) shvaćanja kako bi vozilo trebalo izgledati, ili još bolje kako bi vozilo tehnički trebalo funkcionirati, u Hrvatsku su počeli pristizati sve interesantniji uraci zapadnjačke tehnologije i auto industrije.

Ne toliko zbog toga što nismo znali što je dobro, koliko zbog toga što smo bili ograničeni u izboru i mogućnostima, bili smo prisiljeni ili prihvatiti ponuđeno ili otputovati van granica u potrazi za nečim boljim...
Paralelno s takvim vozilima pristizala su i saznanja i ideje o tuningu kao načinu sagledavanja vlastitog vozila, odnosno njegove individulizacije.
U prošlosti vrlo privilegirane mogućnosti pojedinaca koji su na ovaj ili onaj način imali dodira s najčešće Italijom donosile su ideje i norme kako nešto treba izgledati da bi to bilo dobro. Tako da je poprilično dugo trajala manija “sportskih” volana, ručica mjenjača, pedala, aluminijskih naplataka, eventualne modifikacije na ovjesu tipa rezanja opruga (mada i danas takvo što vrlo često mnogima pada na pamet) i sl. Taj način slaganja vozila bio je moguć iz nekoliko razloga, prvenstveno zato što su financijske mogućnosti bile vrlo skromne (mada ni danas nisu nešto bolje), zato što je većina tuniranih vozila dosezala snagu od oko 100-tinjak KS, osim rijetkih primjeraka Alfe, NSU-a ili BMW-a koji su se mogli vidjeti na našim cestama, i na kraju zato što na tržištu dodatne opreme nije bilo niti dovoljno proizvođaća niti djelova za razne tipove i modele vozila pa su vlasnici morali inprovizirati. Nakon toga su se počele pojavljivati nove ideje tipa spojlera, odnosno karoserijske prerade, modifikacije ovjesa, promjena izgleda interijera, tamnih stakala itd.

Devedesete su prijelomne godine u kojima se tuning koji je prvenstveno bio angažiran u svjetu motosporta I njegovu svrhu, počeo okretati običnim ljudima i njihovim potrebama da poboljšaju vozne karakteristike svojih vozila i dodaju svom vozilu osobni štih.
Izrasle su brojne tvrtke koje u svom imenu kriju riječ tuning, a neke od njih su danas službeni suradnici ili partneri velikih koncerna tipa V.A.G, Deimler-Chrysler, BMW-a itd., stoga danas bez ikavih problema možemo već u auto salonu kupiti modificirano i tunirano vozilo.
Tuning u Hrvatskoj je prezentiran preko svega nekoliko firmi koje se time uistinu bave i uvoznici su poznatih programa dodatne opreme iz Italije, Njemačke, Velike Britanije i Amerike.
U tom slučaju možete doći u posjed kvalitetnih i homologiranih spojlera, djelova ovjesa ili modifkacija vezanih uz povećanje snage motora ili performansi u cijelini, a koji se koriste u cijelom svijetu.
Isto tako pod terminom tuninga posluje i nekoliko proizvođaća proizvoda iz staklo plastike. U većini slučajeva kopije spojlera nekih poznatijih tunerskih kuća, koji danas popunjavaju prazninu nedostatka financijskih sredstava (jer orginalni djelovi su poprilično skupi), što opet zavisi od kojeg izričitog tunera i u koji kit ili izgled želimo opremiti vozilo.

U svakom slučaju, o tome kako treba ili kako je bolje opremiti vozilo, zavisi od svakog od vas. No prije bilo kakvog upuštanja u taj svijet, preporučujem malo surfanja po net-u, usporedbe cijena, odabir modela, konačnog izgleda i točke do kojeg želite doći.

Sve u svemu, u vremenu u kojem većina vozila nalikuju jedno drugom, tuning kao grana auto industrije počinje (ili je već) zauzimati sve bolje mjesto, pružajući pritom vlasnicima i njihovim ljubimcima jedinstven osjećaj individualnosti i sportskog duha. TUNING U HRVATA Osvrtom na razdoblje izlaska iz epohe istočnog (Zastavinog) shvaćanja kako bi vozilo trebalo izgledati, ili još bolje kako bi vozilo tehnički trebalo funkcionirati, u Hrvatsku su počeli pristizati sve interesantniji uraci zapadnjačke tehnologije i auto industrije. Ne toliko zbog toga što nismo znali što je dobro, koliko zbog toga što smo bili ograničeni u izboru i mogućnostima, bili smo prisiljeni ili prihvatiti ponuđeno ili otputovati van granica u potrazi za nečim boljim...
Par

bullit
29-05-2002, 13:23
IDEEES, koja zavrsna rijec! Svaka cast tuner, lijepo si to napisao, i drago mi je da imas afirmativan stav prema svemu sto je kvalitetno.Nadam se da time nije zavrseno nase dopisivanje i raspravljanje o tim temama. :)

INTCP
29-05-2002, 14:01
Nije to on napisao već je copy/paste sa www.brzina.hr

rale
30-05-2002, 04:23
nema veze s temom,ali



nakon iscrpnih upustava i malo truda sam se registrirao(bivsi ankica,lep ko slika,...)



alfist_zg thnks na podrsci(dobro si skuzio ono s razmacima)


to je to


pozdrav

Calibra Zender
30-05-2002, 06:07
Vidim Rale da sam ti pomogao! :smile06:

rale
30-05-2002, 06:46
jesi,thnks

mada i dalje ne znam kak se moze stavit slika u post.objasnjavano je dost puta al mi nije sjelo.......mada nije ni bitno

BMW Fahrer
31-05-2002, 13:12
Da li neko zna kako se skida blokada Vmax kod BMW-a?

INTCP
31-05-2002, 13:26
A šta ter to zanima kad sam to ne možeš napravit. Moraš ić nekom razvikanijem tuneru - hamman, schnitzer, hormann itd.

Calibra Zender
31-05-2002, 13:55
Imaš ispod posta ikone "image" i "url". Klikni na "image" i otvorit će ti se novi prozor i u njega upiši točnu adresu slike. Do adrese slike ćeš doći tako da na željenoj slici (koja ne smije biti na tvom kompu nego na nekom koji je non stop on-line) klikneš desnom tipkom miša i zatim lijevom tipkom na "properties". Ono što piše od "adress: (URL)" označi (highlight tako da držiš lijevu tipku miša od početka do kraja adrese) i zatim kad taj cijeli red svijetli plavo klikni desnom tipkom miša i lijevom idi na "copy". Zatim se vrati u onaj otvoreni prozor gdje moraš upisati adresu, u njemu klikni desnom tipkom i onda lijevom na "past". Ako si sve napravio kako treba možeš još dopisati kakav komentar i pošalji odgovor. Slika bi trebala biti na ekranu.

rale
31-05-2002, 14:19
pokusavam...http://digilander.iol.it/cuoccimix/wartb.jpg

rale
31-05-2002, 14:20
aaaaaaa,konacno

thnks!

nisam znao da nemre bit s mog kompa neg sa neta,to je bio problem

wartburg je,naravno,sam za probu

INTCP
31-05-2002, 14:35
HAHAHAHA a pazi žene ko da su iz đejmsa bonda.

bullit
31-05-2002, 18:42
Svaki chip tuner moze maknuti blokadu sa BMW-a. Vec radjeno na 850i, a slijedeci tjedan i na M5.

Anti-Bullit
31-05-2002, 20:07
...nema me par dana i već svako drugo ime na postovima...bullit.....eeee...ne ide to tako...samo čekam da se opet uhvati u neku nebulozu...pa da počne paljba....i dajte te felge prodavajte na nekom drugom forumu..ovo je CHIP tuning...inače vozio sam se neki dan u 320 sa "chipom"..i normalno auto ide bolje od običnog, ali vlasnik je svjestan da ga mora prodat prije vremena ako ne želi dodatne troškove (čitaj preuranjena generalka).....eto pozdrav svima dobre volje i tri put hura za senegal.... :))

Calibra Zender
31-05-2002, 23:30
Pa budi onda ti tako dobar Anti Bullite pa mi dobavi kakve felgice! Pa se opet nađemo na aerodromu. ;)

doc
31-05-2002, 23:39
oh wartburg, taj njemački ponos! imao ga je moj stari. od toga dana sam zamrzio njemacke aute za sva vremena.

Stevo_
31-05-2002, 23:43
vidim da ste svi zapeli na taj cip tuning. mogli bi poceti i o necem drugom recimo filteri, svijecice, onda ovjes itd. a ne samo po tom cipu. ko oce nek si ga stavi a ko nece nek ne stavlja i mirna bosna. evo citat tunerovih rijeci:
Nego idemo malo prospikati i razmjeniti iskustva kako napraviti tuning na autu, kako ga još malo ili puno "nabrijati", koji su sportski auspusi bolji, koje zračne filtere treba kupiti, koje felge, gume itd.

mara
01-06-2002, 20:31
a ja sam zamrzio talijanske aute kad sam vidio tlijansko cudo od dizajna MULTIPLU

bullit
02-06-2002, 09:38
Pa tema je chip tuning, noramlno da onda svi raspravljaju o tome.
Osim toga,nema mi drazeg nego se raspravljat s nekim tko nije nesto probao, ali zna da ne valja i pljuje po tome.
Moj auto nema chip tuning,ne zato jer ne valja, nego zato jer ima frgu pa se sve radi mehanicki. Ali zato ima drugu bregastu, pritisak turba je podignut sa 0.7 Bara na 1.2 i jos par sitnica, i tako vec vise od 120000 km. Prije tri godine promijenjen je turbo, a prosle godine napravljena je generalka. I kostala oko 12000 kn sa dijelovima. I kaj? Gust je gust, i uopce me ne brine jel cu sad napraviti 130000 ili 150000 km. sa ovim motorom. Trebate probati, da znate o cemu pricam. Kod chip tuninga je jos bolja situacija, jer se sve moze puno tocnije i preciznije sloziti parametre. Toliko o trajnosti, hvala na paznji.

okac-bokac
02-06-2002, 17:57
Pozdrav svima. Eto moj prijatelj Anti-Bullit, kojeg ovom prilikom pozdravljam, me zamolio da se javim i napisem koju ljepu rijec u svezi glede tuninga. Naime, moj stav je da je sav tuning na nekim(cestovnim modelima) nepotreban. Zasto? Jednostavno - svako diranje u originalnu postavu automobila, mijenja karakteristike automobila. Jako malo nabolje, a vise steti automobilu, a i vama samima. Pitate se kako? Opet jednostavno: Udara vas po dzepu, skracuje trajanje auta, postajete opasnost na cesti... Npr. spustanjem i skracivanjem opruga, njihovim ojacavanjem(kaljenjem) dobit cete jako malo na stabilnosti(jos manje ako je napravljeno nestrucno), a vas ce ljubimac za jako kratko vrijeme zvecati k'o stari Yugo zato jer su opruge tvrde, vibracije se jace prenose, niskoprofilne gume moraju biti jace napumpane pa zbog toga ranije odlaze lezajevi i karoserija se cijela pocinje razilaziti. Jos ako imate kakav slabiji auto, nakon par mjeseci voznje takvog istog, "spustenog" auta po nasim bajnim kolnicima, dobit cete to da kada se popnete s jednim kotacem na malo veci brijeg(rinzol) necete moci otvoriti vrata jer ce karoserija oslabiti. Da puno ne duljim, razumijem se malo u aute i mehaniku pa ako vas zanima kako koji dio unistava auto ili nesto drugo, samo recite, bit ce mi drago ako mogu nekome kako pomoci, a i ja sam puno toga od vas naucio. :smile07:

INTCP
02-06-2002, 18:05
A jel ti zanš da mi ovdje govorimo o stručnom tunigu recimo npr. čip tunigu kod kojeg se daje garancija od recimo 100 000km ukoliko je auto ispod 50 000 (ispravi me bullite ako griješim). Naravno da ne treba ići u krajnosti.Ali ako su ceste ok - opasnosti neke nema, a auto puuuno bolje leži u zavoju (niže težište) pa sama stavka šta se ne naginje je bolje ne? A

A opruge nek režu vlasnici juga jer nemaju para za eibach i slično, al onaj ko to radi na alfi 156 je ×××××× bez znanja kao i VR6 koji stavlja gume 205 i 15 cola na dizela od 64 ks - atmosferskog.

Trebam li uopće napominjati koliko je bolje ležanje alfe 156 kad se umjesto užasno tankih 185/65/15 stave 205 /50/16. Razlika je dan i noć. Ne samo da su te gume tanke nego su i previsoke. Kako li se tek drži 1.8 sa 144 ks na tim gumama - još su one zelene. ako je za 1.6 to previsoko i tanko. To šda će auto škripat se isto rješi sa sportskim selenima. Koliko je bolja upravljivost samo sa niskoprofilnim gumama. Daj molim te.

bullit
02-06-2002, 18:17
INTCP, hvala ti sto si mi ustedio trud. Stvarno me umara svaki put kad dodje neki indijanac na forum ponavljati istu pricu. I sad ovaj nekaj prica o rezanju federa... mislim, nemam komentara.Pravi tuning kosta, to je istina, ali i daje nesto zauzvrat. A ljudi na ovim forumima bi trebali biti neki zaljubljenici u aute. I onda kad kazu da je sve najbolje serijsko i nedirnuto, eh....
A kaj se tice guma, vjerojatno ljudi nisu probali nista nize od /70 profila, pa neznaju da ima auto moze i bolje lezati. Naravno da utjece na udobnost, ali pitanje je kaj hoces i kaj ti je gust.

okac-bokac
02-06-2002, 18:44
Nisa htio uvrijediti nikoga osim seljacina koje misle od krampova kao sto su Golf dizel, Astra 1.2 i sl. mogu napraviti prave pile. Moramo biti svesni da proizvodaci radi ustede benzina i ukupne cijene stavljaju uze gume. Isto tako moramo biti svjesni svoje platezne moci i nasih velebajnih cesta. Pa kod nas auti rasture nakon na pola manje kilometraze nego vani a kako nece onda nakon svih preinaka? Citao sam o vlasniku Hyundai Acenta 1.3 koji je stavio u njega motor od 2000ccm iz Coupea. Pa zar mislite da je Acent dovoljno jak konstrukcijski da podnese toliku snagu? A i s financijske strane je to smrt jer se za novce od prerade mogao kupiti posteni auto, recimo Coupe. Tuning je OK do neke granice, ali sto je previse je previse. Ukusno ureden auto je super, ali seljacki natovaren auto, samo ocrtava vlasnikov mentalitet. Opet ne zelim nikoga vrijedati, ali zagovornik sam teorije da je bolje kupiti jaci auto, nego za razliku u cijeni rasturati slabiji. Pozdrav svima :smile07:

bullit
02-06-2002, 19:07
Ok okac, nisi skroz nerazuman kako sam mislio na pocetku.
Inace, vlasnik Accenta je mja stara musterija, jos dok je vozio Coupea. I njemu je rajc imati auto koji izgleda manje vise normalno i bez veze, ali da ide kak spada. Od coupea to svi ocekuju, od Accenta nitko, i to vrijedi puno.A karoserija se moze ojacati, povariti, staviti roll-bar i sl. Ak se ima love,nema granica kaj se sve moze sloziti. Nekome to moze izgledati kao potpuni nonsens, ali ljudi neke stvari rade iz ljubavi i gusta, a ne hladnog razuma.

INTCP
02-06-2002, 19:26
Da tako je ali je u pravu i da se baš ne isplati na našim cestama. Ali pravi tuning nije u spoilerima i besmislenim sitnicama več prvenstveno u elementima koji poboljšavaju vozne osobine. A sad šta nekom smeta šta mu auto više troši, buči i lupa to su druge rasprave.

Calibra Zender
02-06-2002, 20:46
Pozdrav svim samozvanim i kvazi znalcima. Dajte vi meni objasnite slijedeće:

"Prednosti i mane chip tuninga"

"Prednosti su relativno jednostava ugradnja i mogućnost povratka na početno stanje. Kod benzinskih usisnih motora može se malo pomaknuti paljenje prema naprijed (ograničenje je detonantno izgaranje) i promijeniti količinu ubrizganog goriva: kod djelomičnih opterećenja malo osiromašiti smjesu (raste temperatura izgaranja; u opasnosti je pregaranje katalizatora), a kod punog gasa obogatiti. Naravno gorivo može izgorjeti samo ako ima zraka. Zato je potrebno povećati količinu zraka koja ulazi u cilindar (K&N filter, promjena bregastih vratila i ispušnog sustava). Ako motor razvija više snage, logično je da će trošiti i više goriva PRI najvećoj snazi, ali u svakodnevnom korištenju nema razloga za dramatičan porast potrošnje."

Prepisano iz Auto blica, komentar je to Mušnjaka na chip tuning.

Sad će komentari da je Mušnjak ×××××× i da nema pojma, ali zanimaju me vaša mišljenja na ovaj tekst. Iz njega se da zaključiti da će tuniran auto ipak više trošiti bude li vožen skladno sposobnostima te da nije dovoljno samo promijeniti chip i da će auto letjeti. Tu su filter zraka, ispuh,... Šteta štp nije bilo riječi o trajnosti i pouzdanosti.

bullit
02-06-2002, 22:29
Pa ako mogu, evo malo iz drugog kuta...
Prvo, niko nije rekao da ce auto letjeti ako se promijeni chip. Tu govorim posebno o atmosferskim benzincima. Povecanje do snage do 12%nije neka razlika dovoljna da auto trga asfalt pod sobom. Kod turbo benzinaca i turbo diesela je druga prica, ali ostajemo zasad na atmosfercima. Ono sto se dobiva ugradnjom drugog chipa je Ok. moment, oko 15%, znaci auto bolje prima gas, i vozniji je. Kao sto sam vec objasnjavao, i to bas tebi Calibra, to je samo "fine tuning", koji je tvornica namjerno ostavila kao rezervu, zbog razloga koje mi je vec fakat glupo ponavljati.
Drugo, pomicanje paljenja unaprijed, dovodi do detonacija. Naravno, ako se pretjera. Prva stvar koju kazem onima koji ugrade drugi chip je da odmah prijedju na 98oktanski benzin, jer je otporniji na detonacije, auto bolje ide, i manje trosi nego kad ide na 95. (Ovo je provjereneo bezbroj puta u praksi, i na svim autima, sa ili bez chipa). Osim toga, vecina danasnjih auta ima senzore protiv kliktanja, prema tome, nema straha.
Trece, povecanje temperature izgaranja zbog siromasnije smjese. U praksi, zbog chipa zanemarivo, isprobano bezbroj puta, a K&N filter, ako tako gledate, onda samo to jos pojacava, jer pusta vise zraka, prema tome, smjesa ce biti jos "mrsavija". AKo i dodje do toga (vidi se ako pogledate na sta lice svjecice), vrlo jednostavno se stave svjecice za jedan ili dva stupnja "hladnije" od standardnih, i problem je rijesen.U ekstremnim slucajevima, i "hladniji" termostat. (Nije jos nikad trebalo)
Ne zabrinjavajte se, sve smo to vec prosli. A o trajnosti vjerojatno nije bilo rijeci jer (opet po stoti put) to nisu zahvati koji opterecuju motor vise nego sto je predvidjeno.

doc
02-06-2002, 22:35
calibra, nisam procitao tvoj cijeli post, niti bilo cij drugi na ovoj po meni bezveznoj temi, ali bez obzira na to zna se da je Musnjak ××××××. :)

bullit
02-06-2002, 22:39
doc, drago mi je da ja to nisam morao reci za Musnjaka, jer bi ispalo da ××××m....

CLIO SPORT
02-06-2002, 22:45
bullit,ti se bavis tuningom ili...? u svojoj garazi ili negdje drugdje?? pitam zato jer me zanimaju neke stvari,a svaki put kada pitam nekoga ko se time bavi kaze da su to gluposti(tuning)...a logika kaze drugo!? :( ja bi da je ovo prvo jer si mislim staviti spulju i filter u clia sport! Direktor post prodaje koji radi kod jednog zastupnika (znaci kada se netko zali kod ovlastenog dilera na tvornicku gresku a diler ne moze sa sigurnoscu to potvrditi onda se zove taj tip,npr skurena lamela:ovaj tocno moze procijeniti kako je auto vozen i da li je skurena lamela ili je stvarno tvornicka greska)a i vozio je tu i tamo nekakve utrke u HR tako da se stvarno kuzi do zadnjeg sarafa u autu,kada sam ga pitao za K&N filter i recimo Supersprint spulju, rekao mi je ukratko da to sve mijenja tvornicke parametre i da motor u originalu nije podesen za takav omjer zraka i protocnost ispusnih plinova i balbalbabla...tako nesto....uglavnom, da nemrem biti pametniji od 1000000strucnjaka koji su slagali auto!a sve sto ja hocu je da dobije malo jaci zvuk (jos auto nije stigao ali sam vozio clia 2.0 i zvuk je OK ali nije ono sto bi ja htio) a 'znam' da kad se vec mijenja spulja preporucljivo je i drugi filter staviti! STO NAPRAVITI!?!?!?! :smile11:

bullit
02-06-2002, 22:54
Joj,gdje radi taj biser od covjeka koji ti je to rekao? Vidis, ja usko suradjujem sa Baoticem, i tamo sam slozio vec hrpu Renaulta, a zlifrao sam im i svu silu K&N filtera za zrak. To ne utjece na garanciju, i ne smiju ti srat oko toga, osim ako ti ne daju origanlne filtere besplatno.(To ti sigurno nece priustiti). A svaki auto sa elektronskim ubrizgavanjem ima mjerac protoka zraka (na usisu) i lambda sondu (na ispuhu) koji stalno mjere te vrijednosti, i salju ih u centralni kompjuter, koji zatim porihtava smjesu kako treba.Do not worry. Nije bas sve kako pricaju u servisima. I u vecini slucajeva (ne svima) su to kovaci koji su se skolovali prije 20-30 godina, i nemaju blage dume o tome kaj se zbiva u danasnjim motorima.

CLIO SPORT
02-06-2002, 23:07
a kako si ti to 'zrihtao' te Renaulte??? imas firmu koja se bavi tuningom ili radis za neku tuning kucu?? hm....meni je svejedno di ja to stavim....samo da dobijem garanciju!!!! mozda padne neki deal! di se trebam javiti? evo ti moj UIN pa mi se mozes i javit na ICQ 69978335 ! a ne znam ni ja u biti...s druge strane ja clia sport necu voziti vise od 3-4 godine tako da....brijem da cu ziher staviti spulju i filter! aj mi se javi na icq,imam jos par kratkih pitanja!

bullit
02-06-2002, 23:16
Kako sam ih slozio? Ovisi kaj je trebalo. Uglavnom su isli filteri, auspuhi, federi i naravno chipovi.
Pitaj kaj te zanima na goc355@yahoo.co.uk
Uglavnom sve stvari uvozim iz UK.

okac-bokac
02-06-2002, 23:33
Kolko ja znam, sportski filter daje vise zraka motoru. Posto usisa vise zraka, lambda sonda daje kompjuteru signal da je motoru potrebno vise benzina zbog stehiometrijskog omjera koji kaze da je za izgaranje jedne litre benzina potrebno 14 litara zraka. I kompjuter(cip) ce ubrizgati vise benzina. Sto se onda dogada? Obicni cip nebi "dao" motoru previse benzina i snaga bi ostala priblizno ista. No sportski cip ubrizga previse benzina pa motor zbog premalog obujma za tu kolicinu goriva nemoze sve izgoriti. Onda ostaje mala kolicina benzina neizgorenog u motoru, a taj benzin ispire cilindre od ulja odnosno smanjuje podmazivanje i nastaju ostecenja. Hocu samo dokazati da je cip stetan za motor i da su svi oni strucnjaci u pravu koji stave ograniceni cip. Ako moje izlaganje nije tocno, molim dokazite mi drugacije. Tu smo da naucimo nesto jedni od drugih.

CLIO SPORT
02-06-2002, 23:37
bullit....mail je poslan!

CLIO SPORT
02-06-2002, 23:38
okac-bokac......znaci....sa serijskim cipom je ok ako se stavi recimo K&N filter i druga spulja????????

okac-bokac
02-06-2002, 23:47
Sa serijskim cipom je rad motora u serijskim parametrima koje su promatrali jako dugo da ih dovedu do uravnotezenosti izmedu potrosnje, performansi, trajnosti motora, ekologije itd. Stavljanjem sportskog filtera, protocnog auspuha dobivas vrlo malo povecanje snage motora zbog njegove podesenosti odnosno balansiranosti. A diranjem u samo jedan dio znaci totalnu rasdesenost motora. Ako zelis povecanje snage odredenog motora trebao bi sve promjeniti, od filtera ispuha cipa bregastih, a ono najvaznije je ponovno kalibriranje motora odnosno mijenjanje gornje mrtve tocke tj. promjena kompresije itd. A svako mijenjanje cipa ili filtera dovodi samo do skracenja vijeka motora i ostalih stetnih posljedica, a malog povecanja snage(zanemarivog).

CLIO SPORT
02-06-2002, 23:55
gle...rijec je o cliu sport...i ne namjeravam povecat snagu vec samo zvuk! jel ti mislis da nije bed staviti drugi filter i drugu spulju! cip ne bi dirao! samo filter i spulju!

okac-bokac
03-06-2002, 00:08
Ma nije problem. Mislim da ti nije potreban filter ako zelis samo bolji zvuk. Moras promjeniti citav ispusni sustav i to preporucam samo provjerene marke a ne uradi sam mestre. Ti zelis glasniji i ljepsi zvuk a to ces dobiti stavljanjem protocnog auspuha, odnosno spuha bez pregrada. Time ces smanjiti tlak ispusnih plinova na izlazu iz cilindara i povecavat ce ti se malo temperatura ispusnih ventila. Sve je to ok dok god neces duze vrijeme forsirati motor. Ako od auta trazis samo da ima odlican zvuk, trebao si potraziti kakvu alfu ili slicno jer najveci je gust naci kakvu pustu cesticu sa puno zavoja, ugasiti muziku, lagano spustiti prozore i naganjati se do krajnjih granica. Pustite tuning, neki auti jos uvjek imaju dusu i srce da nas zeljne dobre voznje zadovolje.

CLIO SPORT
03-06-2002, 00:18
ma vozio sam alfu 147 selespeed do rijeke i nazad do zg i stvarno ima nevjerojatan zvuk!!! e tako nesto bi i kod clia ali opet malo dublje...ne zelim da bude jako glasan (to se dobije tzv DTM auspuhom) vec...najbolji zvuk sam cuo iz sebringa u bravi HGT!!! neko vrijeme sam ga vise puta vidao u gradu...zlatni sa Sebring spuljom i bez ikakvih drugih dodataka...ali tip je ziher bio ili na bijelom ili nabomboniran jer tako je luudo vozio po gradu da je bilo samo pitanje kada ce se skucat....ali zvuk je bio nevjerojatan! Brijem da nije toliko zbog 5 cilindara vec zbog auspuha....mozda je imao i druge grane,kompletan auspuh dugaciji....neznam! ja bi stavio od Devila (mislim da nema kod nas za kupiti),Sebringa ili Supersprinta! a jel ima kakve veze ako je 1 cijev ili 2??? i razlika u filteru ako je tzv Gljiva ili plosnata?

bullit
03-06-2002, 07:49
Okac, nisi u pravu. Svaki chip, i original i modificirani ce dati vise benzina ako senzor protoka zraka dainformaciju da je vise zraka uzlo u usisnu granu. A stehiometrijski odnos ce opet biti dobar, zato jer (kao sto sam malo ranije objasnio, ali ne citate) postoji lambda sonda koja mjeri rezultate izgaranja u auspuhu, i koja opet korigira sve parametre preko kompjutera.Prebogata smjesa se danas skoro i ne moze postici na injection autima, samo ako se stave frge. Prema tome, nema straha od ispiranja cilindara, to su bedastoce.

Calibra Zender
03-06-2002, 12:00
Baš je dobro čitati oprečna mišljenja Bullita i okac-bokac-a bez vrijeđanja jer je meni tema interesantna.
Čini mi se da je između ova dva oprečna stajališta, odnosno potpune afirmacije Bullita i negacije okac-bokac-a realnost negdje u sredini.


CLIO SPORT
Pa jel ti misliš samo staviti drugi zadnji lonac (Remsu, Sebring,...) i dobiti dobar zvuk? :smile11: Čuj, ako je tako onda si se malo za××××. Auto će ti na mjestu malo "dublje" raditi, odnosno imati malo dublji zvuk, ali već čim preletiš nekih 3000 okretaja sve se to gubi. Ostaje ti samo šminka kromiranih ispušnih cijevi. Provjereno na mom autu od 150 KS i Doctorovom od 60 KS (nisam siguran koliko ima Tipo 1.4 konja). Jedino ako mijenjaš sve od mašine pa do zadnjeg lonca ćeš dobiti bolji zvuk.

CLIO SPORT
03-06-2002, 19:03
a jeb ga....to kosta! ma samo zadnji lonac i k&N filter mislim da ce to biti dosta. moram nesto love ostaviti i za muziku.... :)) :)) :))

Jam on it
03-06-2002, 20:10
Klijač, stavi si Sebringa oval, najveći i otvoreni K&N. Bit ćeš prva manga u kvartu...
...i O'Neal naljku...brže ide...
...ak hoćeš da bolje leži pukni Jaegermeister naljku...
...××××na manga...
...i zatamni šajbe do soca...
(to ti je talog od turske kave)

okac-bokac
03-06-2002, 23:52
Eto ti ga na. To je pravi tuning. E burke stavi si naljku O'nil, naljku jeger, zatamni sajbe da nis nevidis, stavi mjuzu MTČ i glavna si manga. Seljak.

CLIO SPORT
04-06-2002, 01:14
mama ti seljak! :)) :)) :))

Jam on it
04-06-2002, 16:25
...ej okac-bokac...ti ne bi da ti diraju u motor i pod haubu...ima i za tebe lijeka...da brže ide - TURBO... za bolje ležanje - RALLY ... navlake za naslone za glavu. Fluorescentne! Žute ili zelene. Ak si stvarno freak... roza!

bullit
05-06-2002, 17:53
Decki, sad bez zeke, Clio sport je super autic, da se fino sloziti, iza ne tako velike novce.Auto ide odlicno, a moze i jos bolje.

CHIPO
06-06-2002, 09:24
za chipove potrazi BEAPROM u Odri! :)

Jozzo
06-06-2002, 10:04
Mislim da je Donja Lomnica u pitanju, a ne Odra. :)

Dr. Strangelove
06-06-2002, 13:39
da? kaj je to neka firma taj Beaprom? ... ja sam tam blizu pa čisto iz znatiželje pitam?

mara
06-06-2002, 20:56
mislim da je suvisno reci da nisam skuzio nista sto je bullit raspravljao osim one rijeci GORIVO

bullit
06-06-2002, 21:09
Pa ako nekome nije nesto jasno, citajte malo engleske magazine (u njemackim to necete naci)kao sto su Max power, Car and car conversions, Banzai te razne specijalizirane za odredjene proizvodjace (BMW Performance, Veedub performance za VW itd).Za ozbiljnije, knjige kao engine management tuning i sl.

smart one
09-06-2002, 18:36
Izgleda da je o ovoj temi sve receno, i ne znam kolko sam pametniji kad sve pogledam...