PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ulje Opel 0-30



kadet
20-11-2003, 18:32
Da li je točno da na zapadu ne koriste ovo ulje, zbog problema s potrošnjom ulja u Opelima, pa ga po niskim cijenama daju za istočna tržišta?

A 2
24-11-2003, 21:21
Stari,ulje takvoga viskoziteta je super ali nije za takvu kantu kakvu ti imas.Oprosti.Si pogledal cijenu takvoga ulja? :smile18:

Frajer koji zna
28-11-2003, 12:38
Ulje viskoziteta 0w30 ili 0w40 nema sto traziti u "civilnom" autu. Naftaski lobi reklamira ta ulja "vodene gustoce" kao super-ulja. Ona to i jesu, ali za trkace motore koji se mijenjaju nakon 100 krugova, a ne za vozila koja trebaju prevaliti stotine tisuca kilometara po vrucinama i cicoj zimi. Istina je da ulje 0w30 ima mali otpor, ali ti je stvarno bez veze.
Radim kao sef mehanike u ovlastenom servisu jako razvikane marke. Vidio sam najvise zaribanih i spaljenih motora u kojima je bilo takvo ulje.
Optimum za sve motore, diesele i benzince je 10w40, a iznimno, za jako "okretne" motore 16-ventilaca je 5w40. I tu je kraj.

ZEGA
28-11-2003, 13:03
A da je u istim uvjetima bilo "slabije ulje" znaci 10 ili 15W vidjeo bi ih jos i vise...
Taj netko ko je spalio motor je nzao zasto ga je spalio, ali sa tim nema veze ulje...vec kako rezim rada kojim je vlasnik motor exploatirao...
Ako je takav vlasnik stavio dobro ulje nutra onda je napravio sve sto je u njegovoj moci da produzi vjek trajanja njegovog motora...
POstoje naocini utvrdjivanja kvalitete ulja samo cini mi se da ili ne znas o tome ili ignoriras to kao i vecina automehanicara koji misle da je znanost banana no zato oni rade kao mehanicari a znanstvenici kao znanstvenici a oni osmisljavaju ulja i motore...
Ukratko dobro ulje je dobro ulje i bolje stiti motor (produzava mu radni vijek, smanjuje habanje) i primjera radi tocka vrelista i zapaljenja je za sintetiku visa od mineralnih ulja, tako da ako je motor radio u zahtjevnom rezimu 15W ili 10W ce pocrniti i izgubiti svojstva prije sintetike, radim sa slicnim stvarima ali na jednom institutu pa znam...

ZEGA

ing.Suzana
05-12-2003, 22:14
Evo da ti ja odgovorim sa malo argumenata za razliku od ovog FRAJERA KOJI NEMA POJMA, a jadan taj servis gdje on radi,
1.donja oznaka na ulju ti govori o viskoznosti ulja na niskim temperaturama, zato je iza oznaka W i o svojstvima pumpatibilnosti na niskim temp. za tvoje ulje 0W , temp. pumpatibilnosti je -35 st. celzijusa a to ti je sposobnost dobavljanja ulja do pumpe i uspostavljanja odgovarajuceg tlaka motornog ulja u pocetnoj fazi rada motora ( znaci da je bolje da je taj broj sto nizi ) a kinematicka viskoznost ti je 3,8 mm kvadratnih / sekundi i to minimalana, 2. druga oznaka na ulju ti govori o viskoznosti na radnoj temperaturi motora , za tvoj slucaj 30, kinematicka viskoznost je 12,5 mm kvadratnih po sekundi , a kod ove oznake ti je bitno da je broj sto veci, jer viskoznost jako opada s temperaturom,
i onda se rade multigradna ulja koja odgovaraju i zimskim i ljetnim uvjetima za razliku od nekada
u svakom slucaju to ulje u potpunosti zadovoljava uvjete tvog opela i nece ti se nista dogoditi ako ga sipas, a ovakve SEFOVE MEHANIKE nemoj nikada slusati , kad imaju jake argumente za to, a nemaju pojma sta sta znaci, zasto je to tako i ostale stvari, zato se i kod nas dogadjaju ovakve greske u servisima, kad rade totalno nekvalificirani ljudi - a misle da su popili svu pamet svijeta, a nikad vidjeli knjige ili necega slicnog tome gdje je sve fino argumentirano, inace ja sam ti ove podatke izvadio iz knjige mog bivseg profesora ( u mirovini je covjek, zasluzeno)sa Fakulteta Strojarstva i brodogradnje Dr.D.Jerasa - Klipni motori - uredaji , a ovom telcu koji "zna" nista, malo knjige ne bi skodilo da i on nauci neke TAKO JEDNOSTAVNE STVARI !!! ( mozda bi nesto skuzio za kojih 10 godina ) - ti samo sipaj to ulje i ne brini, auto ce ti raditi ko sat, samo ga mjenjaj na vrijeme - lijep pozdrav -

ing.Suzana
05-12-2003, 22:23
a jos malo da pojasnim stvari ovom SEFU, kod motora koji se vole vrtjeti-kako on kaze 16V motori ( a sta je s onima sa 6,8 i 12 cilindara ili s onima sa po 5 ventila po cilindu -audi, ferrari, makar to nije bas opravdano - vracaju se svi na 4 ), kod njih nije bitan ovaj donji broj, jer auto i tako nevalja tjerati u visoke okretaje dok voda, ustvari ulje nije full zagrijano, nego gornja oznaka ulja da je sto veca, da je kinematicka viskoznost sto veca na radnoj temperaturi, tako da oni trebaju upotrebljavati ulja gornjih oznaka 40, 50 ili najbolje 60 kako uostalom i preporucuju proizvodjaci ( npr. BMW M3 Castrol RS 10W-60), tako da i sef nauci neke stvari KOJE BI MORAO znati od zenke koja mu moze biti doktor, sto se tice mehanike, motora i vozila u cjelini ( o termodinamici, fluidima da i ne govorimo :-)) )

ZEGA
06-12-2003, 02:29
Suzy nemam rijeci!
:smile20:

ZEGA

prelude
06-12-2003, 07:55
Svaka ti čast Suzy.
Ostao sam prijatno zaprepašten ( kakav osjećaj).

deky
06-12-2003, 19:31
Slažem se sa Suzy da je ulje 0W 30 dobro,ali auto ,npr. vectra 1.6 16v će više potrošit takvog ulja nego nego nekog 5W 40 i misim da je nepotrebno stavljat takvo ulje u neki prosjećan auto.

prelude
07-12-2003, 14:34
Ja ipak mislim da ulje 0-30W treba koristiti zimi. Naravno ako misliš da zaštitiš mašinu.

kadet
17-12-2003, 19:27
Ma mene samo zanima dali je stvarno točno da se to ulje ibacuje iz upotrebe na zapadu, zbog povećane potrošnje ulja u novim motorima? A kada je već riječ o upotrebi ulja neznam koja je prednost tog ulja u odnosu na npr. 5-40 ako se vozi u područjima gdje temperatura okoline ne pada ispod - 10 oC. Naravno da se uvijek uspoređuje sintetičko ulje istog proizvođaća. E gotovo zaboravi, volim teoriju ali poštivam i praksu!

deky
17-12-2003, 21:48
Neznam da li ga na zapadu izbacuju,ali znam da opeli,evo konkretno vectra 1.6 16v 99.god.ima originalnih 100 000 km troši preko pola litre 5w40 na 1000 km,a baš bi volio vidjeti koliko bi trošila tog 0w30,naravno u praksi :smile06: .A u opelu se ograđuju tako da su u uputstvima napisali da potošnja ulja do litre na 1000 km je normalna.

prelude
17-12-2003, 23:08
Koliko se sjećam, i u golfovoj knjižici (dok sam imao golfa 2 benzin) piše da je potrošnja ulja normalna sve do 1,5l ulja na 1500 kilometara.
Meni se čini da je to već previše. Međutim, mislim da treba koristiti rjeđa ulja zimi, zavisi od podneblja u kojem se vozilo eksploatiše.

Mehanicar
17-12-2003, 23:39
prelude- 1l na 10 000km, pa neces voziti na ulje neg na benzin ili naftu

prelude
18-12-2003, 01:02
Mehaničar, ja sam rekao da nisam najsigurniji ali čini mi se da je pisalo 1,5 lit na 1500 km.Znam da sam se i ja čudio tom podatku. Možda su mislili da kad pređe tu granicu onda je motor spreman za generalku. Ali se slažem s tobom da je to previše. To bi značilo da svaki put kad sipaš gorivo trebaš da sipaš i ulje. To je smješno.

prelude
18-12-2003, 01:05
Ako od mjenjanja do mjenjanja ulja potroši pola litra onda tu definitivno nešto nije u redu.

ZEGA
18-12-2003, 02:16
pola litre ni ne skuzis na stapicu to je sve unutar min-max-a, skuzis ali ne prelazis limite a ako je interval veci od 5000 to je super...

Dr. Strangelove
18-12-2003, 09:26
Škoda Felicia 1,3.. Točim godinama Valvoline Durablend 10W-40...mjenjam svakih 10000... i ne doljevam nikad jer nakon tih 10000 ulje padne sa oznake "max" na sredinu štapa...tj. pola litre ulja potroši u tom intervalu...ja zadovoljan...

prelude
19-12-2003, 00:27
Ja uvijek u svoje auto sipam obično mineralno ulje, ali ga mijenjam svakih 3000-3500km. Stvar je u tome da ne vjerujem da ću kupiti originalno sintetičko ulje. Zvučim uvrnuto, ali imam razloga. Bilo je slučajeva prodaje običnog mineralnog ulja pod sintetička, naravno pakovanje izgleda kao original. Takva vremena, očekuješ zajeb iza svakog ugla.

astra
29-12-2003, 20:32
U upustvu za upotrebu piše da moja astra diesel za temp. do -15 oC koristi ulje GM 10W-40. U servisu su stavili ulje 5W-40. Dali je to bolje ulje ili je pak bolje koristiti ulje koje preporuča proizvođać?

deky
29-12-2003, 20:47
Je,bolje je za zimu,možda ti ga mrvicu više bude trošio,ali bolje je za motor,jer rijeđe ulje brže procirkulira po zimi.

james
26-01-2004, 23:17
A KAKVU TI KANTU VOZIŠ A2

Mehanicar
27-01-2004, 15:05
naspi vodu malo zasoljenu 0,5W- 2 :)
i nemas problema !!!

307
30-01-2004, 19:02
ja koristim 5w40 u 307hdi. zanima me, za dizele, da li se pri upotrebi ovog ulja smanjuje kompresija jer je rjedje (ne mislim trajno, vec samo dok je to ulje u motoru) u usporedbi s 10w40, a tlakovi su veci nego u benzinaca i koja je razlika izmedju "obicnog" ulja i ulja s oznakom dizel. sto ako se umjesto dizel ulja nalije obicno?

Mehanicar
30-01-2004, 20:22
ta razlika u rjetkosti je jako mala, a kompresija ti ne ovisi samo o gustoci, nego i viskoznosti (tj. otporu izmedju slojeva fluida), koja takodjer stvara otpor i omogucava podmazivanje i ujedno kompresiju !

Pack575
05-02-2004, 11:20
Meni su prije 5 mjeseci u Opelovom servisu stavili to ulje (Valvoline Durablend) u Omegu i kad sam vidio racun nisam bio zadovoljan s tim.
Nakon toga servisa sam primjetio pad snage motora i vecu potrosnju 1-2 litre na 100KM.

Sad kad sam procitao ovo na forumu siguran sam da je to ipak zbog ulja i da si ne umisljam gluposti.
Prije sam stavljao Castrol, i sad cu ovo ×××××× opet zamjeniti Castrolom.