PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ustase vracaju ukradene kuce njihovim pravim vlasnicima!

Flavio Conti
20-11-2003, 02:56
POVRAT IMOVINE U LICI TRAUMATIČAN I ZA SRBE I ZA HRVATE
Jedni napokon u kući, drugi treći put na ulici
Politički skupovi i obećanja i ove predizborne kampanje ostavljaju ravnodušnima članove obitelji Petrušić, prognanike iz Republike Srpske, koji su jučer morali izići iz kuće Bogdana Lalića (74), koji se vratio iz izbjeglištva. Bogdan Lalić (74) jučer je ušao u svoju kuću pod jakim sudskim i policijskim osiguranjem, a Anđa i Ivo Petrušić treći put od progona iz RS prisiljeni su početi novi, prognanički život, nakon sedam godina sudovanja.
Tko će vratiti uloženo
Slijede nove presude jer na svoju imovinu čekaju Milan Žigić, Milan Funduk, Boško Žigić, Nedeljka Žigić, Branko Funduk, Dušan Derikrava...
- Nismo u jednakom položaju. Lalića besplatno zastupaju odvjetnici, a mi pravnu zaštitu moramo platiti. Osim toga, ne priznaje nam se ono što smo uložili, a to je u našem slučaju 25.000 njemačkih maraka - priča sa suzama u očima Anđa Petrušić, podsjećajući da njihova imovina propada u susjednoj BiH, a dvije države ne čine ništa.
- Nakon povratka u Hrvatsku i sudovanja ponovno sam u svome. Petrušići nisu loši ljudi, ali svima nam je sudbina teška. A tužbu sam za stanarinu podigao - kazao je Bogdan Lalić, koji u blizini ima drugu kuću, koju su prije dva dana morale napustiti dvije udovice Jandrić s dvoje djece, od kojih je jedna izgubila muža u Domovinskom ratu.
Ovrha duga dvije godine
Od državnih službenika riječi su izlazile na kapaljku. Predstaviti se, dakako, nisu htjeli. Od Lalićeve smo odvjetnice pak doznali da je samo ovrha vođena dvije godine te da su sva pravna sredstva iscrpljena.
Predstavnica suda u Korenici uputila nas je na suca koji je donio rješenje, a ni policajci nisu bili susretljiviji. Potvrdili su samo da "pri uvođenju u posjed problema nije bilo." Imena nisu željeli otkriti ni radnici koji su mijenjali bravu na kući: - Nismo mi od suda. Gazda Bogdan nas je zamolio da zamijenimo bravu. Što će vam imena? Najvažnije je da je čovjek došao na svoje, pa ćemo, valjda, ubrzo i mi.
:)