PDA

Pogledaj cijelu verziju : diferencijal



multinac
18-10-2003, 17:21
Vidim da znate sve o autima pa bih vas zamolio da mi objasnite nesto glede tog diferencijala!Mislim znam kako radi i njegova uloga ali mi nije jasno zasto npr.kamioni ili auti s straznjim pogonom imaju diff.,sta ne bi bilo puno bolje da iza imaju spojenu osovinu(mislim jednu,a ne dvije poluosovine-znate vec sta se dogadja kod auta koji nemaju blokadu diff kad se nadje u situaciji da mu je jedan kotac u snijegu a drugi na betonu)pa da li mozete to malo pojasnit!Meni osobno bi bilo logicnije da iza ima jednu osovinu(ako me shvacate sto govorim),za naprijed se podrazumijeva(skretanje..)!Zahvaljujem vam se

Black Knight
18-10-2003, 17:28
pa kad sreces ti vanjski kotac prelazi veci put od unutrasnjeg tj rotira se brze i to vrijedi i za zadnje kotace. kak sad ti tu mislis stavit jednu spojenu osovinu kad ti se jedan kotac brze okrece?

multinac
20-10-2003, 17:08
pa cekaj samo malo,pa svi auti s prednjim pogonom nemaju odotraga diff pa ipak "uspiju" skrenuti u zavj!Meni nije jasni zasto automobili s straznjom osovinom imaju iza diff kad nisu kljucni straznji kotaci za skretanje vec prednji!Pa misim da su i straznji kljucni onda bi svaki auto imao i odozada diff!Da li mi itko moze to pojasniti? :))

Koko
20-10-2003, 17:32
Diferencijal je uvijek na osovini(ma) na kojoj je pogon.

D0mi
20-10-2003, 17:41
Meni nije tu nesh jasno. Recimo klasican prednjepogonas, znam da ima na prednjoj osovini diferencijal, dali ima i na straznjoj? Multinac tvrdi da nema, a drugi da ima :smile10:

Koko
20-10-2003, 18:03
A što će mu na stražnjoj. Pa kotači nisu pogonski i slobodno se okreću. A za probleme kada je kotac u zraku i vrti se dok drugi stoji postoji manulana blokada diferencijala ili razni automatski (elektronika ili mehanika) susatvi kao što je Limited slip dif.

multinac
20-10-2003, 19:11
Ali Black Knight tvrdi da auto ima i na prednjoj i na straznjoj!Ali opet sta ce autu diff na straznjoj osovini,vidim i da mnogi kamioni imaju straga diff!

Black Knight_
21-10-2003, 10:47
ne ne ne, diferencijal ide samo na pogonske osovine.
ali auti koji imaju prednji pogon i naravno na prednjem pogonu diferencijal nemaju iza osovinu koja spaja zadnja dva kotaca vec se ta dva zadnja kotaca vrte neovisno...

Black Knight_
21-10-2003, 10:50
Da pojasnim, svrha diferencijala je da prenosi snagu iz masine na pogonske kotace ali uz to da omoguci tim pogonskim kotacima da se vrte razlicitim brzinama. Za nepogonske kotace je jednostavno omogucit da se vrti razlicitim brzinama, samo ih ne povezes nekom osovinom. Ali za pogonske je trebalo napraviti diferencijal za to.

Fresh
21-10-2003, 11:20
''vidim i da mnogi kamioni imaju straga diff''

Ti možda znaš neki kamion koji ima samo prednji pogon :smile12:

gad
21-10-2003, 22:24
Svi modeli Rabe.

Puntolino---
21-10-2003, 23:02
Diferencijal je upravo stoga tu da se snaga prenosi na kotače, ali da se opet nebi prenosila jednaka snaga na oba pogonska kotaća. Zato služi diferencijal, da vrti jedan kotać brže od drugog.

Npr. terenci imaju 100% blokadu diferencijala, koja im služi za izvlačenje iz blata i blablalal. Kada bi oni uključili tu blokadu diferencijala, kotači pogonski bi se vrtili istom brzinom i ljevi i desni....a tu ljudi moji zaboravite na skretanje...samo ravno...zato auti obični mogu imati blokadu diferencijala, samo do određene granice...bilo ona meh. ili električna, nikad ne blokira toliko da se oba kotača vrte istom brzinom...jer nebi mogli skretati i sletili bi s ceste...
To je mana diferencijala...pokreće samo onaj kotač na pogonskoj osovini koji pruža najmanji otpor, dakle onaj koji kliže...

Kamioni imaju uglavnom zadnji pogon, zbog toga jer im je sav teret na zadnjoj osovini, pa se kotači najbolje drže podloge...zato i imaju otraga dif. osim ako nemaju pogon na sva 4 koteča, onda imaju barem 3 diferencijala...

multinac
22-10-2003, 17:25
E decki kad vec toliko govorimo o diff da li mi mozete jos jednu stvar objasniti!Kad kazu da je diff blokiran da li to znaci da se preko njega vise ne prenosi snaga(moment) ili to da oba kotaca sada se vrte istom brzinom bez obzira da li je jedan u zraku a drugi ne!Ja mislim da blokada diferencijala znaci ovo sto sam drugo rekao a reduktor je taj koji «preusmjerava»(nisam se mogao sjetit adekvatne rijeci) momet npr samo na prednju osovinu ili straznju ovisno sto smo odabrali!Slobodno me ispravite ako grijesim!!! :)

Koko
22-10-2003, 17:48
Da ovo drugo što si rekao, no reduktor je nešto sasvim trece. On laički receno smanjuje prijenosne omjere. Za Distribuciju snage između osovina se brine središnji diferencijal.

INTERCEPTOR
22-10-2003, 19:51
Eto meni se diferencijal raspao i dijelovi su doslovno razorili kućište mjenjača tj. dif. al to je sve jedan komad.

1. Dakle diferencijal služi da bi se kotači vrtili različitim brzinama bili oni stražnji ili prednji. Jer i stražnji unutarnji kotač prelazi manji put od vanjskog pri skretanju.

2. Dif. se nalazi na pogonskoj osovini. Ako auto ima 4x4 dif. se nalazi na obje osovine no može i npr. visko spojka umjesto njega. Također je potrebno omogućiti i različitu brzinu kretanja između para prednjih i para stražnjih kotača, tako da je potreban jedan središnji dif. koji će to omogućiti. Dakle imamo 3 difa kod 4x4 sustava.

3. Ako osovi na nije pogonska, dakle 2 kotača bili oni prednji ili zadnji nisu međusobno povezana i vrte se neovisno jedan od drugoga. Prema tome dif. tu nije potreban tako auto s prednjim pogonom nemaju dif otraga i auti sa zadnjim nemaju dif naprijed

4. Blokada diferencijala znači da se oba kotača vrte jednakom brzinom ukoliko se radi o 100% blokadi. No postoje i npr- 30% blokade diferencijala koje se same uključuju i one se koriste kod sportskih auta da bi spriječila npr. u zavoju da se unutarnji kotač zavrti u prazno jer je na njemu najmanji grip i zbog svojstva klasičnog dif. sva snaga se prebacuje tu i prosipa snagu uzimajući tako snagu i vanjskom kotaču. Blokada se aktivira i to onemogućuje.

multinac
22-10-2003, 21:15
sve si dobro rekao INTC osim da auto sa straznjim pogonom nema dif naprijed,ima ga -kako bi inace skretao u zavoju

Puntolino---
22-10-2003, 22:29
Pa ako ima zadnji pogon, nema diferencijala napred! :smile17:

INTERCEPTOR
22-10-2003, 22:29
Ne nema ga. Prednji kotači nisu ničim spojeni s motorom kod zadnjepogonaša. Ničim-

Kod zadnje pogonaša imaš vezu motor-mjenjač-kardan-diferencijal-poluosovine kotači

Kod prednjepogonaša imaš motor-mjenjač- diferencijal-poluosovine-kotači

Kod zadnjepogonaša prednji kotači se mogu vrtiti neoviso jedan od drugoga i nisu ničim međusobno niti s motorom povezani. Vrte se slobodno. Prema tome ako nisu ničim povezani ne treba im diferencijal jer njegova uloga je samo da omogućuje da bi se jedan kotač mogao vrtiti različitom brzinom od suprotnog. TO NEMA VEZE SA ZAKRETANJEM KUTA KOTAČA.

Black Knight_
23-10-2003, 11:54
Diferencijali su odgovorni za PRIJENOS MOMENTA na kotace. Dakle idu SAMO NA POGONSKE "OSOVINE". Zadatak diferencijala jest da prenese moment koji dolazi iz jedne osovine(npr. kardan) na dvije poluosovine koje izlaze iz njega i OMOGUCITI tima dvjema osovinama da se vrte RAZLICITM brzinama.


Ako imas recimo zadnji pogon, naprijed uopce nemas diferencijal jer se naprijed ne prenosi moment vec imas dvije odvojene poluosovine koje se vrte neovisno jedna o drugoj, ne dobivaju momenta nego se vrte kako kotaci idu po cesti. Dakle mozes normalno skretat.

Mozda je lakse to shvatit ako objasnim sta bi bilo da nema diferencijala i poluosovina. Dakle recimo da imas auto na zadnji pogon koji ima zadnja dva kotaca spojena osovinom - nema poluosovine vec jednu osovinu. I sad zamisli da ta jedna osovina na sredini ima zupcanik na koji je spojen i okrece ga kardan koji prenosi moment iz masine. Takav sistem bi fukncionirao ali auto bi mogao samo ici ravno. Posto mi zelimo skretati s autima moramo omoguciti da se ti kotaci okrecu razlicitim brzinama(znaci moramo imati dvije poluosovine) ali da se jos uvijek na neki nacin prenosi moment iz JEDNE osovine tj. kardana na DVIJE neovisne poluosovine tj. kotace u koliko toliko povoljnim omjerima. E tome sluzi diferencijal.

Black Knight_
23-10-2003, 12:02
Visko spojka NIJE pravi diferencijal. Na visko spojku su spojene dvije SAMO poluosovine i njena funkcija jest da pokusava izjednacit brzinu rotacija tih dviju poluosovina ali da ipak dopusta manje razlike u rotaciji. Dakle 100% zablokirana visko spojka funkcionira ko da si te dvije poluosovine fizicki spojio. Visko spojka nema ulaznu pogonsku osovinu, vec samo te dvije poluosovine kojima izjednacuje brzinu od kojih jedna obicno je pogonska ali u teoriji cak ni ne mora biti.

Pravi diferencijali su obicni otvoreni i torsen/quaife i slicni. Otvoreni diferencijali prebacuju vise momenta na poluosovinu koja se brze vrti - sto je nepozeljno dok torsen/quaife prenosi moment na poluosovinu koja se sporije vrti - pozeljno. Torsen diferencijali su prilicno skuplji od otvorenih i koriste se samo u boljim 4x4 aplikacijama(neki modeli audija i prvi audi quattro) te nekim dosta skupim autima umjesto blokirajucih otvorenih diferencijala.

Blokirajuci otvoreni diferencijal jest otvoreni diferencijal koji se pri vecoj razlici rotacija poluosovina zablokira pomocu sustava sa lamelama ili pomocu visko spojke. Dakle kad jedan kotac pocne proklizavat otvoreni diferencijal prebacuje moment na njega no onda se diferencijal blokira i na neki nacin "spoji" te dvije poluosovine i tako im na silu izjednaci brzine rotacija i otvoreni diferencijal opet prema formuli pocne prebacivat 50% na jednu 50% na drugu.