PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zupčasti?



Ante 006
09-10-2003, 01:20
Pukao mi je zupčasti u Zastave. Kako ga namjestiti? Nisam početnik znam da na se treba gledat na getribi i mislim da treba doći ona rupica na 0 stupnjeva ali kako podesiti bregastu? Ima izrezan lim i komotno se može staviti prst, eh sad na koji gledati ili u sredinu. Dalje razvodnik paljena, što treba s njim. Siguran sam da ovo zna Kas, a možda i ostali.

Ante 006
09-10-2003, 01:21
Ispričavam se ZUBČASTI.

Girrari
09-10-2003, 13:00
Ajde sad kućni tuning, znalci i genijalci...<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * *</font>

Ante 006
09-10-2003, 20:17
Zar nitko na forumu ne zna kako se šteluje zubčasti???

INTERCEPTOR
09-10-2003, 21:51
Da, ajde pocket ti to znaš :o

Reci siromaku kako da stavi kaiš :)) a da mu motor ne zariba.

T-IE
09-10-2003, 22:30
E ××××ga ne znam točno. Znam da na zamašnjaku ima oznaka koja mora bit namještena točno da se vidi kroz onu rupu na getribi. I kod mene na Golfu je na remenici bregaste nekakva oznaka. A sad kako to uskladit da motor bude u fazi stvarno ne znam.

Samo znam da na nekim motorima ako slučajno i fulaš fazu a probaš upalit auto ne mogu se podrobit ventili s klipovima.

Pocket Rocket
10-10-2003, 01:38
Slažem se T-IE.
Ista stvar je kad preskoči zubčasti.Oće zdrobit ventile.
A što se tiče štelanja zubčastog, pogotovo na šajkači, ne znam.

Na Renaultu 19-16V mi je na remen uletio neki ××××× kod rinzola i podrobio 8 ventila...
Sva sreća,to je bilo u vrijeme dok je auto bio burazov, pa, HM...

:)) :)) :))

Kas odlog
10-10-2003, 13:18
Evo doktora. Na remenici radilice imaš oznaku . Kad gledaš odozgora, negdje na bloku motora, ili plastičnom poklopcu trebaju biti oznake. Ako ih ima više, potraži onu na kojoj je nula. Motaš namjestiti da ti se oznaka na radilici i na bloku, odnosno poklopcu, preklapaju. Gledaš te oznake točno okomito jer u suprotnom nečeš pogoditi fazu.
Zatim, na zupčaniku bregaste također imaš oznaku koja se mora poklopiti sa oznakom na glavi. Nisam baš siguran kako ja na stojki, ali, oznake mora biti. Obično ti je na glavi i dolje na bloku nekakvi mali zubac, a na remenicama mala udubina. Radilicu vrtiš u kad je auto u 4 brzini, a bregastu sa okastim ključem u smjeru vrtnje motora da ne otpustiš taj šaraf.
Naznam kakav natežaš ima stole, ali, mogao bi ga promjeniti. Možda ti je natezač vodena pumpa. Ako je, promjeni dihtung jer kad ju otpustiš, s×××× se dihtung i curit će ti voda. Kod stavljanja remena pazi da ti se na pomakne radilica ili bregasta. Pazi da ti ona strana remana koja direktno ide sa bregaste na radilicu bude napeta kada je remen gore. Kada ga staviš, prije stezanja španera, provjeri oznake da ti se nisu pomaknule.
Zatim ga nategni, i tako da na najdužem djelu remena možeš ga rukom uvinuti za nekih 90 stupnjeva. Onako, normalnom snagom.
Stavi motor u ler, ozmi okasti ključ, stabi ga na bregastu, i "premotaj" sva 4 takta, da provjeriš da nisi nešto fulao. Ako ne zapne, pali auto.

T-IE
10-10-2003, 13:52
Kas, dal se uz promjenu zupčastog obavezno mora mijenjat i zatezač ili nije potrebno?

Kas odlog.
10-10-2003, 14:13
Bilo bi poželjno. Ja sam na Alfetti prvo mjenjao remenje, pa nakon 2000 km. i natezače. Razlog je bio financijske prirode. Bilo bi dobro pregledati remen svakih 20000 jer se zna olabaviti. Nemoj nikad previše natezati jer će ti se razjebati natezač za 5000 km, a skup je.

Brock
10-10-2003, 14:38
E... stvarno si majstor! Svaka čast!

Girrari
10-10-2003, 15:05
Kas, http://www.forum.hr/images/smilies/Hail.gif<br><hr><font color="blue">Burekman * * * * *</font>

Kas odlog.
10-10-2003, 15:07
Ah šta češ, mora i to netko znati.

T-IE
10-10-2003, 21:26
THNX Kas.

Ja sam zupčasti promijenio kad sam kupio auto i to čisto preventivno, a zatezač nisam mijenjao. Već sam naslagao od tad 65000km. Kad budem mijenjao zupčasti za nekih 30-ak tisuća onda ću i zatezač promijenit.

INTERCEPTOR
10-10-2003, 21:39
Buah, ja imam lanac ko vas j... :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Kas
10-10-2003, 21:40
Ako su ti natezači loši, počnu zujati. Ako ti zuje, promjeni da nebi bilo...... Pregledaj si remen da nije popucao od starosti. Ako ti nije teško, otpusti ga i probaj rukom zavrtiti ležaj. Ako se vrti u potpunoj tišini, dobar je, u suprotnom mjenjaj. Može se zavariti i zablokirati u vožnji.

T-IE
10-10-2003, 21:57
Intcp slažem se.

Ok Kas pogledat ću.

Ante 006
10-10-2003, 22:39
Ovako dragi moj KAS :smile15:
Znam to nariktad dolje između getribe i motora (kad gledaš sa suprotne strane od zubčastog). ima malo udubljenje kao krug. ali na glavi je sve lim ima ovako odprilike na vrhu > ____| |___
kužiš? lim je zarezan i možeš staviti cijeli prst :smile12: . Na zubčaniku bregaste isto ima krug kao između getribe i motora. eh sad kako to uštimati? i dalje ima još jedan zučanik za razvodnik paljenja koji također (mislim) treba naštimati. kako njega postaviti? na koju svijećicu treba ići paljenje. mislim... da nije možda prvu?

Ante 006
10-10-2003, 22:44
Nadam se da ćeš razumijeti.
Koliko ja znam stojki nemože ništa biti kad zupčasti pukne.
A isto pukne li zubčasti u G2 16 ventilca i u običnog, običnom neće ništa biti dok je 16 ventilac u komi.

Kas
10-10-2003, 22:50
To je malo teže. Nisam mjenjao remen na stojki, pa neznak kakva je situacija. Što se tiče razvodnika, staviš motor u fazu, kada je remen na mjestu, i pogledaš kuda je okrenut rotor. Onaj kabel kuda gleda rotor ti ide na prvi cilindar. Zatim, vidi na koju stranu se okreće motor, i kabel do toga ti ide na 3 cilindar. Sljedeći na 4, i zadnji na 2. 1-3-4-2. Paljenje nisi trebao niti dirati. Što manje diraš, imaš manje za popravljati.
Oznaku na bregastoj postavi na sredinu te rupe, stavi remen, i "premotaj" motor da vidiš zapinju li ventili za klipove. Ako možeš bez problema okretati mašinu i vidiš da ima kompresije, odnosno da ne vrtiš bezveze, pokušaj naverglati mašinu. Otpoji plus sa bobine da ne baca iskru.
Ako sve prođe bez problema pali.

Kas
10-10-2003, 22:51
Pogledaj možda na glavi ima još neka oznaka. Pogledaj okomito na remenicu i skini prljavštinu. Ako nema, pokušaj ovo od malo prije.

Kas
10-10-2003, 22:52
Koliko ja znam, stojka se s×××× ako ode zupčasti. Nisam u to siguran.