PDA

Pogledaj cijelu verziju : trakcija



autozinex
27-09-2003, 15:03
e decki koja je razlika izmedju kontrola trakcije i elektronske stabilnosti,ja sam mislio da je to isto ali kod jednog auta sam naisao da ima ESp i Traction control u seriji!

Extreme
27-09-2003, 15:23
T.C. spriječava proklizavanje pogonskih kotača pri ubrzavanju dok ESP korigira putanju vozila tijekom vožnje tj. ako se npr. pretjera u zavoju ESP vraća auto na pravu putanju (normalno ak uletiš u lakat zavoj sa 180 nebude te spasila ni jedna elektronika).

Cezy
27-09-2003, 17:08
Esp i tc su jedno te isto,valjda si mislio na launch control,to ti je startna automatika,koja omogucuje optimalan start bez wheel spina. :)

S16_
27-09-2003, 18:11
cezy, nisi u pravu. tc (traction control) spriječava proklizavanje pogonskih kotača pri startu. ESP korigira auto u zavoju. Extreme je to reka, ja se samo pravin pametan :)) Ozbiljno, to je istina.

lazzio
27-09-2003, 18:12
tc i esp su isto. Znam to iz iskustva.

Cezy
27-09-2003, 18:17
S16 bit ce batina. :))
TC ili dc ili esp sprecavaju proklizavanje u zavoju i vracaju auto u putanju,a isto tako i wheel spin pri startu.
Vidis i sam na telki,kad mjere ubrzanja da iskljucuju esp. :)

Extreme
27-09-2003, 18:18
Ipak sam ja u pravu :smile16:

As marketed by most automakers, but related to ABS, is Traction Control. Traction Control is used to prevent the drive wheels from losing grip when accelerating. Spinning tires during hard acceleration may be dramatic, but it is the slowest way to get to your desired speed. Using the car’s ABS speed sensors at the wheels, the Traction Control computer compares the drive wheel’s speed to the car’s road speed. If there is a loss of grip event during acceleration, there are a number of ways that the Traction Control slows the drive wheels so they can regain grip. The most common method is to use the braking system. When the drive wheels lose grip, the ABS computer can apply the brake to the wheel that has lost grip to slow it down so it can regain grip. Another method for slowing the slipping wheels is to reduce the amount of power applied to them. The computer will electronically modify the amount of fuel entering the engine and/or use the transmission to slow the drive wheels so they can regain grip.

The latest traction control technology introduced to motor vehicles is Stability Control. While ABS and Traction Control help manage the grip of the tires for braking and accelerating, Stability Control helps prevent a car from sliding sideways. Using the same components in the ABS and Traction Control systems, Stability Control adds other sensors. These include; steering wheel angle sensor and yaw rate sensor. Yaw is defined as, "the movement of an object turning on its vertical axis”. Stability Control is used to manage the amount of understeer a vehicle will exhibit if the driver used too much steering or entering a turn too fast. It will also manage oversteer if the driver uses too much or too little throttle while turning.

Extreme
27-09-2003, 18:23
Evo i adresa pa da ne veliš da sam ja ovo izmislio::URL=http://www.securitydriver.com/aic/stories/article-111.html:web stranica:/URL:

Cezy
27-09-2003, 18:30
A tu vise neznas ko koga hebe.U f1 se ovo sto vi zovete TC,zove launch control.A ovo kaj bi po vama bilo esp se zove TC.U biti ostajem pri svom stavu.Jel u autu imas samo jedan gumb,ESP i kad to iskljucis onda imas i wheel spin,a i letis kroz zavoje. :)

S16_
28-09-2003, 10:45
cezy, Volvo T5 (stari) je ima samo TC. I njega si moga vozit kako si tija u zavojima, tj. moga je proklizavat. TC se gasija kad bi preša 40km/h, što znači da je ona samo protiv proklizavanja. :)

D0mi
28-09-2003, 11:04
Esp pomaze, u zavojima, a moze i u startu smanjiti proklizavanje, ali ti sigurno nece poboljsati ubrzanje, vec ce te usporiti. A traction control je za najbolje ubrzanje u startu.

Cezy
28-09-2003, 11:48
Posto su odredene osobe iznjele vrlo snazne argumente,mjenjam svoj kurs za 180. :) :))

autozinex
29-09-2003, 19:49
Taj Tc je isto sto i kod Vw ASR-acceleration Skid control

T-IE
29-09-2003, 21:37
Ali ni taj TC nije svemoguć. Frend na Mazdi 323 jednom nije mogao krenut na oštroj uzbrdici unatoč uklj. TC-u... :o

Ali je zato po snijegu bez beda grabio uzbrdicu od 8%... dok ja nisam ni do pola došao.

Girrari
29-09-2003, 22:07
Trebal si zet zalet.<br><hr><font color="blue">Burekman ****</font>

Ed Hunter
30-09-2003, 08:26
A zakaj si isel gore? Kaj se nisi spustil samo dolje. :smile15:

autozinex
01-10-2003, 23:20
Kod BMW je DSC(Dynamic Stability Control)oznaka kao kod mecke ESP(mislim isti princip) ali sta nije oznaka ASC+T(Active Stability Control and Traction) u biti komdinacija tog DSC i TC:Nije mi jasno kao u opremi BMW ima:DSC i ASC+T