PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zamjena bubnjeva diskovima



Extreme
16-09-2003, 17:23
Prolazio sam danas kraj jednog parkiranog Clia s 1.4 16v motorom i začudio sam se kad sam vidio da straga ima diskove (što je serijski samo za C. Sport). Kako je uopće moguće naknadno ugraditi diskove na auto i uskladiti ih s ABS-om, BAS-om i ostalom elektronikom?
Tko tako nešto može napraviti i koliko bi se dao skratiti put kočenja ? <br><hr>

turbo-limac
16-09-2003, 17:29
da bi to odradio kako treba, trebalo bi promijeniti glavni kocioni (najcesce) i straznji regulator sile kocenja (sigurno), naravno uz diskove straga, glavcine kotaca (mozda..) dodavanje straznjih celjusti (pitanje je kakvi su nosaci celjusti na straznjem ovjesu i dali uopce postoje...).. itd, a u ABS necu ni ulaziti...

prednosti mozes osjetiti prvenstveno ako jako puno i cesto kocis s velikih brzina... jer se diskovi bolje hlade od bubnjeva i manja je mogucnost da ce zablokirati....

to nije konverzija koju je jako lako izvesti, no ako naletis na neki, recimo Clio sport, na otpadu...... :)

INTERCEPTOR
16-09-2003, 17:35
Uz to zadnje kočnice nose samo 30% kočenja, tako d ato nije toliko važno. Isplativije je nabavit jače prednje diskove, mekše pločice, pa čaks e mogu nabaviti i zadnji doboši s rebrima za bolje hlađenje...