PDA

Pogledaj cijelu verziju : Protočni auspuh



Delta
05-08-2003, 23:00
Stavio sam srednji i straznji protocan lonac(katalizator je ostao)a auto ide slabije pogotovo na niskim okretajima a vise trosi. Nakon toga dodan zracni filter dupli konus i sve skupa ide slabije nego kad je sve serijsko. Zasto? Radi se o delti 1.8 sa ionako ne bas zivahnim motorom. I dali netko zna zasto taj motor ima dvije bregaste a 8 ventila? A zamijenio je jos u tipu 16 ventilca.<br><hr>

kutijica
06-08-2003, 00:31
Koliko ja znam.Kod turbo motora sto protocniji auspuh to bolje,ali kod atmosferskih motora nije.Do odredene granice dobivas ,ali kada je predes tada gubis(sto je vjerovatno u tvom slucaju-premalo povratnih plinova)..
Znaci kad uzimas takav auspuh ili daj da ti napravi netko tko se razumije ili kupi od nekog poznatog proizvodaca sporskih ispusnih sistema.....

INTERCEPTOR
06-08-2003, 15:06
Mislim da bi supersprint od početka do kraja rješio problem. :))

piquet
06-08-2003, 15:54
supersprint-svete riječi. :smile20:

mc
06-08-2003, 16:43
Mislim da je Sule imao slican primjer sa svojim "Hiper Cliom"...

KAMI-
06-08-2003, 18:05
Tko ti je radio spuh?

Guest
06-08-2003, 19:15
Nije finta u protoku, finta je u rezonanciji. Motor ne ispuhuje dim konstantno, nego u impulsima, pa se aupuh ponaša kao cijev od orgulja i pomaže mu pri tome. Trebaš stavit auspuh koji paše na tvoje auto, a ne bilo što, samo da je velika cijev, inače vidiš šta je rezultat.

Isto vrijedi i za usis, gdje se također koristi rezonancija za bolje punjenje motora smjesom.

Dakle, potraži nekoga, tko se razumije u te stvari.

Delta
07-08-2003, 15:14
Montirao je lokalni majstor a lonci su od nekog Lastovčića ili tako nesto.
Mislim da ima necega u tome jer auto vuce relativno normalno oko 2500 o/min i tu je dosta tih u kabini poslije do cc 4500 strasno buci u unutrasnjosti i mozes raditi sa gasom sta te volja on dize okretaje po svom . Poslije toga stvarno povuce i za cas ode u crveno al sisas takvu voznju. Usput "Supersprint" gdje po njega najpovoljnije?<br><hr>

KAMI-
07-08-2003, 16:14
Ja ti preporučam Sole,ovakve stvari ti se nebudu ziher kod njega događale.

Guest
07-08-2003, 22:26
Hm, da.

Inače, nisam stručnjak za te stvari, ali čitajući komentare po raznim forumima i uz malo teorije, čini mi se da ovakve prerade s filtrima i auspusima postižu više-manje to što si ti dobio. A to znači - rezonantna frekvencija usisa i ispuha se podiže, čime je krivulja momenta motora jednostavno pomaknuta u više okretaje. Kako je snaga = moment * okretaji, motor razvija nešto veću snagu, na račun toga što slabije vuče u nižim okretajima. Nešto se poveća i moment, zbog većeg protoka, ali kako su otpori u biti ionako mali, nema neke velike razlike. Par posto.

Uz to, dobar dio auta, između ostalih i moja starudija, imaju usis zraka iz prednje maske, ispred kilera, čime se pri velikoj brzini povećava punjenje motora zbog nadtlaka koji tamo vlada. Ugradnjom koničnog filtra eliminiraš tu dobrobit, pa se može dogodit da ti konačna brzina bude i niža.

U svakom slučaju, ima tu više faktora koji utječu na sve skupa, ali u biti, ne znam ima li baš smisla, osim ako ti je bitan 'sportski zvuk' auta koji time dobivaš.

Mario Haas
08-08-2003, 14:25
Da. Masa serijskih auta je iz raznih razloga (buka, ekologija, marketing itd.) "utišana" upravo stavljanjem "konzervativnog" ispuha i usisa. Što se tiče proizvođača auspuha, mislio sam sve najbolje o Sebringu sve dok nisam dobio u ruke Supersprint katalog u kojem je detaljno dokumentirana snaga i moment prije/poslije ugradnje cijelog sistema za većinu današnjih auta. Nekim autima je sportski ispuh stvarno korisna stvar. Kod Supersprinta mi se sviđa što ima nekoliko linija proizvoda, od trkaćih do atestiranih na buku i ostale fore kojih se sjete na tehničkim pregledima, a sve skupa još uvijek dodaje malo snage. Ako sam dobro zapamtio, na P306 GTI-6 kompletan sistem dodaje više od 10 KS a to nije malo.

Hondo
08-08-2003, 17:17
Jes Mario, samo kaj ti dobici kod Supersprinta su sa potpuno otvorenim sistemom bez katalizatora i sa direktnim filterom. Otvoreni sistemi su dobri kod motora koji se vole vrtjeti i koji ionako moment imaju u turi, dok motori koji linearnije razvijaju snagu baš i ne vole potpuno otvorene sisteme. Zbog svih ovdje spomenutih problema koji su zapravo jako ozbiljni, ja ne vjerujem nikakvom Soleu (nemam namjeru omalovažavati, no ovdje tražimo realne dobitke, ne?) koji ovdje svi kuju u nebesa (o Remusu i Sebringu neću trošiti riječi), jer se kod svih njih ti dobici ne vide nigdje. Neka lijepo daju dijagrame razvijanja snage prije i poslije, pa da vidimo za što sam ja dao 200-300 E. Supersprint je bio i ostao jedini pošteni izbor za sve koji od promjene auspuha traže poboljšanje performansi, a ne 'samo dobar zvuk'.

Mario Haas
08-08-2003, 18:09
Iz istog razloga je i meni Sole marka upitna. Gledao sam njegove sisteme u Molydonu i stvarno, napravljeni su prekrasno, vidi se da je izvedeno stručno i pedantno. No, ne znam tko stoji iza njega i konstrukcije. Da li je uspio nešto od toga izmjerit? Da li je jednostavno iskopirao nešto postojeće? To su sve dubioze a moram reć da nije ni jeftin, dapače košta kao Supersprint. Za mene nema uopće dileme.
No, ako netko ima dobra iskustva sa Sole, neka se javi, da čujemo.

INTERCEPTOR
08-08-2003, 18:22
Koja je bit zamjenskog lonca umjesto katalizatora? Ja sam mislio da je to potpuno prazno, al sam vidio od remusa da ipak ima neke mrežice unutra? Šta će mu to? Zar nije bolje da nema ni toga nego samo cijev?

KAMI-
08-08-2003, 18:25
Evo javljam se sa dobrim preporukama za soleta.Uzeo sam njegov sistem za hondu i promjene su itekako vidljive.
Auto je postao puno življi i startniji.
Promjenio sam srednji i stražnji lonac te maknuo kat.Da nelaprdam previše najbolje je otič tamo i porazgovarat sa čovjekom,sve če objasnit u detalje.

Mario Haas
08-08-2003, 18:54
Kad smo već kod svega toga, da li je netko vidio/probao/posjeduje inos sistem ROMULUS od Remusa?

Hondo
08-08-2003, 19:45
INTCP, protočni lonac umjesto katalizatora ubrzava strujanje plinova odn. nema otpora koji stvara kat. Imaš racing zamjena koje su samo cijev i imaš ovih, ajmo reći civilnih koje imaju tu mrežicu i unutra vunu ili neki drugi prigušivač. Smisao toga je da barem malo popije buke jer svaki auto kojemu se skine kat. puno bučnije radi na auspuh.

Haas, ROMULUS je?

turbo-limac
08-08-2003, 19:56
Romulus je kompletno inox sistem od Remusa, nesto kao high end Supersprint sistemi....

S16
08-08-2003, 20:03
Di ima kupit tu zamjenu za kat?

INTERCEPTOR
08-08-2003, 20:27
Haas, znači razlika između tog zamjenskog lonca i obične cijevi je samo u buci? Zanimalo me da li su drugi rezultati u snazi s običnom cijevi i tim zamjenskim loncem.

INTERCEPTOR
08-08-2003, 20:27
tj. Hondo. ;)

Mario Haas
08-08-2003, 21:09
Da da da, uglavnom samo smanjuje buku, u što sam se sam uvjerio. Na svom GTI-ju sam imao tri različite kombinacije sa Supersprint zadnjim loncem, gdje je full sistem bio najtiši i ujedno najbolji. Kombinaciju samo cijev + protočni lonac mogu isdržat samo sadomazohisti, jednostavno se u kabini ne da živjet kako tutnji.

KAMI-
09-08-2003, 10:13
Ja imam no svom autu cjev i mogu reč da buka nije strašna.Ja sam se toga bojao ,da nebum budil cjeli kvart kad dolazim doma ali stvarno je zvuk ok.Kod niskih okretaja duboko brunda a kad se razvrti dobije lagani visoki zvuk.Kad skinem zadnju pregradbenu ploću od gepeka čak se čuje fućkanje koda imam turbo,mrak.Kome treba muzika u autu :))

INTERCEPTOR
09-08-2003, 13:37
Dobro Hass, al ipak je GTi auto stare sorte gdje i sam motor proizvodi veću mehaničku buku, a i izolacija je stare škole. Ja sam se interesirao za 156. kolektor, zamjenski lonac, srednja cijev i zadnji lonac. Srednji lonac nema ni pod razno, iako serijski postoji. Nekih 1200 eura u Italiji.

Guest
09-08-2003, 14:02
Za te pare možeš već dobit auto s jačim motorom i bit siguran da će ići bolje. Koja onda svrha takve prerade?

Mario Haas
09-08-2003, 19:41
1.9 GTI prozvodi zvuk iz RAJA.

;)

INTERCEPTOR
09-08-2003, 19:46
Pa jebga quest draži tuniga. I da imam jači auto uvijek bi težio poboljšanju. A Supersprint je must have. Ma ako hoću uštediti bi stavio cjev od motora do kraja, a onu zadnju bi nešto iskemijao da ne stanuje na koljenu i samo zadnji lonac supersprint od kojih 300 eura.

Megane_SB
09-08-2003, 20:05
Hipotetsko pitanje .....
Šta bi normalnom autu napravio ispuh kao što imaju recimo NASCAR auti ?! :smile12:

Od svih auto-sportova, mislim da je taj zvuk naj-naj. ;)

INTERCEPTOR
09-08-2003, 20:31
E pa mislim da tu nema ništa spektakularno od ispuha. Stvar je u motoru koji je kamionski.

Megane_SB
09-08-2003, 20:45
Jest, kamionski za naše pojmove....

Nema veze, zvuk je strava...