PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pomoc, Alfa 164 2.5!!!



muks
09-06-2003, 11:25
Iskrsla mi je jedna Alfa 164 2.5 dizel, '95 godina, mislim da je oko 130 KS, ima puno opreme, a ja i nisam kakav poznavalac tih, auta, pa molim da pomognete oko ovog auta, vasa misljenja, iskustva, itd... Da li se odluciti za nju ili ne. Izgleda mi super ocuvana, ali ne znam kakve su sa servisom, kvare li se? Pomagajte! :(

Brock
09-06-2003, 11:34
Koji vlasnik, kilometara, oprema, uvoz ili ne,... daj malo više informacija.

Iako nisam stručnjak za Alfe, mislim da bi ju trebao odvesti do nekog provjerenog servisera za Alfe (g. Valenčić?), da ju malo pogleda. To ti je najjednostavnije i najbolje rješenje. Pregled auta ćeš platit 100-tinjak kuna, a onda si ipak miran.

muks
09-06-2003, 11:44
Hvala Brock! Da, hmmm, auto je u Sarajevu, gdje i ja zivim (tako da otpada pregled u Hrvatskoj). Uvezen je prije godinu i po, oko 150000 km presao. Ima dosta opreme, a koliko sam ja vidio, tu je klima, ABS, el. stakla, centralna, alarm, CD radio Kenwood sa changerom, pojacalo (ne znam koje?), alu felge (kaze da su original Alfine, stvarno su extra 16-ke!). Auto je inace uvezen iz San Marina. To je otprilike sto znam... Ali ono sto mene interesuje je(posto vidim da na ovom forumu ima dosta ljudi koji stvarno znaju dosta o tim stvarima), da li je to auto o kom se da razmisljati, jer ne bih da se zavaljujem poslije po servisima itd...

Brock
09-06-2003, 12:05
Jedan moj frend ju vozi već 6-7 godina i skroz je zadovoljan. Kaže da od sad kupuje samo velike talijanske turbo diesel motore. Istina, on je prvi vlasnik, pa ju i čuva.

Samo... kao što dečki koji su privrženi Alfi/Fiat grupaciji kažu da je Alfa dobar auto koji je dobar onoliko koliko njegov vlasnik pazi na njega. Znači... redoviti servisi i originalni dijelovi su obavezni! Zato bi bilo dobro da poznaš vlasnika i povijest auta.

Čuj... bolje s njom otić odmah u servis (prije kupovine), nego kasnije... pa valjda imaš negdje u blizini neki servis za Alfe u koji ju misliš vozit na održavanje. Ako nemaš - zašto kupovati takav auto? To ti je isto kao da si ja sad kupim neki auto koji je rađen samo za Japansko tržište, a znam da u Zagrebu nema servis za njega. Kaj će mi onda takav auto? Nažalost, davno su prošla vrenena kad su kod bio kojeg mehaničara mogao popraviti bilo koji auto. To sad rade specijalizirani servisi sa računalima i softverom samo za tu vrstu automobila.

muks
09-06-2003, 12:16
U svakom slucaju servis prije kupovine, naravno. Ima tu kod nas par servisa koji rade Alfu, ali znam neke vlasnike Alfi koji ih samo voze u Zagreb, kazu da je sigurnije. Kakve su cijene odrzavanja i djelova konkretno ove Alfe 164 2.5 u ovlastenim servisima u Hrvatskoj? Je li to skup auto za odrzavanje? I da li znas uopste kakav je ovo motor u njoj, (vlasnik kaze 4-tak?) ja stvarno ne znam kakav je to motor? Koliko ja znam to je generacija diesel motora prije generacije common-rail diesel motora koje je Alfa izbacila 1997 godine.

mc
09-06-2003, 12:21
Eto, da se i ja ukljucim u ovu temu sa jos jednim pitanjem...
Alfa 146, 1,4 TS, 2000., 45.000 km, klima, alarm, centralno, airbagovi, srebrna - od poznatog prodavatelja koji je ujedno i prvi vlasnik.
Sto znate o tom modelu i na koliko bi ga procijenili.
Buduci da nisam ozbiljan kupac - ako je netko zainteresiran nek se javi za ostatak informacija.

INTERCEPTOR
09-06-2003, 12:46
Alfa 164 2.5 TD akos e ne varam ima 125 KS. Motor je 5 cilindraš. Pošto je disesel, a za disele alfe se nisam nikad previše interesirao 70% sam siguran da je to fiatov motor koji se ugrađivao još i lanciu themu. Motor definiti8vno nije loš kao motor poput nekih diesela kao što je 1.3 d u fiat unu. ili opelov 1.6 d. Isto tako 150 000 može biti relatian pojma, pošto se s dieselima u pravilu rade velike kilometraže d ase auto isplati i još zaradi na gorivu, a i kupuju ih ljudi koji stalno putuju. Uglavnom ako nije vožen kako spada turbina ti ne gine. Ne samo da je tokom eksploatacije trebalo paziti da se turbina nakon forsiranja smiri i voziti polaganije pred gašenje motora, već je trebao redovito mjenjati ulje jer turbina ne podnosi loše i staro ulje. Uglavnom motor sam po sebi nije kvarljiv i manje je osjetljiv na neodržavanje nego alfini benzinci. Ali opet tu ej turbina. Karoserija alfe 164 je dosta dobro zaštićena od hrđe. Ležanje je odlično kao i ovjes. No na alfma 164 kritična točka su poluosovine i prednji ovjes, no sve zavisi kako ej vožen. Kod TD-a težak motor još pogoršava ovu stvar. U svakom slučaju odvezi auto u servis i reci da ga kupuješ te da ga TEMELJITO pogledaju, ne samo motor, nego sve ostalo.

muks
09-06-2003, 12:50
INTERCEPTOR, zahvaljujem! Idem sada nazvati vlasnika da uzmem jos nekih pojedinosti o motoru i autu pa se opet javim...

Sarajevo
09-06-2003, 13:06
Ne znam, al voziti Alfu u Sarajevu moze samo Kemal Monteno i da bude happy...ovo mislim zbog servisa, hem paprenih, hem ne-educiranih majstora...djelovi Madjarska majka.


Inace mi nekako ko srodjena rijec uz rijec ide Alfa-Pomoc...kao sto i tema kaze. :smile16:

Sretno svakako

INTERCEPTOR
09-06-2003, 13:07
A što se tiče 146/145, dakle auto je nastao na bazi Fiat Tipa od kojega koristi i ovjes.

1.4 16V Twina Spark ima 103 ks i ubrzanje od 11.4s. Max. brzina je 187 km/h. Motor je konstrukcijski jednak svim ostalim 16V twin spark motorima koji su ugrađivani u druge alfe. Mana tog motora kao i ostalih t.s. motora je varijator faze koji zna prolupati. Može, a i ne mora. Ovjes je dakle od tipa mcpherson naprijed i nezavisan sa uzdužnim ramenima, otraga. Konstrukcijski ej jednak kao u tipu ali je dodatno malo tvrđi i vjerovatno bolje geometrije u cilju boljeg ležanja. Prednosti ove alfe ako i svake druge alfe su jak motor, dobro ležanje, dobra upravljivost, solidan mjenjač. Mane, eventualna završnaobrada, no pošto je ovo primjerak iz 2000. godine koji uključuje redizajn sve boljke su otklonjene, a završna obrada je podignjena na veću razinu kao i materijali u unutrašnjosti. Cjena? Pa vrijedi sigurno 7500, ako en i više.

INTERCEPTOR
09-06-2003, 13:09
Servisirati 164 TD ne bi trebao biti problem niti jednom mehaničaru jer motor je starog kova i jednostavan. A uz to niti nije alfin već fiatov.

Sarajevo
09-06-2003, 13:23
Ja, mozda jes...,



al prepadnu se ovi nasi kad vide onu zmiju na haubi :smile16: :smile17:

Girrari
09-06-2003, 13:27
Beži od toga ko vrag od tamjana!!! Te uvoze San Marino i pizde strinine zaboravi. Auti ima ziher preko 200 000, bog te pita ko ga je vozil, ako nije čak bil u rent'a caru. I nema veze kaj je dizel; i dizeli se mogu razjebati, a kad se počnu kvariti, možeš počet dizat kredite za servis.

Za 146-icu. Auto je OK. Linija je nakon redizajna, dakle izvana malo usrana, ali iznutra puno ljepša i bolja. 1.4 TS motor je odličan i sigurno ide bolje od onog 1.6 boxera iako taj ima puno bolji zvuk. Ako je od nekog fakat dobrog frenda za kojeg znaš da pazi auto i da je Alfist, kupi ga. Inaće ne. Poznanike zaboravi; auto mora biti od maltene prvog suseda tako da znaš kaj kupuješ. Meni je to osobno jedna od ružnijih Alfi.


Dakle, Alfe se kupuju nove ili od onih za koje si ziher da su ih pazili više od žene.

<br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

muks
09-06-2003, 13:31
Evo ovako: motor je presao 170000 km, 98 KW snage, (vlasnik mi kaze da je to motor koji je ugradjivan u Grand Cherokee 2.5 TD???) Kako mi je objasnio, motor ima 4 klipa i 4 glave (ne razumijem se u ove stvari?), i prenos preko lanca, a ne remen (i kako tvrdi to je bolje, zasto?) Sipao je Castrol TXT, svakih 10000 km, i kaze da ne trosi ulje. Posjeduje nedavno radje test punjenja turbine, koji je odlican. INTERCEPTOR, je li to masina koju si gore opisao? Jedino sto mu fali je kompresor klime, koji je u kvaru, ali on ima novi samo ga treba mijenjati. Jeli to kod ove masine problematican zahvat. Cijena auta je 4200 EUR.

Brock
09-06-2003, 13:31
Kao npr. Dom-Dom :))

Jozo.
09-06-2003, 13:33
Pa moraju se prepast kad su seljačine.
Oni znaju radit samo "njemačka auta"!!!
Primitivne seljačine1 :smile07:

mc
09-06-2003, 13:42
Hvala decki na svim informacijama. Kao sto rekoh, bas i nisam ozbiljan kupac, ali me cisto zanimalo kaj mislite o tom tutacu. Cijena je 32 rate leasinga po 1.600 kn, plus 1.000 eura vlasniku (koliki je polog u leasing kuci) i onda jos otkup... Mislim da u konacnici izadje malo previse.

INTERCEPTOR
09-06-2003, 13:43
Onda to niej Fiatov motor. 4 glave za svaki cilindar jedna. Takvo rješenje imaju šleperi. Lanac je bolji jer remen može puknuti i to dovodi do havarije motora. Izgleda da je to motor od VM-a, a ne od fiata.

muks
09-06-2003, 13:46
INTCP, sta hoces reci time? Jeli ti poznata ta masina?

Miro.
09-06-2003, 13:52
Muks hoćeš jedan pravi savjet???
Ne slušaj previše INTCP-ove savjete!!!
On ti je teški filozof i mali poznavalac auta i mehanike vidi da on priča ×××××ךtine!
Šta je najbolje on vozi mini-morisa(a ne alfu ili fiata) tako da nije uopće kompetentan da priča o tim motorima!
Otiđi ti lijepo u sarvis i sve ćeš znat a ne od ovakvog amatera (pametnjakovića)koji glumi velikog znalca! ;)

muks
09-06-2003, 13:57
Postujem! Ali ja stvarno ne zelim da cuvam neciju stranu ovdje, samo mi treba savjet, eto stavio sam sve podatke o autu, stvarno sam zagrijan da ga kupim, ali me strah da se ne opecem, jer se kod nas svasta prica o Alfama, a pogotovo je ovaj model pravo tesko naci u Sarajevu. Ja sam se javio na ovom forumu jer mislim da ima ljudi koji mi mogu pomoci, pa bujrum!

INTERCEPTOR
09-06-2003, 14:02
1. Miro ti si jedno veliko đubre, znaš. Jesi kupio onaj poluproizvod od fabije. Jel SDI ili MPI? Ne možeš se još odlučiti ha? Hoćeš naručiti branike u boji ili radkape?

2. Nije Mini Morris, nego Mini Cooper, to nije mala razlika.

3. Kroz moju užu obitelj su prošle 3 alfe i jedna lancia. Tako da sam kompetentniji da pričam o tim autima nego ti koji kaniš kupiti drek od fabije sa cirkularom od mjenjača.

INTERCEPTOR
09-06-2003, 14:03
Muks i to isto nije loš motor.

muks
09-06-2003, 14:04
Momci, drzite se teme! :)

muks
09-06-2003, 14:05
INTCP, sta mislis pod tim "nije los motor", ako znas i mozes daj mi malo vise pojasni. Jos jednom napominjem da sam ja skoro pa laik...pa dobro znam ponesto, ali Alfe, pa jos diesel, to ne!

Sarajevo
09-06-2003, 14:16
Tu treba dobro provjeriti da nije Wartburg ugradio kakav diesel motor :smile16:


Jozo j.....??? zna s vec sta :))

Brock
09-06-2003, 14:16
Čuj... možda i nije vsokostručan savjet, ali... kupi onaj auto koji stvarno voliš/želiš i koji ti se stvarno sviđa i jedino ćeš onda bit 100% sretan i zadovoljan.

Prošli auto koji sam kupio je kupljen sa mozgom(××××× odluka), a ne sa srcem, pa godinu i pol nisam bio sretan, sve dok ga nisam prodao i kupio ono što stvarno želim.

S16
09-06-2003, 14:23
Ako se ugrađiva u "Čirokija" onda je definitivno VM-ov. Ne znan, i ja san mislija da ima 5 cilindara... Čudno malo...

S16
09-06-2003, 14:23
Sad san se sitija, to je motor iz Fiat Crome!

muks
09-06-2003, 14:39
Pa jel' valja to cemu S16?

Forum Master_@
09-06-2003, 15:17
:smile15: :smile15: BB :smile15: :smile15:

Hocu reci Bravo Brock

muks
09-06-2003, 16:27
Girrari, ti imas Alfu 164, pa jel ovo sto si rekao o njoj govoris iz iskustva??? Zar je toliko los auto? Ako je tako onda definitivno odustajem... :(

INTERCEPTOR
09-06-2003, 16:50
Nije loš nego je osjetljiv ako se ne održava. Ako ga kolješ hladnog, ako ne mjenjaš ulje, ako ne radiš servise onda krepa i vraća trostruko više nego drugi auti. Inače Girrarijevva 164 je pažena poput kraljice i zato ima 500 000 km, a motor još uvijek ide kao i prvog dana. Al njegova niej diesel već 2.0 V6 Turbo 202 KS.

Mislio sam reći d anije loš motor kao što je npr. opel diesel. Dakle sveukupno to ti je prosječan auto. Tj. mtor nema neke velike greške kao što ima opelov 1.6 diesel ili diesel u fiat unu.

1.2bar@Pocket Rocket
09-06-2003, 17:41
Iskreno, MUKS, odustani od tog auta.

To je velika kilometraža.Iako auto ima velik obujam i dizelaš je,vjeruj mi da je to vrlo riskantna kupovina.

Uvoz iz San Marina ti znači da auto nema 190,000km,već vjerojatno 390,000km.

Održavanje je izuzetno skupo za ovaj motor.Motor (INTERCEPTOR,SRAM TE BILO!) nema veze sa Fiatom,već je VM koncerna.

Tehnološki dosta star,ali relativno robustan.×××××× je turbina koja je vjerojatno pri kraju sada(PAZI:pritisak ne znači ništa).Meni je turbo filao normalno,pa je auto prodimio plavo u jednu noć,sve dok skoro nije zacvikala turbina.

Dosta mi je ovaj auto poznat(pošto je moj otac razmišljao o 2.5TD kada je kupova 2.0TS),eto,×××××× su seleni, homokinetički zglobovi, poluosovine, škripi na sve strane,×××× ju struja,ma sve u svemu za izludit...

Odvezi auto na dizalicu,digni ga, provjeri donji postroj, izmjeri kompresiju,vidi dal je struja ispravna,vidi jel bila razbijena(DAKLE DETALJAN PREGLED) i ono bitno vidi TURBO.Ispuh(ako je plavo,nije dobro,crno je OK i to vidi na abgasu i na leru DOK JE HLADAN MOTOR)...

Sretno...

Trebat će to...



:)

INTERCEPTOR
09-06-2003, 17:50
Pocket, ma mene boli d... za alfe diesele. Dieseli su tako i tako kvazimotori u bilo kojem autu. Mislio sam da je to onaj s 5 cilindara, dakle fiatov. Ali onda sam skužio da ako ima 4 cilindra i 4 glave to mora da je od VM-a.

tatjana2003
09-06-2003, 19:18
Sve odgovore na Vasa konkretna pitanja mozete naci kod nas na http://www.moldremoval.com/
Zahvaljujemo<br><hr>

Girrari
09-06-2003, 19:42
Da, ja imam Alfu 164 i mogu ti reći da je to odličan auto, pogotovo serije nakon redizajna. Samo moj auto je kupljen nov i savršeno održavan od prvog dana.

Nova Alfa i rabljena Alfa su dva potpuno različita svijeta.

Taj auto je jako, jako zahvalan kad se održava kak bog zapovjeda. Problem je u tome kaj ti ne znaš kak je bila održavana, a ona naplaćuje nebrigu skupo i nemilosrdno.<br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

doc
09-06-2003, 22:32
Sve samo ovisi u kakvom je stanju. Ako stvarno ima tih 190.000 km i redovno je serivisran kupit ces jako dobar auto.

Ali, posto se radi o autu iz uvoza, gotovo ne moguce je da se radi o dobrom primjerku. Dobri auti su i vani dosta na cijeni, pa kad se sve zbroji, onome koji uvozi aute se jedino isplati uzeti ono sto je vani najjeftinije, citaj: s pola miljona km ili razbijeno.
Inace, 164 ima jako kvalitetnu unutrasnjost pa se tesko vide kilometri, a i 95-ta godina nije stara da bi lak izgubio sjaj.

Ja iskreneo, ne vjerujem da se radi o dobrom autu. Ali ako si ga dobro pogledao, i ako stvarno vjerujes da ima tih 190.000 km onda se isplati kupiti.

Inace, taj 2.5 td ima 125 KS i isti je bio Themi.

muks
10-06-2003, 08:46
Momci, hvala puno na pomoci! :)

S16
10-06-2003, 17:15
Ne bi ja to kupija...

Gospodin
10-06-2003, 22:26
samo ti uzmi golfa, nema tu greške. Kvalitet, pouzdanost i trajnost. Šalim se naravno :))

VR6
11-06-2003, 09:47
Jel ta Alfa mozda zelene boje?!

Ed Hunter
11-06-2003, 10:56
Vjerojatno i prije nego ga registriraš budeš potrošil još tolko kolko si ga platil.Limuzina, 2500 ccm diesel, pa ne misliš valjda ozbiljno s tim kilometrima? Pogledaj si malo recimo mobile.de. Diesel limuzine npr: BMW 5, A6, ... stari godinu do dvije imaju prek 100 000 km, a oni stari i više od 7 god. imaju skoro istu kilometražu.