PDA

Pogledaj cijelu verziju : Inline vs V



D0mi
25-05-2003, 16:36
Koje su prednosti i mane navedenih konfiguracija motora? Logicno mi je da je V kompaktniji i lakse se smjesti, ali zasto se onda u neke sprtske jurilice stavljaju redni motori? Jel zato sto se vise vrte, il zbog izvlacenja snage?

Mazda3
25-05-2003, 18:49
Prednosti rednog nad V... Ali ovisi kojeg rednog? Ako govorimo o inline six i V6 prednost rednog se ocituje u mirnijem radu, tj. redni sestak je ugladjeniji.Iz rednog je moguce izvuci vise snage od istog motora u V formaciji.Isto tako jeftiniji za proizvodnju od V6. No nije bas jednostavno odgovriti na pitanje jer imas formacije V motora pod razlicitim kutevima, a svaki ima svoje prednosti i mane...

D0mi
25-05-2003, 21:35
Da mislio sam na V6 i I6 konkretno. DAj malo preciziraj mazda, ak ti se da :)

Mazda3
25-05-2003, 22:14
Mnogi govore da je inline-6 gotovo savrsena konfiguracija. Isporucuje snagu glatko jer mu je rad cilindara uskladjen(blansiran). Prednost je jos u tome sto doslovce nema vibracija. Mana je u tome sto zauzima vise prostora. Gotovo je nemoguce napravati inline-6 sa prednjim pogonom, mora biti zadnji. Moguce je i sa prednjim samo treba podosta truda i raznih trikova. V6 motora imas u formaciji od 60 i 90 stupnjeva. Prednost V6 od 60 stupnjeva je u njegovoj kompaktnosti. Sto znaci da mu ne treba puno prostora za smjestaj kao inline6. V6 90 stupnjeva ima najvecu prednost u masovnijoj proizvodnji, zato jer vrlo lagano moze biti pretvoren u V8(koji je isto 90 stupnjeva), npr. nema potrebe za mjenjanjem karoserije da bi se ubacio V8 ili obrnuto, V6. Znaci nece biti problema sa prostorom ispod "haube" :)
V6 od 60 stupnjeva radi ugladjenije nego isti pod kutem od 90.
E stvarno se vise nemogu sjetiti nicega, moram ipak malo osvjeziti negdje pamcenje, kada to napravim vratim se ovdje :)
Davno sam bio "studirao" tu temu.... :)

graduate
25-05-2003, 22:16
mene zanima kakva je točno konstrukcija V motora- da li cilindri idu jedan lijevo-jedan desno ili stoje točno nasuprot jedni drugima kao dva bloka, odnosno koliki je kut potreban da bi se primijenilo ovo drugo rješenje pošto ne vjerujem da je ono moguće kod malih kuteva među dva bloka cilindara (Lancijin V4 ili VR6 VW-a).

Mazda3
25-05-2003, 22:26
Mislim da u V formaciji pod kutem od 60 stupnjeva, cilindri su jedan nasuprot drugome. Ali to bi onda bilo samo za V6, jer koliko znam jedino on moze "stajati" pod tim kutem....
Blaff :smile12:

graduate
25-05-2003, 22:38
OK, pretpostavljam da onda ovi V motori pod manjim kutevima ipak idu "na parove razbroj se", pogotovo ako Lancijin motor ima jednu glavu za sve cilindre (to mi se ipak kosi sa samim pojmom V motora :smile12: :smile12: )
Hvala na razjašnjenju ;)

Kas
25-05-2003, 22:53
Definitivno su bolji redni. Problem je u njihovoj visini jer su višlji od V motora pa postoji problem alo dizajneri zele autek sa niskim prednjim krajem, a motorin to onemogućava. Boxeri su također "prirodno" uravnoteženi jer se sve inercijske sile poništavaju kao i kod rednih 6.

S V T
27-05-2003, 02:17
Mazda mislim da V motor pod kutem od 90 stupnjeva radi mirnije od onog pod 60, a ne obratno kako si ti napisao!

Nisam 100% siguran!<br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

D0mi
27-05-2003, 13:03
Jos jedno pitanje za inline? Da li se na inline6 motore stavlja jedan turbo il mora bit dva(recimo kao u Supri)?

S V T
28-05-2003, 03:39
Sve ovisi o proizvođaču, primjerice bugati eb110 ima 4 turbine!<br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

Mazda3
28-05-2003, 15:36
D0mi, nisu potrebna dva, moze biti i jedan...
SVT, ne,ne, 60 radi mirnije :)
Bar teoretski bi tako trebalo biti, ali danas kada je sve napredovalo, ne vjerujem da je velika razlika....

Mazda3
28-05-2003, 15:53
Mmeni osobno je najbolji, nigdje spomenut, Rotary motor :)

S16
28-05-2003, 16:00
Meni su boxeri zakon, čime ne hvalin Alfu :))