PDA

Pogledaj cijelu verziju : prijedlog za jedno novo pravilo



SUDAC
25-04-2003, 01:22
Cijenjeni sugovornici !

Htio bi cuti vasa misljenja o jednoj mojoj ideji o jednom novom pravilu o nogometu.

Kao dugogodisnji sudac, najteze mi je uvijek bilo dosuditi penal za sumnjivi prekrsaj u kaznenom prostoru, jer penal cesto
moze odluciti utakmicu i lako ga je dosuditi kada si potpuno siguran da je prekrsaj stvarno zasluzio, ali nista nije uvjek samo crno i bijelo, pa cesto moras pustiti nesto da prode da nebi svojom pogresnom odlukom upropastio dobru tekmu.

Ja predlazem novo pravilo: INDIREKTNI SLOBODNI UDARAC U KAZNENOM PROSTORU, koji bi se morao izvesti na takav nacin da lopta mora prvo izaci izvan kaznenog prostora, prije nego li se smije pucati po golu. Normalna udaljenost protivnickih igraca pri izvodenju bi bila po starim pravilima 10 jardy ( 9m) i offside nebi postojao kao ni pri ubacivanju iz outa danas..

Ovakvim pravilom, sudac bi moga kaznjavati potezanje kosulja, povlacenje, guranje i druge prljave trikove u kaznenom prostoru. Jos jedna teska situacija za svakog suca bi bila rijesena. Kod slobodnih udaraca izvan kaznenog prostora, svako pomicanje zida prema lopti bi se kaznjavalo sa novim udarcem koji bi se onda priblizio golu za pola udaljenosti zida to jest 4.5m, za svaki prekrsaj, dok se nebi uslo loptom u kazneni prostor. Tada se udarac pretvara u indirektni i lopta mora izaci prvo van penalskog prostora prije pucanja po golu.

Cijela jedn nova dinamika i strategija igre bi se razvila. Sudenje bi manje utjecalo na konacni ishod jer samo oni ocevidni grubi prekrsaji bili bi penali, a sudac bi imao alat sa kojim da zaustavi povlacenje kosulja i ogradivanje protivnika rukama kod kornera.

Ja mislim da bi nesto ovakovo, znatno unapredilo igru, ucinilo ju zanimljivijom i ocistilo kazneni prostor od puno smeca koje se sudac danas ne usudi zasvirati, a osobito u vaznim utakmicama.

Vasa misljenja i razmisljanja rado bi ovdje vidio. Mozda i mi mozemo unaprediti nas omiljeli sport da ucini jos jedan korak naprijed kao i ono kada se preslo sa dva boda po pobjedi na tri.

Hvala vam u naprijed na vasim prilozima i predlozima.
:smile07:

Hajdukovac
21-01-2004, 23:22
Super ideja :smile18: :smile18: :smile18:

imaš pravo
30-04-2004, 10:16
fakat dobro razmišljanje
i pametno, dobro da se netko sjetio poboljšati suđenje
svaka čast
:smile15:

prolaznik
21-01-2006, 16:20
Ovo je jedini inteligentni post na ovom forumu sto dokazuje da vrlo malo nogometnih navijaca ovdje ima dunsta o ovoj igri, a jos manje talenta i inteligencije za pisanje o ovom naj popularnijem sportu na svjetu. Sve praznoglavi huligani koji sramote i sport i RH.

Tomic
23-01-2006, 15:10
Ja mislim da onda nogomet gubi znacenje,onda moze i bez sudaca.Ja se ne slazem stim pravilom