PDA

Pogledaj cijelu verziju : Statički elektricitet



RIMAD
02-04-2003, 12:01
Često puta nakon izlaska iz auta i dodira karoserije doživimo vrlo neugodan udar /pražnjenje/ statičkog električkog naboja.Trakaza "uzemljenje" pomaže,ali ne funkcionira uvijek u potpunosti.Molim Vaša iskustva!

INTERCEPTOR
02-04-2003, 12:04
Rađe ću da me drma, nego da vučem sa sobom onu seljačku traku za uzemljenje. Bože koji izum.

mc
02-04-2003, 12:05
Nemam traku za uzemljenje, pa kad je vani hladno, a vozim u koznoj jakni iskre frcaju na sve strane nakon izlaska iz auta.
Koji je zapravo smisao ove teme?

RIMAD
02-04-2003, 12:19
Smisao teme je taj da tražim savjet kako si pomoći jer me to jako smeta.

piquet
02-04-2003, 12:28
stisni zube i istrpi. :smile18:

japa_tom
02-04-2003, 12:28
imam istih problema i uzasno me to žifcira i sam sam mislio potaknut tu temu. Probao sam i s nekim privjeskom iz Molidona - drek ništa ne valja.
Svi vi koji nemate pametni savjet rađe preskočite ovu temu. Dakle "kako se toga riješit a bez ×××××vih dodataka??"

Girrari
02-04-2003, 12:35
Nemožeš to riješit. Kao što je Piquet rekao, stisni zube i istrpi. Eventualno možeš ublažiti tako da ne nosiš vunu, polister... i ostale materijale koji nabijaju elektricitet, u razdobljima kada "puca". Najbolje je traper i pamuk.

Najgore je razdoblje proljeće-ljeto i ljeto-jesen kada zbog iznimno male vlažnosti zraka (jako visok tlak) sve postaje naelektrizirano. Nema to previše veze s autom koliko s atmosferom.
<br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

INTERCEPTOR
02-04-2003, 12:36
Nikakako. Kkakao

mc
02-04-2003, 13:25
Hej Girrari, davno se ucila fizika u Tesli, ali ako se ne varam, do nabijanja elektricitetom dolazi zbog trenja toplog i hladnog zraka. Auto po zimi ugrijes iznutra, a izvana struji hladan zrak pa se stvori elektricitet. Odjeca utice u mjeri u kojoj odredjeni materijali privlace staticki elektricitet. Da me cuje profacica iz fizike, pozalila bi sto mi je davala dobre ocjene...
Dakle, mozda bi rjesenje bilo ne grijati auto po zimi, pa ko ziv ko smrznut, ali nema iskrica...
:smile16:
U hi-fi-u se koriste raznorazne snimke za demagnetizaciju sustava koje navodno izbiju sve sto se nakupi na komponentama, zicama i sl. Mozda bi rjesenje bilo da prije izlaska iz auta raspalis cd s takvom snimkom i ev. izbijes iskrice... :smile12:
U krajnjem slucaju, pravom zaljubljeniku u automobile nece skoditi malo "kresanja" s njegovim plehanim ljubimcem... :smile20:

Girrari
02-04-2003, 13:46
Može biti da imaš pravo; ja samo znam za teoriju sa suhim zrakom. Nisam nikad bio lumen iz fizike, pa me nemojte baš 100% držat za riječ u tom području. Doduše, imao sam sreću kaj sam u srednjoj ima jednog luđaka, ali fantastičnog predavača koji nas je učio praktičnim stvarima. Često samo kad njega rastavljali motore Fiće i Tomosa. :))

Uglavnom, kakav god odnos bio između hladnog i toplog zraka, nikad me nije treslo po kiši ili kad je vlažnost u zraka velika. Dapaće, nikad me nije treslo po zimi već samo u ovim prijelaznim periodima.<br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

Girrari
02-04-2003, 13:51
E da, mislim da su ta nabijanja o kojima ti govoriš vezana uz sudare hladnih i toplih zračnih masa, a odvijaju se u puno višim slojevima atmosfere neg kaj je naš.
Mislim da kod nas "na podu", puno veći utjecaj ima suhoća zraka.<br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

mc
02-04-2003, 14:21
Ne bi rekao da visina ima veze - iako tamo po tom principu nastaju puno vece "iskre"...
Di si Stevo, tebi je ovo najsvjezije ?!?

Girrari
02-04-2003, 14:32
"Puno veće iskre" :)) :)) :)) <br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

alfist_zg
02-04-2003, 22:27
kad bubas nesto na fukodromu, da vidis kak frcaju iskre... :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">Alfa Romeo-the greatest love of all.</font>

S V T
02-04-2003, 22:33
:)) :)) :)) <br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">COSWORTH RACING</font>

Dr.Nele
02-04-2003, 22:39
Ja izbjegavam "kresanje"tako sto obicno laktom lagano gurnem staklo ne dodirujuci metalne dijelove vrata prilikom zatvaranja.Ponekad u zurbi i zaboravim i svaki put me za kaznu sto sam dugo izbjegavao posteno kresne,ali ×××× ga,izdrzati se mora! :smile13:

S V T
02-04-2003, 23:07
što se mora nije teško! :))

yowaisha
03-04-2003, 16:49
najbolje je primiti se za karoseriju auta prije nego nogom dodirneš zemlju,asfalt ili što god jer onda puno manje peče(valjda dio elektriciteta prođe kroz stopalo pa ne osjetiš) :smile18:

V6
03-04-2003, 19:16
razreži rezervnu gumu i zakaći za auspuh i neka se vuče po cesti. :))

S16
03-04-2003, 19:56
Izbjegavaj auto vozit po jakoj buri. :smile15: Ozbiljno. Neman nikakvih čvrstih činjenica, samo znan da se to događa po buri (prošla dva tjedna san popiz....)

mc
03-04-2003, 20:49
S16 - bura se uklapa u moju teoriju... unutra toplo, a vani strujanje hladnog zraka, pa onda "kresanje" - to je to...

st
03-04-2003, 22:19
Na taj upit u Sl.AuDalmaciji,prilog Auto,sa trakom ili u kvalitetnom elektro servisu.

Girrari
03-04-2003, 23:34
A čuj, uklapa se i u moju, bura, suhi zrak, anticiklona, visok tlak...

Jugo, vlažan zrak, ciklona, nizak tlak... nema elektriciteta.

Sad je zajeb ako je škura bura i anticiklonalno jugo... :)) <br><hr><font face="Courier" color="blue">Viva FIAT!!!</font>

mc
04-04-2003, 07:49
Hmmm, very good point Girrari. Dale bi se tu povuci neke paralele... Npr. kad fukas na suho i hladno isto iskre frcaju... :))

Shhhhhhtt
04-04-2003, 10:10
Najbolje da pri izlasku prvo pustis prdez da se malo vanjstina aklimatizuje a i silnice su slabije :smile16: mislim one indukcione :)) :)) :))