PDA

Pogledaj cijelu verziju : tdi, superčip i iskustva...



japa tom
19-03-2003, 09:03
na fiata stila sa jtd motorom od 115KS ugradio sam superčip i podigao ga na cca 14oKS. Prije toga puno sam surfao, čitao tuđa iskustva i nećkao se. Od nekih (stručnih ljudi) iz ovlaštenog servisa dobio sam uvjeravanja da to uz redovito servisiranje (svi filteri na 10000) i kvalitetno gorivo neće biti nikakav problem za motor. Nakon ugradnje bio sam oduševljen povećanjem ubrzanja (OM preko 300Nm) a ono što nikako nisam mogao vjerovat čak niti nakon kontrole na pumpi, potrošnja mi se smanjila (uz iste ne baš lagane uvjete vožnje) za više od 1l/100 km. Znam puno vas će biti protiv ali ja sam za sada jako zadovoljan i mogu samo preporućiti.

zubo
22-03-2003, 00:19
:)

mate
22-03-2003, 00:47
Dobro si rekao "ZA SADA" :( :( :(

japa_tom
24-03-2003, 09:32
ostavio sam ovu temu na forumu sa željom za argumentiranim mišljenjima (a ne ovog tipa mate)

zubo KOJI SE NEMOŽE
25-03-2003, 22:28
Tko ti je ugrađivao čip, postoji li kakva garancija da će ti auto biti OK uz pravilno održavanje, koliko te koštalo i jesi li mijenjao još neke stvari kao filter zraka ili auspuh da dobiješ toliko konja. Meni je taj 115ks JTD Stilo mrak i tiha želja koju bih si volio ispuniti nakon što se zasitim maree 1.6 koju trenutno vozim.

... LOGIRATI
25-03-2003, 22:31
... nastavak naslova... Nemogu se logirati!!! :smile18:

japa_tom bez loga.
26-03-2003, 07:35
na motoru se ne radi ništa osim što se promjeni elektronika (dakle uz druge filtere i ispuh dobilo bi se još ponešto konja -fiat klub u Njemačkoj kaže i do 155). Promjena elektronike podrazumjeva ili unos novog programa ili stavljanje čipa (što je vidljivo).
Meni su to napravili u ovlaštenom servisu (pa ih za sve probleme mogu i gušiti). U Njemačkoj se skupilo njih 10 iz Fiat kluba i umjesto 550E platili su ugradnju 350E. Gabrek, kod nas me tražio 850E!!!.

zubo
26-03-2003, 22:05
Znači nešto preko 4000 kuma... dobra cifra, ali imaš pilu za bogove. Pretpostavljam da je rad mjenjačem minimalan zbog visokog okretnog momenta. Nego kad spominješ ovlašteni servis, nisu valjda ovi iz Autokomerca?

japa_tom
28-03-2003, 16:18
kao prvo još uvijek se nemrem logirati..
nema to puno veze sa šaltanjem, naime povećani okretni moment razvija pri samo nešto višem broju okretaja
(vidi za slabiju verziju stila http://www.cth.be/engels/chiptuning/Fiat-vermogenblad%20Stilo%2019jtd%2080pk.htm)
a da, tuning mi nisu napravili u AC-u.

piquet
28-03-2003, 16:58
nego gdje?

japa_tom
29-03-2003, 08:00
još uvijek se nemrem logirati...
ah da za sve "FIAT-ovce" sve daljnje informacije isključivo preko FIAT kluba

chico
20-04-2003, 07:27
Neznam da li ćeš ovo pročitat, al sve jedno ću Ti nekaj reć. Da je tvornica htjela napravit motor sa 140 ks, napravila bi ga! Snagu na modernim turbo motorima je lako povećat, u pitanje dolazi vijek trajanja motora, ali tko sam ja da mi vjeruješ? Slučajno sam završio strojarstvo i radim u auto branši i znam što proizvođači misle o tjuniranju motora - ako nešto rikne, garancija ne vrijedi!!! Pozdrav

Stribor
22-04-2003, 16:41
Koliko para toliko muzike. Meni se uvijek činilo pametnije u startu kupiti najjači model i prištedit si svu silnu zajebanciju oko sređivanja, spuštanja, nabrijavanja itd itd...
No, ako se već traži efekt za malo love, zašto ne? Svatko radi sa svojom lovom šta hoće.
:smile14:

japa_tom
23-04-2003, 06:32
ma i ja sam tako mislio ali onda sam posavjetovao ljude koji to imaju već duže vrijeme pročitao puno internet stranica (u Njemačkoj naime firme koje to rade preuzimaju garanciju na motor i mjenjač,- naravno da sam se i ja osigurao) a dal će auto zdržat 250 000 ili 300 000 prije generalke tak me živo boli ja naime radim 20 000 godišnje.... a auto ide luuudoooo

lip
23-04-2003, 16:21
Da li mi molim vas može netko objasniti na koje sve načine mogu povećati snagu auta(ispuh ćip il sl...) i gdje je u okolici Zg najbolji i najpovoljniji tunning za Clio? Puno hvala :)

ATF
08-05-2003, 22:21
:smile18: super cip kod turbo dizela nove generacije je super stvar.
iste te cipove radi i tvornica tako da iz jednog tdi motora od 1.9l imamo 100, 130, 150KS a potpuno isti motor provrt,hod ,ventili
sve isto
p r e p o r u c lj i v o

turbolimac
09-05-2003, 00:30
ako mislis na VW onda mislim da bi se začudio koje su sve razlike na tim motorima...

ista priča s 150, 180 i 225 ks benzincima...

japa_tom
09-05-2003, 06:46
slažem se limac s tobom zato i preporučujem da sve bude pod kontrolom
npr. kod stila 1,9 tdi motor sa varijabilnom turbinom i intercoolerom ima 80 i 115 konja. Ovog sa 80 konja se nikako ne preporučuje dignuti na 115 ali na 100 je vec druga prica. Jasno da je sve ostalo u rukama vlasnika (rasturavanje hladnog motora, redoviti servisi, kvalitetna juha, i crveno polje koje ti na tdi-u fakat ne treba)

brava
15-04-2004, 21:02
koliko čip daje snage na benzincu 80KS?

Mehanicar
15-04-2004, 21:35
Nista, :) , bez turbine je to cista utopia !

jujo
28-05-2004, 15:25
chico, usprkos tome sto si zavrsio strojarstvo nemas pojma o tome, posjedujem passata B4 1.9 TDI 110 KS, chip je unutra vec 2 god a promjene u radu, potrosnji, max brzini (210 km/h)nema. Niti je nece biti jer su svi ti motori; 1.9 TDI 90 KS, 1.9 TDI 110 KS... po mehanickim djelovima potpuno jednaki osim naravno elektronike, ona upravlja radom visokotlacne pumpe i krilcima turbine, zato ljudi stavljajte CHIPOVE u Austriji i Njemackoj to je normalna pojava.

fergazer
28-05-2004, 15:36
Pogledajte si temu CHIP tuning, tamo je već "obrađena" ova tematika...
A koliko su stručni ovlašteni serviseri koji rade kod nas koje si pitao za savijet već se pišu legende o toj njihovoj tzv. "stručnosti"...
Nemojte me pogrešno shvatiti, ali ja nisam pobornik tuniranja: kad si napravio tuning motora, reci mi jesi zamjenio možda radilicu, bregastu, brtvu glave i ležajeve, getribu??
Čovječe imaš preko 300 Nm vlečne sile, to je recimo oko 80 Nm više, pa kaj ti misliš jer ti je mjenjač predviđen za takav prijenos snage??
Velim, pogledaj si spomenutu temu, tam sam stavio kak se radi tuning, itd itd.<br><hr>

neotesani
28-05-2004, 23:03
otkuda vam podaci da su dijelovi isti? Radite u autoindustriji na poslovima projektiranja ili imate zenu tamo koja vam izvlaci podatke? Ili ste probali jezikom radilicu pa utvrdili da je isti materijal upotrebljen? Ili svako od vas doma ima ultrazvuk kojim redovito testira dijelove? Samo netko tko nema pojma moze tako kenjat ko vi, nemate dovoljno niti pocetnih niti povratnih informacija da biste bili tako "strucni" i "uvjerljivi". :smile20:

Black Knight_
28-05-2004, 23:50
Sto se tice ugradnje gotovih chipova, ne moras biti uopce kompetentan da bi ga ugradio. To je cista zamjena i uz upute potpomognute slikama svaki debil moze izmjenjati chip. Ako stavljas programibilni chip to je vec druga stvar. Tu je procedura malo slozenija i ukljucuje AFAIK barem 2-3 sata programiranja chipa sa kompjuterom - to nije pametno dati bilo kome.

Sto se tice vijeka trajanja samog motora to vjerovatno ovisi od motora do motora. IMHO utjecaj na vijek trajanja motora nije ni blizu toliki kao utjecaj na vijek trajanja turbine. Moja osobna procjena jest da ce rijetko koja od tih turbini na chipanim tdijima izdrzat preko 120tkm. No, vecina ljudi ce prodat svoj auto prije te brojke tako da se ljudi jednostavno ne zabrinjavaju s tim. Ali procjenjujem da nakon nekoliko godina ce kupnja TDIa biti prava lutrija.

Zato bi mozda bilo pametno da svoj originalni chip pohranite negdje i kad dodje prodaja vratite na auto radi lakse prodaje a chip naravno prodate posebno. Vise ce vam vrijedit auto bez chipa.

fergazer
29-05-2004, 11:39
Neće ni 120 tkm izdržat, u tome je stvar...
Neotesani, ak hoćeš napravit pravi tuning, kao što sam i reko moraš stavit kvalitetnije i bolje radilice, bregaste, stavit bolje hlađenje i sve već o ćemu sam pisao jer će ti sve otić nakon 50 000 km! A i kao što sam reko frend mi radi tuning VW motora tako da nisam amater što se toga tiče.
Ja nisam spomenuo da su djelovi isti ako misliš na juju, čak štoviše - nek si čovjek pročita temu <B>CHIP TUNING</B>, neda mi se opet sve pisat. :smile17:
Tamo mi je nick <I>sgracin!</I><br><hr>

neotesani
29-05-2004, 21:07
fergazer, tko je tebe uopce spomenuo.
A ono sto se tice podataka i dalje stoji. To sto on radi tuning ne znaci da ima te podatke jer se oni koriste samo u dizajnu motora i dalje nigdje (osim u kontroli izrade), prema tome rijec je o zasticenom podatku. A mehanicka svojstva moze saznati jedino na kidalici sto znaci da mora razoriti dio za uzorak ili indirektno pomocu ultrazvucnog aparata koji kosta 10 000 EUR navise ali ni to mu nije dovoljno jer podatak iz instrumenta treba znati i desifrirati. Ako koristi pojacanja bilo koje vrste onda je to na strani sigurnosti, ali jos uvijek "od oka" i napamet. A valjda kao buduci fizicar znas da se tezi postaviti odredjene zakonitosti a ne to raditi "empirijom vulgaris". A da meni prodate auto na koji je bio ugradjen redizajnirani chip bez spomena o tome prilikom kupnje, okacio bi vas za jaja i objesio na najvisu banderu u Zagrebu. Svaki dio ima svoj parcijalni koeficijent sigurnosti i da reprogramirate softver morate proci cijeli postupak proracuna da bi dokazali da ne prelazite dopustene vrijednosti materijala. Zato ako kupujete chip ili ga reprogramirate koristite proizvode firmi koje inace rade softver za auto kompanije jer su njihovi proizvodu sigurno jos uvijek u dopustenom podrucju. Samo glup covjek moze raditi nesto a da nema osnovne pocetne parametre, to spada u domenu eksperimenta, a ako zelite bit pokusni kunici - samo izvolite. Ali onda budite toliko posteni pa buducem kupcu recite sto mu prodajete. :smile20:

fergazer
29-05-2004, 23:21
:smile17: :smile12: :smile17: <br><hr>

fergazer
29-05-2004, 23:25
Da definitivno se slažem sa neotesanim, mislim ideja od <B>Black knighta</B> je dobra ali ××××no pokvarena... :smile18:
Al fora ti je da ako zeliš napravit pravi tuning, recimo povećat snagu za nekih >=20% (recimo sa 100 na 120 ks) ti ugradnjom čipa prelaziš dopuštene vrijednosti naprezanja materijala (kojih - već sam spomenuo)!
A podignut snagu za recimo 5-8% kaj je "dopušteno" (znači sa recimo 100 na 105) je za mene glupo bacanje love na čip...
Radje si za tu lovu natočim auto i odem u Gardaland! :smile25: <br><hr>

FpuntoHGT
30-05-2004, 00:10
Ma to stavljanje chipa je totalna glupost, govorim iz vlastitog iskustva! Stavio sam chip na punto cabrio 1.2 60ks i nakon godinu i nesto sitno i oko 70 tkm sve se pocelo kvarit!! Auto je isao puno bolje nego prije al kolko dugo, -godinu i pol, i onda je bilo sve gotovo!!! Sad vozim HGT-a bez chipa na isti nacin ko i cabria i vec 5 godina nisam bio u servisu osim na redoviti servis... Ak auto nije predviden za natjeravanje, nema ga smisla za to koristit, a za cijenu chipa i ostalog, a da ne spominjem cijenu kvarova poslje moze se nabavit nesto jace i bolje, u mom slucaju HGT...

Švicar
30-05-2004, 11:34
Interesantna tema"ATF
Gost",nisi u pravu kada usporedjuješ TDI motore 100,130, i 150 konja.Tvornički motor od 100 konja je nesto slabije dimenzioniran,drugi su uljni kanali i td.Sve do 20% ide ali više teško.

Nije problem motor samo motor,nekad se ugradu veći hladnjak ulja i td.najveci probelm je mjenjač i diferencijal,takvi pojačani dizeli razvijaju preko 300 Nm pri(obicno je ta granica dimenzioniranja mjenjaca bas kod 300 Nm)jako malim obrtajima sto je otežavajuđa okolnost kod mjenjača i sotalih prenosnih sklopova.Tosam radio kod prvh TDI motora od 90 konja,problema je bilo pa su se stavljali veći hladnjaci,alu karteri i onda je išlo.
Pozdrav sjeverno od Alpa.

FpuntoHGT
30-05-2004, 22:11
Ne kuzim zasto tolki ljudi misle da su tdi motori svi isti, da samo elektronika daje 30ks vise, da je tako onda nitko nebi kupovao najjaci tdi za tolko vise para nego najslabiji, puknuo cip unutra i sve super!! Seka mi vozi 156icu 1.9jtd tuniran programom iz 2.4jtd a stara je prije tjedan dana uzela rabljenu 2.4jtd, auto je s razlogom skuplji, bolje ide i mirnije radi od 1.9, pogotovo u leru tak da sigurno nije istina da je sve isto osim elektronike!!

fergazer
30-05-2004, 23:50
Nije ni to meni jasno, pa ne mogu bit isti pa da ga je.. već sam objasnio u temi <B>CHIP TUNING</B> u čemu je fora...<br><hr>

Black Knight_
31-05-2004, 11:10
FpuntoHGT, ti si stavio chip na 1.2 N/A masinu od 60 KS? I dobio cijela 2 konja i usput raz×××× motor...


Chip na N/A autu jednostavno nema sta pametno promijenit. Moze ti malo paljenje i smjesu na××××t i dobijes mozda par posto snage no zauzvrat moras tocit ××××no kvalitetno gorivo(sto je kod nas utopia) i motor mora bit ××××no dobro odrzavan da ne bi smjesa samodetonirala ili bila lose zmiksana.

Chipovi se stavljaju gotovo iskljucivo na turbo aute. Zato jer ECU tj. kompjuter kontrolira tlak tj. boost, ugradi se drugi chip koji dize boost, na taj nacin se moze dobit postena konjaza a jos uvijek sacuvati koliko toliko stabilnost rada motora i sa ispodprosjecnim gorivom.


Sto se tice getribi i ostalo, obicno je poznato koliko Nm getribe mogu izdrzat. Recimo moja na kalibri turbo je mogla bez problema izdrzat 300injak KS (serijski je 204). Za iznad 350ak KS se getriba dodatno ojacava. Kalibra turbo sa standardnim chipom ima 250ak konja sto getriba moze sasvim normalno podnijet - puno prije ce se razletit turbina naprimjer. Sto ce reci da je to stvar od auta do auta koji ce dio prvi podlec extra snazi.

Prema svojem iskustvu smatram da turbine tu jos uvijek najvise trpe u prosjeku. Ne iskljucujem cinjenicu da neki proizvodjaci jednostavno stave pretraljavu getribu i za serijski motor koja se chipanjem brzo unisti ali cini mi se da bi u pravilu getribe na turbo autima trebale biti dosta robusne..

OCTAVIAN
01-06-2004, 22:53
Dečki imam OCTAVIU 1.9 TDI 90 KS ima li netko iskustva s tim motorima i čipovima :smile22: