PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pitanje za Bullita



INTCP log dead
13-02-2003, 13:10
1. Koja je razlika ako se na auto stave samo sportske opruge, a ostave se serijski amortizeri ili ako se stave samo sportski amortizeri, a ostave se opruge.

Naime na miniju nemam opruge nego gumene nazovimo ih jastuke na kojima leži auto. I sad bi ga htio otvrdnut i u mogućnosti sam da samo stavim sportske amortizere.

2. Povezano s time. Negdje sam pročitao nešto u stilu: "pravi znalci odabrati će mekane opruge i tvrde amortizere?!?!? Šta im to znači i što dobiješ s tim????

Ako netko drugi nešto zna o tome isto može da iznese svoje stajalište:)) :)) :))

T-IE
13-02-2003, 21:50
Ja na GTI-ju imam skraćene opruge, a amortizeri su standardni i osim vizualnog efekta drugog nema, čak imam feeling da mi se auto više naginje u zavojima. Tako da bi trebao skratit amortizere. A interesirao sam se kod Šaca koliko koštaju Eibachove opruge i Koni amort. Pa kad sam saznao cijenu malo sam se ohladio.

Hondo_
13-02-2003, 22:18
T-IE ako sam dobro skužio, tvoje skraćene opruge su zapravo serijske opruke skraćene za koji zavoj, odn. podrezane. Normalno je da ti se auto još više naginje u zavoju pošto si odrezao zavoje, odn skratio oprugu i samim time ju oslabio. Auto je niži, ali je opruga slabija pošto je dio fali i zato auto pliva. Kraći federi su načinjeni od iste količine materijala kao i serijski, samo su gušće motani pa su zato kraći i nisu oslabljeni (uopćeno rečeno).
INTCP imaš opruga koje spuštaju auto do 3-4 cm i za koje ne treba mijenjati amortizere, a imaš i one koji su malo ekstremnije i koje rade samo sa drugim (kraćim) amortizerima. Kvalitetno otvrdnuti auto možeš samo sa amortizerima, jer sa oprugama zapravo utječeš na okomitu duljinu puta kotača (kraći federi - kraći put kotaća pri amortizaciji), ali ne i na tvrdoću (možda samo par posto).
Ovo za tvrde amortizere i meke federe je meni sasvim kontradiktorno jer je kod amortizera bitna sila ekstenzije koja se po meni sa mekim federom baš i ne može pogoditi.

HGT
13-02-2003, 22:36
Ja sam se raspitivao za Punta i na njegove orginalne amortizere mogu ići spušteni federi 3 cm naprijed i 1.5 cm otraga, a za daljnje spuštanje potrebni su i kraći amortizeri za koje pretpostavljam da su i tvrđi. Neki su orginalne amortizere dali na kraćenje (ali ne znam kako) i tvrđe punjenje.

T-IE
13-02-2003, 22:44
Je Hondo, točno tako kako si napisao, to je najgora moguća kombinacija samo što to nisam ja radio nego bivši vlasnik.
BTW, nije uopće problem skratit amort. Skratiš ga gore blizu navoja i natokariš.

INTCP log dead
14-02-2003, 07:48
To za opruge mi je sve jesano. Ali ja na minju nemam opruge već gumene nosače umjesto njih. Nije mi potrebnio spuštati auto već samo da dobro drži, mislim ubojito dobro, kao karting :)) :))

Tako mislim dat amoortizere otvrdnut, jer druge solucije ni nemam. Znači koliko sam shvatio ako otvrdnem amortizere to je bolje nego sportske opruge. Tj. ponašanje auta je bolje s otvrdnutim amortizerima nego sa tvrđim sportskim oprugama.

INTCP log dead
14-02-2003, 07:50
T-IE to što je ovaj radio je čista glupost. Ako je već želio ostaviti serijske opruge onda je mogao dat te opruge tokaru da ih raskali, sabije i onda ponovno zakali. I eto ti iste opruge sabijenije (tvrđe) i kraće.

Black Knight_
14-02-2003, 09:44
Moj je kadett bio spusten na taj nacin da su se uzele originalne opruge, zagrijale i stisnule. Auto je na taj nacin zabijen do poda. I nigdje nije pleso ni ljuljo, bio je tvrd ko moj ×××××.

INTCP log dead
14-02-2003, 13:51
To što si ti radio na jajcu crni je još uvijek bolje nego da ih samo režeš, al svejedno nije bolje od onog što sam ja rekao. Ti si ih samo zagrijao i sabio. Dosta je to slično ovome što sam ja rekao, isto se radi u peći. Recimo kad zakališ komad metala ga otvrdneš dosta i pojačaš.

Black Knight_
14-02-2003, 14:15
jest, tako je, kad je kisa blato je

T-IE
16-02-2003, 15:13
INTCP, pa koja je posebna prednost ako zagriješ opruge, stisneš ih i staviš nazad na orig. amortizere? Treba stavit i sportske amort. ili ih bar skratit.

INTCP log dead
16-02-2003, 15:17
Pa koja je prednost. Prednost je da sabiješ navoje i opruga je tvrđa nego serijska. Možda nije tvra ko sportska, ali je u svakom slučaju dosta tvrđa od serijske jer je sabijena, a broj zavoja je jednak.

Ako ih sabiješ za 3 cm, ne treba mjenjat amortizere niti kratiti. Preko bi trebalo, iz razloga što bi rikli po hitnom postupku.

bullit
16-02-2003, 15:19
Ono pitanje iz prvog posta izgleda kontradiktorno, ali upravo je to primjenjeno davnih dana na Lotusu Elanu, koji je kao i svi Lotusi imao fenomenalno lezanje na cesti.

Inace,danas ako kupis federe do 3 cm nize od standarda, to jos ide na standardne amortizere. Ako stavis jos nize, onda amortizer tj. njegov hod, ili radno podrucje vise nije na mjestu gdje bi trebalo biti, i on vise ne sluzi svrsi. Zato se stavljaju kruci, sportski amortizeri, s fiksnom ili stelajucom tvrdocom, ili najbolja varijanta, gewindfahrwerk, gdje mozes stelati i visinu auta, a automatski i tvrdocu amortizera.

INTCP log dead
17-02-2003, 09:08
Znači meni će na Miniju ostati serijski gumeni elementi koji su mekoće kao i serijske opruge kod drugih autiju. I kad stavim tvrđe amortizere bit će ko lotus elan :)) :)) :))

INTCP log dead
17-02-2003, 09:09
Da li kad se zakrenu zubci na torzionim šipkama, jeli onda auto tvrđi kao kad se sabije opruga npr.??'