PDA

Pogledaj cijelu verziju : Rat u Iraku

prolaznik
10-02-2003, 08:49
Širom svijeta održavaju se demonstracije protiv rata, a kod nas svi šute.
Zato bih želio čuti vaše mišljenje o ratu u Iraku, uzrocima i mogućim poslijedicama.

Bin Laden bivši je istaknute operativac CIA-e. Obučen je za sve metode vođenja specijalnih oblika rata, s ciljem borbe protiv komunista i Rusa u Afganistanu. Kad je komunizam srušen ostao je bez cilja te je sam potražio novi cilj.

Koji je bio njegov cilj kad je odlučio srušiti Tornjeve u New Yorku?
Moguća su dva odgovora:
a) želio se osvetiti amerikancima,
b) želi je izazvati amerikance za napad na arapske države.

Ako je želio samo izazvati amerikance za napad na arapske države to je mogao samo stoga što je želio radikalizirati arapske muslimanske mase, s ciljem formiranja jedinstvene arapske ili muslimanske države. Po obuhvatu ovdije su moguća tri cilja:
- minimalistički- ujediniti sve arapsle države između Irana, Turske i Egipta,
- optimalni- ujediniti sve arapske države,
- maksimalistički- ujediniti sve muslimanske države svijeta.

Ako su mu ovo bili stvarni ciljevi pitanje je jesu li ostvarivi?

U tom ratu i Amerikanci imaju svoje ciljeve; suzbiti muslimanski fanatizam, te se dokopati najvećih zaliha nafte na svijetu.

Je li Bin Laden naftu iskoristio samo kao mamac za amerikance?

U sukobu sa najjačom arapskom vojnom silom Irakom amerikanci imaju potpunu zračnu premoć, te zahvaljujući tome mogu raditi što žele dok je lijepo vrijeme. Međutim, u slučaju dizanja pustinjskih vijetrova njihovi IC senzori i uređaji za satelitsko nevođenje postaju neupotrebljivi. U trećem mjesecu počinje sezona upravo takvih vjetrova.
Hoće li amerikanci uspijeti dotad pokoriti Irak?
Da bi usporio napredovanje amerikanaca Irak može, umjesto linijske obrane, organizirati kružnu obranu svih gradova i sela koji imaju više tisuća stanovnika. Orađa može smjestiti u kuće Šita i Kurda te tako smanjiti smrtnost lojalnog sunitskog stanovništva, a povećati smrtnost nelojalnog stanovništva. Ovakvom obranom amerikanci bi morali držati znatnim snagama u obruču sve opkoljene gradove, čime bi se smanjile snage za daljnje napredovanje. Ulične borbe u opkoljenim gradovima mogle bi trajati mjesecima, te bi na kraju amerikanci mogli biti opkoljeni. Amerikanci mogu presretati sve zapovijedi Iračke vojske u realnom vremenu, ali Iračani mogu zapovijedi prenositi kuririma u civilu, na brzim motorima.

Hoće li amerikanci ostvariti svoje ciljeve, ili će Bin Laden ostvariti svoje ciljeve?

Vrlo brzo vidjet će se ishod prve runde rata. Ako pobijede amerikanci cijena nafte vjerojatno će ići dolje, a ako pobjede arapi cijena bi mogla višestruko porasti.

Kako će to dijelovati na domaće gospodarstvo?

kao prvo...
10-02-2003, 12:56
..."PROLAZNICE", vecina je Amerikanaca ZA rat, tj. da se Sadam razoruza. Protiv rata je najvise 20% Amera, a mozda i toliko Evropljana. Barem 50% Evropljana je ZA razoruzanje Iraka. Onih 20-ak % se nesto malo cuje...a da pocnu demonstrirati i pobornici nasilnog razoruzanja Iraka - sta mislis kako bi bilo?

Drugo:
Tvoje analize slice na hladnoratovska vremena.

A sta se tice rata..."analize" su ti smjesne... budi uvjeren da ce rat biti vrlo kratak i ucinkovit.

Sjeti se samo rata prije 12 godina kojeg je Sadam nazvao "majkom svih ratova"... On i danas uvjerava (a mozda i sam vjeruje?!) da je u tom ratu pobijedio...a poginulo je oko 100 000 Iracana, i oko 100 (stotinu) Amera i drugih. A kako je zavrsila slavna Iracaka vojska - i to se zna...Isto kao i Q8, a onda je Irak i imao nesto cime se je mogao braniti...a sta ima danas (osim kemijskog i bioloskog oruzja!)??? Ne dao mu bog da i to upotri××××...

s-pirovi
10-02-2003, 20:36
Prolaznice...

U svakom sukobu iznedju muslimana i krscanskog svijeta - muslimani gube! To je tako bilo, i uvjek ce biti! I to tako mora biti! Kad su 9/11/2001 muslimani srusili TWINS u NY, sav je muslimanski svijet skocio ...ponadali su se da imaju sansu....Zna se da njihov krajnji cilj cijeli muslimaski svijet (sura 32).

Tako nesto se vise nikad nesmije ponoviti...Na to muslimane treba svugdje posjecivati...da su zaostala srednjevjekovna svjetina!

Manijak
12-02-2003, 17:36
Odluće li se amerikianci da šalju pješake u rat protiv iraka, bolje im je da pošalju plačeničku vojsku. Jer ako pošalju svoje vojnike, previše će ih poginuti da bi to mogli podnijeti prosječni Amerikanci. Kako će svojoj javnosti moći lagati kako su prošli s malim gubicima u ljudstvu, koji će ustvari biti enormni?

Koliko...
12-02-2003, 21:25
...je Amera poginulo za "pustinjske oluje"? Manje od 100 (mislim 91) ! A Iracana? 100000! A Ameri su ih SVE! mogli potuci...Generalu Schwarzkopfu je trebalo jos 6 sati da POTPUNO!! unisti svu I××××× vojsku! Bush senior je onda ZAUSTAVIO Schwarzkopfa! - kao Irak mora zadrzati dio snaga da Iran ne dodje u napast...itd. Svi su bili uvjereni da ce Iracani sami srusiti Sadama...tu su se prosli...zato imamju(mo) sad sve te probleme... velika pogreska Busha seniora!
Koliko je Amera poginulo u Afganistanu?
Kolko je Izraelaca poginulo od Palestinaca u borbi?? Palestinci (kao i drugi muslimanski teroristi) imaju jedinu sansu ubijati civile...nikad se nisu niti (niti nece) uci u izravnu borbu...jer znaju da nemaju sanse i da su najobicnija primitivna inferiorna svjetina - ...I to je tako uvjek bilo i tako ce to uvjek biti...na to moraju muslimani uvjek biti podsjjecivani...

Zar ti zaista mislis da Iracani (muslimani!) imaju IKAKVE sanse sa Amerima (krscanima - zapadna kulturna sfera)? Omjer ce biti najmanje 100 naspram 1!
I tako uvjek mora biti! I bit ce!

Muslimanima ostaje da se stalno potvrdju kao srednjevjekovna svjetina.. ili da odjebu tu ×××××riju od Muhameda koja im je donijela sav taj jad....

Prolaznik
20-03-2003, 09:06
Velika klaonica je počela!

Milijun arapa i 200.000 amera moglo bi platiti glavom. To mi nije drago ali moje simulacije takve rezultate daju.

Cijena nafte otići će iznad 100 &.
Hoće li izrael opstati, sumnjam.
Obnovljivi izvori energije napokon će dobiti šansu za razvoj.

Ipak sve najviše ovisi o meteorološkim prilikama, unatoč najmodernijoj tehnici.

POZNAVAOC
20-03-2003, 09:45
Rat JOS nije poceo!
Ameri su samo - izgleda - promasili Sadama Huseina!
Rat ce trajati najvise 2 tjedna! Poginuti ce zanemarivo malo Amera i Engleza,
...a od Arapa ce poginuti samo ×××××× koje ce se boriti (i nazalost ponesto civila, jer je Sadam postavio vojsku i i vojne objekte oko civilnih)!
Ali niti njih nece biti previse!
Predaja je vec polako pocela...

i nafti...
20-03-2003, 09:47
...je vec pocela padati cijena! Burze su dobrano poskocile vec, Dolar je znatno ojacao...

blento
20-03-2003, 10:14
Ulazak Amera u Irak i oslobodjanje Iraka od Sadama nije problem, sve to ce se desiti u roku od 15 dana a sta ce se onda desiti tesko je predvidet.
Ameri mobilisu Iracane (izbjeglice) u Europi i Americi i obucavaju ih u Madjarskoj i Turskoj i oni bi trebali biti policija u NOVOM IRAKU.
Dali ce biti prihvaceni od NARODA?

Nijedan crni vrag...
20-03-2003, 10:50
...nije toliko crn kao sto je Sadam! Budi siguran da ce biti prihvaceni...

ŽAP
20-03-2003, 17:40
Ma rat je počeo,po mom mišljenju,samo zbog nafte i židovskih lobija kojima ovakvo stanje odgovara.Moglo bi se reči da je ovo religijski rat sa profitom.U svakom slučaju nijedan rat nije dobar jer će opet najebati onaj ni kriv ni dužan.

frx
20-03-2003, 21:38
Ko ce nakon ovakve akcije amera vise dozivljavati UN kao neki faktor mira u svijetu? Ameri su ovom akcijom pokazali da mogu raditi sto im se prohtje a kad drugi to tade završe na Haaškoj optuznici

strateg
21-03-2003, 13:11
Jedini spas za Irak je da SRBIJA I SJEVERNA KOREJA otvore nove frontove protiv AMERIKE!
DIGNI GLAVU SRBIJO (ako imas muda)!

iraq
21-03-2003, 17:27
http://www.wavecaps.com/images/flags/iraq.gif

Promatrač
22-03-2003, 16:46
Očito Prolaznik nezna o čemu govori. Visoka cijena nafte prije svega ne odgovara Arapima jer se potrošači onda okreću drugim tržištima. Ukoliko Irak postane demokratska država okrenuta prosperitetu, a ne jednom čovjeku (Sadamu - političaru, a ne vjerskom vođi kako misli većina ljudi) biti će opet bogata država kao što je bila prije rata s Iranom. Da, sada svi plačemo za "narodom", a kada je Sadam vodio ratove i gušio pobune u "krvi" onda smo mirno gledali Dnevnik i zgražali se. Zamislite - većina ljudi misli da je Irak zapravo jedna suverena država koju vodi jedan mirni Predsjednik i to je sve. Svi se pravimo brižni, vidjet ćemo što će biti ako Sadam pošalje malo biološkog oružija. Ja predlažem da ipak sakčekamo da Sadam počne prvi sa bio-kemiskim i nuklearnim ratovanjem pa da ga onda smirujemo diplomatskim i mirovnim inicijativama. A kako smo tek plakali kada su bombe padale po Srbiji. :smile09:

POZNAVAOC
22-03-2003, 17:05
Da promatracu i ja sam zazelio da Iraq iskusa nesto kemijskog oruzja u podzemnoj zeljeznici Pariza ili Berlina, pa da onda panicno dodju moliti Amere da ih spasu! Evropa je uvjek bila podjeljena i svadljiva, kao uvjek, (sjetimo se kad smo patili od srpske agresije)...tako je i sada...Americi je izgleda sudbina da spasava Evropu...WW1, WW2...Srbija 90-ih, Musliani/AlQuuida, Sadam...itd.

Inace...kako rekoh, rat se blizi kraju!..bit ce izgleda jos manje zrtava nego sam mislio...

blebto
22-03-2003, 19:42
Pozuri sa isporukom generala Haskom tribunalu da nebudes sledeci!

razvija...
23-03-2003, 18:04
...se neocekivano - neobicno! Zanima me gdje i kada ce Ameri zadati finalni udarac!

S-pirovi
24-03-2003, 07:58
Da li je ziv???

"Američki napad na Sadama Huseina u četvrtak ujutro pokrenut je prema informaciji jednog visokog iračkog dužnosnika, koji je američkoj obavještajnoj službi CIA otkrio mjesto gdje bi irački predsjednik trebao provesti noć, piše u nedjelju američki tjednik Newsweek.

Pozivajući se na neimenovani izvor pri obavještajnim službama, list tvrdi da je taj Sadamu blizak irački dužnosnik, kojeg je nedavno "regrutirala" CIA, obavijestio u srijedu svoju američku vezu da irački predsjednik, vjerojatno sa svoja dva sina, treba provesti noć sa srijede na četvrtak u podzemnom skloništu ispod jedne kuće u rezidencijalnoj četvrti Bagdada.

Čim je dobio tu informaciju, direktor CIA-e George Tenet je obavijestio ministra obrane Donalda Rumsfelda i predsjednika Georgea Busha, koji je nešto poslije 1 sat iza ponoći po srednjoeuropskom vremenu dao zeleno svjetlo za operaciju eliminiranja prvog čovjeka iračkog režima, piše Newsweek.

Prema naredbi zapovjednika operacije "Iračka sloboda" generala Tommyja Franksa, dva nevidljiva lovca bombardera F-117 bombardirala su navodno sklonište Sadama Huseina u četvrtak oko 3.30 po srednjoeuropskom vremenu.

Newsweek također navodi da je informator CIA-e, koji se nalazio izvan bunkera, potvrdio da se Sadam nalazio unutra u trenutku napada, ali nije mogao reći je li irački predsjednik ubijen, ranjen ili neozlijeđen u tom napadu.

Račan
24-03-2003, 15:18
Mi smo hrabro digli noge i namjestili dupe.Noge za Amere.Pa smo onda malo dupe za Europu kad nam je podviknula.Umiljato jagnje dvije kite sisa.

tako je...
24-03-2003, 19:22
...Fredo! Odrzao se je Racan mnogo duze od predvidjenog...nece jos dugo!!

Inace kako se stvari odvijaju u "matici"?

Grga
26-03-2003, 05:08
Kao i nekada u vrijeme Vukovara i Sarajeva, CNN i ostala dezinformaciska ekipa, prodaje volovima muda pod bubrege.
Srbo-cetnici su po svjetu vikali STOP THE WAR IN CROATIS a nase ovce, kao i vi ovdje imale su istu parolu i plakate, niti ne shvacajucikoliko su bili izigrani.

NEMA RATA U IRAKU...!!!!!!!??????!!!!!!

ima samo AGRESIJA SILNIKA. I TESTIRANJE NOVOG ORUZJA NA ZIVIM LJUDIMA.

To vam je isto ono kao kada je nekada isao Tito u Bosnu sa gostima u lov na medvjede. Tri dana prije, par medvjeda ja bilo pohvatano i drogirano itd.

Lako je loviti ribe u kanti, a somove jos lakse kada progutaju ne samo udicu nego i olovo. Pa kaj ste sljepi ljudi !? :smile11:

Promatrač
26-03-2003, 22:04
E moj Grga, kada je Sadam istestirao svoje nove "otrove" na 5000 državljana svoje države onda je to valjda bilo uredu, a sada kad ga je stigla kazna (napokon) tvrdiš da Bush testira oružje. Baš kao da su za to potrebni živi ljudi, kao nezna se kako bomba od deset tona eksploziva djeluje na ljude pa je baš sad Bush zapeo da je testira u Iraku. Ima tu puno drugih nemoralnih interesa Bushove administracije, ali oni su nus produkt čak i mirovnih i humanitarnih i gospodarskih akcija velikih država. Informacija za one koji neznaju: čak i humanitarne inicijative nose ogromne zarade nekim profitnim humanitarnim organizacijama iz sada nam brižne Francuske. Još jedna činjenica o humanitarnoj Francuskoj politici - prije nekoliko godina njihovi su komandosi potopili brod Greepeaca na Novom Zelandu jer su se usprotivili pokusima sa nuklearnim naoružanjem, kampanje protiv Alžira neću spominjati zato što su bile "davno".
Zanimljivo bi bilo pitati Kurde i Šijite što oni misle o ovome ratu, sigurno su "ljuti" na Busha što će konačno maknuti njihovog mučitelja sa vlasti. Možda pokrenu inicijativu da cijeli Svijet počne slati pisma Sadamu sa mirovnim porukama pa se Sadam možda uguši od silne pošte.

Grga
26-03-2003, 23:16
Za tebe koji promatras.

" TKO JE BEZ GRIJEHA NEKA BACI PRVI KAMEN", dakle ne pretvaraj ovu diskusiju u to sto je tko zasluzio, nego pokusaj opovrgnuti moju tvrdnju da ovo U IRAKU NIJE RAT, nego agresija i masakr bez valjanih razloga.

Amerikanci ruse U.N. a ne IRAK ako jos nisi shvatio sto se zapravo dogada, jer oni danas nemaju nikoga tko bi im se mogao oduprijeti, pa in jedino U.N. stoji na putu. Ovim ratom oni su rekli cijelom svijetu NAS NIJE BRIGA STO ITKO DRUGI OSIM NAS MISLI I NITKO NAM NISTA NE MOZE.

Zar ne shvacas da ako predemo na PREEMPTIVE FIRST STRIKE metodu meduljudskih odnosa da to onda znaci
TKO JACI TAJ KVACI ili THE MIGHT IS ALWAYS RIGHT ili povratak na zakone dzungle, gdje slabiji moraju biti zrtve i to je onda legalno. Promisli sto to onda znaci, za svih nas.

Toj je ono zasto se ljudi bune protiv ovog rata, a pogotovo zbog americkog cinizma kada se zna da poslije HILABDJE
( upotrebe bojnih otrova nad vlastitim stavovnistvom, Ronald Regan je slijedece godine cak povecao ekonomsku i tehnicku pomoc Sadamu iako je znao tocno sto taj radi )

Zabrinjavaju me ljudi koji razmisljaju kao ti, jer nemaju duge nosove, a ne vide i ne misle dalje od vlastitog nosa, a jedini princip im je
MI SMO ZAPADNJACI I MI VLADAMO SVIJETOM.

.." KOME ZAKON LEZI U TOPUZU,
TRAGOVI MU SMRDE NECOVJECSTVU..."

P.P. Njegos

s-pirovi
27-03-2003, 09:52
Bog Grga...inace...stalno sam razmisljao kako i gdje ce Ameri dati odlucujuci i brz udarac Sadamu!
Izgleda da zele "izmamiti" republikansku gardu van iz Bagdada na jug, a onda brzim manevrom sa sjevera?? u Bagdad...iskrcali su padobrance na sjeveru i zauzeli aerodrom...
Zanimljivo!

Promatrač
27-03-2003, 19:58
Hmm… Grga, slabo čitaš.

Svoje mišljenje ne skrivam između redova. Čitaj kako piše. Nisam Zapadnjak i ne vladam Svijetom.

Zanimljivo je da, ako se predstavljaš kao čovjek mira i dijaloga, služiš uvredama i nemaš tolerancije prema različitim mišljenjima.

Zanimaju me tvoji «valjani» razlozi za masakr. Ako ti za masakr trebaju «valjani» razlozi – iznesi ih.

Zanimljiva teza sa kamenjem koja poziva da se nekome ne sudi ili ne izvršava kazna jer nisi ni sam «čist». Ipak, zar se time ne bavi i UN - između ostalih.

Prvi napad i to preventivni. Složio bih se da je to loša politika. Ali u ovom slučaju ovaj napad je zakašnjeli, a ne preventivni. Sadam je napao davno prije, koliko ja znam, iako ne Američki mir onda svakako Svjetski mir, preko milijun mrtvih dovoljno govori.

«Nije rat, nego agresija» - ako si primijetio na CNN-u se najčešće koristi termin «Napad na Irak», a ne službeni američki naziv «Sloboda za Irak». Slažem se sa tom konstatacijom to je baš – napad.

Ovaj će napad između ostalog donijeti i neke pozitivne posljedice. Irački će narod dobiti po prvi put u svojoj novijoj povijesti šansu da se posveti izgradnji svoje države, a ne izgradnji Sadamovog kulta osobnosti. Naglašavam – šansu, jer «demokracija nije rješenje već put do rješenja» kako je rekao Nelson Mendela. Tamo gdje ima imalo demokracije ima i šanse da se ta demokracija još više razvije, za razliku od totalitarnih režima koji takve šanse ne daju.

Kako uvjeriti Sadama da siđe s vlasti, kada je na vlast došao vojnim udarom koji je vodio general Bakhr i socijalistička partija Bass/Bath (ili kako se već zove)? Kako ga natjerati da razmisli o tome što znači kada jedan političar ima više od 70% ljutih protivnika u vlastitoj zemlji. Kako dovesti Predsjednika za pregovarački stol ako je bio u stanju poslati 600000-800000 svojih sunarodnjaka u devetogodišnji rat protiv Irana? Da ne nabrajam dalje, ovo nije osuda jer ja nisam sudac ovo su - povijesni fakti (kada raspravljamo o odnosu UN i problema razoružanja Sadama Huseina moramo ih biti svjesni). Sada kada znamo s kim imamo posla, što radi UN?

Da vidimo što je to UN? Skup država, od kojih neke imaju utjecaja, a neke baš i nemaju. To je ipak jedna rastrzana politička organizacija kod koje velike suprotstavljene sile vuku svaka na svoju stranu, a mali su i dalje mali. Vidjeli smo kako su se ponašali i u odnosu prema našem Domovinskom ratu. Pa kako to UN stoji «na putu Americi» tj. Bushovoj nemoralnoj i agresorskoj politici? Po mome UN nije organizacija koja je zapravo dobra i ona je nama «malima» kao neka zaštita – nisam to vidio nigdje. Svaka čast humanitarnoj (neprofitnoj) pomoći. Irak sigurno ne ruši UN, ali je svakako viđenje rješenja Iračkog problema veliki kamen spoticanja. Ovako razjedinjen UN ohrabruje Sadama u njegovim namjerama i šalje poruku drugim «Sadamima» u Svijetu da učine isto. Što je potrebito za to vidjeli smo od Sadama: treba samo igrati politiku «toplo-hladno» i sve će biti u redu. Budeš malo žešći, UN te opomene, malo se povučeš, onda opet nanovo i tako u nedogled možeš kršiti rokove i rezolucije jer i tako i tako znaš da razni politički interesi se neće moći složiti oko konačnog riješena problema koji bi mogao biti vojni.

Povratak na zakon džungle. Pa kada smo se mi (Čovječanstvo) odmaknuli od toga zakona?
Zar zakon jačega ne vlada Svijetom? To naravno nije dobro, ali na određenom općem počelu današnje organizacije «civilizacije» to je surova činjenica. U Iraku je Sadam zakon jačeg doveo do savršenstva zamisli kako je njemu održavati se na vlasti kada ga okružuju toliki unutarnji i vanjski neprijatelji.

Irački narod se sada može nadati da će neki drugi «jači» (Amerika), skinuti s vlasti Sadama pa će i oni možda dobiti šansu za život pa čak i možda bolji život (hrvatska nije imala nikog «jačeg» na svojoj strani u Domovinskom ratu, Srbi su imali svog «Sadama», ali oni su ga i birali pa neka im bude). Ukoliko se u Iraku vrata demokracije makar malo odškrinu zar to neće biti neka pozitivn

s-pirovi
28-03-2003, 09:08
Bravo promatrac! POTPISUJEM!!

Ozi
28-03-2003, 10:25
"Ovaj će napad između ostalog donijeti i neke pozitivne posljedice. Irački će narod dobiti po prvi put u svojoj novijoj povijesti šansu da se posveti izgradnji svoje države.."

Hahahaha Iracki ce narod dobiti mudo Marijanovo. Zar vec sad Ameri ne odredjuju ko ce vladati Irakom, koje firme imaju pravo da konkurisu za poslijeratnu izgradnju Iraka, itd.
Irak ce dobiti ono sta su odavno dobile vecina lationoamerickih zemalja - eksploataciju!

Irak...
28-03-2003, 12:03
...ce biti ispit USA.

USA je itekako vazno da taj ispit uspije...jer radi se o njihovoj osobnoj sigurnosti!!

Promatrač
28-03-2003, 15:01
Je Ozi, tako je.

Naglasio sam da se radi o šansi koju je moguće iskoristiti ili upropastiti.

Eksploatacija se može i iskoristiti za razvoj jer što se tiče gospodarstva Amerika će morati uložiti strahovito puno u tehnologiju da bi mogla eksploatirati Irak. Sva ta tehnologija ostati će Iraku baš kao i dosta tehnologije koja trenutno ostaje u Kini od Američkih informatičkih tvrtki.

Irački narod se sada može nadati da će neki drugi «jači» (Amerika), skinuti s vlasti Sadama pa će i oni možda dobiti šansu za život pa čak i možda bolji život (hrvatska nije imala nikog «jačeg» na svojoj strani u Domovinskom ratu, Srbi su imali svog «Sadama», ali oni su ga i birali pa neka im bude). Ukoliko se u Iraku vrata demokracije makar malo odškrinu zar to neće biti neka pozitivna strana agresije.

Dali ja shvaćam da je agresija na Irak nemoralna stvar, da naravno, ali medalja ima i drugu stranu. Zapravo to želim reći onima koji samo kude i osporavaju napad na Irak. Oni koji su protivnici Bushove politike poglavito u zapadnome svijetu trebali bi upotrebljavati puno kvalitetnije kontra argumente. Kako se može raspravljati sa ljudima koji samo kao navijeni ponavljaju «to je sve zbog nafte» i «samo isprobavaju nova oružja». Problem jednostranog napada na Irak je ipak kompleksniji, ima tu pravih ciljeva agresije koji će za posljedicu imati američki utjecaj na članice OPEC-a (samo Saudijska Arabija i Kuvajt im nisu dovoljni) zatim naravno ima i drugih političkih i gospodarskih beneficija koje će imati Amerika, a ponešto i sam Irak. Ako pogledamo Američki poslijeratni utjecaj na Njemačku možemo vidjeti da je Njemačka ispala sasvim dobro pa i Južna Koreja, Japan, itd. Što se desilo zemljama pod komunističkom čizmom možemo vidjeti u Vijetnamu, Sjevernoj Koreji ili istočnoj Evropi i kod nas.

Ozi
29-03-2003, 02:16
Posmatrac, drago mi je da se bar slazemo oko moralne strane rata u Iraku.

Da ce Iraku biti bolje nego pod desetogodisnjim medjunarodnom izolacijom i svakodnevnim bombardovanjem, definitivno da hoce, ali bas sumnjam da ce biti kao nekad kada je iracki dinar bio najjaca valuta u svetu, i kada su sami Iracani imali slobodu da sami odlucuju o svojim resursima, svojoj vanjskoj politici, itd.
Irak postaje kolonija, a arapske, africke i azijske zemlje vrlo dobro znaju sta znaci ne imati SLOBODU.
Veruj mi, nekada je to vaznije od punih stomaka. Pa zar se i vi niste borili za istu stvar - da sami budete svoj gospodar.

Dobro, reci ces da iracki narod ionako nema slobodu pod Sadamom, ali zar Iracani sami nisu merodavni da kazu nesto o tome?
Kako je moguce da Iracani jos nisu shvatili da su Amerikanci i Englezi dosli da ih "oslobode"?

Sto se tice rata na ex-YU prostorima, ne slazem se sa tobom uopste. Imali ste podrsku celog sveta (Vatikan, Nemacka, arapski svet, i da ne nabrajam). Srbi su imali samo nemocnu Rusiju ciji se glas u medjunarodnoj diplomatiji jedva cuo.
E da, Srbi su imali Slobu koji nije bio dorastao vremenu, i koji je vukao Srbe u propast.

Ozi
29-03-2003, 02:39
Evo jednog interesantnog razmisljanja (ne moje) o motivima rata u Iraku:

Osnovni razlozi rata USA vs Irak i USA vs EU

U zadnjih 50 godina, americki dolar(USD) je glavna valuta u svijetu.
Americki dolar se pravi na samo jednom mjestu "Federal Reserve, USA"
cije je vlasnistvo i konsortium prvatnih jevrejskih banaka.

Ako recimo neka zemlja tipa(da uzmemo aktuelnu) Francuska ili bilo koja druga
oce da kupi nesto za recimo $50 miliona ili vise, ta zemlja mora da "odradi" te pare.

Ako se recimo kupuju banane ili metal ili nafta, zemlja koja prodaje ce potrazivati US dolare,
dok ce zemlja koja kupuje morati da "nadje" US dolare. U nedostatku USD ta zemlja se mora obratiti USA
da bi potrazivala dolare kojim bi mogla da kupi od trece zemlje robu koja je prodaje za USD.
Amerika(USA) tada emituje(daje) toj zemlji dolare normalno uzimajuci velike provizije.

Ali ako USA kupuje i njoj trebaju ONA(USA) ih samo odstampa.
TO USA RADI U ZADNJIH 50 GODINA KAKO JE NJENA VALUTA POSTALA OSNOVNO PLATNO SREDSTVO U SVIJETU.
Amerikanci su tako preplavili svijet sa svojim US dolarom nemajuci DOVOLJNE ZLATNE REZERVE U BANKAMA
DA POKRIJU VALIDNOST TOLIKOG NOVCA. ZATO I SAMO ZATO AMERICKO "TREDIRANJE" IMA OGROMAN BUDZETNI DEFICIT
,KOJI JE OKO $2.5 TRILIJARDI (2500 HILJADA MILIJARDI DOLARA), i rasce i sljedecih godina, kako je za Bush-ov
budzetni plan budzetnog deficita koji ce narasti na 3.5 u sljedece 3 godine, sto je 50%
od GDP(gross domestic product ili ukupan domaci proizvod, znaci ono SVE STO DRZAVA ZARADI(ONO "PLAFON")).

E SAD ZASTO IRAK???

Irak je prva zemlja OPEC(svjetska organizacija prodaje i cjena nafte), koja je PRESTALA PRODAVATI SVOJU NAFTU ZA USD
DRUGIM ZEMLJAMA I POCELA JE PRODAVATI ZA "EURO"(evropska valuta)!
Novembra sestog 2002 kada je 1EURO bio 0.8USD, Irak je izgubio mnogo novca jer je napravio
ovu tranzakciju sa USD na EURO(znaci sve svoje novcane asete koji su bili USD zamijenio je sa EURO). ALI INVESTICIJA SE ISPLATILA. U isto vrijeme EURO je poceo da
osnazuje i raste prema USD i kao rezultat "voila"- Irak jer ima EURO sada samim tim zaradjuje dosta novca(kupio sa USD EURO pojeftino i sada EURO raste).

Ali ovo ce sad da kosta IRAK i IRACKI narod najvise jer im amerikanci to nece oprostiti

Z A S T O ???????

Evo zasto, odma iza Iraka, dva velika proizvodjaca naftei clana OPEC, Iran i Sirija, pouceni iskustvom Iracke zarade
se prebacuju sa USD na EURO i potrazuju za svoju naftu EURO a ne USD.
Na kraju je ispalo da sve clanice OPEC-a ce se prebaciti na EURO, POSEBNO JE INTERESANTNO DA JE
ZELJU IZRAZILA I VENECUELA KOJA PROIZVODI 7% SVIJETSKE NAFTE i vec sada prodaje veliki
dio svoje proizvodnje nafte za EURO ne za USD(sjetite se nereda prosle i ove godine u Venecueli-ameri opet prste umjesali).
To znaci da je sama Venecuela VEC promjenila pola valutnih rezervi u EURO.

Sa druge strane zemlje, Ruska centralna banka i Kineska centralna banka(ciji GDP je drugi u svijetu iza USA-KIna)
SU VEC PROSLE GODINE SE PRESALTALI SA USD NA EURO.
To je razlog sto danas na internacionalnom marketu imate VISAK USD i MANJAK(POTRAZNJU)EURA.
TO SADA PREDSTAVLJA NOCNU MORU ZA AMERIKANCE I NJIHOVU PRIVREDU KAO I NASTAVAK ULOGE
SVJETSKE KRVOPIJE I GLAVNOG "LEZI L×××× DA TE JEDEM" LIHVARA

Alan Greenspan je dao prognozu da ce USA izgubiti 13triliona(13000milijardi)USD samo u prvoj fazi ovoga sto se desava sa promjenom
USD u EURO, jer ako EURO postane prva svjetska valuta kakav je bio USD zadnjih 50 godina,
USD ce drasticno da padne. Amerika nece vise moci da stampa, prodaje i emituje (toalet papir)(money for nothing)
na marketu kako ona hoce, BEZ ZLATNE PODLOGE U SVOJIM BANKAMA. Mnoge drzave bi se tada oslobodile USD i prigrlile EURO
da kupuju prvenstveno naftu od OPEC-a pa onda i ostale robe.
NETREBA BITI MUDRAC, ONDA BI SE NAJVECI INVESTITORI POVUKLI IZ USofA U EVROPU.
ZIVLJENJE O DUGOVIMA I O STAMPANOM NOVCU(USD) BI NESTALO.

Jos sada dok ovo citate americki dolar se neprirodno i sa pomoci US politickih tri

Ozi
29-03-2003, 02:45
Jos sada dok ovo citate americki dolar se neprirodno i sa pomoci US politickih trikova odrzava u Kini, Sjevernoj i Juznoj Koreji,
Tajvanu i Japanu. Te zemlje proizvode skoro svaki produkt koji USA potrazuje. Amerika kao sto mnogi znaju ZATO pozajmljuje velike pare tim zemljama,
pa na taj nacin te zemlje MOGU da proizvedu STA ce biti prodato u samoj Americi NAZAD.
HAHAHHAH ....PROFIT OPET KOJI TE ZEMLJE ZARADJUJU IDE NAZAD U AMERIKU NA OTPLATE DUGOVA TIH ZEMALJA ZA ONE PARE KOJE IM JE AMERIKA POSUDILA NA PRVOM MJESTU. TACKA.
(POKVARENO I LUKAVO DO SRZI...ZAR NE????)
Bankari i ekonomisti su davno predvidjeli i procijenili da, ako zemlje Azije budu i dalje nastavljale
da podrzavaju USD sa upotrebom politickih trikova Americki dolar ce da se strahovito sroze.
Azija ce se brzo "presaltati u EURO, zbog naravno potrebe za naftom prvenstveno, koje opet dolaze iz OPEC-a zemalja koje vec sada
okrecu ledja USD. ZATO I IZGLEDA BUSHOVE 'AXIS OF EVEL' su sve one zemlje koje potrazuju EURO umjesto USD.
Amerikanci ce napasti te zemlje(Irak, Sirija i sad u previranju Venecuela), promijeniti vlade u njima sa novim "svojim" marionetama
koje ce naravno raditi sta im USA diktira a ne potrebe njihove zemlje i njihovog naroda.
Na taj nacin USA ce pritisnuti te velike proizvodjace energije da ponovo naplacuju i potrazuju u USD a ne u EURO
samim tim i kupce koji ce morati da placaju u USD a ne u EURO.
Znaci opet ce da bi nasli USD morati ici preko USA za "finu proviziju", a sama USA ce dobijati naftu za obican papir koji nastampa.
UPRAVO JE OVO RAZLOG ZASTO VELIKA BRITANIJA NEMOZE DA SE ODLUCI IZMEDJU EVROPE I EVRA(jos cuva funtu kao platezno) I
VAJNOG PRIJATELJSTVA SA USA.
Jer da se V.Britanija prebacila na EURO kao i ostala EU nebi mogli biti na USA strani, nego
kao i obicno britanski kao hijene posmatraju kako ce se situacija do kraja razvijati.
Ako bi USA pobijedila, Britanci bi zadrzali funtu kao platezno sredstvo, a ako EU pobijedi
i zaustavi rat na zemlje na koje se USA ostri, Britanci ce da se presaltaju na EURO koje
"prebacivanje su samo malo odgodili" i pored toga sto za sada gube pare sto se nisu vec prebacili na EURO.
Pitanje ko ce da dobije bitku u Savjetu Bezbjednosti koje u ime EU vodi Francuska(Njemacka nemoze ni pod razno zbog dva rata u proslom vjeku),
i na drugoj strani USA, POKAZUJE DILEMU BRITANACA I par uplasenih vladajucih partija u zemljama clanicama EU kojima je
USA vec "obecala" "vile i gradove" ako okrenu ledja EU bratstvu(Spanija, Italija).
To sto ce na sljedecim izborima letjeti sa fotelja, pasce sa tog leta na velike svote USA novca da im omeksa pad.
Stoga ulozi oko ovoga rata kako i laik sada moze da zakljuci su daleko siri i slozeniji no sto se
misli na razloge samo "demokratije", "terorizma", Oslobodjenja Iraka i njegovog naroda od
mrskog tiranina", same nafte, religijskih pitanja. i raznih drugih gluposti koja se serviraju medijima i dokonim
pojedincima.
JER AKO AMERIKA NECE ZAPOCETI RAT IZGUBICE TITULU SUPERSILE I TO NE ZA TAJ SUKOB NEGO I ZA UBUDUCE OD EU!!!
Zato Francuska i Njemacka oce da se bore skroz do kraja "za mir" u Savjetu Bezbijednosti u UN.
Irak je samo pocetak. KO GOD POBJEDI TRAJACE MNOGO DUZE.

ZA KRAJ I LICNA MOJA PROCIJENA ZA SLJEDECE DOGADJAJE:
AKO USA I OKUPIRA IRAK, SLJEDECI POTEZ AMERIKE NECE BITI SJ. KOREJA
NEGO SIRIJA I JORDAN. POD IZGOVOROM I PRIJETNJOM NESTABILNOSTI U REGIONU
ZATO STO SE REMETI "MIRAN SAN" IZRAELU KOJEM PRIJETI SIRIJA SA SJEVERA PREKO I U SAMOM LIBANU,
USA CE DATI ULTIMATUM SIRIJI DA SE POVUCE IZ LIBANA, NA STA OVOJ NEPADA NAPAMET ZBOG
PRIJETLJE PONOVNE OKUPACIJE LIBANA OD STRANE IZRAELA KOJI TEZE USPOSTAVLJANJU POTPUNE VLASTI
NAD CIJELOKUPNOM ZEMLJOM PALESTINE I PALESTINSKOG NARODA.
TU CE KOPLJA DA SE LOME I USA CE SLOMITI I SIRIJU I KASNIJE UCI U LIBAN KAO "PEACEKEEPER"
ZATIM U JORDAN U KOALICIJI SA DRUGIM "SAVEZNICIMA".
cIJELO TO VRIJEME DA SE OCEKIVATI TEZAK PREVRAT U VENECUELI KOJI CE ESKALIRATI NASILJEM
A KRAJ CE BITI KADA USA P

Ozi
29-03-2003, 02:51
A KRAJ CE BITI KADA USA POSTAVI SVOJU SAPU NA NAFTU I NJENE PRIRODNE RESURSE TIME STO USTOLICI MARIONETSKU VLADU IZ RAZLOGA GORE NAPISANIH
U SAMOJ VENECUELI. EVROPA CE TADA POSTATI ENERGETSKO ZAVISNA TVOREVINA OD STRANE USA
KOJA CE DA JE KONTROLISE NA SITNO PLACAJUCI PARTIJAMA NA VLASTI U SAMIM DRZAVAMA,CLANICAMA EU.
TIME CE USA OBEZBIJEDITI I UTVRDITI GLOBALNI IMPERIJALISTICKI MONOPOL.
KONTROLA NAD ENERGIJOM, KONTROLA NAD MOREM, KONTROLA NAD VAZDUHOM, POLITICKO-SOCIJALNI TOTALITARIZAM.
OSTALI ZNA SE ROBLJE I KRAVE MUZARE, KOJE JEDU DA BI SE MUZLE.

JEDNOM RIJECJU PRVA GLOBALNA IMPERIJA U ISTORIJI.

gost2003
30-03-2003, 01:01
Zaboravio si da spomenes Hrvate koji su u WW2 bili na strani nacista........treba da imenujes sve a ne da preskaces i usput nisu amerikanci ti koji su spasili evropu ........ mozda da se vratis u skolu i ponovis povijest

OVO JE
30-03-2003, 06:12
vrijeme sotone ,sad su zlocinci potali andjeli za rogove nece niti da cuju , toboze njima ne pripadaju sad ih nabijaju svojim vjecnim protivnicima.

Ti isti Ameri su isti kao i ovi tu sotonisti rade nevidjene zlocine a u isto svrijeme sude drugim , s tim sami sebi odredjuju mjesto.

dok god se netko nemoze suociti sa istinom i sopstveni promlem ne priznati taj nije za ljudsku rasu. ;)

kako...
08-04-2003, 07:19
...rekoh, ginu samo blesavi muslimani i pokoji amer! Rat gotov za nekoliko dana!

S-pirovi
10-04-2003, 10:05
...otprilike kako sam predvidjao...100-injak Amera poginulo, 10-ak tisuca Iracana-muslimana, ×××××× koje su se za onog monstruma boruile...Pitanje je samo GDJE je MONSTRUM i gdje je sakrio kamijslko oruzje!

Ozi
10-04-2003, 14:27
Kemijsko oruzje u frizideru nije, proverili inspektori.
E jedino ako je turio u svoj mobitel.

Ozi
10-04-2003, 14:28
a mozda drzi u penkali.
Ma opasan je pusti ga.

pa znam...
10-04-2003, 18:35
...ja OZI da vi Srbi niste imali u zadnjih 13 godina niti jednog prijatelja usvijetu osim SADAMA!
I jos ga obozavate! Pa nastavite tako!
Vas je Sadam u Hagu...

Ozi
11-04-2003, 00:44
Ma ne podrazavam ja Sadama, nego nesto drugo, a to je red u medjunarodno pravnim odnosima, a ne zakon djungle.

Juce je pisalo da je bio crni dan za arapski svet. Ja bi dodao da je juce bio crni dan za ceo miroljubivi svet, posebno za male drzave kao sto su tvoja i moja.

ne OZI...
11-04-2003, 08:49
...OZI, IAKO!!! je drzava suverena, ona IPAK ne moze raditi sta hoce prema svojim drzavljanima! (Druga je stvar KO se sa tim problemom zeli uloviti u kostac!). A AKO, je OSIM toga prijetnja susjedima - ili jos gore - drugim zemljama, (u ovom slucaju zapadnim, poglavito USA), E....onda moze doziviti ovo sta je dozivila! 9/11 je promijenio strategiju i mentalitet zapada, poglavito USA.

Ja na to gledam vrlo pozitivno! Sad USA (i EU) ima veliku sansu da napravi velike pozitivne projene u prvom redu u arapskom svijetu, a i sire... Nadam se da nas nece iznevjeriti kako je cesto radila u proslosti... (stvorila probleme ili kaos pa odmaglila).

Slicna (ne toliko zestoka) je sudbina zedesila i tvoju zemlju... IAKO nije nikom prijetila IZVAN (tadasnje?) SRJ... i nije bila toliko neljudska prema manjinama kao sto je to bio slucaj sa SADAMOM i nejgovom BATH-partijom! Bila je u Evropi i evropljani (i USA) vise nisu imali zeludca sve to gledati, a postajal je opasnost da se prosiri na jugoistok....

Ozi
12-04-2003, 07:36
Ma sve je to lepo i krasno, da US u svakoj akciji ne istice sopstvene interese.

Drugo, nemam nista protiv ogranicavanja suvereniteta drzavama koje narusavaju ljudska prava, ali da akcije protiv takvih zemalja pokrece UN a ne US (cijom politikom ocigledno dominiraju Jevreji).

Po kom kriterijumu US ima moralno pravo da sudi i presudjuje mimo mandata UN?
Zar se taj moralni aspekt nije dosad pokazao kontraverznim i kontradiktornim, posebno onda kada je US stavila veto u UN na osudu Iraka zbog uptrebe hemijskog oruzja protiv Kurda? Sta je sa izraelsko-palestinskim pitanjem gde US politika pokazuje svoje najgore licemerje?

Za tvoju informaciju, mnogim Amerikancima nije simpaticna medjunarodna politika njihove zemlje - smatraju je opasnom.

USA...
12-04-2003, 17:37
...ima pravo to sto je isla mimo UN-a, jer bi ONA bila PRVI i najglavniji teroristicki cilj! I on, ZNA kakve napucene i otvorene gradove ima i koje bi poslijedice bile.... (dok vecina zemalja prizeljkuje ponavljanje 9/11)

Osim toga ona zna preko svojih obavijestajnih sluzbi puno vise nego itko drugi... Ona je osjetila 9/11,

Druge zemlje ne osjecaju toliku prijetnju...

Trece, sjeti se kako su se te Evropske zemlje svadile i KAKO su ONE rjesavale krizu u bivsoj SFRY! Stalno su neki ××××× pregovarali, a Balkanski Sadam ih je vukao za nos kao malu djecu...

Oni su najobicnija govna! Dok nije dosla USA (dok ju nisu molili da konacno dodje i sredi stvari),

USA je 2 (sa ovim zadnjim tri puta) spasavala Evropu u zadnjem stoljecu...

Cetvrto: Francuzi i Rusi imaju ogromne ekonomske interese u Iraku...a i ne vole se stalno podsjecivati koliko su slabi u odnosu na USA!

prolaznik
02-05-2003, 08:02
Gdje je nestalo 400.000 sadamovih vojnika ?

(Ne)mogući scenarij!

Scena 1.

Počinje pješćana oluja.
Posebna inžinjerijska postrojba izlazi u pustinju. Rovokopač kopa rov 3 metra širok, 5 metara dubok, dizalica skida tri metra široke betonske lukove i stavlja ih u rov, bager ih zatrpava. Nakon desetak sati 100 metara dugačka zemunica je završana. Prelazi se na novu lokaciju i počinje isti posao. Pješćana oluja slabi, sve se poravnava. Inžinjerija žurno kreće u bazu.
Nakon deset godina tisuće ovakvih zemunica je spremno. Zalihe hrane i vode za tri mjeseca su unutra, zajedno sa oružjem i streljivom.

Scena 2.

Amerikanci se spremaju za napad!
Poćinje mala pješćana oluja. Sadam 90% svojih snaga smješta u zemunice.

Scena 3.

Amerikanci kreću u napad! Dobrovoljačke postrojbe pružaju nekakav otpor. Gdje Amerikanci zapnu Sadam naređuje povucite se. Ameri ulaze u gradove. Opkoljeni su ali to ne primjećuju.

Scena 4.

Nosači aviona se povlače!
Temperatura raste, dolazi snažna pješćana oluja, sateliti ništa ne vide!
Sadamove snage dobijaju zapovjed za napad. Izlaze iz zemunica. Amerikanci uhvaćeni na spavanju!

Ti bi...
02-05-2003, 09:36
...ocito htio takav scenarij...

...Samo su reci da se u Iraku NIKADA ne bi moglo nista napraviti da to Ameri ne bi znali...(ne minijaturno - malko vece)

Ozi
03-05-2003, 01:08
Pitam se i ja gdje je nestalo 400.000 Sadamovih vojnika?!!!
Nije valjda da su svi pobijeni?

prolaznik
04-05-2003, 08:11
Američka služba za zračno izviđanje ima mogućnost pratiti, u realnom vremenu, pokrete svih objekata i neprijateljskih i vlastitih, ali samo po lijepom vremenu. Infra-crvene te ultraljubičaste kamere mogu probiti laganu naoblaku, ali za vrijeme kiše, snijega i pustinjske oluje ništa ne vide. (Američke specijalne postrojbe vojne vježbe izvode samo po kiši i snijegu, zbog zaštite od Rusa i Kineza.)

Sateliti, zbog atmosferskih turbulencija mogu snimiti objekte minimalne veličine od jednog metra, a snimke s izvidničkih letjelica mogu pokazati i novinski tekst u nečijoj ruci.

Filmske snimke koje prikupljaju bespilotne letjelice i sateliti kompjutorski se obrađuju tako da se izdvoji snimka ciljanog terena u određenom trenutku. Na snimci se obilježi vozilo ili čovjek čije se kretanje želi pratiti, a nakon toga kompjuter, vrtnjom filmova naprijed ili natrag, analizira put kretanja označenog objekta, gdje je stajao i koliko dugo, odakle je došao i kud je otišao. Zavarati ovu tehnologiju moguće je ako vozilo kreće iz natkrivenog parkinga, ili se usput zadržava na više ovakvih mjesta. Ovakva tehnologija mogla bi vrlo korisno poslužiti u otkrivanju ubojstava, silovanja, krađa i pljački koje se događaju u velikim gradovima, ali zapadne obavještajne službe te mogućnosti zasad čuvaju samo za sebe. Jedini poznat slučaj kad je policiji pružena pomoć je jesen 2002. kad je snajperist u Chicaga ubijao slučajne prolaznike. Čim su satelitske kamere uperene na područje šire okolice Chicaga analitičari su čekali zadnji napad. Označena su sva vozila koja su se u tom trenutku našla u blizini, te je kompjutor vrlo brzo otkrio od kuda su došla i kud su otišla. Sumnjiva lokacija je dostavljena policiji, a policija je na osnovu ¨anonimne dojave¨ upala u kuću osumnjičenika gdje su nađeni sudski relevantni dokazi.

Zahvaljujući razvoju tehnologije amerikanci su znatno smanjili ulaganja u terenske operativce. Najdalje što idu su diplomatski prijemi na kojima pokušavaju vrbovati domaće političare i diplomatske parazite koji, o vojnim tajnama znaju samo tamo gdje vojnici ne znaju što je to tajna, i gdje kazna za otkrivanje toga praktično ne postoji.

Irački vojnici su vrlo dobro znali kako i za najmanju brbljavost čitava obitelj može nastradat.

sve je...
04-05-2003, 09:37
...to fantazija i utopija. Sadam - ili bilo koji Arapi a niti niko drugi na svijetu, ne bi bili u stanju nesto tako izvesti - cak da su im SVI uvjeti bili idealni.

Amerikanci su ih jednostavno SMOZDILI!! Ispred njih su letili Apachi i dr. helikopteri i cistili teren - cim bi se izmigoljili glave iz bunkera ili gdje su vec bili, Apachi ili tenkovi ili avioni bi ih meli. A amerikanci su STALNO bili u pokretu...Sve veze i komunikacije su im bile unistene. Kad je bila jedna pjescana oluja jedna od Sadamovih "slavnih" divizija sa nekoliko hiljada tenkova, transportera i sl. se uputila prema amerikancima. Ameri poslali B52, koji su izbacili bombe od 450 kg na svakih 50 m. Od tog se dana NISTA vise o toj slavnoj brigadi nije culo.

Pametnim su bombama razbili sve sta je Sadam imao...

Sta da dalje pricamo...Ko moze bilo cime parirati ameroma?? a kamoli da ih tako za×××× kako si ti smislio...Pa i da uspiju...ameri bi se expresno ucvrstili i razbili bi ih kao stoku, samo bi mozda imali nesto vise zrtava...

Eliot
04-05-2003, 21:10
ES lebe AMERIKA. :))