PDA

Pogledaj cijelu verziju : marea i kod - kartica



zubo
02-02-2003, 08:33
Prošle sam godine u TRCZ-u kupio Mareu 1.6 SX, prešla sada već 71000km, 1999 godina i sve bi bilo super jer sam s autom vrlo zadovoljan da se vremenom nije pojavio jedan mali problemčić koji vremenom postaje sve veći, barem se meni tako čini; naime uz auto osim master ključa nisam dobio kod-karticu, (ne znam kakvu) koja navodno ima nekakav broj jako bitan, a koji se ne može isčitati iz mastera. Radio sam dva ključa koja su mi napravili iz master ključa i koji su kodirani i rekli mi nekakav kod od nekoliko brojeva, ali to nije šifra sa te nesretne kod-kartice. U Autokomercu tvrde da mi ne mogu pomoći jer su to ključevi prve generacije i ne može se niti iz Italije na osnovu šasije naručiti nova kod- kartica. Tip u servisu kaže da prilikom servisa ili čišćenja ubrizgavanja ili slično može doći do slučajnog citiram : "Gašenja ubrizgavanja; pa ponovo treba ukucati kod iz kartice." Ako ga nema auto se više ne može pokrenuti pa slijedi izmjena gomile toga na autu sa konačnom cifrom od oko 10000 kuna. Od tada pa do danas servisiram auto samo u Autokomercu, a što je najgore od nedavno se u autu čuje vrlo tiho kuckanje ( ne smeta mi uopće) prilikom stiaskanja gasa u toku vožnje,ali koliko sam primjetio ne cijelo vrijeme vožnje. Možda je i pumpa za gorivo. Osim toga odnedavno ozbiljnije razmišljam i o ugradnji plina.
Ima li uopće mjesta strahu i kako da se izvučem iz svega?
Općenito mislim da se malo zna o cijeloj stvari prilikom kupovine auta kako novih tako i starih. Čuo sam priče iz Autokomerca da ljudi izgube oba ključa pa ne naprave nove nego nastave koristiti master ključ pa kada i njega izgube moraju mijenjati dijelova u vrijednosti 10000 kuna. Znalci molim pomoć!

Girrari
02-02-2003, 10:23
Ja sam sa svojim Puntom dobio jedan "glavni" i jedan "rezervni" ključ koji su u osnovi isti samo kaj na "glavnom" piše 1, a na "rezervnom" 2. Uz to sam dobio i kod karticu po kojoj se kodira ključ u slučaju da se ovi izgube.
E sad, čudno mi je kaj sa autom nisi dobio tu kod karticu. Također, preporučio bi ti da promjeniš servis jer mi se čini da te ovi u Lopovcommercu žele odrati. Ne vidim nikakvog razloga da se uz predočenje kupoprodajnog ugovora, prometne, knjižice vozila... (ako se dokaže da je sve to ispravno) ne može naručiti nova kod kartica iz Italije. Samo kaj bi to onda koštalo npr. 700 kn, a ne 10 000.

Možda ne bi bilo zgorega poslati mail FIAT-u, da vidiš njihovo mišljenje o tome.

jebiga
02-02-2003, 10:29
treba si pitati Angelija dok je još bio živ, pošalji i njemu mail. :smile08:

zubo
02-02-2003, 15:58
800 kuna u Autokomercu košta izrada dva ključa na osnovu mastera. Izrada jednoga ključa je 400 kuna i rade se jedino u paru pa ti vidi, ali ja sam ih dao napraviti kod jednog tipa koji radi ključeve na Jarunskoj tržnici. Uredno je skinuo "kod" s mastera na nove ključeve narezao ih kako treba i za dva ključa naplatio mi 400 kuna. Mislim da me nije tražio niti knjižicu vozila. Sve radi kako treba, dakle ključevi su kodirani, rade i ako ih izgubim mogu po masteru napraviti nove. Ono što me zapravo zanima je taj vražiji "kod" koji je na kartici te zbog čega je bitan.

FleXo
03-02-2003, 20:15
××××ga, a što ako izgubiš auto? Više će te koštati nego to što je izgibljena kod-kartica. Ja sam izgubio 1000 Kn! I što sad? Nemam ih, kao ni ti tu svoju katricu! Ake ne čuvaš stvari, ko ti može pomoći??? I sad Fiat ne valja! Pa onda daj izgubi injega i riješio si problem!

Stil
09-02-2003, 17:49
Ako te zanima čemu služi kod-kartica, javi se pa ću ti odgovoriti!

Stil
09-02-2003, 17:49
Usput, ona svakako nema veze sa ključevima!

zubo
09-02-2003, 23:54
Mislim da sam i ja skužio da ključevi i kartica nemaju veze jer sam kako sam prije već napisao bez problema napravio dva ključa na osnovu mastera. Glupo mi je u cijeloj stvari da ne mogu napraviti novu karticu a opet me u servisu plaše s nekakvim " gašenjem ubrizgavanja" nakon kojega se treba ponovo ukucati "kod" ( kojeg ja nemam ). Za sada mi se tiho kuckanje prilikom dodavanja gasa u toku vožnje ne pojačava, ali i ne smanjuje. Auto inače vuče odlično i s obzirom za koje pare sam ga kupio i što nudi mislim da se bolje ne može proći prilikom kupovine polovnog obiteljskog auta. Jedino je žalosno kako Fiatima pada cijena iako su vrlo dobri auti.

zubo
09-02-2003, 23:59
Dakle molim, čemu služi kod-kartica i eventualno kako da dođem do nje odnosno broja?!

ico
10-02-2003, 07:00
kod kartica ima na sebi jedan broj!
budući da ti auto ima kod ključ, u slučaju da ti neko npr. kopira ključ i pokuša pokrenut motor tim kopiranim ključem onda budući da imaš FIAT CODE ne bi mogao pokrenuti motor.
u tom slučaju ne bi ni kod ključem mogao upaliti jer je aktiviran taj sustav. zato služi kod kartica, pomoći 5 - eroznamenkastog broja koji je na toj kartici ti pomoću papučice gasa ukucavaš kod (toliko puta stisneš koliki je broj)zato je ta kartica važna
POGLEDAJ si u uputstvima poglavlje "POKRETANJE POMOĆU KODE KARTICE ili nešto slično"

Stil
16-02-2003, 12:50
Zubo, vidim da ti je Ico već odgovorio, pa se ja ne moram ponavljati! Ovo si dobro skužio - Fiat ide izvrsni, moja Marea ima 103KS a vuče ko neki auti koji imaju 120KS!!! No, problem mi je sada kad namjeravam prodati svoju jako dobro usčuvanu Mareu (50.000 km, sva oprema, automatska klima, prvi vlasnik, redovno servisirana u ovlaštenom servisu...), jer bi svi htjeli dobiti je jeftino, a ja bih htio kupiti alfu 156!

spenser
16-02-2003, 16:14
stil> daj malo opisi auto,dali je limuzina ili karavan,boja,i najvaznije cijena,inace trazim jednu mareu,a kako vidim ni jedna nije vise u dobrom stanju,sve su uglavnom izvožene,ako su istiniti tvoji km onda me full zanima tvoja

zubo
16-02-2003, 19:24
Hvala vam svim a na pomoći, pa čak i duhovitim komentarima, ali ja se za sada i dalje osjećam nesigurno jer vozim bez kod-kartice koja uvijek može zatrebati u već opisanim situacijama. Auto mi je zbilja jako OK, i kako sada razmišljam vozit ću ga još godinama. Osobno smatram da je svaki novi auto veliki gubitak novca, a obzirom da su mi primanja neredovita i imam dijete i ženu koja ne radi, ovo što vozim je moj maksimum. Što će biti dalje ne znam, ali ako se promijeni situacija na bolje volio bih voziti Stila, a 156-tica će mi ostati samo jedna od neipunjenih želja. Usput kakva iskustva imate s potrošnjom Maree 1.6 jer moja voli popiti preko 11 litara s tim da klima radi i ljeti i zimi?

Stil
17-02-2003, 19:51
Zubo, potrošnja moje Maree 1,6 koja je prešla 52.000 km i redovno servisirana, troši 8,2 litre/100 km!!! To je UKUPNA PROSJEČNA POTROŠNJA, za koju neki vele da je jako velika?! (potrošnju obračunavam i evidenciju vodim u svojem PC-u, te to nisu nagađanja nego čisti realni proračun! Inače, Marea je limuzina, tamnozelena metalik, sa svom opremom (ABS, centralno daljinsko zaključavanje, prednja stakla na struju, sjedište vozača podesivo po visini, protuprovalni alarm, kod ključ, treće stop svijetlo, volan podesiv po visini...) 76KW. Za sada sam jako zadovoljan, u ove četiri i pol godine nisam imao nikakav kvar, prije godišnjeg sam preventivno promijenio auspuh (dao se zakrpati i držao bi još neko vrijeme-tako su mi rekli, jer bilo je napuknuće cijevi po šavu, ali sam rađe u servisu zamijenio i stavio novi), prije dva tjedna kupio sam novi akumulator, jer me jedamput stari zeznuo (napunio sam ga i radio je, ali ja više nisam imao povjerenja u njega i kupio sam novi). Na servisu sam stavljao samo originalne dijelove (uostalom, ovlašteni servis i nema druge!). No, želja mi je alfa 156 jtd, ali nisam sigurno da dobro postupam, jer treba puno doplatiti...

zubo
17-02-2003, 23:52
Moj vjenčani kum također vozi mareu 1.6 i njemu se potrošnja kako kaže kreće oko 8 i nešto. Mislim da to uopće nije puno u odnosu na neke druge benzince s puno manje konja. Inače to što sam rekao odnosi se na gradsku vožnju i pravo mjerenje sam započeo tek sad u zimi tako da rezultati mogu biti i povoljniji. Napominjem da mi je klima stalno upaljena i da živim u sjevernom dijelu grada na vrhu jednog brijega pa povratak kući svaki put upregne sve konje. Na otvorenoj cesti troši malo, ali zato auto vuče ko lud, prestizanja kamiona, šlepera i sporijih vozila se recimo na cesti prema Splitu obavlja bez većih problema uz naravno solidno poznavanje procjene situacije. Ono što me se posebno dojmilo na Marei i što dolazi do izražaja tek na brzim vožnjama van grada i prema moru je fantastično ležanje na cesti. Auto ne baca ni prednji a ni stražnji kraj van u zavoju, očekivao sam da će ga stražnjca pretezati, ali drži zavoj ko na tračnicama. Naravno da negdje ima svoj limit, ali ja ga nisam do te mjere gazio iako sam mjesec dana nakon što sam ga kupio u povratku iz Splita došao za 4 i pol sata do Zagreba, a moram reći da cesta nije baš bila prazna. Mislim da su bila čak dva solidna čepa, mix auta, šlepera, kombija. Pri tome sam usprkos činjenici da sam vozio ženu i jednogodišnje dijete (ima pelene pa nema stajanja) osjećao sigurnost u vožnji i naravno nikada nisam prestizao na nož. Dinamična mašina i odlično držanje ceste bio bi kratki opis maree.

Stil
23-02-2003, 18:31
Da, Zubo, ja bih imao još štošta dodati tvome opisu maree, i to dakako u pozitivnom smislu! No, zbilja je problem prodati taj auto, jer kad sam za 4 godine staru moju vrlo paženu i redovno servisiranu mareu s prijeđenih 50000 km tražio 8000 eura, jedan mi je kupac rekao da bi u slučaju da ima te novce kupio nešto drugo a ne Fiata?! Moram reći da je moja marea koštala 32000 DEM i to u akciji "Proljeće s Fiatom", dok joj je cijena sa tom opremom prije te akcije bila 36000 DEM! I svi bi sad taj uščuvani auto htjeli za 6000Eura! E, neka onda kupe izvoženi i iskorišteni auto ili pak nekog opela ili posrnulu Lagunu! (s prijeđenih 200.000 km, iz uvoza, a na satu 85-105000km!!!)

Štef
02-03-2003, 18:43
Javi mi cijenu na ×××-531 766!

Braco Cigan
06-03-2003, 20:41
××××ga, ja sam zvao na taj broj ali veli da broj nije ukopčan, pa molim provjeri je li dobar!

zubo
06-03-2003, 22:42
:)

Braco Cigan
09-03-2003, 12:46
To si ti Zubo dal oglas u te električne novine?