PDA

Pogledaj cijelu verziju : Citroen XM



VR6
16-01-2003, 03:23
XM je predstavljen u proljeće 1989g. Proizvodio se u verzijama limuzine s petim vratima i u karavan verziji od 1991. godine. 1990 g. osvojio je prestižnu titulu europskog auta godine. Prvi puta u povijesti Citroën je na XM-u predstavio revolucionarnu izvedbu svoga poznatog hidropneumatskog ovjesa nazvanu Hydractive. U automobilu se nalazi 5 senzora koji se nalaze na ovjesu, kočionom sistemu i motoru a svi se ti podaci slijevaju u centralni kompjuter koji te podatke obrađuje u realnom vremenu te se tvrdoća ovjesa i niveliranje automobila mijenja u roku od 0,05 sekundi. Hydractive ovjes također ima prekidač (normal/sport) na centralnoj konzoli pomoću kojega vozač bira tvrdoću ovjesa . Hidropneumatski ovjes također uvijek drži auto na istoj visini bez obzira na opterećenje što bitno doprinosi kako kvaliteti vožnje tako i boljim voznim svojstvima nego kod klasičnog automobilskog ovjesa. U praksi autom je moguće postizati puno veću putnu brzinu zbog postizanja većih brzina u zavojima u kojima nema gotovo nikakvog naginjanja. Zbog toga je vožnja puno udobnija a prelasci preko rupa gotovo neprimjetni. Englezi za vožnju u hidropneumatskom Citroënu imaju izraz " magic carpet ride". Na verzijama 3.0 V6 se dobivao i DIRAVI volan koji ima karakteristiku da se sam vraća u centralni položaj. Kod ranijih godišta DIRAVI je bio standardni dio opreme dok se kasnije prodavao uz nadoplatu ali i dalje samo za V6 motore. Karoseriju je potpisao Bertone a idejni nacrt napravio jeMarc Deschamps koji je u to vrijeme radio za Bertonea. Karoserija je bila izuzetno futuristička i odlikuje se niskim prednjim krajom, malim koeficijentom zračnog otpora Cd od 0,28 i velikim staklenim površinama. XM ima čak 13 staklenih površina a 13. staklo je skriveno iza stakla na petim vratima iznad police i služi za zaštitu putnika na zadnjim sicevima od sunca,vjetra,kiše i ostalih vremenskih nepogoda. Od sredine 1993g. XM se može dobiti sa Hydractive II ovjesom koji prvi puta predstavljen iste godine u Xantiji. 1994. rađen je redizajn ( iako je većina XM-ova iz te godine stari model ili prelazni model) koji uključuje novi "nos" na kojem je znak na sredini maske , nova komandna tabla konvencionalnijeg izgleda te neki ukrasni detalji na karoseriji.Također je u novu seriju ugrađivana samoprogramirajuća zadnja osovina prvi puta predstavljena na ZX-u a kasnije i na Xantiji. Na novijoj seriji su među prvima počeli primjenjivati multiplex strujno ožičenje zbog ogromnog broja protoka podataka. Multiplex znači da se po istome kablu prenosi više različitih informacija istovremeno. Zadnji modeli su sišli sa proizvodnih traka u jesen 2000. godine. Ukupno ih je proizvedeno 329 388 komada . Ako ste razmišljali o nabavci jednoga nemojte dugo čekati. Auto će uskoro postati dio legende a možda je i zadnji Citroën proizveden da svome vlasniku pruža nevjerojatan osjećaj udobnosti i gušta, bez podilaženja prosječnom kupcu automobila i maksimiziranju profita.

Primjetim da na forumu ima par vlasnika, ali nikako ih uhvatiti na temama gdje trebaju...

Dakle, interesuju me pozitivne i negativne strane automobila...

:URL=http://demuyck_wouter.tripod.com//sitebuildercontent/sitebuilderpictures/xmgrijsvoor.jpg:Velika slika - XM:/URL:

ja sam 594 krešo ah
16-01-2003, 07:09
vr 6 , mogu ti samo reći da je to automobil koji sam poželio imati, rabljeni star nekoliko godina nisam mogao nigdje naći ili možda nisam dobro tražio. u svakom slučaju auto je odličan.

ja sam 594 krešo ah
16-01-2003, 07:13
vr 6, molim te imam problem pa ako možeš reci mi što da radim. nakon registracije ne mogu upisati ime pod kojim sam se registrirao i logirao, nešto ne štima, šta da radim, kad upišem 594 krešo ah, pod crvenom podlogom piše 594 krešo ah je registriran.

Dr.Nele
16-01-2003, 08:28
Svoja iskustva sa XM-om sam ti vec negdje opisao i nepotrebno je ponavljati,ukratko-odlican automobil!!!http://xm.mysteria.cz/images/XM_45.jpg

Mazdohist
16-01-2003, 09:24
sve najbolje
iskreno.............mislim da bi si mogao "ubosti" jednog XM-a.

rale unlog
16-01-2003, 09:37
dobar auto

al nekaj sam s njim primjetio

nikad nisam nasao polovni npr 2-3 godine star

svi su od nekih 7-8 na starije

ili je gubitak love prevelik pa ga ljudi iskoriste do kraja ili su jako zadovoljni pa ne zele prodavat

ili i jedno i drugo

Zagor...
16-01-2003, 17:39
i jedno i drugo, gube cjenu u odnosu na njemačke aute i predobri su za prodati.
No ja sam u tome nerealan jer vozim jednog i teško da ću ga se odreći, čak šta više planiram uzeti još jednog novijeg, a da mi se dočepati XM multimedije :smile07:

Živio LHM :)

exclusive
16-01-2003, 20:18
Zagore, XM multimedija, što je to? :smile06:

piquet
16-01-2003, 20:24
koliko je meni poznato radila se xsara multimedia,ali za xm mi je to prvi glas :smile11:

VR6
16-01-2003, 21:18
ja sam 594 krešo ah - nisam ja administrator, pitaj LAW-a.

XM multimedija postoji, bar sam ga usput nalazio, ima TV i slicno i na zadnjim sjedistima...

Sjecam se Dr.Nele, procitao sam to.

Interesuju me vise one stvari, eventualne na sta treba pripaziti, koje su mu mane (cesto nailazim da je skroz nepregledan za voznju unazad) i slicno tome.

I jos nesto, jeli mu ovjes bucan?? Vozio sam C5, djabe mu sva "udobnost", rupe se cuju jako, sto mi se i ne svidja bas. Jeli isto s XM??

I ako neko jos zna od vlasnika XM-a, koji je klirens (rastojanje od tla) XM-a u najvisem i najnizem polozaju??

T-IE_
16-01-2003, 22:22
Krešo, ja kad se registriram onda ne mogu slat odgovore, već sam LAW-u poslao 5-6 E-mailova da vidi u čemu je problem, ali uzalud, bit će da je Law alfista pa me se hoće riješit tako da mi uskrati mogućnot odgovaranja :)) ...

Girrari
16-01-2003, 22:28
VR6 i Diablo je nepregledan odostraga, pa bi ga svatko od nas na forumu volio imat' u garaži. Znam da je usporedba pretenciozna, ali zaista mrzim te zamjerke tipa slaba vidljivost unazad, nedostatak pretinaca i sl.

Imao ga je moj sused, srebrnog, no ne znam koji motor. Vozio sam se čak par puta u njemu, ali sam bio premali da bih se sjećao dojmova. Samo znam da je kraj naše Crome izgledao kao Space Shuttle. Krasan je to auto bio, pogotovo za one godine iako je dosta loše prošao na tržištu; no za×××× ti tržište na kojem je Golf najprodavaniji auto. Ovo je auto za pojedince, a ne za mase.

huki XM
16-01-2003, 22:38
Više sam nego zadovoljan XM (V6-aut.).Vozim ga dvije god. a srvisirao sam ga četiri god. prije kad je bio kod prijašneg vlasnika,to znači da ga znam do zadnjeg šarafa.XM ima 200 000 km i još je u odličnom stanju (1991 god. 12 mjesec) i neču ga sigurno prodati još par godina.
U ovih šest god. osim servisa i potrošnog materijala promijenjen je potenciometar na gasu (počeo je cukati na cca. 2000 okretaja),treba promijeniti lagere na zadnjim rukama(to ču ovih dana)za one koji govore da su dijelovi skupi lageri (4 kom.) u lager komercu dođu 202 kn.To je inače mana i BX,Xantije da nakon te kilometraže se jednostavno potroše.
Motor je savršen(PSA corp.)nakon 10 000 km ulje je žuto.Na toj kilometraži radim komplet servis,sve filtere,ulja(u getribi se može promijeniti cca. 80% atf-a).
Automatik je nešto sporiji na ubrzanju od ručnog mjenjača ali još uvijek je do 100-tke ispod 9 sek.
Sve što su napisali dr.nele i vr6 je točno(neznam zaštom OVI s mercedesima toliko kritiziraju XM)
Pozdrav svim citroenovcima. :)

ps.VR6 kak to da se zanimaš za XM?
VR6 je golf!!!pozdrav :smile08:

VR6
16-01-2003, 23:09
Jel bucan ovjes??

A o XM-u se raspitujem, jel razmisljam o mogucoj kupovini...

Girrari
16-01-2003, 23:17
VR6, kaj ipak ne buš Quattroportea? :))

VR6
16-01-2003, 23:54
Evo nasao sam i Service Info za XM-a, tamo pise rastojanje od tla 144 mm - 10 mm. To bi znacilo 134 u najnizem polozaju i 154 u najvisem. Ali meni izgleda da se on moze dici vise od 154 mm, negdje kao Audi Allroad Quattro koji u najvisem polozaju ima rastojanje od tla od 208 mm.

DKW_
17-01-2003, 00:23
... a dizajn je Bertoneov i ima stvarno jebačkih detalja (naprimjer sva stakla kao da su u jednom komadu, kao da auto nema b i c nosače...

dkw_
17-01-2003, 00:25
Taj auto je na nekakvom lošem glasu (isto kao AR 164, Peugeot 605 i Renault Safrane/25) da se kao kvari... Ali kad vidim autentične izjave vlasnika, vidim da je to još jedna glupost "nacije sa narodnim kolima"

VR6
17-01-2003, 00:39
Nisam bas siguran. U tim pricama (narodnim) ima i istine, mozda nije razlika sad toliko velika u nekim slucajevima kao sto se prica, al...

IGGY TEE SERBIA
17-01-2003, 10:30
AKO SE VEC PRICA O XM-mu MISLIM DA BI TREBALO POMENUTI PO MENI NAJLEPSI AUTOMOBIL IKADA NAPRAVLJEN - CITROEN SM, JER INSPIRACIJA ZA XM JE BIO BAS SM.MISLIM DA JE CITROEN POGRESIO STO XM NIJE PRAVIO I U COUPE VARIANTI. INACE SVE POHVALE ZA XM !!!

alfist_zg odlog.
17-01-2003, 12:17
evo moje skromno misljenje kad sam vec tu,...iako se nikad nisam vozio u njemu a cak niti sjedio , meni je XM fantastican auto.
Ima taj svoj personality.Oprostite, ali ovaj C5 je bezlicno govno naspram XMa...a tek kad se uzme u obzir godina kad je izasao...sve najbolje.

Inace , Dr. Nele, ova slika je fantasticna.
C est la vie. :)

Dr. Strangelove
17-01-2003, 14:08
Od citroena sa hidraulikom, vozio sam se jedino u starom CX-u (ili je CS.. neznam kak se zove)... i mogu reć da je filing ××××n... ugodne fotelje, ovjes s takvom mekoćom prelazi grabe, a dizel motor je bio fenomenalno izoliran... auto za izlječenje od stresa...

Zagor...
17-01-2003, 16:47
Što se tiče udobnosti, nemam što reći loše ili protiv, nešto je tvrđi u odnosu na CX-a, osobito u sport položaju.
XM Multimedija, da dobro je kolega odgovorio, radi se samo po narudžbi, sa TV-om i 3 prijenosna računala, GPS ploterom i svim ostalim modernim novotarijama, nešto je duži od klasičnog XM-a, mislim (nemam sad podatke ispred sebe) negdje kao i karavan verzija gotovo 5m. Vidio sam mu nešto slika na mreži.

HUKI..Ležajevi na ramenima, da to trebam, ako su SKF ovi i po toj cjeni, krasno :smile11:

Radim na tome da jednog SM ubacim u svoju garažu, inače mi je to bio auto koji me je vozio u svatovima. Jednom nek ste sjeli u njega i to je to, on je vaša ljubav veća od bilo koje žene, studentice, prodavačice....

Živio LHM :))

Zagor...
17-01-2003, 16:50
Mali dodatak, zna li netko gdje se mogu nabaviti jastučići prednjih amortizera, naravno povoljno, a da to nije amortizer u kompletu?

IGGY TEE SERBIA
17-01-2003, 16:54
CITROEN SM FOREVER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zagor..
17-01-2003, 17:34
XM multimedija
:URL=http://www.citroen.com/site/htm/en/technologies/today/multimedia:web stranica:/URL:

Još jedan link sa nešto slika
:URL=http://www.citroen.triger.com.pl/citroen_1801.html:web stranica:/URL:

exclusive
17-01-2003, 18:03
skoro pa ko moj exclusive!!! :smile06: :smile06:

huki XM
17-01-2003, 22:31
Lageri su SKF,nisam siguran da su švedski možda jesu a možda su engleski. :smile10:

VR6
18-01-2003, 01:54
Pa jeli ovjes bucan?!

V6
18-01-2003, 10:39
i meni je to fenomenalan auto,

osim što je zadnji kraj pomalo bijedan u odnosu na "špic" prednjeg kraja

i jedno pitanje, kako to da mu je koeficijent zračnog otpora tako slab, sudeći po izgledu trebao bih biti skoro ko calibrin, a ono koma, neznam točno koliki je, ali je među zadnjima.

VR6
18-01-2003, 20:17
V6: "i jedno pitanje, kako to da mu je koeficijent zracnog otpora tako slab, sudeci po izgledu trebao bih biti skoro ko calibrin, a ono koma, neznam tocno koliki je, ali je medu zadnjima."

Da si bar procitao moj prvi post u ovoj temi...

VR6: "Karoserija je bila izuzetno futuristicka i odlikuje se niskim prednjim krajom, malim koeficijentom zracnog otpora Cd od 0,28 i velikim staklenim površinama."

V6
18-01-2003, 20:54
Inaće tvoje postove ne čitam jer uvijek ispadaš "dete-kreten"

pustimo sada neke tamo podatke sa interneta, ovdje slucajno imam knjizicu od xm-a gdje stoji sljedeće:

Cx= 0,35
A (m2)= 2,18
Cx xA(m2)= 0,75

pa 35 i nije malo.... :smile06:

VR6
18-01-2003, 22:04
Ovdje je ocito neko drugi ispao "kreten". Kad bi jos znao kako se izracunava Cw, mozda bi ti nesto znacilo i ono da Citoren XM ima ovjes podesiv po visini. Ali ti nemas pojma o tome, pa s tobom ni ne treba nastavljati raspravljati na ovu temu. Ako znas nesto, to i dokazi, ali prema ovom do sada "prikazanom", nemas bas znanja o tome.

gringo
19-01-2003, 00:34
VR6 ti si zaista teški kreten

:( :( :( :( :( :(

R32
19-01-2003, 01:01
Kod mjerenja racuna se cijela prednja - napadna povrsina, od ceste do vrha. Visina vjerovatno utice na otpor zraka, pa u najnizem i najvisem polozaju odstupanja vjerovatno postoje. Za XM nalazim da je Cw medju najboljim u klasi.

svašta
19-01-2003, 15:06
vr6 ponovno kupuje :smile10: :smile10: :smile10: kako da ne! :)) :)) :))

VR6
20-01-2003, 01:05
:URL=http://www.citroenklub.hr:Citroen Klub HR:/URL:

Ne vidim tamo XM-ove?!

IGGY TEE BELGRADE
20-01-2003, 15:03
XM facelift. POZDRAV !!!http://www.tvmetropolis.co.yu/cars/xm redesign.jpg[/IMG][/IMG]

Iggy Tee
20-01-2003, 15:25
PONOVO...

http://www.tvmetropolis.co.yu/xmredesign.jpg

pero petak
21-01-2003, 23:37
xm je već živuća legenda. c5 su ukenjali sa prednjim "opasnim" nakošenim svjetlima

VR6
21-01-2003, 23:40
Nasljednik XM-a bi trebao doci, pod imenom C6...

huki XM
21-01-2003, 23:57
iggy:Gdje si iskopal tu sliku,iz koje godine je taj XM.
Zadnji kraj s zatvorenim kotačem je :smile10: oduran i kvari cijelu bočnu liniju.
VR6:Ovijes na XM nečuješ,naravno ako nema negdje lufta.Uvezeni XM-ovi u pravilu imaju luft barem na jednom krajniku ili negdje.Zamijena s matrijalom nije skupa.
pozdrav.

Zagor...
22-01-2003, 21:06
Huki slažem se s tobom, vezano za onu sliku koju je Iggy stavio, auto je grozan :smile11:

Ovjes se još može čuti ako stabilizatori nisu ok, onda na neravninama lupa, kao i kad letva volana ima lufta. Inače je OK.
Mene je stabilizator jebavao neko vrijeme, nikako skužiti gdje lupa, kad ga digneš sve izgleda ok, na cesti lupa. Promjenim sve selen blokove na vilicama, ništa i dalje lupa, dok se nisam sjetio da bi mogli biti oni i kad sam ih zamjenio sve je OK.
Reci mi ima li jastučića amortizera tamo u toj firmi gdje si rekao da ima ležajeva ili još bolje pošalji mi adresu i broj telefona ako imaš na mail ldex@hi.hinet.hr

Pozdrav


:)

exclusive
22-01-2003, 21:16
huki, negdje ste napisali svoju adresu ali je ne mogu pronaći naime htio bih s Vama stupiti u kontakt. imam isto XM V6. :smile06:

Levat
24-01-2003, 23:26
Ma sta tu ××××te sa tim XM-om,Golf je zakon,Bog Bogova(Zeus)medju automobilima!!! :)) :)) :)) :))

Zeleni zub
26-01-2003, 22:09
Levat je u krivu! Huki reci mu!

Grga
28-01-2003, 22:45
Šteta što XM-u nisu kao Xantiji Activa ugradili SCAR sustav. Dal neko zna kolki mu je gepek? :smile06: